Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2005-03-13 21:20:14

karolcia
Użytkownik

"Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Co myslicie o kontynuacji "Rozwaznej i Romantycznej" :?: :?:
Mnie osobiscie nie bardzo si? podoba. Autorka zrobila z tej powiesci dramat. Nie przeczyta?am jeszcze do konca,ale ponad polowe i zdazylam sie zawiezc.Przeciez pólkownik Brandon do szalenstwa kocha? Mariann?,a tu Marianna w listach do siostry Eleonory pisze ze miedzy nimi nie ma uczucia i milosci,ze on nie zdolny jest do takich uczuc.Nie podoba mi sie narazie ta kontynuacja :cry:

?yj rozs?dnie, a ?ycie b?dzie pi?kniejsze.

#2 2005-03-15 12:02:17

aga
Użytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Znam ten tytu?, mam w domu trzy inne ksi??ki tej pisarki- kontynuacje
"Dumy..." i "Emmy". Otó? krótko mówi?c, ciekawa akcja, sporo humoru, ale czego? mi brak. Tennant czasami miewa nazbyt dziwne pomys?y, np.gdy El?bieta ucieka w 'teren' roz?alona na rzekome z?e jej traktowanie przez m??a. Brak mi w?a?nie g??bszego t?a psychologicznego, autorka tylko powiela schematy dla powierzchownych romansów.
Ale w sumie niez?a lektura.

#3 2005-03-15 13:41:25

karolcia
Użytkownik

Racja posmia?am sie troche np. z pani Ferras lub jej synka Roberta po?artego przez dzikich. Ale mam odczucie ?e troche mija sie z prawd? powiesci napisanej przez Jane. Kontynuacja troche schodzi w bok od prawdy.Ale jest humorystyczna i czasem dziwna.Mysle ?e kontynuacja Dumy bardziej mi si? spodoba.

#4 2005-03-15 14:14:24

Loana
Użytkownik

"You astonished me!!!" tongue
Naprawd? podobaj? si? Wam kontynuacje pani Tennant? Czy sobie ?artujecie? Przeczyta?am tylko pocz?tek kontynuacji "Dumy..." i boj? si? czyta? dalej. Za?o?? si?, ?e na sieci mo?na znale?? o wiele lepsze fanfiki ni? powie?ci tej pani. Przyzna?abym jej nagrod? Z?otego T?uczka (pierwowzór na forum fanfików HP) wink. Mo?e kiedy? dorosn? do tego rodzaju "tfórczo?ci" ;P. Pozdrawiam!

Jakie? pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#5 2005-03-15 15:14:05

dorotka
Użytkownik

Zgadzam si? z Loan?, ta ca?a Tennant chyba si? z choinki urwa?a - najgorsze jest to, ?e ona te bzdury traktowa?a ca?kiem serio!
Mo?na znale?? ciekawe kontynuacje w necie, chocia? najwi?cej jest opowiada? przeniesionych do wspó?czesno?ci. A w wielu po prostu kto? si? nabija z niektórych postaci, wyolbrzymiaj?c je i to jest fajne. Nie mo?na pisa? jaki? dziwactw i my?le?, ?e komu? si? spodobaj?.

Normalnie zacz??am wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#6 2005-03-15 17:33:17

moniczek
Użytkownik

A tak a propos kontynuacji... Loana, co z t?, któr? tak dzielnie wklepywa?y?my do WORD'a? Ja przyznam si?, ?e jeszcze ?adnej z istniej?cych kontynuacji nie czyta?am i ch?tnie bym to uczyni?a, niezale?nie od jej jako?ci. Przynajmniej wyrobi? sobie jakie? zdanie na ten temat.

#7 2005-03-18 10:07:57

karolcia
Użytkownik

uwarzam ze to bzdury chociaz przeczyta?am kontynuacje rozwaznej jednym tchem tylko dlatego ze szybko sie ja czyta. Nie podoba?a mi sie ani troche ,ale przyznam ze fragmenty niektore by?y ca?kiem smieszne.Emma przedstawi?a ca?kiem inne oblicza postaci, ktore absolutnie nie zas?urzy?y aby je tak opisywano.A ten ca?y Willaugby przedstawi?a go jako wariata z ca?a ferajn? i niby Marianna miala z nim i jego psycholami by? szcz??liwa?? To bardziej wyg?ada?o na komiczne opowiadanie z odrobin? fantastyki.

