Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2005-03-11 14:32:12

aga
U┐ytkownik

Re: Ludzkie charaktery w "Dumie"

Mog─Ö wskaza─ç r├│wnie┼╝ na Lidi─Ö, jak bezpo┼Ťrednio po slubie z Wickhamem, chwali si─Ö wszystkim naoko┼éo swoj─ů obr─ůczk─ů, nachalnie wr─Öcz podtykaj─ůc d┼éo┼ä na widoku. Tak┼╝e w domu rodzic├│w to czyni, a nawet pop─Ödzi┼éa do kuchni, aby sie pochwali─ç s┼éuzbie.

#27 2005-03-11 15:27:57

angelix
U┐ytkownik

Stawiam na pana Benneta z tym jego zdaniem: ┼╝e kt├│re┼Ť z rodzic├│w nie b─Ödzie chcia┼éo jej zna─ç: albo matka albo on....
W og├│le jest ┼Ťwietny- z tymi swoimi dialogami - zawsze w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie i rozbraja swoj─ů dowcipn─ů ironi─ů ju┼╝ w pierwszych scenach filmu. Tak zdecydowanie pan Bennet.
Nawet m├│j ojciec u┼Ťmia┼é si─Ö przy tym zdaniu.
lol

#28 2005-05-01 15:32:26

aga
U┐ytkownik

Taka mistrzyni s┼éowa i humoru , jak J.Austen, potrafi ukaza─ç zabawn─ů
stron─Ö nawet w sytuacjach pozornie nie zwi─ůzanych z humorem. S─ůdz─Ö,
┼╝e tak─ů sytuacj─ů mo┼╝e by─ç w┼éa┼Ťnie ta, gdy po odrzuceniu o┼Ťwiadczyn
Collinsa przez Elizabeth Bennet, Charlotta Lucas prawie natychmiast, niemal na oczach wszystkich , wręcz 'porwała' Collinsa, zanim wszyscy
zd─ů┼╝yli si─Ö obejrze─ç! Czy┼╝ to nie ┼Ťwiadczy o sprycie Charlotty, cho─ç
oczywi┼Ťcie rozumiemy jej pragnienie zdobycia zasobnego m─Ö┼╝a? Nie
ogl─ůda┼éa si─Ö na innych, nie pyta┼éa Elizabeth o rad─Ö /co j─ů chyba nawet
najbardziej ubodło!/, tylko po prostu zaakceptowała Collinsa takiego,
jakim by┼é. I p├│┼║niej tak z nim post─Öpowa┼éa, co ┼Ťwiadczy, ┼╝e jest inteligentna i umia┼éa wybiega─ç my┼Ťl─ů naprz├│d, czego brakowa┼éo siostrom
Bennet. Jak mnie Charlotta ubawi┼éa, gdy z niewinna mink─ů powiadomi┼éa
Elizabeth o swoim ┼Ťlubie!

#29 2005-09-20 13:32:47

fringilla
U┐ytkownik

Postanowilam wyci─ůgn─ůc ten w─ůtek w g├│r─Ö, bo pasuje o naszego wspolnego komentowania.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#30 2005-09-20 13:47:49

agnes_13
U┐ytkownik

O!! Jak najbardziej. lol

Stawiam na pierwszym miejscu zdecydowanie Pani─ů Bennet : te jej nerwy, czr-tery tysi─ůce funt├│w. Po rpostu czysta rozkosz czyta─ç o niej.

No i Pan Collins.

Ale zwr├│─çcie uwag─Ö na Charlott─Ö Lukas. Chyba najbardziej twardo stoj─ůca na ziemi posta─ç. Zaryzykowa┼éabym stwierdzenie ┼╝e najbardziej rozwa┼╝na ze wszystkich bohaterek JA.
Jak s─ůdzicie???

