Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2006-08-18 10:19:31

Marija
Użytkownik

Grypy i inne przypad?o?ci w epoce ;-)

Ostatnio na w?asne oczy widzia?am picie wódki z pieprzem na k?opoty z ?o??dkiem 8O Reakcja pij?cej po wypiciu by?a nieco konwulsyjna, ale pono? pomog?o. No ale na grypk? jelitow?? Ja nawet wody wtedy nie trawi? :? (Adminie, ju? ko?cz?, ju?). Ciekawe, jak wygl?da?by pan Darcy z grypk? jelitow?? Czy m??czyzna cierpi?cy na - pardon le mot - biegunk? - dalej jest tajemniczy i poci?gaj?cy??? :twisted:

#2 2006-08-18 10:23:49

Dione
Użytkownik

Re: Grypy i inne przypad?o?ci w epoce ;-)

Pan Darcy pewnie nawet chorowa?by z wdzi?kiem lol
Wyobra?cie sobie zm?czony, spocony i os?abiony facet pod Wasz? opiek?... I to jaki facet.... A taki s?aby i biedny w chorobie....
Kurcz?, mam za bardzo macierzy?skie podej?cie do chorób roll

Mój ch?opak si? w?a?nie o?eni?....

#3 2006-08-18 10:23:58

NieVe
Użytkownik

offtopic:)
mój brat gdy by? ma?y i zadu?o zjad? pierogów w igilie leczy? sie w?a?nie wódk? z piperzem(a mia? jakie? 6 lat) do tej pory nie tyka alkoholu :twisted:
a co do darcego to zadna choroba nie sprawi ze bedzie mniej m?ski wink :twisted:

gg 6516634
"Dobra ksi??a to rodzaj alkoholu - te? idzie do g?owy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

#4 2006-08-18 10:32:17

Marija
Użytkownik

nnno, chyba ?e to os?abiony i spocony Colin Firth roll Mo?na by si? zastanowi? nad jak?? form? patronatu lol

#5 2006-08-18 10:34:49

Marija
Użytkownik

offtopic:)
mój brat gdy by? ma?y i zadu?o zjad? pierogów w igilie leczy? sie w?a?nie wódk? z piperzem(a mia? jakie? 6 lat) do tej pory nie tyka alkoholu :twisted:
a co do darcego to zadna choroba nie sprawi ze bedzie mniej m?ski wink :twisted:

Mo?e ka?dego sze?ciolatka poi? przymusowo wódk? z pieprzem? Nie by?oby problemu z pijan? ho?ot? na drogach :twisted:
A wracaj?c do tematu, s? takie objawy chorobowe, ?e nawet pan Darcy by nie da? rady i straci? wdzi?k :? Zw?aszcza przy jelitowej grypce wink

#6 2006-08-18 10:40:40

Dione
Użytkownik

Oj chyba nie...
A przynajmniej dla swojej Lizzy z pewno?ci? nie by?by mniej uroczy. Przeciwnie mog?aby go dogl?da?, opiekowa? si? nim, dba? o niego.
......
Naprawd? jestem za bardzo opieku?cza :?

#7 2006-08-18 10:59:36

NieVe
Użytkownik

dione nie martw sie nie tylko ty masz takie odczucia wink

gg 6516634

#8 2006-08-18 11:06:30

Dione
Użytkownik

dione nie martw sie nie tylko ty masz takie odczucia wink

Ale ja w wyobra?ni widz? nie tego faceta os?abionego i zdanego na mnie, a stosy banda?y, butelki leków, termometry, strzykawki i inne takie.
Chyba musz? zmieni? zawód. :idea: Ostatnio mam za du?o kontaktów z lekarzami i piel?gniarkami. roll

#9 2006-08-18 11:09:31

NieVe
Użytkownik

jakbym s?ysza?a moj? mam? big_smile tragedia jak jestem chora... poprostu nic absolutnie nic nie moge robi? bo mi sie pogorszy.... lekka przesada ale có? pigu?y tak maj? wink

gg 6516634

#10 2006-08-18 11:15:19

Marija
Użytkownik

Oj chyba nie...
A przynajmniej dla swojej Lizzy z pewno?ci? nie by?by mniej uroczy. Przeciwnie mog?aby go dogl?da?, opiekowa? si? nim, dba? o niego.
......
Naprawd? jestem za bardzo opieku?cza :?