#8 2005-03-20 20:10:04

Gabra
Użytkownik

Przeczyta?am tylko kontynuacj? Dumy i za inne nie mam zamiaru si? zabiera?, a ju? na pewno nie tkn? kontynuacji Rozwa?nej, zbyt lubi? t? ksi??k?.

#9 2005-03-21 10:08:12

Loana
Użytkownik

Moniczko, jesli chodzi o kontynuacje, ktora przepisywalyscie, jest pewien problem. Po pierwsze, mam tylko 3 czesci z wyslanych 4. Jesli dobrze kojarze, nie dostalam jeszcze tekstu od Justynki. Po drugie, tylko Ty odeslalas mi ksero, a tak sie sklada, ze ja nie mam tej ksiazki, posiadalam tylko to ksero. Moge Ci wyslac to, co mam na kompie, albo pierwsza czesc jako ksiazke smile. Pozdrawiam!

Jakie? pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#10 2005-03-29 14:49:27

fringilla
Użytkownik

Ja wczoraj znalaz?am t? ksi?zk? u mamy i pozyczy?am z ciekawo?ci. Có? mog? powiedzie?? Dno i siedem metrów mu?u... Wydaje mi si?, ?e jak kto? zabiera si? za kontynuacj? klasycznego dzie?a, to po pirerwsze powinien je uwa?nie przeczyta?, a po drugie dowiedzie? sie czego? na temat realiów epoki. Ju? z samych ksi?zek JA mozna si? sporo dowiedzie?, ale to najwyra?niej pani Tennant umkn??o, jednak wyobra?am sobie, ?e b?d?c Brytyjk?, a w ka?dym razie w?adaj?c j?zykiem, ma si? naprawd? spore mo?liwo?ci.

Pierwszy b??d rzeczowy uderzy?a mnie juz na samym pocz?tku: otó? Marianna, juz jako Pani Brandon pisze do Eleonory, ?eby przyjecha?a na plebani?, której Edwar jeszcze dotychczas nie obj??. Tymaczasem w ksi??ce jet wyra?nie powiedziane, ?e Marianna wysz?a za m?? dopiero rok po ?lubie Eleonory... Pisze te? o gor?czce zaka?nej, która zmog?a j? w zesz?ym roku, o zesz?ej zimie, któr? p?dzi?y w Londynie etc.
A poza tym pani Jennnings i jej córka Charlotta jawi? si? jako wredne iontrygantki, gdy tymczasem JA przedstawi?a je jako dobroduzne plotkarki. W ogóle JA pisa?a subtelniej nawet o postaciach negatywnych. Pani Tennant brak dowcipu i wyczucia.
A intymne szczegó?y, którymi dziel? si? korespondentki? Nawet mi?dzy najbli?szymi osobami, takie rzeczy by?y wtedy nie do pomy?lenia!

Uf, wygada?am si?! A jestem dopiero na 52 stronie...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#11 2005-03-29 18:14:17

moniczek
Użytkownik

Loana, jakby? mog?a, to prze?lij mi po prostu to co masz. Jestem ju? tak strasznie ciekawa, co wypisuje ta autorka, ?e zadowol? si? niekompletnym tekstem (mo?e faktycznie jest tak denny, ?e i tak nie b?dzie mi si? chcia?o tego ko?czy?)...
A tak na marginesie - odeslijcie Loanie to ksero, które od niej macie. No i Justyna - co z Twoj? cz??ci? "roboty"?

#12 2005-03-30 15:03:39

dorotka
Użytkownik

Ojej, Loana, zabijesz mnie chyba. Ja nie mog? znale?? tego ksero! Szuka?am 2 dni podczas porz?dków ?wi?tecznych i nie mam poj?cia gdzie to si? zapodzia?o! K?opot w tym, ?e w moim domu ksi??ki s? autentycznie wsz?dzie i nie wiadomo gdzie kto? móg? to upchn??. Czuj? si? naprawd? podle, a jestem roztrzepana i nie odes?a?am od razu. Wstyd mi :oops:

Normalnie zacz??am wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#13 2005-04-09 20:38:03

Rachela
Użytkownik

Ja czyta?am kontynuacj? "Emmy" pani Tennet i po kilku rozdzia?ach ba?am si? czyta? dalej. Moim zdaniem jest tragiczna i nie jest godna aby by? uwa?ana za co? cho? w po?owie tak pi?knego jak ksi?zki lady Austen

