Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2006-08-04 19:46:56

lady_kasiek
Użytkownik

Re: Czy Marianna i p?k Brandon byli szcz??liwi

A dlaczego jest egoistyczna bo chce w?asnego szcz??cia?
Cho? fakt wydaje jej si? ?e ma najgorzej

GRITAR?? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#27 2006-08-04 19:53:02

fringilla
Użytkownik

A dlaczego jest egoistyczna bo chce w?asnego szcz??cia?
Cho? fakt wydaje jej si? ?e ma najgorzej

Nie, dlatego, ?e w pogoni za w?asnym szcz??ciem nie ogl?da si? na innych, mysli tylko osobie, rani?c najbli?sze sobie osoby.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#28 2006-08-04 21:14:13

lady_kasiek
Użytkownik

Ja t?umacz? to tym ?e ona jest po prostu nieszcz??liwa bardzi nieszcz??liwa fakt nie zachowuje sie ak jak cierpi?ca podobnie Eleonora ale to chyba ró?nica charakterów

CULTURA POPULAR...

#29 2006-08-04 22:35:54

fringilla
Użytkownik

Ona my?la?a tylko o sobie i zachowywa?a sie egoistycznie nawet jak by?a szcz?sliwa. To dwie ró?ne sprawy,

Pozdr. Agata
gg 5739618

#30 2006-08-04 22:56:24

lemonick
Użytkownik

ale dyskusja. smile

jesli mog? wyrazi? swoje skromniutkie zdanko wink , to uwa?am, ?e raczej byli szcz??liwi "na swój sposób". to znaczy, Brandon mia? ukochan? przy sobie, a Marianna mia?a "dobrego m??a".
lol i to, ?e Brandon by? du?o starszy od Marianny, nie oznacza wcale, ?e od razu musieli by? nieszcz??liwi. a Jane Eyre? i pan Rochester? on by? 20 lat starszy, a Bronte napisa?a, ?e "Jane jest bardzo szcz??liwa ze swoim kochanym Edwardem".

chocia? faktycznie, Brandon by? "niepociumany" i lekko fajt?apowaty, a ja na samym pocz?tku ksi??ki obstawia?am raczej zwi?zek Willoughby'ego i Marianny i... Eleonory i Brandona 8O . teraz ?a?uj?, ale có?. :oops:

i ja te? nie wierzy?am w to szcz??cie M&B. niedowiarkiem jestem z natury. 8)

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste?, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#31 2006-08-07 00:47:36

AineNiRigani
Użytkownik

Jane i Rochestera ??czy?a prawdziwa mi?o??. Wzajemna.
W przypadku Marianny i Brandona sprawa jest chyba jednak inna.
Po pierwsze - Marianna po?lubi?a go niejako z rozs?dku. Gdyby to by?a mowa o Eleonorze - mog?abym uwierzy? w zapewnienia, ?e taka spokojna, dojrza?a mi?o?? mog?aby by? trwalsza. Ale Marianna nie mog?a pokocha? dojrza?? mi?o?ci? dotad dopóki sama nie doros?a. A w jej przypadku trzeba by by?o czeka? bardzo bardzo d?ugo (o ile w ogóle dosz?oby to do skutku).
Nie, nie wierz?, ?e pu?kownik z Mariann? byliby szcz??liwi. Ona nie b?dzie do ko?ca szcz??liwa z nim, a on nie b?dzie do konca szcz?sliwy wiedz?c, ?e ona nie jest szcz??liwa.
W tym przypadku przeiwdywa?abym bardziej koniec jak w naszych Nocach i dniach.

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#32 2006-08-07 08:33:20

lady_kasiek
Użytkownik

Oj nnoce i dnie. Czyta?ysmy i ogl?da?y?my zmam?. I dops??y?my do wniosku ?e ona kocha?? go tylko tego do konca nie wiedzia?a. Ale faktycznie sytuacja jest analogiczna. W takim razie biedny Barndon :cry:

CULTURA POPULAR...

