Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#76 2006-09-24 14:25:13

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Witaj szkoło!...

Im wcze┼Ťniej zaczniesz, tym lepiej. Ja bym radzi┼éa wzi─ů┼Ť─ç udzia┼é, bo nawet je┼Ťli nic nie wygrasz, to i tak wygrasz. Wiedz─Ö.
mapki s─ů proste, o ile si─Ö z nimi zapoznasz. Zawsze uwa┼╝a┼éam, ze nale┼╝y uczy─ç si─Ö z map─ů. Kampania wrze┼Ťniowa - mapa, wojny w XVII w - mapa, podboje - mapa itd.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#77 2006-09-24 18:38:17

pak4
U┐ytkownik

Bo wiesz, teraz w 2 klasie LO to wszyscy praktycznie olewaj─ů to z czego nie zdawaj─ů matury.

No, no... Jak ja chodzi┼éem do liceum (wiem, wiem, m┼éodzi nie cierpi─ů takich uwag wink ), to zacz─Öto olewa─ç 'niematuralne' i 'nieegzaminacyjne' przedmioty dopiero w klasie maturalnej (czwartej). I prywatnie by┼éem w┼Ťciek┼éy. Bo 'olewaj─ůca' wi─Ökszo┼Ť─ç pr├│bowa┼éa obni┼╝y─ç wymagania dla wszystkich. Ta wi─Ökszo┼Ť─ç wybiera┼éa si─Ö u mnie na akademie ekonomiczne i na przyk┼éad nie potrzebowa┼éa znajomo┼Ťci fizyki, kt├│rej ja, startuj─ůc na kierunek politechniczny z trudnym egzaminem wst─Öpnym, bardzo potrzebowa┼éem.

HerMio: ja teraz startuj─Ö w zupe┼énie innych konkursach wink -- w ka┼╝dym razie licz─Ö si─Ö z tym, ┼╝e przy pierwszym starcie, a nawet pierwszych dw├│ch, nic z tego nie b─Ödzie. Ale ka┼╝dy start oznacza nie tylko w┼éasn─ů nauk─Ö, ale tak┼╝e nabranie do┼Ťwiadczenia. Poznaje si─Ö konkursowy tryb, typy 'zada┼ä', oswaja konkursow─ů procedur─Ö. S┼éowem -- je┼Ťli mo┼╝esz -- startuj!

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#78 2006-09-24 19:10:39

HerMia
U┐ytkownik

Aine i pak4 chyba macie rację. Mogę tylko zyskać, jak mi trochę gorzej pojdzie to mi nikt głowy nie utnie (chyba)...
W sumie na konkurs z polaka te┼╝ nie chcia┼éam i┼Ť─ç, a warto by┼éo, bo na rejon si─Ö dosta┼éam. Mo┼╝e to nie jest wielkie osi─ůgni─Öcie, ale zawsze co┼Ť

#79 2006-09-24 19:34:16

Katarzyna
U┐ytkownik

Hermia, jasne nie masz si─Ö co zastanawia─ç, startuj w konkursie, zawsze b─Ödziesz si─Ö mia┼éa czym pochwali─ç nawet je┼Ťli nic nie wygrasz.

Tydzie┼ä temu by┼é sprawdzian z historii dosta┼éam 4,5 w┼éa┼Ťciwie troch─Ö przez w┼éasn─ů g┼éupot─Ö odpowiedzia┼éam ┼║le na dwa pytania. Ale i tak by┼éam z siebie zadowolona nauczy┼éam si─Ö tych wszystkich temat├│w na pami─Ö─ç. A dzi┼Ť oczywi┼Ťcie po┼éowy ju┼╝ nie pami─Ötam. :cry: Teraz zaczn─Ö stosowa─ç metod─Ö Aine z notatkami i zobaczymy jak mi p├│jdzie.

Je┼Ťli chodzi o olewanie to m├│j wychowawca sam powiedzia┼é ┼╝eby┼Ťmy nie przejmowali si─Ö innymi przedmiotami tylko tymi z jakich zdajemy matur─Ö. Bo matura jest najwa┼╝niejsza. A moja klasa jest, je┼Ťli chodzi o przedmioty jednomy┼Ťlna. Czyste z┼éo to matma, fizyka i chemia. Wi─Öc pod tym wzgl─Ödem nie mog─Ö narzeka─ç.

