Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#176 2006-08-13 23:42:21

megg
U┐ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

Po prostu lubi─Ö muzyke z XVIII wieku

Co do o┼Ťwiadczyn (I) -- zdaje mi si─Ö, ┼╝e Darcy by┼é tak skoncentrowany na walce z sob─ů samym, ┼╝e o uczuciach Lizzy nawet nie pomy┼Ťla┼é.

Bardzo interesuj─ůcy jest pomys┼é w DiU'05 -- tam sugeruj─ů, ┼╝e co prawda Darcy zakocha┼é si─Ö troch─Ö wcze┼Ťniej, ale decyduj─ůcy by┼é wsp├│lny taniec w Netherfield. St─ůd i taka scena pierwszych o┼Ťwiadczyn, gdzie "o ma┼éo si─Ö nie ca┼éuj─ů".

A teraz m├│wicie, ┼╝e on j─ů pokocha┼é po swoich o┼Ťwiadczynach smile

1)Czy znasz tytu┼é jakiej┼Ť dobrej ksi─ů┼╝ki o tej┼╝e muzyce? Je┼Ťli tak-podziel si─Ö wiedz─ů, bo szukam i znale┼║─ç nie mog─Ö, a je┼Ťli nie znajd─Ö, jestem pogrzebana wink Help roll
2) Na pewno był skoncentrowany big_smile
3) Jak ogl─ůda┼éam wersj─Ö "P&P" '05 z komentarzem re┼╝yserskim, to "autor mia┼é na my┼Ťli", ┼╝e ona go pokocha┼éa po o┼Ťwiadczynach-"Lizzy utraci┼éa go, kiedy zda┼éa sobie spraw─Ö, ┼╝e go pragnie", tak┼╝e troszk─Ö wcze┼Ťniej ni┼╝ Lizzy '95, ale te┼╝ tutaj nie by┼éo sze┼Ťciu godzin do dyspozycji wink Ale masz racj─Ö z tym ta┼äcem-te┼╝ tak odebra┼éam t─Ö scen─Ö.
4) Nie ┼╝e j─ů pokocha┼é po o┼Ťwiadczynach, tylko ┼╝e j─ů pokocha┼é BARDZIEJ po o┼Ťwiadczynach, bo lepiej pozna┼é. Zaznaczy┼éam, ┼╝e to tylko moja spekulacyja big_smile Ale nie mog─Ö si─Ö oprze─ç temu wra┼╝eniu :oops:

#177 2006-08-14 00:15:50

AineNiRigani
U┐ytkownik

Moim zdaniem nie mo┼╝na kocha─ç bardziej lub mniej. Kocha si─Ö inaczej, ale nie bardziej. Wi─Öc po o┼Ťwiadczynach ani jej nie pokocha┼é, ani tym bardziej mocniej. Natomiast wydaje mi si─Ö, ┼╝e po o┼Ťwiadczynach zacz─ů┼é j─ů bardziej szanowa─ç, a przez to dostrzeg┼é co mu przesz┼éo mi─Ödzy palcami big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#178 2006-08-14 00:19:18

megg
U┐ytkownik

O.k tak mo┼╝e by─ç big_smile

#179 2006-08-16 11:06:20

Marija
U┐ytkownik

tak... dok┼é─ůdnie smile

kiedy Jane nie mog┼éa uwie┼╝y─ç w to, ┼╝e Lizzy "przyj─Ö┼éa" Darcy'ego, zapyta┼éa siostr─Ö, kiedy si─Ö w┼éa┼Ťciwie w nim zakocha┼éa, albo zrozumia┼éa ┼╝e go kocha. a Lizzy jej powiedzia┼éa, ┼╝e nie wie dok┼éadnie kiedy, ale najprawdopodobniej wtedy, kiedy zobaczy┼éa Pemberley.

no c├│┼╝, dla kompletnego mato┼éa wskazywa┼éoby to jednoznacznie na to, ┼╝e Lizzy by┼éa materialistk─ů, i na dodatek wyrachowan─ů. ale podkre┼Ťlam, ┼╝e dla kompletnych mato┼é├│w.

