Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2005-08-05 10:54:32

sister
U┐ytkownik

Re: Co opr├│cz Jane?

Co┼Ť jeszcze,
czy kt├│ra┼Ť z Was czyta┼éa ju┼╝ 6 tom Harrego Pottera???

ja po┼ékn─Ö┼éam t─ů ksi─ů┼╝k─Ö niemal┼╝e, taki rozw├│j akcji w niej by┼é...

ale zamilcz─Ö, po nie chc─Ö Wam waln─ů─ç spoilera...

ksi─ů┼╝ka wychodzi w Polsce 28 stycznia dopiero, ale na allegro.pl mo┼╝na kupi─ç angielsk─ů wersj─Ö w rozs─ůdnej cenie, czasem nawet za po┼éow─Ö ceny z empiku (tam chc─ů za ni─ů 100 z┼é!!!). Polecam angielsk─ů wersj─Ö, bo du┼╝o lepszy klimat jest w oryginalnym j─Özyku smile

jest oczywi┼Ťcie piracka wersja e-booka, ale narazie te┼╝ tylko angielska (w zasadzie ameryka┼äska).

#27 2005-08-05 17:35:11

aire
U┐ytkownik

Jakże się cieszę,że nie ja pierwsza o to spytałam Sister big_smile
Kr├│tko m├│wi─ůc-ksi─ů┼╝ka jest ┼Ťwietna!! <sama nie do ko┼äca wierz─Ö w to co pisz─Ö,ale.. wink > fabu┼éa,zwroty akcji,dialogi,wszystko ogromnie mi si─Ö podoba┼éo,nawet posta─ç g┼é├│wnego bohatera mnie nie denerwowa┼éa jak zwykle wink Teraz pozosta┼éo sie pozastanawia─ç co autorka chcia┼éa uzyka─ç u┼Ťmier....a zrest─ů,milkn─Ö r├│wnie┼╝ wink
pozrawiam i potwierdzam słowa szanownej przedmówczyni-oryginał dużo lepszy,mimo kossssssszmarnej :? ceny

#28 2005-08-07 12:46:48

caroline
U┐ytkownik

Ja te┼╝ nie wytrzyma┼éam do stycznia :-) Fanom reklamowa─ç nie trzeba, pozostali mo┼╝e te┼╝ si─Ö skusz─ů

#29 2005-08-08 14:48:38

sister
U┐ytkownik

Hihihi

to┼Ťmy si─Ö dobra┼éy smile

ja mam absolutnego bzika na punkcie Harrego Pottera...

wstyd si─Ö przyzna─ç ile mam lat... smilesmilesmile

ale to naprawd─Ö fajne ksia┼╝ki, tyle w nich tego fantastycznego angielskiego humoru wink
chocia┼╝ faktycznie nie by┼éam zadowolona w pe┼éni z tego, co Rowling wymy┼Ťli┼éa w tej historii (c├│┼╝, w ko┼äcu to ona jest autork─ů, wi─Öc ma prawo pisa─ç wed┼éug w┼éasnego zamys┼éu a nie oczekiwa┼ä czytelnik├│w) to ksi─ů┼╝ka podoba┼éa mi si─Ö ogromnie...

#30 2005-08-08 22:00:57

aire
U┐ytkownik

Uff...a ba┼éam si─Ö, ┼╝e ja jestem "najstarsz─ů fank─ů HP na naszym forum" wink ale je┼Ťli chcesz przej─ů─ç ten zaszczytny tytu┼é... big_smile
Osobi┼Ťcie by┼éam otwarta (i jestem) na pomys┼éy JKR, i mimo tego, ┼╝e kilka razy zamkn─Ö┼éam z trzaskiem ksi─ů┼╝k─Ö o┼Ťwiadczaj─ůc wszem i wobec "koniec.dalej nie czytam!" to jako┼Ť dziwnie podoba┼éo mi si─Ö wszystko :? "tricky...veeery tricky" wink A zauwa┼╝y┼éa┼Ť(┼éy┼Ťcie),┼╝e w zasadzie wszyscy w tej ksi─ů┼╝ce maj─ů kompleksy?No, wy┼é─ůczaj─ůc Fleur, ona jest wystarczaj─ůco pi─Ökna za ich dwoje lol
Pozdrawiam :twisted:
PS. Ci─ůglem zakochana w Profesorze S. :oops: niestety, to chyba b─Ödzie mi┼éo┼Ť─ç tragiczna wink