#33 2006-08-07 10:40:25

elbereth
Użytkownik

A propos Brandonów, Rochesterów i innych... Wiecie jak powinien post?powa? starszy m??czyzna z m?od? kobiet?? Tak jak z policjantem - albo przekupi?, albo wzi?? na lito?? big_smile

?ona: Dlaczego zostawi?e? mnie sam?? Wida? kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M??: Ale? sk?d! Gdyby?cie oboje ton?li w rzece, ratowa?bym Ciebie!
?ona: Naprawd??
M??: Oczywi?cie! Jeste? dwa razy l?ejsza! big_smile

#34 2006-08-07 10:43:17

fringilla
Użytkownik

Jane i Rochestera ??czy?a prawdziwa mi?o??. Wzajemna.
W przypadku Marianny i Brandona sprawa jest chyba jednak inna.
Po pierwsze - Marianna po?lubi?a go niejako z rozs?dku. Gdyby to by?a mowa o Eleonorze - mog?abym uwierzy? w zapewnienia, ?e taka spokojna, dojrza?a mi?o?? mog?aby by? trwalsza. Ale Marianna nie mog?a pokocha? dojrza?? mi?o?ci? dotad dopóki sama nie doros?a. A w jej przypadku trzeba by by?o czeka? bardzo bardzo d?ugo (o ile w ogóle dosz?oby to do skutku).
Nie, nie wierz?, ?e pu?kownik z Mariann? byliby szcz??liwi. Ona nie b?dzie do ko?ca szcz??liwa z nim, a on nie b?dzie do konca szcz?sliwy wiedz?c, ?e ona nie jest szcz??liwa.
W tym przypadku przeiwdywa?abym bardziej koniec jak w naszych Nocach i dniach.

Wiesz, Aine, jak przeczyta?am twój post, to przysz?o mi do g?owy, ?e marianna z nikim nie by?aby szcz??cliwa - dopoóki by nie doros?a. Bo nawet z Willoughbym to oznacza?oby konfrontacj? marze? z rzeczywistosci?. A ?ycie to nie bajka, nawet jak si? po?lubia wielk? mi?o??. Marianna po prostu nie by?a przygotowana do normalnego, zwyk?ego, codziennego ?ycia, pragn??a uniesie?, emocji, które z czasem, naturaln? kolej? rzeczy, mijaj?.
Ja jednak wole zak?ada?, ?e dojrza?a wczesniej, ?e ju? decyzja o slubie z Brandonem, by?a oznak? tej dojrza?o?ci, której katalizatorem mo?e by? wstrz?s spowodowany zawodem mi?osnym?

Pozdr. Agata
gg 5739618

#35 2006-08-07 14:10:11

AineNiRigani
Użytkownik

W sumie ja te? mam nadziej?, ?e to oznacza?o dla niej krok w doros?o??.
Ale jednocze?nie obawiam si?, ?e przy najbli?szej okazji spotkania na swojej drodze jakiego? Willoughbiego II, mog?aby da? si? porwa?.
Nie lubi? Marianny. Patrzy na wszystko przez pryzmat siebie. Doros?o?? w jej przypadku musi oznacza? dostrze?enie równie? istnienia innych osób.

#36 2006-08-07 14:14:47

fringilla
Użytkownik

W pe?ni podzielam twoje obawy. Ten typ tak ma. No ale zycz? jej dobrze, cho? tez jej nie lubi?.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#37 2006-08-07 20:53:44

megg
Użytkownik

marianna z nikim nie by?aby szcz??cliwa - dopoóki by nie doros?a. Bo nawet z Willoughbym to oznacza?oby konfrontacj? marze? z rzeczywistosci?. A ?ycie to nie bajka, nawet jak si? po?lubia wielk? mi?o??. Marianna po prostu nie by?a przygotowana do normalnego, zwyk?ego, codziennego ?ycia, pragn??a uniesie?, emocji, które z czasem, naturaln? kolej? rzeczy, mijaj?.
Ja jednak wole zak?ada?, ?e dojrza?a wczesniej, ?e ju? decyzja o slubie z Brandonem, by?a oznak? tej dojrza?o?ci, której katalizatorem mo?e by? wstrz?s spowodowany zawodem mi?osnym?

