Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2006-10-08 01:35:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Klasyczna uroda

Najbardziej cenionym atrybutem by┼éo jednak wysokie czo┼éo. Kobiety, kt├│rych natura takowym obdarzy┼éa, mia┼éy nadzwyczajne powodzenie. Wszystkie nakrycia g┼éowy r├│wnie┼╝ mia┼éy s┼éu┼╝y─ç jego optycznemu wyd┼éu┼╝eniu. Te, kt├│re cierpia┼éy z powodu niskiego czo┼éa, cz─Östo wyskubywa┼éy sobie w┼éosy i to w du┼╝ych ilo┼Ťciach - sp├│jrzcie na za┼é─ůczony link.

http://www.virtue.to/articles/images/148x_maryburg.jpg

No ale m├│wisz o p├│┼║nym ┼Ťredniowieczu i wczesnym renesansie. Tej epoce przej┼Ťciowej. We wczesnym ┼Ťredniowieczu kanony by┼éy zdecydowanie inne.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#27 2006-10-10 21:22:17

lemonick
U┐ytkownik

tak jak teraz, jeszcze 5 lat temu w modzie by┼éy szkielety bez grama t┼éuszczu, a teraz? wraca moda na okr─ůglutkie, ale nie za bardzo. i dobrze wink
a do XX wieku kobiety nosi┼éy gorsety- i gdyby nie konieczno┼Ť─ç rzucenia ich w k─ůt ze wzgl─Ödu na "robot─Ö" dalej pewnie nosi┼éyby┼Ťmy "pasy wyszczuplaj─ůce" (ale w bardziej unowocze┼Ťnionym stylu, mo┼╝e gumowe sznurowad┼éa wysadzane cyrkoniami?)

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#28 2006-10-11 02:28:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

lemonick, gdzie ta moda na okr─ůg┼ée?
Przedwczoraj w wiadomo┼Ťciach TVP m├│wili w┼éa┼Ťnie, ┼╝e dla pe┼énych nie ma miejsca w szo┼ébiznesie. Projektanci wr─Öcz bij─ů si─Ö o modelki 13-14 letnie, bo one nie maj─ů jeszcze kobiecych kszta┼ét├│w. W telewizji nie jest lepiej. Kamera pogrubia, dodaje ze 2-3 kg, nale┼╝y wi─Öc nieustannie dba─ç o figur─Ö, bo konkurencja nie ┼Ťpi.
Po drugie nadal nosimy "pasy wyszczuplaj─ůce" i gorsety (wystarczy zerkn─ů─ç na obecne panny m┼éode, 70 % ma suknie z gorsetami). Dzisiejsze gorsety s─ů jednak cz─Östo subtelniejsze i cz─Östo ukrywane, jako symbol przegranej.

#29 2006-10-11 19:48:51

elbereth
U┐ytkownik

Tak, to niestety prawda. Nawet jako┼Ť tak niedawno ukaza┼é si─Ö artyku┼é (pocz─ůtkowo bodaj┼╝e na wp, a p├│┼║niej w du┼╝ym skr├│cie tak┼╝e w "Dzienniku") o "idealnych" wymiarach kobiety XXI w.: 80-55-80. T─Ö now─ů mod─Ö ma lansowa─ç sk─ůdin─ůd nam znana Keira Knightley...

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#30 2006-10-11 21:47:28

lemonick
U┐ytkownik

w pasie 55.... ch... przepraszam za wyrażenie, ale w życiu tyle mieć nie będę, nawet jak się zepnę gorsetem z całej siły...

a to tak apropo wiadomo┼Ťci w Teleekspresie, powt├│rzonych mi przez moj─ů babci─Ö z 3 tygodniowym op├│┼║nieniem, gdy wa┼╝y┼éam si─Ö na wadze wink

