Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-08-20 22:59:53

lemonick
U┐ytkownik

Idealni kandydaci na m─Ö┼╝a ;-)

mo┼╝e za┼é├│┼╝my "FUNKLUB BOHATER├ôW POWIE┼ÜCI". na pierwszym miejscu oczywi┼Ťcie Pan Darcy wink p├│┼║niej ca┼éa reszta (niech ju┼╝ b─Ödzie razem z tym Wickhamem i Johnem Thorpem). co o tym my┼Ťlicie?
chyba w┼éa┼Ťnie odkry┼éam swoje powo┼éanie na najbli┼╝szy rok. strona o panu Darcym, Gilbercie, Henrym Tilneyu i wszystkich innych idealnych kandydat├│w na m─Ö┼╝a. kto┼Ť ma ochot─Ö wsp├│┼épracowa─ç??

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#2 2006-08-21 13:26:41

elbereth
U┐ytkownik

Re: Idealni kandydaci na m─Ö┼╝a ;-)

Je┼Ťli strona b─Ödzie pod adresem www.idealni_kandydaci_na_meza.com to mo┼╝esz liczy─ç na ogromne zainteresowanie p┼éci pi─Öknej big_smile Jednakowo┼╝ mo┼╝e ono znacz─ůco os┼éabn─ů─ç, kiedy si─Ö wyda, ┼╝e "kandydaci" w rzeczywisto┼Ťci nie istniej─ů big_smile

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#3 2006-08-27 21:22:42

lemonick
U┐ytkownik

c├│┼╝, bior─ůc pod uwag─Ö, ┼╝e w Anglii istnieje mn├│stwo ludzi o nazwisku Darcy, Wickham, Tilney, Rochester, Rivers, Elliot, Bennet... eee, w ka┼╝dym razie, mo┼╝na zawsze stworzy─ç "co┼Ť" (bloga i inne tego typu) zwi─ůzanego tylko i wy┼é─ůcznie z Jane Austen i jej "bohaterami", czyli idealnymi kandydatami na m─Ö┼╝a. wink

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#4 2006-08-27 23:35:41

Robert_Benett
U┐ytkownik

hm..interesuj─ůce..a tak swoja drog─ů..to pomi┼ämy przyzmat Darcych.Chcia┼ébym zatem przeczyta─ç jaki powinien byc kandydat na m─Ö┼╝a..?

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#5 2006-08-27 23:46:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

a to juz zale┼╝y od kandydatki na ┼╝one. Og├│lnie rzecz bior─ůc powinien
1. Posiada─ç jaki┼Ť maj─ůtek i by─ç ustabilizowany materialnie (sta┼éa posadka)
2. Być opiekuńczy
3. Powinien byc zniewalaj─ůco przystojny
4. Wierny
5. Zakochany w swojej żone do szleństwa, bezwarunkowo i wiecznie
6. Oczytany, intelignetny i m─ůdry (najlepiej humanista big_smile)
7. Nie mo┼╝e podejmowa─ç pr├│b dyktaktorskich. Nie mo┼╝e by─ç te┼╝ pantoflarzem. Powinien by─ç partnerem z tendencj─ů do s┼éuchania i akceptowania argument├│w ┼╝ony

to tak na szybciutko... big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#6 2006-08-28 07:56:27

Marija
U┐ytkownik

a to juz zale┼╝y od kandydatki na ┼╝one. Og├│lnie rzecz bior─ůc powinien
2. Być opiekuńczy
4. Wierny
7. Nie mo┼╝e podejmowa─ç pr├│b dyktaktorskich. Nie mo┼╝e by─ç te┼╝ pantoflarzem. Powinien by─ç partnerem z tendencj─ů do s┼éuchania i akceptowania argument├│w ┼╝ony

to tak na szybciutko... big_smile

Hehehe :twisted: Przenie┼Ť to do w─ůtku "Trylogia po ameryka┼äsku"...albo do roboczego big_smile

