Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2007-06-06 17:36:11

malmik
Użytkownik

Re: Mansfield Park (2007) Film

AineNiRigani napisał:

kTO? MA, TYLKO NIE PAMIETAM JUZ KTO...

Choroba - trudno si? ju? po?apa? przy tej ilo?ci znajomych ;-)

#27 2007-06-06 20:53:53

pak4
Użytkownik

Macie racj? -- te fina?y (MP -- taniec; Perswazje -- ju? i sam bieg) s?... dalekie od idea?u.

Ale czy to nie jest kwestia uwspó?cze?nienia akcji, tak by lepiej przemówi? do wspó?czesnego widza? Chyba na forum wi?kszo?? z Nas ju? tak si? "wyrobi?a", je?li chodzi o epok?, ?e takie sceny s? dla Nas ra??ce i odbieramy o wiele subtelniejsze sygna?y p?yn?ce z ekranu.

To zreszt? poniek?d fascynuj?ce u JA -- pisze ona cz?sto o nami?tno?ciach wyra?aj?cych si? w sposób nadzwyczaj pow?ci?gliwy, zupe?nie niedzisiejszy.

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#28 2007-06-07 16:07:12

AineNiRigani
Użytkownik

Ja si? przyznam, ?e w sprincie i ta?cu nie przeszkadzaj? mi tyle ich niehistoryczno?c, co niezgrabno??.
Bieg jest za d?ugi, Anna biegnie i biegnie i biegnie, nic sie nie dfzieje, a ona niestrudzenie biegnie, mija domy, biegnie, mija ludzie i biegnie, a potem dyszy. Sama scena jest dla mnie pokraczna i niezgrabna.
Podobnie z walcowaniem w MP - przecie? oni tego nie potrafi?!!!

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#29 2007-06-07 17:18:25

Katarzyna
Użytkownik

A w filmach dotycz?cych kr?cenia biegnie, biegnie i ...... wink
Jak nie chce si? wam wszystkiego ogl?da? to jest to pokazane w momencie 09:52min.

http://www.youtube.com/watch?v=VJH7Uxw7 … mp;search=

Ostatnio edytowany przez Katarzyna (2007-06-07 17:19:07)

#30 2007-06-07 17:19:05

Marija
Użytkownik

Hehehe, mo?e chodzi?o w?a?nie o to, ?eby seksownie dysza?a w ko?cowej scenie, hm? wink

#31 2007-06-07 18:37:16

AineNiRigani
Użytkownik

no to mogli da? nacisk na to jak on reaguje na to jej dychanie.
Eeee tam, zmaszczony koniec i tyle ...

#32 2007-06-07 19:03:21

pak4
Użytkownik

Marija napisał:

Hehehe, mo?e chodzi?o w?a?nie o to, ?eby seksownie dysza?a w ko?cowej scenie, hm? wink

O czym Wy my?licie? Chyba b?d? musia? Freuda poczyta?, by lepiej rozumie? dyskusje na forum wink
Sama scena przypomina mi inn? -- z "Czarodziejskiego fletu" w re?yserii Bergmana. Tam Pamina biegnie ze sztyletem, ukazywana z góry (ale z góry-z boku, a nie z góry z ty?u). Scena jest krótka (tu decyduje muzyka i pojawienie si? trzech ch?opców w balonie), a bieg ukazuje duchowe rozterki Paminy, która czuje si? porzucona przez Tamina i odrzucona przez matk?, przez co chce pope?ni? samobójstwo.
Wydaje mi si?, ?e ten sam cel przy?wieca? re?yserowi "Perswazji" -- bieg podkre?la emocjonalne zaanga?owanie Anny (podobnie podkre?la to jej zadyszka), która niegdy? przestraszywszy biednego i niepewnego ma??e?stwa, teraz potrafi tak g??boko si? zaanga?owa? w mi?o?? do kapitana, ?e ?amie przyj?te konwenanse.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#33 2007-06-07 19:16:29

Marija
Użytkownik

Oboj?tnie, w jakim celu tak p?dzi?a i jaki cel przy?wieca? re?yserowi - ale ?eby dama, co si? przesuwa spacerkiem, wykaza?a tak? kondycj? (paku, a jak to trudno biega? w takiej d?ugiej kiecce, to uwierz mi na s?owo big_smile), to doprawdy...