#31 2005-08-10 16:35:19

sister
U┐ytkownik

Wiesz, no to zależy, na siłę tytułu najstarszej fanki HP na tym forum nie będę przejmować...

ale mo┼╝esz sama to oceni─ç, powiem tylko, ┼╝e dok┼éadnie dzi┼Ť, 10 sierpnia ko┼äcz─Ö pierwsze ─çwier─çwiecze na tym ┼Ťwiecie... wi─Öc statystycznie to do┼Ť─ç sporo jak na fana HP smile

Ja to si─Ö tylko martwi─Ö, jak w ┼Ťwietle wydarze┼ä, kt├│re rozegra┼éy si─Ö pod koniec ksia┼╝ki, b─Ödzie wygl─ůda┼é─ů 7 cz─Ö┼Ť─ç... obawiam si─Ö, ┼╝e nie b─Ödzie to ani radosna ani mi┼éa ksi─ů┼╝ka...

#32 2005-08-10 20:57:24

aire
U┐ytkownik

W takim razie - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!! big_smile
Gratuluj─Ö dortwania tak pi─Öknego wieku na tym padole pe┼énym cierpie┼ä wink Jak to by┼éo?"M─Ö┼╝czy┼║ni maj─ů tyle lat na ile wygl─ůdaj─ů, a kobiety tyle na ile si─Ö czuj─ů"? wink co┼Ť w tym rodzaju prawda?Ja ze swoj─ů dwudziestk─ů czuj─Ö si─Ö niekiedy kossssszmarnie stara,do┼Ťwiadczona,zm─Öczona :?
Ale wracaj─ůc do tematu - masz racj─Ö, ostatnia ksi─ů┼╝ka pewnikiem b─Ödzie bardziej ponura i brutalniejsza. Ale to dobrze, bohater dorasta┼é i dorasta, wi─Öc mo┼╝e wreszcie doro┼Ťnie wink Szczerze m├│wi─ůc to licz─Ö na jego ┼Ťmier─ç, g┼é├│wnie z obawy przed "HP 3000" czy "Wnuki HP i ...." Mam tylko nadziej─Ö,┼╝e b─Ödzie to ┼Ťmier─ç efektowna. Cho─ç z drugiej strony - zar├│wno jego ┼Ťmier─ç jak i ┼Ťmier─ç samego Voldiego b─Ödzie banalnym rozwi─ůzaniem.Mi┼éo by by┼éo gdyby JKR nas zaskoczy┼éa prawda?Ju┼╝ kilka razy jej si─Ö uda┼éo,wi─Öc teraz pozostaje...c├│┼╝...czeka─ç :?
PS.Ja ca┼éy czas trwam pod wra┼╝eniem wielce szpanerskiego tekstu HP dotycz─ůcego jego w┼éasnej przysz┼éo┼Ťci : "A je┼Ťli na swojej drodze spotkam ...< :twisted: >...to tym gorzej dla niego, tym lepiej dla mnie"....
No,tym optymistycznym akcentem ko┼äcz─Ö, jeszcze raz pozdrawiam szanown─ů solenizantk─Ö big_smile , machaj─ůc wszem i wobec - aire

PS.II Czy kt├│ra┼Ť z Was czyta┼éa mo┼╝e dzie┼éa Mai Lidii Kossakowskiej, polskiej autorki fantasy?

