Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-03-13 21:20:14

karolcia
U┐ytkownik

"Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Co myslicie o kontynuacji "Rozwaznej i Romantycznej" :?: :?:
Mnie osobiscie nie bardzo się podoba. Autorka zrobila z tej powiesci dramat. Nie przeczytałam jeszcze do konca,ale ponad polowe i zdazylam sie zawiezc.Przeciez pólkownik Brandon do szalenstwa kochał Mariannę,a tu Marianna w listach do siostry Eleonory pisze ze miedzy nimi nie ma uczucia i milosci,ze on nie zdolny jest do takich uczuc.Nie podoba mi sie narazie ta kontynuacja :cry:

┼╗yj rozs─ůdnie, a ┼╝ycie b─Ödzie pi─Ökniejsze.

#2 2005-03-15 12:02:17

aga
U┐ytkownik

Re: "Eleonora i Marianna" Emma Tennant

Znam ten tytu┼é, mam w domu trzy inne ksi─ů┼╝ki tej pisarki- kontynuacje
"Dumy..." i "Emmy". Ot├│┼╝ kr├│tko m├│wi─ůc, ciekawa akcja, sporo humoru, ale czego┼Ť mi brak. Tennant czasami miewa nazbyt dziwne pomys┼éy, np.gdy El┼╝bieta ucieka w 'teren' roz┼╝alona na rzekome z┼ée jej traktowanie przez m─Ö┼╝a. Brak mi w┼éa┼Ťnie g┼é─Öbszego t┼éa psychologicznego, autorka tylko powiela schematy dla powierzchownych romans├│w.
Ale w sumie niezła lektura.

#3 2005-03-15 13:41:25

karolcia
U┐ytkownik

Racja posmia┼éam sie troche np. z pani Ferras lub jej synka Roberta po┼╝artego przez dzikich. Ale mam odczucie ┼╝e troche mija sie z prawd─ů powiesci napisanej przez Jane. Kontynuacja troche schodzi w bok od prawdy.Ale jest humorystyczna i czasem dziwna.Mysle ┼╝e kontynuacja Dumy bardziej mi si─Ö spodoba.

#4 2005-03-15 14:14:24

Loana
U┐ytkownik

"You astonished me!!!" tongue
Naprawd─Ö podobaj─ů si─Ö Wam kontynuacje pani Tennant? Czy sobie ┼╝artujecie? Przeczyta┼éam tylko pocz─ůtek kontynuacji "Dumy..." i boj─Ö si─Ö czyta─ç dalej. Za┼éo┼╝─Ö si─Ö, ┼╝e na sieci mo┼╝na znale┼║─ç o wiele lepsze fanfiki ni┼╝ powie┼Ťci tej pani. Przyzna┼éabym jej nagrod─Ö Z┼éotego T┼éuczka (pierwowz├│r na forum fanfik├│w HP) wink. Mo┼╝e kiedy┼Ť dorosn─Ö do tego rodzaju "tf├│rczo┼Ťci" ;P. Pozdrawiam!

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#5 2005-03-15 15:14:05

dorotka
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö z Loan─ů, ta ca┼éa Tennant chyba si─Ö z choinki urwa┼éa - najgorsze jest to, ┼╝e ona te bzdury traktowa┼éa ca┼ékiem serio!
Mo┼╝na znale┼║─ç ciekawe kontynuacje w necie, chocia┼╝ najwi─Öcej jest opowiada┼ä przeniesionych do wsp├│┼éczesno┼Ťci. A w wielu po prostu kto┼Ť si─Ö nabija z niekt├│rych postaci, wyolbrzymiaj─ůc je i to jest fajne. Nie mo┼╝na pisa─ç jaki┼Ť dziwactw i my┼Ťle─ç, ┼╝e komu┼Ť si─Ö spodobaj─ů.

