Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2007-09-28 20:47:31

Dione
U┐ytkownik

Re: Rozważna i romantyczna - kilka pytań

No Elinor w ksi─ů┼╝ce nie by┼éa taka oboj─Ötna. Przecie┼╝ prawie wszyscy zauwa┼╝yli, ┼╝e co┼Ť czuje do Edwarda. Dlatego w┼éa┼Ťnie Lucy wybra┼éa j─ů sobie na powiernic─Ö: przez aluzje, ┼╝e on pojawi si─Ö u panien Dashwood w┼éa┼Ťnie dla niej i ┼╝e by─ç mo┼╝e jest ju┼╝ z nim zar─Öczona.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#27 2007-09-28 21:05:51

Dorfi
U┐ytkownik

snowdrop napisa│:

A mnie bardziej denerwuje Elinor. To jej rozwa┼╝ne my┼Ťlenie i trzymanie si─Ö sztywno konwenans├│w. Zero w niej buntu i szale┼ästwa. Jest bardzo sztywna i zamkni─Öta w sobie. Jak mo┼╝na nie pokazywa─ç uczu─ç, tylko dlatego ┼╝e nie wypada. Zawsze dobrze u┼éo┼╝ona a to co robi┼éa by┼éo przemy┼Ťlane. Hm. Czy tacy ludzie istniej─ů.

Istniej─ů. Sama znam kilka takich os├│b. Tyle, ┼╝e w tamtych czasach to by┼éo normalne a w dzisiejszych jest co najmniej dziwne.

#28 2007-09-28 21:11:18

AineNiRigani
U┐ytkownik

Podzielam zdanie Ulki. Eleonora by┼éa t─ů rozwa┼╝n─ů, ale to nie znaczy ponur─ů. Mia┼éa poczucie humoru, bardzo wysoko rozwini─Öte poczucie empatii, ocenia┼éa ludzi nie przez pryzmat s┼é├│w, a czyn├│w. W przeciwie┼ästwie do Marianny, kt├│ra mia┼éa nieskomplikowan─ů hierarch─Ö najwa┼╝niejszych os├│b w ┼╝yciu (ja, ja, ja, ja, ja, matka z siostrami, ja, ja - w zasadzie nie ma sie co dziwi─ç, ┼╝e w tym nat┼éoku os├│b zabrak┼éo miejsca na pu┼ékownika).
Eleonora zawsze stawiała szczescie innych ponad swoje. Nawet gotowa była wyrzec się własnego, aby uszczesliwic ukochanego. Czy kochala mniej? Wrecz przeciwnie - jej milosc byla duzo piekniejsza niz gwaltowny poryw Marianny, ktory mohl uleciec tak szybko jak przylecial. Milosc Eleonory nie byla powazna, byla gleboka i z cala pewnoscia prawdziwa.
Elinor nie pokazywa┼éa uczuc i emocji? To jedynie marianna by┼éa zbyt ┼Ťlepa i zkozowata aby je dostrzec. Dziwnym trafem ci, kt├│rzy potrafili widzie─ç, a nie jedynie patrzec - rozszyrowali eleonore od razu, z miejsca.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#29 2007-09-28 21:14:04

snowdrop
U┐ytkownik

Wydaje mi si─Ö ┼╝e to Marianne zasugerowa┼éa pani Jennings ┼╝e kto┼Ť na E si─Ö Elinor podoba.
W każdym razie na pewno trochę uczuć miała.
Ale wiece cho─çbym chcia┼éa to jako┼Ť si─Ö do niej przekona─ç nie mog─Ö. Nie chcia┼éabym ┼╝y─ç z tak─ů osob─ů, kt├│ra ca┼éy czas by mnie poucza┼éa, ┼╝e tego nie wypada albo tamtego zrobi─ç. Nie ┼╝ebym jako┼Ť szala┼éa albo co┼Ť smile)). Ale jak chce i┼Ť─ç do Ko┼Ťcio┼éa w d┼╝insach to nie chcia┼éabym s┼éysze─ç ┼╝e mam i┼Ť─ç w garsonce.