#33 2005-08-11 12:40:31

sister
U┐ytkownik

Dzi─Ökuj─Ö bardzo za ┼╝yczenia smilesmilesmile

co do Harrego, to kto┼Ť zapyta┼é Rowling, czy ma zamiar napisa─ç ksi─ů┼╝k─Ö o rodzicach Harrego, na co ona zapyta┼éa, czy to ma by─ç "Harry Potter-Pocz─ůtek"? big_smile big_smile big_smile Strasznie si─Ö z tego u┼Ťmia┼éam...

Z tego co czyta┼éam ostatnio, to w 7 cz─Ö┼Ťci maj─ů by─ç obja┼Ťnione dalsze losy g┼é├│wnych bohater├│w po zako┼äczeniu jako takim opisywanej historii, wi─Öc my┼Ťl─Ö, ┼╝e dalszych cz─Ö┼Ťci nie b─Ödzie po co pisa─ç...

Mam tylko nadziej─Ö, ┼╝e powstanie zapowiadana encyklopedia, w kt├│rej maj─ů by─ç umieszczone wszystkie elementy wyrzucone z ksi─ů┼╝ek jako ma┼éo istotne, a tak┼╝e wyja┼Ťnienia wielu rzeczy, kt├│re dziej─ů si─Ö w ┼Ťwiecie czarodziej├│w, a kt├│rych z wiadomych przyczyn nie wyja┼Ťniono w ksia┼╝kach.

Ja mam jednak nadziej─Ö, ┼╝e ┼Ťmier─ç nie jest tym, co czeka Harrego... Co by to by┼éa za nagroda za tyle lat cierpie┼ä i walki ze z┼éem...

#34 2005-08-12 20:19:30

aire
U┐ytkownik

Nie ma za co big_smile
Czyli nie poznamy "szalonych lat szkolnych" pan├│w Lupina, Blacka, Pottera i Petitgrew (no i Snape'a of course) ... oooo...jaka szkoda :twisted:
Oby podsmumowanie dalszego ┼╝ycia nie wygl─ůda┼éo tak "HP i GW, oraz HG i RW, ┼╝yli d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwe, nie zaznaj─ůc ju┼╝ w swoim d┼éugim i szcz─Ö┼Ťliwym ┼╝yciu ┼╗ADNYCH przyg├│d wartych opisania." :twisted:
Ale wracaj─ůc do g┼é├│wnego tematu - Co pr├│cz Jane - ot├│┼╝ ostatnio czyta┼éam K-PAX autorstwa Gene'a Brewera i c├│┼╝ mog─Ö powiedzie─ç?Tylko tyle, ┼╝e z czystym sumieniem mog─Ö j─ů poleci─ç ka┼╝demu. Film, mimo wspania┼éego aktorstwa by┼é typowo hollywoodzki i nie oddawa┼é wszystkich idei zawartych w ksi─ů┼╝ce :? polecam raz jeszcze i pozdrawiam aire
PS.Czy tylko ja jestem tak opóźniona, że w wieku 20 lat czytałam z zapartym tchem "Hrabiego Monte Christo"?? :?

#35 2005-08-17 16:16:03

sister
U┐ytkownik

Nie, moja droga, wszystko z Tob─ů OK smile

Je┼Ťli Dumas podpad┼é pod Twoje gusta, polecam Ci cykl jego autorstwa, "Pami─Ötniki lekarza", ale mo┼╝esz nie ─ç tego pod takim tytu┼éem. Na ca┼éy cykl sk┼éada si─Ö m.in.
"J├│zef Balsamo"
"Anioł Pitou"
Naszyjnik Kr├│lowej"
Chrabina de Charny"

i jeszcze co┼Ť, ale teraz nie pami─Ötam. Grunt, ┼╝e ca┼é─ů seria ma kilkana┼Ťcie tom├│w, ale ┼╝aden nie nudzi i naprawd─Ö polecam te ksi─ů┼╝ki bo s─ů wspania┼ée smile

#36 2005-08-19 22:39:42

AineNiRigani
U┐ytkownik

Co opr├│cz Jane Austen lubicie czyta─ç?

