Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2008-11-16 01:28:08

viesna
U┐ytkownik

Najlepsze ekranizacje Jane Austen

nie zdołałam obejrzeć jeszcze wszystkich ekranizacji,
ale ciekawi mnie jaki jest wasz prywatny ranking.
które ekranizacje Wam sie podobały a które lepiej sobie odpuscic?

pozdrawiam serdecznie

#2 2008-11-16 11:14:31

Akaterine
Administrator

Re: Najlepsze ekranizacje Jane Austen

W moim rankingu ekranizacje dziel─ů si─Ö na te, kt├│re lubi─Ö b─ůd┼║ uwielbiam, kt├│re ceni─Ö i kt├│rych nie lubi─Ö wink.
Zatem uwielbiam b─ůd┼║ lubi─Ö:
Duma i uprzedzenie 1995 (naturalnie wink)
Emma z Kate Beckinsale
Opactwo Northanger (2007)
Perswazje (1995)
Rozwa┼╝na i romantyczna (2007)
(z tym ┼╝e dwa ostatnie z przewag─ů na "lubi─Ö" i na r├│wni)

Ceni─Ö "Rozwa┼╝n─ů i romantyczn─ů" 1995 i "Emm─Ö" z Gwyneth Paltrow. Bo to s─ů dobre ekranizacje, tyle ┼╝e nie trafiaj─ů do mnie tak jak inne.
Zupe┼énie inna kwestia jest z ekranizacjami z lat 80., kt├│re widzia┼éam prawie trzy (ca┼é─ů RiR, ca┼ée Mansfield i cz─Ö┼Ťciowo DiU). Nie mo┼╝na powiedzie─ç, ┼╝e s─ů z┼ée, s─ů po prostu inne, ze wzgl─Ödu na styl, w jakim w tamtych czasach kr─Öcono seriale telewizyjne. Maj─ů dobre i z┼ée strony. Najbardziej mnie zastanawia aktorstwo, bo im dalej, tym mniej mi si─Ö podoba big_smile. I nie wiem, czy to wynika z tego, ┼╝e po jakim┼Ť czasie czuj─Ö si─Ö zm─Öczona tym stylem, czy aktorzy rzeczywi┼Ťcie graj─ů coraz gorzej (cho─ç z drugiej strony DiU zacz─Ö┼éam ogl─ůda─ç od ┼Ťrodka i przyk┼éadowo Lizzy kompletnie mi si─Ö nie podoba┼éa, a gdy p├│┼║niej w┼é─ůczy┼éam pocz─ůtek, uzna┼éam, ┼╝e gra bardzo fajnie).

No i nie lubi─Ö i nie polecam - DiU 2005 (naturalnie wink), Perswazje 2007 oraz Mansfield 1999 i 2007. Nie lubi─Ö ze wzgl─Ödu na kiepskie scenariusze, aktorstwo oraz "poprawienie" bohater├│w. Cho─ç akurat dwie pierwsze ekranizacje wzbudzaj─ů zachwyt w niekt├│rych osobach, dla mnie ca┼ékowicie niezrozumia┼éy wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#3 2008-11-19 00:07:04

viesna
U┐ytkownik

smile dzieki za odpowiedz.
troche jeszcze mi zostało do obejrzenia smile

brakuje mi na tym forum/stronie np. opisu lub chocby tytulow wszystkich ekranizacji i ich wydania.

moje skromne oceny wink
z serii BBC
EMMA niezbyt mi sie podobala,
Rozwazna i romantyczna - ma sw├│j urok
Opactwo Northanger - tak na 4

pozostałe
Duma i uprzedzenie z Keira - i owszem- zwlaszcza muzyka
Mansfield Park (z ciemnowlos─ů aktork─ů) - oceniam pozytywnie
Mansfield Park z panna z─Öbatk─ů nie oddawal klimatu ksi─ůzki

pozdrawiam serdecznie smile

#4 2008-11-19 16:52:26

Akaterine
Administrator

Rozwa┼╝na i romantyczna kt├│ra? BBC ma dwie wersje, obie dost─Öpne w Polsce - 2008 i 1983.
Emma BBC? Wiem, ┼╝e maj─ů wersj─Ö z lat 70. bodaj┼╝e. Wersja z Kate Beckinsale to wersja A&E b─ůd┼║ ITV (pierwsze to producent, drugie - telewizja, kt├│ra film wy┼Ťwietli┼éa).
Opactwo, jak rozumiem, wersja 1986? Ocena 4/5 czy 4/10? big_smile

