Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2009-04-06 11:19:05

Akaterine
Administrator

Emma BBC 2009

Jak wynika z tematu, w tym roku BBC nakr?ci i wyemituje (najprawdopodobniej na jesieni) 4-odcinkowy serial "Emma". Zak?adam temat, bo znana jest ju? odrobina obsady. Emm? zagra Romola Garai, Knightley'a - Jonny Lee Miller, a Michael Gambon pana Woodhouse'a.

Co s?dzicie o takiej obsadzie? wink
Mnie zachwyci?a Romola, gdy? jest zdecydowanie moj? ulubion? m?od? aktork?, Michael Gambon te? na pewno nie zawiedzie. Jedynie Jonny Lee Miller wydaje mi si? nieco za m?ody, z wygl?du przynajmniej.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#2 2009-04-08 21:22:57

Arlene
Użytkownik

Re: Emma BBC 2009

Je?li o mnie chodzi, to Romola Garai w zupe?no?ci mi odpowiada. wink Równie? lubi? t? aktork? i my?l?, ?e dobrze si? spisze jako Emma.
Co do Lee Miller'a mam za to w?tpliwo?ci, a w dodatku sama nie wiem dlaczego... Chyba po prostu przyzwyczai?am si? do pana Knightley'a w wydaniu "Northam'owym". big_smile Ale mam nadziej?, ?e nie zawiedziemy si? na nowej wersji tego bohatera. Tak optymistycznie.

"I?? za marzeniem i znowu i?? za marzeniem, i tak zawsze a? do ko?ca." (Joseph Conrad)

#3 2009-04-09 13:48:20

ptasia
Użytkownik

O! Lubi? Romol? smile (wiecie, ?e pocz?tkowo Joe Wright chcia? j? obsadzi? jako Elizabeth Bennet? Poniewa? da? w ko?cu rol? wiadomo-komu, posta? Briony w Pokucie mia?a by? zado??uczynieniem - no, nie wiem smile
A Johnny Lee Miller ju? nie jest taki m?ody...

I meant something less mournful, dearest...
Co? nieco?

#4 2009-04-09 21:08:57

AineNiRigani
Użytkownik

A ja postanowilam sie nie ekscytowac i nie oceniac przed ogladnieciem.

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#5 2009-04-12 21:31:31

Elentari
Użytkownik

Dwie "Emmy", które obejrza?am, nieco mnie rozczarowa?y. Tak wi?c nie spodziewam si? fajerwerków, ale po?yjemy - zobaczymy smile

E.

#6 2009-04-14 08:20:42

Akaterine
Administrator

Mo?e dorzuc? inne nazwiska:
Blake Ritson (Edmund z MP 2007) jako pan Elton (i tym sposobem mamy w Emmie dwóch Edmundów wink)
Christina Cole (panna Bingley z Lost in Austen) jako pani Elton
Jodhi May (np. Mirah w Daniel Deronda) jako panna Taylor/pani Weston
Robert Bathurst jako pan Weston
Tamsin Greig jako panna Bates
Rupert Evans (Frederick Hale z Pó?noc po?udnie) jako Frank Churchill
Laura Pyper - Jane Fairfax
Louise Dylan - Harriet Smith

Scenariusz napisa?a Sandy Welch, ta od Pó?noc po?udnie i Jane Eyre.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#7 2009-04-14 14:56:24

Vasco
Administrator

http://www.janeausten.pl/modules.php?na … mp;sid=311 - ?wie?o przet?umaczony artyku?.

Zabawne, ?e wczoraj ogl?da?em kawa?ki Pokuty i zupe?nie jej nie rozpozna?em...

#8 2009-04-14 19:24:24

Akaterine
Administrator

Bo ona nie?le potrafi si? zmienia?. Tak, ?e cho? wiem, ?e to ta sama osoba, ogl?daj?c jaki? film dopiero po chwili u?wiadamiam sobie, ?e to ona gra?a i w "Danielu Derondzie", i w "I capture the castle", i w "Inside I'm dancing". Po prostu j? uwielbiam wink.

A w tym artykule zmartwi?o mnie jedno zdanie - "Nowa Emma (...) b?dzie ostatni? adaptacj? Jane Austen po decyzji kierownictwa BBC o porzuceniu bonnetowych przedstawie? na rzecz skupienia si? na wieku XX". Czy to oznacza, ?e ju? nie b?dzie kostiumowych ekranizacji? Buu.