#7 2006-08-28 15:40:23

elbereth
U┐ytkownik

Zmieni┼éabym troch─Ö kolejno┼Ť─ç big_smile Znaczy si─Ö pkt 6 da┼éabym wy┼╝ej (i do zainteresowa┼ä humanistycznych dopisa┼éabym jeszcze artystyczn─ů dusz─Ö) big_smile Ale og├│lnie to si─Ö zgadzam big_smile

Wszyscy m─Ö┼╝czy┼║ni, kt├│rzy s─ůdz─ů, ┼╝e posiadaj─ů w/w cechy proszeni s─ů o kontakt :twisted: lol

Ech, znowu offtop... wink

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...

#8 2006-08-28 16:00:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jak dla mnie - kolejno┼Ť─ç by┼éa dowolna. Idealny kandydat musi miec WSZYSTKIE w/w cechy, wi─Öc nie ma mi─Ödzy nimi stopniowania.
Z dusz─ů artystyczn─ů si─Ö nie zgodz─Ö. Dusza artystyczna wyklucza stabilizacj─Ö i pkt 1, a jest to, moim zdaniem, niezb─Ödny element. Du┼╝o wa┼╝niejszy ni┼╝ artyzm.

#9 2006-08-28 16:49:18

elbereth
U┐ytkownik

Jak dla mnie - kolejno┼Ť─ç by┼éa dowolna. Idealny kandydat musi miec WSZYSTKIE w/w cechy, wi─Öc nie ma mi─Ödzy nimi stopniowania.

A, no chyba, ┼╝e tak big_smile

Z dusz─ů artystyczn─ů si─Ö nie zgodz─Ö. Dusza artystyczna wyklucza stabilizacj─Ö i pkt 1, a jest to, moim zdaniem, niezb─Ödny element. Du┼╝o wa┼╝niejszy ni┼╝ artyzm.

Z tym to ja sie nie zgodz─Ö big_smile Dusza artystyczna - jak dla mnie - nie oznacza, ┼╝e delikwent b─Ödzie zarabia┼é na ┼╝ycie sprzedaj─ůc swoje obrazy b─ůd┼║ graj─ůc na ulicy. "Dusza" nie musi si─Ö przecie┼╝ objawia─ç w wykonywanym zawodzie, mo┼╝e za to wp┼éywa─ç na hobby i zaj─Öcia w czasie wolnym.

Co do samej stabilizacji... hmm... chyba za m┼éoda jestem, ┼╝eby si─Ö nad tym zastanawia─ç. big_smile Ale tak sobie romantycznie (nie myli─ç z "naiwnie" wink ) my┼Ťl─Ö, ┼╝e stabilizacja winna dotyczy─ç sta┼éo┼Ťci uczu─ç g┼é├│wnie, a nie maj─ůtku. Starczy mi ma┼éy domek i coroczna podr├│┼╝ do jakiego┼Ť interesuj─ůcego kraju big_smile

#10 2006-08-28 17:01:04

lady_kasiek
U┐ytkownik

Powinien uwielbiać zespoły piłkarskie które ja kocham a nienawidzić tych co ich nietrawię.
M├│g┼éby mie─ç pasj─Ö pi┼ékarsk─ů najlepiej uprawian─ů czynnie, ale nie koniecznie musi by─ç fanem musi za to akceptowa─ç moje d┼éugie nieobecno┼Ťci np wczoraj 7 godz na meczach.(ale jakby by┼é kiruj─ůcy zawi├│z┼éby mnie na mecz i by┼éoby kr├│cej.
A reszt─Ö to ja si─Ö zastanowi─Ö jeszcze

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#11 2006-08-28 18:42:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

Z tym to ja sie nie zgodz─Ö big_smile Dusza artystyczna - jak dla mnie - nie oznacza, ┼╝e delikwent b─Ödzie zarabia┼é na ┼╝ycie sprzedaj─ůc swoje obrazy b─ůd┼║ graj─ůc na ulicy. "Dusza" nie musi si─Ö przecie┼╝ objawia─ç w wykonywanym zawodzie, mo┼╝e za to wp┼éywa─ç na hobby i zaj─Öcia w czasie wolnym.

