Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#101 2006-11-03 02:55:27

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

nie wiem czy Lydia bedzie nieszczesliwsza od matki-moze bedzie ubozsza, ale poczucie szczescia jest subiektywne i wlasnie Lydia wydaje sie pogodniejsza i mniej "nerwowa" od matki. jesli jeszcze nie bedzie miala 5 corek ktore TRZEBA wydac za maz z minimalnym posagiem...to moze byc calkiem zadowolona z zycia:)

Szczerze powiedziawszy wydaje mi si─Ö, ┼╝e minie wiele, wiele lat zanim Lydia doro┼Ťnie do macierzy┼ästwa, o ile w og├│le dojrzeje (JA nam to sugeruje). By┼éa nie tylko rozrywkow─ů 16-latk─ů, ale w dodatku bardzo rozpieszczon─ů i egoistyczn─ů.
Ale nie o to mi chodzi┼éo. Nie chodzi┼éo mi o sam─ů Lydi─Ö, a o Wickhama. We┼║my pod uwag─Ö, ┼╝e charakterem r├│┼╝ni si─Ö on znacznie od pana Benneta. Nie wie co to obowi─ůzek, jest nastawiony jedynie na branie i przede wszystkim - nie kocha Lydii. Podejrzewam, ┼╝e szybko si─Ö ni─ů znudzi i znajdzie sobie niejedn─ů kochank─Ö. A ju┼╝ na pewno b─Ödzie czesto przesiadywa┼é przy kartach (co zreszt─ů r├│wnie┼╝ sugeruje nam r├│wnie┼╝ Jane pisz─ůc o tym, ┼╝e Darcy sp┼éaca┼é je p├│┼║niej co jaki┼Ť czas)

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#102 2006-11-03 07:46:17

pak4
U┐ytkownik

Pani Bennet [...] Nie wiem jednak, czy nie była nieinteligentna. W końcu nie rozumiała żartów słownych, ani bardziej skomplikowanych wypowiedzi.

Chodzi┼éo mi o IQ smile Mog┼éaby wypa┼Ť─ç zaskakuj─ůco dobrze, cho─ç niekoniecznie we wszystkich kategoriach testu. Przede wszystkim nie potrafi pow┼Ťci─ůgn─ů─ç j─Özyka (du┼╝e braki inteligencji emocjonalnej smile ).

I taka sama by┼éa Lydia. Mo┼╝e troche inteligentniejsza ni┼╝ matka, ale tak jak i matka nie pozytkowa┼éa jej do w┼éasnego rozwoju, a do przyjemno┼Ťci.

Nie jestem przekonany do inteligencji Lidii. Cho─ç nale┼╝y bra─ç poprawk─Ö na jej wiek.

z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů za 20 lat Lydia b─Ödzie wypisz-wymaluj obrazem matki. Mo┼╝e jedynie bardziej nieszcz─Ö┼Ťliwym.

Nie jestem pewien, czy b─Ödzie taka nieszcz─Ö┼Ťliwa. Czy w og├│le b─Ödzie mia┼éa okazj─Ö dojrze─ç przy Wickhamie i czy takie ┼╝ycie (a co, kochank├│w sobie nie znajdzie?) jej si─Ö nie spodoba.

Co do Lady Katarzyny, nie uwa┼╝am, ┼╝e by┼éa w niej fa┼észywa duma. Kobieta zna┼éa swoj─ů warto┼Ť─ç, wywodzi┼éa si─Ö z szacownej rodziny i nie musia┼éa niczego udawa─ç, czy ukrywa─ç (w przeciwie┼äswie do Karoliny).

