Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#126 2008-08-07 12:31:19

JoannaS
U┐ytkownik

Re: Perswazje

Perswazje to powie┼Ť─ç, do kt├│rej do┼Ť─ç regularnie wracam. List kapitana do Anny to po prostu mistrzostwo.

#127 2008-09-03 18:51:28

Akaterine
Administrator

Opis z filmwebu:
M┼éoda Anna odrzuca propozycj─Ö zwi─ůzku z Frederickiem. Spotykaj─ů si─Ö ponownie po kilku latach. Obydwoje nie s─ů w sta┼éym zwi─ůzku wi─Öc postanawiaj─ů spr├│bowa─ç znowu by─ç razem.
Czy tylko dla mnie nie do końca pasuje? wink

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#128 2008-09-04 08:51:51

pak4
U┐ytkownik

No 'znowu by─ç razem' w odniesieniu do pocz─ůtk├│w XIX wieku w Anglii big_smile
I 'nie s─ů w sta┼éym zwi─ůzku' --- te┼╝ przeniesienie we wsp├│┼éczesno┼Ť─ç.

Og├│lnie jednak win─Ö nale┼╝y przypisa─ç chyba skr├│towo┼Ťci. Streszczona w trzech zdaniach tylko nieliczne powie┼Ťci b─Öd─ů przypomina─ç same siebie wink

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#129 2008-09-04 09:42:56

JoannaS
U┐ytkownik

Akaterine napisa│:

Opis z filmwebu:
M┼éoda Anna odrzuca propozycj─Ö zwi─ůzku z Frederickiem. Spotykaj─ů si─Ö ponownie po kilku latach. Obydwoje nie s─ů w sta┼éym zwi─ůzku wi─Öc postanawiaj─ů spr├│bowa─ç znowu by─ç razem.
Czy tylko dla mnie nie do końca pasuje? wink

To┼╝ to brednie. Sta┼éy zwi─ůzek? To jest mo┼╝liwe dzisiaj, a nie 200 lat temu. Kolejny raz mam wra┼╝enie, ┼╝e autor opisu nie ma poj─Öcia o czym pisze.

#130 2008-09-04 20:15:03

Tamara
U┐ytkownik

Z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů nie ma big_smile

#131 2008-09-15 10:41:35

in_ka
U┐ytkownik

Moim zdaniem Anne Elliot jest bardzo niezale┼╝n─ů postaci─ů, mimo ┼╝e w m┼éodo┼Ťci uleg┼éa perswazjom. Ju┼╝ jako dojrza┼éa kobieta nie mia┼éa w─ůtpliwo┼Ťci, ┼╝e odrzuci zaloty kuzyna Elliota, a przecie┼╝ ma┼é┼╝e┼ästwo to by┼éo bardzo wskazane i bardzo korzystne dla rodziny. Jest to bardzo dojrza┼éa posta─ç, kt├│ra rozumie racje, kt├│re przemawia┼éy za odrzuceniem kapitana. Wyobra┼║cie sobie ile to musia┼éo j─ů kosztowa─ç! Nie trzeba zreszt─ů sobie tego specjalnie wyobra┼╝a─ç, bo wida─ç to w ka┼╝dej jej my┼Ťli zapisanej przez JA w ksi─ů┼╝ce. Przez pierwsz─ů po┼éow─Ö ksi─ů┼╝ki rzeczywi┼Ťcie mo┼╝na my┼Ťle─ç, ┼╝e to s┼éaba kobieta, ale czym dalej do ko┼äca, tym- przynajmniej w moim odczuciu- nie ma w─ůtpliwo┼Ťci, ┼╝e Anne ma charakter!

Czyta┼éam Perswazje po Opactwie Northanger. I chocia┼╝ by┼éam pod wra┼╝eniem Opactwa, to jednak Perswazje je przebi┼éy. I chocia┼╝ DiU wci─ů┼╝ pozostaje na pierwszym miejscu, to z pewno┼Ťci─ů Perswazje s─ů tu┼╝ za ni─ů. Nie czyta┼éam jeszcze Emmy, Rozwa┼╝n─ů i Romantyczn─ů widzia┼éam tylko jako film (wci─ů┼╝ poluj─Ö na obie ksi─ů┼╝ki, ale s─ů rozchwytywane w bibliotekach). Z ksi─ů┼╝ek JA, kt├│re dotychczas czyta┼éam kobiet─ů, kt├│ra wzbudza┼éa moj─ů irytacj─Ö w┼éa┼Ťnie bezwolno┼Ťci─ů by┼éa Fanny z Mansfield Park. W por├│wnaniu z ni─ů Anne Elliot to "prawdziwa heroina" i silna kobieta!

