Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-03-06 13:01:55

karolcia
U┐ytkownik

"Listy wybrane" -Jane Austen

Zbi├│r list├│w z lat 1796-1817. Jane Austen, autorka, kt├│rej powie┼Ťci ca┼éy czas ciesz─ů si─Ö niezmienn─ů popularno┼Ťci─ů, jawi nam si─Ö tutaj przede wszystkim jako bystra obserwatorka otaczaj─ůcej jej rzeczywisto┼Ťci. Z humorem komentuje nie tylko, liczne w gronie przyjaci├│┼é rodziny Austen, ┼Ťluby i chrzciny, lecz tak┼╝e ├│wczesn─ů mod─Ö i obyczaje.

┼╗yj rozs─ůdnie, a ┼╝ycie b─Ödzie pi─Ökniejsze.

#2 2005-03-08 13:11:54

aga
U┐ytkownik

Re: "Listy wybrane" -Jane Austen

Mam te "Listy"/kupione w wyd.Pr├│szy┼äski za 5 z┼é!/, przeczyta┼éam je, rownoczesnie przegl─ůdaj─ůc stosowne fragmenty w biografii JA. Jest to fascynuj─ůca lektura, ale jak uprzedzono na wst─Öpie, wyst─Öpuje tam ca┼éa galeria krewnych JA / a by┼éa wcale niema┼éa! /, i jeszcze spora gromadka s─ůsiad├│w, znajomych itd. Trudno to spami─Öta─ç, kt├│ry to kt├│ry, ale nie jest to a┼╝ tak istotne, wa┼╝niejsze s─ů same opinie, cz─Östo zartobliwo-zgry┼║liwe, samej JA. No i mentalno┼Ť─ç tej epoki. Ale m.in.jedno mnie uderzy┼éo, to ┼╝e
JA autentycznie ┼╝y┼éa sprawami swojej rodziny. Mieszka┼éa ca┼ée ┼╝ycie z siostr─ů i matk─ů /obie j─ů prze┼╝y┼éy/, odwiedza┼éa krewnych, ┼╝y┼éa w paru miejscach /Steventon, Bath, Chawton/. Mo┼╝na by rzec - przeci─Ötne ┼╝ycie przedstawicielki ubogiej warstwy ┼Ťredniej - a jak wspaniale ukaza┼éa ├│wczesne realia w swoich powie┼Ťciach!

#3 2005-03-08 13:46:36

karolcia
U┐ytkownik

Re: "Listy wybrane" -Jane Austen

Opisywała rodziny zamozne, bogate i ich troski,ale nie zabrakło opisów rodzin biednych jak np. rodzina Fanny Prise czy tez Eleonory Dashwood.Sama Jane tez nie była bogata.Ojciec jej by uzupełnić dochody utrzymywał między innymi kontakty z Warrenem Hastingsem, generalnym gubernatorem Benegalu.Była to postać kontrowersyjna oskarzona o korupcję.Austonowie bronili go podczas procesu,który trwał dziewięć lat tylko dlatego że oni sami zajmowali się szukaniem nabywców na skarby z Benegal: złoto,opium,diamenty. Zeby nie wydawać więcej niż mieli musieli kombinować. Dlatego Jane opisywała tak słodkie życie.NIe czerpała pomysłow z zycia które sama obserwowała bo nie uczestniczyła w rozrywkach,nie spotykała sie z ludzmi bogatszymi ani nie bywała na balach to co opisywła to jej własna wyobraznia. Tak ja to odbieram.

┼╗yj rozs─ůdnie, a ┼╝ycie b─Ödzie pi─Ökniejsze.

Stopka forum