Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2008-01-27 18:20:55

Akaterine
Administrator

Re: Zwiastun i serial Rozwa┼╝na i romantyczna (2008)

Jednak uda┼éo mi si─Ö obejrze─ç ca┼éo┼Ť─ç. Odczucia mam troch─Ö mieszane, cho─ç og├│lnie dobre. Zaczn─Ö mo┼╝e od pozytyw├│w.
Bardzo podoba┼éy mi si─Ö siostry Dashwood i pani Dashwood - by┼éo mi─Ödzy nimi ciep┼éo, zrozumienie, blisko┼Ť─ç. ┼Üwietna jest Marianne - bardzo naturalna, jej ca┼éa romantyczno┼Ť─ç nie by┼éa jak─ů┼Ť poz─ů, ale wewn─Ötrzn─ů potrzeb─ů, by┼éa m┼éod─ů, emocjonaln─ů dziewczyn─ů i w ten spos├│b to wyra┼╝a┼éa (dodam, ┼╝e fank─ů wykonania Kate Winslet nigdy nie by┼éam...). Podobali mi si─Ö trzej g┼é├│wni panowie - Willoughby niby sympatyczny, ale nie budzi┼é ciep┼éych uczu─ç, Edward spokojny, nie┼Ťmia┼éy, do tego przystojny (mi┼éa odmiana po Hugh Grancie wink), bardzo mi si─Ö podoba┼é, z reszt─ů jak Brandon. Z postaci drugoplanowych podobali mi si─Ö wszyscy poza Palmerami (tu jednak nie do przebicia s─ů Imelda Staunton i Hugh Laurie ze starej wersji), mo┼╝e Lucy te┼╝ wydawa┼éa si─Ö troch─Ö za g┼éupia, mia┼éam wra┼╝enie, ┼╝e m├│wi Elinor o zar─Öczynach z Edwardem z czystej naiwno┼Ťci i g┼éupoty, a nie z┼éo┼Ťliwo┼Ťci.
Oczywi┼Ťcie pi─Ökna muzyka (poza kilkoma momentami, np gdy Marianne b─Öd─ůc u Palmer├│w idzie na ten niefortunny spacer i mdleje), zdj─Öcia - bardzo ┼éadne uj─Öcia posiad┼éo┼Ťci, fajne te┼╝ by┼éy dwa uj─Öcia u sir Johna - przy pierwszej wizycie i przy tej, gdy pojawiaj─ů si─Ö panny Steele - ca┼éa rodzina wygl─ůda jak z XIX-wiecznego obrazu, co w po┼é─ůczeniu z muzyk─ů wygl─ůda komicznie.
Negatywy to zdecydowanie wi─Ökszo┼Ť─ç sukienek panien Dashwood (na tym punkcie jestem przewra┼╝liwiona wink), nie podoba┼éy mi si─Ö te┼╝ niekt├│re uj─Öcia (szczeg├│lnie zbli┼╝enia na twarz, jak ja tego nie lubi─Ö!), jednak najbardziej nie podoba┼éa mi si─Ö ko┼äc├│wka... Wszystko posz┼éo jako┼Ť zbyt szybko, szczeg├│lnie w─ůtek Marianne (cho─ç na plus jest to, ┼╝e mo┼╝na by┼éo zrozumie─ç, kiedy jej uczucia do pu┼ékownika uleg┼éy zmianie i ja osobi┼Ťcie rozumia┼éam, dlaczego pu┼ékownik jej si─Ö podoba┼é, bo w starej wersji Rickman te┼╝ mnie jako┼Ť nie rusza┼é...), za┼Ť poprowadzenie w ostatnich 5 minutach w─ůtku Elinor by┼éo okropne... W momencie, gdy Edward m├│wi, ┼╝e jest wolny, dla mnie mo┼╝e pojawi─ç si─Ö napis "I wtedy Edward o┼Ťwiadczy┼é si─Ö Elinor i oni, oraz Marianne i Brandon, ┼╝yli d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie". Samo "┼╝yli d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie" r├│wnie┼╝ mi si─Ö nie podoba┼éo - Edward biegaj─ůcy za kurami i Brandon wnosz─ůcy Marianne na r─Ökach do domu, oj, nie tego si─Ö spodziewa┼éam... Ta ko┼äc├│wka g┼é├│wnie sprawi┼éa, ┼╝e uczucia mam mieszane, a nie, jak po pierwszych dw├│ch odcinkach, pozytywne z ma┼éymi "ale" wink.

W por├│wnaniu z wersj─ů 1995 ta wypada jak dla mnie lepiej, g┼é├│wnie dlatego, ┼╝e nie jestem wielk─ů fank─ů starej - jest nakr─Öcona zgrabnie, ale bez zachwyt├│w, poza tym jak pisa┼éam - nie przepadam za Kate Winslet i jej Marianne, Rickman, cho─ç go lubi─Ö, nie wzbudza we mnie ┼╝adnych emocji, Emma Thompson nie pasowa┼éa, a Grant by┼é dla mnie pora┼╝k─ů, no i z racji ┼╝e to film, nie wszystkie w─ůtki zosta┼éy wyczerpane, a niekt├│re w og├│le do mnie nie przem├│wi┼éy (Marianne i Brandon).
To chyba wszystko, co chciałam powiedzieć wink.