U┼╝ywaj─ůc s┼éowa 'fa┼észywa duma' odnosz─Ö si─Ö do kategorii, kt├│r─ů Lizzy pocz─ůtkowo przypisuje Darcy'emu, a potem z tego si─Ö wycofuje. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e zachowanie przypisywane Darcy'emu i zachowanie Lady Katarzyny s─ů do siebie do┼Ť─ç podobne (z wyj─ůtkiem sprawy Wickhama, ale zarzuty pod adresem Darcy'ego pojawiaj─ů si─Ö ju┼╝ wcze┼Ťniej). Podtrzyma┼ébym wi─Öc twierdzenie, ┼╝e Lady Katarzyna stanowi przyk┼éad takiej wady. Ale ┼╝e ka┼╝dy sk┼éania si─Ö do jakiego┼Ť specyficznego i w┼éa┼Ťciwego sobie z┼éa, to przecie┼╝ nie b─Öd─Ö sugerowa─ç, ┼╝e u Lady Katarzyny mamy co┼Ť wi─Öcej ni┼╝ tylko 'fa┼észyw─ů dum─Ö' wink

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#103 2006-11-03 11:20:21

Ulka
U┐ytkownik

Szczerze powiedziawszy wydaje mi si─Ö, ┼╝e minie wiele, wiele lat zanim Lydia doro┼Ťnie do macierzy┼ästwa, o ile w og├│le dojrzeje (JA nam to sugeruje).

dojrzalosc dojrzaloscia a rodzenie rodzeniem, niedojrzala 16latka moze rodzic dzieci.

Nie chodzi┼éo mi o sam─ů Lydi─Ö, a o Wickhama. We┼║my pod uwag─Ö, ┼╝e charakterem r├│┼╝ni si─Ö on znacznie od pana Benneta. Nie wie co to obowi─ůzek, jest nastawiony jedynie na branie i przede wszystkim - nie kocha Lydii. Podejrzewam, ┼╝e szybko si─Ö ni─ů znudzi i znajdzie sobie niejedn─ů kochank─Ö. A ju┼╝ na pewno b─Ödzie czesto przesiadywa┼é przy kartach (co zreszt─ů r├│wnie┼╝ sugeruje nam r├│wnie┼╝ Jane pisz─ůc o tym, ┼╝e Darcy sp┼éaca┼é je p├│┼║niej co jaki┼Ť czas)

ale JA pisze tez ze dochody byly za male jak na "osoby nie ograniczajace sie w wydatkach", nie musimy wiec byc pewni ze malzonek Lydii prowadzil nadal hulaszczy styl zycia, albo przynajmniej ze to bylo najwiekszym powodem dlugow. a kochanki-coz przypuszczam ze to bylo w pewnych kregach-w jakich Wickhamowie sie obracali-dopuszczalne

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#104 2006-11-03 13:19:29

Elentari
U┐ytkownik

Wtr─ůc─Ö swoje trzy grosze to tej, jak┼╝e pasjonuj─ůcej, rozmowy:
a) "ale JA pisze tez ze dochody byly za male jak na "osoby nie ograniczajace sie w wydatkach", nie musimy wiec byc pewni ze malzonek Lydii prowadzil nadal hulaszczy styl zycia," - dla os├│b nie ograniczaj─ůcych si─Ö w wydatakch ka┼╝dy doch├│d b─Ödzie za ma┼éy.

b) "a kochanki-coz przypuszczam ze to bylo w pewnych kregach-w jakich Wickhamowie sie obracali-dopuszczalne" - kochanki s─ů tak┼╝e kosztowne, wi─Öc wnioskuj─Ö j.w.
E.

#105 2006-11-03 15:29:42

Ulka
U┐ytkownik

kochanki s─ů tak┼╝e kosztowne, wi─Öc wnioskuj─Ö j.w.
E.

co prawda nie mialam nigdy kochanki yikes ale przypuszczam ze sa rozne poziomy kosztownosci wink
ale nie o to mi chodzilo. Aine napisala ze Lidia bedzie nieszczesliwa z powodu hulanek i kochanek meza-tak to zrozumialam. napisalam wiec, ze splata dlugow panstwa Wickham przez Darcyego nie musi swiadczyc o hulankach, kartach, kochanki natomiast mogl ukrywac skutecznie -zatem nie bedzie to unieszczesliwiac Lidii. mialam na mysli kontekst mentalny, ze tak powiem nie finansowy, Elentari smile
a tak poza tym to oczywiscie masz racje w kwestii dochodow osob rozrzutnych smile

