Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2007-09-05 14:24:48

snowdrop
U┐ytkownik

Re: Najwi─Öksze tragedie adaptacyjne - brrr!!!

Mnie dobi┼éa (opr├│cz Becomin Jane) ekranizacja Eragona. Czyta┼éam ksi─ů┼╝ke jak tylko si─Ö ukaza┼éa (m├│j m─ů┼╝ jest wielkim fanem fantasy). Na wiadomo┼Ť─ç ┼╝e b─Ödzie ekranizacja bardzo si─Ö ucieszylismy. W celach lepszych wra┼╝e┼ä wybralismy si─Ö do fajnego kina w ┼éodzi i po pierwszych minutach zrobili┼Ťmy wielkie ech.
Tyle tam wojny, krwi, z┼éa ... no przepraszam bardzo ale gdzie s─ů w─ůtki pozbawione Cienia itp.
Beznadzieja.

Og├│lnie to jest teraz trend w mediach aby gra─ç na emocjach. I szczerze m├│wi─ůc ja mam tego do┼Ť─ç. Wysiadam z tego poci─ůgu.....

#27 2007-09-05 14:51:06

fanturia
U┐ytkownik

Rosenblaetter napisa│:

P.S. A widzieli┼Ťcie wersj─Ö z dubbingiem? <pada nieprzytomna na samo wspomienie>

A wiesz, ┼╝e niekt├│rzy uwa┼╝aj─ů ten dubbing za ca┼ékiem dobry?

#28 2008-01-20 18:13:10

Tamara
U┐ytkownik

A "Pan Tadeusz"???

Przy nim nawet "Quo vadis" (wsp├│┼éczesne i z lat 60) wymi─Öka. Je┼╝eli nie znasz na pami─Ö─ç tekstu, ni dudu nie po┼éapiesz si─Ö, o co tam chodzi. A Franz Maurer jako ksi─ůdz Robak - nie wiadomo, ┼Ťmia─ç si─Ö czy p┼éaka─ç, czy mo┼╝e z┼éapa─ç co┼Ť ci─Ö┼╝kiego i...

#29 2008-01-20 19:17:58

Vasco
Administrator

"Pan Tadeusz" był zły?? Mnie się bardzo podobał...

#30 2008-01-20 19:40:28

Admete
U┐ytkownik

Mnie się tez podobała Pan Tadeusz filmowy...Nie mam żadnego kłopotu ze zrozumieniem, ale ostatecznie czytałam pewnie ze cztery razy wink

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#31 2008-01-20 21:16:01

Tamara
U┐ytkownik

To ja u┼Ťci┼Ťl─Ö: dla mnie - by┼é okropny, pewnie dlatego, ┼╝e nijak nie przystawa┼é do mojej wewnn─Ötrznej wizji dworu szlacheckiego i jego mieszka┼äc├│w (niestety wychowa┼éam si─Ö na egzemplarzu z ilustracjami Andriollego). No i Telimena jedz─ůca palcami jako┼Ť mi nie pasuje...

#32 2008-01-21 00:27:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jak dla mnie Pan Tadeusz był bardzo dobry - praktycznie nie czulo sie, ze aktorzy mowia wierszem. Nawet Linda mi pasowal na Robaka - moze dlatego, ze pierwsza rola w jakiej go widziałam to Crimen.

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2008-01-21 00:29:28)

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#33 2008-01-21 12:22:06

Tamara
U┐ytkownik

To ja u┼Ťci┼Ťl─Ö jeszcze bardziej: usuni─Öcie narracji, sk─ůdin─ůd nieuniknione, spowodowa┼éo, ┼╝e wysz┼éa z tego masa epizod├│w, niekoniecznie ze sob─ů powi─ůzanych - to raz, a dwa - no obsada mi nie le┼╝y; kiedy jako Tadeusza widz─Ö Jana "Wied┼║mina" Skrzetuskiego, to ju┼╝ mi si─Ö wszysc trzej zaczynaj─ů myli─ç; -). Ale jedno przyznam - plenery, scenografia i muzyka - w porz─ůdku. Ja mo┼╝e za bardzo lubi─Ö si─Ö czepia─ç szczeg├│┼é├│w; -)).

