Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2009-03-11 19:13:58

teofano
U┐ytkownik

Re: Mansfield Park (2007) Film

Dzi─Öki wersji z 2007 roku, zakupi┼éam sobie i mam zamiar dzi┼Ť wieczorem i w nocy przeczyta─ç ksi─ů┼╝k─Ö Mansfield Park.
Bo poprzedni film, nawet zastrzegaj─ůcy si─Ö, ┼╝e jest lu┼║nym nawi─ůzaniem, odstr─Öczy┼é mnie na d┼éugo od zapoznania si─Ö z tw├│rczo┼Ťci─ů Jane Austen.
Teraz, po obejrzeniu najnowszej wersji Dumy i Uprzedzenia z Keir─ů (nie wiem, dlaczego wielu czepia si─Ö jej biustu? To┼╝, to nie film „przyrodniczy”, w kt├│rym bohaterka mam by─ç obdarzona kr─ůg┼éo┼Ťciami.) Zacz─Ö┼éam nadrabia─ç te niewybaczalne zaleg┼éo┼Ťci i znalaz┼éam si─Ö tu. :-)
Dlatego wp─Ödzam si─Ö w bankructwo kupuj─ůc DVD. :-D Nie ┼╝a┼éuj─Ö. Ksi─ů┼╝ki te┼╝ trzeba by┼éo zakupi─ç, bo ile┼╝ mo┼╝na w bibliotece przed┼éu┼╝a─ç wypo┼╝yczanie?
Jest problem z zakupem List├│w. Taki rara avis, jak i Szekspirowskie Wiele ha┼éasu o nic, kt├│rej to ekranizacji nigdzie nie mog─Ö zakupi─ç. C├│┼╝ to nie jest Rambo ile┼Ť tam, to i ma┼éy nak┼éad zapewne by┼é. ;-)
Oszala┼éam poprzez najnowsz─ů wersj─Ö Dumy i Uprzedzenia, Mansfield Park, Opactwo Northanger, Rozwa┼╝na i Romantyczna z Emma Thomson, (kt├│r─ů w tej roli uwielbiam i ju┼╝ :-D).
MP zapewne do oryginału ma daleko, ale jest bardzo uroczym filmem. Moim zdaniem.
Mo┼╝e wiele dziej─Ö si─Ö szybko, Fanny nie przewraca si─Ö o w┼éasne nogi. Taka cherlawa po kilkunastu minutach doprowadzi┼éaby mnie do sza┼éu. Mo┼╝e przerabiaj─ůc bohaterk─Ö na zdrow─ů dziewczyn─Ö chciano przeciwstawi─ç jej si┼é─Ö i dobry charakter, zmanierowaniu rodze┼ästwu Bertram. Mog┼éy by─ç sceny ┼é├│┼╝kowe i elementy lesbijskie w poprzednim filmie. To w tym mo┼╝e by─ç zdrowa, pe┼éna ┼╝ycia dziewczyna z rozwianym w┼éosem.
Typ urody, fakt, kontrowersyjny. Mnie nie dra┼╝ni. Mo┼╝e, dlatego, ┼╝e sama s┼éysz─Ö czasami, ┼╝e mam specyficzny typ urody. ┼╗esz, kurdesz, kobietki o odmiennym typie urody ┼é─ůczcie si─Ö. ;-)
Napisz─Ö kt├│rego┼Ť dnia pe┼éniejsz─ů recenzje filmu i ksi─ů┼╝ki, jak i innych powie┼Ťci JA. Ale tak na spokojnie, kiedy euforia zwi─ůzana z poznawaniem ┼Ťwiata ksi─ů┼╝ek JA mi minie. A to mo┼╝e potrwa─ç. ;-)
Chcia┼éam si─Ö tylko przywita─ç tym wpisem z ca┼é─ů reszt─ů spo┼éecze┼ästwa tego forum. :-)

Ostatnio edytowany przez teofano (2009-03-13 22:28:32)

Historia Frodo - to historia ┼╝onatych m─Ö┼╝czyzn, kt├│rzy z nara┼╝eniem ┼╝ycia pr├│buj─ů sie pozby─ç oddzia┼éuj─ůcego na psychik─Ö pier┼Ťcienia.

#52 2009-03-13 14:21:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

teofano napisa│:

po obejrzeniu najnowszej wersji Dumy i Uprzedzenia z Keir─ů (nie wiem, dlaczego wielu czepia si─Ö jej biustu? To┼╝, to nie film „przyrodniczy”, w kt├│rym bohaterka mam by─ç obdarzona kr─ůg┼éo┼Ťciami.) Zacz─Ö┼éam nadrabia─ç te niewybaczalne zaleg┼éo┼Ťci i znalaz┼éam si─Ö tu. :-)

Biust to raczej detal estetyczny swiadczacy tylko o kiepskich kostiumologach, ale najwieksze zastrzezenia padaly pod adresem calosci filmu, uwspolczesnieniu i braku ducha austenowskiego.

teofano napisa│:

Mo┼╝e przerabiaj─ůc bohaterk─Ö na zdrow─ů dziewczyn─Ö chciano przeciwstawi─ç jej si┼é─Ö i dobry charakter, zmanierowaniu rodze┼ästwu Bertram. Mog┼éy by─ç sceny ┼é├│┼╝kowe i elementy lesbijskie w poprzednim filmie. To w tym mo┼╝e by─ç zdrowa, pe┼éna ┼╝ycia dziewczyna z rozwianym w┼éosem.