W miarę upłwu lat, zmienia mi się gust literacki. Może raczej rozszerza big_smilebig_smilebig_smile
W m┼éodo┼Ťci uwielbia┼éam klasyk─Ö podr├│┼╝niczo-przygodow─ů: Jamesa Fenimore'a Coopera, Jamesa O.Curwooda (z cyklem ┼éowc├│w... na czele), Jacka Londona, Grey Owla, Sat Okha, Szklarskiego, Nienackiego (ten ostatni rozkocha┼é mnie w historii big_smilebig_smile) a tak┼╝e Dickensa (kocham Dawida Cooperfielda), Dumasa (ojca. Syn dzia┼éa┼é na mnie przygn─Öbiaj─ůco), Sienkiewicza (Trylogia i W pustyni...)
Mi─Ödzy 15a 16 rokiem ┼╝ycia mia┼éam etap z literatur─ů rosyjsk─ů i pokocha┼éam Bu┼échakowa i To┼éstoja.
Potem odkry┼éam fantastyk─Ö - cykl Xantha Piersa Anthona, Tolkiena i Sapka (szeroko poj─Öta ca┼éo┼Ť─ç big_smile), Eddingsa, Norton, ┼╗elaznego, Pratchetta, Dicka i Zajdela.
Id─ůc t─ů ┼Ťcie┼╝k─ů si─Ögn─Ö┼éam po pierwszy tom Harrego Pottera (chocia┼╝ podobno harry typow─ů fantastyk─ů nie jest. S┼éysza┼éam, ┼╝e w tym nurcie, niezb─Ödnym elementem jest podr├│┼╝ big_smilebig_smile). Potteromani─ů zarazi┼éam wszystkich naoko┼éo, z tat─ů i wujkami w┼é─ůcznie (najd┼éu┼╝ej opiera┼é si─Ö brat, ale i on wsi─ůk┼é big_smile).
W czasie studi├│w zafascynowa┼éa mnie militarystyka, historia ┼Ťredniowieczna, historia obyczaj├│w i historia Wysp Brytyjskich (nie ukrywam - z szczeg├│lnym uwzgl─Ödnieniem Irlandii i Celt├│w big_smilebig_smile) i na bazie tych zainteresowa┼ä moimi bibliami sta┼éy si─Ö Encyklopedia Staropolska Brucknera, Encyklopedia Staropolska Glogera, wszystko na temat obyczajowo┼Ťci autorstwa Kuchowicza, Boguckiej, Brucknera i Baranowskiego, dzie┼éa bronioznawcze Kwa┼Ťniewicza, Zab┼éockiego i ┼╗ygulskiego Jun.
Prace Stanis┼éawa Grzybowskiego (historia Anglii, Irlandii), mitologia Wysp Brytyjskich, Mitologia celtycka, ba┼Ťnie i legendy Wysp Brytyjskich itp.
Mniej wi─Öcej w tym samym czasie zainteresowa┼éa mnie literatura brytyjska i jak na razie czytam w bibliotece po kolei alfabetycznie dzia┼é o tej┼╝e tematyce big_smilebig_smile I zaraz na pocz─ůtku trafi┼éam na Austen, stad moje zainteresowanie t─ů pisark─ů big_smilebig_smile
No i na stare lata zainteresowa┼éam si─Ö tzw. "literatur─ů w sp├│dnicy" i na tym etapie przeczyta┼éam Bridget Jones, Pod s┼éo┼äcem Toskanii, czy Grochol─Ö.