Tylko spróbuj swoje w?asne cudo tak piel?gnowa?, to zobaczysz, co to jest wyzysk cz?owieka przez cz?owieka :twisted: Facet, który ma katar, to gorzej ni? kobieta przy porodzie :twisted: Natomiast piel?gnowanie wdzi?cznie spoconego pana Darcy roll , hm, spsika? najpierw antyperspirantem, ?adnych nocników oczywi?cie pod ?ó?kiem lol Takie rzeczy to tylko w ERZE wink

#11 2006-08-18 12:17:21

Dione
Użytkownik

Piel?gnowa?am ju? takiego kiedy? Marijo. Ale có? ja poradz?, ?e taki "bezbronny facet" mnie jednak "bierze" :oops:

#12 2006-08-18 12:36:52

AineNiRigani
Użytkownik

Bo taki facet na ten u?amek sekundy przestaje byc macho big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#13 2006-08-18 12:39:17

Dione
Użytkownik

I robi si? uroczo s?odki :oops:

#14 2006-08-18 13:48:03

AineNiRigani
Użytkownik

pomi?dzy atakami z?ego humoru (jemu utrata pozycji macho raczej nie odpowiada big_smile)

#15 2006-08-18 16:26:47

Katarzyna
Użytkownik

To co zdobyli?my z najwi?kszym trudem, najbardziej kochamy.
Seneka
Kiedy przeczyta?am ten cytat od razu pomy?la?am o Panu Darcy.

Ja tez bym go ch?tnie piel?gnowa?a big_smile wink

#16 2006-08-18 20:15:39

lemonick
Użytkownik

wracaj?c to tematu "jak wygl?da?by pan Darcy z rozwolnieniem" smile... to musia?oby by? cudowne, skoro za?atwiano si? do nocniczków... biedna s?u?ba wink jednakowó? nie mia?abym nic przeciwko piel?gnacjom Darcy'ego w chorobie, jesli tylko ko?czy?oby si? to na wycieraniu czó?ka i trzymaniu za r?czki. bior?c pod uwag?, ?e w tamtych czasach jedynymi lekarstwami by?y zió?ka i jaki? lekarz-wariat, to szczerze wspó?czuj? ludziom wtedy ?yj?cym i cierpi?cym na ró?ne dolegliwo?ci typu biegunka, migrena, zaparcia, hemoroidy (o, pardon...) i ró?ne takie. a najbardziej wspó?czuj? kobietom- mia?y PMS i nic nie mog?y z tym zrobi?, tylko le?e? i "by? niedysponowanym".
chyba troszeczk? odesz?am od tematu....

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste?, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#17 2006-08-18 20:37:46

AineNiRigani
Użytkownik

bior?c pod uwag?, ?e w tamtych czasach jedynymi lekarstwami by?y zió?ka i jaki? lekarz-wariat,

Niekoniecznie wy??cznie zió?ka i niekoniecznie lekarz-wariat big_smile

#18 2006-08-18 20:47:09

lemonick
Użytkownik

faktycznie,jeszcze znachorzy, pustelnicy, egzorcy?ci, zielarze, zakonnicy i przyziemni lekarze "nowej generacji" i praktykuj?cy szokuj?ce jak na tamte czasy metody leczenia. zapomnia?am przecie? o panu Bovarym i o Gilbercie z A z ZW.. a to powa?ne niedopatrzenie smile smile

znowu ty, Aine... czuj?, ?e jeste? moim "forumowym stró?em" wink

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste?, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#19 2006-08-18 21:48:59

AineNiRigani
Użytkownik

faktycznie,jeszcze znachorzy, pustelnicy, egzorcy?ci, zielarze, zakonnicy i przyziemni lekarze "nowej generacji" i praktykuj?cy szokuj?ce jak na tamte czasy metody leczenia.