Aine, może masz rację. skupiałam się raczej na tym, że Lizzy z nim rozmawia, a nie o czym... wyrazy szacunku i przeprosinki smile

Jasna sprawa, nie do┼Ť─ç, ┼╝e zobaczy┼éa Pemberley, to jeszcze jego w┼éa┼Ťciciela jako Mistera Mokrej Koszuli. big_smile Mnie by wystarczy┼éo lol

#180 2006-08-16 11:10:12

Dione
U┐ytkownik

Kilka dni nieobecno┼Ťci i nie poznaj─Ö tematu wink
Ale to dobrze, to bardzo dobrze.....
Powiem szczerze: nie mam si┼éy wszystkiego czyta─ç i g┼éowi─ç si─Ö nad ka┼╝dym postem. Jestem ledwie ┼╝ywa, przesz┼éam w┼éa┼Ťnie siln─ů gryp─Ö ┼╝o┼é─ůdkow─ů i ┼Ťwiat dla mnie straci┼é barwy. A je┼Ťli kto┼Ť wybiera si─Ö na Warmi─Ö lub Mazury, to ostrzegam: zanosi si─Ö na jakby niewielk─ů epidemi─Ö, wirusy s─ů wsz─Ödzie :twisted: .
M├│j stan fizyczny i co si─Ö z tym wi─ů┼╝e tak┼╝e psychiczny sprawia, ┼╝e m├│j ostry j─Özyk troszk─Ö si─Ö st─Öpi┼é. Dlatego bez zb─Ödnego kr─Öcenia opowiem Wam o jedynym, na razie, powodzie naszej fascynacji panem Darcy'm, na kt├│ry nie mam odpowiedzi. Mo┼╝e kt├│ra┼Ť z Was ja znajdzie :twisted:
Pan Darcy idea┼é pe┼éen wad. Tak go mo┼╝na scharakteryzowa─ç po przeczytaniu ksi─ů┼╝ki. Jest inteligentny, wykszta┼écony, przystojny, bogaty, honorowy i dobry a┼╝ do przesady. Na swoje nieszcz─Ö┼Ťcie tak┼╝e okropnie nie┼Ťmia┼éy, co ukrywa pod mask─ů rezerwy i dumy. Sprawia wra┼╝enie wiecznego malkontenta, dobrze czuje si─Ö tylko z lud┼║mi, kt├│rych zna kilka lat i to jedynie we w┼éasnym domu. Jednym s┼éowem: nudziasz :twisted:
Z w┼éasnego do┼Ťwiadczenia wiem, ┼╝e nie jest to osoba ┼éatwa we wsp├│┼é┼╝yciu. Ale...
Dlaczego wi─Öc tak go lubimy?
Mam tylko jeden pomys┼é i nie wiem czy si─Ö ze mn─ů zgodzicie.
My┼Ťl─Ö, ┼╝e chodzi tu o jego mi┼éo┼Ť─ç do Lizzy. Ale absolutnie nie m├│wi─Ö tu o jego wierno┼Ťci czy czym┼Ť podobnym. Chodzi mi o ┼╝ar tej mi┼éo┼Ťci. ┼╗adem z bohater├│w JA nie pokaza┼é takiej si┼éy uczucia. Je┼Ťli przychodzi┼éo do o┼Ťwiadczyn JA pisa┼éa, ┼╝e ...on poprosi┼é, a ona jako dama go przyj─Ö┼éa i byli bardzo szcz─Ö┼Ťliwi, ┼╝e si─Ö zrozumieli... i takie tam. W tej chwili nie przypominam sobie ┼╝adnego bohatera JA, kt├│ry powiedzia┼éby w┼éasnymi s┼éowami (nie narratora) "Pani kocham Ci─Ö i pragn─Ö po┼Ťlibi─ç". A Darcy to zrobi┼é. Troszk─Ö zacytuj─Ö: "Na pr├│┼╝no walczy┼éem ze sob─ů. Nie zd┼éawi─Ö mego uczucia. Pani pozw├│l mi wyzna─ç jak wielbi─Ö Ci─Ö i kocham!". Takich nami─Ötnych s┼é├│w na pr├│┼╝no mozna szuka─ç w jej innych powie┼Ťciach. Jego uczucie nie by┼éo platonicznym zakochaniem si─Ö, nie on jej tak┼╝e po┼╝─ůda┼é. Troch─Ö z jego strony egoistyczne to by┼éo, ale my lubimy, gdy m─Ö┼╝czy┼║ni s─ů egoistyczni, je┼Ťli chodzi o nas. Chcemy, by chcieli nas i tylki nas. Chcemy nami─Ötno┼Ťci. Ale nie takiej "na talerzu" jak u Wickama i Lidii, lecz bardziej ostro┼╝nej. Widocznej tylko dla zakochanych. I taki by┼é Darcy. Jego mi┼éo┼Ť─ç by┼éa pasj─ů, by┼éa nami─Ötno┼Ťci─ů, lecz wyg┼éadzon─ů przez rezerw─Ö jego usposobienia. I my┼Ťl─Ö, ┼╝e za to tak go cenimy. Za nami─Ötno┼Ť─ç, kt├│r─ů pokaza┼é, cho─ç ukry┼é przed ┼Ťwiatem.
I co Wy na to???

