Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-08-07 20:41:38

lady_kasiek
U┐ytkownik

Nasz kochany Brandon?

Jest temat o Fenomenie Pana Darcego a ja sobie my┼Ťl─Ö a co to Brandonek gorszy?
Ja pułkownika bardzo lubię nie wiem może to zasluga pana TRickmana za którym od czasu gdy zobaczyłam go jako Brandona to go wielbie.

Jak to jest z wami panieneczki lubicie pułkowniczka czy nie?

[URL=http://img320.imageshack.us/my.php?image=ssbrandonmarianneug7.jpg]http://img320.imageshack.us/img320/6292/ssbrandonmarianneug7.th.jpg[/URL]] Czego mnie nikt tak na rekach nie nosi? No fakt za gruba jestem :cry:[URL=http://img320.imageshack.us/my.php?image=alanrickman12ax4.jpg]http://img320.imageshack.us/img320/8983/alanrickman12ax4.th.jpg[/URL]

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#2 2006-08-08 14:37:38

pak4
U┐ytkownik

Re: Nasz kochany Brandon?

Zdecydowanie Rickman -- z drugoplanowej postaci wykreowa┼é "kogo┼Ť". Uk┼éony dla jego aktorstwa!

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#3 2006-08-08 18:50:32

Elizabeth
U┐ytkownik

Szczerze powiem, ┼╝e nie zrobi┼é na mnie ┼╝adnego wra┼╝enia pu┼ékownik Brandon, je┼Ťli chodzi o ksi─ů┼╝k─Ö. Owszem, by┼é mi┼éy i dobry, ale czego┼Ť mu brak┼éo. Nie ogl─ůda┼éam serialu i bardzo ┼╝a┼éuj─Ö. S┼éysza┼éam mn├│stwo dobrego o roli Rickmana.

#4 2006-08-08 19:27:56

lady_kasiek
U┐ytkownik

A mi si─Ö w powie┼Ťci podoba┼é. Ta jego opowie┼Ť─ç o Elizie no to mnie powali┼éo

CULTURA POPULAR...

#5 2006-08-09 08:16:28

pak4
U┐ytkownik

W powie┼Ťci jest on jest bardzo dobrym cz┼éowiekiem, ale drugoplanowym. Poza tym ma r├│┼╝ne ┼Ťmiesznostki -- cho─çby t─Ö kamizelk─Ö smile Posta─ç powie┼Ťciow─ů mo┼╝na polubi─ç, ale raczej nie zwr├│ci si─Ö na ni─ů wi─Ökszej uwagi (bez uprzedniego zapoznania si─Ö z filmem).

Wracam wi─Öc do swojej tezy -- to Rickman (+ Ang Lee).

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#6 2006-08-09 10:27:07

lady_kasiek
U┐ytkownik

On mi si─Ö zawsze wyda┼éam sympatyczny, tylko fakt najpierw ogl─ůdn─Ö┼éam film hmm

CULTURA POPULAR...

#7 2006-08-10 23:00:30

megg
U┐ytkownik

No to ja Wam powiem co┼Ť g┼éupiego...
Po raz pierwszy przeczyta┼éam "RiR" jak mia┼éam lat 12 i wtedy nie widzia┼éam jeszcze filmu z tej prostej przyczyny, ┼╝e dopiero ko┼äczyli go kr─Öci─ç (by┼éo to lat temu 11). Internet nie by┼é rozpowszechniony, a do bilbioteki uniwersyteckiej raczej nie pr├│bowa┼éam si─Ö uda─ç- o tym, ┼╝e w szkolnej bilbiotece niczego na temat JA nie by┼éo, wspomina─ç chyba nie musz─Ö... W ka┼╝dym razie, przyst─Öpuj─ůc do lektury powy┼╝szej ksi─ů┼╝ki nie wiedzia┼éam, jak si─Ö potocz─ů losy bohater├│w, ani kto w og├│le w niej si─Ö pojawi. I...c├│┼╝, wymy┼Ťli┼éam sobie, ┼╝e Brandon o┼╝eni si─Ö z Eleonor. Bo wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e oni do siebie pasuj─ů. A potem, jak ju┼╝ sko┼äczy┼éam czyta─ç, by┼éo mi g┼éupio. Nie mniej jednak Brandon by┼é dla mnie ciep┼éymi kluchami i nie przedstawia┼é si─Ö atrakcyjnie. Kilka lat p├│┼║niej obejrza┼éam film i by┼éam w ci─Ö┼╝kim szoku, ┼╝e Brandona mo┼╝na TAK zagra─ç. Alan mnie absolutnie zachwyci┼é. Tym sposobem dorwa┼éam znowu ksi─ů┼╝k─Ö, ┼╝eby jeszcze raz stwierdzi─ç, co z tym pu┼ékownikiem. I ju┼╝ mi si─Ö nie wyda┼é ciep┼éymi kluchami. Zatem s─ů dwa wyj┼Ťcia--albo to magia Alana, albo jako 12-latka g┼éupia by┼éam po prostu wink
To się rozpisałam........ big_smile

