Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#76 2009-01-17 13:56:10

Vasco
Administrator

Re: Nowo┼Ťci w TV

Dzi┼Ť rano (o 5:45 wink) TVP zacz─Ö┼éo wy┼Ťwietla─ç Dum─Ö i uprzedzenie (1995). Jutro drugi odcinek. Kolejne w nast─Öpne soboty i niedziele.

PS. A w og├│le dlaczego ten w─ůtek ucich┼é? wink

#77 2009-01-17 21:26:08

Ulka
U┐ytkownik

O KTÓREJ???
Jakiego czasu?

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#78 2009-01-18 00:49:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

zakonczyli z Bleak House, to teraz leca z P&P - o tej samej poganskiej godzinie.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#79 2009-04-12 21:17:14

Elentari
U┐ytkownik

Dzi┼Ť, o co najmniej niestosownej godzinie 5.40 rano, TVP1 zacz─Ö┼éa wy┼Ťwietla─ç po raz kolejny (i po raz kolejny o takiej porze) serial "Czasy, w kt├│rych przys┼╝┼éo nam ┼╝y─ç". W┼éa┼Ťciwie mam wra┼╝enie, ┼╝e wy┼Ťwietlaj─ů ten seria┼é na okr─ůg┼éo wink, bo co jaki┼Ť czas uda mi si─Ö obudzi─ç o tej porze i trafi─ç na kt├│ry┼Ť z odcink├│w, za to nigdy nie uda┼éo mi si─Ö obejrze─ç ca┼éo┼Ťci.

E.

#80 2009-07-13 19:53:21

Akaterine
Administrator

Bez zwi─ůzku z Jane Austen, ale nadal kostiumowo - za tydzie┼ä we wtorek (21. lipca) na TVP2 o godz. 20.55 b─Ödzie pierwsza (z dw├│ch) cz─Ö┼Ť─ç serialu BBC "Daniel Deronda".

W obsadzie wielu "austenowskich" aktor├│w - Romola Garai (nowa Emm─ů), Greta Scacchi (pani Weston z "Emmy" z GP oraz Cassandra Austen z "Miss Austen Regrets"), Hugh Bonneville (r├│wnie┼╝ "Miss Austen regrets", oraz MP Rozemy), David Bamber (pan Collins '95), Hugh Dancy ("Klub mi┼éo┼Ťnik├│w Jane Austen"), Jodhi May (pani Weston z nowej Emmy z Romol─ů), Amanda Root (Anne z "Perswazji" '95).
Polecam wszystkim, bo moim zdaniem serial jest absolutnie wspaniały (choć nie w austenowskim stylu wink).

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#81 2009-07-22 09:01:38

ptasia
U┐ytkownik

Ogl─ůda┼éam wczoraj Daniela... - dzi─Öki za polecenie, Akaterine. Pi─Ökne zdj─Öcia (turniej ┼éuczniczy czy dzielnica ┼╝ydowska!), bdb aktorzy (Romola b. fajna). Jako┼Ť zewsz─ůd otacza mnie Jerzyk Eliot, kt├│rej na studiach nie znosi┼éam - ostatnio s┼éucha┼éam podcastu na BBC o niej, i teraz DD. A┼╝ posz┼éam i po┼╝yczy┼éam Middlemarch z biblioteki wink

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#82 2009-07-22 09:50:38

Akaterine
Administrator

Middlemarch jest bardzo fajne (i serial BBC r├│wnie┼╝ nakr─Öci┼éo big_smile), ale ju┼╝ innej przet┼éumaczonej ksi─ů┼╝ki (M┼éyn nad Floss─ů? Lub jako┼Ť tak) nie da┼éam rady. Daniela pr├│bowa┼éam czyta─ç w oryginale i da┼éam rad─Ö po┼éow─Ö. Z pewno┼Ťci─ů nie jest to styl tak lekki jak Austen, a szkoda.

A Romola w DD to dla mnie mistrzostwo, nie mog─Ö si─Ö na ni─ů napatrze─ç w tym filmie. I w og├│le lubi─Ö posta─ç Gwendolen i czasami mam wra┼╝enie, ┼╝e jako jedyna j─ů lubi─Ö wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#83 2009-07-22 18:38:48

ptasia
U┐ytkownik

Akaterine napisa│:

Middlemarch jest bardzo fajne (i serial BBC r├│wnie┼╝ nakr─Öci┼éo big_smile), ale ju┼╝ innej przet┼éumaczonej ksi─ů┼╝ki (M┼éyn nad Floss─ů? Lub jako┼Ť tak) nie da┼éam rady.

O, taaak. To w┼éa┼Ťnie to by┼éo nasz─ů obowi─ůzkow─ů lektur─ů na 1szym roku. Prawie przez okno wyrzuci┼éam, a potem spyta┼éam si─Ö prowadz─ůcej, czemu autorka cierpi na schizofreni─Ö wzgl─Ödem g┼é├│wnej bohaterki - to j─ů krytykuje, to zach─Öca "dalej Maggie, ┼Ťmia┼éo!".

