Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2008-06-08 20:19:37

anchema
U┐ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

"nie oceniaj ksi─ů┼╝ki po ok┼éadce"?smile

przyznam szczerze, ┼╝e mnie potrafii opdstraszy─ç paskudna ok┼éadka, w czym polskie wydawnictwa celuj─ů, a ju┼╝ napewno zgorszy─ç mnie potrafii paskud na ok┼éadce je┼Ťli akurat znam ksi─ů┼╝k─Ö z innego wydania np. nowe wydania L.M.Montgomery - gdybym zn├│w mia┼éa 12 lat w ┼╝yciu bym takich bochomaz├│w do r─Öki nie wzie┼éa

#27 2008-06-09 08:56:22

ederos
U┐ytkownik

Musz─Ö Wam si─Ö przyzna─ç dziewczyny, ┼╝e moim zdaniem w filmach (niestety ksi─ů┼╝ek nie mia┼éem przyjemno┼Ťci jeszcze czyta─ç) opartych na ksi─ů┼╝kach JA "czu─ç" ten p─Öd do ma┼é┼╝e┼ästwa smile. Z pewno┼Ťci─ů nie jest to motyw przewodni ale temat "dobrego o┼╝enku" jest na ka┼╝dym kroku, z tym ┼╝e cz─Ö┼Ťciej na ustach rodzic├│w, rodze┼ästwa, czy przyjaci├│┼é ni┼╝ na g┼éownej bohaterki, ale jest smile

Nieprawd─ů jest, ┼╝e istotne w ┼╝yciu jest oddychanie, wr─Öcz przeciwnie - najwa┼╝niejsze s─ů chwile zapieraj─ůce dech w piersi.

#28 2008-06-09 10:58:13

pak4
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e to wszyscy wiedz─ů. I taki w─ůtek na pewno odwzorowuje jakie┼Ť pragnienie samej JA. Ale 'jakie┼Ť pragnienie' nie musi oznacza─ç, ┼╝e maj─ůc spokojn─ů g┼éow─Ö wola┼éaby m─Ö┼╝a od swoich powie┼Ťci wink

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#29 2008-06-09 11:19:15

Akaterine
Administrator

Ot├│┼╝ to.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#30 2008-06-09 12:36:44

Dione
U┐ytkownik

Ale nie por├│wnujmy sytuacji kobiet w czasach JA a obecnych. Wtedy panna (zw┼éaszcza niezbyt m┼éoda) bez maj─ůtku by┼éa "nikim". By┼éa uwa┼╝ana za osob─Ö najbardziej godn─ů lito┼Ťci i zarazem najbardziej wy┼Ťmiewan─ů. Obecnie niezam─Ö┼╝na kobieta swobodnie mo┼╝e rozwija─ç czy to karier─Ö, czy swoje pasje, czy nawet mie─ç ca┼é─ů gromadk─Ö dzieci. Wszelkie obecne ksi─ů┼╝ki o kobietach desperacko poszukuj─ůcych m─Ö┼╝a, maj─ů si─Ö do JA tak jak przys┼éowiowa "pi─Ö┼Ť─ç do oka". W ksi─ů┼╝kach JA ma┼é┼╝e┼ästwo by┼éo raczej konieczno┼Ťci─ů. A w ksi─ů┼╝kach "dla lasek" jest opisane, jako szczyt marze┼ä i pragnie┼ä. No sorry, jak to wog├│le mo┼╝na por├│wnywa─ç.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#31 2008-06-09 21:54:13

Tamara
U┐ytkownik

anchema napisa│:

"nie oceniaj ksi─ů┼╝ki po ok┼éadce"?smile

przyznam szczerze, ┼╝e mnie potrafii opdstraszy─ç paskudna ok┼éadka, w czym polskie wydawnictwa celuj─ů, a ju┼╝ napewno zgorszy─ç mnie potrafii paskud na ok┼éadce je┼Ťli akurat znam ksi─ů┼╝k─Ö z innego wydania np. nowe wydania L.M.Montgomery - gdybym zn├│w mia┼éa 12 lat w ┼╝yciu bym takich bochomaz├│w do r─Öki nie wzie┼éa

ale to nie ksi─ů┼╝ki dla dzieci , coby ok┼éadka musia┼éa by─ç kolorowa i w og├│le , kiedy┼Ť na ok┼éadkach bywa┼é tylko tytu┼é bez obrazk├│w i nic nie odstrasza┼éo wink . Dla mnie istotniejszy jest tytu┼é , unikam zreszt─ů bardzo kolorowych i wydumanych ok┼éadek , bo zwykle im ┼Ťliczniej na wierzchu , tym gorzej w ┼Ťrodku hmm , czgo przyk┼éadem np. Harlequiny .

