Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2005-05-29 19:34:44

sister
U┐ytkownik

Re: Kontynuacje ksi─ů┼╝ek Jane Austen

Aha,,, to nie b─Öd─Ö chyba pr├│bowa┼éa zdobywa─ç innych kontynuacji... chocia┼╝ ch─Ötnie, z czystej ciiekawo┼Ťci dowiedzia┼éabym si─Ö o fabule ka┼╝dej z kontynuacji ksi─ů┼╝ek JA. Mo┼╝e by┼Ťcie moje drogie poopisywa┼éy cz─Ö┼Ťci, kt├│re czyta┼éy┼Ťcie? Takie malutkie streszczenie?

Co Wy na to? Oszcz─Ödzi┼éoby to innym czytania tych wypocin, a zna┼éyby┼Ťmy g┼é├│wne w─ůtki i losy bohater├│w smile

#27 2005-05-29 21:39:16

dorotka
U┐ytkownik

Tak, i mog┼éyby┼Ťmy si─Ö troszk─Ö po┼Ťmia─ç tongue
┼éapi─Ö si─Ö ka┼╝dej okazji, by si─Ö troch─Ö rozweseli─ç, bo ko┼äca nauki nie wida─ç... a szanse na pi─ůteczk─Ö z historii zaczynaj─ů bledn─ů─ç :cry:

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#28 2005-05-31 23:58:37

Van-Rijn
U┐ytkownik

Witam smile

Jestem nowa smile

#29 2005-06-01 13:29:33

fringilla
U┐ytkownik

Anna-Maria: witamy serdecznie smile

Mo┼╝e za┼éo┼╝y┼éby┼Ťmy specjalny w─ůtek do powita┼ä? Jakby kto┼Ť chcia┼é si─Ö przedstawi─ç, to nie musia┼éby szuka─ç. A i my, stare forumowiczki mog┼éyby┼Ťmy tam napisa─ç par─Ö s┼éow o sobie, bo chyba mamy potrzeb─Ö, by wiedzie─ç o sobie jak najwi─Öcej, skoro powsta┼é nawet pomys┼é galerii...

Sister: ┼Ťwietny pomys┼é. Szczeg├│lnie, ┼╝e niektorych kontynuacji nie warto czyta─ç, a wszystkie trudno zdoby─ç. Ja mog─Ö opisa─ç "Eleonor─Ö i Mariann─Ö" oraz "┼Üwiat Emmy". Postaram si─Ö to zrobi─ç jak najszybciej.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#30 2005-06-01 14:10:31

Monika24
U┐ytkownik

Witajcie, ja r├│wnie┼╝ jestem nowa, cho─ç przygl─ůdam si─Ö Waszemu forum od jakiego┼Ť czasu,
jestem tego samego zdania, ┼╝e Duma i uprzedzenie to prawdziwe arcydzie┼éo, tak ksi─ů┼╝ka jak i film z 1995 roku.
Czyta┼éam wszystkie powie┼Ťci Jane Austen, ┼Ťwiat jej ksi─ů┼╝ek jest cudowny, raz si─Ö przeczyta i wci─ůga na zawsze big_smile

Z kontynuacji czyta┼éam "Pemberley" - ciekawe to by┼éo do┼Ťwiadczenie wink

Pozdrawiam smile

'Ilekroć oparłem się pokusie, było to piękne. Ilekroć pokusie uległem, było to stokroć piękniejsze' Heine

#31 2005-06-01 16:11:57

Van-Rijn
U┐ytkownik

Świetny pomysł z tematem do powitań big_smile

#32 2005-06-01 16:17:30

dorotka
U┐ytkownik

Fajny pomys┼é z tym dzia┼éem powita┼ä - do┼Ť─ç cz─Östy na forum, ale bardzo przydatny, bo jest nas coraz wi─Öcej i trudno wszystkich zapami─Öta─ç od razu wink

Wiem, ┼╝e niby jest od tego Ksi─Öga go┼Ťci, ale na forum by┼éoby por─Öczniej, bo ja ksi─Ög─Ö zauwa┼╝y┼éam po paru miesi─ůcach tongue

Monika, przepraszam bardzo, co prawda nie czyta┼éam Pemberley pani Tennant i nie lubi─Ö szufladkowania, ale jako┼Ť nie umiem sobie wyobrazi─ç, ┼╝e jej tw├│rczo┼Ť─ç mo┼╝e by─ç fajna
wink

