Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#126 2008-08-20 14:53:08

Copycat
Użytkownik

Re: Jak zacz??a si? Twoja przygoda z "Dum? i uprzedzeniem"?

retezat napisał:

Swoj? drog? - czy kto? z Was s?ucha powie?ci Austen w wersji audio z librivoxa?

Ja mam DiU z librivoxa w?a?nie, ale prawd? powiedziawszy, nie mog? tego zdzier?y?. Nie potrafi? s?ucha? do szpiku angielskiej powie?ci czytanej na wskro? ameryka?skim akcentem. ?lina mi si? w gardle zbiera jak ta kobieta czyta. O niebo lepsza jest wersja z BBC Drama Hour, z narratorem i podzia?em na role. Chocia? to bardziej s?uchowisko ni? audiobook. Ale i tak dziwnie si? tego wszystkiego s?ucha. Dla mnie te postaci zawsze b?d? mia?y g?osy z serialu. Przy Colinowym "My good opinion once lost is lost forever" ka?da próba wypowiedzenia tego zdania przez kogo innego wypada blado i beznami?tnie (vide wersja DiU 1980) Mimo, ?e staram si? nie by? ortodoksem. No ale co kto lubi. Peace & love.

#127 2008-08-20 21:19:22

Vasco
Administrator

No to zostaje Allegro albo inne Merliny...

#128 2008-08-20 21:32:35

retezat
Użytkownik

Ja tam zdzier?am, tym bardziej, ?e wersja czytana to co? innego ni? s?uchowisko, nie mówi?c ju? o filmie.
Na librivoxie s? 3 wersje DiU, dwie poprzednie ameryka?skie takie ju? do szpiku ko?ci.
Osobi?cie wol? ksi??ki czytane mniej afektowanie (a Karen Savage tak w?a?nie czyta) ni? to robi np. Szczepkowska.
Z tym, ?e oczywi?cie, "de gustibus..." smile

S?ucham teraz Northanger Abbey (wykonanie Elisabeth Klatt) - dla mnie OK, cho? tu akcent ameryka?ski jest ju? du?o silniejszy, z "przeci?ganiem".

Serdecznie pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez retezat (2008-08-20 21:33:16)

#129 2008-08-21 10:00:57

Copycat
Użytkownik

retezat napisał:

Ja tam zdzier?am, tym bardziej, ?e wersja czytana to co? innego ni? s?uchowisko, nie mówi?c ju? o filmie.
Na librivoxie s? 3 wersje DiU, dwie poprzednie ameryka?skie takie ju? do szpiku ko?ci.
Osobi?cie wol? ksi??ki czytane mniej afektowanie (a Karen Savage tak w?a?nie czyta) ni? to robi np. Szczepkowska.
Z tym, ?e oczywi?cie, "de gustibus..." smile

S?ucham teraz Northanger Abbey (wykonanie Elisabeth Klatt) - dla mnie OK, cho? tu akcent ameryka?ski jest ju? du?o silniejszy, z "przeci?ganiem".

Serdecznie pozdrawiam.

Wersji Szczepkowskiej nie znam, ale z tego co wiem, nie mam czego ?a?owa?. Innych ksi??ek czy wersji z livriboxa nie s?ysza?am. Wiem, ?e bym ich nie lubi?a, bo nie znosz? tego ameryka?skiego, skrzecz?cego "aaaaaaaaaammm" przed ka?dym wyrazem. Skrzywienie zawodowe. Nie ma co si? zmusza?. Zupe?nie fantazjuj?c to DiU móg?by, jak dla mnie, czyta? np. Jaz Coleman,50 sekunda

#130 2008-12-31 22:01:00

aakpkasiaaakp
Użytkownik

Witam
Ja najpierw obejrza?am mini-serial z 1995, który na pocz?tku wcale mi si? nie spodoba?, pó?niej z nudów obejrza?am go drugi raz i bardzo mi si? spodoba?. Potem przeczyta?am ksi??k? i jeszcze bardziej mi si? spodoba?a, wi?c postanowi?am j? zakupi?. Pó?niej zacz??am wyszukiwa? informacje P&P, Colinie, Jennifer i aby te inf. gdzie? zachowywa?, stworzy?am bloga na którego Was zapraszam: http://ehleifirthdumaiuprzedzenie.blog.onet.pl/