#30 2007-09-28 21:24:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

c├│┼╝, je┼Ťli reagowa┼éa w momentach gdy egoizm Marianny graniczy┼é z beszczelnoscia i zlym wychowaniem - nie ma sie co dziwic. Takie zachowanie rzutowalo rowniez i na rodzine. Ogolnie Marianna byla rozpuszczonym bachorem. Gdybym miala taka siostre, pewnie nie bylabym taka mila jak Eleonora...

P.s. Nie chodzi┼éo o osob─Ö, kt├│r─ů eleonora darzy┼éa uczuciem. Chodzi┼éo mi o to, ze oni dostrzegli, ze kto┼Ť jest.

#31 2007-09-28 21:26:56

Dione
U┐ytkownik

Bez pouczeń Eleonory Marianna była pierwsza w kolejce, żeby skończyć jak wychowanica pułkownika Eliza, a w lepszym przypadku jak Lidia Bennet

#32 2007-09-28 21:52:42

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dione - chcia┼éa┼Ť rzec - przy olbrzymim szczesciu.

#33 2007-09-28 22:01:32

Dione
U┐ytkownik

To teraz wyobra┼║ sobie emotka z kciukami do g├│ry wink W my┼Ťlach mych czytasz, Kobieto!

#34 2007-09-28 23:30:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

ay ay sir big_smile

#35 2007-09-28 23:45:57

Ulka
U┐ytkownik

snowdrop napisa│:

Ulka smile,
Ja wypowiadam si─Ö tylko na postawie ksi─ů┼╝ki. Film ogl─ůda┼éam ze 4 lata temu nie pamietam go dok┼éadnie. Ostatni─ů powt├│rk─Ö na TVP1 przegapi┼éam sad.

Nie wiem, strzela┼éam, Co nie znaczy ,┼╝e film obejrzany kiedy┼Ť tam nie utrwali┼é Ci na tyle obrazu Eleonory, ┼╝e przyt┼éumia ksi─ů┼╝k─Ö. Mnie filmowa Eleonora mocno si─Ö wbi┼éa do g┼éowy, tak ┼╝e aby odnale┼║─ç ksi─ů┼╝kow─ů musz─Ö zrobi─ç wysi┼éek umys┼éowy big_smile A czyta┼éam R&R co najmniej kilka razy. Jedna co obraz (i to ruchomy-dzi─Öki braciom Lumiere) to obraz i nawet tym ceni─ůcym s┼éowo pisane nade wszystko wink wbija si─Ö mocno i sugestywnie. Takie jest moje zdanie. smile

snowdrop napisa│:

Nie chcia┼éabym ┼╝y─ç z tak─ů osob─ů, kt├│ra ca┼éy czas by mnie poucza┼éa, ┼╝e tego nie wypada albo tamtego zrobi─ç.

Ja jako┼Ť nie zauwa┼╝y┼éam, ┼╝eby Eleonora ca┼éy czas Mariann─Ö poucza┼éa. Mo┼╝e czyta┼éy┼Ťmy inne ksi─ů┼╝ki? wink

AineNiRigani napisa│:

Podzielam zdanie Ulki.

To dla mnie zaszczyt, Aine big_smile

AineNiRigani napisa│:

W przeciwie┼ästwie do Marianny, kt├│ra mia┼éa nieskomplikowan─ů hierarch─Ö najwa┼╝niejszych os├│b w ┼╝yciu (ja, ja, ja, ja, ja, matka z siostrami, ja, ja - w zasadzie nie ma sie co dziwi─ç, ┼╝e w tym nat┼éoku os├│b zabrak┼éo miejsca na pu┼ékownika).

big_smile big_smile big_smile to jak dot─ůd najlepszy opis Marianny big_smile

AineNiRigani napisa│:

Eleonora zawsze stawiała szczescie innych ponad swoje. Nawet gotowa była wyrzec się własnego, aby uszczesliwic ukochanego.