Tyle, ze to juz nie jest ekranizacja powiesci Jane Austen, a film na motywach powiesci JA. W ten sposob MP nie rozni sie w zasadzie od wersji P&P z 2003 r. czy nawet od Lost in Austen. Jako ekranizacja jest do bani (aczkolwiek jako zwykly film tez mnie znudzil... sad )

A tak w ogole to Cead Mile Failte dla Ciebie Teo big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#53 2009-03-13 22:41:45

teofano
U┐ytkownik

C├│┼╝ ka┼╝dy lubi ... to co lubi. big_smile
Najnowsz─ů DiU traktuj─Ö jako jeden ci─ůg przepi─Öknych obraz├│w ilustrowanych wspania┼é─ů muzyk─ů Dario Marinellego, kt├│rego tw├│rczo┼Ť─ç uwielbiam. Fakt z ksi─ů┼╝k─ů ma niewiele wsp├│lnego. Ale te obrazy :p
Co do film├│w. S─ů dla mnie czym┼Ť, co odstresowuje po szalonym, nerwowym dniu. Maj─ů jaki┼Ť taki klimat, kt├│ry powoduje, ┼╝e przestaj─Ö skaka─ç ludziom do garde┼é. smile
Zosta┼é mi jeszcze zakup Perswazji, tych najnowszych. Muzyka Martina Phipps'a, co┼Ť niesamowitego. Ten powtarzaj─ůcy sie fortepian.
JA mnie urzek┼éa, bo uwielbiam powie┼Ťci historyczne, filmy z cyklu P┼éaszcza i Szpady. Szyje sobie sukienki wzorowane na r├│znych epokach (nie wierne repliki).
St─ůd mo┼╝e mniejsze pretensje mam do ekranizacji lub pr├│b powie┼Ťci JA. Prosz─Ö mi to ┼éaskawie wybaczy─ç. smile

Historia Frodo - to historia ┼╝onatych m─Ö┼╝czyzn, kt├│rzy z nara┼╝eniem ┼╝ycia pr├│buj─ů sie pozby─ç oddzia┼éuj─ůcego na psychik─Ö pier┼Ťcienia.

#54 2009-03-13 22:51:01

teofano
U┐ytkownik

A tak w ogole to Cead Mile Failte dla Ciebie Teo big_smile

Aż tyle, się byłam zarumieniłam. Dziękuję pięknie. big_smile
Miałam czytać MP, a siedzę sobie na tym forum. Cóż, noc się jeszcze nie skończyła. smile

#55 2009-04-22 15:17:18

Tyna
U┐ytkownik

Ten film kompletnie mnie rozczarował... Strasznie sie na nim wynudziłam i jeszcze ta aktorka, która grała Fanny... No jednym słowem - nie podobał mi się.

#56 2009-04-26 22:20:05

Arlene
U┐ytkownik

Hmm... Mnie a┼╝ tak bardzo ten film nie rozczarowa┼é. Przyznaj─Ö, nie jest to na pewno najlepsza ekranizacja JA, daleko jej do idea┼éu. Praca kamery i mnie nieco denerwowa┼éa, do tego wszystko toczy┼éo si─Ö faktycznie szybko. Ale nie zawa┼╝y┼éo to na mojej opinii o ca┼éej produkcji. Fanny... c├│┼╝, b─Öd─Ö szczera - nie dzia┼éa┼éa mi na nerwy jako┼Ť szczeg├│lnie. Ci─ůg┼éy niemal ┼Ťmiech by┼é irytuj─ůcy, to fakt, ale bywa┼éy ju┼╝ aktorki chichocz─ůce du┼╝o cz─Ö┼Ťciej i du┼╝o bardziej g┼éupawo (o ile si─Ö nie myl─Ö, to Binoche w "Wichrowych Wzg├│rzach" mia┼éa tak─ů okropn─ů sk┼éonno┼Ť─ç do pod┼Ťmiewania si─Ö z byle powodu...) Nie chc─Ö "wy┼╝ywa─ç" si─Ö nad urod─ů Billie Piper. Pozostaj─Ö przy stanowisku "nie wszyscy s─ů idea┼éami pi─Ökna i Fanny te┼╝ nie musia┼éa". wink Spotka┼éam si─Ö te┼╝ z wieloma niemi┼éymi opiniami na temat scen, gdzie do Edmunda dociera, ┼╝e kocha Fanny, nast─Öpnie goni za ni─ů itd. A mnie te sceny jako┼Ť rozczulaj─ů i wydaj─ů si─Ö... s┼éodkie, no. big_smile Reasumuj─ůc, nie by┼éo tak ┼║le.

"I┼Ť─ç za marzeniem i znowu i┼Ť─ç za marzeniem, i tak zawsze a┼╝ do ko┼äca." (Joseph Conrad)

Stopka forum