Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-03-21 22:35:57

fringilla
U┐ytkownik

Co opr├│cz Jane?

No w┼éa┼Ťnie, za chwile, b─Ödziemy mog┼éy ogladac swoje zdj─Öcia, dowiedzmy sie o sobie wi─Öcej wink
Co opr├│cz Jane Austen lubicie czyta─ç?
Ja z literatury tak zwanej kobiecej, je┼Ťli chodzi o klasyke, uwielbiam siosrty Bronte. Bardzo ┼╝a┼éuj─Ö, ┼╝e opr├│cz Wichrowych Wzg├│rz i Jane Eyre w┼éasciwie nic nie mozna u nas dosta─ç. Czasem na Allegro pojawia si─Ö Vilette Charlotty, ale Profesor chyba nie zosta┼é w og├│le przet┼éumaczony, podobnie jak Agnes Gray Anny.
Podobna w klimacie do Jane Eyre jest Rebeka Daphne du Maurier.
Z literatury tak zwanej dziewczyńskiej, cała seria o Ani, mój ulubiony tom..., hm, to się zmienia z wiekiem, w każdym razie najbardziej płaczę przy Rilli ze Złotego Brzegu.
Moja kolejna s┼éabo┼Ť─ç to Je┼╝ycjada. Zawsze poprawia mi humor mimo swojej naiwno┼Ťci.
Uwielbiam te┼╝ literatur─Ö fantasy. Najbardziej Sapkowskiego i Brzezi┼äsk─ů.

cdn wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#2 2005-03-22 11:25:43

sister
U┐ytkownik

Re: Co opr├│cz Jane?

Hmmm...
Czy chodzi┼éo Ci tylko o literatur─Ö kobiec─ů? Bo owszem, t─ů lubi─Ö, nie przecz─Ö, Anie nawet bardzo, ale moimi faworytami s─ů tacy autorzy jak Dumas ojciec (jego 13 tomowa powie┼Ť─ç o francji 17 i 18 wieku), Stefan Zweig (Szczeg├│lnie polecam "mari─Ö Antonin─Ö" i "Mari─Ö Stuart"), Bidwell.... a ju┼╝ szczeg├│lnie uwielbiam seri─Ö o Harrym Potterze, za ka┼╝dym razem gdy to czytam odkrywam inne ciekawe w─ůtki, powi─ůzania z mitologi─ů, odno┼Ťniki do klasycznej literatury... Bo przcie┼╝ Ciotka Petunia to wykapana Pani Norris (podobn─ů charakterystynie postaci─ů jest wredna kocica o takim samym przydomku). Ostatnio zachwyci┼éam si─Ö powie┼Ťci─ů Tonego Parsonsa "M─Ö┼╝czyzna i ch┼éopiec", bardzo wzruszaj─ůca ksi─ů┼╝ka... tak wi─Öc mam bardzo r├│┼╝norodny gust. Bardzo lubi─Ö powie┼Ťci pani Fielding, za┼Ťmiewa┼éam si─Ö czytaj─ůc ksi─ů┼╝ki Katarzyny Pisarzewskiej.Lubie te┼╝ ksi─ů┼╝ki przedstawiaj─ůce ┼╝ycie i kultur─Ö arabsk─ů, Jane Sasson na przyk┼éad. Do tego ksi─ů┼╝ki Janiny Dackiewicz (polecam "Faworyty w┼éadc├│w Francji")
big_smile

#3 2005-03-22 12:25:26

fringilla
U┐ytkownik

Absolutnie nie chodzi┼éo mi tylko o literatur─Ö kobiec─ů, zacz─Ö┼éam tylko od niej, ┼╝eby si─Ö nie pogubi─ç.

Ja te┼╝ uwielbiam Harry'ego Pottera, ostatnie tomy czyta┼éam razem z c├│rk─ů. Kocica Pani Norris od razu by┼éa dla mnie znakiem, ┼╝e pani Rowling to pokrewna dusza.

Bardzo podoba┼é ma si─Ö M─Ö┼╝czyzna i ch┼éopiec, ale przez ci─ůg dalszy M─Ö┼╝czyzna i ┼╝ona jakos nie mog┼éam si─Ö przegry┼║─ç, mo┼╝e nie mia┼éam odpowieniego nastroju, musz─Ö si─Ö zabra─ç do tej ksi─ů┼╝ki raz jeszcze. Z Parsonsem kojarzy mi si─Ö te┼╝ Czas Cappucino Sue Towsend, czyli Adrian Mole lat 33 i 3/4, podobny klimat.

