Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-02-28 15:33:13

karolcia
U┐ytkownik

nie tylko duma i uprzedzenia

nie moge dopatrzec sie tu recenzji powiesci "stateczna i postrzelona" ,ani "dowcip i madrosc" to tez sa przecierz powiesci Jane Austen,czy moze sie myle i sa to kontynuacje pisane przez nasladowcow? Mimo wszystko chce nabyc ta ksiazke i przeczytac.Jesli ktos czytal -jest tak fajna jak te najpopularniejsze?Z jakiegos zrodla wiem ze Jane ma 12 powiesci napisanych Kazik skolei napisal mi ze jest ich 6 i 3 niedokonczone,a to daje nam 9.Doliczylam do tej listy popularnych "niezlomne serce,niedobrana para,stateczna i postrzelona,madrosc i dowcip,";

┼╗yj rozs─ůdnie, a ┼╝ycie b─Ödzie pi─Ökniejsze.

#2 2005-02-28 18:38:58

Maryann
U┐ytkownik

Re: nie tylko duma i uprzedzenia

JA napisa┼éa - niestety! - rzeczywi┼Ťcie tylko sze┼Ť─ç ksi─ů┼╝ek: "Dum─Ö i uprzedzenie", "Rozwa┼╝n─ů i romantyczn─ů", "Emm─Ö", "Perswazje", "Mansfield Park" i "Opactwo Northanger". Do tego trzeba doda─ç trzy powie┼Ťci, kt├│rych nie zd─ů┼╝y┼éa sko┼äczy─ç: "Sanditon", "Watsonowie" i "Lady Susan".
"Niezłomne serce" to tytuł biografii JA autorstwa Valerie Grosvenor Myers - chyba jedynej przetłumaczonej na polski.
Natomiast, o ile si─Ö nie myl─Ö, to "Stateczna i postrzelona" to jedna ze wsp├│┼éczesnych ksi─ů┼╝ek pisanych "pod styl" JA. O trzeciej z wymienionych przez Ciebie nic mi nie wiadomo, ale prawdopodobnie to te┼╝ literatura jak najbardziej swp├│┼éczesna.

#3 2005-02-28 18:42:02

sister
U┐ytkownik

W Polsce jest jeszcze dost─Öpna biografia niejakiej Helen Lefroy smile

#4 2005-02-28 21:36:44

fringilla
U┐ytkownik

"Madro┼Ť─ç i dwocip Jane Austen" to zbi├│r cytat├│w z powie┼Ťci i list├│w JA dotycz─ůcych mi┼éo┼Ťci, przyja┼║ni i og├│lnie zwi─ůzk├│w mi─Ödzyludzkich. Ma┼éa ki─ů┼╝eczka, dobra na prezent dla wielbicielek, nietety od d┼éu┼╝szego czasu niedost─Öpna, nak┼éad wyczerpany - podobnie jak w przypadku innych interesuj─ůcych nas pozycji wydanych przez Pruszy┼äskich... sad

Pozdr. Agata
gg 5739618

#5 2005-03-01 18:31:15

Maryann
U┐ytkownik

Rany boskie, jak mog┼éam da─ç tak─ů plam─Ö! "M─ůdro┼Ť─ç i dowcip" stoi u mnie na p├│┼éce i bynajmniej kurzem nie porasta. To chyba jakie┼Ť chwilowe (mam nadziej─Ö!) za─çmienie umys┼éu.
A' propos biografii napisanej przez Helen Lefroy - czy gdzie┼Ť mo┼╝na jeszcze j─ů naby─ç?

#6 2005-03-04 10:48:48

karolcia
U┐ytkownik

smile Mam "niezlomne serce" i "madrosc i dowcip" tylko jeszcze nie czytalam.Ale niedlugo przeczytam.

#7 2005-03-05 12:00:53

sister
U┐ytkownik

hmmm. ja swój egzemplarz Helen Lefroy kupiłam na Allegro, ale dawno nikt tej biografii nie wystawiał....

#8 2005-03-08 14:04:48

aga
U┐ytkownik

Czyta┼éam "M─ůdro┼Ť─ç i dowcip Jane Austen", a nawet co nieco przepisa┼éam/ bo mia┼éam pozycj─Ö z biblioteki/. I tu pomy┼Ťla┼éam sobie, czy mo┼╝na gdzie┼Ť utworzy─ç na tej stronie /pozostaj─Ö to decyzji Kazika!/ dzia┼é /mo┼╝e poza forum?/ z cytatami i my┼Ťlami JA wybranymi z jej list├│w i powie┼Ťci?
Naewt podczas lektury trafia si─Ö nam jaka┼Ť wspania┼éa my┼Ťl, kt├│r─ů warto
'na bie┼╝─ůco' wpisa─ç!

