Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2008-08-05 11:00:14

ederos
U┐ytkownik

Kolejno┼Ť─ç czytania ksi─ů┼╝ek Jane Austen - wskaz├│wki, podpowiedzi

Witajcie po dłuższej przerwie wakacyjnej smile
Chcia┼ébym uszczypn─ů─ç troszk─Ö Waszej wiedzy w temacie. Zapoznaj─ůc si─Ö z informacjami o ksi─ů┼╝kach JA zauwa┼╝y┼éem, ┼╝e pojawiaj─ů si─Ö w powie┼Ťciach podobne imiona, nazwiska. W zwi─ůzku z tym podejrzewam, ┼╝e niekt├│re postaci pojawiaj─ů si─Ö w wi─Öcej ni┼╝ jednej ksi─ů┼╝ce. Urodzinki mej ukochanej zbli┼╝aj─ů si─Ö du┼╝ymi krokami prosz─Ö Was wi─Öc o ewentualne sugestie od jakiej ksi─ůzki mog┼éaby zacz─ů─ç sw─ů przygod─Ö z JA, i jakie tytu┼éy wskazane by┼éyby w nast─Öpnej kolejno┼Ťci.
Pozdrawiam.

Nieprawd─ů jest, ┼╝e istotne w ┼╝yciu jest oddychanie, wr─Öcz przeciwnie - najwa┼╝niejsze s─ů chwile zapieraj─ůce dech w piersi.

#2 2008-08-05 12:38:47

Akaterine
Administrator

Re: Kolejno┼Ť─ç czytania ksi─ů┼╝ek Jane Austen - wskaz├│wki, podpowiedzi

ederos napisa│:

podejrzewam, ┼╝e niekt├│re postaci pojawiaj─ů si─Ö w wi─Öcej ni┼╝ jednej ksi─ů┼╝ce.

Hmm, akurat si─Ö tak sk┼éada, ┼╝e tak nie jest wink. Postaci si─Ö nie powtarzaj─ů, a zbie┼╝no┼Ť─ç imion wynika raczej z tego, ┼╝e nie by┼éo wtedy du┼╝ego wyboru co do nich - imiona Jane, Elizabeth, Anna, Catherine, Mary, Maria, Fanny itd. by┼éy bardzo powszechne, a jako ┼╝e JA z za┼éo┼╝enia opisywa┼éa rzeczy jej znane i wiarogodne, wi─Öc pewnie nie chcia┼éa wymy┼Ťla─ç ma┼éo spotykanych imion (wyj─ůtkiem s─ů tylko siostry z "RiR", Elinor i Marianne), bo mog┼éoby to brzmie─ç nieco pretensjonalnie.

A co do kolejno┼Ťci czytania, to nie wiem, co poradzi─ç big_smile. Ale mog─Ö napisa─ç moje rankingi powie┼Ťci JA i mo┼╝e to pomo┼╝e Ci zdecydowa─ç wink.
Zatem
1. od mojej najbardziej do najmniej ulubionej:
Duma i uprzedzenie
Perswazje na r├│wni z Mansfield Park
Opactwo Northanger na r├│wni z Rozwa┼╝n─ů i romantyczn─ů
Emma

2. Kolejno┼Ť─ç, w kt├│rej czyta┼éam:
Duma i uprzedzenie
Rozwa┼╝na i romantyczna
Perswazje
Opactwo Northanger
Emma
Mansfield Park

3. Wg trudno┼Ťci czytania wink (od tej, kt├│r─ů czyta┼éo si─Ö najlepiej)
Duma i uprzedzenie
Opactwo Northanger
Perswazje
Rozwa┼╝na i romantyczna
Mansfield Park
Emma