Co do samej stabilizacji... hmm... chyba za m┼éoda jestem, ┼╝eby si─Ö nad tym zastanawia─ç. big_smile Ale tak sobie romantycznie (nie myli─ç z "naiwnie" wink ) my┼Ťl─Ö, ┼╝e stabilizacja winna dotyczy─ç sta┼éo┼Ťci uczu─ç g┼é├│wnie, a nie maj─ůtku. Starczy mi ma┼éy domek i coroczna podr├│┼╝ do jakiego┼Ť interesuj─ůcego kraju big_smile

Oj Elbereth stabilizacja materialna jest niezwykle wa┼╝na. Ka┼╝da kobieta wychodz─ůc za m─ů┼╝ chce mie─ç dzieci. A w dzisiejszych czasach dziecko to towar luksusowy. Za to co si─Ö na nie wydaje do ich usamodzilnienia mo┼╝na postawi─ç will─Ö z ogrodem i basenem, rozkoszowa─ç si─Ö wycieczkami zagranicznymi w ka┼╝dy k─ůt ┼Ťwiata jaki sie zamarzy, mie─ç luksusowe auto i sprzecior wok├│┼é siebie. Podr─Öczniki do szko┼éy kosztuj─ů tyle samo co DVD, roczny koszt zeszyt├│w, but├│w, ubra┼ä, ksi─ů┼╝ek, o┼é├│wk├│w, d┼éugopis├│w, zapiekanek i coca-coli w szkolnych sklepikach - to koszt nowego telewizora plazmowego.
Jak b─Ödzie Ci─Ö na to sta─ç, je┼Ťli m─ů┼╝ nie da Ci gwarancji na to ┼╝e si─Ö utrzymacie? Przecie┼╝ w dzisiejszych czasach samotnej kobiecie jest si─Ö trudno utrzyma─ç (koszty mieszkania, op┼éat, wy┼╝ywienia itd. z┼╝era 3/4 pensji, albo i wiecej).
Stabilizacja w uczuciach jest do┼Ť─ç wa┼╝na (o czym m├│wi pkt 4 i 5 big_smile), ale bez tego mo┼╝na ┼╝yc. Bez stabilizacji materialnej ┼╝yc si─Ö nie da.
Co do duszy artystycznej - sama w sobie wywo┼éuje destabilizacj─Ö ┼╝yciow─ů. Nie tylko materialn─ů. Zbyt wielu artyst├│w pozna┼éam, by si─Ö ┼éudzi─ç.
Dusza artystyczna musi by─ç wolna i nieskr─Öpowana inaczej jest nieszcz─Ö┼Ťliwa. Oczywi┼Ťcie taki facet potrafi pracowa─ç na etat, ale czuje si─Ö st┼éamszony. Jest jak ptak w klatce - w pewnym momencie albo b─Ödzie pr├│bowa┼é si─Ö oswobodzi─ç, albo zniknie.
Nie, dusza artystyczna - zdecydowanie jest wad─ů.[/img]

#12 2006-08-28 19:14:29

pak4
U┐ytkownik

Elbereth: bardzo chcia┼ébym pom├│c i rozes┼éa─ç apel do r├│┼╝nych kawaler├│w, ale niestety, wygl─ůda na to, ┼╝e nie mam przyjaci├│┼é w┼Ťr├│d humanist├│w sad

Aine: ja wzmocni─Ö Twoj─ů argumentacj─Ö -- ot├│┼╝ statystyki wskazuj─ů (podobno), ┼╝e arty┼Ťci ┼éatwiej zdradzaj─ů sad

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#13 2006-08-28 20:00:02

Vasco
Administrator

No to si─Ö pochwal─Ö, ┼╝e mam w domu dwa "towary luksusowe" wink

Co do kosztów, to niestety racja. Aż tak dokładnie nie liczyłem czy starczy na telewizor czy wycieczki. Zawsze mówiłem, że to "rata na samochód"...

