Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-11-28 12:44:08

ptasia
U┐ytkownik

Nazwiska z powie┼Ťci JA w ksi─ů┼╝kach Sophie Kinselli

Od jakiego┼Ť czasu jako lektur─Ö lekk─ů i przyjemn─ů czytuj─Ö (a w┼éa┼Ťciwie, przeczyta┼éam wszystkie i obecnie je od┼Ťwie┼╝am). ksi─ů┼╝ki Sophie Kinselli - seria o zakupoholiczce Rebece i inne. I od jakiego┼Ť czasu zastanawia mnie wyst─Öpowanie nazwisk (i rzadziej imion) z powie┼Ťci JA. Mo┼╝e mie─ç to zwi─ůzek z tym, ┼╝e SK naprawd─Ö nazywa si─Ö... Madeleine Wickham(nie, nie jest to pseudomim, cho─ç nie chcia┼éo mi si─Ö wierzy─ç), i wydaje mi si─Ö, ┼╝e to nie jest przypadek, ale nie wygooglowa┼éam nic na poparcie spostrze┼╝e┼ä. Co wy┼éapa┼éam:
- Luke Brandon (g┼é. bohater m─Öski w serii o Rebece) - starszy od Rebeki, niby par─Ö lat (do 10 max.), ale pocz─ůtkowo uwa┼╝a go za zdecydowanie poza swoimi zainteresowaniami + troch─Ö si─Ö go obawia, za┼Ť Luke uwa┼╝a R. za spontaniczn─ů i ┼╝ywio┼éow─ů (co nam to przypomina?)
- przyrodnia siostra Rebeki, pochodz─ůca z Cumbrii (PN Anglia): Jessica Bertram, w Undomestic goddess wyst─Öpuje tak┼╝e firma cateringowa "Bertram caterers"
- fikcyjna firma odzie┼╝owa: Denny & George, jak Denny, towarzysz Wickhama, a George - oczywi┼Ťcie George Wickham
- w Undomestic goddess jest miejscowo┼Ť─ç - wioska - o nazwie Bingley.
I co? Czy to mo┼╝e by─ç przypadek? smile

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#2 2007-11-28 17:07:27

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Nazwiska z powie┼Ťci JA w ksi─ů┼╝kach Sophie Kinselli

dla mnie to troche szukanie na sile nawiazan. Bertram i Brandon to popularne nazwiska, spotkalam je w kilku powiesciach.
Luke jest zupelnie zupelnie inny niz pulkownik, nawiazanie jest dla mnie nie teges.
Nazwa firmy - to juz w ogole...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#3 2007-11-28 18:36:10

ptasia
U┐ytkownik

Nie upieram si─Ö przy swoim - chodzi┼éo mi o same nazwiska, nie o wyra┼║ne nawi─ůzania w tre┼Ťci do powie┼Ťci Austen. Gdyby by┼éo jedno-dwa, nie zwr├│ci┼éabym uwagi; szczerze m├│wi─ůc, to Denny i George mnie zastanowi┼éo: my┼Ťla┼éam, czemu brzmi tak znajomo. Gdy przeczyta┼éam, jakie jest prawdziwe nazwisko autorki, zacz─Ö┼éam patrze─ç uwa┼╝niej, i st─ůd moje uwagi. W sumie, jakbym nazywa┼éa si─Ö Wickham, bardzo by mnie korci┼éo wrzuca─ç jakie┼Ť aluzje do powie┼Ťci JA, ze wzgl. na nazwisko mo┼╝e w┼éa┼Ťnie w nazwach smile

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#4 2007-11-29 07:18:25

AineNiRigani
U┐ytkownik

gdybym miała na nazwisko Wolodyjowska (bo raczej takie porownanie jest nam blizsze), predzej dalabym dzieciom na imie Michal i Barbara, niz umieszczala nawiazania w powiesciach.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#5 2007-11-29 12:52:55

Dorfi
U┐ytkownik

HIHI, a m├│j Micha┼é dosta┼é imi─Ö w┼éa┼Ťnie po Panu Wo┼éodyjowskim smile
I jest moim Małym Rycerzykiem wink

Stopka forum