Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-08-18 10:19:31

Marija
U┐ytkownik

Grypy i inne przypad┼éo┼Ťci w epoce ;-)

Ostatnio na w┼éasne oczy widzia┼éam picie w├│dki z pieprzem na k┼éopoty z ┼╝o┼é─ůdkiem 8O Reakcja pij─ůcej po wypiciu by┼éa nieco konwulsyjna, ale pono─ç pomog┼éo. No ale na grypk─Ö jelitow─ů? Ja nawet wody wtedy nie trawi─Ö :? (Adminie, ju┼╝ ko┼äcz─Ö, ju┼╝). Ciekawe, jak wygl─ůda┼éby pan Darcy z grypk─ů jelitow─ů? Czy m─Ö┼╝czyzna cierpi─ůcy na - pardon le mot - biegunk─Ö - dalej jest tajemniczy i poci─ůgaj─ůcy??? :twisted:

#2 2006-08-18 10:23:49

Dione
U┐ytkownik

Re: Grypy i inne przypad┼éo┼Ťci w epoce ;-)

Pan Darcy pewnie nawet chorowałby z wdziękiem lol
Wyobra┼║cie sobie zm─Öczony, spocony i os┼éabiony facet pod Wasz─ů opiek─ů... I to jaki facet.... A taki s┼éaby i biedny w chorobie....
Kurcz─Ö, mam za bardzo macierzy┼äskie podej┼Ťcie do chor├│b roll

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#3 2006-08-18 10:23:58

NieVe
U┐ytkownik

offtopic:)
m├│j brat gdy by┼é ma┼éy i zadu┼╝o zjad┼é pierog├│w w igilie leczy┼é sie w┼éa┼Ťnie w├│dk─ů z piperzem(a mia┼é jakie┼Ť 6 lat) do tej pory nie tyka alkoholu :twisted:
a co do darcego to zadna choroba nie sprawi ze bedzie mniej m─Öski wink :twisted:

gg 6516634
"Dobra ksi─ů┼╝a to rodzaj alkoholu - te┼╝ idzie do g┼éowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

#4 2006-08-18 10:32:17

Marija
U┐ytkownik

nnno, chyba ┼╝e to os┼éabiony i spocony Colin Firth roll Mo┼╝na by si─Ö zastanowi─ç nad jak─ů┼Ť form─ů patronatu lol

#5 2006-08-18 10:34:49

Marija
U┐ytkownik

offtopic:)
m├│j brat gdy by┼é ma┼éy i zadu┼╝o zjad┼é pierog├│w w igilie leczy┼é sie w┼éa┼Ťnie w├│dk─ů z piperzem(a mia┼é jakie┼Ť 6 lat) do tej pory nie tyka alkoholu :twisted:
a co do darcego to zadna choroba nie sprawi ze bedzie mniej m─Öski wink :twisted:

Mo┼╝e ka┼╝dego sze┼Ťciolatka poi─ç przymusowo w├│dk─ů z pieprzem? Nie by┼éoby problemu z pijan─ů ho┼éot─ů na drogach :twisted:
A wracaj─ůc do tematu, s─ů takie objawy chorobowe, ┼╝e nawet pan Darcy by nie da┼é rady i straci┼é wdzi─Ök :? Zw┼éaszcza przy jelitowej grypce wink

#6 2006-08-18 10:40:40

Dione
U┐ytkownik

Oj chyba nie...
A przynajmniej dla swojej Lizzy z pewno┼Ťci─ů nie by┼éby mniej uroczy. Przeciwnie mog┼éaby go dogl─ůda─ç, opiekowa─ç si─Ö nim, dba─ç o niego.
......
Naprawdę jestem za bardzo opiekuńcza :?

#7 2006-08-18 10:59:36

NieVe
U┐ytkownik

dione nie martw sie nie tylko ty masz takie odczucia wink

gg 6516634
"Dobra ksi─ů┼╝a to rodzaj alkoholu - te┼╝ idzie do g┼éowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

#8 2006-08-18 11:06:30

Dione
U┐ytkownik

dione nie martw sie nie tylko ty masz takie odczucia wink

Ale ja w wyobraźni widzę nie tego faceta osłabionego i zdanego na mnie, a stosy bandaży, butelki leków, termometry, strzykawki i inne takie.
Chyba musz─Ö zmieni─ç zaw├│d. :idea: Ostatnio mam za du┼╝o kontakt├│w z lekarzami i piel─Ögniarkami. roll

#9 2006-08-18 11:09:31

NieVe
U┐ytkownik

jakbym s┼éysza┼éa moj─ů mam─Ö big_smile tragedia jak jestem chora... poprostu nic absolutnie nic nie moge robi─ç bo mi sie pogorszy.... lekka przesada ale c├│┼╝ pigu┼éy tak maj─ů wink

gg 6516634

#10 2006-08-18 11:15:19

Marija
U┐ytkownik

Oj chyba nie...
A przynajmniej dla swojej Lizzy z pewno┼Ťci─ů nie by┼éby mniej uroczy. Przeciwnie mog┼éaby go dogl─ůda─ç, opiekowa─ç si─Ö nim, dba─ç o niego.
......
Naprawdę jestem za bardzo opiekuńcza :?