Agnes

#31 2005-09-20 14:34:53

fringilla
U┐ytkownik

Wiesz, Charlotta była rozważna trochę z musu - ona przecież miała juz 27 lat, w tym wieku, w takiej a nie innej sytuacji i w tamtych czasch panna musiała juztroche otrzeźwieć ze złudzeń.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#32 2005-09-21 15:17:40

Admete
U┐ytkownik

S─ůdzisz wi─Öc, ze Charlotta rozwagi nauczy┼éa si─Ö z wiekiem i pod presj─ů sytuacji? Nie wydaje mi si─Ö, nie jest typem Marianny Dashwood. Zawsze by┼éa rozs─ůdna z natury, prawdopodobnie na skutek wcze┼Ťnie nabytej wiedzy o tym co liczy si─Ö w ┼Ťwiecie ( by┼éa inteligentna, potrafi┼éa obserwowac i wyciaga─ç wnioski ). Nigdy nie by┼éa ┼éadna i s─ůdz─Ö, ┼╝e jej rodzina by┼éa na tyle niedelikatna, by jej o tym od czasu do czasu przypomina─ç. Nie mia┼éa te┼╝ pieni─Ödzy, by w ten spos├│b zach─Öci─ç do siebie jakiego┼Ť m─Ö┼╝czyzn─Ö. S─ůdz─Ö, ┼╝e zawsze by┼éa praktyczna i nie pozwala┼éa sobie na niepotrzebne marzenia. W ten spos├│b chroni┼éa si─Ö przed rozczarowaniem. Tylko z takim podej┼Ťciem by┼éa w stanie czerpa─ç zadowolenie z ma┼é┼╝e┼ästwa, kt├│re zawar┼éa z panem Collinsem. Jasne jest bowiem, ┼╝e dobrze sobie z panem C. radzi┼éa i potrafi┼éa odnale┼╝─ç w ca┼éej tej sytuacji ┼║r├│d┼éo spokojenego zadowolenia.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#33 2005-09-24 19:33:08

Martika
U┐ytkownik

Z poprzednich wypowiedzi wynika , ┼╝e nie b─Öde oryginalna ...ja te┼╝ zdecydowanie stawiam na Pana Benneta .M├│j ulubiony tekst , to ten w kt├│rym , po ucieczce Lidii oznajmia Kitty ┼╝e zabierze j─ů na parad─Ö po 10 latach dobrego sprawowania big_smile .A co do Charlloty...Nale┼╝y j─ů podziwia─ç .Ju┼╝ przed ┼Ťlubem mia┼éa tak─ů wiedz─Ö na temat ma┼é┼╝e┼ästwa jak─ů inne kobiety zdobywaj─ů po wielu , wielu latach trwania w zwi─ůzku . wink Charllota to bardzo m─ůdra i bystra dziewuszka!

#34 2005-09-25 11:55:48

AineNiRigani
U┐ytkownik

Co do Charlotty zgodz─Ö si─Ö a┼╝ za bardzo. Tyle, ┼╝e jej pogl─ůdy s─ů zbli┼╝one do pogl─ůd├│w 40-45 letniej kobiety, kt├│ra porywy serca ma ju┼╝ za sob─ů, przygniot┼éa j─ů proza ┼╝ycia i aby si─Ö w niej odnale┼Ť─ç musia┼éa opracowa─ç w sobie tak─ů a nie inn─ů filozofi─Ö.
A by┼éa przecie┼╝ m┼éod─ů kobiet─ů, kt├│ra porywy serca powinna mie─ç przed sob─ů, a nie za sob─ů.
W sumie z wszystkich postaci Austenowskich chyba Charlotta budzi moje największe współczucie.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#35 2005-09-25 12:48:14