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#5 2008-11-19 23:26:34

Vasco
Administrator

Rozwa┼╝na - raczej chodzi o t─Ö dost─Öpn─ů z pakieciku.
4/5 czy 4/10? - stawiam na 4/6 wink

Ale faktem jest, ┼╝e trzeba u┼Ťci┼Ťla─ç wersje, bo jest ich jak mr├│wk├│w smile

#6 2008-11-22 13:52:24

viesna
U┐ytkownik

smile
rozpisalam sie i kot mi wskoczyl na klawiature i trzeba od poczatku, ech wink
oceny w skali 1-6

Rozwa┼╝na i Romantyczna wersja z 1986 r,? : MCMLXXXI, urzeka prostot─ů
Emma rzeczywi┼Ťcie nie jest wydana przez BBC, ale zosta┼éa kupiona w pakiecie reklamowanym jako BBC a wiec Emma z Kate Beckinsale
Opactwo z 1986 r? MCMLXXXI, chyba tak a wiec tak na 4, Henry jaki┼Ť md┼éy a Catherine nawet ciekawa.
obejrzałam juz Dume i Uprzedzenie (Colin Firth i Jennifer Ehle) i rzeczywiscie rewelacyjna czyli 6 smile
jestem w trakcie ogladania Mansfield Park chyba tez z 1986 r? (Giles Ashton, ALex Lowe), ciekawa wersja, Fanny wygl─ůda jak heroina z lat 30-tych ubieg┼éego wieku wink
przede mna jeszcze Perswazje smile
i to będzie cały pakiet BBC (oprocz Emmy, ktora tez w nim jest)

smile

#7 2008-11-22 15:24:18

Akaterine
Administrator

RiR jest z 1981 roku, a Mansfield z 1983, tak dla jasno┼Ťci - ale grunt ┼╝e wiem, o jakich wersjach m├│wisz smile.
Widz─Ö, ┼╝e nie by┼éa┼Ť surowa dla wersji z lat 80., ale to Ci si─Ö chwali wink. Cz─Östo s─ů krytykowane, ale trzeba po prostu inaczej na nie spojrze─ç, bo wtedy ekranizacje kr─Öcono po prostu inaczej. A Fanny z Mansfield Park rzeczywi┼Ťcie wygl─ůda jak z dwudziestolecia, cho─ç czasami wygl─ůda┼éa zupe┼énie jak z portret├│w z epoki - wtedy mi si─Ö podoba┼éa; czasami jednak wygl─ůda┼éa tak nie┼éadnie, ┼╝e si─Ö dziwi┼éam, ┼╝e wcze┼Ťniej mi si─Ö podoba┼éa wink.

#8 2008-11-22 19:33:21

viesna
U┐ytkownik

na poczatku mnie dziwi┼éo ale teraz sumie mnie urzeka, ze aktorzy kt├│rzy grali w tych w/w ekranizacjach s─ů tacy zwykli, bez cukierkowato┼Ťci i idealnego wygl─ůdu. czasem nawet "brzydcy" a przez to jakby bardziej prawdziwi smile

#9 2008-11-23 09:15:31

JoannaS
U┐ytkownik

Ze wszystkich ekranizacji najbardziej lubię Dumę z 1995 roku (serial). Według mnie nie do pobicia.
Bardzo lubi─Ö RiR z 2007 roku.
Lubi─Ö ogl─ůda─ç ekranizacje z lat 80. Spos├│b gry, filmowania zupe┼énie inny ni┼╝ dzi┼Ť.
Lubi─Ö te┼╝ Rozwa┼╝n─ů z Emm─ů Thompson, najnowsze Opactwo, obie Emmy (z Gwynet Pathrow i Kate Beckinsale). Lubi─Ö Perswazje (obie dost─Öpne aktualnie wersje).
Nie znosz─Ö Dumy z 2005. Jak dla mnie to nie ekranizacja, tylko wariacja na temat. Nie przepadam za Opactwem z serii BBC.