#32 2008-06-10 14:14:28

anchema
U┐ytkownik

bez urazy, naprawd─Ö uwa┼╝asz, ┼╝e ok┼éadki Harlequin├│ww s─ů '┼Ťliczne"?
dla mnie to ten sam rodzaj paskud├│w co wy┼╝ej wspomniane "Anie"

#33 2008-06-10 14:23:39

armalkolit
U┐ytkownik

Moim zdaniem ok┼éadka jest naprawd─Ö wa┼╝na. Gdy ogl─ůda si─Ö ksi─ů┼╝ki w ksi─Ögarni to przecie┼╝ uwag─Ö zwraca si─Ö przede wszystkim na ok┼éadk─Ö. Bo tytu┼é i autor czasami niewiele m├│wi. Gdy ju┼╝ wiem, ┼╝e chc─Ö przeczyta─ç jak─ů┼Ť ksi─ů┼╝k─Ö to ok┼éadka si─Ö nieliczy, ale gdy wybieram jak─ů┼Ť nowo┼Ť─ç to jest istotna. Paskudna zdecydowanie odstrasza. W og├│le ca┼ée wydanie jest wa┼╝ne. Nienawidz─Ö czyta─ç ksi─ů┼╝ek wydanych na "papierze toaletowym", a niestety mam takie wydanie "Rozwa┼╝nej i romntycznej".

Pan Bloch pisze r├│wnie┼╝ znakomite kr├│tkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedy┼Ť, czy gatunek historii, kt├│ry tworzy, nie wywiera przypadkiem wp┼éywu na jego psychik─Ö, odpowiedzia┼é: "O, nie. Mam serce ma┼éego ch┼éopca (...) Trzymam je w s┼éoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

#34 2008-06-10 14:25:04

anchema
U┐ytkownik

ale toaletowe lepiej czyta─ç, bo si─Ö ┼Ťwiat┼éo nie odbija jak na kredowym

#35 2008-06-10 14:36:19

armalkolit
U┐ytkownik

Mi mimo wszystko lepiej na kredowym. Zwsze mo┼╝na w cieniu czyta─ç wink A na sam widok toaletowego ju┼╝ mi nieprzyjemnie.

Pan Bloch pisze r├│wnie┼╝ znakomite kr├│tkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedy┼Ť, czy gatunek historii, kt├│ry tworzy, nie wywiera przypadkiem wp┼éywu na jego psychik─Ö, odpowiedzia┼é: "O, nie. Mam serce ma┼éego ch┼éopca (...) Trzymam je w s┼éoiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock

#36 2008-06-10 14:37:40

Akaterine
Administrator

Poza tym cz─Östo s─ů l┼╝ejsze wink.
Dla mnie ok┼éadka jest wa┼╝na, ale w przypadku Jane Austen i innej klasyki akurat ja lubi─Ö "konserwatywne" ok┼éadki - z reprodukcj─ů obrazu czy nawet pseudosk├│rzane z pseudoz┼éoceniami (mam tak─ů Jane Eyre i Wichrowe Wzg├│rza z wydawnictwa Zielona Sowa)

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#37 2008-06-10 14:43:38

anchema
U┐ytkownik

Z tego co zrozumia┼éam z artyku┼éu, w┼éa┼Ťnie te konserwatywne ok┼éadki odstrasza┼éy potencjalne czytelniczki w USA
jak ju┼╝ pisa┼éam, mnie bardziej dziwi zakwalifikowanie przez, z przeproszeniem, "masy" Austen jako "powa┼╝ne", z drugim przeproszeniem, ksi─ů┼╝ki, bo w Polsce zazwyczaj sytuacja jest odwrotna

#38 2008-06-10 14:46:26

armalkolit
U┐ytkownik

Te┼╝ mam taka Jane Eyre smile I takie ok┼éadki s─ů akurat ┼éadne, a nie jakie┼Ť byle jakie niewiadomoco.

Alfred Hitchcock

#39 2008-06-10 17:59:38

Tamara
U┐ytkownik

Ok┼éadka Harlequina od razu wyja┼Ťnia , co jest w ┼Ťrodku i my┼Ťl─Ö ,┼╝e o taki rodzaj ok┼éadki chodzi┼éo narzekaj─ůcym ,ze nie wystarcza popatrze─ç na ok┼éadk─Ö i ju┼╝ wiadomo o czym jest , tylko trzeba zajrze─ç do ┼Ťrodka i troch─Ö przeczyta─ç tongue . Natomiast klasyka literatury wed┼éug mnie takiej reklamy nie potrzebuje , ale to moje prywatne zdanie , kt├│re jak najbardziej mo┼╝e by─ç mylne smile

