Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2005-10-31 12:04:14

agnes_13
U┐ytkownik

Re: Co opr├│cz Jane?

ups!!! oczywiscie powinno by─ç Kapu┼Ťci┼äski :oops:

Agnes

#52 2005-10-31 20:34:50

demi
U┐ytkownik

┼╝e tez ja wcze┼Ťniej nie znalaz┼éam tego w─ůtku
naprawd─Ö ┼é─ůczy nas wi─Öcej ni┼╝ tylko umi┼éowanie do literatury JA
LM Montogomery jest cudowna, seri─Ö o Ani czyta┼éam niesko┼äczon─ů ilo┼Ť─ç razy, tak jak powie┼Ťci JA teraz, tak by┼éo z Ani─ů w m┼éodo┼Ťci i bardzo lubi─Ö do niej wraca─ç, ulubiona Lucy ksi─ů┼╝ki to Historynka i jej kontynuacja, B┼é─Ökitny zamek no i Ania, w ca┼éo┼Ťci, cho─ç w sumie poszczeg├│lne cz─Ö┼Ťci sa nier├│wne.
Seria o Harrym Potterze, to osobny rozdzia┼é, 3 pierwsze tomy przeczyta┼éam za jednym zamachem, i z mi┼é─ů ch─Öci─ů bym do nich wr├│ci┼éa, lecz niestety nie posiadam
W┼éadca pier┼Ťcieni - si─Ögn─Ö┼éam po niego pod wp┼éywem pierwszej cz─Ö┼Ťci filmy, ale przeczyta┼éam ca┼éo┼Ťc od razu i nie ┼╝a┼éuj─Ö
Ostanio czytam co mi w r─Öce wpadnie, cho─ç ze wzgl─Ödu na prace magistersk─ů to czasu za bardzo nie ma, bardzo mi sie podoba┼éa "S@amotno┼Ťc w sieci".
Czasem lubi─Ö si─Ögn─ůc bo jakies sensacyjne ksi─ů┼╝ki w stylu "Przyg├│d Jamesa Bourne`a, one dobrze sprawdzaj─ů si─Ö w komunikacji miejeskiej,ale nie przepadam za krymina┼éami.
Szczerze m├│wi─ůc to czytaj─ůc swego czasu Agat─Ö Christie to przewidywa┼éam zako┼äczenia przed ko┼äcem ksi─ůzki i to mi si─Ö nie podoba┼éo, wi─Öc przesta┼éam j─ů czytac. Zreszta podobn─ů sytacj─Ö mia┼ém czytaj─ůc "Kod Leonadra da Vinci", wiele stron przed ko┼äcem podejrzewa┼éam rozwi─ůzanie jakie nast─ůpi┼éo.Czy ze mn─ů jest co┼Ť nie tak???
Czekam na 6 cz─Ö┼Ť─ç Harrego, mo┼╝e jak znajde chwil─Ö czasu to zaczn─Ö czyta─ç to forum z t┼éumaczeniem kt├│rego adres gdzies tu poda┼éy┼Ťcie, m├│j angielski nie jest na tyle dobry by czyta─ç ksi─ůzki w orginale, cho─ç z Dum─ů walcz─Ö dzielnie, fragmentami.Ale to pewnie co innego, bo znam j─ů momentami na pami─Ö─ç, wi─Öc czytaj─ůc angielskie s┼éowa przypominam sobie polskie.
A, no i Grishman. Uwielbiam jego ksi─ů┼╝ki, i bardzo mnie wkurzaja scenarzy┼Ťci tn─ůcy je w filmach.