W┼éa┼Ťnie, to mnie mocno uderza. To przekonanie Eleonory, ┼╝e zwi─ůzek Edwarda z Lucy jest niezbyt dobry dlatego, ┼╝e Edward nie b─Ödzie w nim szcz─Ö┼Ťliwy. Nie-┼╝e Eleonora b─Ödzie nieszcz─Ö┼Ťliwa bez Edwarda, a w┼éa┼Ťnie dlatego, ┼╝e Lucy nie da jemu szcz─Ö┼Ťcia. I to jest chyba dla Eleonory du┼╝o wa┼╝niejsze, od tego, jak ona b─Ödzie dalej ┼╝y┼éa. I to jest mi┼éo┼Ť─ç..

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#36 2007-09-28 23:59:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ulka napisa│:

Ja jako┼Ť nie zauwa┼╝y┼éam, ┼╝eby Eleonora ca┼éy czas Mariann─Ö poucza┼éa. Mo┼╝e czyta┼éy┼Ťmy inne ksi─ů┼╝ki? wink.

Znalazłam kilka fragmentów:
... nie ma talentu, nie ma gustu ani charakteru, Jego umys┼éowi brak b┼éyskotliwosci , jego uczuciom brak ┼╝arliwo┼Ťci, a jego g┼éosowi wyrazu i si┼éy.
- Tak g┼éadko uporali┼Ťcie si─Ö z jego wszystkimi niedostatkami - odrzek┼éa elinor - i przy tak ┼╝ywym udziale wyobra┼║ni, ┼╝e moja w┼éasna diagnoza wyda wam sie beznami─Ötna i md┼éa...

- Macie tu mi┼éych s─ůsiad├│w, czy Midlletonowie to sympatyczni ludzie?
- Ani troche - rzekła Marianne - Trudno byłoby trafić gorzej.
- Marianne!!! - krzyknęła siostra - jak możesz tak mówić!!! Jak możesz być tak niesprawiedliwa?

itd - w zasadzie wszystkie pouczania Eleonory by┼éy jak najbradziej s┼éuszn─ů reakcj─ů na g┼éupote i brak kultury Marianny. I by┼éa wobec niej niezwykle grzeczna i uprzejma - ja bym by┼éa bardziej dosadna i z┼éo┼Ťliwa (bo taka mam natur─Ö big_smile)

#37 2007-09-29 00:01:35

Ulka
U┐ytkownik

Zgadza sie, zwracała jej czasem uwagę, ale "czasem" to nie "cały czas" big_smile
ps. ja bym zwraca┼éa uwag─Ö cz─Ö┼Ťciej, du┼╝o cz─Ö┼Ťciej...

(Ks. J. Twardowski)

#38 2007-09-29 10:10:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ulenko - dokładnie. big_smile

#39 2007-09-29 11:13:02

fringilla
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö z wami co do oceny Eleonory. Marianny serdecznie nie znosz─Ö, ale poniewa┼╝, w przeciwie┼ästwie do niektorych, bardzo lubi─Ö Kate Winslet, w filmie ta posta─ç mdenerwuje mnie znacznie mniej ni┼╝ w ksi─ů┼╝ce. Za ka┼╝dym razem, gdy wracam do ksi─ů┼╝ki, maj─ůc w pami─Öci mocno utrwalony wink obraz z filmu, my┼Ťl─Ö sobie: matko, jaka ona denerwuj─ůca.

