Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2009-02-21 15:32:17

anchema
U┐ytkownik

"Pami─Ötniki Jane Austen" Syrie James

widzieli┼Ťcie?

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazk … e%20Austen

nie wiem co o tym my┼Ťle─ç

#2 2009-02-21 16:17:13

Akaterine
Administrator

Re: "Pami─Ötniki Jane Austen" Syrie James

Ojej. Pocz─ůtkowo si─Ö podekscytowa┼éam na widok tytu┼éu "The Memoirs of Jane Austen", bo kt├│ra┼Ť z biografii ma taki b─ůd┼║ podobny tytu┼é. Jednak gdy zobaczy┼éam, ┼╝e to powie┼Ť─ç, i dodatkowo przeczyta┼éam jej fragment, to entuzjazm min─ů┼é wink. Poczyta┼éam troch─Ö na AustenBlogu i jest tam opinia, ┼╝e powie┼Ť─ç dotyczy tajemniczego adoratora znad morza, czyta si─Ö j─ů bardzo dobrze, ale jest w niej za du┼╝o podobie┼ästw do powie┼Ťci JA, tak jakby po sytuacji z Perswazji, nast─Öpowa┼éa sytuacja z DiU, a nast─Öpnie z RiR, ale mimo tego czytanie tej ksi─ů┼╝ki to mi┼éy spos├│b na sp─Ödzenie popo┼éudnia. I pisz─ů tam te┼╝, ┼╝e ├│w tajemniczy adorator, kt├│rego autorka nazwa┼éa Mr Ashford, z opisu przypomina Richarda Armitage'a wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#3 2009-02-21 16:29:03

anchema
U┐ytkownik

skusi┼éam si─Ö i kupi┼éam w┼éa┼Ťnie na allegro
jak przy┼Ťl─ů i przeczytam to opowiem

#4 2009-02-21 17:42:05

Akaterine
Administrator

Czekam z niecierpliwo┼Ťci─ů na Twoje wra┼╝enia.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#5 2009-02-25 23:09:54

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja tez czekam big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#6 2009-02-26 02:00:11

anchema
U┐ytkownik

ksi─ů┼╝ka ju┼╝ przysz┼éa, ale do domu a ja na studiach....
po 14 napisz─Ö

#7 2009-02-26 12:11:16

amicitia
U┐ytkownik

Witajcie, wczoraj zupe┼énie niespodziewanie uda┼éo mi si─Ö zdoby─ç t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö.
Wieczorem przeczyta┼éam kilka rozdzia┼é├│w. Pierwsze wra┼╝enie nie jest najlepsze: zbitka sytuacyjna zaczerpni─Öta z poszczeg├│lnych powie┼Ťci Asuten opatrzona nieudolnym komentarzem. Najgorsza jest stylizacja j─Özyka na j─Özyk Austen. Z pocz─ůtku my┼Ťla┼éam, ┼╝e to wina t┼éumaczenia, ale nie, to po prostu nieudolno┼Ť─ç j─Özyka Syrie James.
Na razie bohaterka pozna┼éa swoj─ů mi┼éo┼Ť─ç - ciekawe jak historia potoczy sie dalej. Pono─ç maj─ů by─ç jaki─Ö┼Ť sceny mi┼éosne, kt├│rych Austen unika┼éa jak ognia.
Przed jednym chcia┼éam przestrzec: Pami─Ötniki Jane Austen to fikcyjna powie┼Ť─ç. Nigdy bowiem nie uda┼éo sie odnale┼║─ç pami─Ötnik├│w Autorki.

#8 2009-03-04 11:57:18

Akaterine
Administrator

I jak dalej oceniasz powie┼Ť─ç, doczyta┼éa┼Ť do ko┼äca?

#9 2009-03-06 11:21:43

amicitia
U┐ytkownik

Ksi─ů┼╝k─Ö sko┼äczy┼éam czyta─ç nast─Öpnego wieczora. Wiele si─Ö nie zmienio w moim postrzeganiu Pamietnik├│w. Autorka usilnie pr├│buje dor├│wna─ç geniuszowi Austen, ale wraz z rozwojem fabu┼éy wychodzi jej to coraz gorzej. Fabu┼éa zosta┼éa przedstawiona w prosty i przejrzysty spos├│b, dzi─Öki czemu tak szybko mo┼╝na dobrn─ů─ç do ko┼äca ksi─ů┼╝ki. Czytaj─ůc powie┼Ť─ç, odnosi si─Ö wra┼╝enie, ┼╝e to, co przedstawione wydarzy┼éo si─Ö naprawd─Ö. I cho─ç to tylko fikcyjne pami─Ötniki, ale bazuj─ůce na bigrafii Austen, dlatego ca┼éy czas wiadomo, ┼╝e wielka autorka nie zazna szcz─Ö┼Ťcia w mi┼éo┼Ťci. A jest taki moment, ┼╝e wszystko zmierza do szcz─Ö┼Ťliwego ko┼äca i jest nadzieja, ┼╝e b─Ödzie ┼Ťlub i szcz─Ö┼Ťcie. A potem pozostaje niedosyt i g┼é─Öboki smutek, ┼╝e taka kobieta, wielka pisarka a jednak ca┼ée ┼╝ycie w samotno┼Ťci...

