Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2005-03-21 22:35:57

fringilla
Użytkownik

Co oprócz Jane?

No w?a?nie, za chwile, b?dziemy mog?y ogladac swoje zdj?cia, dowiedzmy sie o sobie wi?cej wink
Co oprócz Jane Austen lubicie czyta??
Ja z literatury tak zwanej kobiecej, je?li chodzi o klasyke, uwielbiam siosrty Bronte. Bardzo ?a?uj?, ?e oprócz Wichrowych Wzgórz i Jane Eyre w?asciwie nic nie mozna u nas dosta?. Czasem na Allegro pojawia si? Vilette Charlotty, ale Profesor chyba nie zosta? w ogóle przet?umaczony, podobnie jak Agnes Gray Anny.
Podobna w klimacie do Jane Eyre jest Rebeka Daphne du Maurier.
Z literatury tak zwanej dziewczy?skiej, ca?a seria o Ani, mój ulubiony tom..., hm, to si? zmienia z wiekiem, w ka?dym razie najbardziej p?acz? przy Rilli ze Z?otego Brzegu.
Moja kolejna s?abo?? to Je?ycjada. Zawsze poprawia mi humor mimo swojej naiwno?ci.
Uwielbiam te? literatur? fantasy. Najbardziej Sapkowskiego i Brzezi?sk?.

cdn wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#2 2005-03-22 11:25:43

sister
Użytkownik

Re: Co oprócz Jane?

Hmmm...
Czy chodzi?o Ci tylko o literatur? kobiec?? Bo owszem, t? lubi?, nie przecz?, Anie nawet bardzo, ale moimi faworytami s? tacy autorzy jak Dumas ojciec (jego 13 tomowa powie?? o francji 17 i 18 wieku), Stefan Zweig (Szczególnie polecam "mari? Antonin?" i "Mari? Stuart"), Bidwell.... a ju? szczególnie uwielbiam seri? o Harrym Potterze, za ka?dym razem gdy to czytam odkrywam inne ciekawe w?tki, powi?zania z mitologi?, odno?niki do klasycznej literatury... Bo przcie? Ciotka Petunia to wykapana Pani Norris (podobn? charakterystynie postaci? jest wredna kocica o takim samym przydomku). Ostatnio zachwyci?am si? powie?ci? Tonego Parsonsa "M??czyzna i ch?opiec", bardzo wzruszaj?ca ksi??ka... tak wi?c mam bardzo ró?norodny gust. Bardzo lubi? powie?ci pani Fielding, za?miewa?am si? czytaj?c ksi??ki Katarzyny Pisarzewskiej.Lubie te? ksi??ki przedstawiaj?ce ?ycie i kultur? arabsk?, Jane Sasson na przyk?ad. Do tego ksi??ki Janiny Dackiewicz (polecam "Faworyty w?adców Francji")
big_smile

#3 2005-03-22 12:25:26

fringilla
Użytkownik

Absolutnie nie chodzi?o mi tylko o literatur? kobiec?, zacz??am tylko od niej, ?eby si? nie pogubi?.

Ja te? uwielbiam Harry'ego Pottera, ostatnie tomy czyta?am razem z córk?. Kocica Pani Norris od razu by?a dla mnie znakiem, ?e pani Rowling to pokrewna dusza.

Bardzo podoba? ma si? M??czyzna i ch?opiec, ale przez ci?g dalszy M??czyzna i ?ona jakos nie mog?am si? przegry??, mo?e nie mia?am odpowieniego nastroju, musz? si? zabra? do tej ksi??ki raz jeszcze. Z Parsonsem kojarzy mi si? te? Czas Cappucino Sue Towsend, czyli Adrian Mole lat 33 i 3/4, podobny klimat.

A co by nie mówi? o Helen Fieling, to jej ksi?zki sa tak dowcipne i pe?ne ironii, ?e cho?by nie wiem jak wielka iiotk? by?a bohaterka, czyta je si? dobrze. W?asnie jestem na etapie Olivii Joules...