I jeszcze dodam co┼Ť o kapitanie. My┼Ťl─Ö, ┼╝e Wentworth mo┼╝e by─ç nawet bardziej "poci─ůgaj─ůcy" ni┼╝ Pan Darcy. Jego uczucia s─ů lepiej opisane przez JA ni┼╝ uczucia Darcy'ego. Na m├│j obraz bohatera DiU niew─ůtpliwie wp┼éywa ekranizacja z 1995 roku, nie jestem wi─Öc obiektywna. Dla mnie Pan Darcy ma twarz Colina Fortha. W filmie jego uczucia i zachowanie s─ů bardziej rozbudowane. Najpierw widzia┼éam film, wi─Öc pod jego kontem czyta┼éam ksi─ů┼╝k─Ö. Nie widzia┼éam ekranizacji Perswazji. Jestem ciekawa co my┼Ťlicie o tych dw├│ch bohaterach (ju┼╝ kto┼Ť si─Ö wcze┼Ťniej nawet do tego odni├│s┼é), zw┼éaszcza Ci, kt├│rym ekranizacje nie przes┼éaniaj─ů postaci nakre┼Ťlonych w ksi─ů┼╝ce (ja nie jestem od tego wolna).

#132 2008-09-15 13:12:21

Akaterine
Administrator

Ja r├│wnie┼╝ najpierw widzia┼éam ekranizacj─Ö, wi─Öc dla mnie Darcy to Darcy-Colin, kt├│ry by┼é w tej roli ┼Ťwietny. Jednak potrafi─Ö wykrzesa─ç z siebie odrobin─Ö obiektywizmu i stwierdzi─ç, ┼╝e Darcy jako bohater nie jest dla mnie tak ciekawy jak Wentworth. Wentworth ca┼éy czas jest sympatycznym, zdecydowanym i pe┼énym energii m┼éodym cz┼éowiekiem i w zasadzie nie ma powodu, by go nie lubi─ç; mo┼╝na czu─ç do niego jak─ů┼Ť niech─Ö─ç, gdy zachowuje si─Ö oschle wobec Anny, jednak mo┼╝na zrozumie─ç, czemu tak post─Öpuje. W przypadku Darcy'ego mo┼╝na jedynie racjonalnie sobie wyja┼Ťni─ç, czemu zachowa┼é si─Ö tak a nie inaczej, jednak nie s─ů to wyja┼Ťnienia zbyt przekonuj─ůce. Np. gdy o┼Ťwiadcza si─Ö Lizzy i m├│wi, ┼╝e robi to wbrew wszelkiemu rozs─ůdkowi - z jednej strony to prawda, bo on by┼é bogaty, mia┼é lepsze koneksje itp., ale z drugiej strony - co to za usprawiedliwienie? Mo┼╝e mo┼╝na go zrozumie─ç, ale na pewno nie da si─Ö go ┼╝a┼éowa─ç.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#133 2008-09-16 11:23:19

in_ka
U┐ytkownik

Trzeba wzi─ů─ç pod uwag─Ö ├│wczesne realia. Darcy walczy z sob─ů i jedyne co w moim przekonaniu nie do ko┼äca mo┼╝na usprawiedliwi─ç, to to, ┼╝e o tym niepotrzebnie m├│wi Lizzy, zw┼éaszcza prosz─ůc j─ů o r─Ök─Ö. W powie┼Ťci nie mamy jednak jego uczu─ç tak przedstawionych jak w filmie, gdzie po odrzuceniu o┼Ťwiadczyn Darcy-Colin wzdycha, miota si─Ö, patrzy w dal wzrokiem pe┼énym cierpienia. Wentworth rzeczywi┼Ťcie jest ca┼éy czas bohaterem pozytywnym, nawet nie mo┼╝na mu zarzuci─ç, ┼╝e jest pocz─ůtkowo oboj─Ötny wobec Anne, bo czemu mia┼éby by─ç mi┼éy- przecie┼╝ go odrzuci┼éa. Mo┼╝e nie ma fenomenu kapitana Wentwortha, a jest fenomen Pana Darcy'ego, bo kapitan jest w┼éa┼Ťnie zbyt mi┼éy i porz─ůdny! Przecie┼╝ gdzie┼Ť po drodze Pan Darcy sta┼é si─Ö idea┼éem.