#10 2009-03-07 11:25:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

czyli jak dla mnie jest to wyrzucenie w bloto 30 zeta. Poczekam az stanieje tongue

#11 2009-03-11 22:13:04

teofano
U┐ytkownik

Przynajmniej razem z t─ůpozycja sprowadzili do pobliskiej ksi─Ögarni tytu┼éy autorstwa JA. Panie by┼éy mocno zdziwione jak im zwin─Ö┼éam wszystkie tytu┼éy opr├│cz Rozwa┼╝nej i Romantycznej (t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö dosta┼éam) i Emmy, na kt├│r─ů to ksi─ů┼╝k─Ö ch─Ö─ç popsu┼é mi film z Patrlow. sad
Reszta jest moja big_smile

Historia Frodo - to historia ┼╝onatych m─Ö┼╝czyzn, kt├│rzy z nara┼╝eniem ┼╝ycia pr├│buj─ů sie pozby─ç oddzia┼éuj─ůcego na psychik─Ö pier┼Ťcienia.

#12 2009-03-14 15:38:56

anchema
U┐ytkownik

dopiero zaczęłam czytać, ale nie podoba mi się

#13 2009-03-14 15:54:21

AineNiRigani
U┐ytkownik

a ja slyszalam bardzo pozytywne opinie - ze dobry styl, wczucie sie w realia.
Jak sie pojawi w znajomych rekach lub stanieje - moze sie skusze. Na dzien dzisiejszy beletrykstyka w kazdej formie jest poza moim obszarem zainteresowan.

#14 2009-03-14 16:33:12

anchema
U┐ytkownik

to ja mo┼╝e wyja┼Ťni─Ö o co mi chodzi, cho─ç przeczyta┼éam tylko kawa┼éek
wszystko jest wyja┼Ťniane ┼éopatologicznie, autorka chyba zak┼éada, ze nikt ├│wczesnych reali├│w nie zna - poprawcie mnie, je┼Ťli si─Ö myl─Ö, ale wydaje mi si─Ö, ┼╝e po ksi─ů┼╝k─Ö pod tytu┼éem "pami─Ötnik J.A." si─Ögn─ů przede wszystkim fani pisarki, kt├│rzy co┼Ť nieco┼Ť wiedza, zar├│wno o jej ┼╝yciu jak i o realiach.
przyk┼éad - po ┼Ťmierci pana Austen matka i siostry s─ů w trudnej sytuacji i tu mamusia wyg┼éasza takie co┼Ť: "Ale co my teraz poczniemy? Jestem tak s┼éaba, ze ledwo m├│wi─Ö. Wiecie przecie┼╝, ze Ko┼Ťcio┼éa nic nie obchodzi los wd├│w i dzieci duchownych! I oto w ┼╝a┼éobie musz─Ö jeszcze zajmowa─ç si─Ö takimi prozaicznymi sprawami..." itd. w tym duchu, jakbym czyta┼éa umoralniaj─ůc─ů powiastk─Ö dla panny z pensji.
Najlepsze, ze wszyscy, dok┼éadnie wszyscy m├│wi─ů bez przerwy w takim stylu egzaltowanej nastolatki pomieszanej wyg┼éaszaniem monolog├│w "na stronie" w teatrze, nie ma ┼╝adnego zr├│┼╝nicowania j─Özyka postaci
na ko┼äcu wskaz├│wki dla czytelnik├│w czyli pytania do dyskusji(!), jak w szkole - tematy do przerobienia - ju┼╝ pierwsze powala: jak my┼Ťlisz, dlaczego autorka zdecydowa┼éa si─Ö na narracj─Ö pierwszoosobow─ů? czy dzi─Öki temu ┼éatwiej uto┼╝samiasz si─Ö z bohaterk─ů? bo jakby nam, niebo┼╝─ůtkom, nie poda┼éa na tacy, kto bohater i z kim si─Ö trzeba uto┼╝samia─ç to by┼Ťmy nie wpadli sami, prostaczki
wybaczcie, je┼Ťli za ostro, ale jestem wkurzona, ze wyda┼éam niepotrzebnie pieni─ůdze, moja opinia – poczekajcie a┼╝ b─Ödzie w bibliotece

#15 2009-03-16 20:18:13

AineNiRigani
U┐ytkownik

Moge powiedziec tylko jedno - musze sobie sama wyrobic opinie. Na dzien dzisiejszy moge jedynie powtarzac to, co mowia inni...