#9 2009-04-15 14:11:05

Arlene
Użytkownik

To nieszcz?sne zdanie i mnie zasmuci?o... Oby nie porzucali "bonnetowych przedstawie?" tak zupe?nie. W moim mniemaniu BBC ma jeszcze du?o do zrobienia w tym zakresie. wink A ekranizacje wychodz? im przecie? w wi?kszo?ci doskonale...

Romola ubiega?a si? o rol? Lizzy w DiU z 2005? Nie wiedzia?am. Hm, teraz b?d? si? zastanawia?, jaka by?aby z niej panna Bennet...

"I?? za marzeniem i znowu i?? za marzeniem, i tak zawsze a? do ko?ca." (Joseph Conrad)

#10 2009-04-19 21:07:07

ptasia
Użytkownik

Arlene napisał:

Romola ubiega?a si? o rol? Lizzy w DiU z 2005? Nie wiedzia?am. Hm, teraz b?d? si? zastanawia?, jaka by?aby z niej panna Bennet...

Ubiega?a si? sama, albo Joe W. powa?nie o niej my?la?, dopóki Keira nie zacz??a mocno walczy? o rol? Lizzie, no i Joe W. si? podda? smile (gdzie? czyta?am artyku? o tym, ?e Keira go mocno m?czy?a).
Ciekawe, czy Emma Romoli b?dzie podobnie niezno?na co dwie poprzednie filmowe bohaterki - a przecie? ksi??kowa jest, owszem, z wadami, ale wcale nie a? tak trudna w po?yciu.

Co? nieco?

#11 2009-04-25 18:48:30

AineNiRigani
Użytkownik

Nadal bronie wyboru Keiry do roli - moim zdaniem problemem byla wlasnie spaszczona rezyserka. Przeciez to rezyser kieruje aktorami - a wizja Wrighta bylo dostosowanie Lizzy do wspolczesnego odbiorcy. Gdzies czytalam, ze jego celem bylo zachecic nastolatki, ktore o Jane nie mialy pojecia - do nich prawdziwa Lizzy by mogla nie dotrzec. Do nas nie dotarla ta wspolczesna.

#12 2009-04-25 20:52:05

Akaterine
Administrator

W sumie pewnie im (znaczy si? Romoli i Joe Wrightowi) wspó?praca nad Dum? chyba by nie wysz?a, bo czyta?am, ?e przy kr?ceniu Pokuty (a swoje sceny Romola nakr?ci?a w zaledwie 4 dni) niezbyt im sz?o, pono? Romola mia?a za du?o do powiedzenia je?eli chodzi?o o kreacj? Briony, co nie odpowiada?o wizji re?ysera. W podzi?kowaniach przed czy po premierze Joe Wright wymienia? przede wszystkim Keir? i Jamesa, Vaness? Redgrave i m?od? Briony, prawie wcale nie wspominaj?c o Romoli, a je?eli ju?, to pono? mówi? o niej z pewn? irytacj? wink.

#13 2009-04-26 18:25:07

Tyna
Użytkownik

Uwa?am, ?e Jonny Lee Miller (przynajmniej z wygl?du) ?wietnie nadaje si? do roli pana Knightley'a wink Za to Romola Garai jako? tak mi nie pasuje... no, ale mo?e najpierw powinnam zobaczy? jej gr? aktorsk?, a dopiero potem ocenia?wink

Czy ona gra?a w "Pokucie" i "Dirty dancing 2"?

#14 2009-05-01 14:06:18

Akaterine
Administrator

Tak, gra?a w tych filmach, co ?atwo sprawdzi? na filmwebie wink.
A tu jest kilka zdj?? z planu:
http://www.romola-garai.com/gallery/thu … p?album=74

#15 2009-05-17 10:53:22

Dione
Użytkownik

Co do smej Ramoli, to ni? nie mam. Gra dobrze itp. Ale jej uroda jest taka .... przyci??ka (nie umiem inaczej okre?li?). Cho? nie mog? powiedzie?, ?e jest brzydka, to nie mog? te? przyzna?, ?e jest ?adna. Tak mi nie bardzo pasuje na Emm?.