#34 2007-06-07 20:32:46

AineNiRigani
Użytkownik

mi?o?? znosi wszelkie po?wi?cenia ...
jak wida? big_smile

#35 2007-06-08 05:36:27

pak4
Użytkownik

Wierze, wierze, ale pragne raczej zrozumiec, niz poddac krztzce z punktu widzenia empiryzmu big_smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#36 2007-09-06 12:47:36

Loana
Użytkownik

Hej, obrzydliwie offtopujecie tongue
Chcialam napisac cos o filmie (przy okazji, podziekowania dla Aine - dziekuje za film!!!) Mansfield Park 2007.
Czytalam ostatnio gdzies opinie, ze nakrecono w tym roku trzy dobre ekranizacje ksiazek JA. Mam nadzieje, ze ON okaze sie lepsze od tego, co do tej pory zobaczylam, bo na razie nie widzialam zadnej DOBREJ ekranizacji... obejrzalam Perswazje i myslalam, ze to dno, ale widocznie zawsze moze byc glebsze dno... bo Perswazje chociaz obejrzalam cale, a Mansfield Park wylaczylam z niesmakiem juz (albo moze a?) po 30 minutach. Okropnosc.
Po pierwsza - co za konska dziewczyne dali jako Fanny? Ani ladna (ma cos na twarzy, to sie chyba usta nazywa..., do tego jajka jej w mlodosci na wlosach rozbijali chyba), ani zgrabna, ani wdzieczna, a jak sie smieje, to jakbym konia slyszala. Edmund - przylizany. Reszta aktorow moze byc, nie mialam wobec nich specjalnych obiekcji. Ale jestem w stanie zniesc dziwnych aktorow, jesli chociaz oczaruja mnie gra. Nie oczarowali, wszystko wydawalo mi sie strasznie sztuczne. I ta dziwna maniera pracy kamera, lekko drzaca co jakis czas, jakies dziwne najazdy na nogi, na ziemie, na nie wiem jeszcze co? Juz nie wspominajac o scenariuszu, tradycyjnie pisanym na kolanie... akcja wg mnie strasznie pedzi, ledwo jedna scena minie, juz nastepna, nie wiem, na czym sie skupic, co ma oznaczac dana scena. Nie podoba mi sie.
Ale dam filmowi jeszcze jedna szanse, tylko chyba musze ogladac z kims, kto mnie przykuje do ekranu kajdankami i bedzie mowil "to wcale nie jest zly film, dasz rade!" ;P. Ktos jest chetny?
Moze napiszcie mi, jakie ten film ma plusy, to mi cos pomoze smile

Jakie? pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#37 2007-09-06 13:08:19

Akaterine
Administrator

ON jest najlepsze, wi?c w sumie dobrze, ?e b?dziesz ogl?da? to na ko?cu big_smile.
Co do Mansfield - wg mnie ten film nie ma wiele plusów. Ja ewentualnie widz? plusy w obsadzie - podoba?a mi si? Mary Crawford, siostry Bertram, bracia Bertram te?, ale co z tego, ?e byli fajni, skoro przez kiepski scenariusz nie mogli si? niczym wykaza?? Ja obejrza?am tylko raz i nie mam ochoty wraca?, tak samo do Perswazji. Z Opactwem za? inaczej - widzia?am chyba ju? z 5 razy wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#38 2007-09-06 13:26:18

fanturia
Użytkownik

Loana napisał:

Ale dam filmowi jeszcze jedna szanse, tylko chyba musze ogladac z kims, kto mnie przykuje do ekranu kajdankami i bedzie mowil "to wcale nie jest zly film, dasz rade!" ;P. Ktos jest chetny?

Mozna pu?ci? ta?me z odpowiednim tekstem ;-)
A w jakie cz??ci Wroc?awia mieszkasz?

#39 2007-09-06 14:56:56

Loana
Użytkownik

Na Ma?licach smile. Ale na seans moge umowic sie na Kozanowie albo u kogos, tylko dopiero po tym tygodniu, bo zbyt duzo atrakcji sobie upchalam i maz sie denerwuje, ze go zaniedbuje tongue.