Nie zgadzam si─Ö te┼╝, ┼╝e tacy ludzie nie istniej─ů. Tak naprawde, Eleonora wcale tak bardzo nie r├│┼╝ni┼éa si─Ö od innych pozytywnych bohaterek JA. Takie by┼éy rozs─ůdne i dobrze wychowane panny w tamtych czasach. Ludzie maj─ů r├│┼╝ne temperamenty, widocznie u Eleonory rozs─ůdek i kultura dominowa┼éy, a jedyne, co mo┼╝e dziwi─ç z dzisiejszego punktu widzenia to fakt, ze by┼éa taka rozs─ůdna w tak mlodym wieku, bo dzisiaj, dochodzi si─Ö do tego z czasem. Ale mi wydaje si─Ö, ┼╝e jednak w tamtych czasach to postawa Eleonory by┼éa bardziej normalna, niz zachowanie Marianny. W sumie Eleonora przypomina Jane Bennet, Jane Fairfax, Ann─Ö i nawet troch─Ö Fanny - a to wszystko bohaterki jak najbardziej pozytywne, cho─ç nas dzi┼Ť mog─ů troche irytowac (mnie - Fanny wink ). Zauwa┼╝cie, ┼╝e nawet Lizzie uwa┼╝a, ┼╝e nie nalezy okazywac uczu─ç, przynajmniej do czasu. Co┼╝, nawet ja, 200 lat p├│┼║niej uwa┼╝am, ┼╝e w pewnych okoliczno┼Ťciach - nie nale┼╝y wink
A Marianna przy ca┼éej swojej uczuciowo┼Ťci, kt├│r─ů dzi┼Ť potepiamy mniej ni┼╝ wtedy, by┼éa przede wszytskim egoistyczna. I chyba JA te┼╝ t─Ö cech─Ö przede wszytskim w niej potepia. Ale tytu┼é "Rozwa┼╝na i egoistyczna" jest znacznie gorszy wink

A ju┼╝ takich ludzi jak brat i bratowa, Lucy, czy matka Edwarda, wci─ůz jest niestety wok├│┼é nas ca┼ée mn├│stwo.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#40 2007-09-29 17:29:14

Ulka
U┐ytkownik

fringilla napisa│:

Ale mi wydaje się, że jednak w tamtych czasach to postawa Eleonory była bardziej normalna, niz zachowanie Marianny.

Pewnie tak. A i dzi┼Ť niekt├│rym jest bli┼╝sza wink

fringilla napisa│:

W sumie Eleonora przypomina Jane Bennet, Jane Fairfax, Ann─Ö i nawet troch─Ö Fanny - a to wszystko bohaterki jak najbardziej pozytywne, cho─ç nas dzi┼Ť mog─ů troche irytowac (mnie - Fanny wink ). Zauwa┼╝cie, ┼╝e nawet Lizzie uwa┼╝a, ┼╝e nie nalezy okazywac uczu─ç, przynajmniej do czasu.

Trafna uwaga. Rzeczywi┼Ťcie wi─Ökszo┼Ť─ç bohaterek austenowskich jest do┼Ť─ç stonowana w uzewn─Ötrznianiu siebie. I je┼Ťli Lizzy wydaje si─Ö bardziej wylewna ni┼╝ Eleonora to mo┼╝e tak┼╝e po cz─Ö┼Ťci dlatego, ┼╝e mia┼éa przed kim swoje uczuica wypowiedzie─ç (my┼Ťl─Ö tu o zauroczeniu alias zakochaniu)- Eleonora z wiadomych wzgl─Öd├│w nie chcia┼éa, nie mog┼éa zwierza─ç si─Ö siostrze (kt├│ra zreszt─ů swoje wiedzia┼éa, bo mimo kocha┼éa Eleonor─Ö i by┼éa dostatecznie wra┼╝liwa-bez z┼éo┼Ťliwo┼Ťci tym razem). Zreszt─ů Lizzy te┼╝ nie zawsze jest wylewna-zobaczcie jak d┼éugo ukrywa to, co zacz─Ö┼éa czu─ç do pana Darcy'ego. Kiedy si─Ö wreszcie z nim zar─Öcza- Jane nie kryje ogromnego zdziwienia. A kto Lizzy zarzuci brak ┼╝ycia, h─Ö? Tak┼╝e Lizzy nie m├│wi siostrze o wszystkim co si─Ö dzia┼éo nie tylko ze wzgl─Ödu na w┼éasne pomieszane uczucia ale i z troski o siostr─Ö. Dlaczego wi─Öc u Eleonory jest ta troska troszk─Ö jakby wy┼Ťmiewana?

