Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#126 2006-11-08 19:31:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

Czyli nie tyle ucieczka sama w sobie by┼éa naganna. od stopnia "naganno┼Ťci" zale┼╝a┼éo:
1. Kto z kim ucieka (inaczej b─Öd─ů ucieczk─Ö odbiera─ç rodzice "Onej" a ineczej "Onego")
2. Stosunek rodziny do uciekinier├│w
3. Okoliczno┼Ťci ucieczki (czy jej celem by┼é ┼Ťlub, czy tylko romans)
4. P├│┼║niejsze ┼╝ycie uciekinier├│w.

Z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů, gdyby uciekinierami byli ludzie zakochani, ┼╝yj─ůcy p├│┼║niej dobrze i szcz─Ö┼Ťliwie, kt├│rzy uzyskaliby przebaczenie rodzin lub jej cz─Ösci, z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů byli traktowani inaczej ni┼╝ m─Ö┼╝atka uciekaj─ůca z kochankiem lub panna mieszkaj─ůca z kawalerem przed ┼Ťlubem.
Ale mimo wszystko uwa┼╝am, ┼╝e najwa┼╝niejszy by┼é stosunek rodziny uciekinier├│w. Wiadome b─Ödzie, ┼╝e w przypadku mezaliansu, odbije si─Ö to na pozycji zar├│wno kochank├│w jak i ich przysz┼éych dzieci. Teoretycznie, je┼Ťli kobieta pope┼énia mezalians, ale jest akceptowana przez rodzin─Ö m─Ö┼╝a, jest w miar─Ö ok. Zamyka drzwi do swojej sfery, ale jest traktowana z honorami w sferze m─Ö┼╝a. Je┼Ťli mezaliansu dokonuje me┼╝czyzna, jego ┼╝ona nigdy nie zostanie w pe┼éni zaakceptowana. Dopiero w 3 pokoleniu sprawa si─Ö mo┼╝e rozmy─ç.
Ale je┼Ťli chocia┼╝ jedna rodzina nie zaakceptuje zwi─ůzku, m┼éodych czeka trudne ┼╝ycie (no bo z czego si─Ö utrzymaj─ů?)

Uff ja tez chyba namotalam, ale nie chce mi sie to przeredagowa─ç :oops:

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#127 2006-11-08 23:00:47

Ulka
U┐ytkownik

smile tak, pewnie masz racje z tymi warunkami potepienia ucieczki, zalezalao od wiecej niz jednego czynnika
ale ja jednak mam wrazenie ze zona z nizszej sfery bedzie predzej zaakceptowana...no bo kobieta "mezaliansujaca" (niech zyje radosne slowotworstwo lol ) wyjdzie ze swojej sfery, zejdzie "w dol" czyli jej maz nie bedzie akceptowany w jej rodzinie, tak? hm w koncu w pewnym sensie Lizzy byla mezaliansem dla Darcyego. ale znowuz Yates mezaliansem dla Julii...
skomplikowane sa te rozgrywki... tongue
a tak troche z innej beczki-Mary Elliot wychodzac za Karola Musgrovea choc znizyla poziom (nie mowie o mezaliansie tylko o lekkiej zmianie pozycji) ale jak w moim wydaniu podaje przypis-nie tracila swej pozycji corki baroneta. snujac bardzo luzne wnioski, bo pora pozna, mimo faktycznego obnizenia swej pozycji zachowuje ja w stosunkach towarzyskich...wyobrazacie sobie te zachody z przepuszczaniem w drzwiach na przyklad-tu panna tu mezatka, corka tego, tamtego, gosc, domownik, ojoj 8O

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#128 2006-11-08 23:20:58

lemonick
U┐ytkownik

Co do tego przepuszczania, to pogubi┼éabym si─Ö w tym. Oczywi┼Ťcie jakbym by┼éa m─Ö┼╝czyzn─ů...

I znowu sama pogubi┼éam si─Ö w tym, co napisa┼éam... I co z tego wynik┼éo wink Oczywi┼Ťcie, z g├│ry przepraszam... Je┼Ťli jest za co. Ostatnio wzi─Ö┼éo mnie na przepraszanie za wszystko, to pewnie skutek "nawr├│cenia"...