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#6 2005-03-15 17:33:17

moniczek
U┐ytkownik

A tak a propos kontynuacji... Loana, co z t─ů, kt├│r─ů tak dzielnie wklepywa┼éy┼Ťmy do WORD'a? Ja przyznam si─Ö, ┼╝e jeszcze ┼╝adnej z istniej─ůcych kontynuacji nie czyta┼éam i ch─Ötnie bym to uczyni┼éa, niezale┼╝nie od jej jako┼Ťci. Przynajmniej wyrobi─Ö sobie jakie┼Ť zdanie na ten temat.

#7 2005-03-18 10:07:57

karolcia
U┐ytkownik

uwarzam ze to bzdury chociaz przeczyta┼éam kontynuacje rozwaznej jednym tchem tylko dlatego ze szybko sie ja czyta. Nie podoba┼éa mi sie ani troche ,ale przyznam ze fragmenty niektore by┼éy ca┼ékiem smieszne.Emma przedstawi┼éa ca┼ékiem inne oblicza postaci, ktore absolutnie nie zas┼éurzy┼éy aby je tak opisywano.A ten ca┼éy Willaugby przedstawi┼éa go jako wariata z ca┼éa ferajn─ů i niby Marianna miala z nim i jego psycholami by─ç szcz─Ö┼Ťliwa?? To bardziej wyg┼éada┼éo na komiczne opowiadanie z odrobin─ů fantastyki.

#8 2005-03-20 20:10:04

Gabra
U┐ytkownik

Przeczyta┼éam tylko kontynuacj─Ö Dumy i za inne nie mam zamiaru si─Ö zabiera─ç, a ju┼╝ na pewno nie tkn─Ö kontynuacji Rozwa┼╝nej, zbyt lubi─Ö t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö.

#9 2005-03-21 10:08:12

Loana
U┐ytkownik

Moniczko, jesli chodzi o kontynuacje, ktora przepisywalyscie, jest pewien problem. Po pierwsze, mam tylko 3 czesci z wyslanych 4. Jesli dobrze kojarze, nie dostalam jeszcze tekstu od Justynki. Po drugie, tylko Ty odeslalas mi ksero, a tak sie sklada, ze ja nie mam tej ksiazki, posiadalam tylko to ksero. Moge Ci wyslac to, co mam na kompie, albo pierwsza czesc jako ksiazke smile. Pozdrawiam!

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#10 2005-03-29 14:49:27

fringilla
U┐ytkownik

Ja wczoraj znalaz┼éam t─Ö ksi─ůzk─Ö u mamy i pozyczy┼éam z ciekawo┼Ťci. C├│┼╝ mog─Ö powiedzie─ç? Dno i siedem metr├│w mu┼éu... Wydaje mi si─Ö, ┼╝e jak kto┼Ť zabiera si─Ö za kontynuacj─Ö klasycznego dzie┼éa, to po pirerwsze powinien je uwa┼╝nie przeczyta─ç, a po drugie dowiedzie─ç sie czego┼Ť na temat reali├│w epoki. Ju┼╝ z samych ksi─ůzek JA mozna si─Ö sporo dowiedzie─ç, ale to najwyra┼║niej pani Tennant umkn─Ö┼éo, jednak wyobra┼╝am sobie, ┼╝e b─Öd─ůc Brytyjk─ů, a w ka┼╝dym razie w┼éadaj─ůc j─Özykiem, ma si─Ö naprawd─Ö spore mo┼╝liwo┼Ťci.