fringilla
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö z Wami. Napisa┼éam, ┼╝e w pewnym stopniu ┼╝ycie pozbawi┼éo Charlott─Ö z┼éudze┼ä, ale nie jest tak, ┼╝e ona przedtem mia┼éa zupe┼énie inn─ů natur─Ö. Chodzi┼éo mi raczej o to, ┼╝e z czasem zacz─Ö┼é coraz mniej od zycia oczekiwa─ç.
A powiem Wam szczerze, ┼╝e gdybym mia┼éa takie pogl─ůdy na ma┼é┼╝e┼ästwo jak ona, to cho─ç moje zycie by┼éoby znacznie mniej ekscytuj─ůce, to nie pope┼éni┼éabym wielu powa┼╝nych b┼é─Öd├│w. W ┼╝yciu dobrze jest wypo┼Ťrodkowa─ç romantyzm i rozs─ůdek, ale to, ┼╝e Charlotta postawi┼éa na rozs─ůdek na pewno w du┼╝ej mierze uchroni┼éo j─ů od rozczarowa┼ä i dzi─Öki temu znalaz┼éa zadowolenie, bo nie osmiel─Ö si─Ö stwierdzi─ç, ┼╝e szcz─Ö┼Ťcie, w zwi─ůzku z Panem Collinsem. C├│z wiele naszych problem├│w bierze si─Ö z wyg├│rowanych oczekiwa┼ä, hehe. Swoj─ů droga ciekawe kto tak dobrze Charlotte wyszkoli┼é - czy powinni┼Ťmy na tej wyci─ůga─ç wnioski co do ma┼é┼╝e┼ästwa jej rodzic├│w?

Pozdr. Agata
gg 5739618

#36 2005-09-25 17:29:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

No tak Fringillo, masz wiele racji. Podej┼╝ewam, ┼╝e Charlotta bardzo chcia┼éaby prze┼╝y─ç co┼Ť wznios┼éego, ale brak urody, posagu nie tyle pozbawi┼é j─ů marze┼ä, co raczej ch─Öci walki o nie. Skoro nie jest ┼éadna nie wzbudzi wielkich uczu─ç. Skoro nie jest bogata mo┼╝e jej si─Ö druga taka okazja nie trafi─ç. Zadowalanie si─Ö rzeczami ma┼éymi, brak si┼é lub ch─Öci do walki o realizacje marze┼ä sprowadza nasze ┼╝ycie do wygodnej egzystencji. I niekt├│rych i to zadowala. Ale gdyby pod jego koniec swojego ┼╝ycia spojrza┼éa wstecz, zobaczy┼éaby wy┼é─ůcznie pustk─Ö.
Nie bez przyczyny por├│wnuje si─Ö ┼╝ycie do potrawy. Pozbawiona przypraw jest md┼éa i bez smaku. Przyprawy, nawet je┼Ťli czasem zastosowane w z┼éych proporcjach - nadaj─ů potrawie wyrazisto┼Ť─ç.

#37 2005-09-25 21:56:30

Admete
U┐ytkownik

Bardzo surowo oceniacie Charlott─Ö - moim zdaniem jednak nie bierzecie pod uwag─Ö jednego - innej ni┼╝ dzisiaj sytuacji kobiet. Charlotta naprawd─Ö by┼éa w potrzasku - ona by┼éa pewna, ze nie spotka j─ů mi┼éo┼Ť─ç. Mia┼éa 27 lat, nie by┼éa ┼éadna, nie mia┼éa pieni─Ödzy i nie chcia┼éa by─ç ca┼ée ┼╝ycie zale┼╝na od rodziny. Ma┼é┼╝e┼ästwo dawa┼éo jej pozycje i pewn─ů niezale┼╝no┼Ť─ç. Wrodzony rozs─ůdek sprawia┼é, ┼╝e potrafi┼é─ů kierowa─ç panem Collinsem i my┼Ťl─Ö, ┼╝e to tak┼╝e dawa┼éo jej jak─ů┼Ť satysfakcj─Ö. Nie spos├│b zrozumie─ç czasami motyw├│w post─Öpowania drugiej osoby. A pogl─ůdy na ┼╝ycie podobne do zapatrywa┼ä Charlotty mo┼╝na mie─ç jeszcze przed 30. ;-) To bardzo realistyczna posta─ç. W jej przypadku nie ma ksi─Öcia bajki, nie ma Darcy'ego ani Bingley'a. Tak to cz─Östo wtedy wygl─ůda┼éo i nawet teraz tak wygl─ůda

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#38 2005-09-25 22:59:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

Zmieniaj─ů si─Ö obyczaje, ale nie natura ludzka. Zadowalanie si─Ö rzeczami ma┼éymi przez Charlott─Ö by┼éo objawem tch├│rzostwa. A mo┼╝e nie tyle tch├│rzostwa, co strach przed walk─ů o marzenia.
Tyle, ┼╝e w┼éa┼Ťnie ten strach wynika┼é ze sprowadzania funkcji kobiety wy┼é─ůcznie do ┼╝ony i matki. Jednak zwr├│─ç uwag─Ö, ┼╝e JA wyposa┼╝y┼éa Charlott─Ö w cechy i rozs─ůdek, kt├│rych sama nie posiada┼éa big_smile