(Ks. J. Twardowski)

#41 2007-09-29 18:39:28

pak4
U┐ytkownik

Tylko na marginesie: wi─Ökszo┼Ť─ç pozytywnych bohater├│w u JA te┼╝ taka jest. Zreszt─ů ten w─ůtek zacz─ů┼é si─Ö od Brandona!

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#42 2007-09-29 21:22:16

snowdrop
U┐ytkownik

Och (wzi─Ö┼éam g┼é─Öboki oddech), ksi─ů┼╝ki maj─ů to do siebie, ┼╝e uwalniaj─ů wyobra┼║nie. Ka┼╝dy mo┼╝e sobie wyrobi─ç w┼éasne zdanie na temat bohater├│w.

Zdanie typu: Mo┼╝e czyta┼éy┼Ťmy inne ksi─ů┼╝ki? jako┼Ť mi nie odpowiada.

Pewnie ┼╝e wszyscy hamowali wtedy swoje emocje , Darcy i Lizzy w niekt├│rych momentach specjalnie milcz─ů aby nie powiedzie─ç czego┼Ť niestosownego. Takie by┼éy konwenanse. Pani Bennet kt├│ra m├│wi co jej ┼Ťlina na j─Özyk przyniesie jest wy┼Ťmiewana.
Ale Elinor nauczy┼éa si─Ö tej umiej─Ötno┼Ťci mistrzowsko. I cho─çby si─Ö wali┼éo i pali┼éo (bezczelna Lucy przychodzi do niej i zachowuje si─Ö dok┼éadnie wiemy jak) ona zachowuje si─Ö prawid┼éowo i zgodnie z etykiet─ů.
Uwa┼╝am, ┼╝e nale┼╝y na co dzie┼ä zachowywa─ç si─Ö grzecznie i zgodnie z etykiet─ů, ale je┼Ťli dzieje si─Ö co┼Ť wyj─ůtkowego emocje s─ů zrozumia┼ée.

Poza tym by─ç mo┼╝e Marianne i matka zachowywa┼éy si─Ö tak bezmy┼Ťlnie bo wiedzia┼éy ┼╝e jest kto┼Ť taki jak Elinor kt├│ra wszystko zrobi, wszystko zorganizuje i b─Ödzie ok. A one w tym czasie mog┼éy si─Ö upaja─ç swoimi emocjami.

Ja te┼╝ pot─Öpiam zachowanie Marianne, kt├│ra by┼éa bardzo egoistyczna i skrajnie romantyczna. Nikim i niczym si─Ö nie przejmowa┼éa. Z tak─ů osob─ů te┼╝ nie mog┼éabym bym wytrzyma─ç.

Na koniec powiem ┼╝e uwa┼╝am ┼╝e obie postacie s─ů skrajne.
I wed┼éug mnie celem R&R jest pokazanie wielko┼Ťci mi┼éo┼Ťci. Nie tylko tej kobieta-m─Ö┼╝czyzna, ale r├│wnie┼╝ rodzinnej. Oto dwa przeciwstawne charaktery: rozwa┼╝na Elinor i romantyczna Marianne kochaj─ů si─Ö i wybaczaj─ů sobie wszystko, pomimo niezrozumienia siebie, dlatego ┼╝e s─ů siostrami.