#14 2006-08-28 20:05:42

megg
U┐ytkownik

Ale "towary luksusowe" humanistyczne? Bo, jak wynika z powy┼╝szych wypowiedzi, tylko takie si─Ö licz─ů wink

#15 2006-08-29 07:37:15

Marija
U┐ytkownik

Ale "towary luksusowe" humanistyczne? Bo, jak wynika z powy┼╝szych wypowiedzi, tylko takie si─Ö licz─ů wink

lol Jeden m├│j "towar luksusowy" jest jakby humanistyczny, a drugi zbiera samochodziki, wi─Öc chyba nie.... big_smile

#16 2006-08-29 14:00:45

elbereth
U┐ytkownik

Ka┼╝da kobieta wychodz─ůc za m─ů┼╝ chce mie─ç dzieci.

Z tym mo┼╝na polemizowa─ç wink Co prawda wi─Öksz─ů┼Ť─ç ma┼é┼╝e┼ästw jest w┼éa┼Ťnie w tym celu zawierana, ale s─ů przecie┼╝ pary bezdzietne (z wyboru, nie z konieczno┼Ťci). Przyznam si─Ö, ┼╝e uwa┼╝am brak potomstwa za ca┼ékiem niez┼éy pomys┼é - ale podkre┼Ťlam, to pewnie tylko dlatego ┼╝em m┼éoda jeszcze big_smile

Co do duszy artystycznej - sama w sobie wywo┼éuje destabilizacj─Ö ┼╝yciow─ů. Nie tylko materialn─ů. Zbyt wielu artyst├│w pozna┼éam, by si─Ö ┼éudzi─ç. Dusza artystyczna musi by─ç wolna i nieskr─Öpowana inaczej jest nieszcz─Ö┼Ťliwa. Oczywi┼Ťcie taki facet potrafi pracowa─ç na etat, ale czuje si─Ö st┼éamszony. Jest jak ptak w klatce - w pewnym momencie albo b─Ödzie pr├│bowa┼é si─Ö oswobodzi─ç, albo zniknie. Nie, dusza artystyczna - zdecydowanie jest wad─ů.

Wychodzi na to, ┼╝e dusza artystyczna do ma┼é┼╝e┼ästwa nijak si─Ö nie nadaje... Je┼Ťli to odnosi si─Ö te┼╝ do kobiet, to chyba zostan─Ö star─ů pann─ů big_smile

Ale tak powa┼╝nie, to w dalszym ci─ůgu nie jestem przekonana. Artysta nie musi ┼╝y─ç jak cz┼éonek bohemy, uwa┼╝a─ç wszelkiej sta┼éo┼Ťci za wi─Özienie i ucieka─ç od stabilizacji. S─ů oczywi┼Ťcie tacy, kt├│rzy przedk┼éadaj─ů te wszystkie romantyczne dyrdyma┼éy nad realne/zwyczajne/spokojne ┼╝ycie i czuj─ů si─Ö z gruntu nieszcz─Ö┼Ťliwi. Ale to skrajne przpadki.

Moja definicja duszy artystycznej jest nast─Öpuj─ůca: osoba wra┼╝liwa na pi─Ökno (natury/sztuki/literatury/architektury/itp.), pe┼éna marze┼ä, pasji, zajmuj─ůca si─Ö jak─ů┼Ť dziedzin─ů tw├│rczo┼Ťci, niekoniecznie zawodowo. Czy te cechy przekre┼Ťlaj─ů szanse na ma┼é┼╝e┼ästwo?

#17 2006-08-29 14:26:03

Marija
U┐ytkownik

elbereth napisa│:

Ka┼╝da kobieta wychodz─ůc za m─ů┼╝ chce mie─ç dzieci.

