Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2009-04-06 11:19:05

Akaterine
Administrator

Emma BBC 2009

Jak wynika z tematu, w tym roku BBC nakręci i wyemituje (najprawdopodobniej na jesieni) 4-odcinkowy serial "Emma". Zakładam temat, bo znana jest już odrobina obsady. Emmę zagra Romola Garai, Knightley'a - Jonny Lee Miller, a Michael Gambon pana Woodhouse'a.

Co s─ůdzicie o takiej obsadzie? wink
Mnie zachwyci┼éa Romola, gdy┼╝ jest zdecydowanie moj─ů ulubion─ů m┼éod─ů aktork─ů, Michael Gambon te┼╝ na pewno nie zawiedzie. Jedynie Jonny Lee Miller wydaje mi si─Ö nieco za m┼éody, z wygl─ůdu przynajmniej.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#2 2009-04-08 21:22:57

Arlene
U┐ytkownik

Re: Emma BBC 2009

Je┼Ťli o mnie chodzi, to Romola Garai w zupe┼éno┼Ťci mi odpowiada. wink R├│wnie┼╝ lubi─Ö t─Ö aktork─Ö i my┼Ťl─Ö, ┼╝e dobrze si─Ö spisze jako Emma.
Co do Lee Miller'a mam za to w─ůtpliwo┼Ťci, a w dodatku sama nie wiem dlaczego... Chyba po prostu przyzwyczai┼éam si─Ö do pana Knightley'a w wydaniu "Northam'owym". big_smile Ale mam nadziej─Ö, ┼╝e nie zawiedziemy si─Ö na nowej wersji tego bohatera. Tak optymistycznie.

"I┼Ť─ç za marzeniem i znowu i┼Ť─ç za marzeniem, i tak zawsze a┼╝ do ko┼äca." (Joseph Conrad)

#3 2009-04-09 13:48:20

ptasia
U┐ytkownik

O! Lubi─Ö Romol─Ö smile (wiecie, ┼╝e pocz─ůtkowo Joe Wright chcia┼é j─ů obsadzi─ç jako Elizabeth Bennet? Poniewa┼╝ da┼é w ko┼äcu rol─Ö wiadomo-komu, posta─ç Briony w Pokucie mia┼éa by─ç zado┼Ť─çuczynieniem - no, nie wiem smile
A Johnny Lee Miller już nie jest taki młody...

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#4 2009-04-09 21:08:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja postanowilam sie nie ekscytowac i nie oceniac przed ogladnieciem.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#5 2009-04-12 21:31:31

Elentari
U┐ytkownik

Dwie "Emmy", które obejrzałam, nieco mnie rozczarowały. Tak więc nie spodziewam się fajerwerków, ale pożyjemy - zobaczymy smile

E.

#6 2009-04-14 08:20:42

Akaterine
Administrator

Mo┼╝e dorzuc─Ö inne nazwiska:
Blake Ritson (Edmund z MP 2007) jako pan Elton (i tym sposobem mamy w Emmie dw├│ch Edmund├│w wink)
Christina Cole (panna Bingley z Lost in Austen) jako pani Elton
Jodhi May (np. Mirah w Daniel Deronda) jako panna Taylor/pani Weston
Robert Bathurst jako pan Weston
Tamsin Greig jako panna Bates
Rupert Evans (Frederick Hale z Północ południe) jako Frank Churchill
Laura Pyper - Jane Fairfax
Louise Dylan - Harriet Smith

Scenariusz napisała Sandy Welch, ta od Północ południe i Jane Eyre.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#7 2009-04-14 14:56:24

Vasco
Administrator

http://www.janeausten.pl/modules.php?na … mp;sid=311 - ┼Ťwie┼╝o przet┼éumaczony artyku┼é.

Zabawne, ┼╝e wczoraj ogl─ůda┼éem kawa┼éki Pokuty i zupe┼énie jej nie rozpozna┼éem...

