Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2009-07-06 19:18:07

Ignis
U┐ytkownik

Re: Lost in Austen / W ┼Ťwiecie Jane Austen

Akaterine napisa│:

Ignis napisa│:

skoro serial nosi tytu┼é LOST IN AUSTEN to by┼éoby nawet ciekawie, gdyby tak ,,przerobili" inne ksi─ů┼╝ki.

Ja mam cich─ů nadziej─Ö, ┼╝e tak b─Ödzie big_smile. Mo┼╝e niekoniecznie z Amand─ů,

I o tym w┼éa┼Ťnie my┼Ťla┼éam, przecie┼╝ Amanda jest z Darcym <ciekawe w jakim wieku b─Öd─ů ┼╝y─ç?>wink Niech nast─Öpna bohaterka b─Ödzie inna. Co do faceta to u mnie to raczej odpada, wola┼éabym ogl─ůda─ç w akcji m─Öskie idea┼éy stworzone przez Austen. Mo┼╝e tym razem widzia┼éabym bohaterk─Ö, kt├│ra w przysz┼éo┼Ťci jest zakompleksiona i szara, a przenosz─ůc si─Ö do ┼Ťwiata dawnego robi tam furor─Ö lub odwrotnie, jest kobiet─ů sukcesu, przebeiraj─ůc─ů w facetach, a tutaj b─Öc! jest uznawana za...nijak─ů.No i co ja poradze, ┼╝e mam teraz faz─Ö na mr. Knightley'awink

Da┼éem mu moj─ů zgod─Ö. To tego rodzaju cz┼éowiek, ┼╝e nie o┼Ťmieli┼ébym si─Ö odm├│wi─ç mu czego┼Ť, o co ┼éaskawie zechcia┼é poprosi─ç.

#52 2009-07-06 19:39:07

Akaterine
Administrator

big_smile
Hmm, to z Emm─ů mo┼╝e co┼Ť takiego, ┼╝e na miejsce Harriet si─Ö przenosi dziewczyna, kt├│ra chce jak najszybciej wyswata─ç Knightley'a z Emm─ů i pr├│buj─ůc j─ů "wychowa─ç", by Knightley jej nie strofowa┼é i od razu stwierdzi┼é, ┼╝e Emma jest wspania┼éa, sama staje si─Ö przedmiotem adoracji Knightley'a wink (wiem, ┼╝e takie fantazjowanie nie ma sensu, ale co ja poradz─Ö, ┼╝e lubi─Ö wink).

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#53 2009-07-06 19:57:14

Ignis
U┐ytkownik

Akaterine napisa│:

big_smile
Hmm, to z Emm─ů mo┼╝e co┼Ť takiego, ┼╝e na miejsce Harriet si─Ö przenosi dziewczyna, kt├│ra chce jak najszybciej wyswata─ç Knightley'a z Emm─ů i pr├│buj─ůc j─ů "wychowa─ç", by Knightley jej nie strofowa┼é i od razu stwierdzi┼é, ┼╝e Emma jest wspania┼éa, sama staje si─Ö przedmiotem adoracji Knightley'a wink (wiem, ┼╝e takie fantazjowanie nie ma sensu, ale co ja poradz─Ö, ┼╝e lubi─Ö wink).

Zar─ůbisty pomys┼é. Pisze list do produkcji i re┼╝yseruj─Ö;)je┼Ťli nikt nie chce. Aaaaa chcia┼éabym co┼Ť takiego obejrze─ç. Ta wersja mog┼éaby by─ç lepsza ni┼╝ ta z DiU. Mimo, ┼╝e Darcy to idea┼é kobiecy to mr. Knightley jest nie doceniany.<o zgrozo!mog─Ö herezj─Ö g┼éosi─ç - nie bijcie>wink Knightley poucza Emm─Ö, ale jest w ka┼╝dym calu d┼╝entelmenem. wie jak si─Ö zachowa─ç, wszyscy go lubi─ů, jest r├│wnie┼╝ przystojny i bogaty jak Darcy. Dlatego nie trac─Ö nadziei na to, ┼╝e kto┼Ť p├│jdzie po rozum do g┼éowy i we┼║mie si─Ö za taki projekt, cho─ç podobny jaki przedstawi┼éa Akaterine.

Da┼éem mu moj─ů zgod─Ö. To tego rodzaju cz┼éowiek, ┼╝e nie o┼Ťmieli┼ébym si─Ö odm├│wi─ç mu czego┼Ť, o co ┼éaskawie zechcia┼é poprosi─ç.

