Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-08-28 14:02:41

Wipsania
U┐ytkownik

M─Ö┼╝atki w powie┼Ťciach Jane Austen

Czy zauwa┼╝yli┼Ťcie, ┼╝e panna Austen w specyficzny spos├│b przedstawia kobiety zam─Ö┼╝ne? Przewa┼╝nie s─ů troch─Ö g┼éupiutkie, ograniczone albo pogr─ů┼╝one w jakim┼Ť marazmie. Ca┼éy dzie┼ä siedz─ů na kanapie i rozmawiaj─ů tylko o swoich dzieciach albo mniej lub bardziej wyimaginowanych chorobach.
Odnosi si─Ö to szczeg├│lnie do tych maj─ůcych ma┼ée dzieci. Starsze m─Ö┼╝atki i wdowy zachowuj─ů si─Ö ju┼╝ troch─Ö inaczej.

Jak my┼Ťlicie czy wynika to z tego, ┼╝e gdy kobieta ju┼╝ "z┼éapa┼éa" m─Ö┼╝a i zapewni┼éa sobie odpowiedni poziom ┼╝ycia, mog┼éa przesta─ç si─Ö stara─ç?

#2 2007-08-28 15:21:13

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: M─Ö┼╝atki w powie┼Ťciach Jane Austen

Wipsanio, jak ja rozmawiam z moimi dzieciatymi kole┼╝ankami - m├│wi─ů o tym samym big_smile To chyba normalny etap w ┼╝yciu kobiety i niekoniecznie ma co┼Ť wsp├│lnego ze staraniami lub ich brakiem.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#3 2007-08-29 10:14:34

Wipsania
U┐ytkownik

Musz─Ö si─Ö zgodzi─ç ┼╝e masz absolutn─ů racj─Ö w tym wzgl─Ödzie smile ale chodzi┼éo mi raczej o stosunek J. A. do tych postaci.

Ja osobi┼Ťcie strasznie je lubi─Ö, bo s─ů niesamowicie zabawne, np. Lady Bertram, kt├│ra nigdy nie wie co si─Ö dzieje albo Lady Middleton.

#4 2007-08-29 12:25:21

Dione
U┐ytkownik

JA chyba nie specjalnie lubi┼éa m─Ö┼╝atek, bo tak w pe┼éni to nie wiedzia┼éa, jak to jest byc m─Ö┼╝atk─ů. Sama dzieci nie mia┼éa, wi─Öc rozmowa o cudzych j─ů nudzi┼éa. Jeszcze ten instynkt macierzy┼äski si─Ö u niej do ko┼äca nie rozwin─ů┼é.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#5 2007-08-29 16:18:55

fringilla
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö, do dzi┼Ť jest sporo kobiet, kt├│re po urodzeniu dzieci g┼éupiej─ů i nie potrafi─ů m├│wic o niczym innym. W tamtych czasach, kiedy kobiety nie pracowa┼éy i nie mia┼éy w┼éa┼Ťciwie ┼╝adnych innych zainteresowa┼ä poza tym jak za┼épa─ç m─Ö┼╝a, ich ┼╝ycie sprowadza┼éo si─Ö do bycia ┼╝on─ů i matk─ů, pani─ů domu. Tym, kt├│re nie do ko┼äca odnalaz┼éy si─Ö w macierzy┼ästwie, niewiele pozostawa┼éo - mog┼éy zosta─ç takimi zblazowanymi damami jak lady Bertram i urozmaica─ç sobie nudn─ů egzystencj─Ö opium.
Ja sama mam dzieci, ale rozmowy o nich mnie nudz─ů. Mo┼╝na si─Ö wymieni─ç uwagami, do┼Ťwiadczeniami, ale nie bez ko┼äca i nie przy ka┼╝dej okazji. Ale tak wtedy, jak i teraz, wiele kobiet nie pojmuje, jak inni mog─ů sie nie interesowa─ç i nie zachwyca─ç ich dzie─çmi wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#6 2007-09-06 10:48:35

Loana
U┐ytkownik

Swoja droga, czy w tamtych czasach naprawde NIE BYLO dla kobiety innej drogi rozwoju w malzenstwie niz opieka nad mezem, dziecmi i domem? Czy nie mogly robic czegos bardziej rozwijajacego? Przeciez nie wszystkie byly takie glupie i leniwe jak wspomniana Lady Bertham... Czy nie ma powiesci pisanych przez mezatki np?