#43 2007-09-29 21:39:59

pak4
U┐ytkownik

To te┼╝. Ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e wskazuj─ůc na te przeciwie┼ästwa (nawiasem m├│wi─ůc, takie skrywanie uczu─ç, kt├│re ni st─ůd ni zow─ůd si─Ö gdzie┼Ť tam potrafi─ů wymskn─ů─ç, uwa┼╝am za wielki atut pisarstwa JA) pomijasz aspekt satyryczny pisarstwa Jane Austen. Dlaczego ┼Ťmieszni maj─ů by─ç tylko Ferrarsi i ci 'inni' Dashwoodowie? Marianna jest troch─Ö satyr─ů na m┼éodych romantyk├│w, w chwili gdy romantyzm stawa┼é si─Ö modny. Podobnie jak Katarzyna Morland, tyle ┼╝e przerysowania s─ů mniejsze.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#44 2007-09-29 21:43:31

snowdrop
U┐ytkownik

Och, jak Wy tej Marianny tu nie lubicie wink

Pak, masz racj─Ö, na pewno z obu nich troch─Ö si─Ö na┼Ťmiewa┼éa.

Znowu mi si─Ö dostanie, ┼╝e pisze o Elinor ┼╝e si─Ö z niej JA na┼Ťmiewa┼éa.

Ostatnio edytowany przez snowdrop (2007-09-29 21:44:00)

#45 2007-09-29 22:16:46

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e Jane do ka┼╝dej ze swoich bohaterek mia┼éa podejscie do┼Ť─ç humorystyczne. Autoironia Lizy jest odzwierciedleniem ironii Jane wobec tej postaci. Zreszta w tej galerii postaci kobiecych ka┼╝da prezentuje jaki┼Ť schemat. Emma i Marianna maj─ů podobne charaktery, obydwie niezwykle szybko wydaja opinie i s─ůdy na czyj┼Ť temat. Traktuj─ů sie niemal jak wyrocznie i sa przekonane o g┼éebi swoich opinii, a tak naprawde s─ů powierzchowne i g┼éupiutkie. Przy czym Emma ma du┼╝o lepsze serce, przyjmuje krytyke z ust Knightley'a i wzbudza jednak wi─Öksz─ů sympati─Ö. Obie wraz z Katarzyna reprezentuj─ů m┼éodo┼Ťc i p┼éocho┼Ť─ç i mozna je por├│wnac do Kitty i Lydii.
Eleonora, Jane z Lizzy, czy Anna to kobiety, ka┼╝da niby inna, ale jednak podobne.

#46 2007-09-29 22:35:50

Ulka
U┐ytkownik

snowdrop napisa│:

Zdanie typu: Mo┼╝e czyta┼éy┼Ťmy inne ksi─ů┼╝ki? jako┼Ť mi nie odpowiada.

Nie musi. Zreszt─ů powoli przyzwyczajam si─Ö, ┼╝e moje poczucie humoru nie wszystkim odpowiada big_smile a nawet skrajne opinie wywo┼éuje ;P

snowdrop napisa│:

Pewnie ┼╝e wszyscy hamowali wtedy swoje emocje

Dla mnie (podkre┼Ťlam:dla mnie) to nie hamowanie emocji (wyra┼╝enie to mi zupe┼énie nie pasuje wink ) lecz odpowiednie ich wyra┼╝ania, w zale┼╝no┼Ťci od sytuacji, potrzeb, w┼éasnych ch─Öci-czyli pr─Ödzej dojrza┼éo┼Ť─ç smile

snowdrop napisa│:

Ale Elinor nauczy┼éa si─Ö tej umiej─Ötno┼Ťci mistrzowsko. I cho─çby si─Ö wali┼éo i pali┼éo (bezczelna Lucy przychodzi do niej i zachowuje si─Ö dok┼éadnie wiemy jak) ona zachowuje si─Ö prawid┼éowo i zgodnie z etykiet─ů.