#131 2009-04-22 15:25:51

Tyna
Użytkownik

Najpierw (za namow? mamy) obejrza?am DiU '05 na Canal +. Po prostu od razu zakocha?am si? w tym filmie, poruszona nie mog?am zasn?? ca?? noc, bo mialam jakie? dziwne motylki w brzuchu;) Potem dopiero przeczyta?am ksi??k?. Pierwszy raz, potem drugi, potem kolejny.... (do tej pory w chwilach nastrojowego do?a wracam do czytania tej ksi??ki). Niestety sdopiero po d?u?szym czasie uda?o mi si? obejrze? serial z '95. tongue Równie? mnie oczarowa?, jednak g??bszy sentyment mam do filmu, bo to od niego zacz??a si? moja mi?o?? do DiU i w ogóle do twórczo?ci JA. ;d

#132 2009-05-17 20:59:53

Elka
Użytkownik

Skorzystam z okazji i te? podziel? si? wspomnieniami. S?dz?c po wypowiedziach, b?d? w mniejszo?ci, ale to pewnie ze wzgl?du na podesz?y wiek... smile
Moja przygoda z "Dum? i uprzedzeniem" rozpocz??a si? dawno temu, kiedy Brytyjczycy jeszcze si? nie zabrali za najs?ynniejsz? ekranizacj? tej cudownej ksi??ki. Podsun??a mi j? moja starsza siostra (to akurat nie jest oryginalne...), a ja nie mog?am uwierzy?, ?e doros?am do TEJ ksi??ki, któr? od lat delektowa?y si? na zmian? moja mama i siostry.
A potem pojawi? si? serial... Nagrany i odtwarzany do zdarcia. Wreszcie zdobyty na DVD. Kolejne ekranizacje - obowi?zkowo obejrzane wszystkie, cho? z ró?nymi odczuciami. Ale zawsze wracam do ksi??ki. I czytam od deski do deski, bo wtedy puenta smakuje mi najbardziej.

Na koniec dodam, ?e po "Dumie i uprzedzeniu" wch?on??am wszystkie pozosta?e powie?ci Jane Austen. Nawet doko?czone przez Pewn? Dam? "Sanditon". I wci?? si? nimi delektuj?...

#133 2009-08-15 23:52:25

Lukrecja
Użytkownik

To ja te? napisz? kilka zda? od siebie. W?a?ciwie w tej historii jestem "?wie?ynk?". Kilka miesi?cy temu postanowi?am sobie przeczyta? najwa?niejsze, najbardziej popularne ksi??ki, czyli takie które wypada zna?. O Dumie i uprzedzeniu s?ysza?am tyle, ?e po prostu czu?am si? idiotycznie nie wiedz?c nic o tej historii. W zwi?zku z tym, ?e ksi??ka od ?adnych paru lat zalega?a na pó?ce to pewnego wieczoru do niej si?gn??am i... po jaki? dziesi?ciu minutach ze znudzenia zacz??am przekartkowywa? strony, omijaj?c po?ow? tekstu. W ko?cu od?o?y?am ja i sobie obieca?am, ?e kiedy? sko?cz?, ale widocznie to jeszcze "nie ten czas".
No i ten czas przyszed? w te wakacje, kiedy znudzona siedzia?am w pracy i zamiast czyta? szkolne lektury zadane na wrzesie? szuka?am jakiego? fajnego "romansid?a". Zrobi?am drugie podej?cie do Austen, zacz??am od pocz?tku jeszcze raz i... nie omin??am nawet s?ówka z tej ksi??ki.
By?am w szoku, ze wcze?niej od?o?y?am j? i uzna?am za nudn?. Od tego momentu mam mani? na wszystko, co wi??? si? z t? powie?ci?. smile

"You must know. Surely you must know. It was all for you."

Niewielu jest ludzi, których prawdziwie kocham, a jeszcze mniej takich, o których mam dobre mniemanie. Im wi?cej poznaj? ?wiat, tym mniej mi si? podoba, a ka?dy dzie? utwierdza mnie w przekonaniu o ludzkiej niesta?o?ci i o tym, jak ma?o mo?na ufa? pozorom cnoty czy rozumu.