Tylko spr├│buj swoje w┼éasne cudo tak piel─Ögnowa─ç, to zobaczysz, co to jest wyzysk cz┼éowieka przez cz┼éowieka :twisted: Facet, kt├│ry ma katar, to gorzej ni┼╝ kobieta przy porodzie :twisted: Natomiast piel─Ögnowanie wdzi─Öcznie spoconego pana Darcy roll , hm, spsika─ç najpierw antyperspirantem, ┼╝adnych nocnik├│w oczywi┼Ťcie pod ┼é├│┼╝kiem lol Takie rzeczy to tylko w ERZE wink

#11 2006-08-18 12:17:21

Dione
U┐ytkownik

Piel─Ögnowa┼éam ju┼╝ takiego kiedy┼Ť Marijo. Ale c├│┼╝ ja poradz─Ö, ┼╝e taki "bezbronny facet" mnie jednak "bierze" :oops:

#12 2006-08-18 12:36:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

Bo taki facet na ten ułamek sekundy przestaje byc macho big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#13 2006-08-18 12:39:17

Dione
U┐ytkownik

I robi się uroczo słodki :oops:

#14 2006-08-18 13:48:03

AineNiRigani
U┐ytkownik

pomiędzy atakami złego humoru (jemu utrata pozycji macho raczej nie odpowiada big_smile)

#15 2006-08-18 16:26:47

Katarzyna
U┐ytkownik

To co zdobyli┼Ťmy z najwi─Ökszym trudem, najbardziej kochamy.
Seneka
Kiedy przeczyta┼éam ten cytat od razu pomy┼Ťla┼éam o Panu Darcy.

Ja tez bym go chętnie pielęgnowała big_smile wink

#16 2006-08-18 20:15:39

lemonick
U┐ytkownik

wracaj─ůc to tematu "jak wygl─ůda┼éby pan Darcy z rozwolnieniem" smile... to musia┼éoby by─ç cudowne, skoro za┼éatwiano si─Ö do nocniczk├│w... biedna s┼éu┼╝ba wink jednakow├│┼╝ nie mia┼éabym nic przeciwko piel─Ögnacjom Darcy'ego w chorobie, jesli tylko ko┼äczy┼éoby si─Ö to na wycieraniu cz├│┼éka i trzymaniu za r─ůczki. bior─ůc pod uwag─Ö, ┼╝e w tamtych czasach jedynymi lekarstwami by┼éy zi├│┼éka i jaki┼Ť lekarz-wariat, to szczerze wsp├│┼éczuj─Ö ludziom wtedy ┼╝yj─ůcym i cierpi─ůcym na r├│┼╝ne dolegliwo┼Ťci typu biegunka, migrena, zaparcia, hemoroidy (o, pardon...) i r├│┼╝ne takie. a najbardziej wsp├│┼éczuj─Ö kobietom- mia┼éy PMS i nic nie mog┼éy z tym zrobi─ç, tylko le┼╝e─ç i "by─ç niedysponowanym".
chyba troszeczkę odeszłam od tematu....

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#17 2006-08-18 20:37:46

AineNiRigani
U┐ytkownik

bior─ůc pod uwag─Ö, ┼╝e w tamtych czasach jedynymi lekarstwami by┼éy zi├│┼éka i jaki┼Ť lekarz-wariat,

Niekoniecznie wy┼é─ůcznie zi├│┼éka i niekoniecznie lekarz-wariat big_smile

#18 2006-08-18 20:47:09

lemonick
U┐ytkownik

faktycznie,jeszcze znachorzy, pustelnicy, egzorcy┼Ťci, zielarze, zakonnicy i przyziemni lekarze "nowej generacji" i praktykuj─ůcy szokuj─ůce jak na tamte czasy metody leczenia. zapomnia┼éam przecie┼╝ o panu Bovarym i o Gilbercie z A z ZW.. a to powa┼╝ne niedopatrzenie smile smile

znowu ty, Aine... czuj─Ö, ┼╝e jeste┼Ť moim "forumowym str├│┼╝em" wink

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#19 2006-08-18 21:48:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

faktycznie,jeszcze znachorzy, pustelnicy, egzorcy┼Ťci, zielarze, zakonnicy i przyziemni lekarze "nowej generacji" i praktykuj─ůcy szokuj─ůce jak na tamte czasy metody leczenia.

