Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#51 2005-10-31 12:04:14

agnes_13
Użytkownik

Re: Co oprócz Jane?

ups!!! oczywiscie powinno by? Kapu?ci?ski :oops:

Agnes

#52 2005-10-31 20:34:50

demi
Użytkownik

?e tez ja wcze?niej nie znalaz?am tego w?tku
naprawd? ??czy nas wi?cej ni? tylko umi?owanie do literatury JA
LM Montogomery jest cudowna, seri? o Ani czyta?am niesko?czon? ilo?? razy, tak jak powie?ci JA teraz, tak by?o z Ani? w m?odo?ci i bardzo lubi? do niej wraca?, ulubiona Lucy ksi??ki to Historynka i jej kontynuacja, B??kitny zamek no i Ania, w ca?o?ci, cho? w sumie poszczególne cz??ci sa nierówne.
Seria o Harrym Potterze, to osobny rozdzia?, 3 pierwsze tomy przeczyta?am za jednym zamachem, i z mi?? ch?ci? bym do nich wróci?a, lecz niestety nie posiadam
W?adca pier?cieni - si?gn??am po niego pod wp?ywem pierwszej cz??ci filmy, ale przeczyta?am ca?o?c od razu i nie ?a?uj?
Ostanio czytam co mi w r?ce wpadnie, cho? ze wzgl?du na prace magistersk? to czasu za bardzo nie ma, bardzo mi sie podoba?a "S@amotno?c w sieci".
Czasem lubi? si?gn?c bo jakies sensacyjne ksi??ki w stylu "Przygód Jamesa Bourne`a, one dobrze sprawdzaj? si? w komunikacji miejeskiej,ale nie przepadam za krymina?ami.
Szczerze mówi?c to czytaj?c swego czasu Agat? Christie to przewidywa?am zako?czenia przed ko?cem ksi?zki i to mi si? nie podoba?o, wi?c przesta?am j? czytac. Zreszta podobn? sytacj? mia?m czytaj?c "Kod Leonadra da Vinci", wiele stron przed ko?cem podejrzewa?am rozwi?zanie jakie nast?pi?o.Czy ze mn? jest co? nie tak???
Czekam na 6 cz??? Harrego, mo?e jak znajde chwil? czasu to zaczn? czyta? to forum z t?umaczeniem którego adres gdzies tu poda?y?cie, mój angielski nie jest na tyle dobry by czyta? ksi?zki w orginale, cho? z Dum? walcz? dzielnie, fragmentami.Ale to pewnie co innego, bo znam j? momentami na pami??, wi?c czytaj?c angielskie s?owa przypominam sobie polskie.
A, no i Grishman. Uwielbiam jego ksi??ki, i bardzo mnie wkurzaja scenarzy?ci tn?cy je w filmach.

#53 2005-10-31 21:17:53

AineNiRigani
Użytkownik

Demi mog? ci przes?a? wszysteki cz??ci He?ka w ebookach. Wszystkie, z VI ??cznie big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#54 2005-10-31 21:20:27

angelix
Użytkownik

Ja na swojej li?cie mam angielsk? klasyk? literatury dzieci?cej:
Frances Burnett : "Ma?a ksi??niczka","Zaczarowany ogród"
ameryka?skiej literatury dzieci?cej
Eleonor H.Porter "Polyanna"
oczywi?cie ca?? twórczo??
Montgomery - gdzie przepadam za "B??kitnym zamkiem"
Z polskiej przepada?am za Siesick?: moja ulubiona to "Zapa?ka na zakr?cie"
no i oczywi?cie za Musierowicz - "je?ycjad?" katuj? teraz moje dziecko przed snem - które jeszcze pewnie nie doros?o (ma lat 7)i niewiele rozumie.?? Chyba czytam to bardzie sobie ni? jej. Jedyna pociecha ?e ona zaraz przy tym zasypia.
W chwili obecniej jaka nieco podstarza?a przerzuciam si? na ksi??ki dla "doros?ych" wink aczkolwiek lekkie ?atwe i przyjemne :seria owocowa wydawnictwa Pruszy?ski i spó?ka czyli: Sowa, Szwaja,Menzel,Matuszkiewicz,Stec, B?kiewicz,Grochola
Oczywi?cie niezmiennie króluje : Auten
Ach no i jeszcze Chmielewska - tyle ?e jej wcze?niejsza twórczo?? - jest jaka? "fajniejsza"
Bu?hakow:"Mistrz i Ma?gorzata"
Niestety jak do tej pory nie uda?o mi si? przebrn?c przez Rowling, i Tolkiena - ale wszystko przede mn?. Poza tym chyba czytam wszystko co mi w r?ce wpadnie. Ogólny misz - masz lol lol