#80 2006-09-24 19:38:40

Jeanne
U┐ytkownik

Drogi paku - teraz mamy podzia┼é przedmiot├│w na podstawowy i rozszerzony. Wi─Öc jest nawet nie┼║le. Niemniej ja te┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e m─Öczenie mnie z funkcji kwadratowej, hybrydyzacji w─Ögla czy przewodzenia ciep┼éa....no wybaczcie, ale na anglistyce ani nawet w ┼╝yciu mi si─Ö raczej nie przyda. A ocen─Ö musz─Ö mie─ç dobr─ů, bo idzie na ┼Ťwiadectwo maturalne. Wi─Öc wyj┼Ťcia nie ma, trzeba si─Ö uczy─ç.

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#81 2006-09-24 19:59:07

kitty
U┐ytkownik

HerMia, weź koniecznie udział w tym konkursie! Ja od 1 gim biorę udział w konkursach historycznych i w tym roku pewnie też wezmę. Nie masz nic do stracenia, a wiele do zyskania. Powodzenia big_smile

#82 2006-09-24 20:11:41

pak4
U┐ytkownik

Drogi paku - teraz mamy podział przedmiotów na podstawowy i rozszerzony.

U mnie wprowadzi┼éa to nieformalnie dyrekcja liceum. Ale dopiero na semestr przed matur─ů. Oczywi┼Ťcie, znali┼Ťmy nasze przysz┼ée przedmioty egzaminacyjne wcze┼Ťniej i co wytrwalsi od roku, czy dw├│ch, przyk┼éadali si─Ö do nich bardziej. Ale na ponad rok przed matur─ů nikt nie o┼Ťmieli┼éby si─Ö powiedzie─ç, ┼╝e to czas, by rezygnowa─ç z nauki innych przedmiot├│w!

Niemniej ja te┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e m─Öczenie mnie z funkcji kwadratowej, hybrydyzacji w─Ögla czy przewodzenia ciep┼éa....no wybaczcie, ale na anglistyce ani nawet w ┼╝yciu mi si─Ö raczej nie przyda. A ocen─Ö musz─Ö mie─ç dobr─ů, bo idzie na ┼Ťwiadectwo maturalne.

Tak, ale mam nadziej─Ö, ┼╝e Tobie nie przeszka, ┼╝e inni si─Ö tego ucz─ů? Bo w mojej licealnej klasie wielu przysz┼éym ekonomistom to przeszkadza┼éo sad
A poza tym zazdroszczę funkcji kwadratowych big_smile Ja już zapomniałem, że matematyka może być taka prosta big_smile

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#83 2006-09-24 21:46:54

AineNiRigani
U┐ytkownik

Katarzyno- zale┼╝y jak si─Ö uczysz, je┼Ťli na zasadzie "4 Z" (w Twoim przypadku "3 Z" big_smile) , to ta wiedza natychmiast ulatuje. Aby w g┼éowie zosta┼éo, trzeba systematycznie powtarza─ç. Wtedy daty, nazwiska, poj─Öcia same b─Öd─ů wyskakiwa─ç z g┼éowy.
Ja olewa┼éam wszystkie przedmioty niedyplomowe, dba┼éam o sredni─ů na koniec, wi─Öc w praktyce, w klasie maturalnej zakuwa┼éam jak ruski osio┼é.
Ale nigdy nie przysz┼éo mi do g┼éowy obni┼╝a─ç poziomu z jakiego┼Ť przedmiotu, bo ja nie zdaj─Ö z niego matury (powiem wi─Öcej, moja klasa z wielu przedmiot├│w - matematyki, polskiego, angielskiego, WOSu - mia┼éa podwy┼╝szony poziom wymaga┼ä). Ani te┼╝ nie narzeka┼éam, ┼╝e po cholere mi jaka┼Ť tam wiedza. Jak by┼éo mi trudno, gdy sz┼éam do domu z wiadomo┼Ťci─ů o jakim┼Ť zagro┼╝eniu, powtarza┼éam sobie "Widzia┼éy ga┼éy co bra┼éy". Wiedzia┼éam na co si─Ö pisz─Ö id─ůc do mojego liceum. Wiedzia┼éam po co id─Ö i za co l─ůduj─Ö w o┼Ťlej ┼éawce. Wszystkie moje pa┼éy i pi─ůtki by┼éy strannie wypracowane.
Dodam jeszcze, ┼╝e nie tylko mnie nie przyszysz┼éo co┼Ť takiego do g┼éowy. Nikomu z mojej klasy.