#53 2005-10-31 21:17:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

Demi mog─Ö ci przes┼éa─ç wszysteki cz─Ö┼Ťci He┼äka w ebookach. Wszystkie, z VI ┼é─ůcznie big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#54 2005-10-31 21:20:27

angelix
U┐ytkownik

Ja na swojej li┼Ťcie mam angielsk─ů klasyk─Ö literatury dzieci─Öcej:
Frances Burnett : "Mała księżniczka","Zaczarowany ogród"
amerykańskiej literatury dziecięcej
Eleonor H.Porter "Polyanna"
oczywi┼Ťcie ca┼é─ů tw├│rczo┼Ť─ç
Montgomery - gdzie przepadam za "Błękitnym zamkiem"
Z polskiej przepada┼éam za Siesick─ů: moja ulubiona to "Zapa┼éka na zakr─Öcie"
no i oczywi┼Ťcie za Musierowicz - "je┼╝ycjad─ů" katuj─Ö teraz moje dziecko przed snem - kt├│re jeszcze pewnie nie doros┼éo (ma lat 7)i niewiele rozumie.?? Chyba czytam to bardzie sobie ni┼╝ jej. Jedyna pociecha ┼╝e ona zaraz przy tym zasypia.
W chwili obecniej jaka nieco podstarza┼éa przerzuciam si─Ö na ksi─ů┼╝ki dla "doros┼éych" wink aczkolwiek lekkie ┼éatwe i przyjemne :seria owocowa wydawnictwa Pruszy┼äski i sp├│┼éka czyli: Sowa, Szwaja,Menzel,Matuszkiewicz,Stec, B─ůkiewicz,Grochola
Oczywi┼Ťcie niezmiennie kr├│luje : Auten
Ach no i jeszcze Chmielewska - tyle ┼╝e jej wcze┼Ťniejsza tw├│rczo┼Ť─ç - jest jaka┼Ť "fajniejsza"
Bułhakow:"Mistrz i Małgorzata"
Niestety jak do tej pory nie uda┼éo mi si─Ö przebrn─ůc przez Rowling, i Tolkiena - ale wszystko przede mn─ů. Poza tym chyba czytam wszystko co mi w r─Öce wpadnie. Og├│lny misz - masz lol lol

#55 2005-10-31 21:42:45

demi
U┐ytkownik

o w sumie zapomniałam o Sowie i Szwaji, sa rewelacyjne, szczególnie Sowa - taka młoda a taka zdolna
natomiast Grochola jakos mi sie bardzo szybko przejad┼éa, Trylogi─Ö "Nigdy w ┼╝yciu" przyczyta┼éam ale poza to jako┼Ť nie mog─Ö wyj┼Ťc.

#56 2005-10-31 21:45:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mnie Grochola rozczarowa┼éa. Mo┼╝e przez ten ca┼éy szum medialny wok├│┼é ksi─ů┼╝ki spodziewa┼éam si─Ö czego┼Ť wi─Öcej? Tak czy inaczej czu┼éam si─Ö jak po przeczytaniu Kodu Leonarda. Zlekcewa┼╝ona jako odbiorca.

#57 2005-10-31 21:59:55

demi
U┐ytkownik

wiecie, mi w Kodzie Leonarda najbardziej spodoba┼é si─Ö spos├│b, w jaki zosta┼éa napisana ta ksi─ů┼╝ka, te przerwy w po┼éowie zdania i przej┼Ťcie do drugiego watku, u mnie powodowa┼éo to odruch ch─Öci natychmiastowego przeczytania co jest dalej, a sama tre┼Ť─ç...no c├│┼╝, kontrowersyjna , to przyznam, i to wszystko co mog─Ö o niej powiedziec. smile

