Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2008-04-13 22:42:19

Dione
U┐ytkownik

Jane Austen w naszych czasach

Nie wiem, czy ten w─ůtek pasuje tutaj, czy mo┼╝e lepiej go gdzie┼Ť przeklei─ç. Oce┼äcie sami r├│bcie z nim co tylko chcecie.

Tak mnie nasz┼éa pewna refleksja (a owszem zdarza si─Ö to od czasu od czasu) i pomy┼Ťla┼éam, ┼╝e si─Ö ni─ů z wami podziel─Ö. Zastanawia mnie kim by┼éaby, co by robi┼éa i jak sobie radzi┼éa JA, gdyby ┼╝y┼éa w naszych czasach. Czy pozosta┼éaby samotna, czy mo┼╝e jednak wysz┼éaby za m─ů┼╝? Teraz samodzielno┼Ť─ç kobiet jest na porz─ůdku dziennym, pogardliwe okre┼Ťlenie "stara panna" ju┼╝ nie ma takiego znaczenia. Czy jej ksi─ů┼╝i wci─ů┼╝ by┼éyby tak ciep┼ée, czy mo┼╝e si─Ögn─Ö┼éa by do zupe┼énie innych temat├│w? Jaka by┼éaby, gdyby by┼éa tu i teraz, a nie te dwie┼Ťcie lat temu?
Takie pytania ostatnio przychodz─ů mi do g┼éowy. No i oczywi┼Ťcie jeszcze jedno: co JA powiedzia┼éaby na obecn─ů mod─Ö?

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#2 2008-04-13 23:09:58

Ulka
U┐ytkownik

Re: Jane Austen w naszych czasach

Teoretycznie temat ciekawy, ale zaraz nasuwa mi si─Ö inna my┼Ťl. Mianowicie, nie potrafi─Ö sobie wyobrazi─ç JA w oderwaniu od jej czas├│w. I nie chodzi tu tylko o ub├│stwo mojej wyobra┼║ni ;P Po prostu Jane by┼éa taka jaka by┼éa, bo ┼╝y┼éa w tym miejscu i czasie. Jak zatem mo┼╝emy gdyba─ç jak dzi┼Ť by funkcjonowa┼éa. Nie ma osoby w oderwaniu od otoczenia, od kontekstu w kt├│rym ┼╝yje, kt├│ry j─ů kszta┼étuje. Je┼Ťli za┼Ť pomy┼Ťlimy o przeniesieniu w czasie to chyba by┼éby za du┼╝y szok... dla niej ;P zbyt du┼╝y by j─ů na to nara┼╝a─ç... big_smile

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#3 2008-04-14 13:28:59

Tamara
U┐ytkownik

Nie musia┼éaby pisa─ç , bo mia┼éaby inny zaw├│d wyuczony... i o czym wtedy by┼Ťmy dyskutowali :cry: :cry: :cry:

#4 2008-04-14 14:55:37

pak4
U┐ytkownik

Akurat pisa─ç by mimo wszystko mog┼éa. O ile mia┼éaby czas. Czyli za pewne o ile nie wysz┼éaby za m─ů┼╝... Chocia┼╝ kto wie?
Ale zasadniczo zgadzam si─Ö z Ulk─ů -- JA zbytnio tkwi w swojej epoce. R├│wnie trudno j─ů sobie wyobrazi─ç w XXI wieku ne., jak i w XXI pne. smile

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#5 2008-04-14 18:18:29

Dione
U┐ytkownik

Mnie ca┼éy czas zastanawia jak reagowa┼éaby na sp├│dniczki mini i odkryte brzuchy. W jej czasach pokaza─ç publicznie ┼éydk─Ö to ju┼╝ prawie, ┼╝e nie skandal. Tak si─Ö zastanawiam, czy umia┼éaby przej┼Ť─ç do porz─ůdku nad t─ů tzw. "wolno┼Ťci─ů".

#6 2008-04-14 18:39:33

Akaterine
Administrator

I tu znowu zależy, jak na to spojrzeć - czy tak, jakby JA przeniosła się z XIX wieku do naszych czasów, czy jakby się w naszych czasach urodziła. W obu przypadkach odpowiedź jest raczej znana wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#7 2008-04-15 18:17:40

Tamara
U┐ytkownik

Chcia┼éabym us┼éysze─ç jej zjadliwe komentarze dotycz─ůce wsp├│┼éczesnej mody , mia┼éaby na czym sobie pou┼╝ywa─ç...

