Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-11-15 00:59:16

Ulka
U┐ytkownik

Fitzwilliam

pod wpływem lektury niektórych postów postanowiłam zapytac-czy jestescie zupełnie pewni że Fitzwilliam to imię pana Darcy'ego?...
pojawia sie bodajze w dwoch miejscach w ksiazce-pod listem oraz gdy pani Gardiner przypomina sobie ze złyszała o Fitzwilliamie Darcym jako o z gruntu zlym chłopaku.
natomiast kuzyn p. Darcy'ego - od strony matki- ma na nazwisko Fitzwilliam. gdzies - niestety w tej chwili nie pamietam gdzie,moze w biografii JA?- przeczytalam ze przedrostek Fitz w panienskim nazwisku matki Darcy'ego-wlasnie Fitzwilliam-oznacza ze wsrod przodkow mieli ayna krolewskiego z nieprawego łoża.
zatem mogloby byc tak, ze to Fitzwilliam jest dodawane ze zgledu na wysoki rod matki?
czy ktos moze mi to wyjasnic z cala stanowczoscia, najlepiej powolujac sie na kompetentne zrodla?? smile bo meczy mnie to i meczy od dawna....

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#2 2006-11-15 08:07:20

pak4
U┐ytkownik

Re: Fitzwilliam

Imiona w przypadku najstarszych syn├│w i c├│rek, albo pan├│w i pa┼ä w og├│le wyst─Öpuj─ů bardzo rzadko -- sam nie wiem jak na imie ma Mr Bennet, albo Mrs Bennet smile Nawet o Jane zwykle czytamy Miss Bennet.

Rzeczywi┼Ťcie -- Darcy ma na imi─Ö Fitzwilliam -- tak nazwya┼éa si─Ö (Anna Fitzwilliam) matka Darcy'ego.

Samo Fitz ma oznacza─ç tyle, co syn (jaki┼Ť przedrostek "hiberno-norma┼äski" jak doczytuj─Ö), cho─ç to stary przedrostek, popularny g┼é├│wnie w Irlandii i raczej w ┼Ťredniowieczu. Nie nale┼╝y wyklucza─ç jednak, ┼╝e w tradycji rodzinnej przetrwa┼é.

Fitz odnoszono r├│wnie┼╝ (p├│┼║niej) do nie┼Ťlubnych dzieci z rod├│w kr├│lewskich. Mamy wi─Öc dwa mo┼╝liwe t┼éumaczenia.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#3 2006-11-15 16:24:52

Ulka
U┐ytkownik

dzieki za Fitza;)

Imiona w przypadku najstarszych syn├│w i c├│rek, albo pan├│w i pa┼ä w og├│le wyst─Öpuj─ů bardzo rzadko -- sam nie wiem jak na imie ma Mr Bennet, albo Mrs Bennet smile Nawet o Jane zwykle czytamy Miss Bennet.

a to wlasnie i pare innych rzeczy wyjasnia pieknie Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka, we wstepie do Mansfield Park, w serii Prószyńskiego. Najstarsze córki aby podkrelic starszenstwo bylywymieniane bez imienia-Miss Bennet, Miss Elliot. synowie rowniez, przynajmniej gdy ojciec byl Sir-Sir Thomas (Bertram) , jego synowie-pan Bertram i pan Edmund Bertram (w MP jest fragment o tym w ustach Panny Crafword)
ale to nie przeszkadzalo JA uzywac imion wszystkich panow. Watpliwosci mam tylko u pana Darcyego, wlasnie ze wzgledu na dziwne brzmienie. u płkownika Brandona pojawiajacy sie Krzystof (a wlasnie, w którym miejscu?) wyglada naturalnie big_smile

w og├│le do┼Ť─ç du┼╝a r├│┼╝norodno┼Ť─ç imion:)

(Ks. J. Twardowski)

#4 2006-11-15 16:31:00

Jeanne
U┐ytkownik

Pak a czy pani Bennet nie miała na imię Jane? Wiesz, najstarsza córka i syna - zawsze imię po rodzicach?

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#5 2006-11-16 14:49:49

kitty
U┐ytkownik

a w DiU 1995, choć może tylko się przesłyszałam, wydawało mi się, że pan Gardiner zwrócił się raz do swojej siostry ( czyli pani Bennet) - Fanny.

#6 2006-11-16 17:48:48

Tijana
U┐ytkownik

Ja też słyszałam jak mówił do niej Fanny. smile

#7 2006-11-16 19:12:52

kitty
U┐ytkownik

to jest nas dwie big_smile
to było chyba w tej scenie, gdy pani Bennet rozpacza z powodu ucieczki Lidii i boi się że pan Bennet wezwie Wickhama na pojedynek :?

#8 2006-11-16 19:34:48

caroline
U┐ytkownik

Ula możesz mieć rację z tym Fitzwilliamem, chociaż... list był podpisany Fitzwilliam Darcy, chyba byłby podany choćby inicjał imienia gdyby było inne.
Mo┼╝e to jego imi─Ö w┼éa┼Ťnie upami─Ötnia przodk├│w ze strony matki, takie imi─Ö dla bohatera jeszcze bardziej podkre┼Ťla┼éoby szlachetno┼Ť─ç pochodzenia Darcy'ego.