Pierwszy b┼é─ůd rzeczowy uderzy┼éa mnie juz na samym pocz─ůtku: ot├│┼╝ Marianna, juz jako Pani Brandon pisze do Eleonory, ┼╝eby przyjecha┼éa na plebani─Ö, kt├│rej Edwar jeszcze dotychczas nie obj─ů┼é. Tymaczasem w ksi─ů┼╝ce jet wyra┼║nie powiedziane, ┼╝e Marianna wysz┼éa za m─ů┼╝ dopiero rok po ┼Ťlubie Eleonory... Pisze te┼╝ o gor─ůczce zaka┼║nej, kt├│ra zmog┼éa j─ů w zesz┼éym roku, o zesz┼éej zimie, kt├│r─ů p─Ödzi┼éy w Londynie etc.
A poza tym pani Jennnings i jej c├│rka Charlotta jawi─ů si─Ö jako wredne iontrygantki, gdy tymczasem JA przedstawi┼éa je jako dobroduzne plotkarki. W og├│le JA pisa┼éa subtelniej nawet o postaciach negatywnych. Pani Tennant brak dowcipu i wyczucia.
A intymne szczeg├│┼éy, kt├│rymi dziel─ů si─Ö korespondentki? Nawet mi─Ödzy najbli┼╝szymi osobami, takie rzeczy by┼éy wtedy nie do pomy┼Ťlenia!

Uf, wygadałam się! A jestem dopiero na 52 stronie...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#11 2005-03-29 18:14:17

moniczek
U┐ytkownik

Loana, jakby┼Ť mog┼éa, to prze┼Ťlij mi po prostu to co masz. Jestem ju┼╝ tak strasznie ciekawa, co wypisuje ta autorka, ┼╝e zadowol─Ö si─Ö niekompletnym tekstem (mo┼╝e faktycznie jest tak denny, ┼╝e i tak nie b─Ödzie mi si─Ö chcia┼éo tego ko┼äczy─ç)...
A tak na marginesie - odeslijcie Loanie to ksero, kt├│re od niej macie. No i Justyna - co z Twoj─ů cz─Ö┼Ťci─ů "roboty"?

#12 2005-03-30 15:03:39

dorotka
U┐ytkownik

Ojej, Loana, zabijesz mnie chyba. Ja nie mog─Ö znale┼║─ç tego ksero! Szuka┼éam 2 dni podczas porz─ůdk├│w ┼Ťwi─ůtecznych i nie mam poj─Öcia gdzie to si─Ö zapodzia┼éo! K┼éopot w tym, ┼╝e w moim domu ksi─ů┼╝ki s─ů autentycznie wsz─Ödzie i nie wiadomo gdzie kto┼Ť m├│g┼é to upchn─ů─ç. Czuj─Ö si─Ö naprawd─Ö podle, a jestem roztrzepana i nie odes┼éa┼éam od razu. Wstyd mi :oops:

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#13 2005-04-09 20:38:03

Rachela
U┐ytkownik

Ja czyta┼éam kontynuacj─Ö "Emmy" pani Tennet i po kilku rozdzia┼éach ba┼éam si─Ö czyta─ç dalej. Moim zdaniem jest tragiczna i nie jest godna aby by─ç uwa┼╝ana za co┼Ť cho─ç w po┼éowie tak pi─Öknego jak ksi─ůzki lady Austen

Wierna wielbicielka płk. Brandona:)

#14 2005-04-19 13:24:02

aga
U┐ytkownik

To prawda, ┼╝e pani Tennant wszystko "wywraca do g├│ry nogami" w
swoich kontynuacjach. Jedna rzecz mi si─Ö tylko u niej podoba, ot├│┼╝ autorka zgrabnie "wydobywa" wszelkie charakterystyczne cechy bohater├│w Austen i je by─ç mo┼╝e celowo wyolbrzymia, wg schematu:
"co by było, gdyby...".
Np. w "Emmie i Mariannie" stworzy┼éa wizj─Ö, co by by┼éo, gdyby si─Ö okaza┼éo, ┼╝e jednak Marianna /mimo autentycznej sympatii / nie mog┼éa pokocha─ç p┼éka Brandona, kt├│ry nadal widzi w niej dawn─ů ukochan─ů Eliz─Ö.
To powa┼╝na przeszkoda do przezwyci─Ö┼╝enia wzajemnej nieufno┼Ťci. Nie b─Öd─Ö nad tym si─Ö rozwodzi┼éa, ale to ciekawa perspektywa tego zwi─ůzku.
I ca┼ékiem przekonuj─ůco Tennant ukazuje zupe┼ény "brak kr─Ögos┼éupa" u
Edwarda Ferrrarsa, m─Ö┼╝a Eleonory, kt├│ra nagle t─Ö wad─Ö u niego zauwa┼╝a,
i przechodzi róźne męki, aby jego wydobyć spod wpływu jego matki
i siostry. to mnie ciekawi, a inne szczegóły sa mniej istotne.

