Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2005-06-25 22:53:29

fringilla
U┐ytkownik

Re: Kontynuacje ksi─ů┼╝ek Jane Austen

Ja w┼éa┼Ťnie wys┼éa┼éam Kazikowi streszczenie ┼Üwiata Emmy. Zabieram si─Ö za Eleonore i Mariann─Ö.

Ale czy tak w ogóle zyskałysmy akceptację Szefa dla nowego działu? Bo troche za długie mi wyszło, żeby zamieszczać na forum.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#52 2005-06-27 12:58:41

Kazik
(Admin)

Chodzi o umieszczanie streszczeń? Nie ma problemu.
Mo┼╝emy zamieszcza─ç je w Artyku┼éy->Recenzje, albo mo┼╝emy zrobi─ç tam oddzielny poddzia┼é Artyku┼éy->Streszczenia. Chyba ┼╝e widzicie t─ů spraw─Ö inaczej i wolicie jakie┼Ť inne miejsce, czekam na sugestie (i nast─Öpne steszczenia).

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#53 2005-06-27 15:40:23

fringilla
U┐ytkownik

Mo┼╝e: Artyku┼éy --> Kontynuacje ksi─ůzek JA? Jest ju┼╝ recenzja "C├│rki Elizy" napisana przez Loan─Ö, wi─Öc pasowa┼éaby do tego dzia┼éo, a by┼éo by chyba przejrzy┼Ťciej.
A proopos, w dziale Recenzje jest zawiadomienie o filmach z Colinem, chyba przez pomyłkę?

Pozdr. Agata
gg 5739618

#54 2005-07-01 21:55:18

sister
U┐ytkownik

Oooo, ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e m├│j pomys┼é zyska┼é tak─ů aprobat─Ö i ┼╝e sprawa "nabiera kolork├│w". Do┼é─ůcz─Ö si─Ö niebawem do streszczania smile

A propos, wklej─Ö ten post, umie┼Ťci┼éam go ju┼╝ gdzie indziej, ale to tutaj pisa┼éam na ten temat wcze┼Ťniej wi─Öc...:

Poza tym mam fantastycznego niusa, pisa┼éam gdzie┼Ť na forum o mojej Psince, kt├│ra mia┼éa operacj─Ö i o oczekiwaniu na wyniki bada┼ä... Tak wi─Öc wyniki s─ů bardzo dobre, na szcz─Ö┼Ťcie to nie by┼é guz z┼éo┼Ťliwy, a jedynie jaki┼Ť niegro┼║ny wytw├│r tkankowy, kt├│rego nazwy teraz nie pami─Ötam... Z ca┼éym szacunkiem, ul┼╝y┼éo mi jak cholera... (wybaczcie to s┼é├│wko ) Piesia zdrowa na szcz─Ö┼Ťcie a blizny po operacji ju┼╝ niemal nie wida─ç

smilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmile

#55 2005-07-17 23:44:44

angelix
U┐ytkownik

musz─Ö si─Ö do┼é─ůczy─ç do krytycznych recenzji niejakiej pani Tennant.
Przez Pemberley jako┼Ť przebrn─Ö┼éam(cho─ç nie ukrywam,┼╝e by┼éo to trudne) to Niedobrana para "po┼╝o┼éya mnie zupe┼énie na ┼éopatki".BRRRRRRRRRRRRR okropno┼Ť─ç, 3/4 ksi─ů┼╝ki to opis jakiego┼Ť koszmarnego przyj─Öcia - zero polotu!!!

#56 2005-08-05 10:42:12

sister
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie...

w niedziele wracam do domu, więc będę mogła napisać streszczenie 'Zakochanej Emmy'. Mam nadzieję, że nie dostanę wysypki od powtórnego czytania tych bzdur smilesmilesmile

jestem strasznie ciekawa co Tennant nawypisywała w innych kontynuacjach, więc piszcie dziewczyny streszczenia jak najszybciej smile

#57 2005-08-10 16:38:09

sister
U┐ytkownik

No dobra, nie s─ůdzi┼é─ům, ┼╝e mo┼╝e by─ç co┼Ť gorszego od czytania "Zakochanej Emmy"...

niestety du┼╝o gorsze jest czytanie tego "czego┼Ť" po raz drugi...

ale wyka┼╝─Ö si─Ö siln─ů wol─ů i napisz─Ö to streszczenie :?