Ech, uwielbiam dyskusje o ksi?zkach!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#4 2005-03-22 14:34:13

aga
Użytkownik

Mam sporo pozycji o kobietach- biografie, ciekawa literatur?. Np.Fleszarow?-Muskat, nie wiadomo dlaczego pogardzan? przez wydawców i filmowców, a niektóre jej ksi??ki a? si? prosz? o sfilmowanie.
A pisa?a ona o polskich kobietach w polskich realiach. Dalej ?wietna jest Nurowska, Hanna Kowalewska, któr? powie??:"Dawno temu w Zawrociu"
szczególnie polecam! Delikatna, z atmosfer? tajemnicy.

#5 2005-03-22 16:14:17

fringilla
Użytkownik

"Tego lata, w Zawrociu".
Zgadzam si?, te? mi sie bardzo pooba?a ta ksi?zka. Ten klimat czechowowskiego lata na wsi, a do tego jeszcze mgie?ka tajemnicy... Kontynuacja, "Góra ?pi?cych w??y" te? by?a niez?a, ale nie tak dobra.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#6 2005-03-23 09:42:18

Loana
Użytkownik

Chyba odbiegam od Was troch? swoim gustem dotycz?cym ksi??ek. Chocia? równie? uwielbiam Je?ycjad? (ale starsze cz??ci), powie?ci L.M. Montgomery (moja faworytka to "B??kitny Zamek"), Harrego Pottera oraz czyta?am biografi? Marii Antoniny, to jednak moje zainteresowania skierowane s? bardziej w stron? prostych romansów historycznych (J.Courths-Mahler, A. Quick, nawet B. Cartland), troszk? bardziej ponurych opowiada? (prawie ca?a M. Sandemo), a g?ównie fantasy, fantastyki oraz ba?ni i bajek (Ba?nie Braci Grimm, Perrault). Tylko jako? tak wybiórczo czyta?am, dzisiaj moimi ulubionymi pisarzami s? T. Pratchett (?wiat Dysku), P. Anthony (cykl Xanth), Tolkien (chocia? na razie znam tylko trylogi? i Hobbita), M. Lackley (niezapomniany Ostatni Mag Heroldów), Lewis (Opowie?ci z Narnii - biblia mojego dzieci?stwa tongue) i Lewis (Alicja w Krainie Czarów) oraz wiele innych pojedynczych tytu?ów, równie? z pozycji dla dzieci tongue.
Oprócz ksi??ek interesuje si? komiksem, a dok?adnie komiksem europejskim i japo?skim (manga). Uwielbiam czyta? niektóre tytu?y poraz n-ty, np. Kajko i Kokosz, Asterix, Lady Oscar (moja ulubiona manga, historyczna, z czasów Marii Antoniny) czy nawet Sailor Moon smile.
?eby uzupe?ni? moje czytad?a musz? wymieni? oczywi?cie "Gazet? Podatkow?" tongue.

Jakie? pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#7 2005-03-23 11:36:13

sister
Użytkownik

Tak, Gazeta Prawna i Gazeta Podatkowa to nie jest to co tygryski lubi? najbardziej, ale niestety ca?kiem konieczne ze wzgl?dów naukowych sadsadsad

A co powiecie na "Dzieci z Bullerbyn"? Czyta?am to kiedy? kilkana?cie razy pod rz?d... a ju? absolutny hit to seria o Miko?ajku panów Sempe i Go?cinnego smilesmilesmile

A propos biografii, mam absolutnego bzika na punkcie Ksi??nej Diany... Powoli zbieram wszystko co napisano o tej wspania?ej kobiecie, jej wszystkie autoryzowane i nieautoryzowane biografie, albumy i w ogóle wszystko smile

Zreszt? poci?ga mnie ka?da literatura na temat monarchii i dworów panuj?cych smile