A co by nie m├│wi─ç o Helen Fieling, to jej ksi─ůzki sa tak dowcipne i pe┼éne ironii, ┼╝e cho─çby nie wiem jak wielka iiotk─ů by┼éa bohaterka, czyta je si─Ö dobrze. W┼éasnie jestem na etapie Olivii Joules...

Ech, uwielbiam dyskusje o ksi─ůzkach!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#4 2005-03-22 14:34:13

aga
U┐ytkownik

Mam sporo pozycji o kobietach- biografie, ciekawa literatur─Ö. Np.Fleszarow─ů-Muskat, nie wiadomo dlaczego pogardzan─ů przez wydawc├│w i filmowc├│w, a niekt├│re jej ksi─ů┼╝ki a┼╝ si─Ö prosz─ů o sfilmowanie.
A pisa┼éa ona o polskich kobietach w polskich realiach. Dalej ┼Ťwietna jest Nurowska, Hanna Kowalewska, kt├│r─ů powie┼Ť─ç:"Dawno temu w Zawrociu"
szczeg├│lnie polecam! Delikatna, z atmosfer─ů tajemnicy.

#5 2005-03-22 16:14:17

fringilla
U┐ytkownik

"Tego lata, w Zawrociu".
Zgadzam si─Ö, te┼╝ mi sie bardzo pooba┼éa ta ksi─ůzka. Ten klimat czechowowskiego lata na wsi, a do tego jeszcze mgie┼éka tajemnicy... Kontynuacja, "G├│ra ┼Ťpi─ůcych w─Ö┼╝y" te┼╝ by┼éa niez┼éa, ale nie tak dobra.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#6 2005-03-23 09:42:18

Loana
U┐ytkownik

Chyba odbiegam od Was troch─Ö swoim gustem dotycz─ůcym ksi─ů┼╝ek. Chocia┼╝ r├│wnie┼╝ uwielbiam Je┼╝ycjad─Ö (ale starsze cz─Ö┼Ťci), powie┼Ťci L.M. Montgomery (moja faworytka to "B┼é─Ökitny Zamek"), Harrego Pottera oraz czyta┼éam biografi─Ö Marii Antoniny, to jednak moje zainteresowania skierowane s─ů bardziej w stron─Ö prostych romans├│w historycznych (J.Courths-Mahler, A. Quick, nawet B. Cartland), troszk─Ö bardziej ponurych opowiada┼ä (prawie ca┼éa M. Sandemo), a g┼é├│wnie fantasy, fantastyki oraz ba┼Ťni i bajek (Ba┼Ťnie Braci Grimm, Perrault). Tylko jako┼Ť tak wybi├│rczo czyta┼éam, dzisiaj moimi ulubionymi pisarzami s─ů T. Pratchett (┼Üwiat Dysku), P. Anthony (cykl Xanth), Tolkien (chocia┼╝ na razie znam tylko trylogi─Ö i Hobbita), M. Lackley (niezapomniany Ostatni Mag Herold├│w), Lewis (Opowie┼Ťci z Narnii - biblia mojego dzieci┼ästwa tongue) i Lewis (Alicja w Krainie Czar├│w) oraz wiele innych pojedynczych tytu┼é├│w, r├│wnie┼╝ z pozycji dla dzieci tongue.
Opr├│cz ksi─ů┼╝ek interesuje si─Ö komiksem, a dok┼éadnie komiksem europejskim i japo┼äskim (manga). Uwielbiam czyta─ç niekt├│re tytu┼éy poraz n-ty, np. Kajko i Kokosz, Asterix, Lady Oscar (moja ulubiona manga, historyczna, z czas├│w Marii Antoniny) czy nawet Sailor Moon smile.
┼╗eby uzupe┼éni─ç moje czytad┼éa musz─Ö wymieni─ç oczywi┼Ťcie "Gazet─Ö Podatkow─ů" tongue.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#7 2005-03-23 11:36:13

sister
U┐ytkownik

Tak, Gazeta Prawna i Gazeta Podatkowa to nie jest to co tygryski lubi─ů najbardziej, ale niestety ca┼ékiem konieczne ze wzgl─Öd├│w naukowych sadsadsad