I na koniec chcia┼éam doda─ç moj─ů ukochan─ů ksi─ů┼╝k─Ö. Odk─ůd sko┼äczy┼éam 13 lat i dosta┼éam j─ů na urodziny - czytam mniej wi─Öcej raz w roku. S─ů to "Lasy wiecznie ┼Ťpiewaj─ů" Trygve Gulbranssena. Ta ksi─ů┼╝ka napawa mnie spokojem i harmoni─ů. Pozwala si─ů┼Ť─ç na chwilk─Ö w konsumpcyjnym biegu, pomedytowa─ç, pozastanawia─ç si─Ö nad sensem ┼╝ycia, nad filozofi─ů, czy przemy┼Ťle─ç wiele spraw ┼Ťwiatopogl─ůdowych. Ka┼╝dorazowo odbieram j─ů inaczej. Chyba w miar─Ö up┼éywu lat, gromadzonych do┼Ťwiadcze┼ä, ta ksi─ů┼╝ka inaczej dociera do mnie, do ka┼╝dego odbiorcy. Za kazdym razem co┼Ť innego przykuje moj─ů uwag─Ö, co┼Ť co w danej chwili jest mi potrzebne. Pozwala odpowiedzie─ç samej sobie na pytania, rozwi─ůza─ç problemy, kt├│re w danej chwili posiadam.
Ta ksi─ů┼╝ka jest lekarstwem dla mojej duszy.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#37 2005-08-24 12:18:05

fringilla
U┐ytkownik

Rany, tyle tematów się nazbierało, musze chyba napisać kilka postów, bo inaczej wyjdzie z tego jeden wielki chaos wink

Po pierwsze moje drogie panie, jestem starsza od Was obu - Sister i Aire, ale nie jestem najstarsz─ů fank─ů HP w swoim otoczeniu. A propos polecam bardzo symapatyczne forum, na jego temat, gdzie na pewno nie bedziecie czu┼éy si─Ö staro wink
http://twoj.net/index.php?s=4023761641d … owforum=57

Ja szóstego tomu jeszcze nie czytałam, jednak czekam na tłumaczenie, mój angielski jest dobry, ale nie aż tak. Niestety juz zostałam zarzucona spoilerami - i tak się nie uchronię do stycznie - więc z grubsza wiem, o się wydarzy.
Szkoda, ze koniec cyklu nieuchronnie się zbliża, ale wszystko co dobre... Pamietam jak niedawno opłakiwałam wiedźmina. I słusznie jak się okazało wink Narrenturm nie może się z cyklem wiedźmińskim równać.

Co do Kossakowskiej, to czyta┼éam fragmenty, jakie┼Ť opowiadania zamieszczane w Science-Fiction (polecam ten miesi─Öcznik ka┼╝demu wielbicielowi fantastyki).
A lubiecie Brzezi┼äsk─ů? Juz kiedy┼Ť o niej pisa┼éam, ale przywo┼éuj─Ö temat, zdecydowanie jest warta uwagi.

A je┼Ťli chodzi o Dumasa, ti w┼éasnie po raz pierwszy przeczyta┼éam Trzech muszkieter├│w, a nasz┼éo mnie po Klubie Dumas Pereza Reverte. smile

Tyle w swoim ┼╝yciu juz przeczyta┼éam, a tyle jeszcze ksi─ůzek czeka w kolejce wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#38 2005-08-24 13:52:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wydaje mi si─Ö ┼╝e w kwestiach Harrego nie chodzi o metryk─Ö, ale ten element dziecka, kt├│re mamy wewn─ůtrz siebie. Zwr├│ci┼éam uwag─Ö, ┼╝e przeciwnikami Harrego s─ů ci, u kt├│rych to dziecko wewn─ůtrz w┼éasnego "ja" jest ci─ůgle strofowane i ganione tylko dlatego, ┼╝e jest. I nie ma to nic wsp├│lnego z wiekiem faktycznym (wyj─ůtkiem od tej regu┼éu jest jedynie moja przyjaci├│┼éka, ale ona nie da si─Ö zakwalifikowa─ç do jakiegokolwiek szablonu big_smilebig_smile).
"Dziecko" domaga si─Ö odpowiedniej dla siebie literatury, filmu, bod┼║c├│w zewn─Ötrznych. I je┼Ťli mu jej dostarczamy, ┼╝yje i czuje si─Ö ┼Ťwietnie do naszej p├│┼║nej staro┼Ťci.