#58 2005-08-27 13:21:56

Aga85
U┐ytkownik

Jaki┼Ť tydzie┼ä temu przeczyta┼éam "Pemberley" i do tej pory odczuwam ogromny niesmak. Nie powiem ┼╝ebym ┼╝a┼éowa┼éa, ┼╝e to przeczyta┼éam, by┼éam bardzo ciekawa tej ksi─ů┼╝ki, ale z pewno┼Ťci─ů nigdy wi─Öcej po ni─ů nie si─Ögn─Ö. Nie wiem ju┼╝ sama czy pani Tennant nie umie w og├│le liczyc, bo jak to mo┼╝liwe, ┼╝e Lizzy i Darcy s─ů zaledwie rok po ┼Ťlubie, a tu Lidia ma ju┼╝ kilkoro dzieci, Jane ma ma┼é─ů Emily i do tego oczekuje narodzin jeszcze jednego dziecka. A Bingley? Sam Darcy m├│wi┼é w "D&U", ┼╝e nigdy nie widzia┼é przyjaciela tak zakochanego jak Bingley by┼é w Jane, a co okazuje si─Ö w "Pemberley"?! Ot├│┼╝ przed Jane by┼éa jaka┼Ť Francuska, kt├│r─ů Bingley gor─ůco kocha┼é i ma z ni─ů dziecko. To jest juz po prostu niesmaczne. Nie m├│wi─Ö ju┼╝ o Panu Darcy, kt├│rego Emma Tennant "wyg┼éadzi┼éa" jesli mog─Ö si─Ö tak wyrazic i przez to sta┼é si─Ö taki "nijaki", brak ju┼╝ mu tej wynios┼éo┼Ťci i tajemniczo┼Ťci. TOTALNA KATASTROFA!!!
Chia┼éabym w ko┼äcu przeczytac jak─ůs porz─ůdn─ů ksi─ů┼╝k─Ö i teraz poszukuj─Ö "Sanditon" - pe┼énej wersji doko┼äczonej przez Marie Dobbs. Jesli kto┼Ť by┼éby tak mi┼éy i m├│g┼é mi to jako┼Ť udost─Öpnic, np. po┼╝yczyc, to by┼éabym ogromnie wdzi─Öczna wink

#59 2005-09-01 13:52:03

fringilla
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie co z naszym dzia┼éem streszcze┼ä kontynuacji? Bardzo jestem ciekwa niekt├│rych wypocin pani Tennant.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#60 2005-09-05 13:42:21

Marianna
U┐ytkownik

Ja czyta┼éam wszystkie wytwory pani Tennant i wydaje mi si─Ö, ┼╝e najgorsza by┼éa Eleonora i Marianna oraz Niedobrana para. Chocia┼╝ w┼éa┼Ťciwie do┼Ť─ç dawno to czyta┼éam i niewiele pami─Ötam. W┼éa┼Ťciwie wszystkie by┼éy napisane na jedno kopyto i opowiada┼éy o kryzysach ma┼é┼╝e┼äskich. Nie b─Öd─Ö zdradza─ç szczegu┼é├│w tym, kt├│rzy chc─ů przeczyta─ç, ┼╝eby im nie psu─ç zabawy. Ja w niekt├│rych miejscach naprawd─Ö si─Ö ubawi┼éam. Jedyn─ů r├│┼╝nic─ů mi─Ödzy paniami Austen i Tennant jest to, ┼╝e przy czytaniu powie┼Ťci Jane czytelnik smieje si─Ö z g┼éupoty bohater├│w, a w przypadku pani Emmy T. z gupoty samej autorki. Nie chcia┼éabym by─ç jednak zbyt surowa. My┼Ťl─Ö, ┼╝e przeczytanie kotynuacji Emmy Tennant nie jest niebezpieczne i nie grozi spaczeniem wyobra┼╝enia o naszych ulubionych bohaterach. Radz─Ö, aby ka┼╝dy sam si─Ö przekona┼é, je┼Ťli ma tak─ů okazj─Ö, zamiast polega─ç jedynie na zdaniu innych.

#61 2005-09-05 14:33:30

fringilla
U┐ytkownik

Jedyn─ů r├│┼╝nic─ů mi─Ödzy paniami Austen i Tennant jest to, ┼╝e przy czytaniu powie┼Ťci Jane czytelnik smieje si─Ö z g┼éupoty bohater├│w, a w przypadku pani Emmy T. z gupoty samej autorki.

Marianno, jak mo┼╝esz m├│wi─ç, ┼╝e to JEDYNA r├│znica?!