No, ale "ciekawa" to ona chyba jest - takie bzdury rzadko kto wypisuje big_smile

#33 2005-06-03 19:29:07

fringilla
U┐ytkownik

Fajny pomys┼é z tym dzia┼éem powita┼ä - do┼Ť─ç cz─Östy na forum, ale bardzo przydatny, bo jest nas coraz wi─Öcej i trudno wszystkich zapami─Öta─ç od razu wink

Wiem, ┼╝e niby jest od tego Ksi─Öga go┼Ťci, ale na forum by┼éoby por─Öczniej, bo ja ksi─Ög─Ö zauwa┼╝y┼éam po paru miesi─ůcach tongue

Tylko w kt├│rym dziale, ┼╝eby by┼éo ┼éatwo tam trafi─ç? Chyba nowi forumowicze zaczynaj─ů od DiU albo Innych powie┼Ťci, ale czy tam jest miejsce dl;a takiego dzia┼éu? Chyba juz bardziej w Opiniach o stronie. Sama nie wiem, porad┼║cie.

No tak, ja ksi─Ög─Ö zauwa┼╝y┼éam dopiero po Twoim po┼Ťcie Dorotko, ups wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#34 2005-06-06 23:00:53

Kazik
(Admin)

Jak tylko uporam si─Ö z problemami w module zarz─ůdzaj─ůcym forum to za┼éo┼╝─Ö odr─Öbny dzia┼é do przedstawiania si─Ö nowych uczestnik├│w naszego balu smile Macie jakie┼Ť propozycje nazwy? Np. Sala Debiutantek?

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#35 2005-06-08 13:35:15

sister
U┐ytkownik

Uhhh,
sala debiutantek to fajowa nazwa smile

Kazik, ja nie pojmuj─Ö, jak facet mo┼╝e by─ç tak r├│┼╝ny w podej┼Ťciu do tematu JA od innych, kt├│rzy traktuj─ů zainteresowanie literatur─ů tego rodzaju jako poni┼╝ej ich godno┼Ťci... To zabrzmia┼éo troch─Ö obcesowo, ale naprawd─Ö jestem pod wra┼╝eniem...

Wracaj─ůc do kontynuacji, to ja mog─Ö opisa─ç "Zakochan─ů Emm─Ö" je┼Ťli by┼Ťcie chcia┼éy. ale za par─Ö tygodni, jak si─Ö uporam z obron─ů. Strasznie bym si─Ö chcia┼é dowiedzie─ç, co te┼╝ pani Tennant nawymy┼Ťla┼éa w "Pemberley"...

Musz─Ö si─Ö Paniom i Panom pochwali─ç, ┼╝e po d┼éugim namy┼Ťle postanowie┼éam pisa─ç felietony - artyku┼éy o literaturze... Pierwszy z nich ukaza┼é si─Ö w powiatowej gazecie w zesz┼éy poniedzia┼éej 30ego maja. Narazie nic wielkiego, by┼é dzie┼ä dziecka i naczelny zarzyczy┼é sobie tekstu o lit. dla m┼éodszych czytelnik├│w, wi─Öc napisa┼éam o Harrym Potterze. Ale mam ambicj─Ö napisa─ç co┼Ť ciekawego o JA... Gdyby┼Ťcie chcia┼éy zerkn─ů─ç na m├│j artyku┼é, to jest on dost─Öpny w necie pod adresem:
http://www.linia.com.pl/public/article.php?86-4574-0

smile

#36 2005-06-08 18:13:45

Maryann
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e dobrze by┼éoby po┼é─ůczy─ç "Pemberley" i "Niedobran─ů par─Ö" - to w ko┼äcu poniek─ůd ci─ůg dalszy. Obie mam na p├│┼éce, wi─Öc ch─Ötnie si─Ö nimi zajm─Ö.

#37 2005-06-08 18:16:16

dorotka
U┐ytkownik

Sister, bardzo fajny artykuł big_smile
Mnie te┼╝ si─Ö ta nazwa podoba tongue
Ostatnio niewiele się udzielałam na blogu, ale wróciłam przeziębiona z Lednicy i snuję się po domu jak chory tygrys. Ale koniec tego lenistwa, jutro wracam do szkoły wink
Jak mnie co┼Ť najdzie, to mo┼╝e i ja o czym┼Ť napisz─Ö... tylko o czym? Potrzebuj─Ö ju┼╝ wakacji!

