Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2008-03-29 23:33:51

Bridget
U┐ytkownik

Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Mam ochot─Ö przeczyta─ç kt├│r─ů┼Ť z kontynuacji DiU, ale nie wiem, kt├│r─ů i czy w og├│le jest sens. Czy mog┼éabym prosi─ç o rad─Ö i opini─Ö? B─Öd─Ö baaaardzo wdzi─Öczna:)

"Ksi─Ö┼╝yc co┼Ť kracze, wrona blaskiem l┼Ťni
Zawsze znajd─Ö milionera, co przerzuci w─Ögiel mi..."

#2 2008-03-30 20:58:51

Dione
U┐ytkownik

Re: Kontynuacje "Dumy i uprzedzenia"

Ja osobi┼Ťcie jestem przeciw. Przeczyta┼éam "Pemberly" i ..... Mam nadziej─Ö, ┼╝e kiedy┼Ť uda mi si─Ö o tej kontynuacji zapomnie─ç. Bingley dosta┼é nie┼Ťlubne dziecko, a Lizzy charakter Jane roll Tak mnie zniech─Öci┼éo, ┼╝e na inne kontynuacje nawet nie patrz─Ö.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#3 2008-03-31 17:11:32

Bridget
U┐ytkownik

Ojej! W┼éa┼Ťnie tego si─Ö obawia┼éam - ┼╝e charaktery b─Öd─ů wypaczone i popsuj─Ö sobie ca┼é─ů radoch─Ö. Biedna Jane... Moze chcia┼éa, ┼╝eby jednak co┼Ť zosta┼éo niedopowiedziane w jej powie┼Ťciach tak, ┼╝e kazdy czytelnik rwie sobie w┼éosy z g┼éowy co te┼╝ mog┼éo si─Ö tam dalej zdarzy─ç. Bardzo mnie to ciekawi, ale je┼Ťli ma to by─ç kiepska kontynuacja, to ja dzi─Ökuj─Ö.
Ci─ůgle jednak mam nadziej─Ö, ze kto┼Ť napisze co┼Ť, co zaspokoi moje wymagania...

"Ksi─Ö┼╝yc co┼Ť kracze, wrona blaskiem l┼Ťni
Zawsze znajd─Ö milionera, co przerzuci w─Ögiel mi..."

#4 2008-03-31 18:42:50

Tamara
U┐ytkownik

Najlepiej samemu sobie do┼Ťpiewywa─ç wedle w┼éasnych wymaga┼ä , bo kontynuacje s─ů takim w┼éa┼Ťnie do┼Ťpiewywaniem jak co komu w duszy zagra , a zagrywa baaardzo r├│┼╝ni┼Ťcie i niekoniecznie fajnie . Ja takich ksi─ů┼╝ek unikam , szkoda na to czasu . Przecie┼╝ i tak wiadomo , ┼╝e ┼╝yli d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie wink

#5 2008-05-21 13:39:00

sibia
U┐ytkownik

A ja mam wielk─ů pro┼Ťb─Ö do forumowiczek z wi─Ökszym sta┼╝em.
Podczytuj─Ö to forum, oraz to p├│┼énocnopo┼éudniowe, no i niestety wsi─ůk┼éam i zajmuje mi to stanowczo za du┼╝o czasu - dlatego si─Ö tam nie rejestruj─Ö, bo wpadn─Ö zupe┼énie.
Ale wkr─Öci┼éam si─Ö w fanfiki. Bardzo bardzo. I niestety dwa, forumowych Autorek s─ů uci─Öte/ocenzurowane/nie wiem, jak to nazwa─ç.

Widzia┼éam, ┼╝e Dione, kt├│ej dzie┼éo bardzo mi si─Ö podoba┼éo bywa i tu, wi─Öc ja z pro┼Ťb─ů (nie umiem tu wys┼éa─ç priwa, sierotka komputerowa) - czy mo┼╝na by prosi─ç, ┼Ťlicznie dygaj─ůc, o przes┼éanie pe┼énej wersji ff na maila? sibia<maupa>wp.pl
B─Öd─Ö bardzo, bardzo zobowi─ůzana.

#6 2008-05-24 20:01:20

Dione
U┐ytkownik

Zaraz wysy┼éam. Na r├│┼╝owym te┼╝ w┼éa┼Ťnie znalaz┼éam nowy adresik, wi─Öc wysy┼éam hurtowo. A je┼Ťli to Ty Sibio ukrywasz si─Ö te┼╝ jako Go┼Ť─ç na r├│┼╝├│wym, to dostaniesz dwa egzemplarze wink

#7 2008-05-24 22:11:32

sibia
U┐ytkownik

Achchch, dzi─Ökuj─Ö, Dione!

Na r├│┼╝owym to nie ja, zakaza┼éam sobie pisa─ç, jak zaczn─Ö, to mnie wci─ůgnie i b─Ödzie klops.
Jest nas fanek Waszej tw├│rczo┼Ťci wi─Öcej smile.