#39 2005-09-26 13:39:48

Anonymous
GoŠ

Witam Was po wakacjach! Ciesz─Ö si─Ö bardzo z o┼╝ywionej dyskusji o
biednej Charlotcie! C├│┼╝ ona mog┼éa zrobi─ç przy sporej konkurencji? Panowie widz─ůc urocze, m┼éodsze i bogatsze panienki nawet nie spojrzeli
na du┼╝o starsz─ů Charlott─Ö, w dodatku biedn─ů i skromnego pochodzenia.
Elizabeth i Jane Bennet g├│rowa┼éy urod─ů i m┼éodo┼Ťci─ů, i cho─ç bardzo lubi┼éy Charlott─Ö, by┼éy doskonale ┼Ťwiadome swej przewagi. Charlotta owszem
mog┼éa czeka─ç na wielk─ů mi┼éo┼Ť─ç, ale lata mija┼éy i po prostu skorzysta┼éa
z okazji, bior─ůc odrzuconego przez Elizabeth Collinsa. A ten by┼é calkiem dobrze urz─ůdzony jak na pastora, zapewnia┼é byt- i to zadecydowa┼éo.
Ale jestem pewna, ┼╝e Charlotta by┼éa jednak romantyczna, przeciez doskonale rozumia┼éa perypetie duchowe Elizabeth, wspiera┼éa j─ů jak mog┼éa.
I Darcy to czuł, chętnie odwiedzał Elizabeth w domu Charlotty.I kto wie,
czy po ┼Ťlubie na z┼éo┼Ť─ç ciotce, ale bardziej przez zyczliwo┼Ť─ç dla Charlotty,
nie da jednak lepszej prebendy dla Collinsa!

#40 2005-09-26 14:42:19

Admete
U┐ytkownik

Charlotta nie jest tch├│rzem - wr─Öcz przeciwnie, odwa┼╝nie zabra┼éa si─Ö za urz─ůdzenie sobie ┼╝ycia. Jak mo┼╝esz tak j─ů nazywa─ç?! Gdyby karmi┼éa si─Ö z┼éudzeniami, nic by jej z tego nie przysz┼éo. Zosta┼éaby star─ů pann─ů ( ju┼╝ ni─ů w zasadzie by┼éa ) i ca┼é─ů reszt─Ö ┼╝ycia walczy┼éaby o przetrwanie. W imi─Ö czego? W imi─Ö romantycznych idei, mrzonek, kt├│re si─Ö nie spe┼éni─ů? Mia┼éaby jak jaka┼Ť nieszcz─Ösna Si┼éaczka ( jedna z najg┼éupszych postaci literackich moim zdaniem ) budzi─ç si─Ö ka┼╝dego ranka i czerpa─ç pociech─Ö z faktu, ┼╝e nie uleg┼éa, wytrwa┼éa, piel─Ögnuj─ůc marzenia i godnie znosz─ůc ub├│stwo i zale┼╝no┼Ť─ç. Powiem Ci szczerze, ┼╝e nie wyobra┼╝am sobie Charlotty w takiej sytuacji. Podj─Ö┼éa decyzj─Ö, kt├│rej podj─ů─ç nie mog┼éa, nie chcia┼éa podj─ů─ç - Lizzy. Wed┼éug mnie wykaza┼éa si─Ö odwag─ů. Postanowi┼éa zbudowa─ç swoje ┼╝ycie - pomimo braku wymarzonego m─Ö┼╝czyzny u swego boku. To jest odwa┼╝na postawa. Kiedy┼Ť te┼╝ troch─Ö ┼║le ocenia┼éam t─Ö posta─ç, ale od jakiego┼Ť czasu j─ů podziwiam :-)
A tak przy okazji to s─ůdz─Ö, ┼╝e Austen w chwilach samotno┼Ťci ┼╝a┼éowa┼éa odrzuconych o┼Ťwiadczyn.