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#181 2006-08-16 12:55:21

megg
U┐ytkownik

Dione, brakowało Cię tu big_smile
Ale my w sumie ju┼╝ w podobnym kierunku szli┼Ťmy z dyskusj─ů, wy┼╝ej znalaz┼éoby si─Ö troche wypowiedzi zbli┼╝onych do Twojej, nie mniej jednak, pi─Öknie to wyrazi┼éa┼Ť smile
ps. na Warmi─Ö nie jad─Ö, jak tam s─ů wirusy.......

#182 2006-08-16 13:08:51

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jasna sprawa, nie do┼Ť─ç, ┼╝e zobaczy┼éa Pemberley, to jeszcze jego w┼éa┼Ťciciela jako Mistera Mokrej Koszuli. big_smile Mnie by wystarczy┼éo lol

No ale to w filmie.
A poza tym, jako┼Ť na mnie ta koszula nie robi wra┼╝enia big_smile
Co do Dione - mo┼╝e co┼Ť w tym jest? Nad tym si─Ö nie zastanawia┼éam. No

#183 2006-08-16 13:27:10

Dione
U┐ytkownik

Dione, brakowało Cię tu big_smile
Ale my w sumie ju┼╝ w podobnym kierunku szli┼Ťmy z dyskusj─ů, wy┼╝ej znalaz┼éoby si─Ö troche wypowiedzi zbli┼╝onych do Twojej, nie mniej jednak, pi─Öknie to wyrazi┼éa┼Ť smile
ps. na Warmi─Ö nie jad─Ö, jak tam s─ů wirusy.......

Mi┼éo mi, ┼╝e za mn─ů t─Öskni┼éy┼Ťcie wink

#184 2006-08-16 13:34:05

Dione
U┐ytkownik

A swoj─ů drog─ů ciekawe, czemu akurat jego JA obdarzy┼éa tak─ů dyskretn─ů nami─Ötno┼Ťci─ů :?:
:twisted: Nowa dyskusja :?: :?: :twisted:

#185 2006-08-16 13:42:25

AineNiRigani
U┐ytkownik

może dlatego, że był tak naprawdę jej pierwszym bohaterem?