Mimo wszystko, bardzo ch─Ötnie pope┼éni┼éabym mezalians z panem Darcym albo jakim┼Ť tam innym Austenomenem...

I jeszcze jedno na "do widzenia". Wszystkie nastolatki wychowywane "bezstresowo" (je┼Ťli mo┼╝na to tak nazwa─ç) by┼éy jak Lydia- ich jedyn─ů rozrywk─ů wart─ů uwagi by┼éo latanie za m─Ö┼╝czyznami (niekoniecznie oficerami), "pindrzenie" (przez ┼╝ czy rz? tongue) si─Ö przed lustrem/zwierciad┼éem, a tylko nielicznym, np Lizzy, Jane itp. uda┼éo si─Ö co┼Ť osi─ůgn─ůc. Nie wyobra┼╝am sobie Lydii w roli Lizzy i na odwr├│t... To przechodzi moje umiej─Ötno┼Ťci "wyobra┼╝arskie".

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#129 2006-11-08 23:44:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

ale ja jednak mam wrazenie ze zona z nizszej sfery bedzie predzej zaakceptowana...

Zwykle sfer─Ö warunkowa┼éy kontakty m─Ö┼╝czyzn. Kobieta przenosi┼éa si─Ö przecie┼╝ do niego (najcz─Ösciej), czasem i kilkadziesi─ůt mil od domu. Wydaje mi si─Ö (tak na logik─Ö), ┼╝e to jego sfera by┼éa dominuj─ůca. Je┼Ťli jego pozycja by┼éa wy┼╝sza, dla otoczenia taka ┼╝ona stanowi┼éa ujm─Ö (przyk┼éady z literatury i historii: Tr─Ödowata, Anna Boleyn, Barbara Radziwi┼é┼é├│wna). Je┼Ťli jednak ┼╝ona pochodzi┼éa z wy┼╝szej warstwy (co si─Ö bardzo cz─Östo zdarza┼éo u nas w Polsce gdy ubogi szlachcic ┼╝eni┼é c├│rk─Ö z mieszczaninem dla pieniedzy) mog┼éa stanowi─ç kwiat i ozdob─Ö salon├│w czy imprez rodzinnych (o ile si─Ö nie wywy┼╝sza┼éa) ot np. Justyna Orzelska z Nad Niemnem.
I mo┼╝emy by─ç pewni, ┼╝e Lizzy jako pani Darcy nie by┼éo ┼éatwo, oj nie by┼éo. Gdyby mia┼éa charakter Lucy Steel (kolejny mezalians i ucieczka big_smile), Lydii - mia┼éaby to w nosie, ale nie nasza Lizzy. Na pewno ┼Ťwietnie da sobie rad─Ö jako pani Darcy, ale przyj─Öcia mog─ů by─ç dla niej przykre.[/img]

#130 2006-11-08 23:45:22

AineNiRigani
U┐ytkownik

Lemonicku, a mo┼╝e pacykowa─ç? wink

#131 2006-11-09 07:33:06

pak4
U┐ytkownik

Lizzy sobie dała rade -- JA to wyraźnie sugeruje w DiU.

Wydaje si─Ö, ┼╝e je┼Ťli chodzi o te sfery, to du┼╝e znaczenie mia┼éy po prostu pieni─ůdze -- z pieni─Ödzmi mo┼╝na by┼éo towarzysk─ů niech─Ö─ç prze┼éama─ç.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#132 2006-11-10 20:32:31

lemonick
U┐ytkownik

Nie, dzi─Ökuj─Ö. Ale nie wiem czemu┼╝ mia┼éaby┼Ť pacykowa─ç? wink

Paulo Coelho

#133 2006-11-16 17:51:24

Tijana
U┐ytkownik

Do Marjia a co do szczegółów to klikaj prywatnie wink

#134 2006-11-16 19:26:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

latanie za m─Ö┼╝czyznami (niekoniecznie oficerami), "pindrzenie" (przez ┼╝ czy rz? Razz)

Lemonicku, a mo┼╝e pacykowa─ç?