#34 2008-01-21 19:31:44

maenka
U┐ytkownik

Ja mam dwa faworyty b─Öd─ůce szkaradkami adaptacyjnym z JA: ostatnie Mansfield Park (2007) oraz Mansfield Park z 1983

#35 2008-01-22 11:57:07

Loana
U┐ytkownik

Ostatnie Mansfield Park! Niekwestionowana Malina dla najgorszego filmu na podstawie JA. Trzy razy podchodzilam do tego i na razie doszlam do polowy. Chyba bede musiala przykuc sie kajdankami do fotela, zeby zobaczyc calosc. Jak Fanny przestanie mi zaslaniac wszystko ustami i biustem, to moze cos wiecej sie dopatrze ;P.

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#36 2008-01-22 18:09:20

Tamara
U┐ytkownik

Mansfield Park z Frances O'Connor - nie wiem czy to kt├│re┼Ť z powy┼╝szych, ale okropne.

#37 2008-01-22 19:02:24

fanturia
U┐ytkownik

Ostatnie "Mansfield Park" jest gorsze. Du┼╝o gorsze. Mo┼╝e kiedy┼Ť si─Ö zmusz─Ö do obejrzenia do ko┼äca wink . W ko┼äcu P&P 2005 te┼╝ _jako┼Ť_ prze┼╝y┼éam wink .

Ostatnio edytowany przez fanturia (2008-01-22 19:05:20)

#38 2008-01-22 19:08:44

Tamara
U┐ytkownik

Oj, to ja ju┼╝ sobie tego nie wyobra┼╝am. Ale nowa Fanny na fotosie wygl─ůda jakby mia┼éa ┼Ťci─ůgn─ů─ç szatki i rzuci─ç si─Ö na widza w rozpustnych celach...

#39 2008-01-22 19:45:37

maenka
U┐ytkownik

Tamara napisa│:

Oj ,to ia iuz sobie tego nie wyobra┼╝am . Ale nowa Fanny na fotosie wygl─ůda jakby mia┼éa ┼Ťci─ůgn─ů─ç szatki i rzuci─çsi─Öna widza w rozpustnych celach...

I prawie ca┼éy film tak sie zachowuje. Jak ma┼éa karczmareczka a nie skromne dziewcz─Ö jakim jest w ksi─ů┼╝ce. Ona tam nawet zgadza sie zagra─ç w sztuce (na szcz─Ö┼Ťcie pan Bertram przyje┼╝dza w por─Ö).

#40 2008-01-22 19:50:15

Tamara
U┐ytkownik

I na dodatek ma sukni─Ö z gorsetem tak na oko z lat 1780-90, wi─Öc chyba c├│┼Ť za wczesn─ů.

#41 2008-01-22 19:50:35

maenka
U┐ytkownik

Tamara napisa│:

Mansfield Park z Frances O`Connor - nie wiem czy to kt├│re┼Ť z powy┼╝szych , ale okropne .

A ja t─Ö wersj─Ö bardzo lubi─Ö. W┼éasnie za to , ┼╝e Fanny nie jest tak zupe┼énie uleg┼éa a jednocze┼Ťnie nie przekracza granic dobrego smaku. Posta─ç ta to mieszanka charakteru samej mistrzyni JA ( z jej ironi─ů np.) i ksi─ů┼╝kowej Fanny. Niekt├│rzy zarzucaja , ┼╝e jest to troche zbyt feministyczna wizja tamtejszego ┼Ťwiata ale moim zdaniem to mimo podporz─ůdkowaniu si─Ö konwenansom JA by┼éa feministk─ů.

#42 2008-01-22 20:01:59

Tamara
U┐ytkownik

Nie wiem czy feministka pisa┼éaby, ┼╝e bogatemu a samotnemu m─Ö┼╝czy┼║nie brak do szcz─Ö┼Ťcia tylko ┼╝ony... Ale nazwa┼éabym t─Ö wersj─Ö opart─ů na powie┼Ťci, nie ekranizacj─ů, bo wprowadzenie w─ůtku zberezie┼ästw na antypodach, przez kt├│re Tom si─Ö rozchorowa┼é, zamiana brata na siostr─Ö, zgoda Fanny na ma┼é┼╝e┼ästwo z Crawfordem i jej niew─ůtpliwie wi─Öksza pyskato┼Ť─ç - to ju┼╝ pomys┼éy autorskie.

#43 2008-01-22 21:45:59

Tamara
U┐ytkownik

A zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie , kto gra w nowym MP??? James D`ARCY (usun─ů─ç apostrof)!!! ┼╗eby praprapra...wnuk Fitzwilliama tak si─Ö kompromitowa┼é!

