Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2007-02-11 09:59:48

AineNiRigani
U┐ytkownik

Fenomen pana Wickhama :D

Drogie panie, zgodnie z sugesti─ů Paka, tworz─Ö nowy w─ůtek.
W wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w to w┼éasnie Wickhamowie nas bardziej poci─ůgaj─ů. Ja sie przyznaj─Ö bez bicia, ┼╝e z ca┼é─ů ┼Ťwiadomo┼Ťci─ů ko┼äca P&P spotkawszy Darcyego i Wickhama - nadal wybra┼éabym tego drugiego ... big_smile Po prostu lubie ludzi rozrywkowych big_smile
Aczkolwiek przyznaj─Ö uczciwie - kto┼Ť kto jest milcz─ůcy, ale potrafi spuentowa─ç trafnie i jednym zdaniem - r├│wnie┼╝ ropbi na mnie wra┼╝enie big_smile

Ostatnio edytowany przez AineNiRigani (2007-02-11 10:13:20)

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#2 2007-02-11 13:14:21

Nela
U┐ytkownik

Re: Fenomen pana Wickhama :D

Chyba w┼éa┼Ťnie o t─Ö rozrywkowo┼Ť─ç chodzi. Taki otwarty, wylewny cz┼éowiek. Od razu opowiada co i jak w jego ┼╝yciu si─Ö sta┼éo. Otwarty na nowe znajomo┼Ťci. Rewelacja... i ten b┼éysk w oczach. Czujesz si─Ö od razu adorowana;)

Tak to ju┼╝ jest, ┼╝e ci cisi, spokojni m─Ö┼╝czy┼║ni jakcy┼Ť ma┼éo pociagaj─ůcy. Mo┼╝e wydaj─ů nudni i w tym problem.

Darcy jest intryguj─ůcy, ale um├│wmy sie troch─Ö to zaj─Ö┼éo, ┼╝eby rozbudzi─ç ciekawo┼Ť─ç.

#3 2007-02-11 13:53:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

W sumie w realu i Wickham musi by─ç inteligentny, nie tylko g┼éo┼Ťny i gadatliwy. Tak jak pisa┼éam, NAJBRDZIEJ cenie sobie u me┼╝czyzny poczucie humoru, celne riposty i b┼éyskotliwe i rafne puenty. Poczucie humoru ┼Ťwiadczy o inteligencji i nie wystarczy gada─ç, trzeba gada─ç z sensem. Trzeba wiedzie─ç co si─Ö m├│wi, a nie m├│wi─ç co si─Ö wie.
Akurat obracam si─Ö w takim towarzystwie, w kt├│rym mam do czynienia z lud┼║mi inteligentnymi, wi─Öc ta kwestia mi odpada. Natomiast w tej grupie Wickhamowie zdecydowanie bardziej mi le┼╝─ů, ze wzgl─Ödu na dobr─ů zabaw─Ö, kt├│r─ů zapewniaj─ů.
Wyobra┼║cie sobie, ┼╝e spotka┼éam faceta o podej┼Ťciu do ┼╝ycia i obowi─ůzku Darcyego i poczuciem humoru, b┼éyskotliwo┼Ťci─ů i czarem Wickhama. Jego ┼╝ona jest szcz─Ösciar─ů big_smile