DBAJMY O NASZE DZIECI!!!!

P.S. Brat dostarczy┼é mi VI tom, w po┼éowie przet┼éumaczony (jak i pozosta┼ée w audiobookach). W sumie t┼éumaczenie niez┼ée, zw┼éaszcza na pocz─ůtku.
C├│┼╝... mia┼éam nie profanowa─ç czytaniem tego, ale jak si─Ö znalaz┼éo na dysku, zacz─Ö┼éam chodzi─ç po ┼Ťcianach. A teraz chodz─Ö po suficie, bo t┼éumaczenie sko┼äczy┼éo si─Ö na ko┼äcu rozdzia┼éu 14. Wrrrr!!!
Je┼Ťli kto┼Ť by┼éby ch─Ötny - s┼éu┼╝e uprzejmie[/b]

#39 2005-08-24 19:57:00

fringilla
U┐ytkownik

No ja bym chyba była chetna, do stycznia jeszcze kawał czasu...

A je┼Ťli chodzi o dziecko we mnie to ma si─Ö chyba ┼Ťwietnie, czego nie mo┼╝e darowac mi m├│j m─ůz, wypominaj─ůc mi ciagle moje dziecinne zainetersowania, przede wszystkim moj─ů wielk─ů s┼éabo┼Ť─ç - serial Buffy wink A tak┼╝e to, ┼╝e czytam komiksy WITCH razem z moj─ů c├│rk─ů, Harry'ego Pottera w┼éa┼Ťnie, ogladam razem z ni─ů Aparatk─Ö i w og├│le jestem na czasie wink

A wracaj─ůc do HP, to ka┼╝dy kolejny tom jest bardziej mroczny. Ostatni pewnie bedzie strasznie do┼éuj─ůcy.
Bardzo jestem ciekawa kolejnego filmu, bo ten ostatni tak bardzo r├│┼╝ni┼é si─Ö od poprzednich, cho─ç moim zdaniem zgubi┼é si─Ö w tym ponurym ┼Ťwiecie gdzie┼Ť niepowatarzalny klimat Hogwartu, ale HPiCO re┼╝yseruje Mike Newell, co raczej nie wr├│zy takich mrocznych klimat├│w.

A HP to z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů fantastyka, rodzaj├│w fantastyki jest mn├│stwo, a w─Ödr├│wka jest typowym elementem fantasy, ale nie niezb─Ödym smile W tej dzieznie jestem ekspertem - teori─Ö mam w ma┼éym palcu, pisa┼éam na ten temat prac─Ö mgr i przekopa┼éam si─Ö przez ton─Ö ksi─ů┼╝ek, tym bardziej, ┼╝e to temat zaledwie mu┼Ťniety przez rodzimych badaczy wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#40 2005-08-24 20:42:33

AineNiRigani
U┐ytkownik

C├│┼╝, ze mnie te┼╝ si─Ö rodzina ┼Ťmieje, a brat traktuje mnie jak g├│wniar─Ö za m├│j brak powagi i stosunek do ┼╝ycia. C├│┼╝, on od urodzenia by┼é taki Stary-Malutki. W garniturku, pod krawacikiem, powaga, wz├│r rozwagi i stateczno┼Ťci.
Tylko tata mnie broni. Nie tylko za Harrego. On te┼╝ ma w sobie du┼╝o dziecka big_smile

P.S. Harry już poszedł big_smile

#41 2005-08-24 21:59:32

fringilla
U┐ytkownik

Wielkie dzi─Öki smile

Pozdr. Agata
gg 5739618

#42 2005-08-26 19:00:50

sister
U┐ytkownik

Mam w komputerku ca┼éo┼Ť─ç po polsku i po angielsku, gdyby┼Ťcie reflektowa┼éy... Polskie t┼éumaczenie, z tego co widzia┼éam nie jest znakomite, ale nie najgorsze w sumie. Je┼Ťli chcia┼éyby┼Ťcie, to piszcie na jbujnowska@wp.pl
or
sister000@gmail.com (t─ů skrzynk─Ö sprawdzam cz─Ö┼Ťciej...)

