Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-08-14 00:54:02

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nocne historyk├│w rozmowy

Nie polubi┼éaby┼Ť. Polityka to szambo - ┼╝e tak zacytuj─Ö klasyk─Ö big_smile
A Cezar to był kawał skurczy... byka. Nie lubię go. Zawsze lubiałam Grakhów (któż ich nie lubi big_smile), Nerona, czy Doklecjana i Justyniana.
Ale uwielbiam Klaudiusza. I tutaj te┼╝ nie jestem odosobniona. To by┼éa wybitna osobowo┼Ť─ç!!

P.S. Proponuj─Ö nowy temat w pogaduchowni, bo rozwa┼╝ania na temat cesarzy z "Innymi powie┼Ťciami" JA nie maj─ů zbyt wiele wsp├│lnego big_smile
Poczekajmy tylko na admina, mo┼╝e warta┼éoby rozdzieli─ç ten i przeklei─ç od naszej rozmowy zaczynaj─ůc?

A na razie beztrosko rozmawiajmy tutaj :twisted: :twisted:

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#2 2006-08-14 01:13:30

megg
U┐ytkownik

Re: Nocne historyk├│w rozmowy

Jestem jak najbardziej ZA, bo chcia┼éam Ci zada─ç kilka pyta┼ä-Ty jeste┼Ť historykiem tak?

#3 2006-08-14 01:14:36

AineNiRigani
U┐ytkownik

no jestem, ale nie wiem czy zaspokoj─Ö Twoj─ů ciekawo┼Ť─ç. Moj─ů dziedzin─ů jest ciut p├│┼║niejszy okres i inne pa┼ästwo big_smile
Aczkolwiek zrobie wszystko, co w mojej mocy big_smile

#4 2006-08-14 01:26:52

megg
U┐ytkownik

Spoko, to nie b─Ödzie przepytka z dat big_smile Tylko tak a┼╝ si─Ö boj─Ö zacz─ů─ç, bo to ani o Cezarze, ani o innych powie┼Ťciach Jane, nie mniej jednak zaryzykuj─Ö.... wink
Mam pytanie o narratywizm...Nie wiem, czy s┼éysza┼éa┼Ť o czym┼Ť takim, ale ja na filologii mia┼éam cosik takiego i nawet dwa egzaminy. Chodzi g┼é├│wnie o Hydena White'a i Franka Ankersmitha. Kr├│tko m├│wi─ůc-oni (niezupe┼énie tak samo, ale podobnie) s─ůdzili, ┼╝e badanie przesz┼éo┼Ťci ma charakter tekstowy-czyli nie docieramy do wydarzenia tylko do relacji o nim, czyli do tekstu. Zatem-nie wiemy, jak tak naprawd─Ö by┼éo i wszelkie teksty maj─ů czy chc─ů czy nie element subiektywizmu i jak─ů┼Ť fabu┼ée, kt├│ra narzuca nam spos├│b patrzenia na dane wydarzenie. Np. inaczej o Napoleonie pisali Anglicy, a inaczej Polacy...I ja zawsze by┼éam ciekawa, co na to historycy. Bo to dla mnie troch─Ö irytuj─ůce, ┼╝e znik─ůd si─Ö nie dowiem, jak by┼éo "naprawd─Ö". Jak Ty na to historyku? Mo┼╝na dotrze─ç do wydarzenia, czy tylko do relacji o nim czyli do tekstu?heh....rozumiesz w og├│le, o co mnie si─Ö rozchodzi? sad