#4 2007-02-11 17:57:45

Natalia
U┐ytkownik

Nie nale┼╝y jednak zapomina─ç o jeszcze jednej z jego cech - interesowno┼Ťci. Nie by┼é zdolny do prawdziwej mi┼éo┼Ťci, kocha┼é tylko pieni─ůdze, hazard i lekkie ┼╝ycie. Wiedzia┼é, ┼╝e podoba si─Ö kobietom i to wykorzystywa┼é. Nawet Lizzy da┼éa si─Ö nabra─ç na jego opowiastki. Rzeczywi┼Ťcie, obecnie ┼éatwiej spotka─ç Wickham├│w ni┼╝ Darcych. Bardziej rzucaj─ů si─Ö w oczy sw─ů przebojowo┼Ťci─ů, gadatliwo┼Ťci─ů , s─ů "wyluzowani" i pewni swego uroku. Niestety, przy bli┼╝szym poznaniu wiele trac─ů . Oczywi┼Ťcie nie jest to regu┼é─ů, nie nale┼╝y uog├│lnia─ç.
Zgadzam si─Ö z Aine, ┼╝e Wickham mia┼é poczucie humoru, by┼é czaruj─ůcy ale b┼éyskotliwo┼Ťci─ů nie grzeszy┼é.Umia┼é tylko dobrze "nawija─ç",prawi─ç komplementy(ku zadowoleniu wszystkich) i wzbudza─ç wsp├│┼éczucie swoim losem, by┼é dusz─ů towarzystwa ale nie mia┼éo to chyba nic wsp├│lnego z b┼éyskotliwo┼Ťci─ů, przynajmniej dla mnie.
A propos ludzi inteligentnych to s─ůdz─Ö ,┼╝e jest z nimi tak jak z kobietami wykszta┼éconymi (P&P). S─ů ludzie Inteligentni i inteligentni. Tylko tych pierwszych jest o wiele, wiele mniej(ale mo┼╝e obracam si─Ö w nieodpowiednim towarzystwie?).

#5 2007-02-11 18:30:53

pak4
U┐ytkownik

Aine: celne riposty to nie tylko inteligencja, ale i towarzyskie obycie.

A Wickham... nie wiem. Wcale go tak dobrze nie poznajemy. Trudno powiedzie─ç co w nim tkwi -- s─ůdz─Ö, ┼╝e niewiele. Wickham wszystko robi powierzchownie. Jest do┼Ť─ç inteligentny by b┼éyszcze─ç, ale ta 'lepsza inteligencja' smile wymaga nie tylko inteligencji, ale tak┼╝e gruntowno┼Ťci. Wi─Öcej szans ma na ni─ů Darcy.

PS. Cho─ç przyczyni┼éem si─Ö do wywo┼éania tematu, to na mnie nie ma tu co liczy─ç. Owszem, z fascynacj─ů ogl─ůdam takie postaci (a w tle u mnie lecia┼é Szekspir -- ale┼╝ Jago jest perfekcyjny, albo taki Ryszard III), ale na pewno si─Ö nie zakocham, ze wzgl─Öd├│w oczywistych smile

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#6 2007-02-12 00:10:01

AineNiRigani
U┐ytkownik

Pak nie4 zgodz─Ö si─Ö, ┼╝e obycie towarzyskie wystarczy. Mo┼╝e jeszcze inaczej - nie mnie. Gadanie po pr├│┼╝nicy, bez sensu - sory winetu, ale mnie to ┼Ťmieszy. Celne riposty, kt├│¶e potrafi─ů mnie roz┼Ťmieszy─ç wy┼éacznie inteligencja mo┼╝e wywo┼éa─ç.
W zasadzie po głebokim zastanowieniu przyznaje wam rację Wickham austenowski rzeczywiscie

#7 2007-02-12 07:35:34

pak4
U┐ytkownik

Aine: ja mia┼éem na my┼Ťli co┼Ť takiego:
celne riposty = inteligencja + towarzyskie obycie

Tak przy okazji -- co┼Ť z Twojej, historycznej dzia┼éki:
„Kiedy jeste┼Ťmy obecni, prowadzimy rozmow─Ö osobi┼Ťcie, kiedy za┼Ť jeste┼Ťmy nieobecni, rozmawiamy listownie. Rozmowa i list odpowiadaj─ů wi─Öc po┼é─ůczeniu i rozdzieleniu, z kt├│rych to pierwsze jest lepsze. A jednak ja jestem bardziej przywi─ůzany do listu – dostarcza on najlepszego obrazu przyjaciela i pokazuje stan jego duszy. Zwyczajn─ů rozmow─ů kieruj─ů bowiem przypadkowe okoliczno┼Ťci i nie daje on prawdziwego obrazu osoby m├│wi─ůcej. Natomiast spos├│b wyra┼╝ania siebie za pomoc─ů listu wydobywa na zewn─ůtrz wn─Ötrze pisz─ůcego. Gdzie┼╝ w codziennej rozmowie mo┼╝na spotka─ç wytwornie u┼éo┼╝one zdanie albo harmonijnie brzmi─ůce wyra┼╝enie? (...) Listy wnikaj─ů g┼é─Öbiej w dusz─Ö, ni┼╝ gdyby pisz─ůcy mia┼é przynie┼Ť─ç wiadomo┼Ť─ç osobi┼Ťcie.”
Michał Psellos (Bizancjum, druga połowa XI wieku).