#134 2008-09-18 11:57:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ha, czyzby zaczela na forum dominowac frakcja Wenwortha?
Popularnosc P&P wynika chyba z tego, ze jest w kanonie lektur anglosaskich jako przyklad powiesci JA i jesli ktos czyta, zaczyna najczesciej od tej powiesci. A wiadomo - odczuwamy sentyment do pierwszego zetkniecia sie z tym typem literatury. Nawet u nas Duma i uprzedzenie jest najczesciej wydawana powiescia JA.
A mnie zastanawia jedno - od kiedy mozna mowic, ze Darcy stal sie idealem? Czy aby ta postac nie jest zbyt mocno sprzezona z osoba Colina Firtha? No i pozniejsza nagonka Helen Fielding, gdzie kobitki nakrecaja sie panem Darcym. Czy wczesniej to parcie tez wystepowalo?

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#135 2008-09-18 14:25:35

Akaterine
Administrator

Mnie si─Ö wydaje, ┼╝e wszystkiemu winien jest Colin wink. Jego Darcy'ego nadal b─Öd─Ö wielbi─ç po wieki, a Darcy'ego jako posta─ç te┼╝ b─Öd─Ö lubi─ç, ale jednak u Austen s─ů inni ciekawi bohaterowie, a Wentworth jest chyba najciekawszym z nich.

#136 2008-09-18 17:01:48

in_ka
U┐ytkownik

Te┼╝ przysz┼éo mi do g┼éowy, ┼╝e ta euforia dla Pana Darcy'edo to wynik popularno┼Ťci postaci ekranizacji z 1995 roku i gry, i oczywi┼Ťcie wygl─ůdu, Colina Firtha. Dla mnie nie ma w─ůtpliwo┼Ťci, ┼╝e jego Darcy'ego nie spos├│b przebi─ç. Ale czy Pan Darcy wcze┼Ťniej te┼╝ by┼é tak popularny? Nie tylko kapitan Wentworth jest ciekaw─ů postaci─ů m─Ösk─ů u JA, ale tak┼╝e na przyk┼éad Henry Tilney z Opactwa.

#137 2008-09-18 21:06:17

AineNiRigani
U┐ytkownik

in_ka wlasnie wymienilas moje dwie ulubione pierwszoplanowe postacie meskie big_smile Chyba oni bardziej nadaja sie do pelnienia funkcji najglowniejszych postaci JA big_smile

#138 2008-09-19 08:00:56

pak4
U┐ytkownik

Zak┼éadam, ┼╝e Panie wiedz─ů lepiej...
Ale tak nie┼Ťmia┼éo przyjmuj─Ö, ┼╝e "Duma i uprzedzenie" jest nie tylko bardziej sztandarow─ů powie┼Ťci─ů JA, ale i jest w jaki┼Ť spos├│b prostsza. "Perswazje" to rzecz wymagaj─ůca troch─Ö innego, bardziej dojrza┼éego podej┼Ťcia. (Co oczywi┼Ťcie nie ┼Ťwiadczy o g┼é├│wnych bohaterach, ale o ich popularno┼Ťci ju┼╝ chyba i owszem...)

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#139 2008-09-19 10:05:28

in_ka
U┐ytkownik

Obawiam si─Ö, ┼╝e nie┼Ťwiadomie rozpoczynam "nagonk─Ö" na Pana Darcy'ego smile W rzeczywisto┼Ťci te┼╝ jestem pod wra┼╝eniem tej postaci, ale jak pisa┼éam wy┼╝ej nie jestem do ko┼äca obiektywna, bo dla mnie Pan Darcy wygl─ůda i zachowuje si─Ö jak bohater ekranizacji z 1995 r.