#10 2008-11-24 11:17:44

Kasiania1
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö z JoannaS ┼╝e Duma 2005 to wariacja na temat ksi─ů┼╝ki. Wczoraj ogl─ůda┼éam komentarz re┼╝ysera do filmu (prawie wszystkie sceny) i zaskoczy┼éo mne, ┼╝e on zupe┼énie inaczej widzi niekt├│re postaci lub sytuacje (czy to ja pomin─Ö┼éam w ksi─ů┼╝ce w─ůtek mi┼éo┼Ťci Anny c├│rki Lady Katarzyny do kuzyna Darcy'ego?). Podoba mi si─Ö za to alternatywne zako┼äczenie tego filmu (tyle romantyzmu i erotyzmu w jednym uj─Öciu)

#11 2008-11-24 22:53:59

elakulka
U┐ytkownik

Dla mnie Duma 2005 jest jednym z lepszych, dlatego, ┼╝e od tego filmu zacz─Ö┼éo si─Ö moje zainteresowanie filmami kostiumowymi. P├│┼║niej ogl─ůda┼éam Dum─Ö z 1995, dla mnie bomba. Lubi─Ö Rozwa┼╝n─ů i romantyczn─ů z Emm─ů Thompson, Rozwa┼╝n─ů i romantyczn─ů 2007, Emma z Kate B. Lubi─Ö te┼╝ Opactwo 2007, ale gdy ogl─ůdam Perswazje 2007 zawsze si─Ö wzruszam, bardzo mnie urzek┼éa muzyka tego filmu.

#12 2008-12-01 14:37:51

rieker
U┐ytkownik

Wg mnie s─ů dwa wybitne filmy: Emma z Paltrow i Rozwa┼╝na i romantyczna z Thompson. Jesli pisze si─Ö o filmach to podstawowym kryterium w ┼╝adnym wypadku nie mo┼╝e by─ç wierno┼Ťc orygina┼éowi (niewolnicze trzymanie sie ksi─ůzki zwykle wychodzi na z┼ée filmom). Natomiast oba te filmy zachowuja istot─Ö orygina┼éu, sa fantastycznie grane i ┼Ťwietnie re┼╝yserowane.

#13 2008-12-02 04:38:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja jednak wole uniegloroczna ekranizacje RiR. Emma swietnie oddaje ducha powiesci i tak ogolnie w obsadzie sami ulubiency (z moim ukochanym Palmerem-Housem wlacznie), ale kwestia obsadzenia za starych aktorow w rolach mlodzikow - dla mnie jednak porazka. Jedynie Rickman ratuje tutaj sytuacje, ale przyjemniej oglada sie te nowsza wersje, gdzie aktorzy bardziej pasuja do przypisanych sobie rol.
Dlugo sie zastanawialam, ktore z ekranizacji austenowskich moge zaloczyc do ulubionych, bo kazda lubie w ten czy inny sposob.
1. P&P 95 za radosc i optymizm czajacy sie w kazdym niemal zdjeciu.
2. Opactwo 2007 za mimike JJ.Fielda i ogolny caloksztalt - rowniez za optymizm.
3. Perswazje 95 - za dojrzalosc, nostalgie i ogolny klimat mojej ukochanej powiesci JA. Za dokonanie niemozliwego - pokazanie jak milosc zmienia kobiete, jak dodaje jej blasku i urody.
4. Bride& Prejudice - za poczucie humoru i przeniesienie na realia idyjskie.
5. P&P 40 - za Laurence Oliwiera i ogolna radosc ogladania. Uwielbiam produkcje z tego okresu - z pogwalceniem wszelkich tresci powiesiciowych, ale za to zrealizowane ze smakiem i gustem. Pomimo lat nie traca na wartosci.
6. P&P 2003 przez wiele osob lekzewazona i musze przyznac, ze pierwsze ogladanie wzbudzilo we mnie niesmak, za takie zszubrawienie JA. Ale przy drugim ogladnieciu stwierdzilam, ze jest to swietna, wesola komedia romantyczna, genialnie przenoszaca realia XIX wieczne do XX-wiecznej Ameryki.
Emmy i Mansfieldy mi nie leza na rowni z ksiazka.