Paulo Coelho

#31 2006-10-11 22:34:09

anika
U┐ytkownik

Mimo, ┼╝e nie mam 55 w talii (pewnie mia┼éam jako 10 latka) nie mam kompleks├│w z tego tytu┼éu. Idea┼éy si─Ö zmieniaj─ů ale kobieco┼Ť─ç nie wychodzi z mody. Zdecydowanie wol─Ö J.Ehle ni┼╝ K.Knightley je┼╝eli chodzi o kobieco┼Ť─ç. Ale to tylko m├│j pogl─ůd. smile

anika

#32 2006-10-12 02:24:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

55 cm? Chyba co┼Ť ko┼éo tego mia┼éa s┼éynna pszczy┼äska ksi─Ö┼╝niczka Daisy. Nawet w muzeum jest jej pasek big_smile

#33 2006-10-12 08:09:49

Marija
U┐ytkownik

A ile miała wzrostu? 150 cm? :twisted:

#34 2006-10-12 13:36:36

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nie mam poj─Öcia, ale mimo wtedy ludzie mieli mniejszy wzrost (┼╝e o ┼Ťredniowieczu ju┼╝ nie wspomn─Ö big_smile)

#35 2006-10-12 14:08:23

Marija
U┐ytkownik

No, to bylo marne sto lat temu :? Ale ostatnio wyczytalam, że osobniki żeńskie (kobiety znaczy??) sprzez miliona czy dwóch miały po 1 metrze wzrostu...Ale ile w talii, to już nie napisali wink lol lol lol

#36 2006-10-12 15:49:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wiesz swego czasu Piostr I, kt├│ry jak wiadomo doprowadzi┼é Rosj─Ö do rozkwitu, kt├│ry stworzy┼é nowoczesn─ů armi─Ö, zanim j─ů wyszkoli┼é, musia┼é zebra─ç rekruta. Zosta┼é zmuszony do zmianu minimalnego pu┼éapu wzrostu bodaj┼╝e z 155 cm na 145 cm. I to jest fakt big_smile
Dlatego tak wielkim zachwytem cieszyła się polska husaria, że o reprezentacyjnej armii Fryderyka Wilhelma (która składała się z dużej częsci z rosłych Polaków - prezent od królów saskich big_smile) nie wspomnę.
Ale sp├│jrzmy prawdzie w oczy - ja bym si─Ö zmie┼Ťci┼éa w zbroje rycerzy ┼Ťredniowiecznych pod warunkiem obci─Öcia "nogawek" o jakie┼Ť 10 cm big_smile

#37 2006-10-12 18:27:28

pak4
U┐ytkownik

Po pierwsze, to kiedy┼Ť sobie stan─ů┼éem w Muzeum w Krakowie ko┼éo sukmany Ko┼Ťciuszki. I stwierdzi┼éem, ┼╝e ostatnio bym si─Ö w niej zmie┼Ťci┼é jako dwunastoletni ch┼éopiec, chyba. A nie chodzi tu o sam rozmiar w pasie wink

Co do zbroi -- ja kiedy┼Ť widzia┼éem takie ┼Ťliczne zbroje dla dzieci smile Zapewniam, ┼╝e mieli wtedy wszystkie rozmiary i odpowiednie dla Aine te┼╝ by si─Ö trafi┼éy smile

A co do meritum sprawy -- z jednej strony przypomina mi si─Ö dyskusja o idealnym kandydacie na m─Ö┼╝a, kiedy to ja mniej lub bardziej ┼Ťwiadomie por├│wnywa┼éem si─Ö z tymi listami wymog├│w. Ale z drugiej strony, tak uczciwie m├│wi─ůc, to nie nale┼╝y tego wymiaru w talii przecenia─ç. Idea┼é idea┼éem, a ┼╝ycie ┼╝yciem. Poza tym istniej─ů r├│┼╝ne rodzaje urody i nie wszystkie panie musz─ů si─Ö wpasowa─ç do jednego wzorca. (Ja powiem wi─Öcej -- nie zawsze przynosi to dobre skutki -- widzia┼éem ju┼╝ dziewcz─Öta za szczup┼ée, kt├│rym przybranie na wadze dobrze by zrobi┼éo, bo typ supermodelki, albo Keiry, jak wolicie, bardzo do nich nie pasowa┼é.) I ka┼╝dy typ znajdzie swoich amator├│w. ┼╗e niekt├│re znajd─ů wi─Öcej 'mi┼éo┼Ťnik├│w' -- no trudno... Tak to ju┼╝ bywa.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#38 2006-10-12 20:01:37