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#7 2007-09-06 11:31:39

fringilla
U┐ytkownik

Na pewno by┼éy, ale chyba nie by┼éo to proste. Przypomnijcie sobie, co pan Collins s─ůdzi┼é o lekturach odpowiednich dla kobiet - nic dziwnego, ┼╝e kobiet do nich nie ciagn─Ö┼éo. Zapewne te, kt├│re lubi┼éy jako panny, powiedzmy poezj─Ö, czy Szekspira, nie przestawa┼éy, ale naprawd─Ö, zapewniam was, ┼╝e nawet dzi┼Ť, wiele kobiet po urodzeniu dziecka si─Ö zatrzymuje w rozwoju intelektualnym, zeby nie powiedzie─ç: cofa. Nawet te pracuj─ůce i zajmuj─ůce sie innymi rzeczami. Nie zrozumcie mnie ┼║le, sama mam dzieci, podobnie jak 99 % moich kole┼╝anek, ale wiem, ┼╝e jest mn├│stwo tych, kt├│re w k├│┼éko tylko o dzidziusiach, cycusiach, kupkach i osiagni─Öciach swoich "anio┼ék├│w". I nie jest to zwi─ůzane z tym, czy kobieta pracuje, czy nie, tylko czy ma jakies zainteresowania. A zauwa┼╝my, ┼╝e w czasach JA mozliwo┼Ťci by┼éy jednak do┼Ťc ograniczone, zw┼éaszcza, dla kobiet, kt├│re nie mia┼éy ┼╝adnej swobody: nie mog┼éy podr├│┼╝owa─ç, same wychodzi─ç z domu, chodzi─ç do teatru, kiedy im sie podoba itd. Co im zostawa┼éo opr├│cz literatury, muzyki, plastyki czy r─Öcznych rob├│tek? A to jednak wyb├│r do┼Ť─ç ograniczony, nie ka┼╝dy ma zdolno┼Ťci artystyczne. Poza tym JA pisze o do┼Ťc specyficznym ┼Ťrodowisku - niezbyt bogatego, czasem mniej, czasem bardziej, ziemia┼ästwa, a to jednak ludzie do┼Ť─ç pro┼Ťci. Zauwa┼╝cie, ┼╝e siostry Bennet w zasadzie w og├│le nie by┼éy kszta┼écone!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#8 2007-09-06 20:30:33

Wipsania
U┐ytkownik

W epoce napoleo┼äskiej kobiety z wy┼╝szych sfer zajmowa┼éy si─Ö te┼╝ r├│┼╝nymi innymi rzeczami, np. prowadzi┼éy salony literackie, polityczne. Chocia┼╝ prawd─ů jest te┼╝, ┼╝e w tych zebraniach opr├│cz gospodyni cz─Östo nie bra┼éy udzia┼éu inne kobiety. By┼éy pisz─ůce m─Ö┼╝atki, np. George Sand albo pani de Stael (Napoleon jej nie cierpia┼é, on wog├│le uwa┼╝a┼é, ┼╝e kobiety nie powinny si─Ö zajmowa─ç "m─Öskimi" sprawami), tylko ┼╝e one szcz─Ö┼Ťliwego po┼╝ycia ma┼é┼╝e┼äskiego to nie mia┼éy.

#9 2007-09-06 20:42:40

Wipsania
U┐ytkownik

W sumie dopiero p├│┼║niej, ugruntowa┼é si─Ö ten pogl─ůd w epoce wiktoria┼äskiej, umiejscowiono kobiet─Ö w salonie jako gospodyni─Ö dbaj─ůc─ů o dom, m─Ö┼╝a i dzieci (pozostawiaj─ůc jej wy┼é─ůcznie t─ů sfer─Ö dzia┼éania). Dom mia┼é by─ç bezpieczn─ů przystani─ů dla m─Ö┼╝a, odskoczni─ů od k┼éopot├│w zwi─ůzanych z prac─ů i ┼╝yciem publicznym. Kobiety przesta┼éy nawet pomaga─ç m─Ö┼╝om w prowadzeniu np. sklep├│w (chocia┼╝ w czasach JA by┼éo to na porz─ůdku dziennym). Dom, oddalony od miejsca pracy (wcze┼Ťniej przewa┼╝nie mieszkano np. nad sklepem lub biurem), z czekaj─ůc─ů tam ┼╝on─ů sta┼é si─Ö marzeniem i wyznacznikiem statusu spo┼éecznego. Nawet robotnicy zacz─Öli si─Ö domaga─ç tzw. p┼éac rodzinnych, by ich ┼╝ony nie musia┼éy pracowa─ç.

#10 2007-09-06 21:22:22

Marija
U┐ytkownik

By┼éy szacowne kobiety i ┼╝ony w salonie i ca┼éa rzesze kobiet do ca┼éej reszty wszelakich us┼éug, ┼é─ůcznie z najdziksz─ů rozpust─ů. W ko┼äcu damy s┼éu┼╝y┼éy do wy┼╝szych cel├│w, rodzi┼éy dziedzic├│w nazwiska i tytu┼éu sad.