Jak wida─ç, wsz─Ödzie prowadzi Duma big_smile

EDIT:
Mo┼╝e jeszcze moje opinie o powie┼Ťciach pod takim k─ůtem:
Mansfield Park i Perswazje s─ů wg mnie najbardziej dojrza┼ée i wybijaj─ů si─Ö ze schematu, z jakim JA si─Ö kojarzy, czyli romantycznej, do┼Ť─ç banalnej historii (dla jasno┼Ťci - ja tak JA nie postrzegam, ale bior─ůc pod uwag─Ö pozosta┼ée powie┼Ťci, mog─Ö zrozumie─ç, czemu tak mo┼╝e by─ç przez innych postrzegana)
Duma i uprzedzenie jest lekka, b┼éyskotliwa, zabawna itp itd, ┼╝e a┼╝ czasami mam do┼Ť─ç, ┼╝e jest tak idealna big_smile (to oczywi┼Ťcie ┼╝art, no, mo┼╝e p├│┼é┼╝art wink
Opactwo Northanger i Rozwa┼╝na i romantyczna wydaj─ů mi si─Ö najmniej dopracowanymi powie┼Ťciami JA, w sumie to dwie pierwsze powie┼Ťci i mo┼╝e tak wypadaj─ů na tle pozosta┼éych. Opactwo bardzo lubi─Ö, bo lubi─Ö g┼é├│wnego bohatera, poza tym powie┼Ť─ç jest bardzo zabawna. RiR za pierwszym razem mi si─Ö podoba┼éo, cho─ç mo┼╝e nie powali┼éo, przez pewien czas by┼éo na ostatnim miejscu w rankingu ulubionych, p├│┼║niej powoli zmienia┼éam zdanie i pewnie po kolejnym przeczytaniu te┼╝ bym zmieni┼éa...
A Emma jest zabawna, cho─ç moim zdaniem momentami troch─Ö przyci─Ö┼╝ka. Posta─ç Emmy nie irytuje mnie jako┼Ť bardzo bardzo (a to si─Ö cz─Östo zdarza), ale co za du┼╝o, to niezdrowo wink.

Ostatnio edytowany przez Akaterine (2008-08-05 12:55:25)

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#3 2008-08-05 13:36:41

ederos
U┐ytkownik

Dzi─Ökuj─Ö serdecznie Akaterine za owocny refereat smile

Akaterine napisa│:

ederos napisa│:

podejrzewam, ┼╝e niekt├│re postaci pojawiaj─ů si─Ö w wi─Öcej ni┼╝ jednej ksi─ů┼╝ce.

Hmm, akurat si─Ö tak sk┼éada, ┼╝e tak nie jest wink....(wyj─ůtkiem s─ů tylko siostry z "RiR", Elinor i Marianne)

No i w┼éa┼Ťnie Panny Dashwood doprowadzi┼éy mnie do takiej konkluzji smile - opr├│cz w Rozwa┼╝na i Romantyczna mign─Ö┼éy mi przed oczami w Rozs─ůdek i Romantyczno┼Ť─ç - czy to w og├│le jest inna ksi─ů┼╝ka?

Ostatnio edytowany przez ederos (2008-08-05 15:24:09)

Nieprawd─ů jest, ┼╝e istotne w ┼╝yciu jest oddychanie, wr─Öcz przeciwnie - najwa┼╝niejsze s─ů chwile zapieraj─ůce dech w piersi.

#4 2008-08-05 17:48:46

Vasco
Administrator

To jest nowe t┼éumaczenie wydane przez Zielon─ů Sow─Ö. Nie czyta┼éem - nic wi─Öcej nie potrafi─Ö powiedzie─ç sad

#5 2008-08-07 17:03:03

Tamara
U┐ytkownik

Zagl─ůda┼éam do nowego t┼éumaczenia i zdecydowanie obstaj─Ö przy starym - Przedpe┼éska-Trzeciakowska to jest to smile . ┼╣le wygl─ůda powie┼Ť─ç z pocz─ůtku XIXw. t┼éumaczona j─Özykiem z pocz─ůtku XXI hmm
Co do kolejno┼Ťci czytania - zale┼╝y co kto lubi , ja lubi─Ö grube ksi─ů┼╝ki wi─Öc na pocz─ůtek "Emma" by┼éa w sam raz , je┼╝eli kogo┼Ť obj─Öto┼Ť─ç przera┼╝a - "Duma..." lub "RiR" . "Opactwo" jest zamierzonym pastiszem powie┼Ťci gotyckiej , dla osoby nie znaj─ůcej gatunku mo┼╝e by─ç pretensjonalne i nienaturalne , bo niemal co zdanie , to kpina odnosz─ůca si─Ö do tak modnych w├│wczas historii pe┼énych grozy . "Mansfield Park" jest powie┼Ťci─ů o g┼é─Öbszej wymowie i ca┼ékiem na powa┼╝nie .
W┼éa┼Ťciwie ka┼╝da z powie┼Ťci JA jest inna i trudno powiedzie─ç , od czego najlepiej zacz─ů─ç - najlepiej przeczyta─ç wszystko , bo nie ma tego tak du┼╝o (jakby si─Ö chcia┼éo big_smile )

#6 2008-08-07 18:19:23

Akaterine
Administrator

Tamara napisa│:

W┼éa┼Ťciwie ka┼╝da z powie┼Ťci JA jest inna i trudno powiedzie─ç , od czego najlepiej zacz─ů─ç - najlepiej przeczyta─ç wszystko , bo nie ma tego tak du┼╝o (jakby si─Ö chcia┼éo big_smile )

Tylko nawet maj─ůc zamiar czyta─ç wszystko, od czego┼Ť trzeba zacz─ů─ç big_smile.