#58 2005-10-31 22:01:40

Admete
U┐ytkownik

Tlumaczenie HP dokonane przez Armi─Ö ┼Üwistaka jest ca┼ékiem niez┼ée :-) Oni si─Ö naprawd─Ö starali, zale┼╝a┼éo im na udost─Öpnieniu t┼éumaczenia HP 6 tym, kt├│rzy angielskiego nie znaj─ů, a s─ů niecierpliwi :-) Zrobili to z mi┼éo┼Ťci do HP. :-) Czyta┼éam 6 tom po angielsku i podba┼é mi si─Ö, cho─ç moimi ulubionymi nadal zostaj─ů tom 3 i 5. Podobno pan Polkowski sko┼äczy┼é ju┼╝ t┼éumaczenie i kolejny tom po polsku uka┼╝e si─Ö 28 stycznia.
Nie pamiętam adresu tego testu, o którym wspominałam,ale spróbuję u koleżanki - ona może go jeszcze mieć :-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#59 2005-10-31 22:03:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mnie nawet nie o tre┼Ť─ç chodzi, bo teori─Ö znam od kilku ┼éadnych lat.
Osobi┼Ťcie nie podoba┼é mi si─Ö w┼éasnie styl. Taki tandetny, sztucznie budowane napi─Öcie. Do po┼éowy ksi─ůzki wynudzi┼éam si─Ö straszliwie, ale mam zasad─Ö, ┼╝e zawsze czytam ksi─ů┼╝k─Ö do ko┼äca (chyba ┼╝e jest to Witold Kula big_smile). Dopiero od po┼éowy zacz─Ö┼éo si─Ö dzia─ç co┼Ť ciekawego i wci─ůgn─Ö┼éo mnie.

#60 2005-10-31 22:04:33

angelix
U┐ytkownik

Mnie w tw├│rczo┼Ťci Grocholi podobaj─ů si─Ö g┼é├│wnie kr├│tkie opowiadanka:Podanie o mi┼éo┼Ť─ç no i jeszcze Upowa┼╝nienie do szcz─Ö┼Ťcia.Co do pozosta┼éych zgadzam si─Ö z Wami PRZEREKLAMOWANE. Przeczyta┼éam roll i tyle

#61 2005-10-31 22:07:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

Admete, ja te┼╝ chc─Ö ten test. ostatnio mam chandre egzystencjonaln─ů i chcia┼éabym wiedzie─ç czy rzeczywi┼Ťcie jestem stara, czy tylko si─Ö tak czuj─Ö

#62 2005-10-31 22:08:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

angelix, zgodze sie w 100% Czytałam opowiadania, czytałam felietony w wysokich obcasach. Ale trylogia jest taka sobie.

#63 2005-10-31 22:30:23

Admete
U┐ytkownik

Zaraz napisz─Ö sms-a w sprawie tego testu :-) Co do Kodu Leonarda da Vinci to mam podobne odczucia - teoria wykorzystana w powie┼Ťci to nic nowego, mo┼╝na to by┼éo przeczyta─ç chocia┼╝by w ksi─ů┼╝ce "┼Üwi─Öty Graal, ┼Üwi─Öta Krew", a styl koszmarny!!! Sztampowe opisy, drewniane dialogi...dosz┼éam tak gdzie┼Ť do strony 50 i da┼éam sobie spok├│j - rzecz jest straszliwie przereklamowana. Za Grochola te┼╝ nie przepadam - w og├│le takie zwyk┼ée powie┼Ťci obyczajowe troszk─Ö mnie nudz─ů. Teraz od┼Ťwie┼╝am sobie drugi tom sagi "Pie┼Ť┼ä lodu i ognia" George'a Martina - "Starcie kr├│l├│w". Niesamowita rzecz. Autor jeszcze jej nie sko┼äczy┼é. Na razie na Zachodzie ukaza┼é si─Ö tom IV "The feast of crows". Dla ka┼╝dego, kto lubi rozbudowane opowie┼Ťci z du┼╝─ů liczb─ů bohater├│w i miejsc akcji, pozycja obowi─ůzkowa. To troch─Ö jak powie┼Ť─ç historyczna, kt├│rej akcja rozgrywa si─Ö w fikcyjnym ┼Ťwiecie. Magii tu stosunkowo niewiele, wi─Öcej rozgrywek politycznych i ┼Ťwietnie zarysowanych, niejednoznacznych postacie, wobec kt├│rych autor bywa bardzo okrutny ( kto┼Ť z moich znajomych stwierdzi┼é niedawno, ┼╝e Sapkowski przy Martinie jest ca┼ékiem humanitarny ;-) )

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#64 2005-10-31 22:34:51

AineNiRigani
U┐ytkownik

Hmm. No tak.
A ja polecam A lasy wiecznie ┼Ťpiewaj─ů Trygve Gulbranssena. Czytam co roku od ponad 10 lat. Ta ksi─ůzka zbudowa┼éa ca┼ée moje ┼╝ycie religijne.