#11 2007-09-12 10:21:14

snowdrop
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö ca┼ékowicie, jeszcze chyba tylko Charlotta jest w miar─Ö ok. Lady Middleton nie widzi nic poza dzie─çmi, ma dobre maniery ale jest nudna, lady Palmer jest okreslona jako g┼éupia, kt├│ra ca┼éy czas sie ┼Ťmieje, nawet wtedy jak j─ů m─ů┼╝ poni┼╝a. Pani Bennet tez nie jest za bystra, Pani Dashwood tak jak Marianne ulega impulsom ┼╝ycia i cz─Östo nie post─Öpuje rozs─ůdnie.
Ciekawe czemu w tak z┼éym ┼Ťwietle przedstawia┼éa m─Ö┼╝atki.
Moznaby pomysle─ç, ┼╝e chcia┼éa ukaza─ç, ┼╝e inteligentne, pe┼éne pasji kobiety nie wychodza za m─ů┼╝, bo ma┼é┼╝e┼ästwo jest skazane na niepowodzenie.
Ale temu twierdzeniu przeczy fakt, ┼╝e Lizzy, Eleonor wychodz─ů za m─ů┼╝.
Nie wiem....

#12 2007-09-12 10:33:55

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e nie chodzi o m─Ö┼╝atki jako takie, a o pewien typ kobiet, kt├│re by┼éy najlepszymi kandydatkami na ┼╝ony. Przecie┼╝ dzisiaj sytuacja niewiele si─Ö r├│┼╝ni - najwi─Öksze wzi─Öcie maj─ů blondynki - nie tylko te z wygl─ůdu.
Kobiety inteligentne zawsze mia┼éy i maj─ů problemy z zam─ů┼╝p├│j┼Ťciem. Daleka jestem od stwierdzenia, ┼╝e faceci lubi─ů g┼éupie kobiety, ale zasada jest taka, ┼╝e:
1. M─Ö┼╝czyzna lubi dominowa─ç intelektualnie - to akurat archaizm austenowski big_smile
2. Inteligentne kobiety r├│wnie┼╝ czesciej wybieraj─ů facet├│w g├│ruj─ůcych nad nimi intelektualnie. Im m─ůdrzejsza kobieta, tym trudniej jej znale┼Ť─ç takiego faceta.

Blondynka zawsze ma w życiu łatwiej big_smile

#13 2007-09-12 10:39:37

Akaterine
Administrator

Mo┼╝e to b─Ödzie uog├│lnienie (nawet nie mo┼╝e wink; powinnam raczej powiedzie─ç, ┼╝e by┼éo kilka przypadk├│w), ale najcz─Ö┼Ťciej te g┼éupie m─Ö┼╝atki mia┼éy m─Ö┼╝├│w, z kt├│rymi nie stanowi┼éy dobranej pary, jak pani Bennet, pani Palmer itd. Jednak s─ů m─Ö┼╝atki rozs─ůdne i b─Öd─ůce oparciem dla bohaterek powie┼Ťci, jak np. pani Weston w "Emmie" czy pani Gardiner w "Dumie" i je ┼é─ůczy┼éa z m─Ö┼╝ami silna wi─Ö┼║. Wi─Öc mo┼╝e po cz─Ö┼Ťci w ten spos├│b Jane Austen krytykowa┼éa ma┼é┼╝e┼ästwa z rozs─ůdku, ma┼é┼╝e┼ästwa ustalone np. przez rodzic├│w czy te┼╝ takie, gdzie damska strona chcia┼éa tylko z┼éapa─ç m─Ö┼╝a, a m─Öska ulega┼éa damskim wdzi─Ökom wbrew w┼éasnemu rozs─ůdkowi wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#14 2007-09-12 11:11:24

snowdrop
U┐ytkownik

och, faktycznie Pani Gardiner ... zapomniałam o niej.

#15 2007-09-12 17:51:41

Dione
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

Blondynka zawsze ma w życiu łatwiej big_smile

I niestety musz─Ö si─Ö z tym zgodzi─ç, cho─ç "n├│┼╝ mi si─Ö w kieszeni otwiera", gdy widz─Ö facet├│w "s┼éu┼╝─ůcych na dw├│ch ┼éapkach" przed tak─ů "blondynk─ů". Wtedy zaczynam w─ůtpi─ç w inteligencj─Ö m─Ö┼╝czyzn...

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#16 2007-09-12 23:48:09

AineNiRigani
U┐ytkownik

Akaterine napisa│:

Wi─Öc mo┼╝e po cz─Ö┼Ťci w ten spos├│b Jane Austen krytykowa┼éa ma┼é┼╝e┼ästwa z rozs─ůdku, ma┼é┼╝e┼ästwa ustalone np. przez rodzic├│w czy te┼╝ takie, gdzie damska strona chcia┼éa tylko z┼éapa─ç m─Ö┼╝a, a m─Öska ulega┼éa damskim wdzi─Ökom wbrew w┼éasnemu rozs─ůdkowi wink.

A skad pewnosc, ze ma┼é┼╝e┼ästwo Gardiner├│w r├│wniez nie by┼éo ustalone? Mo┼╝e, jak i inne, zaplanowane przez rodzic├│w, a m┼éodzi odkryli swoj─ů warto┼Ť─ç po ┼Ťlubie?

Stopka forum