#8 2008-04-15 19:20:17

pak4
U┐ytkownik

Zjadliwe?
Na mnie nie licz -- na modzie si─Ö nie znam. I nie wiem, czy ten produkt kobietopodobny, w ┼╝├│┼étych rajstopach i z kolczykami w wargach by┼é zgodny z mod─ů, czy nie... Wi─Öc nie komentuj─Ö...

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#9 2008-04-15 23:22:39

Dione
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

Zjadliwe?
Na mnie nie licz -- na modzie si─Ö nie znam. I nie wiem, czy ten produkt kobietopodobny, w ┼╝├│┼étych rajstopach i z kolczykami w wargach by┼é zgodny z mod─ů, czy nie... Wi─Öc nie komentuj─Ö...

Jak na amatora w komentowaniu mody, idzie Ci ┼Ťwietnie. Prosim dalej...

Ciekawe, czy JA bardziej ubolewałaby nad gołymi pępkami (szczególnie gdy brzuszek się ze spodni wylewa), czy nad maniami piercingu itp?

#10 2008-04-16 19:47:56

Dorfi
U┐ytkownik

Hmm, a może sama by się tak ubierała?

#11 2008-04-16 20:10:44

Dione
U┐ytkownik

yikes O mamo! Teraz to mnie wystraszy┼éa┼Ť, Dorfi...

#12 2008-04-16 20:29:15

Dorfi
U┐ytkownik

Przecież nie chodziłaby po ulicach w XIX-wiecznej sukni smile
Pewnie chodziłaby do przedszkola, szkoły. Na jej gust wpływałyby również reklamy i telewizja. No i przede wszystkim normy obyczajowe. Skoro byłaby wychowana w obecnych czsach, to truno, żeby miała w głowie przekonania z tamtejszych czasów

#13 2008-04-16 20:35:29

Dione
U┐ytkownik

W tym momencie zastanawiam si─Ö, jak ja si─Ö w tych czasach uchowa─ç zdo┼éa┼éam i jako┼Ť unikn─Ö┼éam wp┼éywu reklam na noszenie p─Öpka przed sob─ů (szczeg├│lnie do pracy).

#14 2008-04-16 20:37:14

Akaterine
Administrator

Dlatego trudno powiedzie─ç, jaka by┼éaby Jane dzi┼Ť. Ju┼╝ wi─Öcej sensu mia┼éoby zastanawianie si─Ö w drug─ů stron─Ö - jak musia┼éoby wygl─ůda─ç jej ┼╝ycie w naszych czasach, ┼╝e mia┼éa taki a nie inny charakter i pisa┼éa tak a nie inaczej.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#15 2008-04-17 06:57:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mysle, ze bylaby podobna do nas - zaczytywa┼éaby si─Ö Sapkiem i Tolkienem, szyde┼ékowa┼éaby i haftowa┼éa i z ca┼éa pewno┼Ťci ─ů by┼éaby tutaj z nami big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#17 2008-04-17 16:04:34

Dione
U┐ytkownik

Albo N&S wink

#18 2008-04-18 15:16:43

karotka
U┐ytkownik

No wiecie co-wchodze na bronte.pl a a tam wymiana plik├│w erotycznych yikes

#19 2008-04-18 17:22:17

Bridget
U┐ytkownik

Osz, w mord─Ö je┼╝a, rzeczywi┼Ťcie!! yikes

"Ksi─Ö┼╝yc co┼Ť kracze, wrona blaskiem l┼Ťni
Zawsze znajd─Ö milionera, co przerzuci w─Ögiel mi..."