No tez mi sie obsada podoba, oprocz Fanny postacie sa ladne. Moze Henry Crawford ma troche dziwny fryz, taki rozwiany, ale widac, ze jest dosc przystojny i lekkomyslny. No i pokazano rodzenstwo Crawford dosc gleboko, jako paskudne osoby tongue.
A ON to sie przyznam, ze w ogole nie pamietam ksiazki. I zastanawiam sie, czy najpierw przeczytac i sobie przypomniec, czy najpierw obejrzec bez wiedzy, co bylo w ksiazce.

Jakie? pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

#40 2007-09-06 15:02:07

fanturia
Użytkownik

To bliziutko mieszkasz smile , ja na Z?otnikach. To mo?e jako? sie zmówimy w przysz?ym tygodniu?

#41 2008-04-16 17:25:04

Dione
Użytkownik

Wczoraj w ko?cu obejrza?am MP i ...
Jak si? dowiedzia?am, ?e Fanny ma gra? Billy Piper, by?am do?? sceptyczna. I tu mi?o si? rozczarowa?am. Fanny by?a jedyn? g?ówn? bohaterk? JA, której nie potrafi?am polubi? i wreszcie mi si? uda?o. Billy doda?a jej tyle charakterku, ?e cho? sama posta? a? nadto si? nie zmieni?a, to przynajmniej wzbudzi?a moj? sympati?. Jednego tylko nie rozumiem. Czemu ona biega przez ca?y film? I to biega tak, ?e prawie robi dziury w pod?odze? :? Co do Edmunda, to... jedyne okre?lenie jakie mi przychodzi na my?l to: zabawny.
Lady Bertram by?a du?o sympatyczniejsza ni? w ksi??ce, a ju? na pewno mniej egoistyczna. Podobnie Tom, wzbudzi? moj? sympati?. Marie i Julia by?y ledwie pokazane. Mary Crawford owszem do?? ?adna, ale aktorka ?wietnie pokaza?a jej gierki i zmanierowanie. Ciotka Norris - rewelka.
Ogólnie ca?y film bardzo przyjemny. Ko?cówka, gdy Edmund zrozumia?, ?e kocha Fanny - pokazane doskonale.
Ale na koniec musz? powiedzie? jeszcze jedno...
Porównuj?c Edmunda i Henry'ego Crawforda musz? stwierdzi?, ?e a? si? dziwi? Fanny, ?e wola?a tego pierwszego. Henry nie do??, ?e do?? przystojny, to jeszcze mia? tak cudnie ?obuzerskie spojrzenie, ?e nogi si? pod dziewczyn? uginaj?. A Fanny co? Wola?a jakiego? nudziarza.
To tyle co mam do powiedzenia na ten temat big_smile

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

#42 2008-04-16 19:50:38

Akaterine
Administrator

No nareszcie kto?, kto nie pastwi si? nad Billie Piper w roli Fanny! big_smile Ja uwa?am, ?e jak osob? o takim typie urody nie?mia?? Fanny zagra?a ca?kiem dobrze, co oczywi?cie psu? scenariusz...
A Edmund by? fajny z wygl?du, ale mnie ci?gle wkurza, ?e jak kto? jest spokojny, przedstawiaj? go jako sztywniaka i nudziarza... Dobrze, ?e nowy Edward z RiR troch? si? wybi? z tej konwencji wink

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#43 2008-04-16 22:46:28

Ulka
Użytkownik

Dione napisał:

Porównuj?c Edmunda i Henry'ego Crawforda musz? stwierdzi?, ?e a? si? dziwi? Fanny, ?e wola?a tego pierwszego. Henry nie do??, ?e do?? przystojny, to jeszcze mia? tak cudnie ?obuzerskie spojrzenie, ?e nogi si? pod dziewczyn? uginaj?. A Fanny co? Wola?a jakiego? nudziarza.

Nie zapominaj, ?e pozna?a go pierwszego i wiele lat przed Henrym-si?a przyzwyczajenia wink