#65 2005-10-31 23:26:17

Admete
U┐ytkownik

Poda┼éam link do testu na wewn─Ötrzne dziecko w osobnym temacie. Tam jest zreszt─ů mn├│stwo innych test├│w - o ile pami─Ötam by┼é te┼╝ taki na postacie z powie┼Ťci Austen.

#66 2005-11-03 09:07:11

Gitka
U┐ytkownik

Te┼╝ uwielbiam ksi─ů┼╝k─Ö "A lasy wiecznie ┼Ťpiewaj─ů" Trygve Gulbranssena, w og├│le literatur─Ö skandynawsk─ů. Wszystko co dotyczy Sigrid Undset a tak┼╝e polecam "Zakl─Öty kr─ůg" Sigurd Hoel . Niedawno czyta┼éam "C├│rk─Ö Wiking├│w" Vera Henriksena te┼╝ ┼Ťwietna polecam.

#67 2005-11-03 15:07:48

Anonymous
GoŠ

Ja w┼éa┼Ťnie sko┼äczy┼éam czyta─ç trzeci tom przyg├│d "Jonathana Strange'a i pana Norrella" i gor─ůco polecam t─Ö trylogi─Ö wszystkim!!Ksi─ů┼╝ka jest pe┼éna angielskiej magii i angielskiego humoru (najcz─Ö┼Ťciej dotycz─ůcego angol├│w w┼éa┼Ťnie big_smile ) ...jest po prostu SUPER!!
Wiem,┼╝e m├│j post wygl─ůda jak reklama,ale nie mog┼éam si─Ö wprost oprze─ç :twisted: , pozdrawiam - aire,od dzi┼Ť jeszcze wi─Öksza fanka Lorda Byrona :twisted:

#68 2005-11-03 15:10:10

aire
U┐ytkownik

Och, to wy┼╝ej to ja, roztrzepana jak zawsze :oops:
w takim razie jeszcze raz pozdrawiam - aire :twisted:

#69 2005-11-03 16:28:36

Admete
U┐ytkownik

Poza tym akcja ksi─ů┼╝ki Jonathan Strange i pan Norrell rozgrywa si─Ö w czasach Austen :-) S─ů tam nawet takie malutkie aluzje do tw├│rczo┼Ťci Jane. Ksi─ů┼╝ka bardzo dobra, jakkolwiek akcja rozwija sie powoli i niekt├│rzy si─Ö tym zra┼╝aj─ů. Mnie sie jednak wyj─ůtkowo podoba┼éa.

#70 2005-11-03 17:57:47

angelix
U┐ytkownik

"Mnich" Levisa...

#71 2005-11-03 20:11:11

aire
U┐ytkownik

Mnie najbardziej podoba┼éy si─Ö aluzje do niepowa┼╝anej w├│wczas tw├│rczo┼Ťci Ann Radcliff, ale JA te┼╝ wyst─Öpowa┼éa big_smile
Co zachwyci┼éo mnie tak bardzo w JS&N?Chyba w┼éa┼Ťnie ta zdawa┼éoby sie powolna akcja,ale tak┼╝e postacie,np Childermass sta┼é si─Ö moim ulubie┼äcem ju┼╝ po kilku kwestiach :twisted: eh...czemu jednak to jest jedna z niewielu ostatnio ksi─ů┼╝ek, kt├│re mnie wci─ůgn─Ö┼éy? :cry:
Co do "Mnicha"...kurcze...dotar┼éam do "Ojcze jestem kobiet─ů",od┼éo┼╝y┼éam na "chwil─Ö",i nagle musia┼éam j─ů odda─ç do z powrotem do biblioteki sad eh...
pozdrawiam