(Ks. J. Twardowski)

#106 2006-11-03 15:37:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

Szczerze powiedziawszy wydaje mi si─Ö, ┼╝e minie wiele, wiele lat zanim Lydia doro┼Ťnie do macierzy┼ästwa, o ile w og├│le dojrzeje (JA nam to sugeruje).

dojrzalosc dojrzaloscia a rodzenie rodzeniem, niedojrzala 16latka moze rodzic dzieci

tak alew kontekscie by┼éa mowa o opiece nad dzie─çmi, a do tego trzeba dorosn─ů─ç.

ale JA pisze tez ze dochody byly za male jak na "osoby nie ograniczajace sie w wydatkach", nie musimy wiec byc pewni ze malzonek Lydii prowadzil nadal hulaszczy styl zycia, albo przynajmniej ze to bylo najwiekszym powodem dlugow. a kochanki-coz przypuszczam ze to bylo w pewnych kregach-w jakich Wickhamowie sie obracali-dopuszczalne

Nie wierz─Ö w tak─ů zmian─Ö Wickhama. Rozrzutny tryb ┼╝ycia, to r├│wnie┼╝ karty, na kt├│re go po prostu nie sta─ç, a kt├│re jak wiemy go pasjonowa┼éy. Jedynie prawdziwa szczera mi┼éo┼Ť─ç mog┼éaby go sk┼éoni─ç do zaprzestania, doi zmiany siebie i swojego ┼╝ycia. A jak wiemy - nie kocha┼é Lydii

#107 2006-11-03 15:41:48

AineNiRigani
U┐ytkownik

Chodzi┼éo mi o IQ smile Mog┼éaby wypa┼Ť─ç zaskakuj─ůco dobrze, cho─ç niekoniecznie we wszystkich kategoriach testu. Przede wszystkim nie potrafi pow┼Ťci─ůgn─ů─ç j─Özyka (du┼╝e braki inteligencji emocjonalnej smile ).

Niekoniecznie. Mnie wyszło w testach poniżej przeciętnej, a cenię się trochę wyżej (czyżby faszywe wrażenie? :twisted: )

Nie jestem pewien, czy b─Ödzie taka nieszcz─Ö┼Ťliwa. Czy w og├│le b─Ödzie mia┼éa okazj─Ö dojrze─ç przy Wickhamie i czy takie ┼╝ycie (a co, kochank├│w sobie nie znajdzie?) jej si─Ö nie spodoba.

A to już wyjasniłam o co mi chodziło...

U┼╝ywaj─ůc s┼éowa 'fa┼észywa duma' odnosz─Ö si─Ö do kategorii, kt├│r─ů Lizzy pocz─ůtkowo przypisuje Darcy'emu, a potem z tego si─Ö wycofuje.

Przyznaj─Ö, ┼╝e z ten jej tok rozumowania nigdy nie rozumia┼éam. Wychodzi mi na to, ┼╝e ludzie dumnych kt├│rych obdarza szacunkiem nie maj─ů fa┼észywej dumy, a ci, kt├│rych nie lubi - maj─ů. ┼Ümierdzi mi tu kalinizmem.

#108 2006-11-03 15:45:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

b) "a kochanki-coz przypuszczam ze to bylo w pewnych kregach-w jakich Wickhamowie sie obracali-dopuszczalne" - kochanki s─ů tak┼╝e kosztowne, wi─Öc wnioskuj─Ö j.w.
E.

Racja, kochanki nie by┼éy w tamych czasach czym┼Ť nieznanym i dziwnym. Podejrzewam, ┼╝e Lydia nie b─Ödzie siedzia┼éa bezczynnie i jak jej si─Ö Wickham znudzi r├│wnie┼╝ go b─Ödzie zdradza─ç. Ale s─ů kochanki i kochanki. Czasami to m─Ö┼╝czyzna jest na utrzymaniu jakiej┼Ť bogatej zaniedbywanej genera┼éowej. I ┼╝ona mu w tym nie przeszkodzi (czasem nawet nie chce?)