"cierpliwo?? - spokój ?e przecie? si? stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#44 2008-05-20 11:00:22

ptasia
Użytkownik

Wczoraj obejrza?am MP. I dawno si? tak nie u?mia?am. To parodia by?a, tak smile?
Od razu przyznam, ?e MP jest najmniej przeze mnie lubian? ksi??k? Austen, chyba ze wzgl?du na Fanny (któr? zawsze mia?am ochot? mocno potrz?sn??), ale ekranizacja 1999 nawet mi si? podoba?a. Je?li chodzi o 2007... nie powiem nic nowego, ale DLACZEGO Billie Piper?!? Argumenty, ?e mia?a "o?ywi?" Fanny do mnie nie trafiaj?. Albo uprawia bieg dla zdrowia po domu/parku (a kamera w podskokach za ni?), albo ?mieje si? jakby ko? r?a?, albo patrzy spode ?ba. Kolejna wymagaj?ca opieki ortodonty (czy to jaki? nowy wymóg?). Je?li chodzi o urod?, najbardziej kojarzy?a mi si? z Renee Zellweger jako Bridget Jones, tylko bez zdolno?ci aktorskich Zellweger. Sally Hawkins jako Anne Eliot te? bynajmniej nie jest pi?kna, ale przynajmniej gra. I tego czego? na g?owie BP nie skomentuj? - ani ko?tuna, ani koloru, ani tym bardziej kontrastu mi?dzy kolorem w?. a brwiami (!!!). W ko?cu jak tylko pojawia?a si? na ekranie, wybucha?am ?miechem. Ko?cówk? - od chwili, kiedy Edmunda "o?wieca" (niestety, dla mnie wygl?da?, jakby ducha zobaczy?), potem wyba?usza na Fanny oczy (jak myje w?osy! w samej koszuli! prze?wituj?cej - przy kominku! w jej sypialni! to chyba niezbyt zgodne z duchem epoki i moralno?ci??), a potem wspólnie uprawiaj? trucht po parku ca?? prze?mia?am. Szkoda, ?e w tym parku przy drzewku si? nie zderzyli czo?owo, ma?o brakowa?o. Potem on wyznaje jej mi?o??, a ta znów r?y. Ratunku!
Poza tym, rozumiem, ?e mo?e mieli ma?y bud?et, ale te ograniczone kostiumy i jedno miejsce akcji mnie troch? dobija?o, i akurat wyjazd Fanny do Portsmouth zawsze wydawa? mi si? ciekawym fragmentem akcji.
?eby nie by?o, ?e zupe?nie mi si? nie podoba?o: Mary Crawford i rodze?stwo Bertram ok, Edmund jest md?y sam w sobie jako bohater, ale przynajmniej wizualnie mi si? podoba?.
Ogólnie jednak: IMHO najs?absza ekranizacja 2007. Cho? M twierdzi, ?e Perswazje by?y gorsze, bo przy MP przynajmniej mo?na by?o si? po?mia? wink

I meant something less mournful, dearest...
Co? nieco?

#45 2008-05-20 11:32:17

pak4
Użytkownik

No w?a?nie -- dlaczego najs?absza? ?e najzabawniejsza big_smile

(A tak powa?nie: dlaczego nikt nie lubi MP? I nawet nie chodzi o ten konkretny film...)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#46 2008-05-20 12:03:06

ptasia
Użytkownik

pak4 napisał:

(A tak powa?nie: dlaczego nikt nie lubi MP? I nawet nie chodzi o ten konkretny film...)

Moim najwi?kszym problemem jest Fanny. Podobnie jak Maddy z "M?ynu na Flossie", straszliwie mnie irytowa?a. Rozumiem, ?e j? t?amsili psychicznie przez wiele lat, ale jest tak wymoczkowata, zastraszona, "i chcia?abym, i boj? si?", a do tego tak "dobra", ?e a? z?by zaciska?am.
Co ciekawe, Emma Woodhouse na ekranie te? dzia?a?a mi na nerwy (w?cibska, zarozumia?a), i dlatego zwleka?am z przeczytaniem ksi??ki, po czym prze?y?am mi?? niespodziank? - na papierze znacznie sympatyczniejsza (mo?e dlatego, ?e znacznie wi?cej dowiadujemy si? o tym, co j? ukszta?towa?o, m.in. o relacjach E. z ojcem i charakterze tego ostatniego).

I meant something less mournful, dearest...
Co? nieco?

#47 2008-05-20 18:55:46

pak4
Użytkownik

Emma dzia?a mi na nerwy na pocz?tku. Z czasem zaczynam j? lubi?. Jest w sumie dobra. Wad ma tyle, by s?u?y?y za przypraw? osobowo?ci, bez której jest si? nijakim.