AineNiRigani
U┐ytkownik

Co do zbroi, to ja te┼╝ widzia┼éam te dzieci─Öce (np. Zygmunta Augusta na Zamku Kr├│lewskim), ale mia┼é─ům na my┼Ťli te dla doros┼éych m─Ö┼╝czyzn. Zbroje by┼éy na jakim┼Ť 3-4 cm podescie, a ni┼╝sze ode mnie o p├│┼é g┼éowy. Oj pewnie znalaz┼éaby si─Ö jaka┼Ť Powa┼éy z Taczewa (kt├│ry podobno s┼éyn─ů┼é z wysokiego wzrostu)

P.S. Pak, pewnie chodziło ci o powiedzenie Kazda potwora znajdzie swojego amatora big_smile

#39 2006-10-13 07:20:39

pak4
U┐ytkownik

Hm... jako┼Ť mia┼éem szcz─Ö┼Ťcie do ogl─ůdania zbroi 'posadzonych' na koniach wink Trudno por├│wna─ç z tym w┼éasny wzrost.

A co do potwory -- to te┼╝. Ale chodzi┼éo mi tak┼╝e o to, ┼╝e s─ů r├│┼╝ne typy urody i takie dopasowywanie si─Ö na si┼é─Ö do lansowanego przez Keir─Ö idea┼éu (cho─çby chodzi┼éo tylko o dopasowywanie si─Ö w my┼Ťlach), mo┼╝e czasem narobi─ç wi─Öcej szkody ni┼╝ po┼╝ytku.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#40 2006-10-13 10:07:20

anika
U┐ytkownik

Masz racj─Ö pak najlepsze jest zdrowe podej┼Ťcie do tematu.
Pozdrawiam big_smile
Dzi┼Ť trzynasty pi─ůtek iwiele ciekawych rzeczy mo┼╝e si─Ö wydarzy─ç.

anika

#41 2006-10-13 14:26:08

AineNiRigani
U┐ytkownik

ttakie dopasowywanie się na siłę do lansowanego przez Keirę ideału może czasem narobić więcej szkody niż pożytku.

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e Keira dopasowujac si─Ö do wykreowanego ju┼╝ przez kogo┼Ť wygl─ůdu, propaguje go. Patrz─ůc na zdj─Öcia z dzieci┼ästwa, ona by┼éa szczup┼éa, ale nie by┼éa taka chuda. wydaje mi si─Ö, ┼╝e jej chudo┼Ť─ç jest celowa. Zwa┼╝ywszy ┼╝e kamera dodaje kilka kilogram├│w, nie chcia┼éabym jej widzie─ç "na ┼╝ywca".
Osobiscie wydaje mi si─Ö, ┼╝e jedynie w┼Ťr├│d nastolatek mo┼╝e co┼Ť upopularni─ç. I to w ┼Ťr├│d tych pr├│┼╝nych i raczej nie do ko┼äa jasno my┼Ťl─ůcych. Reszta pr─Ödzej b─Ödzie si─Ö wzorowa─ç na Zecie-Jones, czy JLo. Nie wiem, mo┼╝e si─Ö myle ;D[/url]

#42 2006-10-13 19:37:50

lemonick
U┐ytkownik

tak, 55 w pasie miałam jak szłam do komunii... nie, no może trochę później też wink

a poza tym, chodz─ůce szkielety raczej s─ů dla mnie odpychaj─ůce (gdzie tu r─Ök─Ö po┼éo┼╝y─ç- jak powiedzia┼é m├│j kolega). znowu tocz─ůce si─Ö beczuszki te┼╝ nie s─ů takie znowu... ale ka┼╝dy ma inne poj─Öcie o "idealnej babce". nieprawda┼╝? wink

Paulo Coelho

#43 2006-10-13 20:24:43

AineNiRigani
U┐ytkownik

prawda┼╝, prawda┼╝.