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#8 2007-02-12 13:52:08

Dione
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťciwie o Wickhamie nie wiemy nic. JA za du┼╝o o nim nie opowiada. Pisze tylko, ┼╝e wszyscy go lubi─ů bo jest uprzejmy i sympatyczny. Poza jedn─ů rozmow─ů z Lizzy o Darcy'm, nie ma ┼╝adnych jego wi─Ökszych wypowiedzi. Wi─Öc to by┼é chyba taki zwyk┼éy czaru┼Ť, kt├│ry specjalnie inteligencj─ů nie b┼éyszcza┼é.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#9 2007-02-12 14:49:19

pak4
U┐ytkownik

Mamy jeszcze ocen─Ö Darcy'ego z listu i plotki na jego temat, kt├│re wci─ů┼╝ docieraj─ů do czytelnik├│w.
W ka┼╝dym razie nie potrafi─Ö si─Ö dopatrzy─ç w nim zalet, kt├│re Aine dostrzega. Gdyby kto┼Ť mnie zapyta┼é o "ludzi rozrywkowych" DiU zacz─ů┼ébym co prawda od nazwiska Wickham, ale pani, a nie pana smile potem przeszed┼é do Bingleya, by wr├│ci─ç zaraz do si├│str Bennet, cho─ç tu z w─ůtpliwo┼Ťciami, kt├│ra nast─Öpna (z wyj─ůtkiem Mary)...
Co oczywi┼Ťcie nie oznacza, ┼╝e nie poprzygl─ůdam si─Ö ch─Ötnie temu co kto w Wickhamie widzi.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#10 2007-02-12 15:07:57

lady_ania
U┐ytkownik

A ja gdybym miała wybierac Darcy czy Wickham to wybralabym Darcy'ego. Juz raz mialam przyjemnosc z 'Wickhamem'. Adorowal mnie tak ze czulam sie lepsza od samego boga i najpiekniejsza na swiecie. Upadek byl rowniez oszalamiajacy poniewaz w pewnym momencie okazalo sie ze nie tylko mnie adoruje. Mial romans z inna. Wiecej mogla, wiecej miala czasu dla niego (ja mialam mature i sie uczylam). Wiec ja wole Darcy'ego. Taki to przynajmniej jak mowi ze kocha to kocha na prawde a nie chce sie przypodobac.

Apropo tematu: na mnie fenomen Darcy'ego nie dziala.

Jak kocha─ç to ksi─Öcia, jak kra┼Ť─ç to miliony!

#11 2007-02-12 17:33:21

Natalia
U┐ytkownik

Fenomen to za duzo powiedziane mo┼╝e raczej "urokliwo┼Ť─ç" Wickhama. Dla mnie s┼éowo fenomen ma raczej zabarwienie pozytywne i w przypadku Wickhama mo┼╝e by─ç u┼╝yte tylko w cudzys┼éowiu.W swoich dzia┼éaniach Wickham nie jest szczeg├│lnie orginalny, wie dobrze jak si─Ö zachowa─ç by zdoby─ç uznanie panien a nawet ich matek (przecie┼╝ im te┼╝ si─Ö podoba┼é). W ka┼╝dym razie nie jest nikim szczeg├│lnym. Wickham├│w ci u nas dostatek...

