Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2008-11-18 13:28:41

Ignis
U┐ytkownik

Filmy o epoce Regencji

Zak┼éadam ten w─ůtek, aby wszyscy tutaj mogli wpisa─ç jakie┼Ť fajne filmy kostiumowe z fabu┼é─ů TYLKO o epoce Regencji. Poszukuj─Ö takich film├│w. Oczywi┼Ťcie pomijaj─ůc ekranizacje powie┼Ťci JA. Bo te ┼éatwo znale┼Ť─ç. Mam te┼╝ pro┼Ťb─Ö. Ogl─ůda┼éam b─Öd─ůc ma┼é─ů dziewczynk─ů film, kt├│rego tytu┼éu nie pami─Ötam, niestety. Mo┼╝e kto┼Ť go ogl─ůda┼é? G┼é├│wn─ů bohaterk─ů jest blondynka - guwernantka lub niania, kt├│ra przyjmuje posad─Ö u m┼éodego hrabiego. Zajmuje si─Ö jego bratankami lub dzie─çmi. Zakochuj─ů si─Ö w sobie oboje. Jednak arystokraci chc─ů rozbi─ç ten zwi─ůzek. Dziewczyna jest najpierw napastowana przez jakiego┼Ť starego oble┼Ťnego hrabiego, jednak udaje jej sie uciec. P├│┼╝niej, gdy dzie┼ä wyznaczonego ┼Ťlubu si─Ö zbli┼╝a o ma┼éo nie zostaje otruta. Rezygnuje z oferowanej przez s┼éu┼╝─ůc─ů lampki wina, wi─Öc s┼éu┼╝─ůca j─ů wypija i zostaje otruta. Tyle pami─Ötam. Czy kto┼Ť kojarzy ten film, b─ůd┼╝ ogl─ůda┼é podobny?

Da┼éem mu moj─ů zgod─Ö. To tego rodzaju cz┼éowiek, ┼╝e nie o┼Ťmieli┼ébym si─Ö odm├│wi─ç mu czego┼Ť, o co ┼éaskawie zechcia┼é poprosi─ç.

#2 2008-11-18 18:47:22

Akaterine
Administrator

Re: Filmy o epoce Regencji

Ignis napisa│:

Zak┼éadam ten w─ůtek, aby wszyscy tutaj mogli wpisa─ç jakie┼Ť fajne filmy kostiumowe z fabu┼é─ů TYLKO o epoce Regencji.

Przychodzi mi na my┼Ťl tylko "Targowisko pr├│┼╝no┼Ťci" (szczeg├│lnie wersja serialowa, bo filmowa to ju┼╝ nie ma tego klimatu). Jest te┼╝ film biograficzny "Byron" (cho─ç mnie akurat nie zachwyci┼é), no i ten film r├│wnie┼╝ zahacza o te czasy (filmu nie widzia┼éam, cho─ç mia┼éabym ochot─Ö big_smile). No, ale jak napisa┼éam - te filmy zahaczaj─ů. Akcja "Byrona" i "Targowiska" ci─ůgnie si─Ö troch─Ö dalej.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#3 2008-11-18 18:53:13

Ignis
U┐ytkownik

Akaterine dzi─Öki, b─Öd─Ö mia┼éa co ogl─ůda─ç jak dorw─Ö. Ja te┼╝ polecam ,,Tilly Trotter".

Da┼éem mu moj─ů zgod─Ö. To tego rodzaju cz┼éowiek, ┼╝e nie o┼Ťmieli┼ébym si─Ö odm├│wi─ç mu czego┼Ť, o co ┼éaskawie zechcia┼é poprosi─ç.

#4 2008-11-18 19:04:29

Akaterine
Administrator

A to na pewno Regencja? Bo przejrzałam zdjęcia na google'u i z kostiumów to dla mnie epoka wiktoriańska jak nic big_smile

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#5 2008-11-18 19:22:01

Ignis
U┐ytkownik

Akaterine napisa│:

A to na pewno Regencja? Bo przejrzałam zdjęcia na google'u i z kostiumów to dla mnie epoka wiktoriańska jak nic big_smile

Troch─Ö jest r├│┼╝nicy w latach, ale dobry serial. Mimo to nadal troszk─Ö mo┼╝na naci─ůgn─ů─ç go.

#6 2008-11-18 20:49:02

Akaterine
Administrator

Oj, chyba za bardzo nie mo┼╝na, o ile ten opis jest dobry: "The first novel in an epic trilogy set during the reign of Queen Victoria". Mo┼╝e lata dwudzieste (XIX wieku rzecz jasna) mo┼╝na podci─ůgn─ů─ç pod Regencj─Ö, bo chocia┼╝ trwa┼éa od 1811 bodaj┼╝e do 1820, cho─ç termin cz─Östo rozszerza si─Ö na lata 1795-1837. W 1937 Wiktoria wst─Öpuje na tron i ten rok uwa┼╝a si─Ö za pocz─ůtek epoki wiktoria┼äskiej.

Ignis napisa│:

Troch─Ö jest r├│┼╝nicy w latach, ale dobry serial.