Z tym mo┼╝na polemizowa─ç wink Co prawda wi─Öksz─ů┼Ť─ç ma┼é┼╝e┼ästw jest w┼éa┼Ťnie w tym celu zawierana, ale s─ů przecie┼╝ pary bezdzietne (z wyboru, nie z konieczno┼Ťci). Przyznam si─Ö, ┼╝e uwa┼╝am brak potomstwa za ca┼ékiem niez┼éy pomys┼é - ale podkre┼Ťlam, to pewnie tylko dlatego ┼╝em m┼éoda jeszcze big_smile
Hehe, wi─Ökszo┼Ť─ç ma┼é┼╝e┼ästw jest zawierania w celu bycia w ma┼é┼╝e┼ästwie. Patrz─ůc na znajome panny z dzieckiem (┼╝aden to teraz wstyd, wr─Öcz jest to w niejakiej modzie??) oraz ma┼é┼╝e┼ästwa konkordatowe bez dzieci (z r├│┼╝nych przyczyn) to ju┼╝ w ┼╝aden spos├│b nie odwa┼╝y┼éabym si─Ö zdefiniowa─ç celu zawierania ma┼é┼╝e┼ästwa , "┼╝eby mie─ç dzieci". roll U JA sprawa by┼éa prosta: trzeba wyj┼Ť─ç za m─ů┼╝, ┼╝eby ┼╝y─ç na odpowiedniej stopie i nie biedowa─ç na staropanie┼äskie lata. Ale teraz - to w zasadzie biez pa┼élitra nie razbieriosz... 8O

#18 2006-08-29 16:31:50

Robert_Benett
U┐ytkownik

2. Być opiekuńczy
4. Wierny
6. Oczytany, intelignetny i m─ůdry (najlepiej humanista )
he, he...to ju┼╝ na dwa z siedmiu punkt├│w si─Ö nie ┼éapi─Ö...nie mam maj─ůtku i nie jestem zniewajal─ůco przystojny...
Cho─ç pewnie za chwil─Ö rzuc─Ö bombe swoj─ů wypowiedzi─ů, bo ch─Ötnie chcia┼ébym mie─ç dziecko ale raczej ┼╝on─Ö niekoniecznie..tylko gdzie znale┼║─ç taki uk┼éad?

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#19 2006-08-29 19:22:19

pak4
U┐ytkownik

2. Być opiekuńczy
4. Wierny

I mam te same problemy z Robert. Co prawda w sumie dochodzi wykszta┼écenie politechniczne (patrz. 6), ale z drugiej strony z odpowiedni─ů motywacj─ů m├│g┼ébym si─Ö dorobi─ç (pkt. 1). Problem polega na tym, ┼╝e albo si─Ö zarabia, albo z tego co si─Ö zarobi┼éo korzysta. Obu rzeczy na raz robi─ç si─Ö nie da. Na tym tle zastanawia brak wymogu 'wolnego czasu' u m─Ö┼╝czyzny. Podobno przez dziesi─Öciolecia bardzo istotne by┼éo, by panowie dla swoich pa┼ä znajdowali czas; wp┼éywa─ç to mia┼éo m.in. na rozw├│j mody (propagowanie stroj├│w sportowych, ┼╝eby tylko wymieni─ç pocz─ůtkowo sportowe cylindry i marynarki). A tu nic...
Co do punktu 7 -- najlepiej wypadaj─ů znane mi kobiety... Niestety...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#20 2006-08-29 19:24:41

megg
U┐ytkownik

lol Jeden m├│j "towar luksusowy" jest jakby humanistyczny, a drugi zbiera samochodziki, wi─Öc chyba nie.... big_smile

O jak miło big_smile
M├│j chrzestny synek narazie te┼╝ samochodziki, ale obieca┼éam sobie wype┼éni─ç misj─Ö dziejow─ů i zrobi─ç z niego humanist─Ö albo "spo┼éecznika" big_smile Marijo, nie zniech─Öcaj si─Ö samochodzikami!! big_smile

#21 2006-08-29 19:28:31

megg
U┐ytkownik

Cho─ç pewnie za chwil─Ö rzuc─Ö bombe swoj─ů wypowiedzi─ů, bo ch─Ötnie chcia┼ébym mie─ç dziecko ale raczej ┼╝on─Ö niekoniecznie..tylko gdzie znale┼║─ç taki uk┼éad?