Lec─Ö sprawdzi─ç poczt─Ö. Juppi smile

#8 2008-05-28 17:09:20

karolinak
U┐ytkownik

Cze┼Ť─ç!!!
Mam do was ogromn─ů pro┼Ťb─Ö, czy je┼Ťli macie kontynuacj─Ö na kompie, to czy mog┼éyby┼Ťcie mi pu┼Ťci─ç na e-maila?
Bardzo przepraszam za t─ů pro┼Ťb─Ö, ale sama nigdzie nie mog─Ö znale┼║─ç.
Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö i podrawiam

#9 2008-05-28 19:36:09

Agnes15
U┐ytkownik

moim zdaniem kontynuacje tej ksiazki sa zbedne. Jane Austen napisala tyle, a zakonczenie jest do wybowu, jakie sobie tylko ktos wymarzy...

#10 2008-05-28 20:50:17

Akaterine
Administrator

Poza tym s─ů kiepskie, m├│wi─ůc delikatnie wink. Mnie odrzuci┼éo od nich pobie┼╝ne przejrzenie w bibliotece.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#11 2008-05-29 15:56:51

elbereth
U┐ytkownik

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#12 2008-05-29 21:33:38

karotka
U┐ytkownik

Hehe a co to? dziennik Darcego? big_smile i o czym? smile Może dlatego, że biedak taki skryty był wink

#13 2008-05-30 10:35:07

elbereth
U┐ytkownik

Dokładnie tak, dziennik Darcy'ego smile Nie jest to kontynuacja P&P, tylko próba ukazania tej samej historii... z drugiej strony.

Pomys┼é bardzo ciekawy, powszechnie wiadomo bowiem, ┼╝e JA wszytskie perypetie bohater├│w przedstawia┼éa jedynie z perspektywy kobiecej - w jej powie┼Ťciach nie pojawiaj─ů si─Ö np. sceny, w kt├│rych braliby udzia┼é sami m─Ö┼╝czy┼║ni. Wyj─ůtkiem od tej kobieco┼Ťci s─ů mo┼╝e nieliczne listy bohater├│w p┼éci m─Öskiej (chocia┼╝, b─ůd┼║my szczerzy, jaki facet naprawd─Ö napisa┼éby co┼Ť takiego tongue)

Cytuję z okładki Mr. Darcy's Diary:

Pride and Prejudice: It's Darcy's turn to tell his side of the story...

The only place Darcy could share his innermost feelings was in the private pages of his diary... Torn between his sense of duty to his family name and his growing passion for Elizabeth Bennet, all he can do is struggle not to fall in love. A skillful and graceful imagining of the hero's point of view in one of the most beloved and enduring love stories of all time.

Powie┼Ť─ç Amandy Grange to w istocie rozbudowana fanfiction, ca┼ékiem nie┼║le, moim zdaniem, koresponduj─ůca z orygina┼éem. Darcy jest inteligentny, ujmuj─ůcy i (podobnie do samej JA) obdarzony darem subtelnej ironii, zw┼éaszcza w stosuku do Bingleya, traktowanego przeze┼ä odrobin─Ö protekcjonalnie.

Akcja powie┼Ťci rozpoczyna sie tu┼╝ przed decyzj─ů Darcyego o wys┼éaniu Georgiany nad morze (lipiec), ko┼äczy za┼Ť niespe┼éna dwa lata p├│┼║niej, w marcu, jaki┼Ť czas po ┼Ťlubie z Elizabeth (w finale widzimy pa┼ästwo Darcy'ch goszcz─ůcych... pa┼ästwa Collins big_smile).

Podsumowuj─ůc - bardzo sympatyczna lektura, my┼Ťl─Ö ┼╝e JA by si─Ö o ni─ů nie obrazi┼éa. Niestety, z tego co mi wiadomo, ksi─ů┼╝ka nie jest dost─Öpna w Polsce hmm

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#14 2008-05-30 13:05:58

Dione
U┐ytkownik

Opr├│cz tego dziennika w podobny spos├│b (czyli D&U oczami Darcy'ego) jest pisana ksi─ů┼╝ka Pameli Aidan "A Novel of Fitzwilliam Darcy, Gentelmen". Czyta┼éam. Jest w trzech cz─Ö┼Ťciach. Druga dotyczy okresu pomi─Ödzy Netherfield a Kent, o kt├│rym JA nic nie pisa┼éa i jest to cz─Ö┼Ť─ç, przez kt├│r─ů najtrudniej przebrn─ů─ç. Pozosta┼ée dwie - czyta si─Ö ca┼ékiem nie┼║le. Musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e mi si─Ö podoba┼éa. W Polsce mo┼╝na j─ů dosta─ç w empiku (raczej na ich stronie, ale przez sklep te┼╝ mo┼╝na zam├│wi─ç-sprowadz─ů). Niestety jest jeszcze nieprzet┼éumaczona. Tylko na r├│┼╝owym forum by┼éy swego czasu nieoficjalnie t┼éumaczone cz─Ö┼Ťci 1 i 3 (druga w formie trzystronicowego sterszczenia). Pamela ma mani─Ö ubior├│w, ale poza tym ca┼ékiem przyjemnie si─Ö to czyta.
A kontynuacji nie polecam. Czyta┼éam "Pemberley" i .... wci─ů┼╝ staram si─Ö zapomnie─ç, ┼╝e wzi─Ö┼éam t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö do r─Öki. Jestem po niej, najog├│lniej m├│wi─ůc, zniesmaczona.