Wiecie co, ja czyta┼éam wiele r├│znego rodzaju fanfiction i wirtualnych kontynuacji - czy to Harry'ego Pottera, Wied┼║mina, czy innych. Inajwa┼╝niejsze jest, ┼╝eby pisz─ůc co┼Ť, co pretenduje do miana ci─ůgu dalszego, zachowa─ç charaktery bohater├│w, nie zmieniac ich osobowo┼Ťci, zwr├│ci─ç uwag─Ö na szczeg├│ly w ich sposobie bycia, charakterystyczne cechy, wtedy jest szansa na zachowanie w jakims stopniu ducha orygina┼éu. Dlaczego utwory Emmy Tennant tak irytuj─ů? Bo ona podczepaijac si─Ö pod popularno┼Ť─ç Jane Austen tworzy swoje w┼éasne powie┼Ťci kradn─ůc JA imiona bohater├│w. Byc mo┼╝e z tego samego powodu tak wiele z nas nie lubi ekranizacji Mansfield Park. Swoj─ů drog─ů wiele ekranizacji ten grzech pope┼énia: napiszemy, ┼╝e to adaptacja ksi─ů┼╝ki, to ludzie przyjda do kina, ale w zasadzie to my wymy┼Ťlili┼Ťmy lepsz─ů historie (np. Trzej muszkieterowie, brr).
A co do streszcze┼ä, to uwa┼╝em ┼╝e maj─ů sens, bo ksi─ůzki ET s─ů do┼Ťc trudno dost─Öpne i w sumie nie warte a┼╝ tak wielkiej uwagi by polowac na nie na Allegro, zw┼éaszcza, ┼╝e ┼Ťrubuj─ů tam ich ceny coraz bardziej.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#62 2005-09-26 10:49:08

sister
U┐ytkownik

O rany...
wiem, ┼╝e mia┼é─ům napisa─ç to streszczenie, ale robi mi si─Ö niedobrze, jak tylko patrz─Ö na t─ů ksi─ů┼╝k─Ö...

jednak postaram si─Ö to zrobi─ç niebawem...

brrrr...

#63 2006-01-20 21:50:44

Bonduelle
U┐ytkownik

Z "dzie┼é" pani Tennant czyta┼éam tylko "Eleonor─Ö i Mariann─Ö" - KOSZMAR!!! Nigdy wi─Öcej! Robert Ferrars PO┼╗ARTY PRZEZ KANIBALI? Marianna w i┼Ťcie hippisowskiej komunie?

Co brała autorka, gdy to pisała?

#64 2006-03-11 12:17:29

Gosia
U┐ytkownik

Na Allegro mozna kupic "Pemberley" - dalsze losy DiU.
http://www.allegro.pl/item90747222_pemb … zenia.html
Poki co 26 zl.
Chyba czytalam i nie podobalo mi sie.

Oraz "Zakochana Emma" kontynuacja Emmy
http://www.allegro.pl/item90317646_emma … emma_.html
Na razie 1 zl.

Obie ksiazki Emmy Tennant.

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#65 2006-03-11 12:43:34

Maryann
U┐ytkownik

Mo┼╝e to ten "szcz─Ö┼Ťliwy" nabywca, kt├│ry jaki┼Ť czas temu wylicytowa┼é "PemberleY' do bodaj┼╝e 60 z┼é, a teraz pr├│buje odzyska─ç cho─ç troch─Ö utopionej kasy?

