Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2006-04-10 17:47:42

Diana
U┐ytkownik

Re: Perswazje

O rany julek! Osio┼é ┼Ťci─ůgn─ů┼é mi wreszcie "Perswazje"!!! To jedyny film, jaki mu si─Ö uda┼éo "przytaszczy─ç". Pozosta┼ée "pozjada┼é" i znikn─Ö┼éy z powierzchni ziemi, niestety. Musz─Ö sobie zarezerwowa─ç czas, by w spokoju obejrze─ç t─Ö ekranizacj─Ö- kiedy nikt mi nie b─Ödzie przeszkadza┼é.
Ale si─Ö ciesz─Ö! big_smile big_smile big_smile

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#27 2006-04-10 21:38:54

Margarett
U┐ytkownik

Gratuluje:)

Marzenia prze┼╝ywane pod wp┼éywem chwili trac─ů ca┼éy urok przy ich roztrz─ůsaniu

#28 2006-04-11 01:09:30

GosiaJ
U┐ytkownik

Ja "Perswazje" przeczyta┼éam jako ostatni─ů z ksi─ů┼╝ek Jane Austen, ale od razu znalaz┼éam si─Ö pod jej urokiem i w kategorii "ulubione" chyba postawi┼éabym j─ů na drugim miejscu, zaraz za "DiU".

Oj, ja chyba te┼╝. "Perswazje" to wspania┼éa ksi─ů┼╝ka! Psychologiczny rysunek postaci jest bardzo precyzyjny i pozwala wiele dowiedzie─ç si─Ö o bohaterach. Ksi─ů┼╝ka mo┼╝e nie ma tylu zabawnych element├│w, co np. "Duma...", chocia┼╝ bawi─ů mnie niezmiennie zachowania Mary i pana Elliotta - c├│┼╝ to za pyszny b┼éazen!
W─ůtek uczuciowy jest bardzo poruszaj─ůcy. List, kt├│ry pisze kapitan Wentworth na ko┼äcu, niezmiennie wywo┼éuje we mnie dreszcze emocji. Podoba mi si─Ö Anna, kt├│ra jest zdecydowana, silna, nie mdleje (wspaniale, rozs─ůdnie zachowuje si─Ö podczas wypadku Luizy, czym robi wra┼╝enie na kapitanie).
Wentworth to chyba m├│j ulubiony bohater po panu D. - mo┼╝e dlatego, ┼╝e maj─ů troch─Ö podobne charaktery.
Bardzo dobra powie┼Ť─ç!

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#29 2006-04-11 18:42:31

Jeanne
U┐ytkownik

Mnie te┼╝ si─Ö Perswazje podoba┼éy. Troch─Ö si─Ö obawia┼éam, bo s┼éysza┼éam niezbyt pochlebne opinie. Ale przeczyta┼éam i nie zawiod┼éam si─Ö na Jane. Przyznam, ┼╝e tu mi┼éo┼Ť─ç jest ca┼ékiem inna, dojrza┼éa. Kocha si─Ö przecie┼╝ dwoje doros┼éych ju┼╝ ludzi, w dodatku po przej┼Ťciach. Ale kapitan przypomina mi Darcy'ego, bo przecie┼╝ te┼╝ zosta┼é odrzucony przez kobiet─Ö, kt├│rej si─Ö potem o┼Ťwiadczy┼é drugi raz....... big_smile

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#30 2006-04-11 21:04:16

Maryann
U┐ytkownik

Obaj - Darcy i Wenworth - s─ů powa┼╝ni i godni zaufania. Kapitan jest mo┼╝e troch─Ö mniej skryty, a bardziej pami─Ötliwy. Darcy szybko wyci─ůgn─ů┼é wnioski z odprawy, jak─ů dosta┼é i nie chcia┼é odgrywa─ç si─Ö na El┼╝biecie.
Chocia┼╝ kapitan mia┼é swoje powody - jego o┼Ťwiaczyny nie zosta┼éy przecie┼╝ odrzucone dlatego, ┼╝e mia┼é co┼Ť na sumieniu, a tylko dlatego, ┼╝e dla jego ukochanej wa┼╝niejsze od niego i jego mi┼éo┼Ťci by┼éo zdanie przyjaci├│┼éki.
Ale i tak bardzo mi się ta posrać podoba. Obok Darcy'ego i pana Knightleya to chyba najbardziej udany męski bogater, jakiego stworzyła JA.