#44 2006-12-08 15:45:43

Mag
U┐ytkownik

Gdzie┼Ť czyta┼éam, ┼╝e przeprowadzono badania przez " kanony pi─Ökna" z r├│┼╝nych epok- cech─ů wsp├│ln─ů wszystkich pi─Ökno┼Ťci (m in. Venus z Milo i boska MM) by┼é stosunek talii do bioder r├│wny 0,7 (czyli przy 100 w bioderkach wypada┼éoby mie─ç 70 w talii) big_smile
Chodzi po prostu o harmonijn─ů sylwetk─Ö,a nie konkretny rozmiar.
Widzia┼éam panie '36 kt├│re odstrasza┼éy i kusz─ůce'42 ze ┼Ťwietnie podkre┼Ťlon─ů urod─ů i zaakcentowanymi atutami wink

GG 6318358

#45 2006-12-10 18:30:38

lemonick
U┐ytkownik

A teraz salwy ┼Ťmiechu- liczy┼éam sobie. P├│┼é roku temu wysz┼éo mi w zaokr─ůgleniu 0,6 big_smile Teraz ju┼╝ wiem, czemu kobiety ┼Ťciska┼éy si─Ö tymi gorseciorami- ┼╝eby osi─ůgn─ů─ç stosunek talii do bioder r├│wny 0,7. Kobieta, kt├│ra mia┼éa normalnie i naturalnie w pasie 90 albo nawet 100, po ┼Ťci┼Ťni─Öciu nagle stawa┼éa si─Ö babeczk─ů z obwodem pasa 70 albo 80... Wszystko ok, tylko jak tu powietrza porz─ůdnie zaczerpn─ů─ç?? tongue

Paulo Coelho

#46 2006-12-11 09:27:56

Dione
U┐ytkownik

Dlatego te ┼Ťliczne panny tak cz─Östo mdla┼éy :twisted: :twisted:

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#47 2006-12-15 07:47:46

pak4
U┐ytkownik

A ja się zastanawiam, jaki wpływ na te ideały miała moda smile

Ju┼╝ si─Ö t┼éumacz─Ö -- wczoraj by┼éem na "Cosi fan tutte" Mozarta, zagranym w strojach z epoki (koniec XVIII wieku, na Kontynencie). I musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e Dorabella (jedna z bohaterek), mimo ┼╝e u niej ten wsp├│┼éczynnik (talia/biodra) wynosi┼é co┼Ť ko┼éo jedno┼Ťci, wydawa┼éa si─Ö kobiet─ů wcale atrakcyjn─ů -- mi┼éa twarz, zalotny u┼Ťmiech i wzrok (tak┼╝e ┼éadne oczy). Oczywi┼Ťcie -- wydawa┼éa si─Ö ni─ů w sukni, bo na nieszcz─Ö┼Ťcie realizatorzy postanowili w otwieraj─ůcej scenie pokaza─ç panny w halkach...

W ka┼╝dym razie ta XVIII wieczna suknia, cho─ç nie ukrywa┼éa zupe┼énie figury, to sprawia┼éa, ┼╝e mia┼éa ona mniejsze znaczenie przy ocenie urody. I tak sobie my┼Ťl─Ö, ┼╝e i te workowate, Austenowskie suknie, musia┼éy niejedno tuszowa─ç, je┼Ťli chodzi o figur─Ö, co nie mog┼éo by─ç bez wp┼éywu na to, jak si─Ö urod─Ö odbiera.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#48 2006-12-15 16:41:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

I tak sobie my┼Ťl─Ö, ┼╝e i te workowate, Austenowskie suknie, musia┼éy niejedno tuszowa─ç, je┼Ťli chodzi o figur─Ö, co nie mog┼éo by─ç bez wp┼éywu na to, jak si─Ö urod─Ö odbiera.

możliwe, w końcu t moda, że tak ujmę, społeczna kreuję modę w ubiorach.

#49 2006-12-16 19:07:44

pak4
U┐ytkownik

Aine: chodziło mi o to, że i vice versa smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#50 2006-12-16 22:40:22

AineNiRigani
U┐ytkownik

w jaki┼Ť spos├│b chyba na pewno. Obie s─ů zbyt mocno ze sob─ů zwi─ůzane.

Stopka forum