Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#76 2006-06-23 13:34:03

megg
U┐ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

Podobnie jak m┼éodszy i ┼éadnejszy by┼é Darcy;) jak te┼╝ w pewnym sensie rozumiem post─Öpowanie Charlotty-sama zreszt─ů t┼éumaczy┼éa Lizzy, ┼╝e ju┼╝ i tak jest dla rodziny ci─Ö┼╝arem. Jednak Lizzy r├│┼╝ni┼éa si─Ö od niej-owszem my┼Ťla┼éa o tym, ┼╝e dzi─Öki odpowiedniemu ma┼é┼╝e┼ästwu mog┼éaby pom├│c rodzinie, jednak nie by┼é to jej jedyny priorytet-w ko┼äcu odrzuci┼éa Collinsa(.....) My┼Ťl─Ö, ┼╝e Lizzy w┼éa┼Ťnie nie chcia┼éa "cho─çby kretyna" i nie mog┼éaby po┼Ťlubi─ç cz┼éowieka, kt├│rego by (pomijaj─ůc kwesti─Ö mi┼éo┼Ťci) nie szanowa┼éa.
Natomiast rzeczywi┼Ťcie prze┼éom XVIII i XIX wieku dla kobiet nie by┼é "┼╝yczliwym" okresem, a jeszcze d┼éugo potem rola spo┼éeczna kobiety pozostawa┼éa na drugim planie. Kobieta szans na karier─Ö raczej nie mia┼éa, jedynym sposobem na tzw. urz─ůdzenie si─Ö w ┼╝yciu by┼éo korzystne zam─ů┼╝p├│j┼Ťcie, dlatego te┼╝ "kontrakty" ma┼é┼╝e┼äskie przypomina┼éy momentami umowy handlowe, gdzie brano pod uwag─Ö takie "warto┼Ťci" cz┼éowieka, jak maj─ůtek, koneksje, tytu┼é, wykszta┼écenie (w przypadku kobiet fortepian vel "pianoforte", hafty, literatura-rzecz jasna "stosowna", podstawowe wiadomo┼Ťci o ┼Ťwiecie, np. znajomo┼Ť─ç "g┼é├│wnych rzek Rosjii"-cyt. "Mansfield Park")itd. dobrze by oczywi┼Ťcie by┼éo, gdyby kobieta by┼éa ┼éadna i dobrze prezentowa┼éa si─Ö na salonach......smutne to dosy─ç, ale tak w┼éa┼Ťnie dawniej bywa┼éo i trudno si─Ö dziwi─ç, ┼╝e taki spos├│b postrzegania miejsca przedstawicielek p┼éci pi─Öknej w ┼Ťwiecie wp┼éyn─ů┼é na ich my┼Ťlenie o sobie i o tym , co mog─ů osi─ůgn─ů─ç, a czego nie....bardzo dobrze wiedzia┼éy, na ile mog─ů sobie pozwoli─ç w swoich zapatrywaniach na przysz┼éo┼Ť─ç, zw┼éaszcza za┼Ť by┼éo to widoczne w opisywanych przez JA warstwach ziemia┼ästwa, zamo┼╝nej szlachty i arystokracji (ale nie tej "przykr├│lewskiej" tylko tej "wiejskiej", bo istnia┼éa mi─Ödzy nimi wbrew pozorom pewna r├│┼╝nica)-tutaj w og├│le szanse kobiety na "wybicie si─Ö" by┼éy ┼╝adne.......w┼Ťr├│d mieszczan i elit dworskich by┼éo nieco inaczej, ale to ju┼╝ nieco inna bajka.
Warto te┼╝ wspomnie─ç, ┼╝e Lizzy jest najbardziej "modern" ze wszystkich bohaterek JA-sama wprawdzie niczym szczeg├│lnym si─Ö nie zajmuje, ale samodzielnie my┼Ťli i nie jest uleg┼éa, a to ju┼╝ pewne cechy, jak na kobiet─Ö z epoki regencji, wywrotowe:) poza tym ┼ÜMIEJE si─Ö (nie "u┼Ťmiecha") i jest momentami bardzo ironiczna, co te┼╝ w ramach konwenansu raczej si─Ö nie mie┼Ťci┼éo.........sama JA te┼╝ by┼éa "modern"-przede wszystkim dzi─Öki swej tw├│rczej aktywno┼Ťci w dziedzinie w┼éa┼Ťciwie przez m─Ö┼╝czyzn zmonopolizowanej (bo ile by┼éo wtedy kobiet pisz─ůcych??......a nie daj Bo┼╝e okaza┼éo si─Ö, ┼╝e kobieta na polu literatury wykaza┼éa si─Ö wi─Ökszym talentem-to dopiero si─Ö dzia┼éo-wystarczy wspomnie─ç konkurs na najlepsz─ů powie┼Ť─ç grozy, kt├│ry wygra┼éa Mary Schelley, dystansuj─ůc Byrona, Schelleya i Polidoriego.......heh...). No i oczywi┼Ťcie JA sama by┼éa "singlem"smile