#8 2005-03-23 14:46:46

dorotka
Użytkownik

Wyczuwam w was pokrewne dusze big_smile Jestem prawdziwym molem ksi??kowym, poch?aniam je na kilogramy i nigdy nie mam dosy?.
Tylko, ?e mam tak wielki rozrzut tematyki, ?e trudno mi napisa? co lubi?. Oczywi?cie jednym tchem przeczyta?am wszystkie cz??ci Harry'ego Pottera, po polsku i angielsku. Ale wcze?niej na wieki pokocha?am L.M.Montgomery i jej Ani?, chocia? najbardziej lubi?am ostatni? cz???, t? o Rilli (Fringilla, popieram! wink ). Ostatnio zarazi?am moj? siostr?, która zacz??a czyta? Musierowicz. Niedawno przeczyta?am jej "J?zyk Trolli" i bardzo mi si? podoba?, chocia? nie tak jak starsze cz??ci (do tej pory uwielbiam Geni? i jej "Dzie? dobry, przysz?am na roso?ek" wink )
To, ?e nie trzymam si? jakiejkolwiek tematyki najlepiej obrazuje fakt, ?e potrafi?am przeczyta? "Wojn? i pokój" a zaraz potem zabra? si? za "Wiele ha?asu o nic", potem za jaki? krymina? Chmielewskiej, potem "Mistrza i Ma?gorzat?", potem... "Histori? celibatu" (prezent od kole?anek smile)
No i mog?abym tak w niesko?czono?? - póki s? ksi??ki w bibliotece, b?d? si? tam szwenda? wink

Normalnie zacz??am wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#9 2005-03-23 14:50:45

dorotka
Użytkownik

A czyta?y?cie ksi??ki Roalda Dahla? Ja je pami?tam z podstawówki, ale do tej pory jak znajd? now? to j? poch?aniam big_smile
Je?li kto? lubi Bridget Jones, to polecam ksi??k? "Tu Lucy" Fiony Walker - jest prze?mieszna i bardzo poprawia humor w czasie choroby.
A teraz ju? si? zamykam, bo dla mnie ksi??ki to temat-rzeka. Zreszt? nic dziwnego, nauczy?am si? czyta? w wieku 4 lat i od tamtej pory nie przestaj? wink

#10 2005-03-23 19:28:55

Gabra
Użytkownik

Chyba w ka?dym z waszych postów znalaz?am co? "swojego". Lucy M. Montgomery (nie tylko Ania), A. Christie, Dzieci z Bullerbyn, Miko?ajek, Dziennik Bridget Jones. A tak ponadto to Kubu? Puchatek, Phillippa Carr i moja ulubiona ksi??ka zaraz po JA "Pami?tnik pisany mi?o?cia" James'a Pattersona- polecam naprawd? wszystkim.

#11 2005-03-23 21:58:44

fringilla
Użytkownik

Kurcze, ale nam si? zrobi? przyjemny ba?agan wink

No wi?c tak: tez uwielbiam B??kitny Zamek. Jak by?am m?odsza, podoba?a mi sie te? seria o Emilce, ale rezsta twórczo?ci L.M.Montgomery juz niekoniecznie.

Uwielbiam, te? fantasy, cho? ostatnio koncentrowa?am si? na polskich pisarzach, iekawe pozyje wydaje Runa, wydawnictwo Brzezi?skiej, zawsze sledz? ich nowo?ci.
W ogóle lubie szeroko rozumian? fantastyk?, cho? niekoniecznie s-f. Pisz?c prac? mgr naczyta?am si? opowiada? fantastycznych przede wszystkim z okresu romantyzmu i musze przyzna?, ?e niektóre maj? naprawd? niezwyk?y klimat (chyba ostatnio nadu?ywam tego s?owa).
Wci?z przymierzam sie do Pratchetta, ale jakos sie jeszcze nie zabra?am, za duzo tego!

Heh, "Dzieci z Bullerben" czyta?am ostatnio córce, uwielbiam! Musz? te? z ca?ego serca poleco? ekranizacj? Lasse Hallstroma, jest ?wiatna! W ogóle lubi? Astrid Lindgren, Pippi, Lotta z Ulicy Awanturników i moje ukochane, do których moja Natala jeszcze nie doros?a: Bracia Lwie Serce i Ronja!

Wielbicielki romansów historycznych, znacie Kapitana Fracasse Teofila Gautier? Jedna z moich ulubionych ksi??ek w dzieci?stwie.

Ronalda Dahla te? lubi?, czyta?am go jeszcze w starych przek?adach, teraz wydaj? go w nowych i pod innymi tytu?ami. Mój ulubieniec to Wielkomilud. Mia?am w podstwaówce ?wiczenia ze s?owotwórstwa na podstawie tej ksi??ki.