A co powiecie na "Dzieci z Bullerbyn"? Czyta┼éam to kiedy┼Ť kilkana┼Ťcie razy pod rz─ůd... a ju┼╝ absolutny hit to seria o Miko┼éajku pan├│w Sempe i Go┼Ťcinnego smilesmilesmile

A propos biografii, mam absolutnego bzika na punkcie Księżnej Diany... Powoli zbieram wszystko co napisano o tej wspaniałej kobiecie, jej wszystkie autoryzowane i nieautoryzowane biografie, albumy i w ogóle wszystko smile

Zreszt─ů poci─ůga mnie ka┼╝da literatura na temat monarchii i dwor├│w panuj─ůcych smile

#8 2005-03-23 14:46:46

dorotka
U┐ytkownik

Wyczuwam w was pokrewne dusze big_smile Jestem prawdziwym molem ksi─ů┼╝kowym, poch┼éaniam je na kilogramy i nigdy nie mam dosy─ç.
Tylko, ┼╝e mam tak wielki rozrzut tematyki, ┼╝e trudno mi napisa─ç co lubi─Ö. Oczywi┼Ťcie jednym tchem przeczyta┼éam wszystkie cz─Ö┼Ťci Harry'ego Pottera, po polsku i angielsku. Ale wcze┼Ťniej na wieki pokocha┼éam L.M.Montgomery i jej Ani─Ö, chocia┼╝ najbardziej lubi┼éam ostatni─ů cz─Ö┼Ť─ç, t─Ö o Rilli (Fringilla, popieram! wink ). Ostatnio zarazi┼éam moj─ů siostr─Ö, kt├│ra zacz─Ö┼éa czyta─ç Musierowicz. Niedawno przeczyta┼éam jej "J─Özyk Trolli" i bardzo mi si─Ö podoba┼é, chocia┼╝ nie tak jak starsze cz─Ö┼Ťci (do tej pory uwielbiam Geni─Ö i jej "Dzie┼ä dobry, przysz┼éam na roso┼éek" wink )
To, ┼╝e nie trzymam si─Ö jakiejkolwiek tematyki najlepiej obrazuje fakt, ┼╝e potrafi┼éam przeczyta─ç "Wojn─Ö i pok├│j" a zaraz potem zabra─ç si─Ö za "Wiele ha┼éasu o nic", potem za jaki┼Ť krymina┼é Chmielewskiej, potem "Mistrza i Ma┼égorzat─Ö", potem... "Histori─Ö celibatu" (prezent od kole┼╝anek smile)
No i mog┼éabym tak w niesko┼äczono┼Ť─ç - p├│ki s─ů ksi─ů┼╝ki w bibliotece, b─Öd─Ö si─Ö tam szwenda─ç wink

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#9 2005-03-23 14:50:45

dorotka
U┐ytkownik

A czyta┼éy┼Ťcie ksi─ů┼╝ki Roalda Dahla? Ja je pami─Ötam z podstaw├│wki, ale do tej pory jak znajd─Ö now─ů to j─ů poch┼éaniam big_smile
Je┼Ťli kto┼Ť lubi Bridget Jones, to polecam ksi─ů┼╝k─Ö "Tu Lucy" Fiony Walker - jest prze┼Ťmieszna i bardzo poprawia humor w czasie choroby.
A teraz ju┼╝ si─Ö zamykam, bo dla mnie ksi─ů┼╝ki to temat-rzeka. Zreszt─ů nic dziwnego, nauczy┼éam si─Ö czyta─ç w wieku 4 lat i od tamtej pory nie przestaj─Ö wink

#10 2005-03-23 19:28:55

Gabra
U┐ytkownik

Chyba w ka┼╝dym z waszych post├│w znalaz┼éam co┼Ť "swojego". Lucy M. Montgomery (nie tylko Ania), A. Christie, Dzieci z Bullerbyn, Miko┼éajek, Dziennik Bridget Jones. A tak ponadto to Kubu┼Ť Puchatek, Phillippa Carr i moja ulubiona ksi─ů┼╝ka zaraz po JA "Pami─Ötnik pisany mi┼éo┼Ťcia" James'a Pattersona- polecam naprawd─Ö wszystkim.

#11 2005-03-23 21:58:44

fringilla
U┐ytkownik

Kurcze, ale nam się zrobił przyjemny bałagan wink

No wi─Öc tak: tez uwielbiam B┼é─Ökitny Zamek. Jak by┼éam m┼éodsza, podoba┼éa mi sie te┼╝ seria o Emilce, ale rezsta tw├│rczo┼Ťci L.M.Montgomery juz niekoniecznie.