#12 2007-02-12 19:37:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mnie kto┼Ť o powierzchowno┼Ťci Darcyego nie tyle nie poci─ůga, co - jak to wspomina┼éam - nie mam mo┼╝liwo┼Ťci wyczucia jego poczucia humoru. A nic dla mnie nie jest wa┼╝niejszego (n poczatek) od poczucia humoru. I nie chodzi mi tutaj o ma┼épie wyg┼éupy, a o humor s┼éowny. Wickham stricte ksi─ů┼╝kowy (jak i Darcy) nie przekonuje mnie do siebie. Szalej─Ö za panem Bennetem!!! To jest m├│j idea┼é big_smile. To jest to co najbardziej kocham w ludziach - ta z┼éo┼Ťliwo┼Ťc (jednosczesnie dobre serce). Przegl─ůdanie si─Ö w oczach takich ludzi bywa bolesne, ale chyba t─Ö form─Ö pigu┼éki potrafi─Ö prze┼ékn─ů─ç big_smile
Wickhamowie potrafi─ů zawie┼Ť─ç i ta rozmowa w sumie uzmys┼éowi┼éa mi, ┼╝e macie racje. Nawet mnie Wickham nie poci─ůga (uto┼╝samia┼éam go z panem Bennetem, ale chyba tak naprawd─Ö nie zdawa┼é─ům sobie spraw─Ö, o co mi chodzi┼éo . W┼éasnie mnie ol┼Ťni┼éo big_smile). To nie jest to co tygrysy lubi─ů najbardziej. Nie znosz─Ö komplement├│w, nie umiem ich przyjmowa─ç. S┼éuchanie ich m─Öczy mnie, i naprawd─Ö wkurza. A to jest podstawowa bro┼ä Wickhamow. Typ czarusia. Wycofuj─Ö si─Ö drogie panie big_smile
Darcy zdecydowanie mnie nie bawi - tutaj nadal pozostaj─Ö przy swoim zdaniu. Musia┼éby mnie ol┼Ťni─ç swoj─ů wiedz─ů, inteligencj─ů i poczuciem humoru (mo┼╝e by─ç wisielcze, takie kocham chyba najbardziej)
Niestety, mam synfrom "tatusia inteligenta".

#13 2007-02-12 20:31:55

Nela
U┐ytkownik

A ja kocham pana Collinsa:D

#14 2007-02-13 09:46:19

lady_ania
U┐ytkownik

Nela napisa│:

A ja kocham pana Collinsa:D

Ja tez. Szczegolnie tego z wersji BBC z jego piekna fryzura!!

#15 2007-02-13 11:59:34

Natalia
U┐ytkownik

Pan Collins uroczy!!!(oczywi┼Ťcie chodzi o serial 1995),jak┼╝e piknie ta┼äcowa┼é, co za gracja i wyczucie! Kochliwy te┼╝ by┼é - dwa razy o┼Ťwiadczy─ç si─Ö w tak kr├│tkim czasie no ale nie mia┼é wyj┼Ťcia bo co by powiedzia┼éa Lady C. Ja te┼╝ lady_aniu jestem zachwycona jego pi─Ökn─ů,wprost urocz─ů fryzur─ů . Nie nale┼╝y te┼╝ zapomina─ç o jego ocz─Ötach i zwalaj─ůcym z n├│g u┼Ťmiechu.A czy┼╝ nie urocze by┼éo, jego machanie ┼éapk─ů do ┼╝onki podczas wyjazdu Lizzy, nawet Charlotta by┼éa zaskoczona. Co za wspania┼éy m─Ö┼╝czyzna! Ta sylwetka, te maniery, a jednocze┼Ťnie jaka skromno┼Ť─ç!!! A tak na serio:┼Ťwietnie zagrane!

#16 2007-02-13 12:10:26

Nela
U┐ytkownik

Wiem, ┼╝e ci─ůgn─Ö "nie na temat"

Pan Collins z 1995 oczywiscie! Boski. Fryzura bombowa. Ehh marzenie ;D
A pan Collins z 2005 bardzo mi się podobał kiedy pokazał paluszkiem "dyskretnie" na Lizzy i Charlote aby podeszły przed oblicze Lady C.