#54 2009-08-15 23:46:52

Lukrecja
U┐ytkownik

Bardzo szybko po przeczytaniu Dumy i uprzedzenia ┼Ťci─ůgn─Ö┼éam i zatopi┼éam si─Ö w tym mini-serialu. Przyznam, ┼╝e podoba┼éo mi si─Ö w nim wszystko, pr├│cz... g┼é├│wnej bohaterki. My┼Ťl─Ö, ┼╝e to po prostu ta konkretna aktorka tak dzia┼éa┼éa mi na nerwy. Jej gesty, mimika i og├│lny spos├│b bycia bardzo mnie dra┼╝ni┼é. Wyj─ůtkowo nie przypad┼éa mi do gustu.
Je┼Ťli chodzi o pana Darcy'ego to aktor by┼é rewelacyjny, chocia┼╝ przy pozosta┼éych dw├│ch panach Darcy... no, na trzecim miejscu jest u mnie, chocia┼╝ facet niczego sobie wink No i wygl─ůda jak bli┼║niak Heatha L. Tylko mia┼éam takie dziwne wra┼╝enie, ┼╝e pr├│buj─ůc wczu─ç si─Ö w posta─ç, bez przerwy mia┼é dziwnie wykrzywion─ů twarz [usta], jakby pr├│bowa┼é wygl─ůda─ç gro┼║nie... to by┼éo troch─Ö komiczne, ale i tak sw├│j urok posiada┼éo smile
Og├│lnie pomys┼é na film jest ┼Ťwietny, bo kt├│ra z nas nie chcia┼éaby by─ç Amand─ů? smile Tylko koniec mnie odrobin─Ö rozczarowa┼é, bo ja widzia┼éabym go w ten spos├│b, ┼╝e Amanda budzi si─Ö ze snu i u┼Ťwiadamia sobie, ┼╝e to by┼éa tylko jej fantazja, a Darcy i Lizzie nadal s─ů par─ů jedynie ksi─ů┼╝kow─ů. Troch─Ö idiotyczne by┼éo dla mnie ┼é─ůcznie jakiejkolwiek innej kobiety z Darcym. No ale og├│lnie bardzo pozytywne odczucia mia┼éam po obejrzeniu. Tylko ten koniec... smile

P.S. Chcia┼éam jeszcze napisa─ç, ┼╝e wed┼éug mnie aktorki graj─ůce Mary i Lidi─Ö by┼éy najlepszymi wcieleniami tych postaci jakie widzia┼éam w dotychczasowych ekranizacjach (nie ma nawet co wspomina─ç o Mary z 2005 roku, gdzie w og├│le nie czu┼éam, ┼╝e to w┼éasnie ona jest najbrzydsz─ů z si├│str). A Lidia bardzo sympatyczna smile

"You must know. Surely you must know. It was all for you."

Niewielu jest ludzi, kt├│rych prawdziwie kocham, a jeszcze mniej takich, o kt├│rych mam dobre mniemanie. Im wi─Öcej poznaj─Ö ┼Ťwiat, tym mniej mi si─Ö podoba, a ka┼╝dy dzie┼ä utwierdza mnie w przekonaniu o ludzkiej niesta┼éo┼Ťci i o tym, jak ma┼éo mo┼╝na ufa─ç pozorom cnoty czy rozumu.

#55 2009-08-17 21:04:36

AineNiRigani
U┐ytkownik

Takie zakonczenie ze snem byłoby banalne w sumie i oklepane. Tysiace filmow ma wlasnie taki schemat - jedynie zmieniaja sie bohaterowie. W zakonczeniu serialowym podobalo mi sie to, ze mnie jednak zaskoczylo. Najpierw zauroczona Darsikiem, potem niczym Lizzy jest oburzona jego zachowaniem, a na koniec sie zakochuje. I wtedy wlasnie pojawia sie Wickham - ktory od razu wzbudza sympatie - jak w powiesci, z tym ze w przeciwienstwie do wizji austenowskiej, okazuje sie byc naprawde fajnym facetem. Duzo fajniejszym niz Darsik. I wszystko zmierzalo do romansu Amanda - Wicham, by ostatecznie wrocic do pary Amanda - Darcy.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#56 2009-08-17 23:45:18

Lukrecja
U┐ytkownik

Owszem, mo┼╝e sam pomys┼é by┼é "ciekawy" - sam w sobie - ale nadal b─Öd─Ö si─Ö upiera─ç, ┼╝e po┼é─ůczenie na ko┼äcu Darcyego z kim┼Ť innym ni┼╝ Lizzie jest dla mnie nie do przyj─Öcia. Mo┼╝ecie uzna─ç, ┼╝e przesadzam i traktuj─Ö to zbyt sztywno, ale ja zakodowa┼éam si─Ö ju┼╝ na "Elizabeth + Darcy" i nie ma opcji, ┼╝eby to si─Ö jako┼Ť rozdzieli┼éo.
Spiera┼éabym si─Ö wr─Öcz, ┼╝e to w┼éa┼Ťnie po┼é─ůczenie Darcyego z Amand─ů by┼éo banalne, bo jak w ka┼╝dej "komedii romantycznej" na ko┼äcu para g┼é├│wnych bohater├│w ze sob─ů jest. Ja widzia┼éabym to jeszcze tak, ┼╝e wraca do swojego ch┼éopaka, kt├│ry wita j─ů st─Öskniony, przeprasza ┼╝e wcze┼Ťniej zachowywa┼é si─Ö jak kanalia, bo zrozumia┼é jak wielkim by┼é idiot─ů, a ona z u┼Ťmiechem na ustach stwierdza, ┼╝e ona te┼╝ ma si─Ö z czego cieszy─ç, nawet je┼Ťli ma tego ch┼éopaka a nie Darcyego. Ot, taki mi┼éy obrazek na koniec.