#135 2006-11-16 19:34:51

pak4
U┐ytkownik

Wracaj─ůc do w─ůtku "niemoralno┼Ťci ucieczek" -- notuj─Ö dla Was wci─ů┼╝ tego Nabokova (o "Mansfield Park"), pisze on:

Yates ma wi─Ökszy maj─ůtek i mniej d┼éug├│w, ni┼╝ si─Ö obawia┼é sir Thomas, a zatem zostaje przyj─Öty do rodziny.

Co podaję dalej, jako głos w dyskusji big_smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#136 2006-11-16 20:23:52

lemonick
U┐ytkownik

C├│┼╝, wydaje mi si─Ö, ┼╝e dla bogatych ci z mniejszymi dochodami lub wr─Öcz biedni zawsze mieli pe┼éno d┼éug├│w i tym podobnych "okropie┼ästw"... Dlatego, je┼Ťli kt├│ra┼Ť z bogatych c├│rek wysz┼éaby za m─ů┼╝ za jakiego┼Ť biedaka, ┼╝o┼énierza albo pastora, to najpr─Ödzej sko┼äczy┼éaby jako wykl─Öta. Szkoda tylko, ┼╝e m─Ö┼╝czyznom takie rzeczy si─Ö wybacza pr─Ödzej czy p├│┼║niej...

Paulo Coelho

#137 2006-11-16 21:07:11

AineNiRigani
U┐ytkownik

je┼Ťli kt├│ra┼Ť z bogatych c├│rek wysz┼éaby za m─ů┼╝ za jakiego┼Ť biedaka, ┼╝o┼énierza albo pastora, to najpr─Ödzej sko┼äczy┼éaby jako wykl─Öta.

zale┼╝y od proporcji.

#138 2006-12-01 21:34:43

lemonick
U┐ytkownik

Proporcje? Hmm... nie zrozumiałam tongue

Paulo Coelho

#139 2006-12-04 16:04:43

AineNiRigani
U┐ytkownik

Zalezy od proporcji bogactwa i biedoty.

#140 2006-12-10 18:09:51

lemonick
U┐ytkownik

Ach, teraz zrozumia┼éam. Jak ojciec ma, przypu┼Ť─çmy, 5 tysi─Öcy rocznie, a przysz┼éy zi─Ö─ç oko┼éo 1,5 tysi─ůca, to nie jest tak ┼║le, gorzej jak ma mniej ni┼╝ 600 funt├│w albo wcale nie ma... Nie rozumiem tego, to czysty materializm... Tyle, ┼╝e w innej formie.

Paulo Coelho

#141 2006-12-10 18:19:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

matarializm byl i jest zawsze i w kazdej kulturze. Czy to mialo byc 5 tys funtow, czy dwie krowy - zawsze milosc nie miala zbyt wiele do gadania gdy w gre wchodzily pieniadze.

#142 2006-12-10 18:39:46

lemonick
U┐ytkownik

Nie wiem czemu, ale przypomnia┼é mi si─Ö dialog z "Go┼Ťcie w Ameryce". Nie pami─Ötam dok┼éadnie, jak to dok┼éadnie by┼éo powiedziane, w ka┼╝dym razie jeden go┼Ťciu (przepraszam, ale nie pami─Ötam imion) powiedzia┼é do g┼é├│wnego bohatera, ┼╝e jego s┼éuga wypi┼é (czy zu┼╝y┼é) w┼éa┼Ťnie butelk─Ö (oj, du┼╝a by┼éa) perfum (Chanel 5, moim zdaniem okropne) za tysi─ůc dolar├│w. Na co g├│wny bohater powiedzia┼é, czy to du┼╝o. No to ten drugi mu powiedzia┼é, ┼╝e bardzo du┼╝o. A ten ksi─ů┼╝─Ö (czyt. g┼é├│wny) go zwali┼é z n├│g tekstem, ┼╝e mu da ┼Ťwini─Ö i co┼Ť tam jeszcze. Je┼Ťli ┼Ťwinia w tamtych czasach by┼éa warta ok. tysi─ůca dolar├│w, no to hmm... Mam u babci 4, jestem bogata tongue