#77 2006-06-23 13:47:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mo┼╝e na niekt├│re tematy jako m─Ö┼╝czyzna, a na dok┼éadk─Ö kawaler, nie powinienem si─Ö wypowiada─ç, ale chyba zbyt ┼éatwo przemk─Ö┼éy┼Ťcie si─Ö nad spraw─ů bytu materialnego Charlotty (i Lizzy te┼╝, o czym dalej).

Oba tematy przewa┼ékowa┼éy┼Ťmy z wszystkich mo┼╝liwych stron. Dyskusja toczy┼éa si─Ö w kilku r├│┼╝nych w─ůtkach, a to jest tylko jeden z nich.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#78 2006-06-23 19:09:46

caroline
U┐ytkownik

Pak4, Tw├│j g┼éos jako m─Ö┼╝czyzny jest cenny, ale tak si─Ö sk┼éada, ┼╝e zaskakuj─ůco sp├│jny z opiniami wielu kobiet tutaj big_smile

#79 2006-06-23 19:16:50

caroline
U┐ytkownik

(...)
Warto te┼╝ wspomnie─ç, ┼╝e Lizzy jest najbardziej "modern" ze wszystkich bohaterek JA-sama wprawdzie niczym szczeg├│lnym si─Ö nie zajmuje, ale samodzielnie my┼Ťli i nie jest uleg┼éa, a to ju┼╝ pewne cechy, jak na kobiet─Ö z epoki regencji, wywrotowe:) poza tym ┼ÜMIEJE si─Ö (nie "u┼Ťmiecha") i jest momentami bardzo ironiczna, co te┼╝ w ramach konwenansu raczej si─Ö nie mie┼Ťci┼éo.........sama JA te┼╝ by┼éa "modern"-przede wszystkim dzi─Öki swej tw├│rczej aktywno┼Ťci w dziedzinie w┼éa┼Ťciwie przez m─Ö┼╝czyzn zmonopolizowanej (bo ile by┼éo wtedy kobiet pisz─ůcych??......a nie daj Bo┼╝e okaza┼éo si─Ö, ┼╝e kobieta na polu literatury wykaza┼éa si─Ö wi─Ökszym talentem-to dopiero si─Ö dzia┼éo-wystarczy wspomnie─ç konkurs na najlepsz─ů powie┼Ť─ç grozy, kt├│ry wygra┼éa Mary Schelley, dystansuj─ůc Byrona, Schelleya i Polidoriego.......heh...). No i oczywi┼Ťcie JA sama by┼éa "singlem"smile

┼Ümieje si─Ö a nie u┼Ťmiecha, niby niewielka r├│┼╝nica, a jednak big_smile
Co do pisz─ůcych kobiet w XIXw, to chwa┼éa im za odwag─Ö i m─ůdro┼Ť─ç! Czasem mam wra┼╝enie, ┼╝e by┼éy odwa┼╝niejsze i bardziej niezale┼╝ne od wielu wsp├│┼éczesnych pisarek.