#31 2006-04-11 23:03:28

Diana
U┐ytkownik

Och, jaki ┼éadny film! Co prawda, d┼║wi─Ök nie zgra┼é mi si─Ö z obrazem, ale w ko┼äcu, jak si─Ö wie, o co chodzi w powie┼Ťci, to nie ma wielkiego problemu. smile
Kapitan nie by┼é jeszcze taki z┼éy (jak my┼Ťla┼éam), tzn. aktor, kt├│ry go gra┼é.
Moim zdaniem, to wierna adaptacja powie┼Ťci; nie by┼éo tu tylko tylu zabawnych moment├│w, jak w niekt├│rych innych filmach, kt├│re na tym forum omawiamy.
Ale wszystko przyćmił pan Elliot- jejku, jak ja uwielbiam tego aktora! big_smile big_smile big_smile W złych chwilach miło będzie popatrzeć sobie na tego pana.

#32 2006-04-12 17:03:23

GosiaJ
U┐ytkownik

Obaj - Darcy i Wenworth - s─ů powa┼╝ni i godni zaufania. Kapitan jest mo┼╝e troch─Ö mniej skryty, a bardziej pami─Ötliwy. Darcy szybko wyci─ůgn─ů┼é wnioski z odprawy, jak─ů dosta┼é i nie chcia┼é odgrywa─ç si─Ö na El┼╝biecie.
Chocia┼╝ kapitan mia┼é swoje powody - jego o┼Ťwiaczyny nie zosta┼éy przecie┼╝ odrzucone dlatego, ┼╝e mia┼é co┼Ť na sumieniu, a tylko dlatego, ┼╝e dla jego ukochanej wa┼╝niejsze od niego i jego mi┼éo┼Ťci by┼éo zdanie przyjaci├│┼éki.
Ale i tak bardzo mi się ta postać podoba. Obok Darcy'ego i pana Knightleya to chyba najbardziej udany męski bogater, jakiego stworzyła JA.

Nie chcia┼éam skraca─ç Twojej wypowiedzi, bo tak ┼éadnie napisa┼éa┼Ť i w┼éa┼Ťciwie wyrazi┼éa┼Ť moje my┼Ťli na ten temat.
Kapitan Wentworth podoba mi si─Ö, bo jest sta┼éy w swoich uczuciach, wra┼╝liwy (chocia┼╝ na poz├│r tego nie wida─ç). Jego pami─Ötliwo┼Ťci si─Ö nie dziwi─Ö - nie zosta┼é dobrze potraktowany przez Ann─Ö po tym, jak da┼éa mu wcze┼Ťniej nadziej─Ö na szcz─Ö┼Ťcie.
Podoba mi si─Ö, jak w "Perswazjach" na nowo budz─ů si─Ö jego uczucia dla panny Elliot - a raczej, jak na nowo zaczyna je pokazywa─ç i nie umie ukry─ç swej mi┼éo┼Ťci. Podejrzewa┼éam, ┼╝e Luiza jest tylko "zas┼éon─ů dymn─ů" ;-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#33 2006-04-13 22:22:30

Admete
U┐ytkownik

Ta ksi─ůzka wydaje mi si─Ö najbardziej "realistyczna" ze wszystkich utwor├│w Austen. Chodzi mi o uczucia, ich opis, analiz─Ö post─Öpowania bohater├│w. Uwielbiam t─Ö powie┼Ť─ç.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#34 2006-04-14 14:11:10

Maryann
U┐ytkownik

Kapitan Wentworth podoba mi si─Ö, bo jest sta┼éy w swoich uczuciach, wra┼╝liwy (chocia┼╝ na poz├│r tego nie wida─ç). Jego pami─Ötliwo┼Ťci si─Ö nie dziwi─Ö - nie zosta┼é dobrze potraktowany przez Ann─Ö po tym, jak da┼éa mu wcze┼Ťniej nadziej─Ö na szcz─Ö┼Ťcie.

B─ůd┼║my szczere - mia┼éby o wiele bardziej uzasadnione powody do odwr├│cenia si─Ö od Anny ni┼╝ mia┼éa Jane wobec Bingleya - on jej przynajmniej nic nie obiecywa┼é. To tak a'propos naszej dyskusji w w─ůtku na temat "DiU" i tego, czy Jane nie za szybko wybaczy┼éa Bingleyowi.