#186 2006-08-16 14:06:16

Marija
U┐ytkownik

A swoj─ů drog─ů ciekawe, czemu akurat jego JA obdarzy┼éa tak─ů dyskretn─ů nami─Ötno┼Ťci─ů :?:
:twisted: Nowa dyskusja :?: :?: :twisted:

A mo┼╝e mia┼éa na widoku jaki┼Ť ┼╝ywy pierwowz├│r? Dlatego Darcy wyszed┼é jej taki ┼╝ywy, nami─Ötnie nami─Ötny i ┼╝arliwy niespotykanie.... roll A tak na boku, to r├│wnie┼╝ nie cierpi─Ö grypy jelitowej, bo zwala mnie na 24 godziny z n├│g (przysi─Ögam, z zegarkiem w r─Öku!). A znam takich, co potrafi─ů z t─ů "gryp─ů" prawie normalnie funkcjonowa─ç :? :?:

#187 2006-08-16 16:26:15

Katarzyna
U┐ytkownik

Dione naprawd─Ö nie zazdroszcz─Ö. Mnie grypa ┼╝o┼é─ůdkowa dopada prawie co roku i za ka┼╝dym razem w ferie. Raz nawet wyl─ůdowa┼éam w szpitalu. No, ale to chyba nie na temat. :?

Ostatnio szuka┼éam pewnej piosenki i wpisa┼éam do Googli „love is ewrywher”. Wesz┼éam na pierwsz─ů lepsz─ů stron─Ö a na niej by┼éy wypisane r├│┼╝ne s┼éawne pary takie jak Romeo i Julia np. ale na pierwszym miejscu znajdowali si─Ö Elizabeth i Mr. Darcy. Zgadzam si─Ö z wami, Darcy nie by┼éby tak s┼éawny gdyby nie Lizzy. big_smile

#188 2006-08-16 16:49:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

jak juz tak ┼╝o┼é─ůdkowo si─Ö zrobi┼éo, to dodam, ┼╝e mnie takie grypsko bra┼éo zawsze w weekendy big_smile

A na grypke jelitow─ů polecam Coca-cole. Ale wy┼é─ůcznie oryginaln─ů (nie pepsi, tylko cole), odgazowan─ů i ciep┼é─ů. Nie jest smaczna, ale skuteczna. Mnie "przepisa┼éa" lekarka i zwykle skutkuje (tzn zmniejsza dolegliwosci i leczy objawy)

#189 2006-08-16 21:57:06

caroline
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e chodzi tu o jego mi┼éo┼Ť─ç do Lizzy. Ale absolutnie nie m├│wi─Ö tu o jego wierno┼Ťci czy czym┼Ť podobnym. Chodzi mi o ┼╝ar tej mi┼éo┼Ťci. ┼╗adem z bohater├│w JA nie pokaza┼é takiej si┼éy uczucia

Pozwol─Ö sobie przypomnie─ç kapitana Wentwortha i jego list big_smile
Ale zgadzam si─Ö z Tob─ů Dione, chodzi o si┼é─Ö uczucia, doda┼éabym jeszcze, ┼╝e skontrastowan─ů z jego wcze┼Ťniejsz─ů rezerw─ů, te s┼éowa pojawiaj─ů si─Ö zupe┼énie niespodziewanie w ustach trzymaj─ůcego si─Ö raczej na dystans Darcy'ego. Nami─Ötne uczucie pod pancerzem oboj─Ötno┼Ťci. tongue

#190 2006-08-17 07:52:41

Marija
U┐ytkownik

jak juz tak ┼╝o┼é─ůdkowo si─Ö zrobi┼éo, to dodam, ┼╝e mnie takie grypsko bra┼éo zawsze w weekendy big_smile

A na grypke jelitow─ů polecam Coca-cole. Ale wy┼é─ůcznie oryginaln─ů (nie pepsi, tylko cole), odgazowan─ů i ciep┼é─ů. Nie jest smaczna, ale skuteczna. Mnie "przepisa┼éa" lekarka i zwykle skutkuje (tzn zmniejsza dolegliwosci i leczy objawy)

lol O tak, zupe┼énie na temat! lol lol Coca-col─Ö polecam na wszelkie md┼éo┼Ťci i tp. wink

#191 2006-08-17 20:18:38

lemonick
U┐ytkownik

C-C dobra na wszystko (z wy┼é─ůczeniem odchudzania)

a tak nie na temat. czy nie s─ůdzicie, ┼╝e Mathiass (nie wiem czy dok┼éadnie tak si─Ö to imi─Ö pisze) jest w typie pana Darcy'ego?

http://www.filmweb.pl/Yannis,Baraban,fi … ,id=136275

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#192 2006-08-17 20:19:41

lemonick
U┐ytkownik

oczywi┼Ťcie ten Mathiass z Horoskopu ┼Ümierci...