Jak dla mnie film nie musi byc doslownym potraktowaniem powiesci, ale musi oddac klimat. Nie moze wzbudzac niesmaku i ma byc swietna rozrywka.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#14 2008-12-05 23:33:06

viesna
U┐ytkownik

smile
zgadzam sie z Tob─ů AineNiRigani, ze film musi odda─ç klimat niekoniecznie trzymajac sie kurczowo powie┼Ťci.

i tak sie zastanawiam jak ocenic Mansfield Park z lat 80tych(BBC) z aktorka ktora kojarzy sie z latami 20tymi XXw.
bez rewelacji, i mimo wielu moim zdaniem niedociagniec, sztywnej gry aktorskiej cos mnie w tym filmie ujelo. Fanny byla tak dziwna, dopiero w ostatnich odcinkach nabrala cech kobiecosci i miala jakas normalniejsza fryzure. rewelacyjna byla lady Bertram - uroczo nieobecna i ta jej wrednawa siostrunia. ech chyba najlepsze postacie w tym filmie.
mialam go skrytykowac, ale jakos nie czuje niesmaku a nostalgie za spokojem ktory na kazdym kroku emanowal z tej adaptacji.
smile
jestem ciekawa co Wy o nim sadzicie?

Ostatnio edytowany przez viesna (2008-12-05 23:33:50)

#15 2009-05-18 14:26:25

ptasia
U┐ytkownik

Akaterine napisa│:

RiR jest z 1981 roku, a Mansfield z 1983, tak dla jasno┼Ťci - ale grunt ┼╝e wiem, o jakich wersjach m├│wisz smile.
Widz─Ö, ┼╝e nie by┼éa┼Ť surowa dla wersji z lat 80., ale to Ci si─Ö chwali wink. Cz─Östo s─ů krytykowane, ale trzeba po prostu inaczej na nie spojrze─ç, bo wtedy ekranizacje kr─Öcono po prostu inaczej.

Chyba mam nisk─ů tolerancj─Ö, ale pr├│bowa┼éam wczoraj obejrze─ç RiR 1981 (wysz┼éa na 2 p┼éytach w Tinie czy czym┼Ť, kole┼╝anka po┼╝yczy┼éa). Po 1 odcinku wy┼é─ůczy┼éam. Niestety, mam wra┼╝enie, ┼╝e nie jest to tylko kwestia inscenizacji, stylizacji, stylu gry i idea┼é├│w urody tamtych czas├│w - ostatnio przerabia┼éam te┼╝ Ja, Klaudiusz m┼éodsze chyba o 3-4 lata. Tamten serial te┼╝ si─Ö niestety zestarza┼é, ale jednak ratuje go scenariusz i b. dobrzy aktorzy. Niestety, nie mog─Ö tego powiedzie─ç o RiR. Zastanawia┼éam si─Ö, czy ca┼éej obsadzie dano ┼Ťrodki uspokajaj─ůce? Przy nich Ole┼äka w wydaniu M. Braunek (J─Ödru┼Ť... ran... twoich... niegodnam... ca┼éowa─ç) by┼éa szczytem dynamizmu i uto┼╝samiania si─Ö z postaci─ů (mam tu na my┼Ťli Marianne, kt├│ry m├│wi z tak─ů pasj─ů o opuszczaniu Norland itd., jakby m├│wi┼éa o, nie wiem, terminie popo┼éudniowej herbatki czy kolorze zas┼éon). O urodzie ju┼╝ nic nie powiem, w ko┼äcu Eleanor nigdzie nie jest opisana jako pi─Ökno┼Ť─ç, ale Edward wydawa┼é mi si─Ö o 10 lat za stary.