Z Fanny te? mam problem -- wola?em ju? t? ze 'strasznego filmu' Patrici Rozemy -- u?o?ona, grzeczna, ale drzemie w niej charakterek -- swoj? drog? i w powie?ci to jest zaznaczone, w sposobie w jaki Fanny je?dzi konno i ile to dla niej znaczy. Ale bardzo subtelnie zaznaczone.

W ka?dym razie nie dziwi? si? problemom z MP, ale oczekuj?, ?e kto? wreszcie zacznie przekonywa? do tej powie?ci Forumowiczki i Forumowiczów wink

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#48 2008-05-20 20:34:39

Akaterine
Administrator

pak4 napisał:

Ja lubi?! big_smile. Powie?? jest inna ni? pozosta?e JA, bo w?tek mi?osny nie wysuwa si? na pierwszy plan (a przynajmniej nie jest tak ekscytuj?cy). Sam? Fanny traktuj? po cz??ci jako t?o, a po cz??ci podoba mi si? ta jej dobro? i wierno?? zasadom na tle szale?stw pozosta?ych. O Mansfield kiedy? napisa?am nawet entuzjastyczn? recenzj? na biblionetce big_smile

#49 2008-05-20 22:00:34

armalkolit
Użytkownik

Moim zdaniem Emma nie jest denerwuj?ca, najwy?ej troszk?. Jest po prostu barwn? postaci?, ale dzi?ki temu ciekaw?. Za to zawsze dotkliwie irytowa? mnie jej ojciec.

Mi te? MP si? podoba?. Czyta?o mi si? go z du?? przyjemno?ci? w przeciwie?stwie do nudnawej Emmy (film bardziej mnie wci?gn??). Co do Fanny- je?eli kto? jest po prostu dobry i przyzwoicie si? zachowuje to nigdy nie zdobywa popularno?ci i zawsze irytuje innych. Tak jest przynajmniej w przypadku bohaterów ksi??kowy, mam nadziej? ?e w przypadku ?ywych ludzi jest inaczej wink

Pan Bloch pisze równie? znakomite krótkie opowiadania z pogranicza grozy i fantasy, a zapytany kiedy?, czy gatunek historii, który tworzy, nie wywiera przypadkiem wp?ywu na jego psychik?, odpowiedzia?: "O, nie. Mam serce ma?ego ch?opca (...) Trzymam je w s?oiku na moim biurku".
Alfred Hitchcock
http://armalkolit.blog.pl

#50 2008-05-20 22:01:32

Ulka
Użytkownik

Nie jest to moja najulubie?sza powie?? Austen, ale lubi? lubi?. Jest grubiutka smile A Fanny - no nie jest wcale taka md?a, jak by si? mog?o wydawa?. ?e dobra?? có? za zarzut! Emma Wam si? nie podoba, bo egoistka. Fanny - bo za dobra, dogodzi? trudno... Fanny jest dobra, ale wcale nie g?upia i naiwna. Denerwuj?ce by by?o, gdyby nic nie widzia?a, nic nie rozumia?a. A ona-hoho-w popiele gruszek i w kasz? nie da wink Jaki? ona ma dar obserwowania, rozpoznawania ludzkich charakterów. Jest spostrzegawcza, inteligentna, m?dra, widzi wi?cej ni? wszyscy inni razem wzi?ci. Jest by? mo?e pod pewnymi wzgl?dami przynajmniej najinteligentniejsza spo?ród bohaterek JA smile Nie daje si? zwie?? ani Mary, ani Henryemu. I wcale ich nie usprawiedliwia, rzeczowo ocenia ich b??dy i charakter. Wi?c nie mówcie, ?e jest za dobra! smile I, kochani, tak naprawd? to w?a?nie Fany wie, czego chce od ?ycia. I umie postawi? na swoim! Gdyby by?a tak? "dziumdzi?' to nie przeciwstawi?aby si? frondzie kuzynów i kuzynek i zagra?a w teatrze smile Jest silna-tyle lat znoszenia obu ciotek, wuja i kuzynostwa! Niejedna by uciek?a dawno, albo oszala?a wink Prosz? zatem nie obra?a? Fanny.
A powie??-jest obyczajowa. Dzieje si? ma?o, ale przedstawia ciekawie zwyk?e ?ycie smile

ps. Da?am si? podpu?ci?, pak smile

"cierpliwo?? - spokój ?e przecie? si? stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Stopka forum