#38 2005-06-08 19:24:51

sister
U┐ytkownik

Dzi─Öki Dorotko smile :oops: 8)

narazie to tylko pr├│ba, mam nadziej─Ö, ┼╝e dalsze artyku┼éy b─Öd─ů lepsze. Bo zawsze jest jaki┼Ť niedosyt, ┼╝e mog┼éabym napisa─ç lepiej...

Zmieni─Ö temat....

Macie zwierz─ůtka Dziewczyny? Ja w┼éa┼Ťnie odchodz─Ö od zmys┼é├│w, bo moja najdro┼╝sza Sunia le┼╝y w┼éa┼Ťnie na stole operacyjnym, usuwaj─ů jej guzka. Strasznie si─Ö boj─Ö, ┼╝eby to nie by┼éo nic powa┼╝nego. Niby tylko zwierze, a najdro┼╝szy i najwierniejszy, do tego bezinteresowny towa┼╝ysz ┼╝ycia... Nie wiem kto jest do kogo bardziej przywi─ůzany, ona do mnie czy ja do niej. Trzymajcie kciuki, ┼╝eby wszystko posz┼éo dobrze... Bardzo si─Ö boj─Ö...

#39 2005-06-08 20:48:54

Kazik
(Admin)

Uhhh,
sala debiutantek to fajowa nazwa smile

Kazik, ja nie pojmuj─Ö, jak facet mo┼╝e by─ç tak r├│┼╝ny w podej┼Ťciu do tematu JA od innych, kt├│rzy traktuj─ů zainteresowanie literatur─ů tego rodzaju jako poni┼╝ej ich godno┼Ťci... To zabrzmia┼éo troch─Ö obcesowo, ale naprawd─Ö jestem pod wra┼╝eniem...

Jak si─Ö dziewczyny postaracie i wsp├│lnie uatrakcyjnimy stron─Ö to napisz─Ö Wam kiedy┼Ť jak to si─Ö sta┼éo ┼╝e polubi┼éem Jane smile

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#40 2005-06-08 22:17:43

sister
U┐ytkownik

Ja jestem do Waszej dyspozycji w sprawie uatrakcyjniania, postaram si─Ö zrobi─ç co┼Ť konstruktywnego, ale dopiero za jaki┼Ť czas. Naraziemusz─Ö obstuka─ç w kr├│tkim czasie 140 stron tekstu... ach te egzaminy...

#41 2005-06-09 15:35:14

dorotka
U┐ytkownik

Kazik, co za ultimatum big_smile

Ja mogę uatrakcyjniać, tylko proponuję zaczekać do 17.06. bo to dzień rady... potem mogę już zlewać na szkołę big_smile

Co z pieskiem, Sister??? Ja zwierzaczk├│w nie mam, tylko moja siostra ma ┼Ťwink─Ö morsk─ů, a w┼éa┼Ťciwie wieprza morskiego wink

#42 2005-06-10 10:56:51

sister
U┐ytkownik

Dorotko, dzięki że pytasz smile Piesia zniosła operację w miarę dobrze, dochodzi do siebie w miarę szybko. Teraz tylko lekkie nerwy, bo czekamy na wyniki histopatologiczne wyciętego guzka. Od tego wszystko zależy...

Trzymajcie wi─Öc kciuki :cry:

#43 2005-06-11 13:13:14

moniczek
U┐ytkownik

A gdzie mia┼éa tego guzka? Znasz ju┼╝ wynik hist.-pat.? Mam nadziej─Ö, ┼╝e zwierz─ůtko dochodzi do zdrowia. G┼éowa do g├│ry. Pieski zawsze szybko dochodz─ů do siebie, o wiele szybciej ni┼╝ cz┼éowiek - no bo jest przeciez powiedzenie "goi sie jak na psie"...

#44 2005-06-12 14:26:38

sister
U┐ytkownik

Moniczko, dzi─Öki za te s┼éowa smile miejmy nadziej─Ö, ze sprawa sko┼äczy si─Ö dobrze. Guzek by┼é na prawym boczku, na szcz─Ö┼Ťcie tu┼╝ pod sk├│r─ů, wi─Öc w miar─Ö szybko go wyczu┼éam. Wyniki badania b─Öd─ů dopiero w ┼Ťrod─Ö. Napisz─Ö Wam, jak tylko czego┼Ť si─Ö dowiem.