A wiecie co ja lubi─Ö w Harrym? Oczywi┼Ťcie opr├│cz dreszczyku przygody smile bo jak czasem ju┼╝ nie wyrabiam, to zawsze mog─Ö zamkn─ů─ç oczy i pomy┼Ťle─ç sobie, ┼╝e mo┼╝e jednak jest gdzie┼Ť ukryty ┼Ťwiat magii, ┼╝e mo┼╝e kiedy┼Ť si─Ö do niego dostan─Ö i wyrusz─Ö ku przygodzie... takie g┼éupie, ale co ma robi─ç cz┼éowiek, nawet doros┼éy w chwilach za┼éamki lub zw─ůtpienia???

#43 2005-08-26 21:30:03

fringilla
U┐ytkownik

Mnie kiedy┼Ť za┼éama┼éa taka interpretacja Harry'ego ze ten caly swiat to wytwor fantazji biednego sieroty, rodzaj ucieczki od bolesnbej rzeczywistosci. Nie znosze takiego racjonalizowania - dlaczego wszystko usiluje sie naukowo t┼éumaczy─ç?
Ja lubi─Ö fantastyk─Ö: ksi─ůzki, filmy, zar├│wno fantasy, jak i takie, gdzie swiat rzeczywisty przeplata sie z nadprzyrodzonym. I nie mowie sobie: e tam, to tylko bajki, tylko czytajac lub ogladajac przyjmuje istnienie tej innej plaszczyzny. Gdy c├│rka mnie pyta czy wampiry albo czarownice istnieja, to odpowiadam jej oczywiscie ze nie, ale gdyby sie zastanowic, to tyle jeszcze rzeczy jest niezbadanych, a nasze zmys┼éowe postrzeganie takie ograniczone... Kto wie ile r├│wnoleg┼éych wymiar├│w i alterntywnych ┼Ťwiat├│w istnieje opr├│cz naszego...
Czasami sie drocz─Ö z moim m─Ö┼╝em, gdzy dokucza mi, zw┼éaszcza na temat mojego ukochanego serialu, pytaj─ůc, czy gdyby nie Buffy, by┼éby juz koniec ┼Ťwiata. A ja mu najpowa┼╝niej odpowiadam: oczywi┼Ťcie i to nie raz!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#44 2005-08-29 21:52:47

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja zwykle rozdzielam szkie┼éko i oko od serca. Kiedy tego wymaga sytuacja staram si─Ö by─ç obiektywnym naukowcem, ale to niejako zawodowo. Prywatnie patrz─Ö na ┼Ťwiat nie do ko┼äca na serio. Wierz─Ö w mistyk─Ö, wiedz─Ö ezoteryczn─ů. Do tej pory zachwycam si─Ö bajkami, historiami o duchach si┼éach czystych lub zabrudzonych. I wiem, ┼╝e sztywny ┼Ťwiat jest taki nudny i nieciekawy.
Zamiast przyjmowa─ç Harrego, czy inne tego typu ksi─ůzki, lekko, ┼éatwo i przyjemnie, dokonuje si─Ö analizy psychologicznej, pedagogicznej. Psychiatrzy robi─ů specjalizacje, psycholodzy doktoraty, profesury itp... Czyta┼éam ostatnio jaki to zgubny wp┼éyw na m┼éodzie┼╝ maj─ů bohatrowie Rowling, ┼╝e uczy k┼éama─ç w imi─Ö wy┼╝szych intencji, a potem jaki to nowy wz├│r bohatera kobiecego wykreowa┼éa. Czy nie mo┼╝na jako┼Ť tak normalniej? Bez ca┼éego naukowego be┼ékotu? M─Öczy mnie to. I irytuje.

