Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-09-19 10:06:07

Dione
U┐ytkownik

Talenty młodych ....

Czy przypominacie sobie rozmow─Ö, kt├│ra toczy┼éa si─Ö w Netherfield jednego z wieczor├│w? Bingley nie m├│g┼é wyj┼Ť─ç z podziwu nad talentami m┼éodych panien. Podobnie w R&R (serial, cho─ç w ksi─ů┼╝ce chyba r├│wnie┼╝) podziwiano haftowany przez Eleonor─Ö parawanik.
Jane Austen pisa┼éa o wielu talentach panien: ┼Ťpiewa┼éy, gra┼éy, malowa┼éy porcelan─Ö, haftowa┼éy, szy┼éy, szyde┼ékowa┼éy, malowa┼éy itd. W okresie regencji panny z dobrych (dostatnich) dom├│w rozwija┼éy swoje zdolno┼Ťci (cz─Östo z najzwyklejszej nudy, gdy┼╝ wszelkie prace wykonywali za nie s┼éu┼╝─ůcy i biedaczki po prostu nie mia┼éy co robi─ç). Tak wi─Öc wymagano od nich znajomo┼Ťci j─Özyk├│w, ┼Ťcieg├│w, pie┼Ťni i krok├│w ta┼äca. A czego wymagano od m┼éodych m─Ö┼╝czyzn? Wykszta┼écenia czy wysportowania? Na pewno ka┼╝dy ojciec m┼éodej panny ch─Ötniej widzia┼é bogatych konkurent├│w, ale czego oczekiwa┼é poza tym? :idea: :?: :?:

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#2 2006-09-19 10:21:17

pak4
U┐ytkownik

Re: Talenty młodych ....

Do końca to nie wiem...
M┼éodzi je┼║dzili konno i brali udzia┼é w polowaniach -- to wskazywa┼éo, ┼╝e oczekiwano pewnego wysportowania. Czasy jednak, gdy sport dla arystokracji sta┼é si─Ö wa┼╝ny, to chyba jednak okres p├│┼║niejszy. Fimowy Darcy (DiU'95) ─çwiczy szermierk─Ö -- to r├│wnie┼╝ mo┼╝e by─ç zgodne z epok─ů.
M┼éodzi panowie wyra┼║nie czytuj─ů (cho─ç nie wszyscy) i potrafi─ů si─Ö interesowa─ç ├│wczesn─ů literatur─ů.
Natomiast jedno co odróżnia ich od panien, to polityka, do udziału w której czasami mamy aluzje (choć chyba nikt z bohaterów JA nie angażuje się w nia poważnie).
Oczywi┼Ťcie haftowanie, malowanie i muzykowanie, to raczej domena panien. To znaczy przypominaj─ů mi si─Ö ┼Ťwiatli m─Ö┼╝owie, z panuj─ůcych dynastii (ale nie z arystokracji!), kt├│rzy zajmowali si─Ö muzyk─ů z pewnymi sukcesami (Leopold I, Fryderyk Wielki), ale to wszystko okres wcze┼Ťniejszy (XVII-XVIII wiek).

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#3 2006-09-19 12:15:00

Dione
U┐ytkownik

Oj z muzykowaniem, to chyba si─Ö z Tob─ů nie zgodz─Ö. M─Ö┼╝czy┼║ni chyba rzadziej uczyli si─Ö gry na instrumentach ni┼╝ kobiety, ale z pewno┼Ťci─ů uczyli si─Ö ┼Ťpiewu (oczywi┼Ťcie nie w zakresie profesjonalist├│w, ale nie powinni fa┼észowa─ç).
Znalaz┼éam jeszcze do tego zdolno┼Ťci ┼éowieckie. M┼éody m─Ö┼╝czyzna na poziomie powinien umie─ç strzela─ç i polowa─ç. Co┼Ť mi si─Ö obi┼éo o ┼éucznictwie, ale nie jestem pewna. Mo┼╝e kto┼Ť z Was, co┼Ť o tym wie?

#4 2006-09-19 12:33:35

pak4
U┐ytkownik

O polowaniu sam wspomniałem smile
Co do ┼Ťpiewu: m┼éodzi m─Ö┼╝czy┼║ni z 'interesujacych na sfer' cz─Östo studiowali. Tymczasem angielskie uniwersytety maj─ů bardzo dobre i d┼éugie tradycje je┼Ťli chodzi o ch├│ry. Mo┼╝e i Darcy by┼é kiedy┼Ť ch├│rzyst─ů? wink
Nawiasem m├│wi─ůc tym stwierdzeniem o ┼Ťpiewaniu przypomnia┼éa┼Ť mi o wio┼Ťlarstwie smile Wy┼Ťcigi Oxford-Cambridge datuj─ů si─Ö na rok 1829, wi─Öc troch─Ö p├│┼║niej ni┼╝ czasy Austen. Ale z drugiej strony same tradycje wio┼Ťlarskie powinny by─ç starsze od wy┼Ťcig├│w.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#5 2006-09-19 12:42:09

Dione
U┐ytkownik

O wio┼Ťlarstwie nie pomy┼Ťla┼éam. Ale w┼éa┼Ťnie przyszed┼é mi na my┼Ťl krykiet. Czy kto┼Ť wie, kiedy si─Ö pojawi┼é?