Ostatnio edytowany przez Akaterine (2008-01-27 18:23:10)

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#27 2008-01-28 15:49:45

Loana
U┐ytkownik

Akaterino, dziekuje za recenzje smile. Naprawde dobrze opisalas swoje uczucia. Co prawda ja bede miala pewne inne, ale co do koncowki, pewnie sie z Toba zgodze, nie lubie przesady tongue.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#28 2008-02-12 21:02:53

ptasia
U┐ytkownik

Wi─Öc w┼éa┼Ťnie obejrza┼éam pierwszy odcinek i odczucia mam mieszane; z przewag─ů neutralnego/pozytywnego, ale ja odwrotnie ni┼╝ Akaterine: jednak wol─Ö Anga Lee wink, Winslet mi si─Ö podoba, i Rickman zdecydowanie budzi moje ┼╝ywsze bicie serca wink. Na pozytywnie po 1-ce: pani Dashwood - m┼éodsza, atrakcyjniejsza i bardziej trzpiotowata, je┼Ťli mo┼╝na tak okre┼Ťli─ç kobiete 40-letni─ů, tak, jak wydaje mi si─Ö by┼éa opisana; Fanny (dlaczego o niej nie pomy┼Ťlano przy doborze Narcyzy Malfoy do najnowszego Pottera?) i relacje ma┼é┼╝e┼äskie Johna & Fanny; pani Middleton (dok┼éadnie jak w ksi─ů┼╝ce, a u A. Lee wyci─Öta; scena 1szego obiadu rzeczywi┼Ťcie jak z obrazu smile; krajobrazy, zdj─Öcia; raczej Edward, tzn. zdecydowanie jest bardziej atrakcyjny i bardziej swobodny; Margaret (b. fajna ta ma┼éa). Siostry Dashwood: neutralnie. Willoughby - mniej sympatyczny, bardziej drapie┼╝ny na wst─Öpie ni┼╝ w wersji 1995. Na minus: niestety Brandon - ostatnio ogl─ůda┼éam tego aktora w State of play, gdzie gra do┼Ť─ç o┼Ťlizg┼éego typa, i jako┼Ť nie podoba mi si─Ö u Brandona; p. Weasley, tj. przepraszam, sir John jest zbyt karykaturalny. Og├│lnie rzecz bior─ůc mam wra┼╝enie, ┼╝e jest zbyt wsp├│┼écze┼Ťnie - pomijaj─ůc scen─Ö trzepania dywanu ;/, to mruganie Edwarda na Margaret (btw, czemu m├│wi─ů na ni─ů Meg?? Nie przypominam sobie z ksi─ů┼╝ki??), i og├│lnie mimika, gesty i zachowania wydaj─ů mi si─Ö za mocno osadzone w 2008 r., a nie ponad 200 lat wcze┼Ťniej. Tak┼╝e niekt├│re aluzje s─ů zbyt wyra┼║ne: Edwarda "I want you..." ("Pragn─Ö ci─Ö...") - tu Elinor wygl─ůda jak rybka wyrzucona na brzeg, tj. wytrzeszcz i wp├│┼é otwarte usta, pauza - "... to know" (..."powiadomi─ç...") - czy trzeba tak prosto z mostu? To samo przeszkadza┼éo mi (m.in.) w P&P 2005. No, ale zobaczymy, jak b─Ödzie dalej.
A tak poza tym, ┼éadnie w tym Devon - ech. Pomijaj─ůc to, ┼╝e na widok nowej siedziby panien Dashwood, tj. domku nad morzem, prawie wybuchn─Ö┼éam p┼éaczem (--> domek na pla┼╝y --> Pokuta).

Ostatnio edytowany przez ptasia (2008-02-12 21:03:19)

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#29 2008-02-12 21:24:02

ptasia
U┐ytkownik

aha, i Willoughby cytuje wiersz Byrona (So we'll no more go a' roving), kt├│ry powsta┼é po napisaniu przez JA/czasie akcji powie┼Ťci, a opublikowany zosta┼é jeszcze p├│┼║niej

Co┼Ť nieco┼Ť

#30 2008-02-13 11:11:54

Akaterine
Administrator

Wsp├│┼éczesno┼Ť─ç tego filmu te┼╝ uwa┼╝am za minus, wida─ç, ┼╝e tw├│rcy inspirowali si─Ö now─ů Dum─ů, a szkoda. Tym bardziej, ┼╝e jestem po dw├│ch odcinkach Cranford i widz─Ö, ┼╝e mo┼╝na zrobi─ç co┼Ť sympatycznego i interesuj─ůcego, a przy zgodnego z epok─ů. Mo┼╝e gdyby inny producent si─Ö za to zabra┼é, by┼éoby lepsze? (nad Dum─ů, Emm─ů i Wives and Daughters z Daviesem pracowa┼éa producentka Sue Birtwistle i z te ekranizacje s─ů przecudne, teraz ona pracowa┼éa przy Cranford i r├│wnie┼╝ wysz┼éo wspania┼ée).