#84 2006-09-24 21:48:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

sorki, małe sprostowanie i dodatek - zbuntowałam się z religii. I to była moja jedyna pała na semestr big_smile

#85 2006-09-24 22:33:19

Vasco
Administrator

Nigdy nic nie wiadomo. Ja na maturze zdawałem historię, ba, nawet studiowałem rok i co? I jako kto pracuję? wink

#86 2006-09-25 07:05:39

HerMia
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o olewanie to m├│j wychowawca sam powiedzia┼é ┼╝eby┼Ťmy nie przejmowali si─Ö innymi przedmiotami tylko tymi z jakich zdajemy matur─Ö. Bo matura jest najwa┼╝niejsza. A moja klasa jest, je┼Ťli chodzi o przedmioty jednomy┼Ťlna. Czyste z┼éo to matma, fizyka i chemia. Wi─Öc pod tym wzgl─Ödem nie mog─Ö narzeka─ç.

Katarzyno! Moja wychowawczyni na pocz─ůtku roku szkolnego te┼╝ co┼Ť takiego nam powiedzia┼éa! lol
A w odwecie za to nasz profesor od biologii na ka┼╝dej lekcji m├│wi nam (klasie humanistycznej :!: ), ┼╝e nie warto uczy─ç si─Ö historii, bo kogo interesuje to co wydazy┼éo si─Ö kilka tysi─Öcy lat temu, a biologia jest o wiele bardziej interesuj─ůca.
Ach...

#87 2006-09-25 10:03:31

lady_kasiek
U┐ytkownik

Startuj w konkursie. JA chcia┼é─ům od 1 klasy ale nauczyciekla twierdzi┼éa ┼╝e nie warto bo i tak dalej nie przejdziemy.... :?

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#88 2006-09-25 18:54:57

HerMia
U┐ytkownik

Zostałam przekonana w 100%. Idę! Dziękuję Wam za radę! Sama bym się chyba nie zdecydowała.
Z drugiej strony wiem, ┼╝e nie mam wielkich szans, bo startuja osoby, kt├│re mia┼éy wysokie osi─ůgni─Öcia na szczeblu powiatowym, ale co tam! Raz si─Ö ┼╝yje big_smile

#89 2006-09-25 19:32:47

kitty
U┐ytkownik

Brawo za decyzję! Głowa do góry, my wszystkie wierzymy w Ciebie big_smile

#90 2006-09-26 16:51:27

HerMia
U┐ytkownik

Brawo za decyzję! Głowa do góry, my wszystkie wierzymy w Ciebie big_smile

Miło mi Kitty smile

#91 2006-10-08 10:08:00

Jeanne
U┐ytkownik

No, to teraz ja si─Ö zapytam. Mam wypracowanie napisa─ç, oto temat:
Aprioryzm - historia w służbie ideologów. Omów problem w oparciu o faktografię z historii starożytnej, nowej lub najnowszej.
I tak: prof. powiedzia┼é o nazistach i sarmatach...a ja bym chcia┼éa co┼Ť innego opisa─ç. Mam nadziej─Ö, ┼╝e pomo┼╝ecie i naprowadzicie mnie troch─Ö..... big_smile

#92 2006-10-08 13:29:01

AineNiRigani
U┐ytkownik

Zacznij od wyja┼Ťnienia poj─Öcia Aprioryzmu (s─ůdze ┼╝e w tym przypadku musisz si─Ö oprze─ç na za┼éo┼╝eniu Kanta)
Je┼Ťli chodzi o przyk┼é─ůdy pos┼éuzenia si─Ö histori─ů dla ideologii to tak na szybko:
1. Tworzenie historii za życia przywódców (cesarze rzymscy, Aleksander Macedoński)
2. Tworzenie legend i boskiego lub nadprzyrodzonego pochodzenia władców (np.Merowingowie, cesarze)
3. Tworzenie kronik "na zam├│wienie" opisuj─ůcych histori─Ö i dzieje danego w┼éadcy (dlaczego kronikarze pisali w superlatywach - mo┼╝esz poda─ç przyk┼éad Einharda, Galla Anonima, D┼éugosza)
4. Pieknym przyk┼éadem historii w s┼éu┼╝bie ideolog├│w jest historia ko┼Ťcio┼éa chrze┼Ťcija┼äskiego, cz─Östo fa┼észowana przez w┼éadze, cenzurowana (kwestia inkwizycji, reformacji, prze┼Ťladowan itd).
5. No i oczywiscie okres stalinizmu, gdzie propaganda i interpretacja historii na potrzeby partii jest widoczna r├│wnie jasno jak w przypadku nazizmu.