Akaterine napisa│:

A Romola w DD to dla mnie mistrzostwo, nie mog─Ö si─Ö na ni─ů napatrze─ç w tym filmie. I w og├│le lubi─Ö posta─ç Gwendolen i czasami mam wra┼╝enie, ┼╝e jako jedyna j─ů lubi─Ö wink.

Ona wydaje mi si─Ö troch─Ö tak─ů postaci─ů, jak - w mniejszym stopniu - Emma Woodhouse czy - w stopniu wi─Ökszym - Scarlett O'Hara (nie Becky Sharp, bo ona - imho - w ksi─ů┼╝ce Thackeraya jest zdecydowanie negatywna), kt├│ra b─Ödzie wzbudza─ç kontrowersje, ale zarazem autor (i potem niejeden widz) ma do niej s┼éabo┼Ť─ç. A Romola rzeczywi┼Ťcie po prostu jest Gwendolyn; widzia┼éam j─ů w Pokucie, Inside I'm Dancing i przelotem w Scoop, ale tu b┼éyszczy (i wygl─ůda b. ┼éadnie). IMHO b─Ödzie dobr─ů Emm─ů.

Co┼Ť nieco┼Ť

#84 2009-07-22 19:51:30

Akaterine
Administrator

Te┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e Becky Sharp w ksi─ů┼╝ce jest negatywna, mimo ┼╝e autor w zasadzie jej tak nie przedstawia, w sensie ┼╝e nie wmawia czytelnikowi, ┼╝e Becky jest z┼éa (a przynajmniej tak to pami─Ötam... Ksi─ů┼╝k─Ö czyta┼éam kilka lat temu). W filmie z 2004 roku z Reese Whiterspoon Becky jest przedstawiona zbyt pozytywnie; w serialu BBC jest bardziej skomplikowana - charakterologicznie jest bliska ksi─ů┼╝ce, ale aktorka gra j─ů tak uroczo, ┼╝e po prostu nie da si─Ö nie lubi─ç. Ale w sumie Becky robi┼éa takie wra┼╝enie na ludziach, wi─Öc czemu jako posta─ç filmowa nie mo┼╝e robi─ç takiego wra┼╝enia na widzach? wink

I też mi się wydaje, że Emma Romoli będzie dobra. W ogóle ona pasuje do tego typu postaci (i lubi je grać, czytałam w jednym wywiadzie). Tego typu rolę gra również w filmie "Angel", też bardzo polecam.
A widzia┼éa┼Ť trailer do Emmy? Da┼éam linka w odpowiednim temacie w dziale "Inne powie┼Ťci".

#85 2009-07-22 21:44:34

ptasia
U┐ytkownik

Tak, Becky jest w ksi─ů┼╝ce zdecydowanie negatywna, bez przem├│w dydaktycznych, po prostu: jest wredna, bez skrupu┼é├│w, i ju┼╝, i tak j─ů odebra┼éam. Ciekawe, ┼╝e wcze┼Ťniej, zanim przeczyta┼éam ksi─ů┼╝k─Ö, z jakich┼Ť opracowa┼ä i wzmianek intertekstualnych wyobra┼╝a┼éam sobie jednak nieco bardziej sympatyczn─ů posta─ç. A to ca┼ékowite przeciwie┼ästwo Amelii, kt├│rej - paradoksalnie? - si─Ö te┼╝ nie lubi, bo taka "mi─ůgwa" (w┼éa┼Ťnie sobie przypomnia┼éam, ┼╝e to w wersji '04 przecie┼╝ te┼╝ Romola!). W filmie by┼éa Miry Nair Becky by┼éa zdecydowanie zbyt wybielona, serialu nie widzia┼éam.
Trailer Emmy przegapi┼éam - zaraz id─Ö ogl─ůda─ç smile

Co┼Ť nieco┼Ť

#86 2009-08-11 00:15:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja bardzo sie ciesze na Emme z Romola. Byl czas, ze jej bardzo nie lubialam, juz sama nie pamietam dlaczego. Teraz po obejrzeniu jej w tylu swietnych rolach stwierdzam, ze poradzi sobie z kazda, a Emma jest wymarzona dla niej. przypomnijcie mi, kto bedzie gral Knightleya?

#87 2009-08-11 11:29:22

Akaterine
Administrator

Jonny Lee Miller. Dla mnie znany głównie jako haker (i przy okazji były Angeliny Jolie wink) oraz Edmund z MP Rozemy.

#88 2009-08-14 11:55:05

AineNiRigani
U┐ytkownik

aaa. Vampire Splayer tongue
Nie wiem, co o nim myslec w tej roli, wiec poczekam na film i dopiero wtedy zaczne smile

#89 2010-03-18 12:40:25

Laura
U┐ytkownik

Dzi┼Ť o 20.05 w telewizji KULTURA jest dwugodzinny film z lat 70- tych o siostrach Bronte.

Stopka forum