Paulo Coelho

#193 2006-08-17 20:23:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

hmm. Nie s─ůdze big_smile

#194 2006-08-17 21:18:23

HerMia
U┐ytkownik

Ulala! Widz─Ö, ┼╝e czytelniczki si─Ö rozpisa┼éy na temat pana Darcy'ego. Wiecie na czym wg polegoa jego fenomen? Bo Darcy to Darcy. Po prostu. Cy┼╝ nie lubimy go za t─Ö niecodzienn─ů metamorfoz─Ö? Cz┼éowiek dumny i uprzedzony nagle staje si─Ö zupe┼énie inny. Czy kiedy pierwszy raz czyta┼éy┼Ťcie ksi─ů┼╝k─Ö nie uderzy┼éo Was jaka zmiana w nim zasz┼éa kiedy spotka┼é Lizzy w Pemberley?

#195 2006-08-17 21:24:45

lady_kasiek
U┐ytkownik

To akurat w sumie nei jest takie dziwne. Go┼Ťc zczai┼é ┼╝e musi byc milszy.
No i mógł z Lizzy konwersować bo już nie była nieznajoma wink

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#196 2006-08-17 23:03:02

zovka
U┐ytkownik

A dla mnie zmiana ta nie by┼éaby tak widoczna, gdyby nie nag┼éa zmiana zdania Lizzie na temat pana Darcy'ego. Zacz─Ö┼éa zauwa┼╝a─ç rzeczy, kt├│re wcze┼Ťniej przys┼éania┼éa nienawi┼Ťc, ┼╝al i irytacja. Przecie┼╝, kiedy pozna┼éa prawd─Ö ujawnion─ů w li┼Ťcie od Darcy'ego, mog┼éa patrze─ç na niego, jako na cz┼éowieka bez skazy i zaczyna─ç DOSTRZEGA─ć jego zalety. Swoj─ů drog─ů, ┼╝e i on troch─Ö z┼éagodnia┼é, w ko┼äcu, co by nie m├│wi┼é, dosta┼é kosza.

Somewhere in the music i can hear the bells.

#197 2006-08-18 09:57:01

Dione
U┐ytkownik

A ja w dalszym ciago twierdz─Ö, ┼╝e Darcy zupe┼énie si─Ö nie zmieni┼é. Ca┼éy czas by┼é ┼Ťwietnym go┼Ťciem, to tylko Lizzy tego nie widzia┼éa. W Pemberly by┼é jedynie bardziej przyjacielski, ale kiedy powr├│ci┼é z Bingley'em do Netherfield znowu by┼é mrukliwy i ponury. Nawet Lizzy nie potrafi┼éa w to uwierzy─ç. Wi─Öc gdzie tu przemiana?

#198 2006-08-18 09:59:17

Dione
U┐ytkownik

Ogromnie dzi─Ökuj─Ö za tak wielkie zaiteresowanie moim zdrowiem wink C-C pr├│bowa┼éam - tym razem zawiod┼éa :cry: Ale kieliszek w├│dki i kropelki ┼╝o┼é─ůdkowe dzia┼éaj─ů cuda :twisted:

#199 2006-08-20 21:00:10

lemonick
U┐ytkownik

widzisz? jak fajnie jest jak ktos za toba teskni..... smile wychodzi na to, ze jeste┼Ť tu bardzo lubiana smile

Paulo Coelho

#200 2006-08-21 10:52:37

Dione
U┐ytkownik

Lemonick - dzi─Ökuj─Ö, dzi─Ökuj─Ö big_smile

Stopka forum