A to nie wariaci? A Gilbert i m├│j ukochany Pasteur to jednak wiek p├│┼║niej. big_smile Mnie chodzi┼éo o takie s┼éawy jak Maurycy Wojde i Andrzej janikowski (Polska), czy Johna Huntera, Edwarda Jennera i kogo┼Ťtam jeszcze (zapomnia┼éam nazwiska, ale wiem ┼╝e skutecznie leczy┼é choroby serca).
A leki to nie tylko ziółka. bardzo popularne były kuracje rtęciowe, czy salwarsan. Wierzmy jednak lub łudźmy się, że naszego kochanego Darcy'ego jedynie szczepionoby przeciwko ospie. Rtęci i salwarsanowi dla Darcego mówimy stanowcze - iiii tam!!! big_smile)

#20 2006-08-19 06:29:02

pak4
U┐ytkownik

Podobno dzisiejsza medycyna du┼╝o zawdzi─Öcza wojnom napoleo┼äskim. Bo by┼éo kogo kroi─ç po bitwach. W ka┼╝dym razie to ju┼╝ nie znachorzy, ale pocz─ůtki nowoczesnej medycyny,

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#21 2006-08-19 08:10:39

Marija
U┐ytkownik

Podobno dzisiejsza medycyna du┼╝o zawdzi─Öcza wojnom napoleo┼äskim. Bo by┼éo kogo kroi─ç po bitwach. W ka┼╝dym razie to ju┼╝ nie znachorzy, ale pocz─ůtki nowoczesnej medycyny,

Podobno wtedy chirurdzy awansowali na lekarzy, wcze┼Ťniej to byli bli┼╝ej fryzjer├│w-golibrod├│w. Po ostatnim odcinku "Napoleona" - amputacje n├│g po bitwie bez znieczulenia...... :? Ehhh, i tak nigdy nie lubi┼éam Napoleona, a ta ca┼éa nieszcz─Ösna rewolucja francuska i jej nast─Öpstwa to czarna dziura i kl─Öska ludzko┼Ťci, a nie ┼╝aden post─Öp. :twisted: Do┼éa mam dzisiaj, wczoraj czyta┼éam list siostry JA napisany po jej ┼Ťmierci: jak bardzo cierpia┼éa, ile trwa┼éo to jej umieranie (na chorob─Ö nerek)...Przecie┼╝ ona mia┼éa zaledwie 42 lata!!! Teraz kobiety zaczynaj─ů ┼╝y─ç w takim wieku, dzieci rodz─ů spokojnie, zmieniaj─ů m─Ö┼╝├│w na nowsze model, a wtedy to ju┼╝ by┼é wiek podesz┼éy niemal┼╝e, a dla panny w tym wieku to ju┼╝ nie by┼éo ┼╝adnej alternatywy, jak tylko godnie do┼╝ywa─ç swojej staro┼Ťci :cry: Smutno mi dzisiaj 8O

#22 2006-08-19 14:59:12

Marija
U┐ytkownik

JA w "Listach" o ┼Ťmierci swojego ojca, Georga Austena (r. 1805): "Zaniem├│g┼é w sobot─Ö rano, [...] ucisk w g┼éowie, gor─ůczka, gwa┼étowne drgawki i najwy┼╝szego stopnia os┼éabienie. Natychmiast postawiono ba┼äki, kt├│re poprzednim razem tak dobrze podzia┼éa┼éy - niestety, nie odnios┼éy zbawiennego skutku [...]" . Dalej jest tylko o wizycie lekarza, kt├│ry ograniczy┼é si─Ö chyba tylko do obejrzenia chorego, bo o ┼╝adnych dzia┼éaniach czy konretnych lekach cisza. :cry: Trzeba przyzna─ç, ┼╝e George Austen do┼╝y┼é podesz┼éego wieku jak na swoje czasy, bo 74 lat (Jane - 42).

#23 2006-08-19 18:36:58

lady_kasiek
U┐ytkownik

Ja chwilowo nie jestem w nikim i nie by┼éam w nikim tak zakoichana ┼╝ebyym nawet w wyobra┼║ni zgodzi┼éa si─Ö na j─ůk─ů┼Ť zaawansowan─ů opieke ocieranie cz├│┼éka i trzymanie za r─ůczk─Ö ok ale, nawet obserwowanie jak kto┼Ť ma chocia┼╝ wymioty zdecydowanie NIE

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#24 2006-08-19 18:55:32

AineNiRigani
U┐ytkownik

Tak naprawd─Ö nie by┼éa chyba nigdy zmuszona do takiej opieki. Gdyby zaistnia┼éa taka ewentualno┼Ťc bardzo szybko by┼Ť si─Ö przyzwyczai┼éa i mog┼éoby to sprawia─ç Ci satysfakcje i rado┼Ť─ç. To si─Ö nazywa "dojrzewaniem do uczu─ç".

#25 2006-08-19 19:01:44

lady_kasiek
U┐ytkownik

Mo┼╝liwe ┼╝e masz racj─Ö. Aine.

Po┼╝yjemy zobaczymy.
Ale jak na razie m─Ö┼╝a piel─Ögnowac nie b─Öd─Ö bo star─ů pann─ů zostanm─Ö big_smile

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

Stopka forum