Te? mi si? tak wydaje! Ona nie by?a przystosowana do normalnego ?ycia, tak samo, jak romantyzm nie przystawa? do ?ycia w ogóle i wi?kszo?? romantyków w ogóle normalnie nie ?y?a (we?my takiego Byrona)-a JA gloryfikowa?a normalne ?ycie, tylko o nim chcia?a pisa? i Byronów nie lubi?a za bardzo....Dlatego tak traktuje swoj? romantyczn? bohaterk?...Ale ja te? mam nadziej?, ?e uda?o si? Mariannie, cho? ?redni? sympati? j? darz? (jednak podoba mi si? ona w interpretacji Kate Winslet).

#38 2006-08-07 21:08:12

lady_kasiek
Użytkownik

JA im zycze dobrze dla Barndona. A jej nie umiem nie lubi?

CULTURA POPULAR...

#39 2006-08-08 19:20:16

Elizabeth
Użytkownik

Te? si? nad tym zastanawia?am. My?l?, ?e Marianne pó?niej zakocha?a si? w Brandonie. Przecie? Jane napisa?a:

"Pu?kownik Brandon by? teraz tak szcz??liwy, jak na to zas?ugiwa? w opini tych, którzy go kochali- w osobie Marianne znalaz? pociech? za wszystkie wcze?niejsze cierpienia; za spraw? jej wzgl?dów oraz jej towarzystwa odzyska? dawne o?ywienie i swobod? ducha. Wszyscy ich przyjaciele z rado?ci? mogli si? te? przekona?, ?e Marianne, buduj?c jego szcz??cie, odnalaz?a w?asne. Nigdy nie potrafi?a kocha? inaczej jak ca?ym sercem, dlatego z czasem jej oddanie m??owi sta?o si? równie wielkie, jak niegdy? oddanie Willoughby'emu."

Tak wi?c pu?kownik si? zmieni?, by? ?ywszy i weselszy i Marianne na pewno to zauwa?y?a. Nie by? wi?c starcem, za jakiego go uwa?a?a. Pu?kownik i Marianne oboje prze?yli nieszcz??liw? mi?o??, co sprawi?o, ?e stali si? silniejsi. Mo?e Marianne nie kocha?a pu?kownika mi?o?ci? tak ?arliw? jak Willoughby'ego, ale mi?o?ci? spokojn?, lecz równie mocn?. Poza tym, je?li autorka stwierdzi?a, ?e przywi?zanie Marianne do pu?kownika by?o pó?niej równie wielkie jak do Willoughby'ego, to przeciez nie mamy si? o co spiera?. Ona wiedzia?a lepiej od nas:)

#40 2006-08-08 20:09:32

lady_kasiek
Użytkownik

Tak napisa?a bo konczy?a ksi?zke z happy endem. A ten temat ma rozstrz?sn?? czy to by?o mo?liwe wink

CULTURA POPULAR...

#41 2006-08-08 21:07:37

AineNiRigani
Użytkownik

Ca?y problem z Mariann? polega na tym, ?e ona nie kocha?a Willoughby'ego, tak jak on nie kocha? jej. Po prostu byli sob? zauroczeni.

#42 2006-08-09 08:23:12

pak4
Użytkownik

W przeciwie?stwie do AineNiRigani nie wierz? w wieczn? milo??. Uwa?am, ?e to proces, który w przypadku rozczarowania ma swój koniec (niech przemówi przeze mnie in?ynier -- tak dzia?a chemia mózgu!). Nie od razu, rzecz jasna, ale po paru latach Marianna dosz?a do siebie. Nie pami?tam ju? ile czasu to zaj??o w ksi??ce, ale chyba do??.

Nawiasem mówi?c JA ma sk?onno?? do przydawania pannom jako partnerów statecznych panów, d?ugo zaprzyja?nionych z rodzin?. Zastanawiam si?, czy to nie by?o racjonalne z jej strony -- tacy ma??onkowie mogli si? pozna? nie?le (od strony charakterów) przed ?lubem, a panowie stanowili dobre oparcie dla swoich ?on.

