Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2007-08-06 02:22:40

magda381
Użytkownik

Fragmenty "Dumy i Uprzedzenia"

Na pocz?tku mo?e si? przywitam bo generalnie jestem nowa na tym forum. Przeczyta?am ju? wiele tematów- pomy?la?am, po?mia?am si?. Jestem akurat ?wie?o po przeczytaniu Dumy i wpad?am na pomys? ?eby za?o?y? nowy w?tek. Ksi??k? ju? zaliczy?am do swoich ulubionych. Chcia?abym ?eby?cie tu podawali takie króciutkie fragmenciki, zdania które wam si? spodoba?y po przeczytaniu. Mnie si? spodoba?y dwa takie króciutkie fragmenciki takie ma?e a tak wiele mówi?ce

1.Rozmowa Caroline Bingley z Darcym w Pemberley o Lizzy

-Przypominam sobie, jak bardzo byli?my zdumieni, dowiedziawszy si? na pocz?tku naszej znajomo?ci w Hertfordshire, ?e jest tam uwa?ana za pi?kno??, dobrze za? pami?tam pewien wieczór po obiedzie, na który oni byli zaproszeni do Netherfield. Powiedzia? pan wtedy: "Ona pi?kno?ci?! Równie dobrze mo?na by jej matk? nazwa? m?drcem". Potem jednak, wydaje mi si?, zmieni? pan zdanie i chyba uzna? j? za ?adn?.
-Tak-odpar? Darcy, który nie móg? ju? d?u?ej panowa? nad sob?-ale to by?o na samym pocz?tku naszej znajomo?ci, od wielu bowiem miesi?cy uwa?am j? za jedn? z najpi?kniejszych kobiet, jakie znam-

Niewiem dlaczego tak ten fragment utkwi? mi w pami?ci a szczególnie to zdanie Darcy'ego. W ka?dym razie strasznie mi si? to spodoba?o.

2. Rozmowa Lizzy z lady Caroline de Bougrh i taki fajny fragmencik

-Powiedz mi raz wreszcie: jeste? z nim zar?czona czy nie?
Cho? El?bieta wola?aby nie odpowiada? na to pytanie, cho?by dlatego, by nie sprawi? satysfakcji lady Katarzynie, po chwili zastanowienia musia?a si? jednak przyzna?:
-Nie.
Lady Katarzyna sprawia?a wra?enie zadowolonej.
-I przyrzekniesz mi, ?e nigdy si? z nim nie zar?czysz?
-Nie przyrzekn?.

Co za wspania?a impertynencja! I jakie to przyjemne dla ucha takie pyskowanie tej matronie:)))

Mam nadziej? ?e kiedy kolejny raz przeczytam ksi??k? wy?api? wi?cej takich smaczków.

#2 2007-08-06 13:45:31

Tyna
Użytkownik

Re: Fragmenty "Dumy i Uprzedzenia"

Podam jeden z licznych fragmentów tongue
Bardzo lubi? jeden, króciutki fragmencik, w?a?ciwie zdanie, które pad?o gdy Darcy o?wiadcza? si? Lizzy:
"-Daremnie walczy?em ze sob?. Nie poradz?, nie zd?awi? mego uczucia. Pozwól mi, pani, wyzna?, jak gor?co ci? wielbi? i kocham."

Stopka forum