#8 2006-08-11 08:04:38

pak4
U┐ytkownik

Megg, podrzucam trzeci─ů mo┼╝liwo┼Ť─ç -- jako 12-latka bardziej sugerowa┼éa┼Ť si─Ö punktem widzenia Marianny na Brandona, a przecie┼╝ jej wyobra┼╝e┼ä o ideale on nie odzwierciedla┼é. Po filmie za┼Ť i przy powt├│rnej lekturze by┼éa┼Ť bardziej obiektywna.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#9 2006-08-11 11:54:10

megg
U┐ytkownik

Dopuszczam tak─ů ewentualno┼Ť─ç, ale musisz przyzna─ç, ┼╝e nie wiadomo, czy to przypadkiem Alan mnie nie oczarowa┼é... wink Nie jestem np. w stanie powiedzie─ç, czy gdybym nie widzia┼éa filmu, zmieni┼éabym zdanie na temat Brandona, czy pozosta┼éby on w dalszym ci─ůgu ciep┼éym makaronem...Naprawd─Ö sama nie wiem, lecz to niew─ůtpliwie lepsza alternatywa ni┼╝ przyzna─ç, ┼╝e si─Ö by┼éo g┼éupi─ů (cho─ç ca┼ékiem tego nie wykluczam wink ).

#10 2006-08-11 13:37:21

elbereth
U┐ytkownik

A ja bym była za tym, że to jednak zasługa Alana. Dopóki go nie zobaczyłam na ekranie, uważałam, że Brandon to skończony nudziarz. :twisted:

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#11 2006-08-11 18:25:00

megg
U┐ytkownik

Ot├│┼╝ to! big_smile

#12 2006-08-11 18:33:26

lady_kasiek
U┐ytkownik

NOż kurka wodna chyba tylko mnie Brandon nie nudził.
Chocia┼╝ pr├│buj─Ö ogl─ůdn─ů─ç Serial S&S i jako┼Ť Brandon do mnie w takiej wersji nie przemawia

CULTURA POPULAR...

#13 2006-08-11 18:47:31

megg
U┐ytkownik

W tym serialu Brandon jest rzeczywi┼Ťcie nie za bardzo, ale jak dla mnie w tej produkcji mister universum to jest bezkonkurencyjnie Edzio!! A miss-jego wybranka Eleonor....Taka wredna jestem i troch─Ö offtopikuj─ůc...

#14 2006-08-13 18:59:27

elbereth
U┐ytkownik

Tak, Brandon jest w serialu bardzo "nie za bardzo" :twisted: Ale w┼éa┼Ťnie taki lepiej pasuje do ksi─ů┼╝kowego orygina┼éu, wg mnie. :twisted: Cho─ç, jak pisa┼éam, p├│┼║niejszy wyst─Öp Alana troch─Ö zmieni┼é moje zdanie na temat pu┼ékownika. big_smile

A Edzio i Eleonora... c├│┼╝, to si─Ö nazywa idealnie dobrana para! :twisted:

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#15 2006-08-13 19:24:56

lady_kasiek
U┐ytkownik

Nie nazywajci─Ö go Edzio bo mi sie z czym┼Ť rymuje i brzydko kojarzy. Nie przystoi damie :oops:

CULTURA POPULAR...

#16 2006-08-13 23:46:35

megg
U┐ytkownik

A Edzio i Eleonora... c├│┼╝, to si─Ö nazywa idealnie dobrana para! :twisted:

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

#17 2006-08-18 12:28:39

Dione
U┐ytkownik

Eleonora w serialu to rzeczywi┼Ťcie pomy┼éka. Edzio nie by┼é jeszcze taki z┼éy. Brandon troszk─Ö za delikatny.
A je┼Ťli chodzi o ksi─ů┼╝k─Ö i Brandona, to ja polubi┼éam go od razu. Sama nie wiem czemu. To chyba dlatego, ┼╝e jestem "dziwna" (to przynajmniej zdanie kilku znaj─ůcych mnie os├│b) i cz─Östo lubi─Ö dziwnych ludzi. A jak go zobaczy┼éam w osobie Rickmana, to .... Prawie przebi┼é mojego idola Darcy'ego i prawie polubi┼éam go bardziej ni┼╝ ...Garfielda wink

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#18 2006-08-19 17:58:58

lady_kasiek
U┐ytkownik

Brandon jest ┼Ťwietny. Jest w sumie idea┼éem dla mnie smile

A ja te┼╝ jestem dziwna ja si─Ö czasami nawet zastanawiam czy ja oby na pewno jestem kobiet─ů

CULTURA POPULAR...