#55 2005-10-31 21:42:45

demi
Użytkownik

o w sumie zapomnia?am o Sowie i Szwaji, sa rewelacyjne, szczególnie Sowa - taka m?oda a taka zdolna
natomiast Grochola jakos mi sie bardzo szybko przejad?a, Trylogi? "Nigdy w ?yciu" przyczyta?am ale poza to jako? nie mog? wyj?c.

#56 2005-10-31 21:45:57

AineNiRigani
Użytkownik

Mnie Grochola rozczarowa?a. Mo?e przez ten ca?y szum medialny wokó? ksi??ki spodziewa?am si? czego? wi?cej? Tak czy inaczej czu?am si? jak po przeczytaniu Kodu Leonarda. Zlekcewa?ona jako odbiorca.

#57 2005-10-31 21:59:55

demi
Użytkownik

wiecie, mi w Kodzie Leonarda najbardziej spodoba? si? sposób, w jaki zosta?a napisana ta ksi??ka, te przerwy w po?owie zdania i przej?cie do drugiego watku, u mnie powodowa?o to odruch ch?ci natychmiastowego przeczytania co jest dalej, a sama tre??...no có?, kontrowersyjna , to przyznam, i to wszystko co mog? o niej powiedziec. smile

#58 2005-10-31 22:01:40

Admete
Użytkownik

Tlumaczenie HP dokonane przez Armi? ?wistaka jest ca?kiem niez?e :-) Oni si? naprawd? starali, zale?a?o im na udost?pnieniu t?umaczenia HP 6 tym, którzy angielskiego nie znaj?, a s? niecierpliwi :-) Zrobili to z mi?o?ci do HP. :-) Czyta?am 6 tom po angielsku i podba? mi si?, cho? moimi ulubionymi nadal zostaj? tom 3 i 5. Podobno pan Polkowski sko?czy? ju? t?umaczenie i kolejny tom po polsku uka?e si? 28 stycznia.
Nie pami?tam adresu tego testu, o którym wspomina?am,ale spróbuj? u kole?anki - ona mo?e go jeszcze mie? :-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#59 2005-10-31 22:03:16

AineNiRigani
Użytkownik

Mnie nawet nie o tre?? chodzi, bo teori? znam od kilku ?adnych lat.
Osobi?cie nie podoba? mi si? w?asnie styl. Taki tandetny, sztucznie budowane napi?cie. Do po?owy ksi?zki wynudzi?am si? straszliwie, ale mam zasad?, ?e zawsze czytam ksi??k? do ko?ca (chyba ?e jest to Witold Kula big_smile). Dopiero od po?owy zacz??o si? dzia? co? ciekawego i wci?gn??o mnie.

#60 2005-10-31 22:04:33

angelix
Użytkownik

Mnie w twórczo?ci Grocholi podobaj? si? g?ównie krótkie opowiadanka:Podanie o mi?o?? no i jeszcze Upowa?nienie do szcz??cia.Co do pozosta?ych zgadzam si? z Wami PRZEREKLAMOWANE. Przeczyta?am roll i tyle

#61 2005-10-31 22:07:35

AineNiRigani
Użytkownik

Admete, ja te? chc? ten test. ostatnio mam chandre egzystencjonaln? i chcia?abym wiedzie? czy rzeczywi?cie jestem stara, czy tylko si? tak czuj?