#41 2005-09-26 16:15:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jakby na to nie spojrzeć Charlotta "wycofała się na z góry ustalone pozycje". Jak zwał tak zwał big_smilebig_smile
Jestem pewna ┼╝e Jane ┼╝a┼éowa┼éa decyzji. Kt├│ra z nas chce by─ç sama? Ale to nadal nie zmienia faktu, ┼╝e gra┼éa va banque. Albo wszystko, albo nic. Charlotta obstawi┼éa ma┼é─ů stawk─Ö i ma┼éo wygra┼éa. Ka┼╝dy cz┼éowiek jest inny. Jeden jest zadowolony swoj─ů drobn─ů wygrana, inny wchodzi w gr─Ö ca┼éym sob─ů i obstawia wszystko. I albo wszystko wygrywa, albo wszystko traci. Ale ┼╝yje pe┼éni─ů ┼╝ycia.

#42 2005-09-26 22:46:23

Admete
U┐ytkownik

Pe┼énia ┼╝ycia...Jak si─Ö jest m┼éodym to poj─Öcie ma pewien urok ;-) Potem si─Ö obstawia inne rzeczy ;-) Uwa┼╝am, ┼╝e Charlotta nie przegra┼éa. Gdyby potem ┼╝a┼éowa┼éa podj─Ötych dzia┼éa┼ä, by┼éaby przegrana - mia┼éa jednak wystarczaj─ůco du┼╝o si┼éy, by sprosta─ç konsekwencjom swojej decyzji. Ja raczej wyznaj─Ö heroizm dnia codziennego, romantyzm mi zdecydowanie nie le┼╝y, jestem cyniczna i trzymam si─Ö reali├│w, mo┼╝e dlatego "┼éagodniej" oceniam Charlott─Ö. Kiedy┼Ť mia┼éam o niej gorsze zdanie. Znam jedn─ů prawdziwa "Charlott─Ö" - jest ni─ů moja przyjaci├│┼éka, nie moge jej ┼╝le os─ůdza─ç. W nowej wersji D&U jest taka rozmowa ( dodana ) mi─Ödzy Charlott─ů i Lizzy - panna Lucas m├│wi w niej, ┼╝eby El┼╝bieta nie wa┼╝y┼éa si─Ö jej os─ůdza─ç. I ja si─Ö od takich zdecydowanych s─ůd├│w powstrzymam ;-), mimo ┼╝e to "tylko" posta─ç literacka. Nigdy sie do ko┼äca nie dowiemy, co kieruje ludzkimi decyzjami. W ostatecznym rozrachunku liczy si─Ö tylko to, czy z radzimy sobie z przeciwno┼Ťciami.
Poza tym jak mo┼╝na napisa─ç, ┼╝e Charlotta sie wycofa┼éa, je┼Ťli ona w┼éa┼Ťciwie zachowa┼éa sie jak wytrwany gracz - zyska┼éa pozycj─Ö, kt├│rej si─Ö zaj─ů─ç ju┼╝ nie spodziewa┼éa. Wykorzysta┼éa sytuacj─Ö, zmanipulowa┼éa Collinsa i manipulowa┼éa nim pewnie do ko┼äca ┼╝ycia wink Okaza┼éa si─Ö zaradna, praktyczna i pewna swoich racji. Nie oceniajmy tej postaci dzisiejszymi kryteriami. Ja czy ty pracujemy, ona nie mia┼éa takiej mo┼╝liwo┼Ťci. Swoj─ů drog─ů mog┼éa by─ç mo┼╝e zosta─ç guwernantk─ů ;-) To zaw├│d nieco podobny do tego, kt├│ry my obydwie wykonujemy ;-)

#43 2005-09-27 08:41:42

agnes_13
U┐ytkownik

A mo┼╝e po prostu poci─ůga┼é j─ů Pan Collins??? wink
De gustibus........