Uwielbiam, te┼╝ fantasy, cho─ç ostatnio koncentrowa┼éam si─Ö na polskich pisarzach, iekawe pozyje wydaje Runa, wydawnictwo Brzezi┼äskiej, zawsze sledz─Ö ich nowo┼Ťci.
W og├│le lubie szeroko rozumian─ů fantastyk─Ö, cho─ç niekoniecznie s-f. Pisz─ůc prac─Ö mgr naczyta┼éam si─Ö opowiada┼ä fantastycznych przede wszystkim z okresu romantyzmu i musze przyzna─ç, ┼╝e niekt├│re maj─ů naprawd─Ö niezwyk┼éy klimat (chyba ostatnio nadu┼╝ywam tego s┼éowa).
Wci─ůz przymierzam sie do Pratchetta, ale jakos sie jeszcze nie zabra┼éam, za duzo tego!

Heh, "Dzieci z Bullerben" czyta┼éam ostatnio c├│rce, uwielbiam! Musz─Ö te┼╝ z ca┼éego serca poleco─ç ekranizacj─Ö Lasse Hallstroma, jest ┼Ťwiatna! W og├│le lubi─Ö Astrid Lindgren, Pippi, Lotta z Ulicy Awanturnik├│w i moje ukochane, do kt├│rych moja Natala jeszcze nie doros┼éa: Bracia Lwie Serce i Ronja!

Wielbicielki romans├│w historycznych, znacie Kapitana Fracasse Teofila Gautier? Jedna z moich ulubionych ksi─ů┼╝ek w dzieci┼ästwie.

Ronalda Dahla te┼╝ lubi─Ö, czyta┼éam go jeszcze w starych przek┼éadach, teraz wydaj─ů go w nowych i pod innymi tytu┼éami. M├│j ulubieniec to Wielkomilud. Mia┼éam w podstwa├│wce ─çwiczenia ze s┼éowotw├│rstwa na podstawie tej ksi─ů┼╝ki.

Ja uwielbiam te┼╝ Salingera, nie tylko Buszuj─ůcego w zbo┼╝u. I Marqueza! Lubie tez absurdalny humor Ronalda Topora. Od kiedy przeczyta┼éam Cztery r├│┼╝e dla Lucienne, od czasu do czasu kupuje m─Ö┼╝owi tego burbona, tak na wszelki wypadek wink

Tyle jest jescze ksi─ůzek, kt├│rych nie przeczyta┼éam, a chcia┼éabym. Zabieram sie za Henry'ego Jamesa, Johna Irvinga, artura Pereza-Reverte... Ech, duuu┼╝o tego.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#12 2005-03-23 23:34:28

Marianna
U┐ytkownik

Ja "Lott─Ö z ulicy Awanturnik├│w" czyta┼éam chyba z 10 razy:){Dzieci z Bullerbyn mama mi czyta┼éa smile}, uwielbiam tak┼╝e oczywi┼Ťcie L.M.Montgomery (zw┼éaszcza dzieci┼ästwo Ani oraz cz─Ö┼Ť─ç o Rilli), Bridget Jones, Harrego Pottera, ale musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e Tolkiena jeszcze nie czyta┼éam. Bardzo lubi─Ö powie┼Ťci historyczne, zw┼éaszcza zbeletryzowane biografie, g┼é. artyst├│w, np. Stone'a "Udr─Öka i ekstaza" o Michale Aniele, D. Mere┼╝kowskiego" "Leonardo da Vinci"itp. Lubi─Ö Henry'ego James'a, g┼é."Plac Waszyngtona" i "Portret damy", siostry Bronte. W og├│le gustuj─Ö w XIX-wiecznej klasyce angielskiej, podoba┼éo mi si─Ö zw┼éaszcza 'Targowisko pr├│┼╝no┼Ťci" Thackerey'a, oraz "Pok├│j z widokiem" Forstera. Obecnie czytam m.in. "Miasteczko Middlemarch" G.Eliot oraz "Prywatne ┼╝ycie Mony Lisy" P.le Mure'a. W┼Ťr├│d moich ulubionych znajduje si─Ö r├│wnie┼╝ "Imi─Ö r├│┼╝y" U.Eco.
Zapomnia┼éam jeszcze doda─ç, moje ulubione ksi─ů┼╝ki z dzieci┼ästwa:" Historynka" i "Z┼éocista droga" L.M. Montgomery (cudowny klimat!!!), oraz "Dzieci Kapitana Granta" Juliusza Verne'a.
Ja w og├│le bardzo lubi─Ö czyta─ç i mog┼éabym o tym pisa─ç w niesko┼äczono┼Ť─ç. W┼éa┼Ťnie dzisiaj przyszed┼é poczt─ů "The Jane Austen Book Club"K.J.Fowler. Ju┼╝ si─Ö nie mog─Ö doczeka─ç, kiedy zaczn─Ö czyta─ç. Niestety m├│j angielski pozostawia wiele do ┼╝yczenia i z tego powodu przyjemno┼Ťc czytania b─Ödzie mniejsza sad

