Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2006-09-07 16:28:43

kitty
U┐ytkownik

Re: Witaj szkoło!...

niestety tak sad ale staram się zawsze poukładać wszystko w głowie tak, że niepotrzebne mi tabele, przynajmniej na razie smile a póżniej trzeba będzie przyswoić sobie inne sposoby

#27 2006-09-07 19:16:11

Katarzyna
U┐ytkownik

Mo┼╝e notatki to dobre rozwi─ůzanie na pewno nie zaszkodzi spr├│bowa─ç. Ale nie wiem czy to mi pomo┼╝e zapami─Öta─ç daty. Tym bardziej, ┼╝e moje sprawdziany z historii wygl─ůdaj─ů mniej wi─Öcej tak:

Śmierć Wacława II........................
Albo
1444 wojna...............
a tylko czasami
pot─Öpiono nauk─Ö Wiklefa na soborze w........................

Wi─Ökszo┼Ť─ç to daty, takich pyta┼ä jest 20, dopiero 10 dobrych odpowiedzi daje ci 2. A nasz pan m├│wi, ┼╝e to nic w por├│wnaniu do matury. To jak tu si─Ö nie ba─ç kiedy na maturze b─Ödzie pe┼éno takich pyta┼ä. I jak tu przypomnie─ç sobie synod w Clermont a p├│┼║niej abdykacje cesarza KarolaV :cry: :cry: :cry:

#28 2006-09-07 19:28:53

pak4
U┐ytkownik

Notkatki bardzo pomagaj─ů w zapami─Ötywaniu. Ja ju┼╝ niby si─Ö nie ucz─Ö, ale trafia┼éo mi si─Ö referowa─ç znajomym tre┼Ť─ç barokowych oper smile Przy tym powik┼éania rzeczywistej historii i powi─ůzania Kazimierza Wielkiego z rokiem 1918, to jest po prostu nic big_smile Dzi─Öki notatkom (bylejakim, ale jednak -- sam fakt pisania by┼é istotny dla pami─Öci), radzi┼éem sobie z tym wcale, wcale... Tak przynajmniej mi si─Ö wydaje smile

Poza tym notatki wg propozycji Aine wymagaj─ů przemy┼Ťlenia sprawy. A to kolejna rzecz, kt├│ra pomaga pami─Öta─ç.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#29 2006-09-07 19:30:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

ja tez dawalam duzy nacisk na daty, pojecia i osoby. Wychodze z za┼éo┼╝enia ┼╝e nie ka┼╝demu jest do szcz─Ö┼Ťcia potrzebna. A uczniowie zaskakuja swoj─ů wiedz─ů (czy jej brakiem) nie potrafi─ůc odpowiedzie─ç na pytanie kim by┼é Adolf Hitler, czy J├│zef Stalin. Znaj─ůc podstawowe poj─Öcia, osoby i daty, ma si─Ö baz─Ö, od kt├│rej trzeba zacz─ů─ç. Jednak historia to nie tylko wiedza encyklopedyczna.
A Tw├│ nauczyciel Katarzyno, ma racj─Ö. Bez dat, poj─Ö─ç i os├│b nie ma szansy na zdanie matury. To jakby pisa─ç matur─Ö z polskiego nie znaj─ů─ç alfabetu.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#30 2006-09-07 19:55:16

megg
U┐ytkownik

Matura z j. polskiego to jest niestety ┼Ťmier─ç intelektualna dla uczni├│w i polonist├│w. Ja nie wiem, kto t─Ö matur─Ö wymy┼Ťli┼é, ale ta zesz┼éoroczna by┼éa tak ┼╝enuj─ů, ┼╝e u nas na uczelni po┼Ťwiecili┼Ťmy ca┼ée 1,5-godzinne zaj─Öcia, ┼╝eby si─Ö z niej po┼Ťmia─ç. Nasz wyk┼éadowca przyszed┼é z gazet─ů, gdzie by┼é artyku┼é historyka literatury o tej maturze w┼éa┼Ťnie, przeczytali┼Ťmy go, a potem wsp├│lnie my┼Ťleli┼Ťmy, kto z kogo zrobi┼é idiot─Ö-nauczyciele z uczni├│w, uczniowie z nauczycieli, czy kuratorium ze wszystkich. Ale....co tam! Jak kto┼Ť napisa┼é, ┼╝e Antek Boryna by┼é bratem Jagny, i w dodatku mieli romans, i tak mia┼é szans─Ö zda─ç, zatem.........Ministrowi musi zale┼╝e─ç na tym,by reprezentanci spo┼éecze┼ästwa mogli poszczyci─ç si─Ö zdanym egzaminem dojrza┼éo┼Ťci, nawet je┼╝eli nie idzie za tym jakakolwiek wiedza........no to sobie ul┼╝y┼éam big_smilebig_smile