#8 2009-04-14 19:24:24

Akaterine
Administrator

Bo ona nie┼║le potrafi si─Ö zmienia─ç. Tak, ┼╝e cho─ç wiem, ┼╝e to ta sama osoba, ogl─ůdaj─ůc jaki┼Ť film dopiero po chwili u┼Ťwiadamiam sobie, ┼╝e to ona gra┼éa i w "Danielu Derondzie", i w "I capture the castle", i w "Inside I'm dancing". Po prostu j─ů uwielbiam wink.

A w tym artykule zmartwi┼éo mnie jedno zdanie - "Nowa Emma (...) b─Ödzie ostatni─ů adaptacj─ů Jane Austen po decyzji kierownictwa BBC o porzuceniu bonnetowych przedstawie┼ä na rzecz skupienia si─Ö na wieku XX". Czy to oznacza, ┼╝e ju┼╝ nie b─Ödzie kostiumowych ekranizacji? Buu.

#9 2009-04-15 14:11:05

Arlene
U┐ytkownik

To nieszcz─Ösne zdanie i mnie zasmuci┼éo... Oby nie porzucali "bonnetowych przedstawie┼ä" tak zupe┼énie. W moim mniemaniu BBC ma jeszcze du┼╝o do zrobienia w tym zakresie. wink A ekranizacje wychodz─ů im przecie┼╝ w wi─Ökszo┼Ťci doskonale...

Romola ubiegała się o rolę Lizzy w DiU z 2005? Nie wiedziałam. Hm, teraz będę się zastanawiać, jaka byłaby z niej panna Bennet...

"I┼Ť─ç za marzeniem i znowu i┼Ť─ç za marzeniem, i tak zawsze a┼╝ do ko┼äca." (Joseph Conrad)

#10 2009-04-19 21:07:07

ptasia
U┐ytkownik

Arlene napisa│:

Romola ubiegała się o rolę Lizzy w DiU z 2005? Nie wiedziałam. Hm, teraz będę się zastanawiać, jaka byłaby z niej panna Bennet...

Ubiega┼éa si─Ö sama, albo Joe W. powa┼╝nie o niej my┼Ťla┼é, dop├│ki Keira nie zacz─Ö┼éa mocno walczy─ç o rol─Ö Lizzie, no i Joe W. si─Ö podda┼é smile (gdzie┼Ť czyta┼éam artyku┼é o tym, ┼╝e Keira go mocno m─Öczy┼éa).
Ciekawe, czy Emma Romoli b─Ödzie podobnie niezno┼Ťna co dwie poprzednie filmowe bohaterki - a przecie┼╝ ksi─ů┼╝kowa jest, owszem, z wadami, ale wcale nie a┼╝ tak trudna w po┼╝yciu.

Co┼Ť nieco┼Ť

#11 2009-04-25 18:48:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nadal bronie wyboru Keiry do roli - moim zdaniem problemem byla wlasnie spaszczona rezyserka. Przeciez to rezyser kieruje aktorami - a wizja Wrighta bylo dostosowanie Lizzy do wspolczesnego odbiorcy. Gdzies czytalam, ze jego celem bylo zachecic nastolatki, ktore o Jane nie mialy pojecia - do nich prawdziwa Lizzy by mogla nie dotrzec. Do nas nie dotarla ta wspolczesna.

#12 2009-04-25 20:52:05

Akaterine
Administrator

W sumie pewnie im (znaczy si─Ö Romoli i Joe Wrightowi) wsp├│┼épraca nad Dum─ů chyba by nie wysz┼éa, bo czyta┼éam, ┼╝e przy kr─Öceniu Pokuty (a swoje sceny Romola nakr─Öci┼éa w zaledwie 4 dni) niezbyt im sz┼éo, pono─ç Romola mia┼éa za du┼╝o do powiedzenia je┼╝eli chodzi┼éo o kreacj─Ö Briony, co nie odpowiada┼éo wizji re┼╝ysera. W podzi─Ökowaniach przed czy po premierze Joe Wright wymienia┼é przede wszystkim Keir─Ö i Jamesa, Vaness─Ö Redgrave i m┼éod─ů Briony, prawie wcale nie wspominaj─ůc o Romoli, a je┼╝eli ju┼╝, to pono─ç m├│wi┼é o niej z pewn─ů irytacj─ů wink.