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

#16 2009-05-21 22:28:27

Evita
Użytkownik

Jonny Lee Miller gra? w MP z 1999 Edmunda. Nie rozumiem obsadzania tych samych aktorów w austenowskich filmach.

I dwell in Possibility--
A fairer House than Prose--

#17 2009-05-22 17:37:57

Akaterine
Administrator

Mo?e Jonny Lee Miller chcia? by? kojarzony z Jane Austen nie tylko poprzez nie najlepsz? ekranizacj?* MP i poprzez nijak? posta? Edmunda? wink

* ?eby nie wywo?a? tu ?adnej dyskusji - podkre?lam s?owo "ekranizacja", bo mówi? tu o tym filmie tylko pod k?tem zgodno?ci z powie?ci?, a chyba nikt nie zaprzeczy, ?e zbyt zgodna ta adaptacja nie jest wink.

#18 2009-05-22 20:04:53

ptasia
Użytkownik

Akaterine napisał:

* ?eby nie wywo?a? tu ?adnej dyskusji - podkre?lam s?owo "ekranizacja", bo mówi? tu o tym filmie tylko pod k?tem zgodno?ci z powie?ci?, a chyba nikt nie zaprzeczy, ?e zbyt zgodna ta adaptacja nie jest wink.

nie jest. zreszt? MP 2008 (tfu! tfu!) te? nie.
ale wol? Fanny tak?, jak w filmie z '99 roku, ni? w oryginale literackim... wink)

Co? nieco?

#19 2009-07-15 15:25:11

Akaterine
Administrator

Jest trailer!

http://www.youtube.com/watch?v=FjPMEopKtDs

Jako wieeelka wielbicielka talentu Romoli oraz osoba pozytywnie nastawiona do produkcji BBC jestem na tak wink

#20 2009-10-03 17:31:41

Akaterine
Administrator

Emma Behind the scenes:
http://www.youtube.com/watch?v=80iDGskdQgU
A premiera ju? jutro!

#21 2009-10-08 13:08:32

Akaterine
Administrator

Obejrza?am na youtube ca?y odcinek i wra?enia mam pozytywne (czepia? si? b?d? po obejrzeniu ca?o?ci wink ). Wcze?niej czyta?am, ?e b?dzie to ekranizacja we wspó?czesnym duchu, wi?c wyobra?a?am sobie nie wiadomo co, na szcz??cie nie okaza?o si? by? tak ?le. Romola podoba mi si?, szczególnie rzuca mi si? w oczy to, ?e jest naprawd? kim? w okolicy (w wersji z Gwyneth Paltrow w ogóle tego nie czu?am, w wersji z Kate Beckinsale ju? tak, ale nie tak bardzo), i przysz?o mi na my?l, ?e je?eli czasami Emma zachowuje si? zbyt swobodnie, to w zasadzie mo?e sobie na to pozwoli?, bo nie musi si? ba? opinii otoczenia. Z reszt? sama Romola mówi?a, ?e dla niej Emma jest kim?, kto w?a?ciwie rz?dzi ca?ym Highbury i bardzo dobrze to ukazano.
Knightley wygl?da m?odo, ale nadrabia zachowaniem. Nie jest tak zdecydowany jak Mark Strong, ale te? mniej delikatny ni? Northam (w ogóle gdy pomy?l? o duecie Northam-Paltrow to, cho? lubi? ich oboje, czuj? si?, jakbym zjad?a za du?o s?odyczy...). Z Romol? tworz? zgrany duet.
Michael Gambon ?wietny, tak jak si? spodziewa?am, dobre wra?enie te? robi Edmund Bertram 2007 jako pastor wink.
Z kolei zawiod?a mnie Harriet Smith - zamiast skromnej panienki wysz?a g?upia nastolatka. Panna Bates te? jako? mnie nie porywa.
Wszystkie kwestie kostiumowo-dekoracyjne w porz?dku - nie przesadnie g?adko, ale te? nie niechlujnie.