Ja uwielbiam te? Salingera, nie tylko Buszuj?cego w zbo?u. I Marqueza! Lubie tez absurdalny humor Ronalda Topora. Od kiedy przeczyta?am Cztery ró?e dla Lucienne, od czasu do czasu kupuje m??owi tego burbona, tak na wszelki wypadek wink

Tyle jest jescze ksi?zek, których nie przeczyta?am, a chcia?abym. Zabieram sie za Henry'ego Jamesa, Johna Irvinga, artura Pereza-Reverte... Ech, duuu?o tego.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#12 2005-03-23 23:34:28

Marianna
Użytkownik

Ja "Lott? z ulicy Awanturników" czyta?am chyba z 10 razy:){Dzieci z Bullerbyn mama mi czyta?a smile}, uwielbiam tak?e oczywi?cie L.M.Montgomery (zw?aszcza dzieci?stwo Ani oraz cz??? o Rilli), Bridget Jones, Harrego Pottera, ale musz? przyzna?, ?e Tolkiena jeszcze nie czyta?am. Bardzo lubi? powie?ci historyczne, zw?aszcza zbeletryzowane biografie, g?. artystów, np. Stone'a "Udr?ka i ekstaza" o Michale Aniele, D. Mere?kowskiego" "Leonardo da Vinci"itp. Lubi? Henry'ego James'a, g?."Plac Waszyngtona" i "Portret damy", siostry Bronte. W ogóle gustuj? w XIX-wiecznej klasyce angielskiej, podoba?o mi si? zw?aszcza 'Targowisko pró?no?ci" Thackerey'a, oraz "Pokój z widokiem" Forstera. Obecnie czytam m.in. "Miasteczko Middlemarch" G.Eliot oraz "Prywatne ?ycie Mony Lisy" P.le Mure'a. W?ród moich ulubionych znajduje si? równie? "Imi? ró?y" U.Eco.
Zapomnia?am jeszcze doda?, moje ulubione ksi??ki z dzieci?stwa:" Historynka" i "Z?ocista droga" L.M. Montgomery (cudowny klimat!!!), oraz "Dzieci Kapitana Granta" Juliusza Verne'a.
Ja w ogóle bardzo lubi? czyta? i mog?abym o tym pisa? w niesko?czono??. W?a?nie dzisiaj przyszed? poczt? "The Jane Austen Book Club"K.J.Fowler. Ju? si? nie mog? doczeka?, kiedy zaczn? czyta?. Niestety mój angielski pozostawia wiele do ?yczenia i z tego powodu przyjemno?c czytania b?dzie mniejsza sad

#13 2005-03-25 12:10:38

moniczek
Użytkownik

Ha! No nareszcie kto? wspomnia? Tolkiena!! Ja uwielbiam "W?adc? pier?cieni". Jest to jedna (a nawet trzy wink ) z tych ksi??ek, które czyta sie "jednym tchem", dzie? i noc (podobnie jak Harrego Pottera). Równie gor?co polecam film (W?adc? Pier?cieni), a zw?aszcza wersje re?yreskie. Jest to jedna z najwierniejszych ekranizacji, jakie kiedykolwiek powsta?y (oczywi?cie nie musz? wspomina?, która ekranizacja te? sie do nich zalicza wink ). Chyba naprawd? jeste?my "pokrewne dusze", bo wi?kszo?? wymienionych przez Was "babskich ksi??ek" ja te? uwielbiam - np. niezapomniana seria o Ani. Ale moje najukocha?sze ksi??ki to "Bracia Lwie Serce" A. Lindgren (ksi??ka cudowna, nie tylko dla dzieci wbrew temu, co si? niektórym wydaje. Dla mnie jest ona ponadczasowa, ponadpokoleniowa i wracam do niej zawsze jak chc? si? troch? oderwa? od rzeczywisto?ci) oraz "Mistrz i Ma?gorzata". Obie czytam przynajmniej raz w roku, co przypomina mi, ?e znów musz? je sobie od?wie?y?. A "Braci Lwie Serce" czytam czasami mojemu 1,5 - rocznemu synkowi, chocia? on na razie jej nie docenia (raczej usi?uje przechwyci? za wszelk? cen? w swoje r?czki, co by by?o katastrof?. Mam za to dwa egzemplarze "Mistrza i Ma?gorzaty, wi?c jednym z nich pozwalam sie bawi? mojemu synkowi. I o dziwo jest jeszce w ca?o?ci - chyba ch?opak zaczyna docenia? literatur? wink ).