#5 2006-08-14 01:49:32

AineNiRigani
U┐ytkownik

Chyba rozumiem.
Relatywizm ma rzeczywi┼Ťcie bardzodu┼╝y wp┼éyw, ale g┼é├│wnie dla autora ┼║r├│d┼éa (przypominam, ┼╝e ┼║r├│d┼éa s─ů nie tylko pisane big_smile).
Dobrego historyka pozna─ç po tym, ┼╝e stara si─Ö odrzuci─ç wszelkie uprzedzenia i dlatego ta wielka historia powstaje dopiero na uniwersytetach. Szaraczki (jak na przyk┼é─ůd ja big_smile) nadal powtarzaj─ů stereotypy.
Aby jako┼Ť to zilustrowa─ç podam przyk┼éad.
Historia II wojny ┼Ťwiatowej jest niby zbadana. Ale teraz we┼║my relacje zwyk┼éych, szarych ludzi.
Na moim terenie (Ma┼éopolska) wojska radzieckie wkraczaj─ůc nie czyni┼éy wi─Ökszych szk├│d. To im zawdzi─Öczamy uratowanie Krakowa i rozbrojenie bomb pod┼éo┼╝onych pod Wawelem. I teraz gdyby wzi─ů┼Ť─ç li i jedynie relacj─Ö jednego cz┼éowieka, pokazuje si─Ö nam b┼é─Ödny obraz. Bia┼éostoczczanin powie, ze w zasadzie okupacja radziecka zacz─Ö┼éa si─Ö w '39 roku w tym roku wkroczy┼éa AC. Ma┼éopolanin powie, ┼╝e wita┼é z kwiatami ┼╝o┼énierzy radzieckich w '45 r., ┼╝e niekt├│rzy byli mili, ale cz─Ö┼Ť─ç by┼éa szorstka, jednak wszelkie wyskoki wobec cywilnej ludno┼Ťci polskiej by┼éy bardzo surowo karane (od razu kulka w ┼éeb), Poznaniak, czy ┼Ül─ůzak powie, ┼╝e Rosjanie byli du┼╝o gorsi ni┼╝ Niemcy. niemcy przynamniej nie byli tak okrutni. Przetrwali 5 lat okupacji we wzgl─Ödnym pokoju, a jak przyszli Rosjanie, zacze┼éy si─Ö rozboje, okrutne mordy, tortury i gwa┼éty. ┼╗e wszyscy Rosjanie byli jak zwierz─Öta. Jednocze┼Ťnie by┼éy wi─Özie─ç obozu KL Aschwitz nie da na Rosjan z┼éego s┼éowa powiedzie─ç. bo dla niego AC to wolno┼Ťc, to ciep┼éo drugiego cz┼éowieka, to pierwszy ciep┼éy posi┼éek od wielu miesi─Öcy/lat, to ludzkie traktowanie i ┼╝yczliwy gest.

I teraz dobry historyk zbierze to do kupy i wyci─ůgnie wnioski big_smile Z┼éy - b─Ödzie pisa┼é elaboraty na temat:
a) wspaniałej Armii Czerwonej
b) zbrodniczej dzia┼éalno┼Ťci Armi CZerwonej

Aby m├│c pozwoli─ç sobie na obiektywizm, trzeba by─ç postronnym ┼Ťwiadkiem, nieuczestniczy─ç w badanych wydarzeniach. Dlatego w┼éa┼Ťnie g┼éupot─ů jest badanie historii najnowszej. Przecie┼╝ ona trwa nadal. Trzeba dystansu co najmniej 3 pokole┼ä aby by─ç rzetelnym badaczem historii.
Na obiektywizm naukowy du┼╝y wp┼éyw ma r├│wnie┼╝ system polityczny i fakt kto w danej chwili ma w┼éadz─Ö. Inna "hsitoria" by┼éa za przed przewrotem majowym, inna po, inna po II wojnie ┼Ťwiatowej, a jeszcze inna jest teraz.
Og├│lnie rzecz bior─ůc m├│wi si─Ö, ze historia to dziwka, kt├│ra sprzeda si─Ö ka┼╝demu, kto ma w┼éadze. I to niestety jest prawda.

Przepraszam za chaos, ale i godzina p├│┼║na i jako┼Ť my┼Ťli ci─Ö┼╝ko jest skupi─ç. Ale mam nadziej─Ö ze wyrazi┼éam si─Ö zrozumiale big_smile

P.S. Z dat mog┼éaby┼Ť mnie pyta─ç do .... ┼Ťmierci big_smile ┼╗aden historyk nie ma pamieci do dat big_smile

#6 2006-08-14 01:57:37

megg
U┐ytkownik

O.k, dzi─Öki! Mia┼éam nadziej─Ö, ┼╝e co┼Ť takiego napiszesz, bo, jak ju┼╝ ustali┼éy┼Ťmy w innym w─ůtku, na swojej tylko dziedzinie nie mo┼╝na polega─ç big_smile Nie ma to jak "nocne Polak├│w rozmowy" big_smile Dobranoc, zaczynam ┼Ťlepn─ů─ç.........

