Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#126 2006-08-10 15:35:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Fenomen pana Darcy'ego

hmm a mnie wychodzi ┼╝e Darcy to bufonek bez poczucia humoru.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#127 2006-08-10 16:06:11

NieVe
U┐ytkownik

nieeee :twisted:
gdyby nie mia┼é poczucia humoru to nie m├│g┼éby by─ç tak cyniczny i odnosi─ç sie do innych w taki spos├│b w jaki sie odnosi┼é do tego trzeba du┼╝o inwencji i w┼éa┼Ťnie humoru :twisted:

gg 6516634
"Dobra ksi─ů┼╝a to rodzaj alkoholu - te┼╝ idzie do g┼éowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

#128 2006-08-10 16:20:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

Cynizm ┼Ťwiadczy o inteligencji, nie o poczuciu humoru, czy jego braku. A to ┼╝e do innych odnosi┼é sie tak jak odnosi┼é ┼Ťwiadczy tylko o jego bufonowato┼Ťci i gburowato┼Ťci. Jak dla mnie nie ma to nic wsp├│lnego z poczuciem humoru.

#129 2006-08-10 19:39:10

pak4
U┐ytkownik

Bardzo chcia┼éem si─Ö nie zgodzi─ç, ale nie potrafi─Ö. Bo co do poczucia humoru -- rzeczywi┼Ťcie, nie mog─Ö sobie przypomnie─ç aby Darcy je prezentowa┼é. ┼╗arty Lizzy znosi stoicko. Ja si─Ö w og├│le zastanawiam, kto u JA (z pierwszoplanowych bohater├│w m─Öskich, obsadzonych w roli 'amant├│w') ma poczucie humoru. Zapewne Frank Churchill -- jego ukrywanie zwi─ůzku z Jane jest wcale zabawne i cz─Östo iskrzy si─Ö humorem, kt├│ry tylko oboje z Miss Fairfax mogli zrozumie─ç. Ale kto wi─Öcej? Edward ma w filmie Anga Lee znakomite, delikatne poczucie humoru, ale to chyba tylko film. Czy┼╝by JA ceni┼éa u m─Ö┼╝czyzn stateczno┼Ť─ç i powag─Ö, a nie humor?

Co do m─Öskiego cynizmu -- kiedy┼Ť wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e to taka twarzowa postawa 'twardziela' -- troch─Ö jak Rick w "Casablance". W ka┼╝dym razie, czy Darcy jest cynikiem? Filmowy Darcy (Colin) -- bywa, cho─ç jego czyny dowodz─ů, ┼╝e cynikiem nie jest w g┼é─Öbi serca. (Przy okazji -- ten sam chwyt mamy w Casablance -- cynik zostaje 'zdemaskowany' jako cz┼éowiek w gruncie rzeczy uczuciowy.) Za ksi─ů┼╝k─Ö nie odpowiadam, bo film wypiera w mojej g┼éowie sam─ů powie┼Ť─ç. Chyba dla dyskusji z Wami b─Öd─Ö musia┼é do ksi─ů┼╝ki wr├│ci─ç smile

Czy Darcy jest bufonem? Ja bym si─Ö jednak upiera┼é, ┼╝e jest na pocz─ůtku, ale stara si─Ö z t─ů wad─ů walczy─ç. Czy skutecznie, to ju┼╝ na ten temat pada┼éy tu r├│┼╝ne opinie. Sama JA wola┼éa t─Ö wad─Ö nazwa─ç 'dum─ů' -- kt├│ra to przypad┼éo┼Ť─ç nie szpeci tak bardzo charakteru jak bufonowato┼Ť─ç.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#130 2006-08-10 20:16:22

AineNiRigani
U┐ytkownik

Darcy ma dla mnie cudowne po┼é─ůczenie bufonowato┼Ťci z autoanaliz─ů. Jest w gruncie rzeczy dobrym cz┼éowiekiem i w┼éa┼Ťnie to pozwala mu wyci─ůgn─ů─ç wnioski ze swojego zachowania i dokona─ç w nim zmian. Mo┼╝e rzeczwi┼Ťcie cynikiem nie jest - tutaj si─Ö zgodz─Ö do nadinterpretacji, ale poczucia humoru nie mia┼é. Mia┼é natomiast anielsk─ů cierpliwo┼Ť─ç big_smile
Zastanowi┼éo mnie natomiast pytanie, czy JA ceni┼éa u m─Ö┼╝czyzn stateczno┼Ť─ç i powag─Ö, a nie humor. Chyba niezupe┼énie. Poczucie humoru (chocia┼╝ z┼éo┼Ťliwe) ma pan Bennet, kt├│rego uwielbiaj─ů wszyscy czytelnicy. Niewatpliwie poczucie humoru ma te┼╝ Henry Tilney z Opactwa..., ale jednocze┼Ťnie mia┼é je Wickham, a nie posiada┼é John Thorpe. Wydaje mi si─Ö, ze tutaj Jane nie posiada┼éa jakiekiego┼Ť schematu.