#109 2006-11-03 15:59:13

Ulka
U┐ytkownik

tak ale w kontekscie by┼éa mowa o opiece nad dzie─çmi, a do tego trzeba dorosn─ů─ç.

nie, ja mowilam tylko o wydawaniu ich za maz.
nie sugerujesz chyba ze pani Bennet OPIEKOWALA sie corkami?? wink

(Ks. J. Twardowski)

#110 2006-11-03 16:10:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

nie sugerujesz chyba ze pani Bennet OPIEKOWALA sie corkami?? wink

W jaki┼Ť spos├│b - tak, opiekowa┼éa si─Ö nimi. Oczywi┼Ťcie w wiekszym stopniu interesowa┼éa j─ů jej migrena, ale skoro dziewcz─Öta mia┼éy suknie, dba┼éa o dom (w ko┼äcu to ona decydowa┼éa o posi┼ékach), to w pewien, dla nas chyba chory i nieodpowiedni spos├│b, dba┼éa o c├│rki.

#111 2006-11-03 16:26:48

Ulka
U┐ytkownik

oczywiscie, w ten sposob patrzac to tak, opiekowala sie, ale moim zdaniem Lidia podola takiej opiece. mysle jednak ze latwiej jej bedzie bo pieciu corek raczej nie bedzie miala -taki "pech" zdarza sie nie tak czesto, a panstwu Wickhamom nie bedzie zalezec na dziedzicu tak jak Bennetom, gdyz nie maja majatku do przekazania...

(Ks. J. Twardowski)

#112 2006-11-03 17:39:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

oczywiscie, w ten sposob patrzac to tak, opiekowala sie, ale moim zdaniem Lidia podola takiej opiece. mysle jednak ze latwiej jej bedzie bo pieciu corek raczej nie bedzie miala -taki "pech" zdarza sie nie tak czesto, a panstwu Wickhamom nie bedzie zalezec na dziedzicu tak jak Bennetom, gdyz nie maja majatku do przekazania...

No, bior─ůc pod uwag─Ö rody panuj─ůce (u kt├│rych potomstwo jest znane) 5 c├│rek to nie taka rzadko┼Ť─ç (s┼éynny r├│d Habsburg├│w - tzw "macica Europy", ┼╝e o potomkach naszego Zygmunta I Starego nie wspomn─Ö* big_smile ), aczkolwiek zgodz─Ö si─Ö, ┼╝e istnienie li i jedynie 5 c├│rek mo┼╝e stanowi─ç nieczest─ů sytuacj─Ö - tutaj si─Ö zgodze.
Mnie si─Ö wydaje, ┼╝e nawet takiej opiece Lydia nie sprosta. Przynajmniej nie od razu. Szczeg├│lnie, ┼╝e b─Ödzie mia┼éa inne warunki. Pani Bennet mia┼éa u swojego boku pana Bennetta, kt├│ry jak wiemy kocha┼é 2 pierwsze c├│rki, 3 ostatnimi si─Ö raczej niespecjalnie interesowa┼é. jednak pracowa┼é dla nich i na nie. Pani Bennet mog┼éa je ubra─ç, nakarmi─ç dzi─Öki jego pracy. Nie wierz─Ö, ┼╝eby Wickham si─Ö zmieni┼é po ┼Ťlubie, a tym bardziej dba┼é o zapewnieni podstawowych potrzeb dzieci. Lydia nie bedzie mie─ç dodatkowo ┼Ťrodk├│w na to aby m├│c zadba─ç o dzieci. To po pierwsze. A po drugie podejrzewam, ┼╝e j─ů r├│wnie┼╝ macierzy┼ästwo niewiele zmieni, zostawi dziecko mamkom i tyle. Gdy dorosn─ů, podejrzewam, ┼╝e podrzuci Jane lub Lizzy, a one maj─ůc dobre serca pewnie si─Ö nimi zaopiekuj─ů. Ale to wy┼é─ůcznie moje przypuszczenie jakby sie to dalej potoczy┼éo... big_smile