#7 2006-08-14 02:31:18

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nie ma big_smile

Adminie czy┼ä sw─ů powinno┼Ť─ç (offtop jak diabli big_smile)

#8 2006-08-14 07:15:23

pak4
U┐ytkownik

Nie jestem historykiem, ale... W ka┼╝dym razie kiedy┼Ť czyta┼éem wypowied┼║ Karola Modzelewskiego, kt├│ry stwierdzi┼é mniej wi─Öcej co┼Ť takiego, ┼╝e prawda w historii w og├│le nie istnieje. I szczerze m├│wi─ůc sam sk┼éaniam si─Ö ku temu. Staro┼╝ytni uwa┼╝ali histori─Ö za gatunek literatury i chyba mieli racj─Ö. Co oczywi┼Ťcie nie znaczy, ┼╝e wszystko mo┼╝na, i ┼╝e nie nale┼╝y d─ů┼╝y─ç do obiektywizmu i odrzucenia uprzedze┼ä. (Ani, ┼╝e nie pozwalam sobie na ocen─Ö komu to lepiej wychodzi; i kogo z tego powodu nale┼╝y bardziej ceni─ç.)

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#9 2006-08-14 11:48:47

AineNiRigani
U┐ytkownik

kiedy┼Ť czyta┼éem wypowied┼║ Karola Modzelewskiego, kt├│ry stwierdzi┼é mniej wi─Öcej co┼Ť takiego, ┼╝e prawda w historii w og├│le nie istnieje.

Co tylko potwierdza sprzedajno┼Ť─ç historii.
Zapomnia┼éam o jeszcze jednym czynniku deobiektywizuj─ůcym spojrzenie na histori─Ö - pogl─ůdy polityczne i religijne - og├│lny ┼Ťwiatopogl─ůd.

#10 2006-08-14 18:52:52

pak4
U┐ytkownik

Aine -- kontynuuj─ůc ten off-topic, kt├│rego Administrator wci─ů┼╝ nie przekierowa┼é. Ot├│┼╝, nie u┼╝y┼ébym s┼éowa sprzedajno┼Ť─ç. To nie o to chodzi┼éo... Hmm... to bli┼╝sze reakcji pewnego wirtualnego-znajomego, kt├│ry obra┼╝a si─Ö ilekro─ç m├│wi si─Ö, ┼╝e historia to nauka. Bo historia to 'wiedza', a 'nauka' to biologia, fizyka i chemia (koniec listy). I tylko tam mamy 'prawd─Ö naukow─ů'. Ja nieraz podziwiam jak si─Ö pr├│buje robi─ç uczciwie histori─Ö -- walcz─ůc na argumenty, prowadz─ůc nowe badania, itp. Ale to nie zmienia faktu, ┼╝e to wszystko to jaka┼Ť pr├│ba opisania rzeczywisto┼Ťci bezpowrotnie utraconej, pr├│ba ostatecznie nieweryfikowalna. Pr├│ba okre┼Ťlenia orientacji seksualnej pisarki ┼╝yj─ůcej 200 lat temu, na podstawie list├│w, dziennik├│w, ksi─ů┼╝ek, to w┼éa┼Ťnie wyrazisty przyk┼éad, tego jak z ulotnych i subiektywnych ┼Ťwiadectw, pr├│buje si─Ö okresli─ç prawd─Ö. I jak bardzo b─Ödzie ona niepewna.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#11 2006-08-14 19:09:51