Nie chodzi o to, ┼╝e niekt├│re ksi─ů┼╝ki s─ů trudniejsze, a niekt├│re bardziej powiedzmy przyst─Öpne. Zwr├│─ç pak4 uwag─Ö, ┼╝e nie ma osobnych w─ůtk├│w- a je┼Ťli s─ů to nie tak rozbudowane- dla innych postaci m─Öskich stworzonych przez JA. W popkulturze i kulturze to g┼é├│wna posta─ç JA, ale Pan Darcy opanowa┼é ┼Ťwiadomo┼Ť─ç nawet fan├│w, a mo┼╝e raczej fanek, ca┼éej tw├│rczo┼Ťci JA. Na forum pisz─ů g┼é├│wnie ci, kt├│rzy przeczytali nie tylko DiU. Mo┼╝e to sentyment do DiU jako pierwszej przeczytanej ksi─ů┼╝ki JA? Od niej sie najcz─Ö┼Ťciej zaczyna.

Ale ja pytam: Gdzie jest fenomen kapitana Wentwortha czy Henry'ego Tilney'a? smile
Mo┼╝e jest wi─Öcej takich fan├│w jak AineNiRigani, dla kt├│rych to s─ů postacie na idea┼éy! (ale to ju┼╝ temat na inny w─ůtek forum)

#140 2008-09-19 13:35:13

in_ka napisa│:

Ale ja pytam: Gdzie jest fenomen kapitana Wentwortha czy Henry'ego Tilney'a? smile
Mo┼╝e jest wi─Öcej takich fan├│w jak AineNiRigani, dla kt├│rych to s─ů postacie na idea┼éy! (ale to ju┼╝ temat na inny w─ůtek forum)

Ciekawe spostrze┼╝enie. Gdyby zebra─ç wszystkie postacie z ksi─ů┼╝ek JA w jednym miejscu powsta┼éby fajny t┼éum. A osobne tematy dotycz─ůce najwa┼╝niejszych bohater├│w to dobry pomys┼é, niekt├│re postacie zas┼éuguj─ů na takie wyr├│┼╝nienie z t┼éumu :-) W sumie nie widz─Ö dzia┼éu - "Postacie w ksi─ů┼╝kach JA" mo┼╝e warto za┼éo┼╝y─ç?

Shall we join the ladies?

#141 2008-09-19 15:48:43

Tamara
U┐ytkownik

Ani kpt. Wentworth ani Henry Tilney , mimo ┼╝e interesuj─ůcy ze wszech miar , nie maj─ů tak silnej , wyrazistej osobowo┼Ťci jak Darcy i w┼éa┼Ťciwie ca┼éy czas pozostaj─ů t┼éem i kontekstem prze┼╝y─ç g┼é├│wnych bohaterek . S─ů dope┼énieniami . Darcy jest bohaterem r├│wnorz─Ödnym z Elisabeth , st─ůd jego si┼éa oddzia┼éywania . Ja zaczyna┼éam od "Emmy" . potem by┼éa ca┼éa reszta powie┼Ťci a serial na ko┼äcu , mimo to Darcy jest moim ulubionym bohaterem . Serial by┼é po prostu wiern─ů ilustracj─ů powie┼Ťci .

A co do Wentwortha mam jedno zastrze┼╝enie : gdyby Anny nie by┼éo w pobli┼╝u , bez problemu da┼éby si─Ö usidli─ç ka┼╝dej ┼éadnej i mi┼éej m┼éodej damie , o czym sam m├│wi na samym pocz─ůtku swego pojawienia si─Ö na kartach powie┼Ťci . Czy to ┼Ťwiadczy o wiernym i sta┼éym uczuciu?

#142 2008-09-19 21:47:18

AineNiRigani
U┐ytkownik

A kto mowi o wiernym i stalym uczuciu? Anna rowniez zostala panna nie dlatego, ze caly czas rozpamietywala te milosc.
Mnie sie wydaje, ze jako dorosli, dojrzali ludzie zakochali sie na nowo, ta spokojna miloscia, bez mlodzienczego zadurzenia. Moze wlasnie dlatego Anna znalazla w sobie sile aby postapic naprzekor rodzinie i przyjaciolom, a Frederick - by naprzekor ni ponownie o nia zabiegac?