#44 2008-01-22 22:26:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

zauwazylysmy. Zawsze uwazalam ze to fajny kalambur.
Poza tym, dla mnie ta wersja jest o niebo lepsza niz 05. wol─Ö Lizzy jezdzaca garbusem niz swinie w domu.

#45 2008-01-23 09:52:34

Loana
U┐ytkownik

Aine, o czym Ty piszesz? Jaka Lizzy w MP??

Jakie┼Ť pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#46 2008-01-23 14:07:18

Vasco
Administrator

Aine zdaje się przeskoczyła na DiU'03 wink

#47 2008-01-23 20:15:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

uuuuppps, to chyba watki pomyliłam big_smile

#48 2008-01-24 08:54:19

maenka
U┐ytkownik

Tamara napisa│:

Nie wiem czy feministka pisa┼éaby, ┼╝e bogatemu a samotnemu m─Ö┼╝czy┼║nie brak do szcz─Ö┼Ťcia tylko ┼╝ony....

Ja bym powy┼╝sze zdanie potraktowa┼éa jako kpin─Ö a nie powazna opini─Ö . Wszak sama za m─ů┼╝ nie posz┼éa, a to zdanie dotyczy┼éo szcz─Ö┼Ťcia raczej m─Ö┼╝czyzn ni┼╝ kobiet.
Jane np. w swoich listach broni┼éa ksi─Öznej Walii pisz─ůc , ┼╝e robi to chocia┼╝by dlatego , ┼╝e tamta jest kobiet─ů.

Moim zdaniem zarowno w zyciu prywatnym jak i powie┼Ťciach Jane mo┼╝na odnale┼╝─ç odniesienia feministyczne. No mo┼╝e z wyj─ůtkiem "prawdziwej ksi─ů┼╝kowej" podporz─ůdkowanej Fanny z MP.

Ostatnio edytowany przez maenka (2008-01-24 08:55:18)

#49 2008-01-24 13:28:27

Tamara
U┐ytkownik

Pytanie, co uznamy za feminizm: czy przekonanie o r├│wno┼Ťci kobiet i m─Ö┼╝czyzn (kt├│re wg mnie mo┼╝na przypisa─ç JA), czy przekonanie o wy┼╝szo┼Ťci kobiet nad m─Ö┼╝czyznami. O ile wiadomo, JA za m─ů┼╝ nie posz┼éa nie dlatego, ┼╝e nie chcia┼éa, tylko ┼╝e nie mia┼éa odpowiedniej mo┼╝liwo┼Ťci. W 1802 przyj─Ö┼éa o┼Ťwiadczyny niejakiego Harrisa Bigg-Withera z Manydown, ale ┼╝e by┼é 6 lat m┼éodszy od niej, nast─Öpnego dnia zar─Öczyny zerwa┼éa. Z zachowanej korespondencji niewiele mozna si─Ö dowiedzie─ç, bo Kassandra spali┼éa wi─Ökszo┼Ť─ç list├│w po┼Ťwi─Öconych sprawom uczu─ç. Badacze twierdz─ů, ┼╝e prawdopodobnie w okresie luki w korespondencji 1802-1805 prze┼╝y┼éa gor─ůcy romans z m─Ö┼╝czyzn─ů, kt├│ry mia┼é zosta─ç jej m─Ö┼╝em, niestety zgin─ůl na morzu. A jej obrona ksi─Ö┼╝nej Walii wydaje mi si─Ö raczej dowodem zwyk┼éej kobiecej solidarno┼Ťci :-). Za┼Ť fakt faktem ┼╝e trudno pierwsze zdanie DiU traktowa─ç inaczej, ni┼╝ z przymru┼╝eniem oka ;-)... Niemniej ja r├│wnie┼╝ o┼Ťmiel─Ö si─Ö stwierdzi─ç, ┼╝e gdybym by┼éa wolna, a w okolicy pojawi┼éby si─Ö jaki┼Ť pan Darcy, by┼éabym tego samego zdania, maj─ůc na my┼Ťli oczywi┼Ťcie w┼éasn─ů osob─Ö :-DDD

#50 2008-01-24 17:17:07

maenka
U┐ytkownik

Mam na my┼Ťli feminizm jako rowno┼Ť─ç kobiet i mezczyzn. To drugie to raczej kobiecy szowinizm (odpowiednik meskiego szowinizmu)smile)))

Stopka forum