Aha. I ta zmiana dotycz─ůca Wickhama, o kt├│rej wspomnia┼éa┼Ť najbardziej mnie roz┼Ťmieszy┼éa (zaraz po tej Karolina-lesbijka). Jak zobaczy┼éam scen─Ö, w kt├│rej Georgiana m├│wi Lizzie, ┼╝e nak┼éama┼éa bratu i Wickham okazuje si─Ö uciele┼Ťnieniem anio┼éa (jeszcze wzi─ů┼é na siebie win─Ö, achh!) to mi si─Ö ┼Ťmia─ç zachcia┼éo. Wydawa┼éo mi si─Ö to za bardzo naci─ůgni─Öte. Nie wiem, jaki by┼é cel wybielania Wickhama.

No i jeszcze na koniec z t─ů Karolin─ů Bingley... big_smile

"You must know. Surely you must know. It was all for you."

Niewielu jest ludzi, kt├│rych prawdziwie kocham, a jeszcze mniej takich, o kt├│rych mam dobre mniemanie. Im wi─Öcej poznaj─Ö ┼Ťwiat, tym mniej mi si─Ö podoba, a ka┼╝dy dzie┼ä utwierdza mnie w przekonaniu o ludzkiej niesta┼éo┼Ťci i o tym, jak ma┼éo mo┼╝na ufa─ç pozorom cnoty czy rozumu.

#57 2009-08-18 09:48:55

Akaterine
Administrator

Lukrecja napisa│:

Nie wiem, jaki był cel wybielania Wickhama.

Taki sam jak brak o┼Ťwiadczyn Bingley'a, co zaowocowa┼éo ma┼é┼╝e┼ästwem Jane i Collinsa itp. ┼╗eby by┼éo inaczej. ┼╗eby pokaza─ç, ┼╝e nie wszystko jest tak oczywiste, jak si─Ö wydaje wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#58 2009-08-19 11:02:08

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wickham nie by┼é uciele┼Ťnieniem anio┼éa, ale u Jane wszystko jest albo bia┼ée albo czarne - Darcy najpierw wredny, potem anio┼é ze z┼éota aureola, Wickham najpierw meczennik, a potem kanalia. Wszystkie postacie sa kontrastowe. Film nam pokazuje, ze tak jak w zyciu nie ma ludzi tylko dobrych i tylko z┼éych, tak i nasi bohaterowie maja skazy a kanalie maja dobre strony. Nie ma tak, ze wszystko jest albo biale, albo czarne. Pomiedzy nimi jest wiele odcieni szarosci.
Zagubiony Darsik, ktory jest w powiesci umieszczany na piedestal za swoje zasady, tutaj okazuje sie byc ich niewolnikiem. Milosc do Amandy go z tej niewoli uwalnia. Wickham powiesciowy w zasadzie nie zrobil specjalnie nic zlego poza tym, ze wyrzekl sie stanu duchownego i zostal zlapany na romasie z Georgiana. Nie wiadomo co takiego karygodnego zrobil - i tutaj rzeczywiscie mogloby zaistniec jakies nieporozumienie, ktorego niewolnik Darcy nie chcial dostrzec, a wykrzystali scenarzysci. A Karolina? W powiesci była zimna, bezduszna suka, tutaj mamy jakies jej ludzkie odbicie. Bingley jest slaby i film dopiero pokazuje jak bardzo ulega wplywom. Pani Bennet nie jest tylko pusta glupia egoistka, ktorej jedynym celem jest wydac corki - byle jak, byle by bylo. Lydia nie jest wylacznie idealnym odbiciem matki, glupia egoistyczna trzpiotka - jest mloda, ciekawa swiata i zycia.
Scenariusz z powrotem Amandy do wspolczesnosci i naglej "poprawie" jej chlopaka jest tylez banalny co sztuczny i nieprawdziwy. Ludzie sie nie zmieniaja az tak w tak krotkim czasie i pod wplywem tak slabych bodzcow (a powrot amandy do tego palanta swiadczylby o jej totalnym braku instynktu samozachowawczego i idiotyzmie). Z punktu widzenia psychologii wszystkie postaci sa prowadzone jednolicie i szczerze i to mi sie najbardziej podoba.

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2009-08-19 11:10:04)

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Stopka forum