* o moim pradziadku to chyba te┼╝ nie wypada wspomnie─ç big_smile

#113 2006-11-03 22:25:38

Darcysia
U┐ytkownik

Lydia nie b─Ödzie mie─ç ┼Ťrodk├│w, ale pan i pani Darcy na pewno ich wspomog─ů. A je┼Ťli nie oni, to na pewno Bingleyowie. Nie ma to jak bogate rodze┼ästwo. smile

#114 2006-11-04 06:58:05

pak4
U┐ytkownik

U┼╝ywaj─ůc s┼éowa 'fa┼észywa duma' odnosz─Ö si─Ö do kategorii, kt├│r─ů Lizzy pocz─ůtkowo przypisuje Darcy'emu, a potem z tego si─Ö wycofuje.

Przyznaj─Ö, ┼╝e z ten jej tok rozumowania nigdy nie rozumia┼éam. Wychodzi mi na to, ┼╝e ludzie dumnych kt├│rych obdarza szacunkiem nie maj─ů fa┼észywej dumy, a ci, kt├│rych nie lubi - maj─ů. ┼Ümierdzi mi tu kalinizmem.

Czasem wydaje mi si─Ö, ┼╝e dostrzegam granic─Ö, a czasem ┼╝e nie smile
Sam Darcy uwa┼╝a, ┼╝e duma nie jest wad─ů, w przeciwie┼ästwie do pychy. I odnosz─Ö wra┼╝enie, ┼╝e Lizzy ten argument przyjmuje, nawet je┼Ťli jest w├│wczas nastawiona negatywnie do Darcy'ego.

Nie obarcza┼ébym wi─Öc Lizzy zarzutem "kalinizmu" -- poznaje i Lady Katarzyn─Ö i Darcy'ego w ich naturalnym ┼Ťrodowisku domowym -- a tu r├│┼╝nic─Ö wida─ç -- Lady Katarzyna przechodzi czasem we w┼éasn─ů karykatur─Ö.

* * *

Co do Lidii -- ch─Ötnie popr─Ö Aine -- nie ma po co wygi─ůga─ç tu zbyt daleko posuni─Ötych wniosk├│w, zw┼éaszcza, ┼╝e w opinii o nadmiernych wydatkach mamy z Wickhamem zr├│wnan─ů Lidi─Ö (kt├│r─ů znamy z zakupu zupe┼énie niepotrzebnego i brzydkiego kapelusza). Cho─ç trudno uwierzy─ç, by Wickham zmieni┼é styl ┼╝ycia, te┼╝ jednak nie trzeba wszystkiego zwala─ç na kochanki i hulanki.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#115 2006-11-05 16:27:34

lemonick
U┐ytkownik

Je┼Ťli Wickham po kilku latach zacz─ů┼é przypomina─ç pana Price'a z Mansfield Park, to serdecznie wsp├│┼éczuj─Ö Lydii- mimo, ┼╝e jej nie lubi─Ö. Mie─ç m─Ö┼╝a, kt├│rego kompletnie nic nie interesuje i kt├│rego najciekawsz─ů rozrywk─ů jest picie i "uprawianie hazardu" nawet w tych czasach jest pot─Öpiane.
Ju┼╝ nie m├│wi─Ö o tamtych czasach, kiedy kobiety poza swoim posagiem i umiej─Ötno┼Ťci─ů zajmowania si─Ö domem nic nie wnosi┼éy. A Lydia nie posiada┼éa ani maj─ůtku, ani umiej─Ötno┼Ťci- bo gdzie mog┼éa si─Ö ich nauczy─ç, skoro ca┼éy czas "lata┼éa" za oficerami... A dobrego przyk┼éadu stosunk├│w mi─Ödzy rodzicami te┼╝ nie mia┼éa... Poza tym uwa┼╝am, ┼╝e to nie by┼éo rozs─ůdne ma┼é┼╝e┼ästwo- Wickham o┼╝eni┼é si─Ö z Lydi─ů tylko dlatego, ┼╝e obiecane mu zosta┼éy pieni─ůdze, a Lydia wysz┼éa za Wickhama bo najprawdopodobniej, z jej charakterem i usposobieniem, nie znalaz┼éaby m─Ö┼╝a lepszego od Wickhama. Chyba, ┼╝e znalaz┼éby si─Ö taki jeden, kt├│ry zauroczony g┼éupot─ů i p┼éytko┼Ťci─ů charakteru Lidki zakocha┼éby si─Ö w niej... A poza tym, to kobieta uciekaj─ůca z m─Ö┼╝czyzn─ů by┼éa og├│lnie pot─Öpiana- np pani Rushworth... Co jej pozostawa┼éo? Tylko wyj┼Ť─ç za tego, z kt├│rym uciek┼éa i ┼╝a┼éowa─ç tego do ko┼äca ┼╝ycia...