#31 2006-09-08 14:43:32

elbereth
U┐ytkownik

C├│┼╝, znajoma napisa┼éa, ┼╝e Maciej o┼╝eni┼é si─Ö z Boryn─ů lol I zgodnie z kryteriami zda┼éa oczywi┼Ťcie...

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#32 2006-09-08 19:45:08

megg
U┐ytkownik

roll roll Elbereth, zakrztusi┼éam si─Ö w┼éa┼Ťnie herbat─ů...Fajnie, ┼╝e to napisa┼éa┼Ť, ja ogromnie lubi─Ö takie hiciki, cho─ç za┼éamuj─ů mnie przera┼║liwie.....

#33 2006-09-09 13:34:19

elbereth
U┐ytkownik

Ojej, Megg, ale nic Ci si─Ö nie sta┼éo? wink big_smile Na drugi raz zamieszcz─Ö najpierw jaki┼Ť komunikacik, ┼╝e przed przeczytaniem nale┼╝y usi─ů┼Ť─ç wygodnie i od┼éo┼╝y─ç wszystko, co mo┼╝e by─ç niebezpieczne big_smile

A z t─ů matur─ů to mi si─Ö jeszcze przypomnia┼éo...
ale uwaga, czytanie poni┼╝szych informacji jest niebezpieczne dla zdrowia:
... szept kolegi na sali: "Ej, a 'Chłopi' to jaka epoka? romantyzm?" lol Nie muszę dodawać, że zdał całkiem nieźle wink

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...

#34 2006-09-10 19:12:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dziewczyny, ja takich kwiatk├│w mam od metra big_smile Cze┼Ťci dorobi┼éam si─Ö sama big_smile

#35 2006-09-10 20:21:51

HerMia
U┐ytkownik

HerMia, dzisiaj koniec naszej wolno┼Ťci :cry:

Moja kochana Kity! Tak ┼éadnie do mnie napisa┼éa┼Ť, a ja dopiero teraz to zobaczy┼éam!
Tobie to dobrze, ja bym si─Ö chcia┼éa cofn─ů─ç do gimnajzum i jeszcze raz napisa─ç ten egazmin. A tu LO, nowa szko┼éa, nowi uczniowie i nowi nauczyciele. Ten tydzie┼ä by┼é naprawd─Ö ostry. Mia┼éam test sprawdzaj─ůcy z geografii i takie pytanie: "Jak dop┼éyn─ů─ç z Gda┼äska do Bombaju?".
Dobre, nie?

#36 2006-09-11 06:49:23

pak4
U┐ytkownik

W dawnych, szkolnych czasach (Gdzie┼╝ te niegdysiejsze ┼Ťniegi!) wyzwano mnie z koleg─ů do tablicy. Nauczyciel (geografia) zada┼é nam jedno pytanie: -- Dlaczego w Ameryce P├│┼énocnej zlewiska Oceanu Atlantyckiego s─ů wi─Öksze ni┼╝ Pacyfiku?
Patrzyli┼Ťmy na map─Ö bezradni, no bo s─ů, nie da si─Ö ukry─ç. Rzeki tak p┼éyn─ů, ale dlaczego tak p┼éyn─ů? Patrzyli┼Ťmy, patrzyli┼Ťmy, a┼╝ w ko┼äcu nauczyciel odpowiedzia┼é za nas:
-- Bo woda płynie z góry na dół!
Jakie pytanie jeszcze zadał, że oceny niedostatecznej przy tej okazji nie zaliczyłem, to już nie pamiętam.
Z w┼éasnych, szkolnych kwiatk├│w -- pod koniec podstaw├│wki, na historii, przy tablicy, zapytany o osi─ůgni─Öcia Bizancjum powiedzia┼éem, ┼╝e wybudowali w nim ko┼Ťci├│┼é: "Naga Zofia" big_smile
No i widzisz, przypomnia┼éa┼Ť mi m┼éodo┼Ť─ç big_smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#37 2006-09-11 15:12:05