#13 2009-04-26 18:25:07

Tyna
U┐ytkownik

Uwa┼╝am, ┼╝e Jonny Lee Miller (przynajmniej z wygl─ůdu) ┼Ťwietnie nadaje si─Ö do roli pana Knightley'a wink Za to Romola Garai jako┼Ť tak mi nie pasuje... no, ale mo┼╝e najpierw powinnam zobaczy─ç jej gr─Ö aktorsk─ů, a dopiero potem ocenia─çwink

Czy ona grała w "Pokucie" i "Dirty dancing 2"?

#14 2009-05-01 14:06:18

Akaterine
Administrator

Tak, grała w tych filmach, co łatwo sprawdzić na filmwebie wink.
A tu jest kilka zdj─Ö─ç z planu:
http://www.romola-garai.com/gallery/thu … p?album=74

#15 2009-05-17 10:53:22

Dione
U┐ytkownik

Co do smej Ramoli, to ni─ç nie mam. Gra dobrze itp. Ale jej uroda jest taka .... przyci─Ö┼╝ka (nie umiem inaczej okre┼Ťli─ç). Cho─ç nie mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e jest brzydka, to nie mog─Ö te┼╝ przyzna─ç, ┼╝e jest ┼éadna. Tak mi nie bardzo pasuje na Emm─Ö.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#16 2009-05-21 22:28:27

Evita
U┐ytkownik

Jonny Lee Miller grał w MP z 1999 Edmunda. Nie rozumiem obsadzania tych samych aktorów w austenowskich filmach.

I dwell in Possibility--
A fairer House than Prose--

#17 2009-05-22 17:37:57

Akaterine
Administrator

Mo┼╝e Jonny Lee Miller chcia┼é by─ç kojarzony z Jane Austen nie tylko poprzez nie najlepsz─ů ekranizacj─Ö* MP i poprzez nijak─ů posta─ç Edmunda? wink

* ┼╝eby nie wywo┼éa─ç tu ┼╝adnej dyskusji - podkre┼Ťlam s┼éowo "ekranizacja", bo m├│wi─Ö tu o tym filmie tylko pod k─ůtem zgodno┼Ťci z powie┼Ťci─ů, a chyba nikt nie zaprzeczy, ┼╝e zbyt zgodna ta adaptacja nie jest wink.

#18 2009-05-22 20:04:53

ptasia
U┐ytkownik

Akaterine napisa│:

* ┼╝eby nie wywo┼éa─ç tu ┼╝adnej dyskusji - podkre┼Ťlam s┼éowo "ekranizacja", bo m├│wi─Ö tu o tym filmie tylko pod k─ůtem zgodno┼Ťci z powie┼Ťci─ů, a chyba nikt nie zaprzeczy, ┼╝e zbyt zgodna ta adaptacja nie jest wink.

nie jest. zreszt─ů MP 2008 (tfu! tfu!) te┼╝ nie.
ale wol─Ö Fanny tak─ů, jak w filmie z '99 roku, ni┼╝ w oryginale literackim... wink)

Co┼Ť nieco┼Ť

#19 2009-07-15 15:25:11

Akaterine
Administrator

Jest trailer!

http://www.youtube.com/watch?v=FjPMEopKtDs

Jako wieeelka wielbicielka talentu Romoli oraz osoba pozytywnie nastawiona do produkcji BBC jestem na tak wink

#20 2009-10-03 17:31:41

Akaterine
Administrator

Emma Behind the scenes:
http://www.youtube.com/watch?v=80iDGskdQgU
A premiera ju┼╝ jutro!