#80 2006-07-01 14:46:21

mara7
U┐ytkownik

Ja jestem jak najbardziej za panem Collinsem,ten "facet", to rozbrajaj─ůca posta─ç big_smile >Niezapomnie sceny z P&P 2005,kiedy Lizzy odm├│wi┼éa przyjecia zareczyn. Jak biedaczek wyczekiwa┼é na nia w drzwiach s─ůdz─ů─ç ┼╝e Pan Bennet z ┼╝on─ů przekonaj─ů Elizabeth do przyjecia o┼Ťwiadczyn. A i mo┼╝e jeszcze scena z balu w Netherfield...hahaha a to dobre!! wink A w ogle tego duuzo by┼éo hihihi

#81 2006-07-06 13:09:43

Marija
U┐ytkownik

Darcy rowniez z tym swoim ..."sam dopiero przyjechalem, a rodzice pani zdrowi? I siostry rowniez? 2 razy.

Hehe, wp┼éaw przyp┼éyn─ů┼é. Dobre....

#82 2006-07-06 13:38:32

Katarzyna
U┐ytkownik

Ale o ile się nie mylę to za pierwszym razem spytał się tylko o rodziców a póżniej o rodziców i siosty, więc troche inaczej. Hi hi

#83 2006-07-06 14:01:36

Robert_Benett
U┐ytkownik

Ile mamy współczesnych Panów Collinsów...
Komnek kosztował 800 funtów.....he..he..obecnie moznaby tak powiedzieć ...laptop kosztował 8000 zł lub meble Klera w salonie....można sie ubawić po pachy...

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#84 2006-07-06 14:18:15

Dione
U┐ytkownik

Pan Collins 2005 jest moim zdaniem troszk─Ö sztuczny. Ten z 1995 jest ugrzeczniony, o┼Ťlizg┼éy i prze┼Ťmieszny i du┼╝o bardziej naturalny. On nie udaje, ┼╝e jest durniem. On nim po prostu jest. Brawa dla aktora :idea:

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#85 2006-07-06 14:48:24

Katarzyna
U┐ytkownik

Najlepsza jest ta scena kiedy rozmawia z Lizzy a potem macha do Charoltty big_smile

#86 2006-07-07 11:59:18

elbereth
U┐ytkownik

Je┼Ťli kto┼Ť z Was ma "Dum─Ö..." 1995 z "Przyjaci├│┼éki", to mo┼╝e zwr├│ci┼éy┼Ťcie uwag─Ö na kilka zabawnych wpadek lektora? Ju┼╝ nawet pomijaj─ůc to, ┼╝e rzadko jego kwestie odpowiada┼éy kwestiom poszczeg├│lnych postaci... Ale moment kiedy Lizzy ┼║le si─Ö czuje (po lekturze listu od Jane), a pan Darcy wo┼éa na s┼éu┼╝b─Ö: "Ej tam!" - po prostu szczyt kulturki. :-)

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#87 2006-07-12 13:11:36

Areliee
U┐ytkownik

Tak, zwróciłam na to uwagę xD

Albo w Pemberley, po tym, jak us┼éysza┼é od Lizzy o ucieczce Lidii z Wickhamem - siedzi zamy┼Ťlony i panna Bingley co┼Ť do niego m├│wi, a on na to "Co?!". Niby w wersji angielskiej tez powiedzia┼é "What?!", ale to jednak... Z ca┼é─ů ta kultur─ů i zwyczajami tamtych czas├│w mocno kontrastuje.

#88 2006-07-12 14:15:09

gotka
U┐ytkownik

mnie akurat to CO? tak bardzo nie zdziwi┼éo ...mo┼╝e mia┼éo na celu pokaza─ç ┼╝e Darcy by┼é tak zamy┼Ťlony, ┼╝e nie zwr├│ci┼é uwagi na styl swojej wypowiedzi. Zreszta gdyby Jane Austen chciala aby zachowa┼é si─Ö w tej sytuacji jak typowy gentelmen to "kaza┼éby" mu powiedzie─ç "Pardon" lub co┼Ť w tym stylu. Ja tam sobie my┼Ťl─Ö, ┼╝e o to jej w┼éa┼Ťnie chodzi┼éo.