kitty
U┐ytkownik

HerMia, mnie te┼╝ to za rok czeka wink

pak4, bardzo fajnie, ┼╝e przypomnia┼éa┼Ť sobie swoje szkolne wyczyny
i to jest w┼éa┼Ťnie wielki plus chodzenia do szko┼éy - po latach jest co wspomina─ç i ┼Ťmia─ç si─Ö
gdy spotykam si─Ö z kole┼╝ank─ů, z kt├│r─ů chodz┼éam do podstaw├│wki, a rozsta┼éy┼Ťmy si─Ö dopiero w gim, zawsze wspominmy tamte czasy i mamy niez┼éy ubaw big_smile

#38 2006-09-11 17:38:44

Van-Rijn
U┐ytkownik

Mo┼╝e notatki to dobre rozwi─ůzanie na pewno nie zaszkodzi spr├│bowa─ç. Ale nie wiem czy to mi pomo┼╝e zapami─Öta─ç daty. Tym bardziej, ┼╝e moje sprawdziany z historii wygl─ůdaj─ů mniej wi─Öcej tak:

Śmierć Wacława II........................
Albo
1444 wojna...............
a tylko czasami
pot─Öpiono nauk─Ö Wiklefa na soborze w........................

Wi─Ökszo┼Ť─ç to daty, takich pyta┼ä jest 20, dopiero 10 dobrych odpowiedzi daje ci 2. A nasz pan m├│wi, ┼╝e to nic w por├│wnaniu do matury. To jak tu si─Ö nie ba─ç kiedy na maturze b─Ödzie pe┼éno takich pyta┼ä. I jak tu przypomnie─ç sobie synod w Clermont a p├│┼║niej abdykacje cesarza KarolaV :cry: :cry: :cry:

Katarzyno - a'propo sprawdzianow z historii - z ktorego Jarocina jestes? Moze z tego na Podkarpaciu?
Pytam, gdyz w czasach licealnych mialam psora od historii, ktory robil z niej sprawdziany bardzo podobnego typu

#39 2006-09-11 18:17:34

AineNiRigani
U┐ytkownik

Teoretycznie tak, w praktyce na pedagogice nam m├│wiono, ┼╝e zdolno┼Ť─ç zapami─Ötywania liczb zale┼╝y od funkcji poznawczych i tego czy dzia┼éaj─ů one prawid┼éowo, czy nie. Niekt├│rzy maj─ů z tym trudno┼Ťci, aczkolwiek nie ma to niz wsp├│lnego z tym czy umys┼é jest ┼Ťcis┼éy, czy humanistyczny. To jest tak jak z dysleksj─ů, czy z dysgrafi─ů - do m├│zgu idzie b┼é─Ödny komunikat.
Taki problem maj─ů niekt├│rzy, ale naprawd─Ö bardzo ┼éatwo wychwyci─ç r├│znic─Ö kiedy ucze┼ä nie potrafi si─Ö nauczy─ç, a kiedy tego nie chce big_smile

#40 2006-09-11 18:19:55

AineNiRigani
U┐ytkownik

Cóz... ja oprócz swoich własnych wyczynów mam teraz kwiatki typu
- jednym z osi─ůgni─Ö─ç ┼Ťwiata staro┼╝ytnego s─ů piramidy i skunks w Egipcie
albo:
- Piotr Wysocki nie miał głowy i dlatego mu nic nie wychodziło.

No i to co mam w opisie big_smile

#41 2006-09-11 18:29:09

Van-Rijn
U┐ytkownik

Dziewczyny narzekacie, ale niezale┼╝nie od wszystkiego, uczniowie nie chc─ů si─Ö nauczy─ç podstaw. Daty, fakty, nazwiska, to podstawa. jak wy chcecie biega─ç, skoro nie chcecie si─Ö nauczyc chodzi─ç?