#62 2005-10-31 22:08:53

AineNiRigani
Użytkownik

angelix, zgodze sie w 100% Czyta?am opowiadania, czyta?am felietony w wysokich obcasach. Ale trylogia jest taka sobie.

#63 2005-10-31 22:30:23

Admete
Użytkownik

Zaraz napisz? sms-a w sprawie tego testu :-) Co do Kodu Leonarda da Vinci to mam podobne odczucia - teoria wykorzystana w powie?ci to nic nowego, mo?na to by?o przeczyta? chocia?by w ksi??ce "?wi?ty Graal, ?wi?ta Krew", a styl koszmarny!!! Sztampowe opisy, drewniane dialogi...dosz?am tak gdzie? do strony 50 i da?am sobie spokój - rzecz jest straszliwie przereklamowana. Za Grochola te? nie przepadam - w ogóle takie zwyk?e powie?ci obyczajowe troszk? mnie nudz?. Teraz od?wie?am sobie drugi tom sagi "Pie?? lodu i ognia" George'a Martina - "Starcie królów". Niesamowita rzecz. Autor jeszcze jej nie sko?czy?. Na razie na Zachodzie ukaza? si? tom IV "The feast of crows". Dla ka?dego, kto lubi rozbudowane opowie?ci z du?? liczb? bohaterów i miejsc akcji, pozycja obowi?zkowa. To troch? jak powie?? historyczna, której akcja rozgrywa si? w fikcyjnym ?wiecie. Magii tu stosunkowo niewiele, wi?cej rozgrywek politycznych i ?wietnie zarysowanych, niejednoznacznych postacie, wobec których autor bywa bardzo okrutny ( kto? z moich znajomych stwierdzi? niedawno, ?e Sapkowski przy Martinie jest ca?kiem humanitarny ;-) )

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#64 2005-10-31 22:34:51

AineNiRigani
Użytkownik

Hmm. No tak.
A ja polecam A lasy wiecznie ?piewaj? Trygve Gulbranssena. Czytam co roku od ponad 10 lat. Ta ksi?zka zbudowa?a ca?e moje ?ycie religijne.

#65 2005-10-31 23:26:17

Admete
Użytkownik

Poda?am link do testu na wewn?trzne dziecko w osobnym temacie. Tam jest zreszt? mnóstwo innych testów - o ile pami?tam by? te? taki na postacie z powie?ci Austen.

#66 2005-11-03 09:07:11

Gitka
Użytkownik

Te? uwielbiam ksi??k? "A lasy wiecznie ?piewaj?" Trygve Gulbranssena, w ogóle literatur? skandynawsk?. Wszystko co dotyczy Sigrid Undset a tak?e polecam "Zakl?ty kr?g" Sigurd Hoel . Niedawno czyta?am "Córk? Wikingów" Vera Henriksena te? ?wietna polecam.

#67 2005-11-03 15:07:48

Anonymous
Gość

Ja w?a?nie sko?czy?am czyta? trzeci tom przygód "Jonathana Strange'a i pana Norrella" i gor?co polecam t? trylogi? wszystkim!!Ksi??ka jest pe?na angielskiej magii i angielskiego humoru (najcz??ciej dotycz?cego angolów w?a?nie big_smile ) ...jest po prostu SUPER!!
Wiem,?e mój post wygl?da jak reklama,ale nie mog?am si? wprost oprze? :twisted: , pozdrawiam - aire,od dzi? jeszcze wi?ksza fanka Lorda Byrona :twisted:

#68 2005-11-03 15:10:10

aire
Użytkownik

Och, to wy?ej to ja, roztrzepana jak zawsze :oops:
w takim razie jeszcze raz pozdrawiam - aire :twisted:

#69 2005-11-03 16:28:36

Admete
Użytkownik

Poza tym akcja ksi??ki Jonathan Strange i pan Norrell rozgrywa si? w czasach Austen :-) S? tam nawet takie malutkie aluzje do twórczo?ci Jane. Ksi??ka bardzo dobra, jakkolwiek akcja rozwija sie powoli i niektórzy si? tym zra?aj?. Mnie sie jednak wyj?tkowo podoba?a.