#143 2008-09-19 22:30:06

in_ka
U┐ytkownik

Moim zdaniem, zar├│wno kapitan Wentworth, jak i Henry Tilney s─ů wyrazistymi postaciami. Szczeg├│lnie kapitan. O Panu Darcy'm tyle wiemy g┼é├│wnie z przemy┼Ťle┼ä Lizzy i pewnych dom├│wie┼ä. Uczucia Wentwortha do Anne s─ů z pewno┼Ťci─ů bardziej nakre┼Ťlone ni┼╝ uczucia Pana Darcy'edo do panny Bennett. I s─ůdz─Ö, ┼╝e kapitan jest bardziej r├│wnorz─Ödn─ů postaci─ů w stosunku do Anne, ni┼╝ Darcy w stosunku do Lizzy (nie chodzi o wa┼╝no┼Ť─ç lecz spos├│b przedstawienia). Anne ca┼éy czas my┼Ťli o kapitanie, mamy relacj─Ö z ka┼╝dego jego ruchu. Moim zdaniem wynika to z tego, ┼╝e jest to powie┼Ť─ç o dojrza┼éym i dojrzewaj─ůcym uczuciu. W DiU si─Ö po prostu wi─Öcej dzieje, nie chodzi w niej tylko o wzajemne relacje mi─Ödzy g┼é├│wn─ů par─ů powie┼Ťci.

Tamaro, dlaczego kapitan da┼éby si─Ö usidli─ç innej kobiecie, gdyby nie by┼éo w pobli┼╝u Anne? Przecie┼╝ nie o┼╝eni┼é si─Ö z ┼╝adn─ů przez osiem lat! Mia┼é pretensje do Anne, ale nie m├│g┼é znale┼║─ç kobiety, kt├│ra by jej dor├│wna┼éa. A przecie┼╝ nie jest zbrodni─ů poszukiwanie innej, skoro zosta┼éo si─Ö odrzuconym.

My┼Ťl─Ö, ┼╝e te uczucie by┼éo w zar├│wno w Anne, jak i w kapitanie ca┼éy czas, a pojawi┼éo si─Ö z now─ů si┼é─ů, gdy si─Ö ponownie spotkali.

#144 2008-09-20 12:20:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

I co osoba to inne zdanie i inny odbior big_smile
Bo ja nadal uwazam, ze chociaz oboje zostawili w sobie wspomnienia (stad poczatkowy stosunek kapitana do Anny, no i Anny do niego big_smile), ale uczucie? Nie wierze, ze ono zostalo i nie tyle o sile tutaj chodzi, a o jakosc. Mlodziencze zadurzenie zastapila milosc big_smile

#145 2008-09-20 15:27:05

in_ka
U┐ytkownik

O to chodzi, ┼╝e co osoba to inny odbi├│r! Mo┼╝na podyskutowa─ç smile

I ja się będę upierać, że uczucie kapitana do Anne tkwiło w nim. Ale mogę się przy tym skłonić do interpretacji, że zakochał się od nowa i tym razem nie było to tylko zauroczenie.

A gdybym mia┼éa znale┼║─ç jak─ů┼Ť skaz─Ö na charakterze kapitana Wentwortha (co go od idea┼éu oddala), to to, ┼╝e szybko z niego inne panny rezygnowa┼éy. Przyk┼éad si├│str Musgrove. Szczeg├│lnie Henrietty. Mia┼éam wra┼╝enie, ┼╝e panny Musgrove si─Ö dogada┼éy, ┼╝e skoro jedna ma ju┼╝ kawalera, to nie mo┼╝e by─ç taka samolubna i obstawa─ç przy kapitanie. I w ten spos├│b "odpad┼éa" Henrietta i zosta┼éa Luiza. P├│┼║niej Luiza troch─Ö oszo┼éomiona wypadkiem zakocha┼éa si─Ö w swoim opiekunie. Obie zbyt szybko da┼éy sobie z Wentworthem spok├│j! Kapitan chyba nie by┼é wi─Öc do ko┼äca taki wspania┼éy wink

#146 2008-09-20 16:37:20

Akaterine
Administrator

Albo siostry by┼éy rozs─ůdne wink. Mo┼╝e Wentworth nie by┼é dla nich wielk─ů mi┼éo┼Ťci─ů, ale dobr─ů parti─ů. Gdy trafi┼éa si─Ö inna dobra partia, to Wentworth zszed┼é na drugi plan.