Mnie tylko zdziwiło, że momentami lektor za poźno zaczynał tłumaczyć i mowil pozniej kwestie roznych osob jedna po drugiej - ciurkiem - i wychodzil mu z lekka zlepek wypowiedzi.

#89 2006-07-12 21:31:34

Areliee
U┐ytkownik

Tak... I tego nie mozna raczej zaliczy─ç do przyjemno┼Ťci p┼éyn─ůcych z ogl─ůdania tego flimu. Ale wszystko poza tym jest rewelacyjne big_smile

#90 2006-07-14 09:31:06

Dione
U┐ytkownik

mnie akurat to CO? tak bardzo nie zdziwi┼éo ...mo┼╝e mia┼éo na celu pokaza─ç ┼╝e Darcy by┼é tak zamy┼Ťlony, ┼╝e nie zwr├│ci┼é uwagi na styl swojej wypowiedzi. Zreszta gdyby Jane Austen chciala aby zachowa┼é si─Ö w tej sytuacji jak typowy gentelmen to "kaza┼éby" mu powiedzie─ç "Pardon" lub co┼Ť w tym stylu. Ja tam sobie my┼Ťl─Ö, ┼╝e o to jej w┼éa┼Ťnie chodzi┼éo.

Ta scena jest niestety tylko dzie┼éem wyobra┼║ni scenarzysty serialu. U JA nic podobnego si─Ö nie pojawia. A scenarzysta, jak to scenarzysta musi wszystko uwsp├│┼écze┼Ťni─ç dla widza.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#91 2006-09-03 11:25:35

HerMia
U┐ytkownik

Tak jak w ksi─ů┼╝ce nie ma mowy o panu Darcy w mokrej koszuli

#92 2006-09-03 11:29:27

HerMia
U┐ytkownik

Ale trzeba przyzna─ç, ┼╝e wersja z 1995 jest minimalnie uwsp├│┼écze┼Ťniona

#93 2006-10-18 06:57:27

Angel
U┐ytkownik

Wersja 95' jest najlepsz─ů wg mnie ekranizacj─ů DiU. Najbardziej trzyma si─Ö ksi─ůzki...

Angels falls down first...

#94 2006-10-18 09:49:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ale trzeba przyzna─ç, ┼╝e wersja z 1995 jest minimalnie uwsp├│┼écze┼Ťniona

a konkretnie?

#95 2006-10-18 09:53:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ale moment kiedy Lizzy źle się czuje (po lekturze listu od Jane), a pan Darcy woła na służbę: "Ej tam!" - po prostu szczyt kulturki. :-)

Ja w napisach mam takie samo tłumaczenie... big_smile

#96 2006-10-20 14:59:01

HerMia
U┐ytkownik

No bo scenie gdy Lizzy jest tu┼╝ po przeczytaniu listu od Jane to wydaje mi si─Ö, ┼╝e Darcy siedzi zbyt blisko niej jak na tamte czasy 8O

#97 2006-10-23 21:13:37

AineNiRigani
U┐ytkownik

No bo scenie gdy Lizzy jest tu┼╝ po przeczytaniu listu od Jane to wydaje mi si─Ö, ┼╝e Darcy siedzi zbyt blisko niej jak na tamte czasy 8O

Niekoniecznie. To nie czasy wiktoria┼äskie. No i dodam, ┼╝e to jednak troch─Ö za ma┼éo, by stwierdzi─ç, ┼╝e wersja 95 jest uwsp├│┼écze┼Ťniona.

#98 2006-11-01 10:54:47

pak4
U┐ytkownik

Kartkuj─Ö t─Ö Dum─Ö i musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e:

1) Pani Bennet by┼éa wcale 'inteligentna'. Jej przywar─ů jest co┼Ť, co po angielsku nazywa si─Ö 'illiberal mind', a po polsku chyba najlepiej m├│wi─ç o w─ůskich horyzontach. Ale w ramach tych horyzont├│w -- ho, ho! Z jak─ů rzutko┼Ťci─ů, energi─ů i przenikliwo┼Ťci─ů pozbawia Jane powozu! Musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e mi tym zaimponowa┼éa wink Pani Bennet brakuje og┼éady i manier -- a zam─ů┼╝p├│jscie c├│rek sta┼éo si─Ö jej ┼╝yciow─ů obsesj─ů. Ale, powiedzmy to sobie szczerze, maniery pana Benneta te┼╝ pozostawiaj─ů nieco do ┼╝yczenia. To tylko inne (szersze) zainteresowania ratuj─ů go w naszych oczach. Ciekawe jak zachowywali si─Ö b─Öd─ůc m┼éodszymi -- wtedy mog┼éo ich mniej r├│┼╝ni─ç.