#19 2006-08-21 15:37:07

Areliee
U┐ytkownik

A dla mnie Brandon to takie w┼éa┼Ťnie typowe "ciep┼ée kluchy".
Mo┼╝liwe, ┼╝e to za spraw─ů wieku tongue. I mo┼╝liwe, ┼╝e mi si─Ö odmieni. Filmu jeszcze nie widzia┼éam, wi─Öc nie mog─Ö si─Ö wypowiedzie─ç na temat Alana.
Ale je┼Ťli chodzi o Brandona - nie mam nic do niego, ale nie porywa mnie w ┼╝aden spos├│b ani jego historia, ani jego uczucie do Marianny...
Dla mnie on jest taki trochę... mało męski :?

#20 2006-10-20 21:25:37

Lilia
U┐ytkownik

A ja powiem bez wstydu, ┼╝e Brandon grany przez Alana Rickmana podbi┼é moje serce lol Taki cichy i do tego d┼╝entelmen. A┼╝ mi si─Ö oczy zaszkli┼éy w scenie kiedy Brandon widzi pierwszy raz Marianne graj─ůc─ů na klawidorze i przyznam sie te┼╝, ┼╝e d┼éugo nie mog┼éam wybaczy─ç Kate Winslet za spos├│b w jaki grana przez ni─ů bohaterka traktowa┼éa pu┼ékownika :x No ale oczywi┼Ťcie po obejrzeniu DiU i Darcy'ego musia┼éam podzielic nieco swoje uczucia big_smile

#21 2006-10-23 21:22:50

AineNiRigani
U┐ytkownik

ja si─Ö przyznam, ┼╝e sama nie wiem. Film ogl─ůda┼éam po raz pierwszy dawno, dawno temu i pami─Öta┼éam Alana, urocz─ů Emm─Ö, wykrochmalony ko┼énierzyk Hugh i w┼éosy kate, kt├│re mi si─Ö przera┼║liwie nie podoba┼éy. RiR przeczyta┼éam bez wi─Ökszego zainteresowania i sama posta─ç Brantona zrobi┼éa na mnie do┼Ť─ç du┼╝e wra┼╝enie, ale ca┼éy czas mia┼éam przed oczami Alana. Podejrzewam, ┼╝e gdyby go nie by┼éo, posta─ç pu┼ékownika przelecia┼éaby mi przed oczami bez wi─Ökszego zachwytu.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#22 2006-11-24 14:00:58

aga
U┐ytkownik

Brandon tak nie porywa fan├│w JA , bo ledwo wytrzymuje 'konkurencj─Ö'
z plejad─ů du┼╝o od niego m┼éodszych bohater├│w JA, jak cho─çby Bingley,
Wickham, itd. Nawet inni 'nudni' jak Edward Ferrars, wygrywaj─ů cho─çby
m┼éodszym wiekiem, i co tu m├│wi─ç, maj─ů 'od pocz─ůtku' wzajemno┼Ť─ç
swej ukochanej. A biedny Brandon nie do┼Ť─ç ┼╝e sporo starszy od pozosta┼éych
kawaler├│w /ale s─ů nieliczne wyj─ůtki, jak Knightley z "Emmy", maj─ůcy 38lat/,
to d┼éugo nie mo┼╝e uzyska─ç wzajemno┼Ťci, dopiero po haniebnej ucieczce
Willoughby'ego.
To prawda, patrzymy na dowolnego bohatera JA z punktu widzenia
CZYTELNIKA, a nie jego samego! To niejako z g├│ry determinuje nasz─ů
sympati─Ö do danego bohatera. Ju┼╝ na wst─Öpie "DiU" nabieramy niech─Öci
do Darcy'ego, bo jeste┼Ťmy po STRONIE Elzbiety. A jeszcze nie pozna┼éy┼Ťmy
nawet jednej my┼Ťli Darcy'ego! Czy zauwa┼╝yli┼Ťcie, ┼╝e prawie nie ma w
utworach JA osobistych przemy┼Ťle┼ä kt├│rego┼Ť bohatera, ┼Ťledzimy tylko
tok my┼Ťlenia bohaterki. Pan├│w bli┼╝ej poznajemy dopiero w dialogach czy
listach.
Gdyby spr├│bowa─ç przeczyta─ç jaki┼Ť utw├│r JA, i Z G├│RY stan─ů─ç po
stronie jakiego┼Ť d┼╝entelmena, mo┼╝na doj┼Ť─ç, kto wie, do zupe┼énie
innych wniosk├│w! Spr├│bujcie takie poda─ç! Np. ┼╝e Darcy 'widzi' Elzbiet─Ö
jako zwyk┼é─ů zarozumia┼é─ů pannic─Ö szukaj─ůcej dobrej partii. Chyba ma
jak na pocz─ůtek pewn─ů racj─Ö?
[/url]

#23 2006-11-24 14:54:37

pak4
U┐ytkownik

Brandon tak nie porywa fan├│w JA , bo ledwo wytrzymuje 'konkurencj─Ö' z plejad─ů du┼╝o od niego m┼éodszych bohater├│w JA, jak cho─çby Bingley, Wickham, itd.