#147 2008-09-20 17:27:57

Tamara
U┐ytkownik

In_ko , sam m├│wi o tym usidlaniu bodaj podczas pierwszej wizyty u Musgrove'├│w , gdy nie wiedzia┼é , ┼╝e Anna jest w s─ůsiedztwie . I w┼éa┼Ťnie m├│wi┼é , ┼╝e postanowi┼é by┼é si─Ö o┼╝eni─ç .

#148 2008-09-21 08:30:23

in_ka
U┐ytkownik

Wiem, ale na co Tamaro mia┼é czeka─ç? Mia┼é ju┼╝ swoje lata i m├│wi┼é, ┼╝e czas si─Ö o┼╝eni─ç. Nie wiedzia┼é, ┼╝e Anne darzy go wci─ů┼╝ jakim┼Ť uczuciem, czy -jak uwa┼╝a AineNiRigani- zakocha si─Ö w nim od nowa. Ile┼╝ mia┼é by─ç wierny i sta┼éy w uczuciu? Musisz przyzna─ç, ┼╝e Pan Darcy nie by┼é poddany takiej d┼éugiej pr├│bie...

A co do si├│str Musgrove, to wydawa┼éo mi si─Ö ┼╝e ich wybrankowie mieli gorsz─ů pozycj─Ö maj─ůtkow─ů od Wentwortha. Je┼Ťli nie, to uzasadnia┼éoby ich wyb├│r- z mi┼éo┼Ťci. Ale nadal pokazuje, ┼╝e kapitan nie by┼é m─Ö┼╝czyzn─ů, za kt├│rym szala┼éy ├│wczesne panny smile

#149 2008-09-21 09:36:46

Akaterine
Administrator

Ale z drugiej strony - jedna mia┼éa m─Ö┼╝a zapewnionego, a druga (musz─Ö chyba kiedy┼Ť spami─Öta─ç, kt├│ra to Henrietta, a kt├│ra Luiza wink) do wypadku na pewno liczy┼éa na kapitana, ale jego troch─Ö przerazi┼éo to, ┼╝e wszyscy uwa┼╝aj─ů ich za prawie zar─Öczonych, wi─Öc odsun─ů┼é si─Ö od niej, a akurat trafi┼é si─Ö Benwick, kt├│rego mia┼éa w┼éa┼Ťciwie "zapewnionego" wink.
Poza tym - dla wielu Darcy jest wspania┼éy, a czy kto┼Ť poza Karolin─ů za nim szala┼é? wink

#150 2008-09-21 10:19:11

Tamara
U┐ytkownik

Jaaa big_smile
Darcy wymagał bliższego poznania , reprezentował inny poziom niż Wentworth , niejako z urodzenia był dumny i nieprzystępny , więc żeby za nim szaleć , trzeba było go dobrze poznać - lub od razu poczuć miętę wink

Kapitan po powrocie na l─ůd zaszy┼é si─Ö na wsi u siostry , gdzie m┼éodych panien poza Musgrove'ami nie by┼éo , a obie zacz─Ö┼éy do niego robi─ç s┼éodkie oczy , za┼Ť w Bath baronet i siostra Anny od razu uznali go za interesuj─ůcy obiekt i potencjalnego kandydata - wi─Öc na pewno m├│g┼é mie─ç powodzenie - m┼éody , przystojny , bogaty i opromieniony s┼éaw─ů bohatera - tyle , ┼╝e nic nie wiemy o jego ┼╝yciu towarzyskim i ewentualnych zakusach innych dam , a nie wierz─Ö , ┼╝eby ich nie by┼éo - no chyba , ┼╝e nigdzie nie bywa┼é wink Jestem pewna , ┼╝e m├│g┼é si─Ö podoba─ç .

Ostatnio edytowany przez Tamara (2008-09-21 10:25:39)

Stopka forum