2) Przy okazji Charlotty chyba to JA pisze, ┼╝e nie widzia┼éa ona przyk┼éadu szcz─Ö┼Ťliwego ma┼é┼╝e┼ästwa. Czy mo┼╝e raczej -- ┼╝e znane jej z ┼╝ycia przyk┼éady ma┼é┼╝e┼ästw wskazywa┼éy, i┼╝ wsp├│┼éma┼é┼╝onk├│w poznaje si─Ö dopiero prawdziwie po ┼Ťlubie, i ┼╝e wcze┼Ťniejsze uczucia i zaloty, nie maj─ů wp┼éywu na ┼╝yciowy sukces ma┼é┼╝e┼ästwa. By─ç mo┼╝e te ┼╝yciowe przyk┼éady sta┼éy si─Ö podwalinami jej ┼╝yciowego 'realizmu'.

3) Lady Katarzyny nikt nie lubi, a musz─Ö powiedzie─ç, to co przy okazji pani Bennet -- to inteligentna kobieta. I doda─ç nawet, ┼╝e wielce uczynna. Niestety, zepsuta przez swoj─ů pozycj─Ö spo┼éeczn─ů. To Lady Katarzyna i panna Bingley (c├│rka handlarza, by┼éo, nie by┼éo...) stanowi─ů przyk┼éady 'fa┼észywej dumy', przeciwstawionej wysokiej, ale s┼éusznej samoocenie Darcy'ego.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#99 2006-11-02 22:41:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

Pani Bennet by┼éa g┼éupia ta g┼éupot─ů najcz─Ösciej stosowanego znaczenia. Nie wiem jednak, czy nie by┼éa nieinteligentna. W ko┼äcu nie rozumia┼éa ┼╝art├│w s┼éownych, ani bardziej skomplikowanych wypowiedzi. Wszystkie jej starania wydania c├│rek za m─ů┼╝ cechowa┼éy sie jakim┼Ť zamierzonym my┼Ťleniem, ale to akurat nie jest dowodem. I taka sama by┼éa Lydia. Mo┼╝e troche inteligentniejsza ni┼╝ matka, ale tak jak i matka nie pozytkowa┼éa jej do w┼éasnego rozwoju, a do przyjemno┼Ťci. Obu i matce i c├│rce, jak zauwa┼╝y┼ée┼Ť, brakuje manier, ale podejrzewam ┼╝e nie dlatego, ┼╝e nie mia┼éy mo┼╝liwo┼Ťci ich zdobycia (bo zar├│wno brat pani Bennet jak i siostry Lydii (przynajmniej dwie big_smile) mieli w zasadzie nienaganne) i z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů za 20 lat Lydia b─Ödzie wypisz-wymaluj obrazem matki. Mo┼╝e jedynie bardziej nieszcz─Ö┼Ťliwym.
Zwr├│─çcie uwag─Ö, ┼╝e JA cz─Östo w swoichj powie┼Ťciach stosuje t─Ö makiet─Ö. W RiR podobnie zachowuje sie Lady Palmer, w Perswazjach - Mary, w Emmie na sw├│j spos├│b Harriett.