Trzeba tez uwzglednic, ze nie wszyscy sa tzw umys┼éami ┼Ťcis┼éymi, czy cz─Ösciowo scis┼éymi i moga miec problemy z zapamietaniem dat, latwiej moga zapamietac opis jakiegos wydarzenia, jakas ciekawostke, a z dat─ů gorzej, poza tym w 70% jesli ktos nie pojdzie na jakis kierunek zwiazany z historia, daty ktorych wymagano w szkole z czasem sie zapomina, pamieta sie glownie te podstawowe, (pomijam fakt, ze sa tacy, ktorzy pamietaja je swietnie przez prawie cale zycie mimo, ze na historie czy cos pokrewnego nie poszli)

#42 2006-09-11 18:56:40

pak4
U┐ytkownik

Musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e jestem tak zwanym ┼Ťcis┼éowcem, a z przedmiot├│w maturalnych najbardziej podoba┼éa mi si─Ö matematyka. Powiem wi─Öcej -- pami─Ötam, jak jako dziecko wprawi┼éem w zdumienie mojego Ojca, twierdz─ůc, ┼╝e kto┼Ť do niego dzwoni┼é, nie pami─Ötam kto, ale jego numer telefonu to (i tu recytowa┼éem z pami─Öci 6 cyfr, jak to w├│wczas by┼éo, bezb┼é─Ödnie).
A jednak daty sprawia┼éy mi pewne trudno┼Ťci. Pami─Öta┼éem co by┼éo wcze┼Ťniej, co p├│┼║niej, nie myli┼éem si─Ö w stuleciach, ale konkretny rok pami─Öta┼éem tylko dla niekt├│rych wydarze┼ä. My┼Ťl─Ö, ┼╝e ka┼╝dy ma swoje s┼éabe i mocne punkty w nauce. A o wadze dat przekona┼éem si─Ö dopiero w liceum, sugeruj─ůc poloni┼Ťcie, ┼╝e Wyspia┼äski zna┼é "Rot─Ö" Konopnickiej, pisz─ůc o z┼éotym rogu w "Weselu" smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#43 2006-09-11 19:03:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

Van Rijn historia jest przedmiotem humanistycznym i wymaga umys┼éu ┼Ťcis┼éego jedynie przy obliczeniach statystycznych (szeregi statystyczne i tego typu kwiatki). A do tej pory (czyli studi├│w historycznych) jedynie pami─Öciowym. Nie ma w sobie nic ┼Ťcis┼éego, pomimo cyferek.
Niestety podstawa programowa jest jaka jest. Mnie te┼╝ ma┼éo interesowa┼éy r├│┼╝nice mi─Ödzy pr─ůdem sta┼éym i zmiennym, a tak┼╝e mi─Ödzy ruchem jednostajnym, a jednostajnym przyspieszonym, czym si─Ö r├│┼╝ni morena czo┼éowa od moreny dennej. Te┼╝ mia┼éam w nosie wzory geometryczne, czy fizyczne. Ale taka jest podstawa programowa i takie jest niezb─Ödne minimum.
Niestety kochane, trza ku─ç. innej rady nie dam. Je┼Ťli nauczyciel zwraca uwage na daty i nazwiska, tym ┼éatwiej go wyczu─ç. I uwierzcie mi, to sa naprawd─Ö podstawy. Minimum. Raczkowanie.

#44 2006-09-11 19:29:58

pak4
U┐ytkownik

Aine -- van Rijn ma chyba o tyle racj─Ö z t─ů ┼Ťcis┼éo┼Ťci─ů, ┼╝e zdolno┼Ť─ç do uczenia si─Ö liczb podobno jest powi─ůzana ze zdolno┼Ťciami matematycznymi. Czyli teoretycznie -- ┼Ťcis┼éowcy powinni ┼éatwiej zapami─Ötywa─ç daty.

A z kwiatk├│w -- m├│j kolega w liceum na wypracowaniu z polskiego na temat idea┼é├│w ┼Ťredniowiecznych napisa┼é co┼Ť takiego:
"W ┼Ťredniowieczu istnia┼éy idea┼éy rycerza i ┼Ťwi─Ötego. Rycerze walczyli, a ┼Ťwi─Öci chodowali robaki."