To jak robimy tak oficjalnie skr├│ty kontynuacji? Mo┼╝naby je potem umie┼Ťci─ç na stronie, ┼╝eby ka┼╝dy m├│g┼é sobie poczyta─ç smile

#45 2005-06-12 17:21:54

Maryann
U┐ytkownik

Fajny pomysł. Ja jestem za.

#46 2005-06-12 21:39:41

fringilla
U┐ytkownik

Ja też jestem za, biorę się na serio za pisanie tego, czego się podjęłam, mam nadzieję, że w tym tygodniu mi się uda to zrobić.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#47 2005-06-15 20:47:09

Ismena
U┐ytkownik

jestem po lekturze Pemberley Emmy Tenant i musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e dawno nie czyta┼éam takiego knota, to co tam si─Ö znajduje przekracza wszelkie granice przyzwoito┼Ťci, jak mo┼╝na si─Ö tak obej┼Ť─ç z Darcym i Lizzy. Nie wiem czy kto┼Ť porz─ůdnie objecha┼é ksi─ů┼╝k─Ö na tym forum, ale ja ch─Ötnie napisa┼éabym recenzj─Ö, kt├│r─ů okrasi┼éabym, co "ciekawszymi" cytatami z tej ksi─ů┼╝czyny. Ale si─Ö zbulwersowa┼éam. smile

#48 2005-06-16 20:19:51

Maryann
U┐ytkownik

"Ksi─ů┼╝czyna" to chyba dosy─ç ┼éagodne - przynajmniej moim zdaniem - okre┼Ťlenie na tw├│rczo┼Ť─ç pani Tennant. I to nie chodzi tylko o "Pemberley". Szczerze m├│wi─ůc, zw─ůtpi┼éam ju┼╝ po kilku pierwszych kartkach tego arcydzie┼éa i czyta┼éam dalej tylko po to, ┼╝eby si─Ö dowiedzie─ç, jak to si─Ö "oryginalnie" zako┼äczy. No c├│┼╝... fina┼é przeszed┼é nawet moje oczekiwania.
A "Niedobrana para" (tj. "Pemberley" po kilkunastu latach) jest chyba jeszcze gorsza.
Troch─Ö lepsze s─ů chyba kontynuacje Julii Barrett. Ona przynajmniej pr├│buje na┼Ťladowa─ç styl i klimat powie┼Ťci JA - z jakim powodzeniem, to ju┼╝ inna sprawa.

#49 2005-06-17 10:43:27

gullviva
U┐ytkownik

a moze ktos ma eksiazke tej Julii Barrett?
probowalam ja znalesc ale nawet w orginale jej tutaj nie ma......chcialam tylko porownac z wypocinami Tennant....ktor mnie rozczarowaly nie mniej niz moje przedmowczynie......

[img]http://img234.imageshack.us/img234/1175/7777dp2.jpg[/img]
Pozdrawiam serdecznie smile

#50 2005-06-17 23:53:49

Ismena
U┐ytkownik

By┼éo wiele moment├│w w Pemberley E.Tennant, kt├│re wyda┼éy mi si─Ö tak niedorzeczne, ┼╝e nie wiedzia┼éam czy ┼Ťmia─ç sie czy p┼éaka─ç:
1. Jak to mo┼╝liwe? Autorka dwa razy wspomina, ┼╝e Darcy i Lizzy s─ů "niespe┼éna rok po ┼Ťlubie" , a tymczasem Jane ma c├│rk─Ö i rodzi kolejne dziecko, Lidia tymczasem zd─ů┼╝y┼éa dorobi─ç si─Ö ju┼╝ czw├│rki.
2. Ale chyba najbardziej denerwuj─ůca jest sprawa z budowaniem charakter├│w. Elizabeth jest strasznie p┼éaczliwa i zal─Ökniona, Georgiana rozchwiana emocjonalnie, Darcy-sama nei wiem-nudny i bezp┼éciowy, a pan Gardiner za ka┼╝dym razem m├│wi o rybach!! Jedynym zabawnym akcentem by┼éo swierdzenie, ┼╝e sir Lucas tak cz─Östo m├│wi o Pa┼éacu st James, ze chyba b─Ödzie tam straszy┼é ( to by si─Ö zgadza┼éo smile )
3. Nie podoba mi si─Ö, ┼╝e ca┼éy czas narrator zagl─ůda Darcym do sypialni.
4. Ale i tak nic nie przebije zakończenia smile

Stopka forum