AineNiRigani
U┐ytkownik

niby tak. Efektem tych pr├│b sa nowe teorie, kt├│re jednych przekonuj─ů innych nie. A ┼Üwiat naukowy si─Ö potem ┼╝re big_smile
Jednak┼╝e s─ů fakty, kt├│re mo┼╝emy wiedzie─ç na pewno (ot w┼éa┼Ťnie dlaczego Krzywoustego nazywano Krzywoustym big_smile), lub te, kt├│re mo┼╝na wydedukowa─ç na podstawie ┼║r├│de┼é po┼Ťrednich (w kt├│rym roku tak naprawd─Ö by┼éa I koronacja).
Ale zgodnie z powiedzeniem, historia jest jak dziwka - sprzeda si─Ö ka┼╝demu kto ma w┼éadze - historie mo┼╝na podporz─ůdkowa─ç w┼éadzy. ona si─Ö ┼Ťwietnie do tego nadaje i jest ┼Ťwietnym materia┼éem propagandowym.
Na Zachodzie obecnie jest moda na "poprawno┼Ť─ç polityczn─ů" i co poniekt├│rzy naukowcy chc─ů podporzadkowa─ç wszystko tej teorii. Efektem tego s─ů prace pani Castle.
Masz racj─Ö historia nie jest nauk─ů. nauka ma jakie┼Ť ┼Ťcis┼ée za┼éo┼╝enia, prawa, aspekty. Wiadomo, ┼╝e 2x2 to 4, a a2+b2=c2. Histori─Ö mo┼╝na nagi─ů─ç do swoich cel├│w, bo nie jest ┼Ťcis┼éa. wszystko w niej, ca┼é─ů dotychczasow─ů wiedz─Ö hsitoryczn─ů mo┼╝na obali─ç big_smile

#12 2006-08-16 11:13:39

Marija
U┐ytkownik

Wow, bracia historycy si─Ö odezwali..... big_smile G├│r─ů nasi!!!

#13 2006-08-16 13:01:35

megg
U┐ytkownik

Masz racj─Ö historia nie jest nauk─ů. nauka ma jakie┼Ť ┼Ťcis┼ée za┼éo┼╝enia, prawa, aspekty. Wiadomo, ┼╝e 2x2 to 4, a a2+b2=c2. Histori─Ö mo┼╝na nagi─ů─ç do swoich cel├│w, bo nie jest ┼Ťcis┼éa. wszystko w niej, ca┼é─ů dotychczasow─ů wiedz─Ö hsitoryczn─ů mo┼╝na obali─ç big_smile

W┼éa┼Ťnie o to mi chodzi┼éo z tymi narratywistami! Bo histori─Ö si─Ö "pisze", a je┼Ťli co┼Ť jest pisane, to jest pisane przez "kogo┼Ť" i nie ma si┼éy, ┼╝eby ten "kto┼Ť" by┼é od ko┼äca obiektywny, nawet je┼Ťli bardzo chce. Ka┼╝dy ma swoj─ů ┼Ťwiadomo┼Ť─ç i przez t─Ö ┼Ťwiadomo┼Ť─ç filtruje informacje. Nic na to nie poradzimy. W ka┼╝dym razie mo┼╝na to samo wydarzenie opowiedzie─ç na r├│┼╝ne sposoby i ubra─ç je w r├│┼╝ne schematy fabularne. Historia to opowiadanie. I chyba zgodz─Ö si─Ö z Aine, ┼╝e sprzeda si─Ö temu, kto ma w┼éadz─Ö.
Marija, a Ty te┼╝ historyk?? big_smile

#14 2006-08-16 13:59:21

Marija
U┐ytkownik

A jak, przecie┼╝ si─Ö nie podszywam :? Zawodowo i prywatnie mam to skrzywienie (nie jestem nauczycielem!)

#15 2006-08-16 14:12:01

AineNiRigani
U┐ytkownik

Zawodowo i prywatnie mam to skrzywienie (nie jestem nauczycielem!)

Hmm. To wyczerpa┼éy mi sie mo┼╝liwo┼Ťci. Marijo zdrad┼║, kim jestes?

#16 2006-08-16 14:23:24

Marija
U┐ytkownik

Co┼Ť Ty, za nic :oops: Mog─Ö by─ç matk─ů niejednej forumowiczki (albo matk─ů prze┼éo┼╝on─ů) lol Acz na oko nie wygl─ůda... roll

#17 2006-08-16 15:28:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Fucha matki przełożonej - zajęta. Aczkolwiek Matka się przeniosła big_smile
Natomiast Ty mnie zaintrygowa┼éa┼Ť. Historyk, kt├│ry nie jest nauczycielem. Hmmm. Uczelnia w takim razie odpada, chyba ┼╝e prowadzisz wy┼éacznie prac─Ö naukow─ů. A mo┼╝e archeolog? To nauka pomocnicza, wi─Öc pasuje. A mo┼╝e inna? Hmmm...
He he. Kochana, teraz to ja będę się głowić kto zacz big_smile