Szalej─Ö za panem Bennetem!!! To jest m├│j idea┼é big_smile. To jest to co najbardziej kocham w ludziach - ta z┼éo┼Ťliwo┼Ťc (jednosczesnie dobre serce)

To prawda. Pan Benett cudowny cz┼éowiek!. Cho─ç ja bym wola┼éa, aby by┼é bardziej dominuj─ůcy. Nie lubie kiedy kto┼Ť si─Ö poddaje i chowa przed problemami, a on ┼╝eby tylko zej┼Ť─ç z drogi p Benett tak w┼éa┼Ť┼äie zrobi┼é. Jako ojciec cudowny!

#17 2007-02-13 13:30:21

lady_ania
U┐ytkownik

Chyba potrzebny nowy temat.

Ulubiony bohater. Tylko trzeba podac dlaczego ulubiony. A moze by tak zrobic plebiscyt?? Jest ktos za?

#18 2007-02-13 16:32:44

AineNiRigani
U┐ytkownik

Tylko pytanie - co by da┼éo stawienie czo┼éa pani Bennet? Oboje graj─ů w innych ligach, a pani Bennet jesdt fa┼észywa - raz powie tak, potem si─Ö jej odwidzi.
Nie, zdecydowanie pan Bennet zastosował tzw "strategię przetrwania". I innej w jego sytuacji życiowej - nie widzę.

#19 2007-02-13 16:48:34

Nela
U┐ytkownik

Ale ja wiem, ze z t─ů g┼éupi─ů kobiet─ů nie by┼éo za bardzo o czym rozmawia─ç. Tylko gdyby on potrafi┼é bardziej postawi─ç na swoim. A tak dopiero jak jego c├│rki narozrabia┼éy to on zacz─ů┼é my┼Ťle─ç dlaczego tak si─Ö sta┼éo. To mi sie nie podoba.

#20 2007-02-13 18:10:36

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nela, to nie XX wiek, kiedy ojciec wtr─ůca┼é si─Ö do wychowywania c├│rek. Nie m├│g┼é si─Ö postawi─ç, bo to nie tylko nie le┼╝a┼éo w jego zwyczaju, ale i stanowi┼éo w zasadzie domen─Ö matki. A ┼╝e matk─Ö mia┼éy dziewcz─Öta taka jak mia┼éy, co┼╝...
Ojciec decydowa┼é w sprawie wyboru m─Ö┼╝a ( o ile dominowa┼é) itp. Pan Bennet z g├│ry za┼éozy┼é ┼╝e od wychowania m┼éodszych c├│rek umywa r─Öce. Ze starszymi jeszcze chyba w dzieci┼ästwie nawi─ůza┼é jak─ůs nic mi┼éo┼Ťci i szacunku (obie i szanowa┼éy ojca i uznawa┼éy jego autorytet, wiedze i inteligencj─Ö). Podejrzewam, ┼╝e jak na ┼Ťwiat przysz┼éy m┼éodsze i gdy mia┼é jazgot pani Bennet i 5 ma┼éych dziewczynek, to musia┼é sobie odpu┼Ťci─ç. Czasami jedno dziecko wystarczy aby mie─ç do┼Ť─ç (co dopiero facet!!),a tutaj 5!!! Plus mamusia.
Ja na jego miejscu pewnie zrobi┼éabym dok┼éadnie to samo "A dajcie wymi wszyscy ┼Ťwiety spok├│j"

#21 2007-02-13 18:37:17

Nela
U┐ytkownik

Aine rozumiem. To moze inaczej w dzisiejszych czasach, patrz─ůc wsp├│┼éczesnym okiem to on by mia┼é u mnie minusa za to:) Ja te┼╝ lubi─Ö osoby, kt├│re szybko i trafnie ripostuj─ů. A takiego ojca jak pan Benett bardzo bym chcia┼éa mie─çwink A matk─Ö bym chyba ut┼éuk┼éa! Koszmarna.