#35 2006-04-22 22:00:10

beju
U┐ytkownik

ja po przeczytaniu "perswazji" nie moge przestac myslec o tym jak Anna byla hmmm... pomocna/ulegla/bezinteresowna (niepotrzebne skreslic)? Wkurzylo mnie to ze ciagle pomagala wszystkim albo wszystkich sluchala i nie skarzyla sie. Dla mnie taki zachowanie jest zbyt idealne. Moze dziwnie brzmi to co mowie, no ale jest to tak odmienne od zachowan ktore mozna obserwowac na codzien, ze az trudno mi uwierzyc ze ktos mogl taki byc.
Chyba drugi raz musze sie zabrac za ta ksiazke.

#36 2006-04-22 23:15:02

Bonduelle
U┐ytkownik

Beju, to jest mo┼╝liwe, ja te┼╝ jestem g┼éupio bezinteresowna i strasznie czasem na tym wychodz─Ö wink Takich ludzi si─Ö strasznie wykorzystuje... ale oni i tak istniej─ů i wierz─ů w swoj─ů dziejow─ů misj─Ö wink

#37 2006-04-23 11:30:45

beju
U┐ytkownik

moze za zadko spotykam takich ludzi jak ty

W takim razie kontunuuj soja misje i zycze ci abys spotykala jak najmniej ludzi ktorzy chca cie wykorzystac!

#38 2006-04-23 11:36:10

Bonduelle
U┐ytkownik

hehe, dzi─Öki wink

To si─Ö po prostu bierze z wiary, ┼╝e ludzie s─ů dobrzy, tylko im czasem nie wychodzi wink

#39 2006-04-23 15:05:55

Jeanne
U┐ytkownik

Rany Bondi dogada┼éaby┼Ť si─Ö z moim koleg─ů. To te┼╝ taki optymista i w dodatku romantyk. W przeciwie┼ästwie do mnie, ja jestem realistk─ů i widz─Ö w ludziach przewa┼╝nie z┼ée strony. Zawsze si─Ö o to sprzeczamy, a┼╝ dziw, ┼╝e wytrzymujemy ze sob─ů. big_smile Oby┼Ť nie straci┼éa tej wiary.

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#40 2006-05-08 22:01:04

Admete
U┐ytkownik

Anna mo┼╝e i by┼éa ┼éagodna, ale stopniowo nauczy┼éa si─Ö samodzielnie podejmowa─ç decyzje. Ju┼╝ w Bath wie czego chce i nie daje sob─ů manipulowa─ç.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#41 2006-05-09 11:03:36

Diana
U┐ytkownik

Tak, tak. D─ů┼╝y do celu, nie zwracaj─ůc ju┼╝ tak bardzo uwagi na opinie swej rodzinki. I nie daje si─Ö zwie┼Ť─ç panu Elliotowi, kt├│ry starannie ukrywa┼é przed ni─ů ciemne strony swego charakteru.

#42 2006-07-21 15:42:02

lady_kasiek
U┐ytkownik

Podoba mi si─Ö osobowi┼Ť─ç Anny rozumiem j─ů w sumie sytuacje przedstawione w ksi─ůzce pasowa┼éy do tych z kt├│rymi ja si─Ö stykam tez bywam bezczelnie wykorzystywana.

Perswazje bardzo mi si─Ö podoba┼éy. Ten list mnie wzruszy┼é. RAcja Kapitanek podobny jest do darcego. No po prostu bardzo fajna ksi─ůzka.
a i zaskoczy┼éa mnie by┼é moment ┼╝e my┼Ťla┼éam ┼╝e Anna b─Ödzie z tym bolej─ůcym marynarzykiem

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#43 2006-07-28 17:45:50

Liliana
U┐ytkownik

Jeszcze nie sko┼äczy┼éam czyta─ç Perswazji wi─Öc mo┼╝e opinia o tej ksi─ů┼╝ce mi si─Ö zmieni, ale na razie to nie bardzo mi si─Ö podoba. Denerwuje mne ta biedna Ania, kt├│ra znosi wszystkie niedogody, to ┼╝e j─ů wykorzystuj─ů. Jest taka biedna. Tak jak m├│wi┼éam nie sko┼äczy┼éam jeszcze czyta─ç wi─Öc mo┼╝e zmieni─Ö opini─Ö.

#44 2006-07-28 17:50:59

Liliana
U┐ytkownik

Jeszcze nie sko┼äczy┼éam czyta─ç Perswazji, ale nie bardzo mi si─Ö podoba ta ksi─ů┼╝ka. Owszem dobrze si─Ö czyta, ale... Biedna Ania, kt├│ra znosi wszystkie przykro┼Ťci, kt├│r─ů wszyscy wykorzystuj─ů nie robi na mnie wra┼╝enia. Wole zdecydowany charakter Lizzy. Mo┼╝e zmienie zdanie jak sko┼äcze czyta─ç.

