Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-03-20 20:08:45

abigail
U┐ytkownik

Podobne w─ůtki w powie┼Ťciach Jane Austen

Je┼Ťli podobny temat ju┼╝ by┼é to poprosz─Ö o pokierowanie do odpowiedniego w─ůtku.
Jakie w─ůtki odbieracie jako powtarzalne w powie┼Ťciach Jane Austen? Poza oczywistymi, ┼╝e np. g┼é├│wnymi bohaterkami s─ů panny. wink
Mnie zawsze rozbraja ten pojawiaj─ůcy si─Ö przystojniak, kt├│ry pocz─ůtkowo czaruj─ůcy okazuje si─Ö nie tak kryszta┼éowy i oczywi┼Ťcie przegrywa o wzgl─Ödy g┼é├│wnej bohaterki. To chyba standard w powie┼Ťciach Austen. smile
Mam jezcze kilka takich powtarzaj─ůcych si─Ö temat├│w, ale poczekam na Wasze przyk┼éady.

#2 2007-03-20 20:47:43

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Podobne w─ůtki w powie┼Ťciach Jane Austen

zawsze jest galeria podobnych charakterologicznie postaci:
- ironiczny z┼éo┼Ťliwiec, kt├│rego nie da si─Ö nie lubie─ç
- dobrotliwa, ale głupia kobieta
- pusta snobka
- snob
- intrygantka
- (jak juz wspomnia┼éa┼Ť big_smile) lowelas, z kt├│ry uwodzi panny i ociera si─Ö o ┼Ťlub z kt├│r─ů┼Ť z bohaterek big_smile

P.S. Takiego tematu nie było big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#3 2007-03-21 09:33:23

pak4
U┐ytkownik

Zawsze? Staram si─Ö dopasowa─ç do tych wzorc├│w i nie do ko┼äca to tak jest. W ko┼äcu ca┼ée "ocieranie si─Ö o ┼Ťlub" w "Emmie" odbywa si─Ö tylko w wyobra┼║ni jednej z os├│b, gdy druga jest oboj─Ötna. Podobnie w "Perswazjach".

Kiedy┼Ť czyta┼éem (i chyba ju┼╝ cytowa┼éem), ┼╝e je┼Ťli chodzi o ksi─ů┼╝ki i filmy z historiami mi┼éosnymi, powtarzaj─ů one schemat typu: "A i B si─Ö poznaj─ů i zaczynaj─ů si─Ö kocha─ç, ale pojawiaj─ů si─Ö przeszkody i albo rozwi─ůzuj─ů sie one szcz─Ö┼Ťliwie, albo nie". U JA mamy szcz─Ö┼Ťliwe rozwi─ůzania. Mo┼╝na te┼╝ mie─ç w─ůtpliwo┼Ťci co do tego pokochania na pocz─ůtku -- tak jest w "Rozwa┼╝nej i romantycznej", oraz w "Perswazjach" (cho─ç tu zaczyna si─Ö od etapu przeszk├│d), cz─Ö┼Ťciowo w "Mansfield Park" (cho─ç tu jest pewna asymetria, jesli chodzi o ┼Ťwiadomo┼Ť─ç tej mi┼éo┼Ťci, podobnie w "Opactwie") i w "Emmie" (bohaterowie s─ů d┼éugo nie┼Ťwiadomi uczucia). Zreszt─ů mo┼╝e to wielki plus JA, ┼╝e u mo┼╝na obserwowa─ç wolny proces odkrywania skrytej mi┼éo┼Ťci.

A ├│w lowelas, to po prostu przyk┼éad przeszkody smile W "Perswazjach", jest ni─ů nie lowelas, ale dawna s┼éabo┼Ť─ç "Anny", a w "Emmie" fa┼észywe s─ůdy smile

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#4 2007-03-21 10:58:07

abigail
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

A ├│w lowelas, to po prostu przyk┼éad przeszkody smile W "Perswazjach", jest ni─ů nie lowelas, ale dawna s┼éabo┼Ť─ç "Anny", a w "Emmie" fa┼észywe s─ůdy smile

W "Perswazjach" pod typ m─Ö┼╝czyzny o kt├│rym pisa┼éam w pierwszym po┼Ťcie podchodzi mi kuzyn Elliot wink lub ten op┼éakuj─ůcy ukochan─ů kapitan (nazwisko wylecia┼éo mi z g┼éowy) - ale jednak pod czarny charakter bardziej pasuje mi Elliot wink , no a w Emmie to ju┼╝ zdecydowanie Frank Churchill! smile

No dobra to podam kolejny konkret wink : ucieczka pani z innym panem ni┼╝ oczekiwano lub nie oczekiwano wcale : Lidia i Wickham (DiU) oraz Maria i Crawford (MP).

Chodzi mi bardziej o konkretne sytuacje niż np. o charakter ludzi typu snob. Choć i tu miło byłoby podać podobieństwa. smile

#5 2007-03-21 12:16:17

pak4
U┐ytkownik

Kuzyn Elliot to do┼Ť─ç s┼éabe zagro┼╝enie, raczej wp┼éywaj─ůce na rodzin─Ö ni┼╝ Ann─Ö.
A Emma nigdy, ale to nigdy nie chcia┼éa wyj┼Ť─ç za FC -- j─ů tylko bawi┼éy jej zaloty i mo┼╝liwa scenka, gdzie odmawia mu r─Öki smile

Co do ucieczek -- ciekawe na ile by┼éy w├│wczas popularne. W ka┼╝dym razie "powtarzaj─ůce si─Ö w─ůtki" to raczej odbicie ├│wczesnej obyczajowo┼Ťci, bo jaki inny skandal, podkre┼Ťlaj─ůcy czyj─ů┼Ť moraln─ů s┼éabo┼Ť─ç mog┼éa autorka ukaza─ç?

A co powiesz na to, ┼╝e zwykle (wyj─ůtek: Emma) panny s─ů niezbyt posa┼╝ne, a o┼╝enek dobrze je ustawia w ┼╝yciu? (Mo┼╝e tylko Elinor nie wypada jako┼Ť szczeg├│lnie dobrze pod wzgl─Ödem finansowym, ale przynajmniej ma w m─Ö┼╝u pewne oparcie.) Maj─ůtek, to nie charakter i ma on wp┼éyw na akcj─Ö smile

I czy panowie aby nie wracaj─ů zwykle do nich, po tym gdy one uzna┼éy, ┼╝e sprawa jest ju┼╝ przegrana? (Ale to pochodna z og├│lnego schematu romansu, gdzie pojawiaj─ů si─Ö przeszkody trzymaj─ůce czytelnika, czy widza w napi─Öciu. W romansie pisanym z kobiecego punktu widzenia, to zw┼éaszcza bohaterka musi zw─ůtpi─ç w sercowo-matrymonialny sukces.)

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Stopka forum