#45 2005-08-29 22:36:44

fringilla
U┐ytkownik

Chyba sie powinnam oburzyc, bo jestem w ko┼äcu specjalistk─ů od analizowania literatury smile Ale jako literaturoznawca, nie psycholog, uchowaj Bo┼╝e. Ale jestem zdeklarowanym przeciwnikim brania leteratury ca┼ékiem serio, zar├│wno tej, kt├│ra od lat nalezy do "kanonu", jak i tej l┼╝ejszej.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#46 2005-08-29 22:57:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

Osobi┼Ťcie uwa┼╝am, ┼╝e ksi─ů┼╝ka - jako dzie┼éo literackie, tylko takiej analizie mo┼╝e podlega─ç - to raczej naturalne.
Ale gdy czytasz, ┼╝e je┼Ťli dziecko upatrzy sobie jak─ů┼Ť bajk─Ö, to oznacza, ┼╝e ma powa┼╝ne problemy psychiczne i nale┼╝y zanalizowa─ç bajk─Ö, aby mu pom├│c - to przeciez r─Öce opadaj─ů. Gdy dowiadujesz si─Ö, ┼╝e czytanie Harrego Pottera uczy dzieciaki k┼éama─ç i oszukiwa─ç, ┼╝e zmieni┼é wz├│r bohatera kobiecego (chocia┼╝ to ostatnie by┼éo nawet do┼Ť─ç ciekawe big_smile), to przecie┼╝ a┼╝ wstyd, ┼╝e to wszystko pisz─ů doro┼Ťli. Kiedy┼Ť czyta┼éam psychiatryczn─ů analiz─Ö Kubusia Puchatka, ale ona przynajmniej by┼éa przeznaczona do cel├│w humorystycznych, a tutaj ludzie powa┼╝ne prace naukowe pisz─ů, broni─ů si─Ö big_smilebig_smile

#47 2005-10-30 22:19:53

Admete
U┐ytkownik

Ch─Ötnie dol─ůcz─Ö si─Ö do was je┼Ťli chodzi o literatur─Ö fantastyczn─ů :-) I jestem wielbicielk─ů powiesci Rowling, a swoje lata ju┼╝ mam. Wiem te┼╝, ┼╝e moje wewn─Ötrzne dziecko ma 16 lat ;-D Robilam ostatnio jaki┼Ť zwariowany test z tym zwi─ůzany i w┼éa┼Ťnie tyle mi wysz┼éo.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#48 2005-10-30 22:52:37

dorotka
U┐ytkownik

Jaki test? Ub├│stwiam takie bzdurki, wyjdzie pewnie, ┼╝e mam dusz─Ö pi─Öciolatka wink
Harry'ego te┼╝ przeczyta┼éam jaki┼Ť czas temu, ale tej dyskusji nie odkry┼éam... by┼éo mi przykro, ale to w ko┼äcu tylko ksi─ů┼╝ka. Z kolei moja kole┼╝anka organizuje spisek przeciwko Rowling, wi─Öc jak kto┼Ť ma mordercze zap─Ödy, s┼éu┼╝─Ö kontaktem wink

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#49 2005-10-30 22:57:42

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja po dzisiejszym dniu czuję się jak leciwa emerytka. Lub przynajmniej osoba dojrzała. :? :? :?

#50 2005-10-31 11:50:52

agnes_13
U┐ytkownik

Ksia┼╝─Ö Regent zganimnie , ale :oops: dla mi┼éo┼Ťniczek HP podaj─Ö link do strony z t┼éumaczeniem ( nienajgorszym ) tomu 6 :
http://www.hp6.fora.pl/viewforum.php?f=1

Połknęłam. Śmialam się i wzruszyłam bardzo ( dosć napisać że płakałam w wannie). sad

Co do innych ksia┼╝ek to nieiwele odbiegam : M.Musierowicz, Fielding, Rowling, Tolkien, BOSKA Agata Christie, G┼éowacki, kapu┼Ťco┼äski, Dickens, Sowa ....

big_smile
Reszte dopisz─Ö jak zajrz─Ö do swojej biblioteki.

Agnes

Stopka forum