Brrr... co piszę, bo niedługo wejdę już w wiek "brandonowski" smile

To prawda, patrzymy na dowolnego bohatera JA z punktu widzenia
CZYTELNIKA, a nie jego samego! To niejako z g├│ry determinuje nasz─ů
sympati─Ö do danego bohatera. Ju┼╝ na wst─Öpie "DiU" nabieramy niech─Öci
do Darcy'ego, bo jeste┼Ťmy po STRONIE Elzbiety.

I tak i nie. "Punkt widzenia" stosowany w opisie jest bliski bohaterkom, cz─Östo wprost cytuje ich my┼Ťli, ale nie jest z nimi identyczny! ┼Üwietny przyk┼éad to pierwsze wej┼Ťcie Darcy'ego. Mamy tak: 1) zachwyt nad przystojnym i bogatym panem; 2) niech─Ö─ç dla jego dumy; 3) w─ůtpliwo┼Ťci, czy aby pierwszego wra┼╝enia nie sprawi┼éy jedynie jego pieni─ůdze. I to wszystko nie w oczach El┼╝biety, ale w opinii zebranego towarzystwa.
Jak dla mnie ta charakterystyka niemal z miejsca sprawia, ┼╝e nabiera si─Ö do charakterystyk Darcy'ego pewnego dystansu i zdaje sobie spraw─Ö, ┼╝e zdanie El┼╝biety jest stronnicze. W─ůtpi─Ö przy tym by ktokolwiek doszed┼é do tak daleko posuni─Öte antypatii do Darcy'ego jak bohaterka.

Czy zauwa┼╝yli┼Ťcie, ┼╝e prawie nie ma w utworach JA osobistych przemy┼Ťle┼ä kt├│rego┼Ť bohatera, ┼Ťledzimy tylko tok my┼Ťlenia bohaterki. Pan├│w bli┼╝ej poznajemy dopiero w dialogach czy listach.

Faktycznie, chyba nigdzie nie ma dialogu wewn─Ötrznego pana (przypominam ┼Ťwietny tekst o tym, czego JA nie pisa┼éa, zamieszczony przez Megg: http://www.janeausten.pl/modules.php?na … mp;sid=205 ). Ale Darcy i tak jest pokazywany wielostronnie i g┼é─Öboko -- o wiele lepiej od Brandona!

Spr├│bujcie takie poda─ç! Np. ┼╝e Darcy 'widzi' Elzbiet─Ö
jako zwyk┼é─ů zarozumia┼é─ů pannic─Ö szukaj─ůcej dobrej partii. Chyba ma
jak na pocz─ůtek pewn─ů racj─Ö?

Tak sugeruje Karolina Bingley. I Darcy si─Ö od tego zdania nie odcina (por. gdy Karolina i El┼╝bieta przechadzaj─ů si─Ö po pokoju przed Darcy'm!), cho─ç ma wszystkie argumenty, kt├│re powinny wskaza─ç, ┼╝e to b┼é─Ödna opinia.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#24 2006-11-24 15:23:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

nawet jednej my┼Ťli Darcy'ego! Czy zauwa┼╝yli┼Ťcie, ┼╝e prawie nie ma w utworach JA osobistych przemy┼Ťle┼ä kt├│rego┼Ť bohatera, ┼Ťledzimy tylkotok my┼Ťlenia bohaterki. Pan├│w bli┼╝ej poznajemy dopiero w dialogach czy
listach.

Jak to nie ma!!! Jest ich na tyle du┼╝o, ┼╝e widzimy fascynacj─Ö Lizzy na d┼éugoi przed o┼Ťwiadczynami!!!

Tak na marginesie polecam pami─Ötnik Darcyego - fanfiko┼éek opisuj─ůcy ca┼é─ů histori─Ö z punktu widzenia Darcy'ego, ale napisany w tak austenowskim duchu, ┼╝e chyba nawet sama jane by tak nie potrafi┼éa big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#25 2006-12-03 22:51:55

Ulka
U┐ytkownik

a gdzie go znale┼╝─ç?

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

Stopka forum