#15 2008-05-30 20:11:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

tiaaa, ale musisz przyznac, ze Fletcher to jest prawdziwy geniusz i cud w jednej osobie big_smile
Chociaz te opisy guziczk├│w, kokardek, tiuli, jedwabi├│w powodowaly casem odruch wymiotny...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#16 2008-05-31 00:53:11

Dione
U┐ytkownik

A pr├│cz Fletchera, jeszcze Dy - no chodz─ůcy idea┼é, przy nim to nawet Darsika nie brak. big_smile

#17 2008-05-31 15:20:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

O Dy to ja nie wspomne, bo to maj hiroł namber łan. Darsik przy nim to takie ciepłe kluchy...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#18 2008-06-01 19:51:51

Dione
U┐ytkownik

No "ciepłe kluchy" to troszku może przesada, ale fakt że w takim Dy'u to mogłabym się z miejsca zakochać wink

#19 2008-07-12 22:37:02

Nancy18
U┐ytkownik

Znalazłam opis innej kontynuacji D&U autorki ,,Pemberly''.
,,Niedobrana para''
Z ostatnich stron powie┼Ťci Emmy Tennant "Pemberley", kt├│ra stanowi┼éa kontynuacj─Ö arcydzie┼éa Jane Austen "Duma i uprzedzenie", mogli┼Ťmy si─Ö dowiedzie─ç, ┼╝e ma┼é┼╝e┼ästwo El┼╝biety i pana Darcy'ego oczekuje narodzin potomka. Jednak┼╝e lata p┼éyn─ů i oto w "Niedobranej parze" dwoje ich dzieci wkracza ju┼╝ w wiek m┼éodzie┼äczy. Pi─Ökna i rezolutna Miranda jest dystyngowan─ů m┼éod─ů dam─ů i idealn─ů c├│rk─ů - niestety, to nie ona, lecz daleki od idea┼éu jej brat Edward ma by─ç dziedzicem rodzinnego maj─ůtku. Istnieje gro┼║ba, ┼╝e Pemberley przejdzie w obce r─Öce...

To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne.

#20 2008-07-12 23:20:33

Ulka
U┐ytkownik

Niestety, czytałam.

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#21 2008-07-14 14:49:52

anika
U┐ytkownik

Masz racj─Ö Ulka, niestety!

anika

#22 2008-07-15 20:07:41

Nancy18
U┐ytkownik

┼╝aluje ze nie mam jak tego zdobyc. ufam Waszemu osadowi i dobremu smaku,ale chcialabym po wlasnych doswiadczeniach zjechac z gory na dol te ksiazki

To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne.

#23 2008-07-16 09:10:11

Loana
U┐ytkownik

Czasami w bibliotekach sa, a czasami na Allegro, chociaz ceny osiagaja zwykle niewymierne do jakosci tongue.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#24 2008-07-16 18:43:31

anchema
U┐ytkownik

Nancy18 napisa│:

┼╝aluje ze nie mam jak tego zdobyc. ufam Waszemu osadowi i dobremu smaku,ale chcialabym po wlasnych doswiadczeniach zjechac z gory na dol te ksiazki

popieram, tez nie chc─Ö ocenia─ç ksi─ů┼╝ki kt├│rej nie czyta┼éam i w zwi─ůzku z tym mam propozycj─Ö
posiadam potworka "zakochana emma", ch─Ötnie si─Ö go pozb─Öde, mo┼╝e wi─Öc kto┼Ť z was wymieni┼éby sie ze mn─ů na inne dzie┼éko pani Tennat, bo pieni─Ödzy na to szkoda
mog─Ö si─Ö zobowi─ůza─ç, ┼╝e po przeczytaniu dam zna─ç na forum i wy┼Ťl─Ö ksi─ů┼╝k─Ö dalej, w zamian za inn─ů itd. wcale nie chc─Ö ┼╝eby te wypociny do mnie wr├│ci┼éy, wi─Öc kto┼Ť mo┼╝e ja pos┼éa─ç dalej i tak wszyscy, kt├│rzy nie czytali a chc─ů sobie wyrobi─ç zdanie i nie wydawa─ç za du┼╝o byli by usatysfakcjonowani
ka┼╝dy poni├│s┼éby tylko koszt przesy┼éki, jakie┼Ť 6-7 z┼é (choc jak na ksi─ů┼╝ki tej pani to i tak za du┼╝o)

#25 2009-04-23 12:58:59

Tyna
U┐ytkownik

ja mimo wszystko chcia┼éabym przeczyta─ç kt├│r─ů┼Ť z kontynuacji. Tak dla zaspokojenia ciekawo┼Ťci;)

Stopka forum