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#16 2009-05-18 19:00:32

Elka
U┐ytkownik

Dorzuc─Ö swoje pi─Ö─ç groszy. Ekranizacje z lat 80. s─ů dosy─ç specyficzne i raczej obsada nie nale┼╝a┼éa do najlepiej dobranych. Zreszt─ů, ka┼╝dy ma swoje wyobra┼╝enie g┼é├│wnych bohater├│w i potem przychodzi rozczarowanie. Nawet uwielbiany przez wszystkich - a ja nie jestem wyj─ůtkiem! - serial "Duma i uprzedzenie" z 1995 mia┼é male┼äk─ů rys─Ö. Bo co, jak co, ale kluczowa rozmowa nie powinna si─Ö odbywa─ç na tle wozu z ziemniakami! Obrazek doprawdy malowniczy!
Mimo tego ma┼éego niedoci─ůgni─Öcia, DU 1995 jest absolutnie poza wszelk─ů konkurencj─ů. Lubi─Ö te┼╝ "Opactwo Northanger" 2007 za obsad─Ö i pomys┼é (sny Catherine smile ) i "Rozwa┼╝n─ů i romantyczn─ů" - zar├│wno z 1995 jak i 2008. Podoba┼éy mi si─Ö te┼╝ obie "Emmy" - z Kate Beckinsale i Gwyneth Paltrow, ze wskazaniem na t─Ö pierwsz─ů.
Nie mam natomiast szcz─Ö┼Ťcia do "Perswazji". To moja ulubiona - na r├│wni z Dum─ů - ksi─ů┼╝ka. Ekranizacj─Ö z 1995 obejrza┼éam, pr├│buj─ůc dostrzec w "boskim" Ciaranie (Ciaran Hinds) cho─ç cie┼ä wymarzonego Kapitana Wentwortha. A Anna z pocz─ůtku by┼éa doskonale zaniedbana, tylko potem zapomnieli o tym, ┼╝e odzyska┼éa urod─Ö smile
W 2007 roku z obsad─ů poradzili sobie lepiej (cho─ç ja zamieni┼éabym urod─ů El┼╝biet─Ö z Pani─ů Clay - to by┼éo niez┼ée zaskoczenie!), ale fakt, ┼╝e Anna lata po ca┼éym Bath za facetem, to by┼éa ju┼╝ gruba przesada!
Podobał mi się jeszcze "Mansfield Park" z Frances O'Connor i Jonnym Lee Millerem. Szczególnie narracja Fanny, taka delikatnie uszczypliwa z humorem - bardzo w stylu Jane Austen.

Na koniec temat najbardziej gor─ůcy na Forum - Duma i uprzedzenie 2005...
Nie b─Öd─Ö oryginalna w kwestii moich odczu─ç - lu┼║na wariacja na temat i jako taka podoba mi si─Ö (szczeg├│lnie klimatyczna muzyka...). A szczeg├│┼éy, kt├│re mnie bawi─ů, s─ů tak liczne, ┼╝e wymieni─Ö tylko te najbardziej rozbrajaj─ůce. Przyk┼éadowo: Pan Darcy, kt├│ry prawie poca┼éowa┼é El┼╝biet─Ö przy pierwszych o┼Ťwiadczynach. No nie powiem, scena z ogromnym ┼éadunkiem emocjonalnym! Ale Jane Austen si─Ö chyba w grobie przewr├│ci┼éa. Albo ja mam skrzywione pogl─ůdy na konwenanse... Albo Pan Bennet prowadz─ůcy knura - c├│┼╝, to te┼╝ by┼éo do┼Ť─ç "zabawne"... Zgadzam si─Ö do ostatniej sceny - to jest to. Tylko nie rozumiem, dlaczego mo┼╝na sobie to obejrze─ç tylko w dodatkach na DVD. C├│┼╝, z kina wysz┼éam, jakby mi czego┼Ť brakowa┼éo (no, w┼éa┼Ťnie tego zako┼äczenia).

Ostatnio edytowany przez Elka (2009-05-18 19:20:17)

Stopka forum