#22 2009-10-09 11:33:03

ptasia
Użytkownik

Ja te? obejrza?am na Youtube ca?o?? i bardzo mi si? podoba?o, najbardziej z wszystkich nowych (tj. z ostatnich 2 lat) ekranizacji JA, i znacznie bardziej ni? 2 pozosta?e filmowe Emmy, które widzia?am. Du?o poczucia humoru i przymru?enia oka, dobre aktorstwo (Romola!, i J. Lee Miller te? zaskakuj?co pozytywnie). Emma zazwyczaj jest niezno?na jako bohaterka na ekranie, bardziej ni? w ksi??ce, ale mam wra?enie, ?e Romola uczyni?a j? bardziej wielowymiarow? - mo?na czu? do niej sympati? (cho? mo?e przemawia przeze mnie sympatia do aktorki wink. Panna Bates mnie zaskoczy?a, szczerze mówi?c - jest IMHO zbyt... ?adna, delikatna, i znacznie mniej m?cz?ca ni? zazwyczaj si? j? przedstawia - a mo?e o to w?a?nie chodzi?o, by potem scena na pikniku wypad?a bardziej negatywnie dla Emmy? Ciekawe, ?e na Amazon UK w recenzjach DVD (wystawionych na podstawie 1 odcinka pokazanego w UK smile chwal? przedstawienie tej postaci. Podoba?a mi si? inna rzecz, poruszona w recenzjach na Amazonie: na?wietlanie samotno?ci g?ównych bohaterów.
A, i tak szczerze mówi?c, wspó?czesno?ci widzia?am du?o mniej ni? w ostatniej Rozwa?nej i romantycznej. No i na szcz??cie - nie ma ko?tunów na g?owie, jak w ww. serialu, i kostiumy (suknie w kwiaty!) mi si? podoba?y.
Czekam z niecierpliwo?ci? na c.d. wink

Co? nieco?

#23 2009-10-09 11:41:15

AineNiRigani
Użytkownik

Ja mam zaufanie do Ramoli jako heroiny kostiumowej. Ona duze wyczucie i intuicje postaci. Jeszcze nie ogladalam, ale ja nie znosze ogladac seriali na raty. Poczekam na calosc tongue

#24 2009-10-09 13:40:22

Akaterine
Administrator

ptasia napisał:

A, i tak szczerze mówi?c, wspó?czesno?ci widzia?am du?o mniej ni? w ostatniej Rozwa?nej i romantycznej. No i na szcz??cie - nie ma ko?tunów na g?owie, jak w ww. serialu, i kostiumy (suknie w kwiaty!) mi si? podoba?y.

O tak, to prawda. Serial jest bardziej stonowany ni? RiR, ?adne by?y sceny jak na przyk?ad Emma spotyka si? z paniami Bates i pani? Godard (tak si? nazywa?a? Ta, co pensj? prowadzi?a) i rozmawia siedz?c przy stoliku w ogrodzie - to by?o w?a?nie takie austenowskie-ekranizacyjne wink. I takich - nie potrafi? inaczej nazwa? - mi?ych momentów jest wi?cej.
Romola gra bardzo fajnie, coraz bardziej mi si? podoba, jest, jak napisa?a?, wielowymiarowa. Wida?, ?e szczerze jest serdeczna i otwarta wobec otoczenia, nie pozuje na wielk? dam?, ale jednak ni? jest - bo po prostu wywodzi si? z takiej rodziny.

#25 2009-10-12 18:05:55

Ignis
Użytkownik

Obejrza?am odcinek na youtubie. Oczywi?cie najlepszy pan Knightley wg mnie to Jeremy Northam, ale Johnny Lee Miller te? sobie poradzi?. Równiez jest uroczy, cho? ci?gle go porównuje z Edmundem 10lat temu, to czas dzia?a na jego korzy??. Aktor graj?cy pana Eltona wg mnie lepiej wygl?da ni? w MP z 2007-tam nie mog?am na niego patrzec. Co do Romoli Garai jako Emmy to wcale mi si? nie podoba. Najlepsza by?a Kate Beckinsale ewentualnie Gwyneth Paltrow. Romola jest dla mnie zbyt pretensjonalna, nie wiem czemu. Emma powinna by? delikatna, a Romola bardzo sie krzywi jak próbuje pokaza? emocje. Natomiast na spory plus zas?uguje aktorka graj?ca Harriet Smyth - ?wietna. Ale zobaczymy co dalej.

Da?em mu moj? zgod?. To tego rodzaju cz?owiek, ?e nie o?mieli?bym si? odmówi? mu czego?, o co ?askawie zechcia? poprosi?.

Stopka forum