Agnes

#44 2005-09-27 13:33:07

fringilla
U┐ytkownik

Bardzo surowo oceniacie Charlott─Ö - moim zdaniem jednak nie bierzecie pod uwag─Ö jednego - innej ni┼╝ dzisiaj sytuacji kobiet. Charlotta naprawd─Ö by┼éa w potrzasku - ona by┼éa pewna, ze nie spotka j─ů mi┼éo┼Ť─ç. Mia┼éa 27 lat, nie by┼éa ┼éadna, nie mia┼éa pieni─Ödzy i nie chcia┼éa by─ç ca┼ée ┼╝ycie zale┼╝na od rodziny. Ma┼é┼╝e┼ästwo dawa┼éo jej pozycje i pewn─ů niezale┼╝no┼Ť─ç. Wrodzony rozs─ůdek sprawia┼é, ┼╝e potrafi┼é─ů kierowa─ç panem Collinsem i my┼Ťl─Ö, ┼╝e to tak┼╝e dawa┼éo jej jak─ů┼Ť satysfakcj─Ö. Nie spos├│b zrozumie─ç czasami motyw├│w post─Öpowania drugiej osoby. A pogl─ůdy na ┼╝ycie podobne do zapatrywa┼ä Charlotty mo┼╝na mie─ç jeszcze przed 30. ;-) To bardzo realistyczna posta─ç. W jej przypadku nie ma ksi─Öcia bajki, nie ma Darcy'ego ani Bingley'a. Tak to cz─Östo wtedy wygl─ůda┼éo i nawet teraz tak wygl─ůda

Ale┼╝ ja jej wcale nie potepiam, przeciwnie dokonale ja rozumiem i zawsze mi ta postac przywodzi na my┼Ťl sam─ů Jame Austen. Nie wiem czy sama by┼éabym w stanie do tego stopnia przed┼éozy─ç rozs─ůdek ponad uczucia, wielokrotnie mia┼éam wra┼╝enie ┼╝e tak, choc gdyby przysz┼éo co do czego... W ko┼äcu dzis mamy zupe┼énie inne czasy. Ale z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů nie potepiam. Moim zdaniem to posta─ç bardzo realistyczna, zapewne du┼╝o blizsza rzczywisto┼Ťci ni┼╝ najbardziej lubiane przez czytelnik├│w bohaterki JA, kt├│re mia┼éy wi─Öcej szcz─Ö┼Ťcia...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#45 2005-09-27 14:19:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

Charlotta jest najbardziej prozaiczn─ů postaci─ů austeenowsk─ů. Nie chodzi z g┼éow─ů w chmurach, st─ůpa realnie po ziemi i Eleonora przy niej jest trzpiotk─ů i marzycielk─ů. Ale jednocze┼Ťnie nie jest to cecha, kt├│ra sprawia, ┼╝e ┼╝yje pe┼éni─ů ┼╝ycia. Jest ograniczona przez sw├│j realizm. Ja wiem, ┼╝e w tamtych czasach jedynym celem kobiety by┼éo zam─ů┼╝p├│j┼Ťcie i urodzenie gromadki dzieci. Wiem, ┼╝e dzisiaj czasy s─ů inne. Ale wiem z autopsji, ┼╝e ludziom maj─ůcym realne podej┼Ťcie do mi┼éo┼Ťci jest w ┼╝yciu ┼éatwiej, ale wcale nie nie lepiej.

#46 2005-09-27 16:30:30

fringilla
U┐ytkownik

Nie do ko┼äca wiemy co zia┼éo si─Ö w g┼éowie i w sercu Charlotty. W sumie JA nie po┼Ťwi─Öci┼éa jej tak wiele uwagi. Nie wiadomo, czy wybrawszy bezpiecze┼ästwo i stabilizacj─Ö, nie ucieka┼éa w ┼Ťwiat marze┼ä. Nie wiemy jakie by┼éy jej g┼é─Öboko skrywane t─Ösknoty. Wiemy, ┼╝e potrafi┼éa dostosowa─ç si─Ö do zycia jakie wybra┼éa i dostrzega─ç jego jasne strony, ale co dzia┼éo si─Ö g┼é─Öboko w jej duszy pozostanie dla nas zagadk─ů.
Wiele z nas tak robi - wiedzie normalne i spokojne zycie, a ucieka od szarej rzeczywisto┼Ťci w ┼Ťwiat marze┼ä i fantazji...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#47 2005-09-27 20:54:12