#72 2005-11-16 14:07:26

Diana
U┐ytkownik

Witam wszystkie(ich) zapalone(ych)czytelniczki(├│w)! Te┼╝ musz─Ö wtr─ůci─ç tu swoje 3 grosze. Moj─ů absolutnie ukochan─ů autork─ů jest (i chyba zawsze b─Ödzie - cho─ç nigdy nie m├│wi─Ö nigdy) Agatha "Wielka" Christie. Mam do niej s┼éabo┼Ť─ç i uwa┼╝am, ┼╝e jej ksi─ů┼╝ki to co┼Ť wi─Öcej ni┼╝ zgadywanie "kto zabi┼é". Jej powie┼Ťci czy sztuki maj─ů atmosfer─Ö po prostu niepowtarzaln─ů. Szczeg├│lnie polecam "Godzin─Ö zero", "Morderstwo to nic trudnego", "Pi─Ö─ç ma┼éych ┼Ťwinek", "ABC" i oczywi┼Ťcie "Pu┼éapk─Ö na myszy". Mi , naturalnie, tak┼╝e bardzo podoba┼é si─Ö "W┼éadca Pier┼Ťcieni"(p┼éaka┼éam nawet przy kalendarium) i seria o H. Potterze - zw┼éaszcza Komnata Tajemnic. big_smile Spo┼Ťr├│d autor├│w nie wymienionych tutaj jeszcze mog─Ö doda─ç kilka wczesnych opowiada┼ä Stephena Kinga (polecam odjechanego ponad wszelk─ů miar─Ö "Kosiarza trawy") oraz mojego ulubionego polskiego pisarza - Karola Bunscha, autora cyklu powie┼Ťci piastowskich. To p. historyczne, bardzo pi─Ökne, niejednokrotnie tragiczne, o do┼Ť─ç rozbudowanej sferze faktograficznej, ale to nie powinno nikogo zra┼╝a─ç. Moje ukochane ksi─ů┼╝ki tego autora to "Ojciec i syn" oraz "Powrotna droga". Za┼Ť lektura mojego dzieci┼ästwa to, opr├│cz "Kajka i Kokosza", "Alicja w Krainie Czar├│w". Uwielbiam takie fabu┼éy na granicy sennych marze┼ä, a Wy? tongue

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#73 2005-11-16 18:20:02

dorotka
U┐ytkownik

Demi, je┼Ťli chodzi ci o sz├│st─ů cz─Ö┼Ť─ç HP wg naszych domoros┼éych t┼éumaczy, to ju┼╝ lepiej poczekaj do stycznia - co za kaszana, jak ju┼╝ t┼éumacz─ů, to niech nie robi─ů tego po ┼éebkach. Mo┼╝e jest jaka┼Ť inna, lepsza wersja, ale ta, na kt├│r─ů ja si─Ö natkn─Ö┼éam, to jakie┼Ť kpiny chyba.

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#74 2005-11-18 17:45:04

agnes_13
U┐ytkownik

Nie wiem na kt├│r─ů si─Ö natkn─Ö┼é┼Ť ale ta :

http://www.hp6.fora.pl/viewforum.php?f=1

nie była taka najgorsza.
My┼Ťl─Ö.
Szczeg├│lnie dla zniecierpliwionych czytelnik├│w. wink

Agnes

#75 2005-11-18 17:47:33

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nie wiem na kt├│r─ů si─Ö natkn─Ö┼é┼Ť ale ta :

http://www.hp6.fora.pl/viewforum.php?f=1

nie była taka najgorsza.
My┼Ťl─Ö.
Szczeg├│lnie dla zniecierpliwionych czytelnik├│w. wink

No tak Spike - on zas┼éyn─ů┼é jako najgorszy t┼éumacz.

Stopka forum