#9 2006-11-17 14:18:49

Marija
U┐ytkownik

A zdrobnienie? "Fitzy"? Will? Fitzwill? Nie powiem, że nie jest głupie 8O lol

#10 2006-11-19 15:26:34

Orchidea
U┐ytkownik

Ja bym chyba m├│wi┼éa "Will" bo "Fitzku" jako┼Ť mi si─Ö nie podoba wink

#11 2006-11-19 16:34:26

Ulka
U┐ytkownik

no to Billy, czy nie tak zdrabnia sie William?

(Ks. J. Twardowski)

#12 2006-11-20 10:57:17

Marija
U┐ytkownik

"Ficek Darcy"? No, rewelacyjnie 8O

#13 2006-11-21 17:57:09

AineNiRigani
U┐ytkownik

a ja się jednak bardziej skłaniam do nazwiska... big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#14 2006-11-21 23:48:35

Ulka
U┐ytkownik

pomyslalam ze mozemy zaglosowac, jesli nikt nie ma pewnych informacji smile

(Ks. J. Twardowski)

#15 2006-11-22 09:37:01

Marija
U┐ytkownik

pomyslalam ze mozemy zaglosowac, jesli nikt nie ma pewnych informacji smile

Ta demokracja nas wykończy...... 8)

#16 2006-11-22 10:30:32

AineNiRigani
U┐ytkownik

Czysta wariacja ta demokracja, jak powiedział Boy-Żeleński.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#17 2006-11-22 11:21:21

Ulka
U┐ytkownik

nie demokracja a sondaz socjologiczny tongue

(Ks. J. Twardowski)

#18 2006-11-22 12:00:51

Marija
U┐ytkownik

nie demokracja a sondaz socjologiczny tongue

Ty┼╝ diabelski wynalazek, jak '''┼Ťrednia statystyczna" 8)

#19 2006-11-22 16:21:37

Ulka
U┐ytkownik

iiii tam wink
poza tym sie wypowiadaja niektorzy:)

(Ks. J. Twardowski)

#20 2006-11-22 18:50:43

pak4
U┐ytkownik

Szukam podpowiedzi, ale nie mog─Ö znale┼║─ç. Pozostaj─Ö wi─Öc przy swojej "opinii" o imieniu.

Nawiasem m├│wi─ůc znalaz┼éem co┼Ť takiego, ale mo┼╝e ju┼╝ znacie:

"Mr Darcy recently topped a survey in the United Kingdom of fictional characters with whom most women would like to go on a date, beating such creations as James Bond and Superman."

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#21 2006-11-24 10:32:51

Dione
U┐ytkownik

Mo┼╝e ma┼éo wiem o angielskich imionach, ale jak si─Ö ori─Ötuj─Ö istnieje imi─Ö Fitzwilliam. W tym przypadku mog┼éoby─ç zupe┼énie prosto. Skoro matka Darcy'ego mia┼éa nazwisko Fitzwilliam, a takie imi─Ö istnieje, to rodzice naszego pana D. mogli poprostu dla tak go nazwa─ç. Poza tym je┼Ťli chodzi o imiona na zachodzie to jest tam ca┼éy galimatias. Przypomn─Ö cho─çby nasz─ů drog─ů "Ani─Ö z Zielonego Wzg├│rza". Jej nazwisko brzmia┼éo Shirley, a jeden z jej syn├│w w p├│┼║niejszych cz─Ö┼Ťciach dorobi┼é si─Ö takiego imienia. S┼éynna dzieci─Öca gwiazda by┼éa Shirley Temple. Czyli og├│lnie rzecz bior─ůc u nich nie wiadomo co jest imieniem damskim, co m─Öskim, a co nazwiskiem.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#22 2006-11-24 12:43:28

Ulka
U┐ytkownik

a wiec robi sie jasniej w tym temacie smile

(Ks. J. Twardowski)

#23 2006-11-27 01:14:59

Elentari
U┐ytkownik

A jest gdzie┼Ť w ksi─ů┼╝ce napisane, ┼╝e matka Darcy'ego mia┼éa na nazwisko Fitzwilliam?
E.

#24 2006-11-27 07:27:00

pak4
U┐ytkownik

Informacj─Ö wyj─ů┼éem z Wikipedii smile Ale domy┼Ťlam si─Ö, ┼╝e to wnioskowanie oparte o posta─ç pu┼ékownika Fitzwilliama, by┼éo nie by┼éo, bratanka matki Darcy'ego.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#25 2006-11-27 12:56:56

Ulka
U┐ytkownik

tak, pułkownik Fitzwilliam, syn brata lady Anny i lady Katarzyny, nosi chyba takie nazwisko jak matka Darcyego przed slubem. potem "doczytalam", bodajze w biografii JA, o tym, ze nazwisko panienskie matki etc-tak jak to napisalam w pierwszym poscie.
no bo chyba pulkownik nie ma tylko na imie Fitzwilliam? lol JA nie zostawilaby go bez nazwiska... smile

(Ks. J. Twardowski)

Stopka forum