Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-10-09 20:47:56

snowdrop
U┐ytkownik

Ulubione imiona w powie┼Ťciach Jane Austen

Czy zauwa┼╝yli┼Ťcie, ┼╝e JA cz─Östo wraca do niekt├│rych imion. Jak narazie przeczyta┼éam DiU, R&R, Watson├│w, Sadition i widzia┼éam Emm─Ö i tylko do nich mog─Ö si─Ö odnie┼Ť.
Charlotta wyst─Öpuje w DiU, R&R i Sadition. Mozna te┼╝ wskaza─ç na Edwarda R&R i Sadition, Lizzy DiU i Watson├│w, Emme - Emma i Watsonowie. I s─ů to w sumie g┼éowni bohaterowie.
Można zatem powiedzieć że to były jej ulubione imienia.
Jak my┼Ťlicie?

#2 2007-10-09 21:11:09

Akaterine
Administrator

Re: Ulubione imiona w powie┼Ťciach Jane Austen

Ja uwa┼╝am inaczej - w pewnej biografii JA czyta┼éam, ┼╝e nie by┼éo du┼╝ego wyboru je┼╝eli chodzi o imiona dla dziewcz─ůt, i po prostu takie imiona jak Fanny, Anne, Jane, Elizabeth, Mary by┼éy bardzo popularne i poza nimi nie by┼éo z czego wybiera─ç (bo ju┼╝ taka Emma, Elinor i Marianne mog┼éy uchodzi─ç za bardziej wymy┼Ťlne), tym bardziej, ┼╝e niekt├│re imiona mog┼éy uchodzi─ç jako niepasuj─ůce dla dziewcz─ůt z dobrych dom├│w, albo mia┼éy pochodzenie francuskie, co ze wzgl─Ödu na sytuacj─Ö polityczn─ů raczej nie uchodzi┼éo wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#3 2007-10-15 16:04:44

Loana
U┐ytkownik

Naprawde tak malo imion wtedy bylo??? A nie bylo mimo wszystko imion troche bardziej "eleganckich" od Anna, Jane, Mary czy Fanny? I dla panow?

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#4 2007-10-15 16:09:40

Caitriona
U┐ytkownik

A Anna czy Jane nie jest eleganckie? wink Ale faktycznie wi─Ökszo┼Ť─ç imion u Jane Austen ciagle si─Ö powtarza. Mnie jednak to jako┼Ť bardzo nie przeszkadza. smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#5 2007-10-15 16:46:07

fanturia
U┐ytkownik

Fanny to mo┼╝e i jest ┼Ťrednio eleganckie imi─Ö. Ale Anna i Mary? Razem z Elizabeth i p├│┼║niej Wictoria to chyba najbardziej nobliwe wink

#6 2007-10-15 19:53:54

Dione
U┐ytkownik

Przepraszam, ze ja tak offtopem. Caitriona - cudny avatarek!

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#7 2007-10-15 20:13:59

Rosenblaetter
U┐ytkownik

Fanny nieod┼é─ůcznie kojarzy mi si─Ö z "funny" i natychmiast mam przed oczami scen─Ö z R&R kiedy siedzi z pi├│rami w d┼éoni... wszelka elegancja po prostu wypada mi z g┼éowy i za nic nie powr├│ci... za to zawsze ujmowa┼éa mnie Elizabeth i to zdrobnienie Lizzie...Jane wiedzia┼éa co robi daj─ůc jej to imi─Ö...

Ostatnio edytowany przez Rosenblaetter (2007-10-15 20:14:44)

But I, being poor, have only my dreams
I have spread my wings under your feet
Tread soflty, because you tread on my dreams..

#8 2007-10-15 20:40:48

Akaterine
Administrator

To fakt, ┼╝e Fanny nie jest eleganckim imieniem, a przez (albo dzi─Öki wink) Mansfield Park kojarzy mi si─Ö w┼éa┼Ťnie z tak─ů cich─ů, niepozorn─ů istot─ů. Podobnie jak po "┼╗onach i c├│rkach" imi─Ö Molly te┼╝ pasuje mi do takich dziewcz─ůt.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#9 2007-10-15 21:22:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

a Molly Flanders? big_smile big_smile big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#10 2007-10-15 23:19:32

Dione
U┐ytkownik

Ale o Flanders wszyscy m├│wili Moll, a nie Molly. To ju┼╝ troch─Ö ┼Ťwiadczy o charrakterrku

#11 2007-10-17 08:48:46

snowdrop
U┐ytkownik

Zapewne macie racj─Ö z imionami, ja jeszcze bardzo cz─Östo oceniam poczynania os├│b z tamtych czas├│w przez pryzmat naszych.
A tak sobie myslałam że to pewnie jej ulubione imiona i nadałaby je swoim dzieciom, gdyby tylko je miała sad.

#12 2007-10-17 12:30:35

Dione
U┐ytkownik

A czy jedno wyklucza drugie? Mogły podobać się jej i takie bardziej pospolite wtedy i te bardziej wyszukane imiona. A skoro dzieci nie miała, to nadała je swoim "dzieciom" literackim.

#13 2007-10-18 23:33:59

Caitriona
U┐ytkownik

Dione napisa│:

Przepraszam, ze ja tak offtopem. Caitriona - cudny avatarek!

Dzięki wielkie! smile smile Pomęczyłam się trochę i taki mi wyszedł wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Stopka forum