(je┼Ťli niesp├│jnie to wybaczcie)

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#116 2006-11-05 19:00:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

Lydia wyszła za Wickhama bo najprawdopodobniej, z jej charakterem i usposobieniem, nie znalazłaby męża lepszego od Wickhama.

Po pierwsze Lydia by┼éa zakochana. Wprawdzie nie wierze w wieczn─ů mi┼éo┼Ť─ç 15-latki, no ale ona by┼éa przekonana o swoim uczuciu. Lydia by┼éa g┼éupiutka i pusta, ona nie rozumia┼éa sytuacji w jakiej si─Ö znalaz┼éa po ucieczce z Wiskhamem, wi─Öc dla niej to by┼éo prawdziwe szcz─Ö┼Ťcie. I z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů mog┼éaby zacz─ů─ç ┼╝a┼éowa─ç dopiero wtedy gdy wieczna mi┼éo┼Ť─ç przeminie, pozostan─ů jedynie wzajemne pretensje i niemo┼╝no┼Ť─ç dogadania si─Ö. Wtedy mog┼éaby ┼╝a┼éowa─ç i wyrzuca─ç mu, ┼╝e mia┼éa powodzenie, mog┼éa wybiera─ç i ┼╝e inny m─ů┼╝ spe┼énia┼éby jej zachcianki itd.
A bior─ůc pod uwag─Ö dziwne sploty losu, mo┼╝e i i mog┼éaby liczyc na lepszego m─Öza? Przecie┼╝ by┼éa kopi─ů pani Bennet, a jej si─Ö uda┼éo, prawda? Z tym, ┼╝e gdyby dobrze trafi┼éa, to znowu by┼éoby ┼╝al tego biedaka big_smile

#117 2006-11-05 19:02:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

Acha, a pani Rushworth nie by┼éa pot─Öpiana za sam fakt ucieczki, ale za wyb├│r i mezalians, kt├│rego dokona┼éa. Gdyby uciek┼éa np. z panem Darcym, z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů rodzina potraktowa┼éaby to jako romantyczn─ů histori─Ö.

#118 2006-11-05 20:53:23

lady_kasiek
U┐ytkownik

Jak mogła sobie zdawać sprawę.
To smarkula by┼éa i dzisiaj s─ů takie same g┼éupiutkie 15 latki co tak─ů histori─Ö b─Öd─ů uwa┼╝a─ç za zabawn─ů.
Ta ksiazka jest ponadczasowa

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#119 2006-11-05 23:23:18

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ta ksiazka jest ponadczasowa

Bo ludzie si─Ö nie zmieniaj─ů. jedynie otoczka wok├│l nich.

#120 2006-11-07 23:40:26

Ulka
U┐ytkownik

Acha, a pani Rushworth nie by┼éa pot─Öpiana za sam fakt ucieczki, ale za wyb├│r i mezalians, kt├│rego dokona┼éa. Gdyby uciek┼éa np. z panem Darcym, z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů rodzina potraktowa┼éaby to jako romantyczn─ů histori─Ö.

pani Rushwort byla potepiana dlatego ze byla zamezna, ucieczka jej nie mogla zakonczyc sie wybaczeniem-bo nie mogla poslubic tzw"uwodziciela". pan Bennet NAWET PO slubie lidii nie chce jej przyjmowac w domu i ustepuje tylko dla swietego spokoju.