#13 2005-03-25 12:10:38

moniczek
U┐ytkownik

Ha! No nareszcie kto┼Ť wspomnia┼é Tolkiena!! Ja uwielbiam "W┼éadc─Ö pier┼Ťcieni". Jest to jedna (a nawet trzy wink ) z tych ksi─ů┼╝ek, kt├│re czyta sie "jednym tchem", dzie┼ä i noc (podobnie jak Harrego Pottera). R├│wnie gor─ůco polecam film (W┼éadc─Ö Pier┼Ťcieni), a zw┼éaszcza wersje re┼╝yreskie. Jest to jedna z najwierniejszych ekranizacji, jakie kiedykolwiek powsta┼éy (oczywi┼Ťcie nie musz─Ö wspomina─ç, kt├│ra ekranizacja te┼╝ sie do nich zalicza wink ). Chyba naprawd─Ö jeste┼Ťmy "pokrewne dusze", bo wi─Ökszo┼Ť─ç wymienionych przez Was "babskich ksi─ů┼╝ek" ja te┼╝ uwielbiam - np. niezapomniana seria o Ani. Ale moje najukocha┼äsze ksi─ů┼╝ki to "Bracia Lwie Serce" A. Lindgren (ksi─ů┼╝ka cudowna, nie tylko dla dzieci wbrew temu, co si─Ö niekt├│rym wydaje. Dla mnie jest ona ponadczasowa, ponadpokoleniowa i wracam do niej zawsze jak chc─Ö si─Ö troch─Ö oderwa─ç od rzeczywisto┼Ťci) oraz "Mistrz i Ma┼égorzata". Obie czytam przynajmniej raz w roku, co przypomina mi, ┼╝e zn├│w musz─Ö je sobie od┼Ťwie┼╝y─ç. A "Braci Lwie Serce" czytam czasami mojemu 1,5 - rocznemu synkowi, chocia┼╝ on na razie jej nie docenia (raczej usi┼éuje przechwyci─ç za wszelk─ů cen─Ö w swoje r─ůczki, co by by┼éo katastrof─ů. Mam za to dwa egzemplarze "Mistrza i Ma┼égorzaty, wi─Öc jednym z nich pozwalam sie bawi─ç mojemu synkowi. I o dziwo jest jeszce w ca┼éo┼Ťci - chyba ch┼éopak zaczyna docenia─ç literatur─Ö wink ).

#14 2005-03-26 11:17:56

dorotka
U┐ytkownik

Ja te┼╝ bardzo, bardzo lubi─Ö "W┼éadc─Ö Pier┼Ťcieni"! Czyta┼éam dwa razy i za ka┼╝dym razem wy┼éam, najbardziej przy trzeciej cz─Ö┼Ťci. Filmy te┼╝ s─ů pi─Ökne, ale nie tak jak ksi─ů┼╝ka. Co prawda troch─Ö mi zaj─Ö┼éo, zanim obejrza┼éam te wersje re┼╝yserskie od ciebie Moniczku, ale warto by┼éo. Pozosta┼ée ksi─ů┼╝ki Tolkiena ju┼╝ tak nie zachwycaj─ů. Hobbit nie by┼é jaki┼Ť nadzwuczajny, a "Silmarillion" trudno si─Ö czyta, bo co drugi wyraz musia┼éam zagl─ůda─ç do indeksu big_smile
Piszcie koniecznie, jak wam jaka┼Ť dobra ksi─ů┼╝ka wpadnie w r─Öce. B─Öd─Ö mia┼éa ┼║r├│d┼éa godne zauafania big_smile
Marianno, sk─ůd zam├│wi┼éa┼Ť "Jane Austen Book Club"?