#18 2006-08-16 22:51:17

megg
U┐ytkownik

To ja si─Ö przy┼é─ůczam do pro┼Ťby big_smile Marijo, zdrad┼║, kim jeste┼Ť smile Prosimy ┼éadnie.....A ┼╝e mog┼éaby┼Ť by─ç matk─ů niekt├│rych z nas-co tam! Nie musisz zdradza─ç wieku wink To jak? Archeolog? Etnolog? Albo co...?
Ps. Marijo-musz─Ö si─Ö pochwali─ç,┼╝e ja od 25 do 28 sierpnia b─Öd─Ö w Legnicy :twisted: :twisted:

#19 2006-08-17 07:58:35

Marija
U┐ytkownik

big_smile Przereklamowa┼éam si─Ö, czterdziechy jeszcze nie mam lol Tak ┼╝e prosz─Ö si─Ö masowo nie ustawia─ç w kolejce do adopcji (chyba ┼╝e duchowej). A co do historii, to rzeczywi┼Ťcie nauki pomocnicze s─ů mi najbli┼╝sze, na historiograf├│w patrz─Ö podejrzliwie, bo wiem, na czym pracuj─ů na og├│┼é. :twisted:

#20 2006-08-17 08:06:58

Marija
U┐ytkownik

Fucha matki przełożonej - zajęta. Aczkolwiek Matka się przeniosła big_smile
Natomiast Ty mnie zaintrygowa┼éa┼Ť. Historyk, kt├│ry nie jest nauczycielem. Hmmm. Uczelnia w takim razie odpada, chyba ┼╝e prowadzisz wy┼éacznie prac─Ö naukow─ů. A mo┼╝e archeolog? To nauka pomocnicza, wi─Öc pasuje. A mo┼╝e inna? Hmmm...
He he. Kochana, teraz to ja będę się głowić kto zacz big_smile

W┼éa┼Ťnie: czy Matka to Alison? Bardzo brakuje jej na tym forum, onegdaj poczyta┼éam sobie sporo jej wypowiedzi, a i t┼éumaczenia robi┼éa dla dobra og├│┼éu :cry: Gdzie ona teraz? roll sad

#21 2006-08-17 09:53:38

Katarzyna
U┐ytkownik

Wiem, Marija jeste┼Ť pisark─ů big_smile

#22 2006-08-17 10:38:49

Marija
U┐ytkownik

roll pud┼éo! lol (chyba gminn─ů) lol

#23 2006-08-17 10:59:43

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mamcia juz nie bywa, niestety. I chyba nie mog─Ö si─Ö wypowiada─ç w jej imieniu big_smile

#24 2006-08-17 12:13:15

pak4
U┐ytkownik

Ja już też powoli wchodzę w taki wiek, że jakbym się postarał, to mógłbym mieć dzieci w wieku najmłodszych dyskutantek.

A co do Mariji: przepraszam, czy jeste┼Ť historykiem praktykuj─ůcym? Mo┼╝na jeszcze praktykowa─ç chyba w muzeum. Ale jak nieprkatykuj─ůcym, to wszystko jest mo┼╝liwe smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#25 2006-08-17 12:24:45

Marija
U┐ytkownik

O tempora, o mores! Mo┼╝na praktykowa─ç jeszcze w innych miejscach, ale sza! bo powiem za du┼╝o wink Praktykuj─ůcym, a mo┼╝e i jeszcze wierz─ůcym? Natomiast nie orientuj─Ö si─Ö za bardzo w szczeg├│┼éach Epoki Regencji, tematyk─Ö forum traktuj─Ö prawie wy┼é─ůcznie rozrywkowo. No i kochani, c├│┼╝ to za dobre towarzystwo nam si─Ö tu zebra┼éo! Mo┼╝liwo┼Ť─ç rozm├│w z Wami to naprawd─Ö przyjemno┼Ť─ç po chamstwie ulicy i podw├│rek blokowisk :?

Stopka forum