#21 2009-10-08 13:08:32

Akaterine
Administrator

Obejrza┼éam na youtube ca┼éy odcinek i wra┼╝enia mam pozytywne (czepia─ç si─Ö b─Öd─Ö po obejrzeniu ca┼éo┼Ťci wink ). Wcze┼Ťniej czyta┼éam, ┼╝e b─Ödzie to ekranizacja we wsp├│┼éczesnym duchu, wi─Öc wyobra┼╝a┼éam sobie nie wiadomo co, na szcz─Ö┼Ťcie nie okaza┼éo si─Ö by─ç tak ┼║le. Romola podoba mi si─Ö, szczeg├│lnie rzuca mi si─Ö w oczy to, ┼╝e jest naprawd─Ö kim┼Ť w okolicy (w wersji z Gwyneth Paltrow w og├│le tego nie czu┼éam, w wersji z Kate Beckinsale ju┼╝ tak, ale nie tak bardzo), i przysz┼éo mi na my┼Ťl, ┼╝e je┼╝eli czasami Emma zachowuje si─Ö zbyt swobodnie, to w zasadzie mo┼╝e sobie na to pozwoli─ç, bo nie musi si─Ö ba─ç opinii otoczenia. Z reszt─ů sama Romola m├│wi┼éa, ┼╝e dla niej Emma jest kim┼Ť, kto w┼éa┼Ťciwie rz─ůdzi ca┼éym Highbury i bardzo dobrze to ukazano.
Knightley wygl─ůda m┼éodo, ale nadrabia zachowaniem. Nie jest tak zdecydowany jak Mark Strong, ale te┼╝ mniej delikatny ni┼╝ Northam (w og├│le gdy pomy┼Ťl─Ö o duecie Northam-Paltrow to, cho─ç lubi─Ö ich oboje, czuj─Ö si─Ö, jakbym zjad┼éa za du┼╝o s┼éodyczy...). Z Romol─ů tworz─ů zgrany duet.
Michael Gambon ┼Ťwietny, tak jak si─Ö spodziewa┼éam, dobre wra┼╝enie te┼╝ robi Edmund Bertram 2007 jako pastor wink.
Z kolei zawiod┼éa mnie Harriet Smith - zamiast skromnej panienki wysz┼éa g┼éupia nastolatka. Panna Bates te┼╝ jako┼Ť mnie nie porywa.
Wszystkie kwestie kostiumowo-dekoracyjne w porz─ůdku - nie przesadnie g┼éadko, ale te┼╝ nie niechlujnie.

#22 2009-10-09 11:33:03

ptasia
U┐ytkownik

Ja te┼╝ obejrza┼éam na Youtube ca┼éo┼Ť─ç i bardzo mi si─Ö podoba┼éo, najbardziej z wszystkich nowych (tj. z ostatnich 2 lat) ekranizacji JA, i znacznie bardziej ni┼╝ 2 pozosta┼ée filmowe Emmy, kt├│re widzia┼éam. Du┼╝o poczucia humoru i przymru┼╝enia oka, dobre aktorstwo (Romola!, i J. Lee Miller te┼╝ zaskakuj─ůco pozytywnie). Emma zazwyczaj jest niezno┼Ťna jako bohaterka na ekranie, bardziej ni┼╝ w ksi─ů┼╝ce, ale mam wra┼╝enie, ┼╝e Romola uczyni┼éa j─ů bardziej wielowymiarow─ů - mo┼╝na czu─ç do niej sympati─Ö (cho─ç mo┼╝e przemawia przeze mnie sympatia do aktorki wink. Panna Bates mnie zaskoczy┼éa, szczerze m├│wi─ůc - jest IMHO zbyt... ┼éadna, delikatna, i znacznie mniej m─Öcz─ůca ni┼╝ zazwyczaj si─Ö j─ů przedstawia - a mo┼╝e o to w┼éa┼Ťnie chodzi┼éo, by potem scena na pikniku wypad┼éa bardziej negatywnie dla Emmy? Ciekawe, ┼╝e na Amazon UK w recenzjach DVD (wystawionych na podstawie 1 odcinka pokazanego w UK smile chwal─ů przedstawienie tej postaci. Podoba┼éa mi si─Ö inna rzecz, poruszona w recenzjach na Amazonie: na┼Ťwietlanie samotno┼Ťci g┼é├│wnych bohater├│w.
A, i tak szczerze m├│wi─ůc, wsp├│┼éczesno┼Ťci widzia┼éam du┼╝o mniej ni┼╝ w ostatniej Rozwa┼╝nej i romantycznej. No i na szcz─Ö┼Ťcie - nie ma ko┼étun├│w na g┼éowie, jak w ww. serialu, i kostiumy (suknie w kwiaty!) mi si─Ö podoba┼éy.
Czekam z niecierpliwo┼Ťci─ů na c.d. wink