#66 2006-03-16 21:32:07

Alraune
U┐ytkownik

Mia┼éam niedawno okazj─Ö przeczyta─ç dwa "dzie┼éa" pani Tennant - 'Pemberley' oraz 'Niedobran─ů par─Ö'. Przyznam, ┼╝e nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek czyta┼éa bardziej ┼╝enuj─ůce ksi─ů┼╝ki! 'Pemberley' od┼éo┼╝y┼éam z niesmakiem po dw├│ch rozdzia┼éach, ale wrodzona ciekawo┼Ť─ç wzi─Ö┼éa g├│r─Ö i uda┼éo mi si─Ö to sko┼äczy─ç. Nie wiem, co pani Tennant chcia┼éa osi─ůgn─ů─ç, pisz─ůc t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö, nie mam poj─Öcia, czy jej zamiarem by┼éo dopisanie w┼éasnego fan fiction, czy wyszydzenie stylu pisania Jane Austen, czy te┼╝ zwyczajnie zrobienie z siebie idiotki, a z czytelnik├│w - baran├│w. Pomijaj─ůc wymienione tu ju┼╝ oczywiste nie┼Ťcis┼éo┼Ťci czasowe, "dzie┼éo" to stanowi jeden wielki ci─ůg bzdur. Postacie s─ů niezr├│wnowa┼╝one psychicznie, dialogi drewniane, akcja zupe┼énie chaotyczna. Bohaterowie odnosz─ů si─Ö do siebie bez szacunku czy zachowania jakichkolwiek zasad dobrego wychowania. Lizzy przedstawiona jest jako histeryczka, bez krzty humoru i charakteru, jaki posiada┼éa bohaterka Jane Austen. Darcy jest chwiejny - raz wybucha nami─Ötn─ů mi┼éo┼Ťci─ů do ┼╝ony, innym razem jest osch┼éy, wynios┼éy, dumny, nie raczy powiadomi─ç Lizzy o istotnych sprawach, traktuje j─ů jak obc─ů osob─Ö, ca┼é─ů uwag─Ö po┼Ťwi─Öcaj─ůc swej szanownej ciotce i pannie Bingley, kt├│ra, notabene, jest bohaterk─ů o najgorszych manierach. Pani Bennet dorobi┼éa si─Ö adoratora w postaci farbowanego pu┼ékownika z drewnian─ů nog─ů. Autorka nie omieszka┼éa nawet u┼Ťmierci─ç pana Benneta - oddanie poczucia humoru tej postaci to najwyra┼║niej za wysokie progi dla jej pi├│ra. Przez dobr─ů po┼éow─Ö akcji Lizzy zadr─Öcza si─Ö my┼Ťl─ů, ┼╝e jest bezwarto┼Ťciowa, poniewa┼╝ jeszcze nie da┼éa Darcy'emu potomka; p├│┼║niej jej obsesj─ů staje si─Ö przekonanie, ┼╝e Darcy ma syna z tajemnicz─ů Francuzk─ů (ch┼éopiec okazuje si─Ö p├│┼║niej synem Bingleya). Darcy, nie┼Ťwiadomy udr─Öki ┼╝ony, oddaje si─Ö rozrywce w Londynie, w towarzystwie panny Bingley i tajemniczych dam. W akcie desperacji Lizzy postanawia opu┼Ťci─ç m─Ö┼╝a i zosta─ç nauczycielk─ů... Najbardziej niezrozumia┼ée dla mnie jest chyba zako┼äczenie tej ksi─ů┼╝ki - mo┼╝e kto┼Ť, kto czyta┼é, wytlumaczy mi zdanie "El┼╝bieta - bo musia┼éa pokaza─ç Darcy'emu, ┼╝e zrozumia┼éa jego post─Öpowanie, ┼╝e musi by─ç t─ů, kt├│ra b─Ödzie b┼éaga─ç jego o wybaczenie - po┼Ťlizgn─Ö┼éa si─Ö na schodach i upad┼éa. Teraz nic ju┼╝ nie widzia┼éa, bo wszystko pogr─ů┼╝y┼éo si─Ö w ciemno┼Ťci". Czytam, czytam, i nie rozumiem. Spad┼éa, bo musia┼éa pokaza─ç? :? Spadaj─ůc ze schod├│w mog┼éa co najwy┼╝ej pokaza─ç pantalony w ca┼éej okaza┼éo┼Ťci...
Zdanie z ok┼éadki ksi─ů┼╝ki: "Podobnie jak w powie┼Ťci Jane AUSTIN(!), poznajemy szereg ZNAKOMICIE zaobserwowanych postaci, reprezentant├│w ma┼éego ┼Ťwiatka, w kt├│rym ┼╝yje bohaterka, a kt├│rych post─Öpowanie jest odbiciem obowi─ůzuj─ůcych w nim konwenans├│w" uwa┼╝am za grub─ů przesad─Ö. Z ca┼éego serca nie polecam tej lektury - chyba, ┼╝e kto┼Ť lubi si─Ö denerwowa─ç. Kontynuacja 'Pemberley', czyli 'Niedobrana para' okaza┼éa si─Ö by─ç sto razy gorsza i sprawi┼éa, ┼╝e podczas lektury co rusz ogarnia┼é mnie pusty ┼Ťmiech. I uczucie politowania dla Emmy Tennant.

He's more myself than I am... Whatever our souls are made of, his and mine are the same.

#67 2006-03-16 21:45:49

Maryann
U┐ytkownik

Witamy w klubie.