#45 2006-07-29 13:01:58

lady_kasiek
U┐ytkownik

Mam z ni─ů jedno przynajmniej podobienstwo tez mam wredn─ů siostr─Ö big_smile

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#46 2006-08-21 12:45:19

Elizabeth
U┐ytkownik

Wczoraj sko┼äczy┼éam "Perswazje" i jestem aobsolutnie pod urokiem tej ksi─ů┼╝ki. Nie wiem co podoba mi si─Ö bardziej, "Duma..." czy "Perswazje". To zale┼╝y chyba od humoru i nastroju. "Duma..." bardziej pasuje mi na wiosn─Ö, a "Perswazje" na jesie┼ä. Za oknami deszcz, a ja przykryta kocem, z fili┼╝ank─ů herbaty, w r─Öku "P". Czy te┼╝ macie takie odczucia?

Co do g┼é├│wnych bohater├│w. Mnie Anna nie denerwowa┼éa. Przeciwnie, uwa┼╝am j─ů za jedn─ů z najwspanialszych postaci stworzonych przez Jane Austen. Fakt, wyrzek┼éa si─Ö mi┼éo┼Ťci, post─ůpi┼éa wbrew sobie, uleg┼éa perswazjom. Ale spr├│bujmy wczu─ç si─Ö w jej sytuacj─Ö. Wiedzia┼éa, ┼╝e ojciec i siostra jej nie kochaj─ů. Wiedzia┼éa, ┼╝e nie zaakceptuj─ů ma┼é┼╝e┼ästwa z Wentworthem. W jej domu rodzinnym po ┼Ťmierci matki czu┼éa si─Ö samotna i opuszczona. Nawet lady Russel, kt├│ra by┼éa dla niej najdro┼╝sz─ů osob─ů, pot─Öpia┼éa to ma┼é┼╝e┼ästwo. Anna pozosta┼éa pozbawiona wsparcia. W dodatku kiedy sobie wyobrazi┼éa, ┼╝e kapitan nie ma du┼╝ego maj─ůtku i niepewny zaw├│d oraz, ┼╝e zrywaj─ůc zar─Öczyny b─Ödzie to dobre r├│wnie┼╝ dla niego, post─ůpi┼éa zgodnie z perswazjami.
Dlaczego p├│┼║niej zmieni┼éa zdanie? Ot├│┼╝ przekona┼éa si─Ö, ┼╝e lady Russel tak┼╝e mo┼╝e si─Ö myli─ç w ocenie ludzi. My┼Ťl─Ö, ┼╝e prze┼éomem w jej ┼╝yciu by┼é pobyt w Uppercross, gdzie zobaczy┼éa, ┼╝e wysoka pozycja spo┼éeczna wcale nie gwarantuje szcz─Ö┼Ťcia rodzinnego, ┼╝e tylko mi┼éo┼Ť─ç jest gwarancj─ů szcz─Ö┼Ťcia. Anna widzia┼éa, ┼╝e Henrietta- panna z dworu kocha i po┼Ťlubi biednego pastora. Luiza mia┼éa po┼Ťlubi─ç z kolei kapitana Benwicka, kt├│ry tak┼╝e nie mia┼é wysokiej pozycji spo┼éecznej, ani poka┼║nego maj─ůtku. Ale przecie┼╝ obie by┼éy szcz─Ö┼Ťliwe. Charakter Anny si─Ö zmieni┼é. Postawi┼éa na swoje szcz─Ö┼Ťcie.