#9 2005-03-08 23:00:32

Kazik
(Admin)

Jestem za. Nadsyłajcie mi takie cytaty a ja zamieszczę.

P.S. I nie zapominajcie ┼╝e jestem tez autorem strony z cytatami i aofryzmami - http://www.kazik.iig.pl/aforyzmy. Tam te┼╝ Was zapraszam smile)

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#10 2005-03-11 20:05:21

karolcia
U┐ytkownik

wiele wspania┼éych cytat├│w mozna znalez─ç w jej powiesciach,wiele mam przepisane na papierze. Chcia┼éam kilka napisa─ç w postach,ale mnie wyprzedziliscie z pomys┼éem. Jestem jak najbardziej za pomyslem!! wi─Ö─ç Kaziku gdzie je bedzie mozna odczyta─ç poza stron─ů cytatow i aforyzmow?Czy wlasnie tam i tylko tam?

#11 2005-03-11 21:43:02

Kazik
(Admin)

Zrobi si─Ö specjalny dzia┼é na stronie Jane (jeszcze nie wiem gdzie) i tutaj te┼╝ b─Öd─ů widoczne. Na razie nadsy┼éajcie.

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#12 2005-03-13 18:33:32

karolcia
U┐ytkownik

Fotki wysyłać do Ciebie Kaziku na pocztę? Nie ma sprawy ja mogę juz wysłać. Znajde chwilke wolna to wyslę

#13 2005-03-14 17:07:08

Kazik
(Admin)

Tak, do mnie na poczt─Ö. Galeria b─Ödzie dost─Öpna tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych u┼╝ytkownik├│w. Je┼Ťli chodzi o to czy zdj─Öcia "wyciekn─ů" to ju┼╝ zale┼╝y tylko od Was.

#14 2005-03-15 12:13:19

aga
U┐ytkownik

Mam te┼╝ biografi─Ö JA z wyd.Pr├│szy┼äski autorstwa Myer . To wydawnictwo wyda┼éo te┼╝ "Atlas literatury" /promocyjna cena 68 z┼é zamiast ok.100 zl/, kt├│ry tez kupi┼éam. Do┼Ť─ç dobra pozycja, zawiera du┼╝o mapek, szkic├│w dot.poszczeg├│lnych dzie┼é, jak i miejsc pobytu pisarzy. Jane Austen po┼Ťwi─Öcono 4 strony z mapk─ů miasta Bath i po┼éudniowej Anglii, oraz par─Ö zdj─Ö─ç . Zainteresowane mog─ů zajrze─ç na stron─Ö Pr├│szy┼äskiego, bo na innych stronach ├│w Atlas kosztuje du┼╝o dro┼╝ej.
A w og├│le proponuj─Ö powiadamianie na tej stronie o innych ciekawych recenzjach b─ůd┼╝ pozycjach zwi─ůzanych z JA, kt├│re mo┼╝na wypo┼╝yczy─ç z biblioteki lub kupi─ç.

#15 2005-03-17 11:18:21

sister
U┐ytkownik

Co do sprawy cytat├│w... Przy ka┼╝dym z nich napiszcie koniecznie czyje to t┼éumaczenie, bo ja sama na 6 powie┼Ťci mam t┼éumaczenia trzech pa┼ä. Ju┼╝ si─Ö raz zdarzy┼éo, ┼╝e rozmawiaj─ůc o jakim┼Ť aspekcie P&P poda┼éy┼Ťmy chcia┼éy┼Ťmy poprze─ç nasze tezy cytatami z ksi─ů┼╝ki i co si─Ö okaza┼éo? ┼╝e mamy r├│┼╝ne t┼éumaczenia, kompletnie inny tekst. Mo┼╝e o tym samym znaczeniu, ale s┼éowa jako takie ca┼ékiem inne... Dlatego s─ůdz─Ö, ┼╝e opr├│cz podzia┼éu na ksi─ů┼╝ki, z kt├│rych jest cytat (no i oczywi┼Ťcie cytaty z b┼éyskotliwych list├│w JA) powinien by─ç podzia┼é na t┼éumaczenia.
Co Wy na to???