Co┼Ť nieco┼Ť

#23 2009-10-09 11:41:15

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja mam zaufanie do Ramoli jako heroiny kostiumowej. Ona duze wyczucie i intuicje postaci. Jeszcze nie ogladalam, ale ja nie znosze ogladac seriali na raty. Poczekam na calosc tongue

#24 2009-10-09 13:40:22

Akaterine
Administrator

ptasia napisa│:

A, i tak szczerze m├│wi─ůc, wsp├│┼éczesno┼Ťci widzia┼éam du┼╝o mniej ni┼╝ w ostatniej Rozwa┼╝nej i romantycznej. No i na szcz─Ö┼Ťcie - nie ma ko┼étun├│w na g┼éowie, jak w ww. serialu, i kostiumy (suknie w kwiaty!) mi si─Ö podoba┼éy.

O tak, to prawda. Serial jest bardziej stonowany ni┼╝ RiR, ┼éadne by┼éy sceny jak na przyk┼éad Emma spotyka si─Ö z paniami Bates i pani─ů Godard (tak si─Ö nazywa┼éa? Ta, co pensj─Ö prowadzi┼éa) i rozmawia siedz─ůc przy stoliku w ogrodzie - to by┼éo w┼éa┼Ťnie takie austenowskie-ekranizacyjne wink. I takich - nie potrafi─Ö inaczej nazwa─ç - mi┼éych moment├│w jest wi─Öcej.
Romola gra bardzo fajnie, coraz bardziej mi si─Ö podoba, jest, jak napisa┼éa┼Ť, wielowymiarowa. Wida─ç, ┼╝e szczerze jest serdeczna i otwarta wobec otoczenia, nie pozuje na wielk─ů dam─Ö, ale jednak ni─ů jest - bo po prostu wywodzi si─Ö z takiej rodziny.

#25 2009-10-12 18:05:55

Ignis
U┐ytkownik

Obejrza┼éam odcinek na youtubie. Oczywi┼Ťcie najlepszy pan Knightley wg mnie to Jeremy Northam, ale Johnny Lee Miller te┼╝ sobie poradzi┼é. R├│wniez jest uroczy, cho─ç ci─ůgle go por├│wnuje z Edmundem 10lat temu, to czas dzia┼éa na jego korzy┼Ť─ç. Aktor graj─ůcy pana Eltona wg mnie lepiej wygl─ůda ni┼╝ w MP z 2007-tam nie mog┼éam na niego patrzec. Co do Romoli Garai jako Emmy to wcale mi si─Ö nie podoba. Najlepsza by┼éa Kate Beckinsale ewentualnie Gwyneth Paltrow. Romola jest dla mnie zbyt pretensjonalna, nie wiem czemu. Emma powinna by─ç delikatna, a Romola bardzo sie krzywi jak pr├│buje pokaza─ç emocje. Natomiast na spory plus zas┼éuguje aktorka graj─ůca Harriet Smyth - ┼Ťwietna. Ale zobaczymy co dalej.

Da┼éem mu moj─ů zgod─Ö. To tego rodzaju cz┼éowiek, ┼╝e nie o┼Ťmieli┼ébym si─Ö odm├│wi─ç mu czego┼Ť, o co ┼éaskawie zechcia┼é poprosi─ç.

Stopka forum