#15 2005-03-26 11:42:24

fringilla
U┐ytkownik

Fakt, Sillamrilion bardzo przypomina stylem dodatki do WP. Du┼╝o informacji. A Hobbita trzeba cztac jako wst─Öp do WP, rzeczywi┼Ťcie nie wytrzymuje por├│wnania, ale to w sumie nieco inny roidzaj literatury: l┼╝eksza, dla m┼éodszego czytelnika. Co by nie m├│wi─ç o filmie, wida─ç ┼╝e w┼éo┼╝ono w niego du┼╝o serca. My z moim m─Ö┼╝em jako wielbiciele Tolkiena od lat gromadzimy r├│┼╝ne rzeczy zwi─ůzane z nim (znim powsta┼éa ekranizacja nie by┼éy one jeszcze tak drogie) i na filmie rozpoznajemy wr─Öcz ilustracje z album├│w, wida─ç, kt├│rzy palstycy inspirowali tw├│rc├│w. Chatka Froda jest ┼╝ywcem wzi─Öta z kalendarza z ilustracjami Johna Howe'a. No i w og├│le film zrobiony z wielkim pietyzmem, cho─ç oczywi┼Ťcie do wielu rzeczy mo┼╝na si─Ö przyczepi─ç. Ale po co wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#16 2005-03-28 18:32:26

dorotka
U┐ytkownik

fringilla, czytasz teraz Olivi─Ö Joules? Ja w┼éa┼Ťnie sko┼äczy┼éam i tak si─Ö zastanawiam, jak przet┼éumaczyli Undercover Bitch (tak Olivia nazywa┼éa t─Ö Suray─Ö) Bo ja czyta┼éam po angielsku i ciekawi mnie jak sobie t┼éumaczka poradzi┼éa z wsz─Ödobylsk─ů gr─ů s┼é├│w i dziwnymi wyra┼╝eniami Fielding.

#17 2005-04-16 13:10:07

Rachela
U┐ytkownik

Bardzo polecam "Targowsko pr├│┼╝no┼Ťci" Thackeraya. Rok 1815, Anglia, oficerowie, panny i panie, parowie, nardzoiny, zgony, ┼Ťluby wbrew rodzinie:)
A je┼Ťli chodzi o Bridget Jones to zauwa┼╝y┼éam pewne pararele miedzy ta ksi─ůzk─ů a Dum─ů i uprzedzeniem. Po pierwsze wynios┼éy i bogaty pan Darcy, pod drugie uroczy ┼éajdak David kt├│ry jest starym nieprzyjacielem Darcego, po trzecie ko┼äcowa pomoc Darcego Bridget i jej rodzinie. Oczywi┼Ťcie nie twierdze ze Dziennkik BJ jest wsp├│┼éczesn─ů wersj─ů DiU ale by─ç mo┼╝e te podobie┼äswta nie s─ů przypadkowe zw┼éaszcza ┼╝e sama Helen F. chyba lubi DiU[/i]

Wierna wielbicielka płk. Brandona:)

#18 2005-04-16 15:32:21

aire
U┐ytkownik

O ile si─Ö orientuj─Ö H.Fielding nigdy si─Ö nie ukrywa┼éa z faktem, ┼╝e BJ baaardzo przypomina DiU, i ┼╝e sama (jak rzesze innych Angolek) jest wielbicielk─ů tw├│rczo┼Ťci JA i serialu z 1995... smile A co do podobie┼ästw pomi─Ödzy jednym dzie┼éem a drugim to doda─ç mog─Ö jeszcze "niesforn─ů" matk─Ö i osoby z najbli┼╝szego otoczenia, kt├│re zachowuj─ů si─Ö czasamido┼Ť─ç...hmmm...niegodnie wink (w DiU -siostry, w przypadku Bridget -przyjaciele...no i niekiedy sama bohaterka wink ).
Teraz w┼éa┼Ťnie stwierdzi┼éam, ┼╝e w DiU brakuje konfrontacji bohater├│w m─Öskich takiej jak w BJ. Owszem, Pan Darcy walczy, ale tylko z problemami (i tu scena fechtunku i moje ulubione "I shall conquer this, I shall." big_smile ),no ewentualnie z uprzedzeniami...ale wyobra┼║cie sobie tak─ů scene pojedynku...ahhhh.....chyba si─Ö rozmarzy┼éam big_smile