#15 2005-05-13 11:22:27

Anonymous
GoŠ

W┼éa┼Ťnie przejrza┼éam kolejn─ů kontynuacj─Ö "RiR" - "C├│rk─Ö Elizy" J.Aiken.
Pomijaj─ůc ma┼éo ciekaw─ů fabu┼é─Ö, zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e ta pozycja oraz "Eleonora
i Marianna" ukazuj─ů Edwarda Ferrarsa i sam─ů Mariann─Ö jako absolutnych
egoist├│w, wr─Öcz nie licz─ůczych si─Ö z uczuciami swoich ma┼é┼╝onk├│w.
Zw┼éaszcza Edward F. a┼╝ razi nas swoj─ů gnusno┼Ťci─ů, brakiem inwencji,
bierno┼Ťci─ů wobec matki, niech─Öci─ů do jakichkolwiek zmian. Po cz─Ö┼Ťci
si─Ö z tym zgadzam, nawet si─Ö dziwi┼éam, jak Eleonora w og├│le mo┼╝e z takim wytrzyma─ç. Lucy Steele ju┼╝ go dobrze pozna┼éa i czym pr─Ödzej go rzuci┼éa, poznaj─ůc jego brata. Ten aspekt wydaje mi si─Ö najciekawszy
w obu kontynuacjach, bo daje do my┼Ťlenia, jak istotne wady bohater├│w
mog─ů zawa┼╝y─ç na ich ┼╝yciu.

#16 2005-05-13 11:23:56

Anonymous
GoŠ

W┼éa┼Ťnie przejrza┼éam kolejn─ů kontynuacj─Ö "RiR" - "C├│rk─Ö Elizy" J.Aiken.
Pomijaj─ůc ma┼éo ciekaw─ů fabu┼é─Ö, zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e ta pozycja oraz "Eleonora
i Marianna" ukazuj─ů Edwarda Ferrarsa i sam─ů Mariann─Ö jako absolutnych
egoist├│w, wr─Öcz nie licz─ůczych si─Ö z uczuciami swoich ma┼é┼╝onk├│w.
Zw┼éaszcza Edward F. a┼╝ razi nas swoj─ů gnusno┼Ťci─ů, brakiem inwencji,
bierno┼Ťci─ů wobec matki, niech─Öci─ů do jakichkolwiek zmian. Po cz─Ö┼Ťci
si─Ö z tym zgadzam, nawet si─Ö dziwi┼éam, jak Eleonora w og├│le mo┼╝e z takim wytrzyma─ç. Lucy Steele ju┼╝ go dobrze pozna┼éa i czym pr─Ödzej go rzuci┼éa, poznaj─ůc jego brata. Ten aspekt wydaje mi si─Ö najciekawszy
w obu kontynuacjach, bo daje do my┼Ťlenia, jak istotne wady bohater├│w
mog─ů zawa┼╝y─ç na ich ┼╝yciu.

#17 2006-04-18 22:11:10

otherwaymistercollins
U┐ytkownik

Z kontynuacji czytałam tylko "PEMBERLEY" Emmy Tennant. Odradzam. Po przeczytaniu - 'quite put out'.
Pozdrawiam

#18 2006-07-21 15:48:26

lady_kasiek
U┐ytkownik

Czyta┼éam Eleonor─Ö i MArianne i nie miescilo mi si─Ö w g┼éowie takie bazdury. wszystko sie wali i dwa akapity przed koncem jest happy end tak te┼╝ jest zreszt─ů w Pemberley no paranoja.

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Stopka forum