Ka┼╝dy ma prawo do w┼éasnego zdania. Ja si─Ö bardziej przychylam ku twierdzeniu, ┼╝e to wrodzona delikatno┼Ť─ç i chronienie-tak┼╝e siebie. Co by Eleonorze przysz┼éo z tego, ┼╝e przy Lucy zblad┼éaby, wpad┼éa w histeri─Ö i da┼éa wszystkim pow├│d do plotek-nie wierz─ůc nawet pocz─ůtkowo w s┼éowa Lucy. To jest tak┼╝e po cz─Ö┼Ťci duma ("nie poka┼╝─Ö zo┼ézie, ┼╝e mnie to rusza" ca┼ékiem wsp├│┼éczesne podej┼Ťcie, moja du┼╝o m┼éodsza i nowoczesna wink siostra bywa ┼╝e tak post─Öpuje wink )

snowdrop napisa│:

Uwa┼╝am, ┼╝e nale┼╝y na co dzie┼ä zachowywa─ç si─Ö grzecznie i zgodnie z etykiet─ů, ale je┼Ťli dzieje si─Ö co┼Ť wyj─ůtkowego emocje s─ů zrozumia┼ée.

Pewnie, ┼╝e tak. Tylko ka┼╝dy inaczej je okazuje i ma inny zakres ujawniania ich.

snowdrop napisa│:

Ja te┼╝ pot─Öpiam zachowanie Marianne

Ja nie big_smile m┼éoda by┼éa, historia pokaza┼éa, ze reformowalna, wi─Öc co tam. Nie ma tego z┼éego, co by na dobre nie wysz┼éo. (Na marginesie, wcale jej zachowanie nie musia┼éo by─ç takie dziwne i oburzaj─ůce, skoro pu┼ékownik zachwyca si─Ö jej hm ┼Ťwie┼╝o┼Ťci─ů, i nikt jej z towarzystwa nie wyrzuca, wida─ç takie si─Ö zdarza┼éy prawie tak cz─Östo jak podobne Eleonorze..)

snowdrop napisa│:

rozwa┼╝na Elinor i romantyczna Marianne kochaj─ů si─Ö i wybaczaj─ů sobie wszystko, pomimo niezrozumienia siebie, dlatego ┼╝e s─ů siostrami.

o w┼éa┼Ťnie, bardzo wa┼╝na uwaga smile zgadzam si─Ö z Tob─ů smile

tylko przekorna cz─Ö┼Ť─ç mojej osobowo┼Ťci zaczyna si─Ö zastanawia─ç jak to by┼éo z tym tytu┼éem R&R... ┼╝e nie do ko┼äca rozwa┼╝na i romantyczna... wink ale anglistk─ů nie jestem wink

snowdrop napisa│:

Znowu mi si─Ö dostanie, ┼╝e pisze o Elinor ┼╝e si─Ö z niej JA na┼Ťmiewa┼éa.

Poczu┼éa┼Ť si─Ö przez zaatakowana? wink
Nie przysz┼éo mi do g┼éowy, ┼╝eby JA ironizowa┼éa tak┼╝e z Eleonory, ale kto wie, znaj─ůc jej ci─Öty j─Özyczek... big_smile

snowdrop napisa│:

Och, jak Wy tej Marianny tu nie lubicie wink

e, nie jest tak ┼║le wink to tylko Eleonor─Ö lubimy bardziej..

pak4 napisa│:

Dlaczego ┼Ťmieszni maj─ů by─ç tylko Ferrarsi i ci 'inni' Dashwoodowie? Marianna jest troch─Ö satyr─ů na m┼éodych romantyk├│w, w chwili gdy romantyzm stawa┼é si─Ö modny. Podobnie jak Katarzyna Morland, tyle ┼╝e przerysowania s─ů mniejsze.