To bardzo ciekawy plan na ┼╝ycie, ale problem mo┼╝e stanowi─ç pytanie, u kogo to dziecko ma mieszka─ç? To nie wyglada w praktyce tak r├│┼╝owo....

Co do zniewalaj─ůcej przystojno┼Ťci, to nie przesadzajmy, Dziewcz─Öta!! Przecie┼╝ nie lubimy lalusi├│w big_smile

#22 2006-08-29 19:30:35

pak4
U┐ytkownik

Ale tak powa┼╝nie, to w dalszym ci─ůgu nie jestem przekonana. Artysta nie musi ┼╝y─ç jak cz┼éonek bohemy, uwa┼╝a─ç wszelkiej sta┼éo┼Ťci za wi─Özienie i ucieka─ç od stabilizacji.

Komentuj─ůc wyniki dotycz─ůce cz─Östszych (statystycznie) zdrad u 'artyst├│w' wskazywano nie na bohem─Ö, jako ┼Ťrodowisko, czy tryb ┼╝ycia, ale na kreatywno┼Ť─ç, kt├│ra wymusza cz─Öste "zmiany otoczenia"... Jednak, jak to przy badaniach statystycznych (stopniuje si─Ö: k┼éamstwo, wielkie k┼éamstwo, statystyka), nie jest to 'prawo natury' obejmuj─ůce wszystkich przedstawicieli gatunku.

Ale sam artyst├│w tak nie znam. Znam "szalonych naukowc├│w", kt├│rzy bior─ůc pod uwag─Ö ich dziwactwa, zadziwiali mnie, staj─ůc si─Ö kochaj─ůcymi i zapobiegliwymi m─Ö┼╝ami. Oczywi┼Ťcie, o ile znajdowali kobiety gotowe tolerowa─ç te ich dziwactwa...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#23 2006-08-30 09:48:11

Marija
U┐ytkownik

Idealny kandydat na m─Ö┼╝a powinien by─ç oaz─ů spokoju i wulkanem nami─Ötno┼Ťci (poza umiej─Ötno┼Ťci─ů zarabiania pieni─Ödzy i oddawania ich ┼╝onie oczywi┼Ťcie); wypisz wymaluj - pasuje pan Darcy (aha, powinien by─ç w miar─Ö ┼éadny lub chocia┼╝ m─Öski - przystojno┼Ť─ç modela jest denerwuj─ůca u w┼éasnego m─Ö┼╝a :? ) tongue

#24 2006-08-30 10:38:41

elbereth
U┐ytkownik

Przystojny - w porz─ůdku, ale lalu┼Ť w ┼╝adnym wypadku big_smile To chyba jasne - nie chcemy ┼╝eby m─Ö┼╝czyzna sp─Ödza┼é przed lustrem wi─Öcej czasu ni┼╝ my same. big_smile

A tu - w dyskusji sprzed p├│┼é roku - jest ciekawy artyku┼é odno┼Ťnie m─Öskiego idea┼éu (post Gosi, ├│smy z kolei): http://www.janeausten.pl/modules.php?na … p;start=50

#25 2006-08-30 18:40:04

megg
U┐ytkownik

(aha, powinien by─ç w miar─Ö ┼éadny lub chocia┼╝ m─Öski - przystojno┼Ť─ç modela jest denerwuj─ůca u w┼éasnego m─Ö┼╝a :? ) tongue

big_smile hm.....czy┼╝by wiedza z autopsji? big_smile

Stopka forum