#93 2006-10-08 15:53:16

Jeanne
U┐ytkownik

Dzi─Ökuj─Ö stokrotnie Aine, jeste┼Ť kochana. Bardzo mi pomog┼éa┼Ť. Czy jakby co to mog─Ö si─Ö w trakcie pisania pyta─ç? big_smile Bo wiesz ja z historii to kompletne zero jestem. wink

#94 2006-10-08 16:16:37

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dzi─Ökuj─Ö stokrotnie Aine, jeste┼Ť kochana. Bardzo mi pomog┼éa┼Ť. Czy jakby co to mog─Ö si─Ö w trakcie pisania pyta─ç? big_smile Bo wiesz ja z historii to kompletne zero jestem. wink

Ale┼╝ oczywi┼Ťcie ┼╝e mozesz. Ch─Ötnie pomog─Ö big_smile
Ale wiesz jak to ze mn─ů. Dam Ci w─Ödk─Ö, kanapki na drog─Ö, kapelusik od s┼éo┼äca, ciep┼éy sweterek, ale rybk─Ö to ju┼╝ musisz sobie z┼éowi─ç sama. big_smile

#95 2006-10-08 16:55:47

Jeanne
U┐ytkownik

A dzi─Ökowa─ç Aine. Mnie to odpowiada. Nasz profesor za┼╝yczy┼é sobie r─Öcznie, bo jak stwierdzi┼é "musicie chocia┼╝ (je┼Ťli jakim┼Ť cudem znajdziecie to w internecie) postara─ç si─Ö i przepisa─ç". lol Ale ja zdaj─Ö matur─Ö i chc─Ö si─Ö sama pom─Öczy─ç. Tak wi─Öc jakby co, to b─Öd─Ö Ci─Ö wykorzystywa─ç. :twisted:

#96 2006-10-08 17:45:45

kitty
U┐ytkownik

Ja r├│wnie┼╝ potrzebuj─Ö pomocy forumowicz├│w zainteresowanych histori─ů. Czy znacie mo┼╝e jakie┼Ť adresy internetowe lub ksi─ů┼╝ki na temat staro┼╝ytno┼Ťci i ┼Ťredniowiecza? Chodzi mi o te napisane w miar─Ö zrozumi┼éym dla gimnazjalisty j─Özykiem. Przygotowuj─Ö si─Ö na konkurs, wi─Öc wol─Ö korzysta─ç ze sprawdzonych ┼║r├│de┼é big_smile

#97 2006-10-08 17:51:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

kitty to jest zbyt og├│lne. Czy chodzi ci og├│lnie o epok─Ö staro┼╝ytno┼Ťci i ┼Ťredniowiecza, czy wyszczeg├│lnienie historii Polski i Europy, czy te┼╝ o jaki┼Ť konkretny wycinek (czy geograficzny, czy chronologiczny). Bo ja Ci mog─Ö strzeli─ç lista lektur (dla gimnazjalist├│w oczywiscie), ale tego mo┼╝e by─ç sporo... Z historii Polski moge dac moje notatki (s─ů bardzo przejrzy┼Ťcie napisane - nogrmalnym j─Özykiem, ale to jednak poziom akademicki).

Jeannete, je┼Ťli tylko mo┼╝na to wykorzystuj ile si─Ö da big_smile

P.S. Do moderatora: przerzu─çcie te rozmowy i konsultacje do nowego watku, ok?