Tamara napisa│:

Zagl─ůda┼éam do nowego t┼éumaczenia i zdecydowanie obstaj─Ö przy starym - Przedpe┼éska-Trzeciakowska to jest to smile

Ja spojrza┼éam w moj─ů kolekcj─Ö JA i nie mam ┼╝adnej ksi─ů┼╝ki w jej t┼éumaczeniu... Og├│lnie w t┼éumaczeniach si─Ö nie orientuj─Ö, jedyne co mog─Ö powiedzie─ç, ┼╝e moja "Rozwa┼╝na i romanyczna" ma takie troch─Ö niezbyt (ale kosztowa┼éa 2 z┼é, wi─Öc jestem w stanie wybaczy─ç; kupi┼éam z jakimi┼Ť krzy┼╝├│wkami, ma okropn─ů filmow─ů ok┼éadk─Ö z uj─Öciem, kt├│re Emmie Thompson uroku nie dodaje; Grant wygl─ůda na niej jak zwykle, czyli g┼éupkowato; ┼╝eby m├│c spokojnie patrze─ç na ok┼éadk─Ö, zaprojektowa┼éam sobie w┼éasn─ů i zaklei┼éam star─ů wink). T┼éumaczenie mojej "Dumy" te┼╝ momentami nie najszcz─Ö┼Ťliwsze (z Zielonej Sowy), m.in. Darcy m├│wi, ┼╝e nie b─Ödzie ta┼äczy┼é z siostrami Bingley'a, bo s─ů "zar─Öczone" (w oryginale bodaj┼╝e engaged)... Wszystkie pozosta┼ée powie┼Ťci mam z Pr├│szy┼äskiego i tam t┼éumaczenia s─ů ok, przynajmniej nic mnie w nich szczeg├│lnie nie razi┼éo.

Ostatnio edytowany przez Akaterine (2008-08-07 18:33:40)

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#7 2008-08-07 20:48:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja czyta┼éam 2 t┼éumaczenia P&P, tak jak i RiR. I z ca┼éa odpowiedzialnoscia polecam Przedpe┼ésk─ů - Trzeciakowsk─ů (jak chyba wiekszosc osob zainteresowanych tworczoscia JA). Aby dobrze przetlumaczyc powiesc tego typu nie wystarczy znajomosc jezyka, ale i dogl─Öbna znajomosc historii, obyczajowosci, sztuki, czy sytuacji politycznej. Pani Ania posiada t─Ö wiedz─Ö. Osobiscie uwielbiam jej przek┼éady JA i Dickensa.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#8 2008-08-08 13:03:32

Loana
U┐ytkownik

A propo kolejnosci czytania NIE polecam na poczatek Mansfield Park. Wg mnie jest naprawde dlugie, przyciezkawe i ogolnie takie, rozwlekle. I bohaterka taka troche malo porywajaca. Jak na pierwszy raz znaczy sie tongue.
Na pierwszy raz polecam Dume & Uprzedzenie - lekkie i przyjemne lub Rozwazna & Romantyczna - tez lekkie, chociaz o niebo mniej zabawne.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#9 2008-08-08 14:37:40

Akaterine
Administrator

Oj, Mansfield na pocz─ůtek zdecydowanie nie. To ┼Ťwietna powie┼Ť─ç, ale trzeba jednak ju┼╝ by─ç troch─Ö obeznanym z epok─ů i stylem Austen. Ja zacz─Ö┼éam j─ů czyta─ç jako chyba trzeci─ů powie┼Ť─ç, ale si─Ö podda┼éam, gdy przem─Öczy┼éam z jedn─ů trzeci─ů. Duma jest wg mnie ┼Ťwietna na pocz─ůtek, bo nawet je┼╝eli jest ci─Ö┼╝ko przyzwyczai─ç si─Ö do stylu JA, braku opis├│w itp, to przynajmniej mo┼╝na si─Ö wci─ůgn─ů─ç w fabu┼é─Ö.

#10 2008-08-09 11:08:13

JoannaS
U┐ytkownik

Te┼╝ na pocz─ůtek polecam Dum─Ö. Zdecydowanie czyta si─Ö j─ů najlepiej. RiR pasuje jako druga. Najtrudniejsza w odbiorze (ale znakomita) jest Mansfield Park.
Emm─Ö przeczyta┼éam chyba tylko raz, bo strasznie mnie z┼éo┼Ťci g┼é├│wna bohaterka.
Atak og├│lnie to na pewno warto przeczyta─ç wszystkie ksi─ů┼╝ki autorstwa JA, bo s─ů po prostu ┼Ťwietne.

Stopka forum