#19 2005-04-16 21:31:17

fringilla
U┐ytkownik

To w┼éa┼Ťnie dlatego pisa┼éam kiedy┼Ť, ┼╝e najlepiej Wickhama zagra┼é Hugh Grant wink
A panowie w BJ walcz─ů okropnie niem─Ösko: szarpi─ů si─Ö za w┼éosy jak dwie panienki. Tak to mia┼éo wygl─ůda─ç, wiem, ale gdzie im do gracji pan├│w ze szpadami...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#20 2005-04-16 21:51:40

aire
U┐ytkownik

Daleko, daleko...
Musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e "walka" w BJ jest tak fajt┼éapowato-ciapowato-niem─Öska, ┼╝e a┼╝ s┼éodziutka big_smile Te poj─Ökiwania "aj-aj-aj" Colina i te jego przyd┼éugie n├│┼╝ki grr :twisted: Albo wygl─ůd "zmok┼éej kaczki" w fontannie w drugiej cz─Ö┼Ťci...rozczulaj─ůce, nieprawda┼╝?
Co do Granta, wed┼éug mnie, w pewnym momencie, kiedy ju┼╝ by┼é s┼éawny i "wszyscy go kochali" zatraci┼é sw├│j urok i ma wygl─ůd, jak to okre┼Ťla moja przyjaci├│┼éka "wylenia┼éym kocurem" ,mo┼╝e to tylko role i dow├│d jego dobrej gry, a mo┼╝e nie... W ka┼╝dym razie ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e rola Wickhama przypad┼éa panu z kaprawym oczkiem wink
pozdrawiam :twisted:

#21 2005-04-16 21:58:36

aire
U┐ytkownik

Mo┼╝e to nie miejsce i czas, ale zaryzykuje lincz wink
Czy kt├│ra┼Ť z Was mia┼éa ju┼╝ w ┼éapkach BJ W pogoni za rozumem z dodatkami??Chodzi mi oczywi┼Ťcie o scen─Ö wywiadu, kt├│r─ů baaardzo chcia┼éabym zobaczy─ç! big_smile Je┼Ťli widzia┼éy┼Ťcie - to jakie wra┼╝enia??

#22 2005-04-16 22:42:27

fringilla
U┐ytkownik

Ja widzialam, pisalam gdzies juz o tym.
Gorsza niz w ksiazce, ale zabawna. Natomiast wzajenme dogryzanie sobie Hugh i Colina - przezabawne. Np. jak Hugh stwierdzi┼é, ┼╝e nie mogli zacz─ů─ç kr─Öcenia, bo Rene za ma┼éo przybiera┼éa na wadze, Colin za du┼╝o smile Jak tez juz pisa┼éam, oni musz─Ö si─Ö bardzo lubi─ç!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#23 2005-05-12 11:19:54

sister
U┐ytkownik

Mam DVD z dodatkami, ale jeszcze nie mia┼éam czasu nawt zerkn─ů─ç, jak obejrz─Ö to napisz─Ö smilesmilesmile

#24 2005-07-01 22:10:10

sister
U┐ytkownik

Ha ha ha scena wywiadu BJ z Colinem jest niez┼éa, aczkolwiek nie tak d┼éuga jak w ksi─ů┼╝ce, ale niez┼éa smilesmilesmile

Mam dla Was ciekawostk─Ö, je┼Ťli chcia┼éby┼Ťcie pozna─ç nieco inn─ů stron─Ö ┼Ťwiata angielskiej regencji to polecam ks─ů┼╝k─Ö "Kurtyzany" Autorstwa K. Hicks. W ksi─ů┼╝ce tej jest nawet wspomniane o JA i por├│wnany jest nieco ┼Ťwiat w jej powie┼Ťciach z szemranym, przesyconym seksualno┼Ťci─ů ┼Ťwiatem kobiet wyzwolonych i kurtyzan tamtych czas├│w. Naprawd─Ö ksi─ů┼╝ka znakomita wink big_smile smile smile

#25 2005-08-05 10:48:05

sister
U┐ytkownik

Uhhh
sorki za wprowadzenie w b┼é─ůd, ksi─ů┼╝ka 'Kurtyzany' jest autorstwa Katie HICKMAN, a nie jak wcze┼Ťniej napisa┼éam K.Hicks

smile

Stopka forum