#6 2006-09-19 12:43:07

Dione
U┐ytkownik

A Darcy'ego w roli ch├│rzysty nie potrafi─Ö sobie wyobrazi─ç.

#7 2006-09-19 13:19:05

pak4
U┐ytkownik

Krykiet podobno wzmiankowany jest ju┼╝ w XII wieku, ale popularno┼Ť─ç w Anglii zacz─ů┼é zdobywa─ç w wieku XVII (po rewolucji). Wsp├│┼éczesna odmiana wywodzi─ç si─Ö ma z wieku XIX.

PS.
Pi┼éka no┼╝na/rugby (o ile si─Ö orientuj─Ö zr├│┼╝nicowanie obu sport├│w datuje si─Ö raczej na wiek XIX), te┼╝ by┼éa znana od ┼Ťredniowiecza, ale Darcy'ego pi┼ékarza, to ja ju┼╝ sobie w og├│le nie wyobra┼╝am...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#8 2006-09-20 13:17:07

Dione
U┐ytkownik

PS.
Pi┼éka no┼╝na/rugby (o ile si─Ö orientuj─Ö zr├│┼╝nicowanie obu sport├│w datuje si─Ö raczej na wiek XIX), te┼╝ by┼éa znana od ┼Ťredniowiecza, ale Darcy'ego pi┼ékarza, to ja ju┼╝ sobie w og├│le nie wyobra┼╝am...

lol lol

#9 2006-09-20 13:57:08

Marija
U┐ytkownik

Eee, spokojnie: u góry koszula ze sztywnym kołnierzem po same uszy, a u dołu gatki do kolan, getry w pasy i korki lol lol lol lol

#10 2006-09-20 13:58:56

Dione
U┐ytkownik

Eee, spokojnie: u góry koszula ze sztywnym kołnierzem po same uszy, a u dołu gatki do kolan, getry w pasy i korki lol lol lol lol

I koniecznie kamizelka lol

#11 2006-09-21 08:21:20

pak4
U┐ytkownik

I nie zapomnijmy o kolejnej wa┼╝nej rzeczy -- m┼éodzi byli wprowadzani w swoje role "spo┼éeczne". M┼éody panicz, mimo instytucji rz─ůdcy, musia┼é cho─ç troch─Ö na zarz─ůdzaniu maj─ůtkiem i ekonomii si─Ö zna─ç. Przyk┼éad (negatywny) mamy w MP, gdzie to Tom jedzie na Antigu─Ö wraz z ojcem.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#12 2006-09-21 09:28:04

Marija
U┐ytkownik

I przykład, czego sie na tej Antigui nauczył, mamy w paskudnym filmie pt. "Mansfield Park" :twisted: Ja im tego filmu nie zapomnę :twisted: :twisted: :twisted:

#13 2006-09-21 09:48:15

Dione
U┐ytkownik

Co do znajomo┼Ťci ekonomi, to mo┼╝naby dyskutowa─ç. Niekt├│rzy m┼éodzi wcale nie byli tego uczeni. Z regu┼éy tylko najstarszy syn mia┼é jakie┼Ť poj─Öcie o gospodarstwie. Je┼Ťli by┼éo kilku syn├│w, to m┼éodsi raczej byli wysy┼éani do szk├│┼é wojskowych. Taki p┼ék. Fitzwilliam, kuzyn Darcy'ego, czy Edmund z MP.

#14 2006-09-21 13:59:10

pak4
U┐ytkownik

Z drugiej strony regu┼éy ekonomii w Anglii XVIII-XIX wieku by┼éy znane do┼Ť─ç szeroko... Ja co prawa, ze swoimi zainteresowaniami mam ma┼éo Austenowski przyk┼éad -- Handel wprowadzil sw├│j zesp├│┼é operowy na gie┼éd─Ö londy┼äsk─ů (z sukcesem!).

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#15 2006-09-21 16:27:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

Co do znajomo┼Ťci ekonomi, to mo┼╝naby dyskutowa─ç. Niekt├│rzy m┼éodzi wcale nie byli tego uczeni. Z regu┼éy tylko najstarszy syn mia┼é jakie┼Ť poj─Öcie o gospodarstwie. Je┼Ťli by┼éo kilku syn├│w, to m┼éodsi raczej byli wysy┼éani do szk├│┼é wojskowych. Taki p┼ék. Fitzwilliam, kuzyn Darcy'ego, czy Edmund z MP.