Wierna wielbicielka p?k. Brandona:)

#14 2005-04-19 13:24:02

aga
Użytkownik

To prawda, ?e pani Tennant wszystko "wywraca do góry nogami" w
swoich kontynuacjach. Jedna rzecz mi si? tylko u niej podoba, otó? autorka zgrabnie "wydobywa" wszelkie charakterystyczne cechy bohaterów Austen i je by? mo?e celowo wyolbrzymia, wg schematu:
"co by by?o, gdyby...".
Np. w "Emmie i Mariannie" stworzy?a wizj?, co by by?o, gdyby si? okaza?o, ?e jednak Marianna /mimo autentycznej sympatii / nie mog?a pokocha? p?ka Brandona, który nadal widzi w niej dawn? ukochan? Eliz?.
To powa?na przeszkoda do przezwyci??enia wzajemnej nieufno?ci. Nie b?d? nad tym si? rozwodzi?a, ale to ciekawa perspektywa tego zwi?zku.
I ca?kiem przekonuj?co Tennant ukazuje zupe?ny "brak kr?gos?upa" u
Edwarda Ferrrarsa, m??a Eleonory, która nagle t? wad? u niego zauwa?a,
i przechodzi ró?ne m?ki, aby jego wydoby? spod wp?ywu jego matki
i siostry. to mnie ciekawi, a inne szczegó?y sa mniej istotne.

#15 2005-05-13 11:22:27

Anonymous
Gość

W?a?nie przejrza?am kolejn? kontynuacj? "RiR" - "Córk? Elizy" J.Aiken.
Pomijaj?c ma?o ciekaw? fabu??, zauwa?y?am, ?e ta pozycja oraz "Eleonora
i Marianna" ukazuj? Edwarda Ferrarsa i sam? Mariann? jako absolutnych
egoistów, wr?cz nie licz?czych si? z uczuciami swoich ma??onków.
Zw?aszcza Edward F. a? razi nas swoj? gnusno?ci?, brakiem inwencji,
bierno?ci? wobec matki, niech?ci? do jakichkolwiek zmian. Po cz??ci
si? z tym zgadzam, nawet si? dziwi?am, jak Eleonora w ogóle mo?e z takim wytrzyma?. Lucy Steele ju? go dobrze pozna?a i czym pr?dzej go rzuci?a, poznaj?c jego brata. Ten aspekt wydaje mi si? najciekawszy
w obu kontynuacjach, bo daje do my?lenia, jak istotne wady bohaterów
mog? zawa?y? na ich ?yciu.

#16 2005-05-13 11:23:56

Anonymous
Gość

W?a?nie przejrza?am kolejn? kontynuacj? "RiR" - "Córk? Elizy" J.Aiken.
Pomijaj?c ma?o ciekaw? fabu??, zauwa?y?am, ?e ta pozycja oraz "Eleonora
i Marianna" ukazuj? Edwarda Ferrarsa i sam? Mariann? jako absolutnych
egoistów, wr?cz nie licz?czych si? z uczuciami swoich ma??onków.
Zw?aszcza Edward F. a? razi nas swoj? gnusno?ci?, brakiem inwencji,
bierno?ci? wobec matki, niech?ci? do jakichkolwiek zmian. Po cz??ci
si? z tym zgadzam, nawet si? dziwi?am, jak Eleonora w ogóle mo?e z takim wytrzyma?. Lucy Steele ju? go dobrze pozna?a i czym pr?dzej go rzuci?a, poznaj?c jego brata. Ten aspekt wydaje mi si? najciekawszy
w obu kontynuacjach, bo daje do my?lenia, jak istotne wady bohaterów
mog? zawa?y? na ich ?yciu.

#17 2006-04-18 22:11:10

otherwaymistercollins
Użytkownik

Z kontynuacji czyta?am tylko "PEMBERLEY" Emmy Tennant. Odradzam. Po przeczytaniu - 'quite put out'.
Pozdrawiam

#18 2006-07-21 15:48:26

lady_kasiek
Użytkownik

Czyta?am Eleonor? i MArianne i nie miescilo mi si? w g?owie takie bazdury. wszystko sie wali i dwa akapity przed koncem jest happy end tak te? jest zreszt? w Pemberley no paranoja.

GRITAR?? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Stopka forum