Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-08-06 02:22:40

magda381
U┐ytkownik

Fragmenty "Dumy i Uprzedzenia"

Na pocz─ůtku mo┼╝e si─Ö przywitam bo generalnie jestem nowa na tym forum. Przeczyta┼éam ju┼╝ wiele temat├│w- pomy┼Ťla┼éam, po┼Ťmia┼éam si─Ö. Jestem akurat ┼Ťwie┼╝o po przeczytaniu Dumy i wpad┼éam na pomys┼é ┼╝eby za┼éo┼╝y─ç nowy w─ůtek. Ksi─ů┼╝k─Ö ju┼╝ zaliczy┼éam do swoich ulubionych. Chcia┼éabym ┼╝eby┼Ťcie tu podawali takie kr├│ciutkie fragmenciki, zdania kt├│re wam si─Ö spodoba┼éy po przeczytaniu. Mnie si─Ö spodoba┼éy dwa takie kr├│ciutkie fragmenciki takie ma┼ée a tak wiele m├│wi─ůce

1.Rozmowa Caroline Bingley z Darcym w Pemberley o Lizzy

-Przypominam sobie, jak bardzo byli┼Ťmy zdumieni, dowiedziawszy si─Ö na pocz─ůtku naszej znajomo┼Ťci w Hertfordshire, ┼╝e jest tam uwa┼╝ana za pi─Ökno┼Ť─ç, dobrze za┼Ť pami─Ötam pewien wiecz├│r po obiedzie, na kt├│ry oni byli zaproszeni do Netherfield. Powiedzia┼é pan wtedy: "Ona pi─Ökno┼Ťci─ů! R├│wnie dobrze mo┼╝na by jej matk─Ö nazwa─ç m─Ödrcem". Potem jednak, wydaje mi si─Ö, zmieni┼é pan zdanie i chyba uzna┼é j─ů za ┼éadn─ů.
-Tak-odpar┼é Darcy, kt├│ry nie m├│g┼é ju┼╝ d┼éu┼╝ej panowa─ç nad sob─ů-ale to by┼éo na samym pocz─ůtku naszej znajomo┼Ťci, od wielu bowiem miesi─Öcy uwa┼╝am j─ů za jedn─ů z najpi─Ökniejszych kobiet, jakie znam-

Niewiem dlaczego tak ten fragment utkwił mi w pamięci a szczególnie to zdanie Darcy'ego. W każdym razie strasznie mi się to spodobało.

2. Rozmowa Lizzy z lady Caroline de Bougrh i taki fajny fragmencik

-Powiedz mi raz wreszcie: jeste┼Ť z nim zar─Öczona czy nie?
Choć Elżbieta wolałaby nie odpowiadać na to pytanie, choćby dlatego, by nie sprawić satysfakcji lady Katarzynie, po chwili zastanowienia musiała się jednak przyznać:
-Nie.
Lady Katarzyna sprawiała wrażenie zadowolonej.
-I przyrzekniesz mi, ┼╝e nigdy si─Ö z nim nie zar─Öczysz?
-Nie przyrzekn─Ö.

Co za wspaniała impertynencja! I jakie to przyjemne dla ucha takie pyskowanie tej matronie:)))

Mam nadziej─Ö ┼╝e kiedy kolejny raz przeczytam ksi─ů┼╝k─Ö wy┼éapi─Ö wi─Öcej takich smaczk├│w.

#2 2007-08-06 13:45:31

Tyna
U┐ytkownik

Re: Fragmenty "Dumy i Uprzedzenia"

Podam jeden z licznych fragment├│w tongue
Bardzo lubi─Ö jeden, kr├│ciutki fragmencik, w┼éa┼Ťciwie zdanie, kt├│re pad┼éo gdy Darcy o┼Ťwiadcza┼é si─Ö Lizzy:
"-Daremnie walczy┼éem ze sob─ů. Nie poradz─Ö, nie zd┼éawi─Ö mego uczucia. Pozw├│l mi, pani, wyzna─ç, jak gor─ůco ci─Ö wielbi─Ö i kocham."

Stopka forum