Na temat wychowania w Polsce mogę wam cały wykład sprezentować big_smile
Niestety, z tego co wiem, polska m┼éodzie┼╝ nie edukowa┼éa si─Ö w Anglii, uwa┼╝aj─ůc j─ů za nieatrakcyjn─ů intelektualnie big_smile
Co do Anglii, warto jest przyjrzeć się bliżej wspaniałym uniwersytetom angielskim.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#16 2006-09-21 16:33:43

AineNiRigani
U┐ytkownik

Co do wychowania i wykształcenia do przyszłych zawodów sprawa była prosta:
Najstarszy przygotowywany by┼é do roli dziedzica. Drugi w kolejno┼Ťci syn zwykle stawa┼é si─Ö duchownym (w zale┼╝no┼Ťci od stanu maj─ůtku rodziny, czy te┼╝ obecno┼Ťci sponsora, m├│g┼é liczy─ç (b─ůd┼║ nie) na dobr─ů prebend─Ö). Kolejni synowie zwykle robili karier─Ö w wojsku. Przy czym z tego co kojarze, do marynarki szli zwykle ci z biednych rodzin)

#17 2006-09-21 22:14:39

megg
U┐ytkownik

Nie mam czasu pisa─ç i d┼éugo mnie tu nie b─Ödzie, wi─Öc macie ode mnie w prezencie kilka tytu┼é├│w, gdzie znajdziecie odpowiedzi na wszystkie dr─Öcz─ůce Was pytania big_smile
Amanda Vickery, Getility, [w:] The Gentleman’s Daughter. Women’s Lives in Georgian England
Mark McCutcheon, Money and Coinage, [w:] Everyday Life in the 1800s: A Guide for Writers, Students & Historians,
Roy Porter, The Social Order, [w:] English Society in the 18th Century. Social History of Britain,
M. McCutcheon, Occupations, j.w
A. Vickery, Love and Duty,j.w
R.Porter, Having and enjoying, j.w

Tutaj jest co┼Ť o sportach, szermierkach i innych dziwad┼éach, np. ┼éucznictwo wink

#18 2006-09-21 22:42:45

anika
U┐ytkownik

Bardzo dzi─Ökuj─Ö megg za list─Ö z propozycjami.
szkoda, ┼╝e Ci─Ö nie b─Ödzie. mam nadziej─Ö ,┼╝─Ö wr├│cisz.

anika

#19 2006-09-21 23:03:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

Tiaaa. Teraz tylko nale┼Ť─ç te pozycje big_smile

Meg wracaj szybko!!

#20 2006-09-21 23:21:50

AineNiRigani
U┐ytkownik

kukn─Ö┼éam sobie do Dziej├│w kultury brytyjskiej (wykopanej uprzednio z po┼Ťwiceniem z dna kosza. Brrr. Jak ja nie znosz─Ö remont├│w sad), ale i tam niewiele pisze. Jedynie, ┼╝e Henryk VIII wprowadzaj─ůc reformacj─Ö przyczyni┼é si─Ö do upadku edukacji (jednocze┼Ťnie zlikwidowa┼é szko┼éy przyko┼Ťcielene). El┼╝bieta i jej nast─Öpcy pr├│bowali temu przeciwdzia┼éa─ç, ale dopiero pod koniec XVIII w. powsta┼é program reform, elementarze (New England's Primer). Jednak dopiero dzia┼éalno┼Ť─ç Andrew Bella i Josepha Lancaster'a doprowadzi┼éa do podnioesienia poziomu edukacji. Jednocze┼Ťnie powsta┼éy szk├│┼éki niedzielne zapocz─ůtkowowane przez Roberta Raikesa, kt├│re uczy┼éy wprawdzie Biblii, ale i jednocze┼Ťnie czytania i pisania, co dla ludzi najubo┼╝yszch mia┼éo niebagatelne znaczenie.
I w zasadzie tyle. Szczeg├│┼é├│w na temat edukacji (szczeg├│lnie szlachty i arystokracji) nie znalaz┼éam. Ale poszperam. Mo┼╝e Davies co┼Ť pisze? Ale to drugi kosz musze przeszuka─ç big_smile

#21 2006-09-22 16:06:29

Jeanne
U┐ytkownik

Megg niezła lista! Aine, a dużo tych koszy masz? wink

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#22 2006-09-22 16:57:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nie ma takiej ilo┼Ťci koszy kt├│rej nie chcia┼éabym mie─ç big_smile
Poj─Öcie "ma┼éo", "du┼╝o" jest raczej wzgl─Ödne, bo dla mnie ma┼éo, dla innych du┼╝o. No i dochodzi jeszcze kwestia czy m├│wimy o moim prywatnym ksi─Ögozbiorze, czy domowym. Bo to jednak znaczna r├│znica. Ilo┼Ťciowa i i tematyczna.

#23 2006-09-25 14:57:16

Dione
U┐ytkownik

Megg, jak tylko wr├│cisz, to ja poprosz─Ö o streszczenia pozycji z tej listy. Ma┼éo mam teraz czasu na czytanie i ju┼╝ mam zaleg┼éo┼Ťci w swoich "zawodowych" lekturach.

Stopka forum