#98 2006-10-08 18:23:58

kitty
U┐ytkownik

materia┼é jest do┼Ť─ç obszerny...wygl─ůda to mniej wi─Öcej tak:
-staro┼╝ytno┼Ť─ç (Izrael - przyw├│dcy, wierzenia, terytorium, Grecja: Ateny, Sparta, demokracja, wojny z Persj─ů, nauka, kultura, p├│┼║niej Rzym, prawo rzymskie, idea pa┼ästwa obywatelskiego, pocz─ůtki chrze┼Ťcija┼ästwa)
- ┼Ťredniowiecze ( religia i kultura Arab├│w, przyczyny i podzia┼é chrze┼Ťcija┼ästwa, idea odbudowy cesarstwa i jedno┼Ťci chrze┼Ť─çija┼ästwa : Bizancjum, Karol Wielki jego poprzednicy i nast─Öpcy, Ottonowie, nast─Öpnie pa┼ästwo polskie w okresie X - XV wiek, Europa w okresi uniwersalizm├│w, krucjat i wlki o inwestytur─Ö i nowe idee okresu p├│┼║nego ┼Ťredniowiecza i renesanu)

jest tego troch─Ö 8O

Og├│lne motto konkursu: "Wierni swoim ideom i przekonaniom na przestrzeni dziej├│w - od staro┼╝ytno┼Ťci do wsp├│┼éczesno┼Ťci

ta wsp├│┼éczesno┼Ť─ç to pewnie II etap

#99 2006-10-10 15:38:04

Jeanne
U┐ytkownik

Dobra, to ja jeszcze zapaso┼╝ytuj─Ö. Aine czy mog┼éaby┼Ť jakie┼Ť ┼║r├│d┼éa, teksty, tytu┼éy do tego tematu z ko┼Ťcio┼éem? Bo to tak ma by─ç, tak?: ┼╝e w┼éadze ale te┼╝ Kosci├│┼é sam w sobie te┼╝ zmienia┼é histori─Ö itd.? Bo ja nie bardzo wiem jak to zacz─ů─ç i na czym si─Ö oprze─ç. roll

#100 2006-10-10 22:18:13

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dobra, najpierw Kitty:
Grecja - Wipszycka i Bravo "Historia Grecji" (albo co┼Ť takiego. Tytu┼éu nie pami─Ötam dok┼éadnie, ale autorzy pewni. Napisali wspolnie swietna prace z zakresu staro┼╝ytnej Grecji. Bardzo przyst─Öpnie napisane. Praca ma 2 tomy i zawiera w zasadzie ca┼éo┼Ť─ç od prahistorii Grecji do Aleksandra Wielkiego i czas├│w rzymskich. Mo┼╝na sobie wybra─ç interesuj─ůce fragmenty (poszukam w swoich notatkach, to przesl─Ö Ci streszczenie). Jest to praca akademicka, ale napisana ┼Ťwietnym j─Özykiem. Dodatkowo ustr├│j Aten i Sparty ┼Ťwietnie opisuje Wolski (Historia staro┼╝ytna powszechna, wyd. PWN).
Je┼Ťli chodzi o Rzym - tutaj polecam przede wszystkim Poczet cesarzy rzymskich Krawczuka. Jest rewelacyjny i za┼éo┼╝─Ö si─Ö, ┼╝e po┼ékniesz to na bezdechu. Krawczuk ma dar pisania, zawsze czyta si─Ö go ┼Ťwietnie, a przy tym to kawa┼é dobrego historyka. Poczet... ma w sobie mn├│stwo ploteczek, skandali - czyli to co lubimy najbardziej big_smile
co do Izraela - tutaj ci─Özki orzech do zgryzienia, ale Wolski powienien Ci─Ö uratowa─ç.

Przy ┼Ťredniowieczu polecam dwie prace o takim samym tytule Historia sredniowieczna powszechna. Jedna jest autorstwa Manteuffla, druga Benedykta Zientary. Zientara pisze przystepniej, ale jest ciut trudniej dost─Öpny (aczkolwiek obie s─ů w ka┼╝dej bibliotece big_smile)
Do pa┼ästwa polskiego na poziomie gimanzjalnym polecam Paw┼éa Jasienic─Ö. Jasienica to publicysta, nie historyk, wi─Öc w jego pracach jest du┼╝o tendencyjno┼Ťci, przemilczania lub omijania wa┼╝nych wydarze┼ä, ale jest wspania┼éa pozycj─ů jako ksi─ů┼╝ka pierwszego kontaktu z histori─ů big_smile

Og├│lne motto konkursu: "Wierni swoim ideom i przekonaniom na przestrzeni dziej├│w - od staro┼╝ytno┼Ťci do wsp├│┼éczesno┼Ťci

Przyznam, ze temat konkursu jest bardzo trudny (w zesz┼éym roku by┼é du┼╝o prostszy). Przemy┼Ťl─Ö go jak go przegry┼Ť─ç i dam Ci zna─ç, ok?

Stopka forum