#16 2005-03-17 12:52:53

Kazik
(Admin)

Popieram

#17 2005-03-17 12:57:23

fringilla
U┐ytkownik

┼Üwietny pretekst, ┼╝eby kolejny raz przeczyta─ç wszystkie powie┼Ťci JA smile

Pozdr. Agata
gg 5739618

#18 2005-03-17 13:18:00

sister
U┐ytkownik

Ja w┼éa┼Ťnie mam zamiar to zrobi─ç poniewa┼╝ w┼éa┼Ťnie skompletowa┼éam sobie wszystkie powie┼Ťci JA smile A z tymi t┼éumaczeniami to te┼╝ dlatego, ┼╝eby osoby odwiedzaj─ůce t─ů stron─Ö nie pomy┼Ťla┼éy sobie, ┼╝e bierzemy te cytaty z kosmosu, jak sprawdz─ů ze swoimi egzemplarzami i znajd─ů co innego...

mo┼╝na te┼╝ na przyk┼éad daj─ůc jaki┼Ť cytat podawa─ç inne interpretacje j─Özykowe tego samego fragmentu orygina┼éu...

Kto┼Ť kiedy┼Ť powiedzia┼é, ┼╝e 't┼éumaczenie jest jak kobieta, albo pi─Ökne albo wierne'... (tylko nie pami─Ötam czyje to s┼éowa)

#19 2005-03-17 22:31:43

fringilla
U┐ytkownik

Ja jestem w miare na swie┼╝o. Musze zrobic sobie ma┼éy odwyk. Na zimow─ů depresje zaleci┼éam sobie JA i Jezycjad─Ö, czas wzi─ůc si─Ö za cos innego. Na p├│lce ko┼éo ┼é├│┼╝ka kurzy mi si─Ö Klub Dumas, a obejrza┼éam wczoraj Dziewi─ůte wrota i nabra┼éam ochoty...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#20 2005-03-18 11:59:55

karolcia
U┐ytkownik

Ja mam zamiar znowu zabra─ç sie do czytania dumy. Za ka┼╝dym razem spostrzega si─Ö co┼Ť nowego, na co nie zwr├│ci┼éo si─Ö wcze┼Ťniej uwagij.

#21 2005-04-09 14:43:56

dorotka
U┐ytkownik

Wiecie co, w zwi─ůzku z tymi cytatami znowu przeczyta┼éam "Opactwo Northanger". I ju┼╝ wiem, czemu chcia┼éam o niej zapomnie─ç i czemu tak bardzo wkurza┼éa mnie g┼é├│wna bohaterka. By┼éa tak t─Öpa, ┼╝e musia┼éam si─Ö zmusza─ç do czytania. Rozumiem, ┼╝e to mia┼éa by─ç parodia gotyckich powie┼Ťci, ale czy g┼é├│wna bohaterka nie mog┼éa mie─ç nieco wy┼╝szego ilorazu inteligencji? Co ten Henry w niej widzia┼é?
Dobra, to przesłać te cytaty?
Bierze kto┼Ť P&P, bo ja tam ch─Ötnie bym sobie jeszcze raz przeczyta┼éa big_smile

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#22 2005-04-11 14:21:55

fringilla
U┐ytkownik

Mam nadziej─Ö, Dorotko, ┼╝e masz m├│j ulubiony cytat z tej ksi─ůzki: ... nie mia┼éa bowiem nic przeciwko ksi─ůzkom w og├│le, pod warunkiem, ┼╝e nie przynosi┼éy ┼╝adnej pozytecznej wiedzy i sk┼éada┼éy si─Ö wy┼é─ůcznie z fabu┼éy bez uwag i refleksji.
To zupełnie jak ja, po studiach na polonistyce wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#23 2005-04-11 14:29:17

dorotka
U┐ytkownik

Mam, bo mnie te┼╝ zauroczy┼é wink Chocia┼╝ nie powiem, ┼╝e wprowadzam go w ┼╝ycie. Czasem si─Ö takie "m─ůdre" ksi─ů┼╝ki przydaj─ů big_smile

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#24 2005-04-11 17:17:39

fringilla
U┐ytkownik

M┼éoda jeszcze jeste┼Ť wink

wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#25 2005-04-11 20:59:25

dorotka