#68 2006-03-28 10:29:09

kasia_n
U┐ytkownik

Czesc! Ciesze sie, ze wiecej osob podziela rowniez moje zdanie. Kiedys zaczelam czytac kontynuacje DiU pani Emmy T i myslalam ze snie.
Czy istnieja jednak jakies kontynuacje JA ktore warto by bylo przeczytac? Znacie jakies?
pozdrawiam serdecznie

#69 2006-04-09 14:42:18

Bonduelle
U┐ytkownik

Kiedy┼Ť o jakiej┼Ť s┼éysza┼éam, ale to by┼éo dawno i nieprawda wink Osobi┼Ťcie polecam czytanie fanfik├│w z internetu, niekt├│re naprawd─Ö niez┼ée smile

#70 2006-04-09 22:27:00

ewelinka
U┐ytkownik

Mo┼╝e to ten "szcz─Ö┼Ťliwy" nabywca, kt├│ry jaki┼Ť czas temu wylicytowa┼é "PemberleY' do bodaj┼╝e 60 z┼é, a teraz pr├│buje odzyska─ç cho─ç troch─Ö utopionej kasy?

lol lol lol lol

#71 2006-04-19 23:32:15

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

By─ç mo┼╝e nie powinnam si─Ö na ten temat wypowiada─ç, gdy┼╝ nie przeczyta┼éam ani jednej kontynuacji ksi─ů┼╝ek Austen, ale ja wprost nie znosz─Ö tego rodzaju ksi─ů┼╝ek. I kto by ich nie pisa┼é, czy to wnuczka autorki, czy kompletnie nieznana kobieta, dla mnie s─ů one, niczym innym jak marn─ů namiastk─ů orygina┼éu. Nie lubi─Ö kontynuacji zako┼äczonych ksi─ů┼╝ek, a w szczeg├│lno┼Ťci pisanych przez innego autora. Nigdy ich nie czytam, z obawy, ┼╝e zepsuje mi to na zawsze pierwowz├│r. Wyj─ůtkiem by┼éa tylko "Scarlett" - dalszy ci─ůg "Przemin─Ö┼éo z wiatrem", ale zako┼äczenie kompletnie mnie nie zadowoli┼éo, wi─Öc nie mog┼éam si─Ö powstrzyma─ç tongue

Prawie sie z toba zgadzam... tylko w kwestii "Scarlett" nie, bo ta ksiazka nie jest dla mnie wyjatkiem... a tak w ogole - podobalo ci sie, bo nie napisalas. Dla mnie ksiazka i film koncza sie na tym, ze Rhett se idzie i "ma gdzies" to, co sie stanie ze Scarlett. Koniec. Juz lepiej taka niedopowiedziana scena niz te wszystkie rzeczy co sie w "Scarlett" dzieja... (opieram swoja wiedze o serial ktory zobaczylam przypadkiem fragmentarycznie, bo ksiazki nie mam zamiaru tknac!). Wedlug mnie jesli autor tak konczy swoja powiesc powinno sie to uszanowac i tyle. Nikt przeciez nie bierze szkicow i ich nie dokancza w przypadku artystow.

#72 2006-04-20 10:33:28

Trzykrotka
U┐ytkownik

Bezpaznokcianko, mo┼╝emy sobie poda─ç r─Öce! ┼╗adnych kontynuacji, niech ka┼╝da z nas ma swoj─ů w┼éasn─ů wizj─Ö i ju┼╝.

#73 2006-04-20 20:16:31

Bonduelle
U┐ytkownik

Uch... Czyta┼éam "Scarlett"... groza, dwa grube tomy o kobiecie snuj─ůcej si─Öbez celu po Ameryce, a potem Wyspach Btytyjskich hmm Zero w─ůtku przewodniego... Cho─ç przynajmniej charaktery _jako_tako_ zgadzaj─ů si─Ö z tymi z GWTW :?

#74 2006-04-25 11:32:30

ewelinka
U┐ytkownik

ja nie czyta┼éam ksi─ů┼╝ki,ale ogl─ůda┼éam film. a film mi si─Ö podoba┼é smile

#75 2006-04-26 17:31:47

Jeanne
U┐ytkownik

Ksi─ů┼╝ka ma┼éo trzyma┼éa si─Ö pierwowzoru, a film ma┼éo trzyma┼é si─Ö ksi─ů┼╝ki. Nic dobrego z tego nie wysz┼éo.

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

Stopka forum