#134 2009-08-26 14:23:13

villemo
Użytkownik

moja historia zacze?a sie chyba od Brigit smile - ksi??ki oczywi?cie, a mo?e wcze?niej by?a RiR i film i ksi??ka. Potem dosta?am p?yt? (nawet nie wiem od kogo) tak? niepodpisan?, by?a to DiU 05 - no i zakocha?am sie! tak bardzo brakowa?o mi poca?unku na koniec, ?e zrobi?am wszystko aby zdoby? ksi??ke, po przeczytaniu, zrobi?o mi sie smutno, ?e tyle rzeczy pomini?to w filmie... wtedy zacze?am czyta? i szuka? w necie i zobaczy?am serial '95. Ale te? ko?cówka mnie rozczarowa?a tak zwan? przez Aine "rozmow? o ?limakach" - bardzo mi sie to okre?lenie spodoba?o wink
no i po kolei szukanie wszystkich ekranizacji (za co bardzo dziekuje mojemu Bratu, bo mimo, ?e mówi, ?e trudno znale?d? te wszystkie filmy, bo nie sa chodliwe i ?e co ja wymy?lam... to mam prawie wszystkie) co prawda wersje sa ró?ne, np. EMME to tak mam nagrana, ?e film ju? sie sko?czy? i leci ju? obsada a ja jeszcze czytam napisy z ostatnich dialogów... szukanie ksi??ek i czytanie po nocach (w dzie? wiadomo, praca, dom, dzieci...) i ostatnio dosz?am do wniosku, ?e musze sobie sprawi? tak? kolekcje ksi??ek na w?asno?c, bo juz za czesto po?yczam. Dumy to nawet nie odda?am od ostatniego razu, a? wstyd sie przyzna?... hmm tak lubie wraca? do tej ksi??ki... a na to forum to przez przypadek wesz?am, najpierw czyta?am tylko co piszecie... przeczyta?am o spotkaniu... a teraz mam wolniej w pracy i moge troche popisac na ró?ne tematy wink

Ostatnio edytowany przez villemo (2009-08-27 09:04:03)

"Wszystko mo?na znie?? i wycierpie?, oprócz ma??e?stwa bez mi?o?ci." - Jane Austen

#135 2009-08-26 23:46:28

AineNiRigani
Użytkownik

Villemo, Ty tez zaczelas od Bridget i RiR? Przybij piatke!!! smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#136 2009-08-27 09:04:50

villemo
Użytkownik

oczywi?cie przybijam pi?tke wink

"Wszystko mo?na znie?? i wycierpie?, oprócz ma??e?stwa bez mi?o?ci." - Jane Austen

#137 2009-12-26 13:09:13

MrsDarcy
Użytkownik

Ja pierwszy zobaczy?am film - now? wersj?, w której gra?a Keira. Film mnie oczarowa? i ju? nast?pnego dnia kupi?am sobie ksi??k?. I od tego wszystko si? zacz??o smile Najpierw ciekawo?? jakie s? inne ksi??ki, potem ch?? dowiedzenia si? czego? o samej Jane, kolekcjonowanie ksi??ek, ogl?danie ekranizacji itd.

#138 2011-03-04 22:04:36

crashprincess
Użytkownik

Hmmm...Od czego by tu zacz????? Moja przygoda z J.A. zaczela sie rok temu....Przed feriami zimowymi bylam zdeterminowana przeczytac jedna z ksiazek tej autorki.Wypozyczylam wiec DiU. Po kilku dniach z nudow wreszcie zaczelam ja czytac....i....naprawde nie przypuszczalam ze tak sie to wszystko skonczy! Bylam tak zachwycona ze mimo iz mialam jeszcze co czytac to zaraz po skonczeniu DiU zaczelam ja czytac od poczatku big_smile Oczywiscie po feriach poszlam do empika i kupilam ekranizacje z 2005 roku- ogladam ja srednio co dwa miesiace i ogromnie mi sie podoba big_smile
Kilka miesiecy pozniej mialam bierzmowanie-oczywiscie na trzecie imie wzielam Elzbieta wink w dodatku od swiadka dostalam DiU . W wakacje nie moglam sie powstrzymac i przeczytalam cala reszte ksiazek i teraz wszystkie zajmuja honorowe miejsce na polce big_smile ponadto obejrzelam przynajmniej po jednej ekranizacji kazdej z powiesci no i oczywiscie niezastapiona DiU z Firthem big_smile Ostatnio moja ukochana ksiazeczka pomogla mi w pracy z polskiego...poprostu ja uwielbiam smile Nikt z moich znajomych nie moze uwierzyc ze czytam te ksiazki ( potem siegnelam po siostry Bronte) bo mam teraz 16 lat i wiekszosc znajomych czyta np."Zmierzch" tongue

"Je?li kobieta, podobnie umiej?tnie jak przed lud?mi, skrywa uczucie przed swym wybranym, mo?e go straci?, a wtedy n?dzn? pociech? jest przekonanie, ?e ?wiat równie? o niczym nie wiedzia?." Jane Austen, "Duma i Uprzedzenie"

Stopka forum