A to nie wariaci? A Gilbert i mój ukochany Pasteur to jednak wiek pó?niej. big_smile Mnie chodzi?o o takie s?awy jak Maurycy Wojde i Andrzej janikowski (Polska), czy Johna Huntera, Edwarda Jennera i kogo?tam jeszcze (zapomnia?am nazwiska, ale wiem ?e skutecznie leczy? choroby serca).
A leki to nie tylko zió?ka. bardzo popularne by?y kuracje rt?ciowe, czy salwarsan. Wierzmy jednak lub ?ud?my si?, ?e naszego kochanego Darcy'ego jedynie szczepionoby przeciwko ospie. Rt?ci i salwarsanowi dla Darcego mówimy stanowcze - iiii tam!!! big_smile)

#20 2006-08-19 06:29:02

pak4
Użytkownik

Podobno dzisiejsza medycyna du?o zawdzi?cza wojnom napoleo?skim. Bo by?o kogo kroi? po bitwach. W ka?dym razie to ju? nie znachorzy, ale pocz?tki nowoczesnej medycyny,

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#21 2006-08-19 08:10:39

Marija
Użytkownik

Podobno dzisiejsza medycyna du?o zawdzi?cza wojnom napoleo?skim. Bo by?o kogo kroi? po bitwach. W ka?dym razie to ju? nie znachorzy, ale pocz?tki nowoczesnej medycyny,

Podobno wtedy chirurdzy awansowali na lekarzy, wcze?niej to byli bli?ej fryzjerów-golibrodów. Po ostatnim odcinku "Napoleona" - amputacje nóg po bitwie bez znieczulenia...... :? Ehhh, i tak nigdy nie lubi?am Napoleona, a ta ca?a nieszcz?sna rewolucja francuska i jej nast?pstwa to czarna dziura i kl?ska ludzko?ci, a nie ?aden post?p. :twisted: Do?a mam dzisiaj, wczoraj czyta?am list siostry JA napisany po jej ?mierci: jak bardzo cierpia?a, ile trwa?o to jej umieranie (na chorob? nerek)...Przecie? ona mia?a zaledwie 42 lata!!! Teraz kobiety zaczynaj? ?y? w takim wieku, dzieci rodz? spokojnie, zmieniaj? m??ów na nowsze model, a wtedy to ju? by? wiek podesz?y niemal?e, a dla panny w tym wieku to ju? nie by?o ?adnej alternatywy, jak tylko godnie do?ywa? swojej staro?ci :cry: Smutno mi dzisiaj 8O

#22 2006-08-19 14:59:12

Marija
Użytkownik

JA w "Listach" o ?mierci swojego ojca, Georga Austena (r. 1805): "Zaniemóg? w sobot? rano, [...] ucisk w g?owie, gor?czka, gwa?towne drgawki i najwy?szego stopnia os?abienie. Natychmiast postawiono ba?ki, które poprzednim razem tak dobrze podzia?a?y - niestety, nie odnios?y zbawiennego skutku [...]" . Dalej jest tylko o wizycie lekarza, który ograniczy? si? chyba tylko do obejrzenia chorego, bo o ?adnych dzia?aniach czy konretnych lekach cisza. :cry: Trzeba przyzna?, ?e George Austen do?y? podesz?ego wieku jak na swoje czasy, bo 74 lat (Jane - 42).

#23 2006-08-19 18:36:58

lady_kasiek
Użytkownik

Ja chwilowo nie jestem w nikim i nie by?am w nikim tak zakoichana ?ebyym nawet w wyobra?ni zgodzi?a si? na j?k?? zaawansowan? opieke ocieranie czó?ka i trzymanie za r?czk? ok ale, nawet obserwowanie jak kto? ma chocia? wymioty zdecydowanie NIE

GRITAR?? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#24 2006-08-19 18:55:32

AineNiRigani
Użytkownik

Tak naprawd? nie by?a chyba nigdy zmuszona do takiej opieki. Gdyby zaistnia?a taka ewentualno?c bardzo szybko by? si? przyzwyczai?a i mog?oby to sprawia? Ci satysfakcje i rado??. To si? nazywa "dojrzewaniem do uczu?".

#25 2006-08-19 19:01:44

lady_kasiek
Użytkownik

Mo?liwe ?e masz racj?. Aine.

Po?yjemy zobaczymy.
Ale jak na razie m??a piel?gnowac nie b?d? bo star? pann? zostanm? big_smile

GRITAR?? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Stopka forum