Paulo Coelho

#143 2006-12-12 23:16:22

AineNiRigani
U┐ytkownik

W ┼Ťredniowieczu ka┼╝de zwierz─Ö kosztowa┼éo majtek. Dobry ko┼ä by┼é wart nawet kilka wiosek .
Zwierz─Öta pe┼éni┼éy funkcje u┼╝ytkowe. Dzisiaj nawet przeczyta┼éam, ┼╝e w penitencja┼éach karoli┼äskich za kradzie┼╝ cudzego zwi─Örz─Öcia domowego pokuta wynosi┼éa 7 lat, z czego 3 o chlebie i wodzie (wy┼╝ej karane by┼éo jedynie mnorderstwo z premedytacj─ů i dzieciob├│jstwo)

#144 2006-12-19 14:48:34

Dione
U┐ytkownik

A pamiętacie jak w Emmie pan Woodhouse najbardziej bał się złodziei kur???

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#145 2006-12-19 20:01:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

moze lubł jajka? big_smile

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2006-12-19 20:21:21)

#146 2006-12-20 10:50:31

Dione
U┐ytkownik

Jak pamiętam to było jedyne co jadał lol lol

#147 2006-12-23 03:30:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

to dziwić sie ze tak cenił swoje kurki? big_smile

#148 2006-12-28 07:08:14

pak4
U┐ytkownik

A ja przez urlop ┼Ťwi─ůteczno-noworoczny czytam podr─Öcznik psychologii wink Jak wida─ç r├│┼╝ne s─ů zboczenia na tym ┼Ťwiecie. W ka┼╝dym razie podaj─ů tam, ┼╝e starsze rodze┼ästwo cz─Ö┼Ťciej jest stateczne i odpowiedzialne, ni┼╝ m┼éodsze (czyli przeciwstawienie Jane -- Lidii by┼éoby trafne; Lizzy ma sporo cech ┼Ťredniego rodze┼ästwa). Cho─ç te┼╝ zwykle pewniejsze siebie -- zahamowania i nie┼Ťmia┼éo┼Ť─ç nie powinny wi─Öc tak dotyka─ç Darcy'ego (jego stateczno┼Ť─ç i odpowiedzialno┼Ť─ç s─ů za to jak najbardziej na miejscu). Poza tym czyta┼éem o sytuacjonizmie, czyli podej┼Ťciu, kt├│re k┼éadzie nacisk na zmienno┼Ť─ç r├│l, w kt├│rych wyst─Öpujemy (mo┼╝na powiedzie─ç, ┼╝e nie ma wg niego sta┼éych cech osobowo┼Ťci, a jedynie ograniczona znajomo┼Ť─ç postaci do pewnych r├│l, w kt├│rych j─ů spotykamy) -- to mi si─Ö te┼╝ a propos Darcy'ego przypomina.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#149 2006-12-28 10:53:41

Dione
U┐ytkownik

Pak, zlituj si─Ö.... Psychologia w ┼Ťwi─Öta? Mi wystarczy┼éa codzienne porcja piernik├│w, ┼╝eby mie─ç filozoficzne rozmy┼Ťlania smile

#150 2006-12-28 12:17:55

Ulka
U┐ytkownik

pak, co czyta┼ée┼Ť?

tak sobie mysle ze sytuacja Darcy'ego jest szczeg├│lna-jest co prawda starszym bratem, ale duzo starszym. d┼éugi czas byl jedynym dzieckiem. a (nie tylko) z w┼éasnego do┼Ťwiadczenia akurat mog─Ö powiedzie─ç ze gdy r├│znica miedzy pierwszym dzieckiem a drugim jest duza, to pierwsze ma sporo cech jedynaka ;P przy czym nie zawsze jest to pewnosc siebie w sytuacjach spolecznych, moze to byc wlasnie zahamowanie czy niesmialosc-spowodowane chocby brakiem treningu spo┼éecznego. a nie koliduje z tym wcale widoczne u Darcy'ego poczucie dumy: jako dziecko byl doceniany przez rodzicow, mowiono mu kim to nie jest, jako spadkobierca i syn wink wiec ros┼é w przekonaniu o wlasnej wysokiej wartosci. jego domniemana niesmialosc moze byc wiec wynikiem (miedzy innymi) braku licznych kontaktow z rowiesnikami, czyli, hm, obycia...wink

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Stopka forum