Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#76 2007-10-15 19:42:16

Dione
U┐ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

Akaterine napisa│:

W sumie fakt. By┼éa m┼éodsza od Catherine Morland, a nad Catherine nikt si─Ö nie zn─Öca, cho─ç rozs─ůdkiem te┼╝ nie grzeszy┼éa wink.

Naprawd─Ö?
A ja zawsze my┼Ťla┼éam, ┼╝e to Katarzyna by┼éa najm┼éodsza. Dlatego traktowa┼éam j─ů z przymru┼╝eniem oka, a Marianna wydawa┼éa mi si─Ö ju┼╝ dostatecznie doros┼éa, ┼╝e mo┼╝na od niej wymaga─ç odrobiny rozs─ůdku. To chyba wizja Kate Winslet (czy jak to tam si─Ö pisze) dodawa┼éa jej lat. Bo je┼Ťli Kate ma by─ç 16 czy 17-sto latk─ů, to ja musz─Ö kupi─ç okulary. Ale tak serio, to my┼Ťl─Ö, ┼╝e Katarzyny nikt si─Ö tak nie czepia jak Marianny, bo mimo dzieci─Öcej naiwno┼Ťci przynajmniej zachowywa┼éa rozs─ůdek dobre maniery. Nie wiem jak inni, ale ja zawsze odbiera┼éam "Opactwo..." jako swoisty pasti┼╝, satyr─Ö na czasy JA. Natomiast "RR" czy "DU" jako typowe powie┼Ťci obyczajowe. Marianna by┼éa dla mnie dziewczyn─ů, jak─ů JA mog┼éa spotka─ç na balu, czy u znajomych. Katarzyna przerysowan─ů odrobin─Ö zabawn─ů postaci─ů ksi─ů┼╝kow─ů. Dlatego od Marianny wymaga┼éam wi─Öcej ni┼╝ od Katarzyny.

Ale ja zwykle od ludzi wymagam za du┼╝o hmm

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#77 2007-10-15 21:19:02

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nad ka┼Ťka sie nikt nie zneca, bo Ka┼Ťka by┼éa w porzadku. m┼éodziutka i inteligencj─ů nie grzeszy┼éa. Mariannie jednak inteligencj─ů Bozia obdarzy┼éa, ale nie potrafi┼éa lub nie chcia┼éa z niej zrobi─ç u┼╝ytku. Chyba dlatego bardziej sie nad nia pastwimy. Katarzyna by┼éa g┼éupiutka z natury, Marianna z wyboru.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#78 2007-10-15 21:37:00

fanturia
U┐ytkownik

Katarzyna zastanawia┼éa si─Ö (czasami wink ) nad tym co robi. I stara┼éa si─Ö trzyma─ç konwenans├│w. Marianna wszystko poza w┼éasn─ů przyjemno┼Ťci─ů mia┼éa gdzie┼Ť...

#79 2007-10-15 21:45:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

przy dosc skromnych mozliwosciach Katarzyna ciagle nad soba pracowala i wykorzystywala je do maksimum.
Marianna pomimo duzo wiekszych mozliwosci, stala emocjonalnie duzo nizej. I jej p┼éocho┼Ť─ç i p┼éytko┼Ť─ç s─ů przez to podw├│jnie dra┼╝ni─ůce i odpychaj─ůce.

#80 2007-10-15 23:17:18

Dione
U┐ytkownik

No z ust mi to wyj─Ö┼éy┼Ťcie tongue

#81 2007-10-15 23:41:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie ze my sobie w tym w─ůteczki wszystko z ust wyci─ůgamy? big_smile
No niemal wszystko... wink

#82 2007-10-15 23:46:54

Dione
U┐ytkownik

Tak sobie my┼Ťl─Ö, ┼╝e to chyba tak troszk─Ö niezdrowo.... Czy aby nikt nas nie sklonowa┼é?

#83 2007-10-16 08:25:06

snowdrop
U┐ytkownik

Opactwa nie czyta┼éam, natomiast co do Marianny to przecie┼╝ pod koniec powie┼Ťci si─Ö zmienia, dostrzega swoje b┼éedy i si─Ö poprawia.
Poza tym pami─Ötajmy ┼╝e ich matka te┼╝ taka by┼éa, i popiera┼éa j─ů w tych jej uniesieniach. Marianna mia┼éa pozwolenie na takie zachowanie.