Admete
U┐ytkownik

Nie pr├│bowa┼éam oceni─ç czy Charlotta by┼éa potem szcz─Ö┼Ťliwa czy nie. Pewnie jak ka┼╝dy mia┼éa lepsze i gorsze dni. Pr├│bowa┼é─ům tylko oceni─ç jej post─Öpowanie :-) i obroni─ç przed zarzutem tch├│rzostwa. ;-)

#48 2005-09-27 21:26:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

... na przykład w lektury Jane Austen big_smile

#49 2005-09-27 22:05:22

moniczek
U┐ytkownik

Nie do ko┼äca wiemy co zia┼éo si─Ö w g┼éowie i w sercu Charlotty. W sumie JA nie po┼Ťwi─Öci┼éa jej tak wiele uwagi. Nie wiadomo, czy wybrawszy bezpiecze┼ästwo i stabilizacj─Ö, nie ucieka┼éa w ┼Ťwiat marze┼ä. Nie wiemy jakie by┼éy jej g┼é─Öboko skrywane t─Ösknoty. Wiemy, ┼╝e potrafi┼éa dostosowa─ç si─Ö do zycia jakie wybra┼éa i dostrzega─ç jego jasne strony, ale co dzia┼éo si─Ö g┼é─Öboko w jej duszy pozostanie dla nas zagadk─ů.
Wiele z nas tak robi - wiedzie normalne i spokojne zycie, a ucieka od szarej rzeczywisto┼Ťci w ┼Ťwiat marze┼ä i fantazji...

No w┼éa┼Ťnie... Co tak naprawd─Ö skrywa┼éa Charlotta w g┼é─Öbi swojej duszy... Bo jakos nie chce mi sie wierzyc, ┼╝eby kobieta, jakakolwiek - czy to twardo st─ůpaj─ůca po ziemi z realistycznym podej┼Ťciem do zycia, czy te┼╝ taka o usposobieniu romantycznym i marzycielskim - mog┼éa pogodzic si─Ö z losem, na jaki zdecydowa┼éa si─Ö Charlotta. Aine napisa┼éa : " ... wiem z autopsji, ┼╝e ludziom maj─ůcym realne podej┼Ťcie do mi┼éo┼Ťci jest w ┼╝yciu ┼éatwiej, ale wcale nie nie lepiej.". Realne podej┼Ťcie do mi┼éo┼Ťci? W przypadku Charlotty w og├│lnie nie mo┼╝na m├│wi─ç o mi┼éo┼Ťci, raczej o realnym podej┼Ťciu do ┼╝ycia i do instytucji ma┼é┼╝e┼ästwa. Ona przecie┼╝ nie kocha┼éa Collinsa. I nie wiem czy w jej przypadku nale┼╝y m├│wi─ç o odwadze czy o desperacji...
Lizzy i jej podej┼Ťcie jest mi zdecydowanie bli┼╝sze sercu - wola┼éabym w og├│le nie wychodzi─ç za m─ů┼╝, gdybym nie zazna┼éa mi┼éo┼Ťci. Jak mo┼╝na ┼╝y─ç z kim┼Ť kogo sie nie kocha... dla mnie to ob┼éuda...

#50 2005-09-28 09:26:24

AineNiRigani
U┐ytkownik

A bior─ůc pod uwag─Ö realia epoki, to ta ob┼éuda by┼éa w├│wczas do┼Ť─ç czest─ů. Dzisiaj mamy wyb├│r, ale nadal ma┼é┼╝e┼ästwo bez mi┼éo┼Ťci zawarte tylko ze strachu, ┼╝e nikt inny mnie nie zechce - to nie jest dow├│d odwagi, a tch├│rzostwa. Tyle, ┼╝e dzisiaj jak ju┼╝ to "szcz─Ö┼Ťcie" ma┼é┼╝e┼äskie wychodzi bokiem, zawsze mo┼╝na si─Ö rozwie┼Ť─ç big_smile A rozw├│dka brzmi ju┼╝ inaczej ni┼╝ panna big_smile

Stopka forum