#14 2005-03-26 11:17:56

dorotka
Użytkownik

Ja te? bardzo, bardzo lubi? "W?adc? Pier?cieni"! Czyta?am dwa razy i za ka?dym razem wy?am, najbardziej przy trzeciej cz??ci. Filmy te? s? pi?kne, ale nie tak jak ksi??ka. Co prawda troch? mi zaj??o, zanim obejrza?am te wersje re?yserskie od ciebie Moniczku, ale warto by?o. Pozosta?e ksi??ki Tolkiena ju? tak nie zachwycaj?. Hobbit nie by? jaki? nadzwuczajny, a "Silmarillion" trudno si? czyta, bo co drugi wyraz musia?am zagl?da? do indeksu big_smile
Piszcie koniecznie, jak wam jaka? dobra ksi??ka wpadnie w r?ce. B?d? mia?a ?ród?a godne zauafania big_smile
Marianno, sk?d zamówi?a? "Jane Austen Book Club"?

#15 2005-03-26 11:42:24

fringilla
Użytkownik

Fakt, Sillamrilion bardzo przypomina stylem dodatki do WP. Du?o informacji. A Hobbita trzeba cztac jako wst?p do WP, rzeczywi?cie nie wytrzymuje porównania, ale to w sumie nieco inny roidzaj literatury: l?eksza, dla m?odszego czytelnika. Co by nie mówi? o filmie, wida? ?e w?o?ono w niego du?o serca. My z moim m??em jako wielbiciele Tolkiena od lat gromadzimy ró?ne rzeczy zwi?zane z nim (znim powsta?a ekranizacja nie by?y one jeszcze tak drogie) i na filmie rozpoznajemy wr?cz ilustracje z albumów, wida?, którzy palstycy inspirowali twórców. Chatka Froda jest ?ywcem wzi?ta z kalendarza z ilustracjami Johna Howe'a. No i w ogóle film zrobiony z wielkim pietyzmem, cho? oczywi?cie do wielu rzeczy mo?na si? przyczepi?. Ale po co wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#16 2005-03-28 18:32:26

dorotka
Użytkownik

fringilla, czytasz teraz Olivi? Joules? Ja w?a?nie sko?czy?am i tak si? zastanawiam, jak przet?umaczyli Undercover Bitch (tak Olivia nazywa?a t? Suray?) Bo ja czyta?am po angielsku i ciekawi mnie jak sobie t?umaczka poradzi?a z wsz?dobylsk? gr? s?ów i dziwnymi wyra?eniami Fielding.

#17 2005-04-16 13:10:07

Rachela
Użytkownik

Bardzo polecam "Targowsko pró?no?ci" Thackeraya. Rok 1815, Anglia, oficerowie, panny i panie, parowie, nardzoiny, zgony, ?luby wbrew rodzinie:)
A je?li chodzi o Bridget Jones to zauwa?y?am pewne pararele miedzy ta ksi?zk? a Dum? i uprzedzeniem. Po pierwsze wynios?y i bogaty pan Darcy, pod drugie uroczy ?ajdak David który jest starym nieprzyjacielem Darcego, po trzecie ko?cowa pomoc Darcego Bridget i jej rodzinie. Oczywi?cie nie twierdze ze Dziennkik BJ jest wspó?czesn? wersj? DiU ale by? mo?e te podobie?swta nie s? przypadkowe zw?aszcza ?e sama Helen F. chyba lubi DiU[/i]

Wierna wielbicielka p?k. Brandona:)