#70 2005-11-03 17:57:47

angelix
Użytkownik

"Mnich" Levisa...

#71 2005-11-03 20:11:11

aire
Użytkownik

Mnie najbardziej podoba?y si? aluzje do niepowa?anej wówczas twórczo?ci Ann Radcliff, ale JA te? wyst?powa?a big_smile
Co zachwyci?o mnie tak bardzo w JS&N?Chyba w?a?nie ta zdawa?oby sie powolna akcja,ale tak?e postacie,np Childermass sta? si? moim ulubie?cem ju? po kilku kwestiach :twisted: eh...czemu jednak to jest jedna z niewielu ostatnio ksi??ek, które mnie wci?gn??y? :cry:
Co do "Mnicha"...kurcze...dotar?am do "Ojcze jestem kobiet?",od?o?y?am na "chwil?",i nagle musia?am j? odda? do z powrotem do biblioteki sad eh...
pozdrawiam

#72 2005-11-16 14:07:26

Diana
Użytkownik

Witam wszystkie(ich) zapalone(ych)czytelniczki(ów)! Te? musz? wtr?ci? tu swoje 3 grosze. Moj? absolutnie ukochan? autork? jest (i chyba zawsze b?dzie - cho? nigdy nie mówi? nigdy) Agatha "Wielka" Christie. Mam do niej s?abo?? i uwa?am, ?e jej ksi??ki to co? wi?cej ni? zgadywanie "kto zabi?". Jej powie?ci czy sztuki maj? atmosfer? po prostu niepowtarzaln?. Szczególnie polecam "Godzin? zero", "Morderstwo to nic trudnego", "Pi?? ma?ych ?winek", "ABC" i oczywi?cie "Pu?apk? na myszy". Mi , naturalnie, tak?e bardzo podoba? si? "W?adca Pier?cieni"(p?aka?am nawet przy kalendarium) i seria o H. Potterze - zw?aszcza Komnata Tajemnic. big_smile Spo?ród autorów nie wymienionych tutaj jeszcze mog? doda? kilka wczesnych opowiada? Stephena Kinga (polecam odjechanego ponad wszelk? miar? "Kosiarza trawy") oraz mojego ulubionego polskiego pisarza - Karola Bunscha, autora cyklu powie?ci piastowskich. To p. historyczne, bardzo pi?kne, niejednokrotnie tragiczne, o do?? rozbudowanej sferze faktograficznej, ale to nie powinno nikogo zra?a?. Moje ukochane ksi??ki tego autora to "Ojciec i syn" oraz "Powrotna droga". Za? lektura mojego dzieci?stwa to, oprócz "Kajka i Kokosza", "Alicja w Krainie Czarów". Uwielbiam takie fabu?y na granicy sennych marze?, a Wy? tongue

Czym jest ?ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#73 2005-11-16 18:20:02

dorotka
Użytkownik

Demi, je?li chodzi ci o szóst? cz??? HP wg naszych domoros?ych t?umaczy, to ju? lepiej poczekaj do stycznia - co za kaszana, jak ju? t?umacz?, to niech nie robi? tego po ?ebkach. Mo?e jest jaka? inna, lepsza wersja, ale ta, na któr? ja si? natkn??am, to jakie? kpiny chyba.

Normalnie zacz??am wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#74 2005-11-18 17:45:04

agnes_13
Użytkownik

Nie wiem na któr? si? natkn??? ale ta :

http://www.hp6.fora.pl/viewforum.php?f=1

nie by?a taka najgorsza.
My?l?.
Szczególnie dla zniecierpliwionych czytelników. wink

Agnes

#75 2005-11-18 17:47:33

AineNiRigani
Użytkownik

Nie wiem na któr? si? natkn??? ale ta :

http://www.hp6.fora.pl/viewforum.php?f=1

nie by?a taka najgorsza.
My?l?.
Szczególnie dla zniecierpliwionych czytelników. wink

No tak Spike - on zas?yn?? jako najgorszy t?umacz.

Stopka forum