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#45 2006-09-11 20:28:38

HerMia
U┐ytkownik

A mój kolega na historii kiedys powiedział, że Kopernik to stary piernik i wyglagał jak Goryl Magilla big_smile

#46 2006-09-11 20:30:43

HerMia
U┐ytkownik

Ale z histori─ů to ja si─Ö wkopa┼éam sama w LO. Mam rozszerzon─ů i na takim poziomie b─Öd─Ö musia┼éa zdwa─ç matur─Ö
sad

#47 2006-09-11 20:32:39

AineNiRigani
U┐ytkownik

Aine -- van Rijn ma chyba o tyle racj─Ö z t─ů ┼Ťcis┼éo┼Ťci─ů, ┼╝e zdolno┼Ť─ç do uczenia si─Ö liczb podobno jest powi─ůzana ze zdolno┼Ťciami matematycznymi. Czyli teoretycznie -- ┼Ťcis┼éowcy powinni ┼éatwiej zapami─Ötywa─ç daty.

Teoretycznie tak, w praktyce niekoniecznie. Na pedagogice nam m├│wiono, ┼╝e zdolno┼Ť─ç zapami─Ötywania liczb zale┼╝y od funkcji poznawczych i tego czy dzia┼éaj─ů one prawid┼éowo, czy nie. Niekt├│rzy maj─ů z tym trudno┼Ťci, aczkolwiek nie ma to niz wsp├│lnego z tym czy umys┼é jest ┼Ťcis┼éy, czy humanistyczny. To jest tak jak z dysleksj─ů, czy z dysgrafi─ů - do m├│zgu idzie b┼é─Ödny komunikat.
Taki problem maj─ů niekt├│rzy, ale naprawd─Ö bardzo ┼éatwo wychwyci─ç r├│znic─Ö kiedy ucze┼ä nie potrafi si─Ö nauczy─ç, a kiedy po prostu nie chce.
Podobnie jest w przedmiotach ┼Ťcis┼éych, kt├│re dla humanist├│w (w tym r├│wnie┼╝ i mnie) najcz─Ösciej bywaj─ů tym, czym dla Lizzy gra na fortepianie big_smile Z matematyk─ů wiekszych problem├│w nie mia┼éam, ale okupi┼éam to zwiekszon─ů praca nad tym przedmiotem. Fizyki, czy chemii nigdy do ko┼äca nie rozumia┼éam i nie rozumiem, ale wzory, kt├│re by┼éy dla mnie czyst─ů abstrakcj─ů po prostu ku┼éam. Podejrzewam, ┼╝e gdybym wi─Öcej ─çwiczy┼éa, pewnie i tutaj moja wiedza by┼éaby lepsza.

#48 2006-09-11 22:23:32

Katarzyna
U┐ytkownik

Katarzyno - a'propo sprawdzianow z historii - z ktorego Jarocina jestes? Moze z tego na Podkarpaciu?
Pytam, gdyz w czasach licealnych mialam psora od historii, ktory robil z niej sprawdziany bardzo podobnego typu

Jarocin w Wielkopolsce, a do szkoły chodzę w Koźminie Wielkopolskim. Jestem dziwna bo mieszkam w małym miasteczku a do szkoły chodzę do jeszcze mniejszego. lol
Szkoda, ┼╝e nie jeste┼Ť z tego Jarocina sad

#49 2006-09-12 11:05:14

elbereth
U┐ytkownik

Ale z histori─ů to ja si─Ö wkopa┼éam sama w LO. Mam rozszerzon─ů i na takim poziomie b─Öd─Ö musia┼éa zdwa─ç matur─Ö sad

HerMia, pociesz─Ö Ci─Ö, ┼╝e w tym roku rozszerzona by┼éa du┼╝o ┼éatwiejsza od podstawowej. Najbardziej ba┼éam si─Ö wypracowania, ale jak zobaczy┼éam: "Miasto w ┼Ťredniowieczu" - to ma┼éo nie podskoczy┼éam z rado┼Ťci big_smile

A z kwiatk├│w tym razem tekst nauczyciela z geografii:

Prof.: Jakie wynalazki XIX w. wpłynęły na gwałtowny skok przyrostu demograficznego?
Ucz.: ┼╗ar├│wka?
Prof.: No, ja bym powiedzia┼é, ┼╝e to raczej brak ┼╝ar├│wki wp┼éywa na przyrost ludno┼Ťci...

#50 2006-09-12 12:40:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

elbereth, nie tylko w tym roku. W zeszłym również. A ztego co kojarzę, 2 lata wstecz - takoż big_smile

Stopka forum