Z t─ů r├│┼╝nic─ů, ┼╝e Katarzyn─Ö i Mariann─Ö JA jednak chyba lubi smile

(Ks. J. Twardowski)

#47 2007-09-30 11:10:56

pak4
U┐ytkownik

Ulka napisa│:

Z t─ů r├│┼╝nic─ů, ┼╝e Katarzyn─Ö i Mariann─Ö JA jednak chyba lubi smile

Święte słowa! Emmę też lubi wink

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#48 2007-09-30 21:56:37

Dione
U┐ytkownik

A ja powiem tak: Marianny nie pot─Öpiam, nie twierdz─Ö, ┼╝e jej nie lubi─Ö. Ja j─ů uwa┼╝am za m┼éod─ů g┼éupiutk─ů dziewczyn─Ö, egzaltowan─ů i egoistyczna. Za jedn─ů z dziewczyn, kt├│re nie wzbudzaj─ů mojej sympatii, lecz z dziwnych powod├│w cz─Östo (tu wspominam o takich Mariannach, kt├│ra zdarza mi si─Ö spotyka─ç) s─ů centraln─ů postaci─ů jakiej┼Ť grupy ludzi. S─ů lubiane, rozpieszczane, psute itp. Mnie zwykle doprowadzaj─ů do sza┼éu, ale poniewa┼╝ zosta┼éam wychowana w taki a nie inny spos├│b, przewracam jedynie oczami, uprzejmie co┼Ť odpowiadam i staram si─Ö przebywa─ç z tak─ů osob─ů jak najrzadziej.

Ulka napisa┼éa┼Ť, ┼╝e Lizzy wydaje si─Ö bardziej wylewna ni┼╝ Eleonora, bo mia┼éa si─Ö komu zwierzy─ç. Tu si─Ö nie zgodz─Ö i przypomn─Ö, ┼╝e Lizzy tak┼╝e nikomu nie zwierza┼éa si─Ö z uczucia do Darcy'ego. Nie chcia┼éa tego m├│wi─ç Jane, ┼╝eby przypadkiem nie rani─ç jej po┼Ťrednim nawi─ůzaniem do Bingley'a. Opowiedzi┼éa jej wszystko, gdy ju┼╝ w ko┼äcu z Darcy'm osi─ůgneli porozumienie. Ta wi─Ösza wylewno┼Ť─ç moim zdaniem wynika z troch─Ö innego sposobu opisania jej przez JA. W D&U do┼Ť─ç wyra┼║nie pokazana jest strona wewn─Ötrzna Lizzy. W swoich innych ksi─ů┼╝kach JA a┼╝ tak nie wg┼é─Öbi┼éa si─Ö w osobowo┼Ť─ç swojej bohaterki. Poza Mariann─ů, wszystkie one by┼éy dosy─ç spokojne je┼Ťli chodzi o okazywanie emocji. Nawet Katarzyna Morland, cho─ç jej to przychodzi┼éo z niezwyk┼é─ů trudno┼Ťci─ů. Pami─Ötacie fragment, gdy zwiedza ona dom Henry'ego? Bardzo usilnie stara┼éa si─Ö, aby jej entuzjazm z ogl─ůdanych pokoi nie by┼é zbyt wyra┼║ny dla jego ojca.

#49 2007-09-30 22:11:03

snowdrop
U┐ytkownik

Wiecie co, w og├│le to musz─Ö si─Ö przyzna─ç, ┼╝e czytanie R&R idzie mi jako┼Ť flakowato. Czytam ju┼╝ to chyba od 3 tyg. Utkn─Ö┼éam teraz na momencie kiedy Elinor przekazuje info Edwardowi o preband─Ö (chyba tak to si─Ö nazywa). Hm, sama nie wiem dlaczego tak jest.

#50 2007-09-30 22:12:38

Ulka
U┐ytkownik

Mo┼╝e masz racj─Ö Dione, je┼Ťli chodzi o Lizzy. Zreszt─ů te┼╝ pisa┼éam, ze w sprawie z Darcym by┼éa wobec Jane do┼Ť─ç skryta. Czyli te┼╝ chroni┼éa to, co najdelikatniejsze. Nawet tak dobra siostra i s┼éuchaczka, jak Jane nie sk┼éoni┼éa jej do wypowiedzenia tego:) Z drugiej strony gdyby nie Jane, uzewn─Ötrzni┼éaby du┼╝o mniej.

(Ks. J. Twardowski)

Stopka forum