#16 2009-11-16 13:10:23

villemo
U┐ytkownik

a ja niedawno przeczyta┼éam, jak leza┼éam chora w domu. Jest oczywi┼Ťcie sporo prawdy w tym co piszecie. Bynajmniej mi sie j─ů bardzo fajnie czyta┼éo, sama sie ┼éapa┼éam na tym, ze my┼Ťla┼éam sobie o to jest z Perswazji, to jest z DiU to jest z RiR, i pewnie dlatego mi sie podoba┼éo. No i oczywi┼Ťcie zako┼äczenie... tak jak po filmie BJ i tak jak napis─ů┼éa amicitia " A jest taki moment, ┼╝e wszystko zmierza do szcz─Ö┼Ťliwego ko┼äca i jest nadzieja, ┼╝e b─Ödzie ┼Ťlub i szcz─Ö┼Ťcie. A potem pozostaje niedosyt i g┼é─Öboki smutek, ┼╝e taka kobieta, wielka pisarka a jednak ca┼ée ┼╝ycie w samotno┼Ťci..."
to taka bajka sklejona z powie┼Ťci JA ale bez dobrego zako┼äczenia... sad

"Wszystko mo┼╝na znie┼Ť─ç i wycierpie─ç, opr├│cz ma┼é┼╝e┼ästwa bez mi┼éo┼Ťci." - Jane Austen

#17 2009-11-16 20:05:26

delile
U┐ytkownik

tak sobie my┼Ťl─Ö...a mo┼╝e ona nie by┼éa samotna, mo┼╝e skrz─Ötnie ukrywa┼éa swoj─ů mi┼éo┼Ť─ç, mo┼╝e ich zwi─ůzek wywo┼éa┼éby skandal, albo on by┼é ┼╝onaty czy co┼Ť. Mam nadzieje, ┼╝e tak by┼éo. Samotno┼Ť─ç jest najstraszliwsza...

#18 2009-11-16 21:10:33

Akaterine
Administrator

A mi si─Ö podoba najbardziej wizja Jane Austen w filmie "Miss Austen Regrets" - kobiety ┼Ťwiadomej, ┼╝e wiele straci┼éa b─Öd─ůc sama, ale te┼╝ wiele by straci┼éa, gdyby jak ka┼╝da kobieta mia┼éa m─Ö┼╝a i dzieci i ┼╝e wobec tego nie mog┼éa dokona─ç dobrego wyboru.

#19 2009-11-17 13:35:04

villemo
U┐ytkownik

w┼éa┼Ťnie musze obejzec ten film, czeka ju┼╝ w kolejce smile
Samotno┼Ť─ç wcale nie jest najstraszliwsza... jest wyborem, jesli jest swiadomym wyborem to ma sie poczucie co sie straci┼éo a co zyska┼éo, tak jak napisa┼éa Akaterine.

"Wszystko mo┼╝na znie┼Ť─ç i wycierpie─ç, opr├│cz ma┼é┼╝e┼ästwa bez mi┼éo┼Ťci." - Jane Austen

#20 2009-11-18 11:33:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

... ale czasami tego wyboru mozemy zalowac i wowczas mozna odczuwac wielka samotnosc wyobrazajac sobie jak mogloby dzis wygladac nasze zycie, gdybysmy w krytycznym momencie podjeli inna decyzje...

#21 2009-11-18 12:43:01

villemo
U┐ytkownik

z jednej strony na pewno masz racje. Ale podejmujac tak─ů decyzje w krytycznym momencie wyobra┼╝asz sobie ju┼╝ jak bedzie wygladac Twoje ┼╝ycie w obu przypadkach i wybierasz. Tak mi sie wydaje, ┼╝e by┼éo w przypadku JA.
A jesli chodzi o p├│┼║niejsze analizy to jakie one tak naprawde maj─ů sens?
mo┼╝e by┼éo by tak, a moze tak -o zmieni takie my┼Ťlenie?
z biegiem czasu zaciera sie ostro┼Ť─ç uczu─ç-prze┼╝y─ç z chwili podejmowania takiej decyzji, wtedy ju┼╝ nie wydaj─ů sie te za i przeciw tak wyra┼║ne, a przecie┼╝ w "krytycznym momencie" by┼éy. Wiec po co ┼╝a┼éowa─ç, skoro wtedy ta decyzja wydawa┼éa sie s┼éuszna zgadna z uczuciami i sumieniem.

Stopka forum