#40 2008-06-11 08:39:34

pak4
U┐ytkownik

Austen to ichnia klasyka. Ja si─Ö z┼éapa┼éem ze zdziwieniem jak jej blisko do "Pana Tadeusza" -- atmosfera dworku, pierwszych mi┼éo┼Ťci, sporo humoru w odmalowaniu bohater├│w (ale "Pan Tadeusz" ma jeszcze w─ůtki patriotyczne i jest pisany mow─ů wi─ůzan─ů...). Mo┼╝e takie zestawienie to pewna przesada (bo u Mickiewicza forma jest bardzo wa┼╝na), ale jednak, wyobra┼║cie sobie, co by by┼éo, gdyby w szko┼éach uczono, ┼╝e Austen to ┼Ťwietny przyk┼éad powie┼Ťci obyczajowej prze┼éomu XVIII i XIX wieku. I nakazywano m┼éodzie┼╝y analizowa─ç obyczaje angielskiej arystokracji... Czy by┼éaby to wtedy literatura "powa┼╝na"?

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#41 2008-06-12 17:24:32

Tamara
U┐ytkownik

Styl Austen te┼╝ jest niepowtarzalny smile , a w szko┼éach przyda┼éoby si─Ö troch─Ö wiedzy o ┼Ťwiatowej literaturze i to by┼éby ┼Ťwietny przyk┼éad big_smile

#42 2008-06-18 12:27:56

Akaterine
Administrator

A ja si─Ö w┼éa┼Ťnie za┼éama┼éam, gdy┼╝ odkry┼éam na naszej klasie profile Jane Austen, Elizabeth Bennet (i to nie jeden) oraz Darcy'ego big_smile. Dalej wola┼éam nie szuka─ç big_smile

#43 2008-06-18 21:20:16

Tamara
U┐ytkownik

Znaczy znajomo┼Ť─ç prozy JA rozpowszechnia sie , tylko sie cieszy─ç big_smile

#44 2008-06-18 21:59:00

karotka
U┐ytkownik

Akaterine napisa│:

A ja si─Ö w┼éa┼Ťnie za┼éama┼éam, gdy┼╝ odkry┼éam na naszej klasie profile Jane Austen, Elizabeth Bennet (i to nie jeden) oraz Darcy'ego big_smile... big_smile

To takie zbeszczeszczaj─ůce z lekka neutral

#45 2008-06-18 22:35:21

Akaterine
Administrator

Hmmm, dla mnie og├│lnie tworzenie tego typu profili na naszej klasie jest dziwne... Fani czego┼Ť tam, fani kogo┼Ť tam, postaci fikcyjne (rozumiem jedynie tworzenie rod├│w, klan├│w itp rodzinnych)... Wi─Öc ta Jane Austen i inni mnie dobili. A czy taki profil ┼Ťwiadczy, ┼╝e JA nagle zrobi┼éa si─Ö super popularna? Raczej to ┼Ťwiadczy o manii za┼éo┼╝ycieli tego - dla mnie o popularno┼Ťci ┼Ťwiadczy raczej to, ┼╝e ekranizacje s─ů wydawane przez polskich dystrybutor├│w, ┼╝e na filmwebie jest coraz wi─Öcej dyskusji o nowych ekranizacjach, czy to, ┼╝e powstaje kolejna strona o niej...

#46 2008-06-19 08:28:47

pak4
U┐ytkownik

Bo Nasza Klasa się zrobiła popularna. I dla wielu stała się substytutem innych form komunikacji w internecie. Choćby 'naszego forum'...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#47 2008-06-20 21:55:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

a ja przyznaje - ani mnie to ziebi ani parzy. Zaproszono mnie do takiego profilu i przyjelam zaproszenie - bo niby czemu nie? Juz kilku znajomych w nim dostrzeglam big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#48 2008-06-20 22:00:20

Tamara
U┐ytkownik

Ciekawe , co JA powiedzia┼éaby na taki dow├│d popularno┼Ťci smile

#49 2008-06-29 19:13:42

Bridget
U┐ytkownik

Jest wi─Öcej jak pewne, ┼╝e sza┼é portalu nasza-klasa wkr├│tce opadnie i wtedy wi─Ökszo┼Ť─ç z tych "dozgonnych" fan├│w porzuci profile swoich ulubionych postaci, by pogna─ç za jak─ů┼Ť now─ů form─ů mody. To troch─Ö... smutne. W czasach Jane Austen ┼╝ycie by┼éo bardziej cykliczne i spokojniejsze. Mniej gwa┼étowne, mam wrazenie. Cywilizacja niesie za sob─ů wiele konsekwencji.

"Ksi─Ö┼╝yc co┼Ť kracze, wrona blaskiem l┼Ťni
Zawsze znajd─Ö milionera, co przerzuci w─Ögiel mi..."

#50 2008-06-29 23:13:54

AineNiRigani
U┐ytkownik

moda moda, a praktycyzm praktycyzmem...
n-k poza moda jest wlasnie praktyczna.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Stopka forum