#18 2005-04-16 15:32:21

aire
Użytkownik

O ile si? orientuj? H.Fielding nigdy si? nie ukrywa?a z faktem, ?e BJ baaardzo przypomina DiU, i ?e sama (jak rzesze innych Angolek) jest wielbicielk? twórczo?ci JA i serialu z 1995... smile A co do podobie?stw pomi?dzy jednym dzie?em a drugim to doda? mog? jeszcze "niesforn?" matk? i osoby z najbli?szego otoczenia, które zachowuj? si? czasamido??...hmmm...niegodnie wink (w DiU -siostry, w przypadku Bridget -przyjaciele...no i niekiedy sama bohaterka wink ).
Teraz w?a?nie stwierdzi?am, ?e w DiU brakuje konfrontacji bohaterów m?skich takiej jak w BJ. Owszem, Pan Darcy walczy, ale tylko z problemami (i tu scena fechtunku i moje ulubione "I shall conquer this, I shall." big_smile ),no ewentualnie z uprzedzeniami...ale wyobra?cie sobie tak? scene pojedynku...ahhhh.....chyba si? rozmarzy?am big_smile

#19 2005-04-16 21:31:17

fringilla
Użytkownik

To w?a?nie dlatego pisa?am kiedy?, ?e najlepiej Wickhama zagra? Hugh Grant wink
A panowie w BJ walcz? okropnie niem?sko: szarpi? si? za w?osy jak dwie panienki. Tak to mia?o wygl?da?, wiem, ale gdzie im do gracji panów ze szpadami...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#20 2005-04-16 21:51:40

aire
Użytkownik

Daleko, daleko...
Musz? przyzna?, ?e "walka" w BJ jest tak fajt?apowato-ciapowato-niem?ska, ?e a? s?odziutka big_smile Te poj?kiwania "aj-aj-aj" Colina i te jego przyd?ugie nó?ki grr :twisted: Albo wygl?d "zmok?ej kaczki" w fontannie w drugiej cz??ci...rozczulaj?ce, nieprawda??
Co do Granta, wed?ug mnie, w pewnym momencie, kiedy ju? by? s?awny i "wszyscy go kochali" zatraci? swój urok i ma wygl?d, jak to okre?la moja przyjació?ka "wylenia?ym kocurem" ,mo?e to tylko role i dowód jego dobrej gry, a mo?e nie... W ka?dym razie ciesz? si?, ?e rola Wickhama przypad?a panu z kaprawym oczkiem wink
pozdrawiam :twisted:

#21 2005-04-16 21:58:36

aire
Użytkownik

Mo?e to nie miejsce i czas, ale zaryzykuje lincz wink
Czy która? z Was mia?a ju? w ?apkach BJ W pogoni za rozumem z dodatkami??Chodzi mi oczywi?cie o scen? wywiadu, któr? baaardzo chcia?abym zobaczy?! big_smile Je?li widzia?y?cie - to jakie wra?enia??

#22 2005-04-16 22:42:27

fringilla
Użytkownik

Ja widzialam, pisalam gdzies juz o tym.
Gorsza niz w ksiazce, ale zabawna. Natomiast wzajenme dogryzanie sobie Hugh i Colina - przezabawne. Np. jak Hugh stwierdzi?, ?e nie mogli zacz?? kr?cenia, bo Rene za ma?o przybiera?a na wadze, Colin za du?o smile Jak tez juz pisa?am, oni musz? si? bardzo lubi?!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#23 2005-05-12 11:19:54

sister
Użytkownik

Mam DVD z dodatkami, ale jeszcze nie mia?am czasu nawt zerkn??, jak obejrz? to napisz? smilesmilesmile

#24 2005-07-01 22:10:10

sister
Użytkownik

Ha ha ha scena wywiadu BJ z Colinem jest niez?a, aczkolwiek nie tak d?uga jak w ksi??ce, ale niez?a smilesmilesmile

Mam dla Was ciekawostk?, je?li chcia?by?cie pozna? nieco inn? stron? ?wiata angielskiej regencji to polecam ks??k? "Kurtyzany" Autorstwa K. Hicks. W ksi??ce tej jest nawet wspomniane o JA i porównany jest nieco ?wiat w jej powie?ciach z szemranym, przesyconym seksualno?ci? ?wiatem kobiet wyzwolonych i kurtyzan tamtych czasów. Naprawd? ksi??ka znakomita wink big_smile smile smile

#25 2005-08-05 10:48:05

sister
Użytkownik

Uhhh
sorki za wprowadzenie w b??d, ksi??ka 'Kurtyzany' jest autorstwa Katie HICKMAN, a nie jak wcze?niej napisa?am K.Hicks

smile

Stopka forum