#84 2007-10-16 14:19:28

Dione
U┐ytkownik

Pozwolenie pozwoleniem, ale mamusia nie widzia┼éa nawet po┼éowy jej wyskok├│w. A z t─ů zmian─ů to jest tak, ┼╝e w ko┼äcu zacz─Ö┼éa doro┼Ťle─ç (bo dorasta─ç, to zako┼äczy┼éa ju┼╝ przed afer─ů z panem W.) i troch─Ö rozumu nabiera─ç.

#85 2007-10-16 16:44:12

Ulka
U┐ytkownik

Mia┼éam tak─ů my┼Ťl, ┼╝e w┼éa┼Ťnei gdzie┼Ť co┼Ť jakie┼Ť przyzwolenie na zachowanie Marianny by┼éo, nie tylko matki ale i otoczenia. Nawet Brandon zachwyca si─Ö jej "naturalno┼Ťci─ů". Czy nie uwa┼╝acie, ┼╝e jakby spojrzenie wsp├│┼éczesnych mog┼éo by─ç ciut inne ni┼╝ do tej pory w tym w─ůtku ocenia┼éy┼Ťmy?

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#86 2007-10-16 18:00:00

Dione
U┐ytkownik

Nie wiem, czy nie mieszam lat, ale JA pisa┼éa tak w okolicach romantyzmu, no par─Ö lat wcze┼Ťniej, ale pewne trnedy ju┼╝ chyba zaczyna┼éy si─Ö pojawia─ç. Takie pseudo-naturalne zachowanie zaczyna┼éo by─ç w modzie, a moim zdaniem JA nie pochwala┼éa takiego zachowania.

#87 2007-10-16 18:17:33

Ulka
U┐ytkownik

no w┼éa┼Ťnei to mia┼éam na my┼Ťli, ale trudno mi by┼éo si─Ö wys┼éowi─ç.... smile

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#88 2007-10-16 18:25:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ulenko, znam kilku gosci, ktorzy do tej pory oceniaja podobne zachowanie kobiet w ktorych sa zakochani, za ┼Ťwie┼╝e i naturalne. Kumpel kiedys okreslil swoja dziewczyne mianem "dziecko natury". A jej naturalnosc polegala na nieliczeniu sie z opinia innych (na swoj, czy jakikolwiek inny temat), promowanie wlasnej osoby za wszelka cene jako no 1. jej zachowanie bylo bardzo podobne do zachowania marianny (tylko brakowalo jej inteligencji i oczytania naszej panny M)

#89 2007-10-16 19:48:20

Dione
U┐ytkownik

Bo mi┼éo┼Ť─ç za┼Ťlepia i ka┼╝d─ů wad─Ö postrzega si─Ö jako zalet─Ö. Najpierw ekscytuje nas tajemniczo┼Ť─ç faceta, a gdy zakochanie odrobin─Ö ostygnie dra┼╝ni nas, ┼╝e nic nam o sobie m├│wi lol

#90 2007-10-16 22:07:03

AineNiRigani
U┐ytkownik

Tiaaa. Nasze zalety staj─ů si─Ö wadami. M─ů┼╝ pokocha┼é kole┼╝ank─Ö za jej niezale┼╝no┼Ť─ç. Przy sprawie rozwodowej by┼éa argumentem do rozstania...

#91 2007-10-17 08:16:58

snowdrop
U┐ytkownik

Czyli co komedia pomyłek?

#92 2007-10-17 09:44:16

Loana
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

Tiaaa. Nasze zalety staj─ů si─Ö wadami. M─ů┼╝ pokocha┼é kole┼╝ank─Ö za jej niezale┼╝no┼Ť─ç. Przy sprawie rozwodowej by┼éa argumentem do rozstania...

A nie zmienila sie z czasem? Bo co jak co, to Marianna sie troche zmienila. W sumie to i tak pozno, jesli byla taka inteligentna jak piszecie smile.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#93 2007-10-17 11:57:02

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ka┼╝dy si─Ö zmienia, ale w tym przypadku sytuacja by┼éa taka, ze na sprawie przywo┼éywa┼é sytuacje sprzed ┼Ťlubu, kt├│re go w├│wczas zachwyca┼éy, a potem by┼éy argumentem przeciw.

Stopka forum