Co do Lady Katarzyny, nie uwa┼╝am, ┼╝e by┼éa w niej fa┼észywa duma. Kobieta zna┼éa swoj─ů warto┼Ť─ç, wywodzi┼éa si─Ö z szacownej rodziny i nie musia┼éa niczego udawa─ç, czy ukrywa─ç (w przeciwie┼äswie do Karoliny). Jednocze┼Ťnie by┼éa bardzo dobr─ů gospodyni─ů swojego maj─ůtku, mo┼╝e i trzyma┼éa ludzi na dystans, ale opiekowa┼éa si─Ö nimi. Jakby nie patrze─ç Collins naprawd─Ö wiele jej zawdziecza┼é a i jane przyzna┼éa, ┼╝e dba┼éa o zwyk┼éych mieszka┼äc├│w swoich ziem. Uwa┼╝a┼éa to za sw├│j obowi─ůzek jako gospodyni. Gdyby by┼éo w niej cokolwiek z Karoliny, na pewno Darcy i Fitzwiliam nie utrzymywaliby z ni─ů kontakt├│w (mimo obowi─ůzk├│w rodzinnych). Mo┼╝e nie by┼éa idea┼éem cz┼éowieka, ale musia┼éa budzi─ç szacunek (w przeciwie┼äswie do Karoliny big_smile) i w swojej dumie jak i zachowaniu by┼éa szczera.

#100 2006-11-02 23:55:02

Ulka
U┐ytkownik

jesli chodzi o komiczne momenty-uwielbiam chwile w D&U z95 gdy pan Collins przy odjezdzie Lizzy macha do Charlotty a ona w ogole nie wie o co biega...big_smile

zgodze sie z Aine ze pani Bennet "by┼éa g┼éupia ta g┼éupot─ů najcz─Ösciej stosowanego znaczenia". inne przyklady jej zaradnosci swiadcza wedlug mnie o tym byla po prostu cwana, ograniczona ale sprytna w pewnych "zyciowych" sytuacjach... nie wiem czy Lydia bedzie nieszczesliwsza od matki-moze bedzie ubozsza, ale poczucie szczescia jest subiektywne i wlasnie Lydia wydaje sie pogodniejsza i mniej "nerwowa" od matki. jesli jeszcze nie bedzie miala 5 corek ktore TRZEBA wydac za maz z minimalnym posagiem...to moze byc calkiem zadowolona z zycia:)

poruszyl mnie watek Charlotty w Waszych wypowiedziach.

Tyle, ┼╝e jej pogl─ůdy s─ů zbli┼╝one do pogl─ůd├│w 40-45 letniej kobiety, kt├│ra porywy serca ma ju┼╝ za sob─ů, przygniot┼éa j─ů proza ┼╝ycia i aby si─Ö w niej odnale┼Ť─ç musia┼éa opracowa─ç w sobie tak─ů a nie inn─ů filozofi─Ö.
A by┼éa przecie┼╝ m┼éod─ů kobiet─ů, kt├│ra porywy serca powinna mie─ç przed sob─ů, a nie za sob─ů.

Charlotta ma 27 lat i nie jest juz mloda w oczach spoleczenstwa. jeden z jej braci cieszy sie po zareczynach ze siostra nie bedzie stara panna. i tak jak Jane Austen zaryzykowala biede upokorzenie staropanienstwa, znajdujac zapewne jakie takie wsparcie w rodzinie, w siostrze rowniez pannie, tak Charlotta zapewne takiego zaplecza, brzydko mowiac, nie miala. zreszta co tu mowic o porywach serca, kiedy zaden na ciebie nie spojrzy...jedynie mogla oczekiwac jakiego takiego domu, meza, dzieci, co pozwolilo jej na zachowanie szacunku otoczenia a moze i ratowalo szacunek do samej siebie. a w ogole nie wiemy czy Chatlotta gorzko sie kiedys nie zawiodla...nie zostala porzucona...
dzis mamy zupelnie inne poglady zarowno na samotnosc jak i wiek, w ktorych przystoja "porywy serca" i dziewczyna (!nie kobieta jak u JA) tuz przed trzydziestka moze miec wciaz nadzieje na wielka milosc ;D
a propos zmian pogladow: pamietacie siostre Emmy z Watsonow? po gorzkim zawodzie milosnym stwierdza ze wolalaby robic wszystko [czy nie rowniez wybrac malzenstwo bez wielkiej milosci] byle nie byc nauczycielka... wink

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Stopka forum