Je┼╝eli to dobry serial i chcia┼éaby┼Ť o nim troch─Ö napisa─ç, to mo┼╝e raczej w temacie "seriale kostiumowe", o tu: http://www.janeausten.pl/forum/viewtopic.php?id=198

#7 2008-11-23 05:48:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ignis - nie troche, a bardzo duzo. Tilly dzieje sie w latach 30-tych XX w. Do Regencji jej daleko.
z kostiumowcow regencyjnych polecam mojego ukochanego Hornblowera. Jesli ktos chcialby sie dowiedziec jak wygladalo zycie Wenthworta po koszu ktory dala mu Anna - nie ma nic lepszego. Swietnie osadzony w realiach, dosc wierny historycznie. No i najapetyczniejsze walijskie ciacho - Ioan Gruffudd (i nie tylko - ogolnie naprawde same znajome twarze big_smile)
Do tego dorzucam Sharpe z mlodym Seanem Beanem, wygladajacym tak apetycznie, ze majtki same przez glowe leca. Historycznie - taki sobie, ale ma klimat i przyjemnie sie oglada. Szczegolnie Seana, ale i tutaj kupa znanych angielskich aktorow.
Amazing Grace - rowniez z Ioanem. Swietna biografia Williama Wilberforce. Film zrobil na mnie kolosalne wrazenie tematyka, sposobem jej przedstawienia i gra aktorska. Angielski kostiumowiec I klasy.
A ostatnio ogladalam Klub Porywaczy - bardzo milo spedzone 1,5 godziny. Niezle aktorsko, fajna fabula.
Pozostaja nam jeszcze ekranizacje wspolczesnych Austen pisarzy:
Klarysa z Seanem Beanem (takie sobie)
Dwie ekranizacje przygór Toma Jonesa - z lat 60-tych (zgodnie z owczesna koncwencja z Albertem Finneyem w roli tytułowej. Ma duzy urok i podobala mi sie gdy ja ogladalam. Ciekawa jestem konfrontacji w dzisiejszych czasach big_smile) oraz z polowy lat 90 - z Lindsay Duncan i Samantha Morton.
I Na koniec swiata (To the Ends of the Earth). Niestety niewiele moge na temat tego filmu powiedziec. Na razie czeka sobie na poleczce i dojrzewa. Jak wiem, ze przede mna film z mojego ulubionego gatunku, lubie sie nim delektowac i dlugo na niego czekac. Wiem tylko tyle, ze to jakas ekranizacja, ze dzieje sie na morzu (bodajze podczas podrozy do Australii) i sama plejada aktorska, z Henrysien z najnowszego Opactwa i Charlesem Dancem na czele.
I jak sobie cos jeszcze przypomne - to tez napisze big_smile

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2008-11-24 02:28:30)

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#8 2008-12-14 18:43:11

Tamara
U┐ytkownik

Przypomnia┼é mi si─Ö jaki┼Ť przedwojenny bia┼éo-czarny film chyba angielski z lat trzydziestych , oryginalny tytu┼é brzmia┼é "Lepsza strona ulicy" (je┼Ťli nie pokr─Öci┼éam z czym┼Ť innym) . Rozgrywa┼é si─Ö w Anglii w okresie wojen napoleo┼äskich . W przeddzie┼ä niemal zar─Öczyn m┼éodej pary m┼éodzieniec zostaje powo┼éany do wojska i wyrusza na kontynent , panna zostaje w domu z dwoma sporo starszymi siostrami , kt├│re s─ů jej opiekunkami . Czas p┼éynie , wojna si─Ö toczy , po 10 latach niedosz┼éy narzeczony wraca do kraju po Waterloo . Panna dalej go kocha , ale nie jest pewna , czy po 10 latach jeszcze b─Ödzie mu si─Ö podoba─ç . Przypadkiem spotykaj─ů si─Ö gdzie┼Ť na ulicy a ┼╝e jako┼Ť si─Ö nie zestarza┼éa , cho─ç zmieni┼éa , on jej nie poznaje . Trafia jednak z powrotem do domu dawnej narzeczonej - i tu mam dziur─Ö w pami─Öci , ogl─ůda┼éam to dwadzie┼Ťcia par─Ö lat temu - w ka┼╝dym razie panna udaje swoj─ů m┼éodsz─ů (nieistniej─ůc─ů) atrakcyjn─ů kuzynk─Ö , jednocze┼Ťnie b─Öd─ůc r├│wnie┼╝ sob─ů - gra podw├│jn─ů rol─Ö , z czego wychodzi mn├│stwo nieporozumie┼ä , ale oczywi┼Ťcie wszystko ko┼äczy si─Ö szcz─Ö┼Ťliwie , zar─Öczyny dochodz─ů do skutku , ┼Ťlub i ┼╝yli d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie big_smile

Jeszcze "Lady Hamilton" - o kochance lorda Nelsona , chyba z Vivien Leigh i Lawrence Olivierem , ale głowy nie dam . Też lata trzydzieste .

Stopka forum