#22 2007-02-14 10:26:58

AineNiRigani
U┐ytkownik

W dzisiejszych czasach nie mia┼éby minusa, bo by┼éby ju┼╝ dawno po rozwodzie, a 3 m┼éodszych c├│rki nie narodzi┼éyby sie z tego samego ojca (o ile by sie narodzi┼éy). Jane i Lizzy by┼éyby po studiach i brak maj─ůtku nie stanowi┼éby bariery. Ani ucieczka Lizzy nie stanowi┼éaby takiej katastrofy towarzyskiej...
Wydaje mi si─Ö, ┼╝e taka wsp├│┼éczesna ocena z punktu widzenia wsp├│┼éczesnych obyczja├│w i mentalno┼Ťci jest zawsze w jaki┼Ť spos├│b nietrafna... sad

#23 2007-02-14 11:17:47

Nela
U┐ytkownik

Wickhamowie potrafi─ů zawie┼Ť─ç i ta rozmowa w sumie uzmys┼éowi┼éa mi, ┼╝e macie racje. Nawet mnie Wickham nie poci─ůga (uto┼╝samia┼éam go z panem Bennetem, ale chyba tak naprawd─Ö nie zdawa┼é─ům sobie spraw─Ö, o co mi chodzi┼éo . W┼éasnie mnie ol┼Ťni┼éo big_smile). To nie jest to co tygrysy lubi─ů najbardziej. Nie znosz─Ö komplement├│w, nie umiem ich przyjmowa─ç. S┼éuchanie ich m─Öczy mnie, i naprawd─Ö wkurza. A to jest podstawowa bro┼ä Wickhamow. Typ czarusia. Wycofuj─Ö si─Ö drogie panie big_smile
Darcy zdecydowanie mnie nie bawi - tutaj nadal pozostaj─Ö przy swoim zdaniu. Musia┼éby mnie ol┼Ťni─ç swoj─ů wiedz─ů, inteligencj─ů i poczuciem humoru (mo┼╝e by─ç wisielcze, takie kocham chyba najbardziej)

A czy to nie jest ocena wsp├│┼éczesna? Chyba wszyscy tu piszemy jak odbieramy tzw Wickham├│w czy Darcych przez pryzmat naszych czas├│w. Gdyby┼Ť ocenia┼éa p. Benetta i reszt─Ö my┼Ťl─ůc kategoriami ich obyczaj├│w i mentalno┼Ť─ç to by┼Ť raczej liczy┼éa ich roczn─ů pensyjk─Ö ni┼╝ doceni┼éa trafne riposty i "t─Ö z┼éo┼Ťliwo┼Ť─ç", kt├│r─ů lubisz u m─Ö┼╝czyzn.

#24 2007-02-14 12:38:05

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nelo, ja nie poisz─Ö o obyczajach, a o typie charakterologicznym. Staram si─Ö nie ocenia─ç wsp├│┼éczesnymi kategoriami ich obyczaj├│w, zachowania Benneta czy Wickhama, a jedynie pewnien typ - inteligentny z┼éo┼Ťliwiec, czaruj─ůcy dra┼ä. W┼éa┼Ťciwie z tych dw├│ch, to Wickham jest bardziej uniwersalny i sta┼éy big_smile Zachowanie pan├│w Bennet├│w zmienia si─Ö w zale┼╝no┼Ťci od okoliczno┼Ťci, obyczaj├│w i czas├│w big_smile Wi─Öc w jego przypadku raczej cie┼╝ko oceni─ç jak w dzisiejszych czasach zachowa┼éby si─Ö pan Bennet, bo z ca┼éa pewno┼Ťci, by┼éby to zupe┼énie inny cz┼éowiek.

#25 2007-02-14 14:44:25

pak4
U┐ytkownik

Wsp├│┼éczesny pan Bennet to jest rzeczywi┼Ťcie problem... W DiU'05 mia┼é par─Ö wsp├│┼éczesnych cech, ale nie a┼╝ tyle by co┼Ť sobie go wyobra┼╝a─ç. I w sumie nie znam takich ludzi.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Stopka forum