(Ks. J. Twardowski)

#121 2006-11-08 01:35:06

AineNiRigani
U┐ytkownik

Twoja argumentacja mnie przekonuje. Nie mam dowod├│w na to jak by┼éo w Anglii, ale w Polsce jednak wi─Öksz─ů zbrodni─ů by┼é mezalians bez b┼éogos┼éawie┼ästwa ni┼╝ sama ucieczka.

#122 2006-11-08 11:16:20

Tijana
U┐ytkownik

┼Ťwi─Öta racja pochodz─Ö z rodziny, w kt├│rej taka sytuacja mia┼éa miejsce
i nigdy nie została wybaczona

#123 2006-11-08 12:39:46

Marija
U┐ytkownik

┼Ťwi─Öta racja pochodz─Ö z rodziny, w kt├│rej taka sytuacja mia┼éa miejsce
i nigdy nie została wybaczona

"Więcej szczegółów, córko..." wink

#124 2006-11-08 16:26:39

Ulka
U┐ytkownik

Chyba sie troche zaplatalam..smile Dowodow, Aine, nie mam, wnioskuje na podatawie ksiazki. Panna Bertram dopuszczala małzenstwo z Crawfordem, wiec nie byloby ono mezaliansem, Henry mial posiadlosc ziemska, majatek, urodzenie. Natomiast Maria uciekla z nim jako mezatka i chyba to bylo przede wszystkim zrodlem potepienia. Julia uzyskala przebaczenie po ucieczce - choc pan Yates byl wg sir Tomasa niezbyt ciekawym towarzystwem i tez z nim uciekla. Podobnie lidia byla przyjmowana w towarzystwie i ocalila reputacje przez malzenstwo. Hmm, pani Price, choc popelnila mezaliansnie zostala calkiem odrzucona przez rodzine (zerwanie kontaktow nastapilo z powodow "komentarzy" p. Norris). Podobnie p. Phillips z D&U - jej maz to zwykly "adwokacina". Siostry Bennet, Edmund, Fanny najbardziej chyba przezywaja grzesznosc postepku Marii, Julii i Lydii - zwlaszcza Marii, bo jej sytuacji nie moze uratowac malzenstwo. Elzbieta ubolewa nad niedobranym malzenstwem Lidii ale rumieni sie ze wstydu z powodu tego ze Lidia z Wickhamem mieszkali przed slubem... Hmm, jesli cos poplatalam to przepraszam, probowalam jak najlepiej to ujac smile

MM: Zdanie zaczynamy od wielkiej litery, u┼╝ywamy spacji po przecinku i kropce. Takie techniczne drobiazgi... roll

(Ks. J. Twardowski)

#125 2006-11-08 18:46:54

pak4
U┐ytkownik

Tak. Yates to jest rozczarowanie, bo to nikt specjalny, tak┼╝e je┼Ťli chodzi o pieni─ůdze, ale to jednak nie to samo co ucieczka po ┼Ťlubie, i zreszt─ů p├│┼║niejsze rozstanie. Maria zostaje samotnie mieszkaj─ůc─ů kobiet─ů "po przej┼Ťciach", kt├│rej nie wypada pokaza─ç w towarzystwie (cho─ç by─ç mo┼╝e s─ů ju┼╝ towarzystwa, kt├│re by┼éyby gotowe j─ů tolerowa─ç).

Pani Bennet ma w og├│le 'nieciekaw─ů' rodzin─Ö pod wzgl─Ödem stosunk├│w spo┼éecznych -- nawet jej brat, inteligentny pan Gardiner, to nie jest odpowiednie towarzystwo (dobrze, ┼╝e pan Darcy w gruncie rzeczy uchodzi za 'liberalnego' -- jest otwarty na ludzi z innych klas, oczywi┼Ťcie nie wtedy, gdy jest do tego towarzystwa zmuszony).

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Stopka forum