Teraz kapitan Wentworth. Wspania┼éa posta─ç, niemal dor├│wnuj─ůce Darcy'emu. Pojawiaj─ů si─Ö jednak zarzuty, ┼╝e nie walczy┼é o swoj─ů mi┼éo┼Ť─ç, a potem traktowa┼é Ann─Ö nieprzyjemnie. Przecie┼╝ sytuacja Darcy'ego by┼éa zupe┼énie inna. El┼╝nieta w og├│le nie przyj─Ö┼éa o┼Ťwiadczyn, a a Anna je przyj─Ö┼éa, a potem odrzuci┼éa. Darcy stara┼é si─Ö wi─Öc, wiedzia┼é, ┼╝e jeszcze nie wszystko stracone. Ale przecie┼╝ podczas drugich o┼Ťwiadczyn powiedzia┼é El┼╝biecie, ┼╝e je┼Ťli teraz go odrzuci, on ju┼╝ nie b─Ödzie o ni─ů zabiega┼é.
Kapitan Wentworth natomiast zosta┼é przyj─Öty, a potem odrzucony nie tak jak Darcy z powodu winy, lecz z powodu niskiej pozycji spo┼éecznej. Jak musia┼é czu─ç si─Ö upokorzony i oszukany kapitan Wentworth! Nic wi─Öc dziwnego, ┼╝e nie m├│g┼é spokojnie rozmawai─ç z Ann─ů i traktowa─ç jej ┼╝yczliwie. pada┼éy r├│wnie┼╝ s┼éowa, ┼╝e kapitan Wentworth nagle zda┼é sobie spraw─Ö, ┼╝e chce jednak walczy─ç o Ann─Ö, ┼╝e sta┼éo si─Ö to za szybko. Ale przecie┼╝ wyra┼║nie jest napisane:

"M├│wi┼é o poprzednich swoich staraniach, by si─Ö zakocha─ç w Luizie Musgrove(staraniach zranionej dumy); twierdzi┼é, ┼╝e zawsze rozumia┼é ich daremno┼Ť─ç; ┼╝e nigdy nie zale┼╝a┼éo mu na Luizie, nigdy mu nie mog┼éo zale┼╝e─ç, cho─ç od owego dnia, do chwili, kt├│ra nast─ůpi┼éa p├│┼║niej- wolnej chwili zastanowienia- nie pojmowa┼é doskona┼éo┼Ťci umys┼éu, z kt├│rym nie mo┼╝na by nawet por├│wnywa─ç umys┼éu Luizy, nie zdawa┼é sobie sprawy z absolutnej, niepor├│wnanej w┼éadzy, jak─ů ten umys┼é mia┼é nad nim. Wtedy nauczy┼é si─Ö rozr├│┼╝nia─ç sta┼éo┼Ť─ç zasad od uporu samowoli, ┼Ťmia┼éo┼Ť─ç p┼éyn─ůc─ů z nierozwagi od stanowczo┼Ťci osoby opanowanej. Tamte do┼Ťwiadczenia kaza┼éy mu obdarzy─ç najwy┼╝szym powa┼╝aniem kobiet─Ö, kt├│ra utraci┼é, i tam zacz─ů┼é ubolewa─ç na dum─ů, szale┼ästwem i ob┼é─Ödn─ů uraz─ů, kt├│re nie pozwoli┼éy mu stara─ç si─Ö o ni─ů ponownie, gdy los skrzy┼╝owa┼é ich drogi."

Tak więc wypadek Luizy był przełomem w uczuciach Wentwortha. Zdał on sobie sprawę, że nie pokocha żadnej innej kobiety. Luiza wydała mu nieodpowiedzialna i dziecinna, Anna dojrzała i opanowana. Zdał sobie sprawę, że nad tym uczuciem nigdy nie zapanuje i postanowił znouw o nie walczyć.

Wspania┼ée s─ů te ludzkie portrety w ksi─ů┼╝kach Austen. Ka┼╝d─ů posta─ç mo┼╝na opisa─ç, zinterpretowa─ç jej zachowanie. Jednak w "Perswazjach" jest tak┼╝e pewien niepowtarzalny klimat. Dworek w Uppercross, ciep┼éo rodzinne Musgrov├│w, miejscowo┼Ť─ç Lyme, opisana tak zr─Öcznie i wspaniale, ┼╝e niemal czu┼éam s├│l morsk─ů i delikatn─ů bryz─Ö. I wreszcie Bath. Zatopione w deszczu i uczuciach.

Doprawdy "Perswazje" sa pi─Ökne i ka┼╝dego zach─Öcam do przeczytania tej ksi─ů┼╝ki.

#47 2006-08-21 17:41:13

pak4
U┐ytkownik

Perswazje mnie nie zachwyciły (choć też i nie rozczarowały), ale to kwestia tego, że mniej tam humoru, a więcej melancholii. Może gdybym był w nastroju, by jej oczekiwać, byłoby inaczej.