#20 2008-06-07 14:05:55

anchema
U┐ytkownik

A s┼éyszeli┼Ťcie, ┼╝e J.A. uznano za prekursork─Ö tzw. chic lit ("literarury dla laseczek")
to cytacik z artykułu:

Do sporu w┼é─ůczono XIX-wieczn─ů pisark─Ö angielsk─ů Jane Austen. W Anglii jej dzie┼éa, takie jak 'Duma i uprzedzenie' czy 'Rozwa┼╝na i romantyczna', ukaza┼éy si─Ö w pastelowych, typowych dla chick lit ok┼éadkach. Ich wydawca oskar┼╝y┼é presti┼╝owe, stateczne wydawnictwa, ┼╝e w tradycyjnych ok┼éadkach ksi─ů┼╝ki Austen odstraszaj─ů potencjalne czytelniczki, kt├│re s─ůdz─ů, ┼╝e Austen to "autorka prozy akademickiej". W nowej szacie graficznej Austen ma wr├│ci─ç do swych romansowych korzeni. Pisarki chick lit podchwyci┼éy ten w─ůtek, uznaj─ůc Austen za prababk─Ö gatunku. Opisywa┼éa ona bowiem uprzywilejowane kobiety z klasy wy┼╝szej, obracaj─ůce si─Ö w najlepszym towarzystwie na najmodniejszych salonach, desperacko poszukuj─ůce m─Ö┼╝a, a wraz z nim d├│br materialnych. Wtedy odezwa┼éa si─Ö zdegustowana Elizabeth Merrick: - Rzeczywi┼Ťcie, w czasach Jane Austen kobiety potrzebowa┼éy m─Ö┼╝a, ┼╝eby przetrwa─ç ekonomicznie. Bez rozs─ůdnego i sprytnego ma┼é┼╝e┼ästwa ┼éatwo by┼éo sko┼äczy─ç na ulicy. Ale dzi┼Ť? Ograniczanie narracji do poszukiwania m─Ö┼╝a w wielkim mie┼Ťcie to bzdura zak┼éamuj─ůca nasz ┼Ťwiat i do tego nudna, bo odpowiedniego m─Ö┼╝a nie tak trudno dzi┼Ť znale┼║─ç. Dzi┼Ť dziewczyna nie stoi pod latarni─ů albo nie pierze r─Öcznie ubra┼ä 14 godzin w piwnicy tylko dlatego, ┼╝e jest pann─ů.

a to link do ca┼éo┼Ťci

http://kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy … 24511.html

Ostatnio edytowany przez anchema (2008-06-07 14:06:18)

#21 2008-06-08 11:07:35

Tamara
U┐ytkownik

Jako┼Ť nie przypominam sobie , ┼╝eby kt├│ra┼Ť z bohaterek JA - no, mo┼╝e opr├│cz Lidii wink - DESPERACKO poszukiwa┼éa m─Ö┼╝a . Czy autor tego stwierdzenia w og├│le czyta┼é JA? Ja w─ůtpi─Ö . Dla mnie to s─ů opowie┼Ťci o ludzkich charakterach i obyczajach , a nie polowanie na facet├│w yikes

#22 2008-06-08 17:58:11

Dione
U┐ytkownik

Z przeproszeniem naszych pan├│w, ale takie stwierdzenie mog┼éo wyj─ç tylko z ust faceta, kt├│ry nie zajrza┼é do powie┼Ťci JA, bo wydaje mu si─Ö, ┼╝e to takie "niem─Öskie"... I ju┼╝ nic wi─Öcej nie m├│wi─Ö, bo si─Ö za bardzo irytuj─Ö......

#23 2008-06-08 18:09:12

Marija
U┐ytkownik

Czy┼╝ to trzeba czyta─ç, ┼╝eby "stre┼Ťci─ç"? :-/
Nie zapomnę gazetowego streszczenia "Emmy" z Gwyneth Paltrow, w którym panu Woodhouse kazano przemieszkiwać w PRZYTUłKU 8-(

#24 2008-06-08 19:57:25

anchema
U┐ytkownik

Mnie bardziej rozwali┼éo zdanie "wydawca oskar┼╝y┼é presti┼╝owe, stateczne wydawnictwa, ┼╝e w tradycyjnych ok┼éadkach ksi─ů┼╝ki Austen odstraszaj─ů potencjalne czytelniczki, kt├│re s─ůdz─ů, ┼╝e Austen to "autorka prozy akademickiej"."
bo u nas odwrotnie, uważana (zwłaszcza przez tych co nie czytali) za romansidła
z mojego do┼Ťwiadczenia wynika, ┼╝e zw┼éaszcza poloni┼Ťci maj─ů takie zdanie

#25 2008-06-08 20:05:32

Tamara
U┐ytkownik

Je┼╝eli ok┼éadka odstrasza czytelniczk─Ö od zajrzenia do ┼Ťrodka to co to za czytelniczka , si─Ö ja pytam???

Stopka forum