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#43 2006-08-09 08:43:07

Marija
Użytkownik

Well, zostaje przyja?? i przyzwyczajenie roll Ale mi?o?? wieczna te? si? zdarza (je?li nawet jest to bardzo d?ugotrwa?y proces chemiczny) - s? przypadki, ?e jak umrze jedno z ma??onków, to drugie umiera te?, nied?ugo i "bez uzasadnienia". A jak pies kocha swego pana? Przecie? to te? jest mi?o?? wink A zreszt?, kto by wytrzyma? emocjonalnie te porywy uczu? i zmys?ów przez 30-40 lat?? Nie da rady przez ca?e ?ycie tak, jak na pocz?tku mi?o?ci, no niestety. Stabilizacja jest potrzebna, wspólnota interesów i przekona?. W czasach JA ludzie uwa?ali na ogó? rozs?dnie, ?e jest to podstawa spokojnego ?ycia w zwi?zku.

#44 2006-08-09 10:04:30

pak4
Użytkownik

Well, zostaje przyja?? i przyzwyczajenie roll

Ale chodzi?o mi o przypadek, gdy dwoje jednak ze sob? si? nie z??czy?o i gdzie zabrak?o miejsca na piel?gnowanie przyja?ni i przyzwyczajenia -- bo to jest punkt wyj?ciowy dla Marianny i Brandona, którzy kiedy? kochali, a teraz (moim zdaniem) s? gotowi pokocha? znowu, tym razem siebie nawzajem. Zreszt? przenosimy tu dyskusj? z samej "Rozwa?nej i romantycznej", bo to Marianna nie wierzy, ?e mo?na pokocha? po raz drugi.

Ale mi?o?? wieczna te? si? zdarza (je?li nawet jest to bardzo d?ugotrwa?y proces chemiczny) - s? przypadki, ?e jak umrze jedno z ma??onków, to drugie umiera te?, nied?ugo i "bez uzasadnienia".

Hmm... jakby? opisa?a moich rodziców, którzy zmarli do?c krótko po sobie. Tyle, ?e jako obserwator z bliska i to obserwator ma?o romantyczny, twierdz? ?e by?a to bardziej trudno?? w rozpocz?ciu nowego ?ycia, ni? sama mi?o??. Przez lata ?yje si? z kim?, znajduje w nim/niej podpor?, a potem tego nagle brakuje i trudno odnale?? si? w ?yciu. Cho? mo?esz powiedzie?, ?e w sumie mo?na to nazwa? te? mi?o?ci?.

A co do stabilizacji -- widzia?em takie wykresy, jak si? ta chemia zmienia smile W ka?dym razie jest czas uniesie? i czas stabilizacji. Czego wszystkim ?ycz?! smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#45 2006-08-09 12:07:04

AineNiRigani
Użytkownik

W przeciwie?stwie do AineNiRigani nie wierz? w wieczn? milo??.

Jezu!! Gdzie ja co? takiego napisa?am?

#46 2006-08-09 12:10:34

AineNiRigani
Użytkownik

Chocia? swoj? drog? jesli mój cynizm nie jest odbierany tak jednoznacznie, to chyba jednak dobrze? :twisted:

#47 2006-08-09 12:16:06

pak4
Użytkownik

:oops: Przepraszam -- to napisa?a Marija, ?e wieczna mi?o?? si? zdarza. Ale skoro Tobie, AineNiRigani nie przeszkadza takie pos?dzenie, to mam nadziej?, ?e zwyk?e sprostowanie wystarczy? Oczywi?cie prostuj?c pomy?k?, nie sugeruj? cynizmu!

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#48 2006-08-09 12:21:32

AineNiRigani
Użytkownik

He he, nie musisz. Ja jestem cyniczna big_smile I realistk? raczej twardo st?paj?c? po ziemi... big_smile

#49 2006-08-09 12:22:49

lady_kasiek
Użytkownik

lub zalet?

CULTURA POPULAR...

#50 2006-08-09 12:25:32

AineNiRigani
Użytkownik

a to ju? zale?y... big_smile

Stopka forum