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#31 2008-02-18 21:05:42

ptasia
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie sko┼äczy┼éam ogl─ůda─ç. Inaczej ni┼╝ Akaterine, po odc. 2 mia┼éam kryzys i wydawa┼é mi si─Ö najs┼éabszy, na 3-ci i ko┼äc├│wk─Ö nastawia┼éam si─Ö negatywnie, a by┼éo du┼╝o lepiej ni┼╝ my┼Ťla┼éam (mo┼╝e poza bieganiem za kurami). Wci─ů┼╝ wol─Ö ca┼éo┼Ťciowo Anga Lee. Na + zdecydowanie Edward (je┼Ťli kto┼Ť lubi Akunina - ma gra─ç Fandorina w hollywoodzkim Azazelu smile, pani Dashwood, Marianne. Elinor do ko┼äca comme ci comme ca, podobnie jak Willoughby. Brandon: niestety nie, ani aktorsko, ani estetycznie - by┼é imho md┼éy. Scena z pos┼éa┼äcem w dniu pikniku w Delaford mia┼éa temperatur─Ö zimnego budyniu - pos┼éaniec przytruchta┼é (nie bardzo spiesznie), Brandon powiedzia┼é niespiesznie: "O, musz─Ö jecha─ç" - prawie jakby si─Ö p. Braunek z Potopu inspirowa┼é. Lucy faktycznie za g┼éupia, panna Steele zbyt groteskowa (cho─ç ┼Ťmieszna smile, pani Jennings za bardzo jak przekupka. Stroje mi nie przeszkadza┼éy, nawet jedna sukienka Elinor (w paseczki) mi si─Ö podoba┼éa.
Co do scen spaceru Marianne w deszczu: ta ┼Ťwi─ůtynia wygl─ůda┼éa bardzo podobnie do tej, w kt├│rej Keira mok┼éa z McFaydenem, cho─ç IMDB nie potwierdza tej samej lokalizacji. Zastanawiam si─Ö jednak, czy znowu si─Ö nie inspirowali.
I jedna scena, kt├│rej ani Emma Thompson, ani Hattie Monahan nie potrafi┼éy przekonuj─ůco i naturalnie zagra─ç: sceny, kiedy dowiaduj─ů si─Ö, ┼╝e Edward nie jest ┼╝onaty. Emma szlocha┼éa wyj─ůtkowo ma┼éo naturalnie a Hattie wybieg┼éa z salonu wygl─ůdaj─ůc, jakby zbiera┼éo jej si─Ö na wymioty ;/. Og├│lnie rzecz bior─ůc: mo┼╝na obejrze─ç.

Co┼Ť nieco┼Ť

#32 2008-02-19 16:01:35

Tamara
U┐ytkownik

Nie zgodz─Ö si─Ö, ┼╝e Emma by┼éa w tej scenie ma┼éo naturalna: pokaza┼éa wr─Öcz wzorcowy napad spazm├│w (nie szlochu) powsta┼éy na skutek zbyt du┼╝ego napi─Öcia nerwowego. ┼╗eby zagra─ç co┼Ť takiego trzeba by─ç mistrzem bo pokaza─ç spazmy jest wyj─ůtkowo trudno. To nie to samo co p┼éacz, nawet najsilniejszy .

#33 2008-03-12 14:40:03

alitah
U┐ytkownik

Witam wszystkich mi┼éo┼Ťnik├│w naszej kochanej Jane!
Obejrza┼éam na razie trzeci─ů cz─Ö┼Ť─ç i ..... nie popad┼éam w zachwyt, ale i nie jestem te┼╝ zniesmaczona.
Marianna ┼éadna i przekonuj─ůca, Elinor za bardzo potargana, ale aktorsko mi podoba┼éa si─Ö, mo┼╝e poza scen─ů szloch├│w.
Brandon mimo, ┼╝e nie powalaj─ůcej urody robi wra┼╝enie.
Niebawem obejrz─Ö pierwsze dwa odcinki i mam nadziej─Ö, ┼╝e si─Ö nie rozczaruj─Ö.

#34 2008-06-16 08:51:07

Acha
U┐ytkownik

A mi się podobał.
Nie mam tylko napis├│w do trzeciego odcinka, wi─Öc jakby kto┼Ť mial i m├│g┼é wys┼éac, to b─Öd─Ö wdzieczna.

Nie podobały mi się dwie postacie - Brandon, jak już było napisane - mdły jakis taki, no i Willoughby. Miałam nadzieję na jakies ciasteczko, a tymczasem...
Za to Edzio fajniusi.
Ogólnie bardzo przyjemnie mi się ogladało.

Stopka forum