Anna jest o ┼éadnych par─Ö lat starsza od innych bohaterek JA. Przechodzi te┼╝ g┼éebsz─ů ewolucj─Ö. Nie powiedzia┼ébym, ┼╝e zmienia si─Ö jej charakter -- raczej nabiera wewn─Ötrznej si┼éy, by o sobie z rozwag─ů decydowa─ç. Wentworth chyba podobnie -- mo┼╝e dobrze, ┼╝e znamy go ju┼╝ jako zwyci─Öskiego i dojrza┼éego kapitana, kt├│ry do┼Ť─ç szybko leczy si─Ö z bezrozumnej mi┼éo┼Ťci do uporu -- a przy tym zaczyna rozumie─ç dawn─ů argumentacj─Ö Anny. Jest to ewolucja troch─Ö podobna do Darcy'ego i Lizzy, z tym ┼╝e 'm─ůdrzejsza', gdy┼╝ zwalcza si─Ö nie do┼Ť─ç powierzchown─ů dum─Ö i nieco dziecinne uprzedzenie; ale doros┼éy b├│l i strach. Oboje ucz─ů si─Ö akceptowa─ç osobowo┼Ť─ç tej drugiej osoby, naznaczon─ů pi─Ötnem wcze┼Ťniejszego odrzucenia. A to b├│l bardziej osobisty. Zreszt─ů mi┼éo┼Ť─ç Darcy'ego i Lizzy musi przetrzyma─ç kilka miesi─Öcy niepewno┼Ťci i l─Ök├│w, a w przypadku Wentwortha i Anny -- kilka lat.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#48 2007-05-28 12:38:10

RiLLa
U┐ytkownik

Ja "Perswazje" przeczyta┼éam jako ostatni─ů ksi─ů┼╝k─Ö JA, podobnie zreszt─ů jak kilka os├│b, kt├│re si─Ö tu wypowiada┼éy. Musz─Ö szczerze przyzna─ç, ┼╝e pocz─ůtkowo wyda┼éa mi sie torch─Ö nudna - a postacie El┼╝biety i Jej ojca wr─Öcz tragiczne(nie znosz─Ö takich os├│b), zapatrzeni w siebie egoi┼Ťci. Jednak z czasem nie mog┼éam si─Ö od niej oderwa─ç, mia┼éam nadziej─Ö, ┼╝e nigdy sie nie sko┼äczy. Niestety musia┼éo si─Ö sto sta─ç. Na zawsze w mojej pami─Öci zostanie list Wentwortha - pi─Ökny, pe┼éen mi┼éo┼Ťci. Opr├│cz DU, to moja ulubiona ksi─ůzka:)

#49 2007-05-28 14:34:48

Dione
U┐ytkownik

Tak, "Perswazje" uwa┼╝am za jedn─ů z lepszych ksi─ů┼╝ek JA. Anna moze nie jest porywaj─ůc─ů bohaterk─ů, a Wenworth czasami zachowuje sie jak obra┼╝one dziecko, ale ich historia jest ┼Ťwietnie napisana. Anna jest troch─Ö inna ni┼╝ wi─Ökszo┼Ť─ç bohaterek JA. Inteligentna, rozs─ůdna, zdecydowana, choc czasem odobin─Ö zbyt bierna (chodzi mi tu o jej relacje z ojcem, siostrami i lady...-nie pami─Ötam nazwiska-przyjaci├│┼ék─ů jeszcze jej matki).

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#50 2007-05-28 19:01:24

ewa
U┐ytkownik

A ze mna bylo chyba odwrotnie niz z wiekszoscia. Nie dosc, ze Perswazje byly moja pierwsza ksiazka JA, byly pierwsza moja ksiazka przeczytana po angielsku. Po tym jak powiadomilam mame, ze sie wybieram na anglistyke kupila mi Perswazje i RiR po angielsku. Bylo ciezko, nawet bardzo, ale przebrnelam i do dzisiaj mam ogromny sentyment nie tylko do ksiazki, ale i do filmu. Od poltora roku mieszkam w Belfascie i jaka mila niespodzianka bylo to, ze Ciaran Hinds stad wlasnie pochodzi................ Zazdroszcze Ann tego rozsadku, spokoju, umiejetnosci poswiecenia sie. Uwielbiam list Wentwortha. Choc jesli chodzi o literackie wyznania milosne to na pierwszym miejscu jest wyznanie Kathrine o Heathcliffie z Wichrowych Wzgorz, niestety nie po Polsku, jakos w tlumaczeniu to nie wyszlo. Ale z tym to moze na inne forum...........

I dwell in Possibility
A fairer house than Prose
More numerous of Windows
Superior for Doors

Stopka forum