#131 2006-08-10 20:27:23

lady_kasiek
U┐ytkownik

Znosi ze stoickim spokojem bo si─Ö nie zna?
A nie mo┼╝e odpyskowacd.
Strasznie lubi─Ö t─ů scen─Ö o poezji i roli ta┼äca w budowaniu mi┼éo┼Ťci big_smile

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#132 2006-08-11 08:01:08

pak4
U┐ytkownik

Co do poczucia humoru i cynizmu. Odnosz─Ö wra┼╝enie, ┼╝e JA by┼éa troch─Ö cyniczna, przynajmniej w takim sensie, jak "cyniczn─ů" nazwa┼éa siebie Aine. JA zawsze szcz─Ö┼Ťliwy, mi┼éosny zwi─ůzek, stara┼éa si─Ö podbudowa─ç odpowiedni─ů pozycj─ů spo┼éeczn─ů i dochodem wyra┼╝aj─ůcym si─Ö we w┼éa┼Ťciwej liczbie tysi─Öcy funt├│w rocznie. (Te funty by┼éy r├│┼╝ne dla r├│┼╝nych par -- skromni i oszcz─Ödni Elinor i Edward, albo Fanny i Edmund zadowalaj─ů si─Ö mniejszymi dochodami, ni┼╝ Emma, czy Lizzy -- ale zasada pozostaje w gruncie ta sama.)

I na tym tle poczucie humoru nie wydaje si─Ö najcenniejsz─ů cech─ů. To w ko┼äcu nie dzisiejsze czasy, gdy pozycja kobiety jest silniejsza, a r├│┼╝nice w pozycji spo┼éecznej i sytuacji finansowej -- mniejsze. Szcz─Ö┼Ťliwy zwi─ůzek, tak ch┼éodno i racjonalnie na to patrz─ůc, by┼é wi─Öc bardziej ni┼╝ wsp├│┼écze┼Ťne kwesti─ů bardzo 'r├│wnego' charakteru u m─Ö┼╝czyzny, kt├│remu mo┼╝na zaufa─ç, kt├│ry nie zrobi niczego szalonego, i kt├│ry (co podkre┼Ťli┼éa Aine) jest cierpliwy. W tym przypadku poczucie humoru mo┼╝e nawet sugerowa─ç niebezpieczn─ů sk┼éonno┼Ť─ç do ekstrawagancji.

Oczywi┼Ťcie nie wierz─Ö, by sama JA poczucia humoru nie ceni┼éa. Opr├│cz drugoplanowych postaci, ┼Ťwiadczy o tym fakt, ┼╝e sama je mia┼éa i oczekiwa┼éa od czytelnik├│w. Ale to po prostu nie jest cecha, kt├│r─ů mo┼╝na ┼éatwo i bezpiecznie w┼é─ůczy─ç do psychologicznego portretu idealnego m─Ö┼╝─ů z pocz─ůtk├│w XIX wieku. Zreszt─ů same preferowa┼éy┼Ťcie pan├│w po 40-tce smile A jak pokaza─ç, ┼╝e maj─ůcy 26-7 lat Darcy jest (nad wiek) powa┼╝ny i stateczny?

Co do odpowiedzi Darcy'ego -- ja si─Ö zastanawiam na ile mu si─Ö w├│wczas Lizzy podoba┼éa. Bo mamy wi─Öcej mo┼╝liwo┼Ťci:
-- nie wiedział co odpowiedzieć;
-- nie traktował swej prowincjonalnej rozmówczyni poważnie;
-- wreszcie rozmowa z pi─Ökn─ů kobiet─ů stresowa┼éa go.
(To ostatnie napisa┼éem zupe┼énie powa┼╝nie. Stresuje i spina nie tylko mnie, b─Öd─ůcego cz┼éowiekiem do┼Ť─ç nie┼Ťmia┼éym, ale i wielu znajomych, do czego czasem si─Ö przyznaj─ů. W tym pewnego lokalnego Whilby'ego smile W ka┼╝dym razie lepiej si─Ö rozmawia z kobietami przeci─Ötnymi, ni┼╝ pi─Öknymi.)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#133 2006-08-11 12:49:26

Jeanne
U┐ytkownik

Przeci─Ötnymi urod─ů? lol I m├│wi si─Ö, ┼╝e m─Ö┼╝czy┼║ni wol─ů pi─Ökne ni┼╝ m─ůdre. tongue Zwracam honor. wink

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#134 2006-08-11 13:44:08

pak4
U┐ytkownik

Jeanne... No i musz─Ö si─Ö t┼éumaczy─ç big_smile Widzisz, to bardziej z┼éo┼╝one wink Uroda jest bardzo wa┼╝na w momencie zwracania uwagi. A potem brzydka po prostu mo┼╝e nie mie─ç okazji b┼éysn─ů─ç. (Zreszt─ů nie pisa┼éem o brzydkich, a o przeci─Ötnych. Ja wiem, ┼╝e z czasem znajomo┼Ťci wzrasta tolerancja dla wad urody, ale w jakich granicach, to bym si─Ö raczej wola┼é nie wypowiada─ç.) Natomiast inn─ů cech─ů urody jest to, ┼╝e buduje pewien dystans. Jako┼Ť wewn─Ötrznie spina i nie traktuje si─Ö takich kontakt├│w na luzie. Oczywi┼Ťcie m├│wi─Ö tu o pierwszych rozmowach, bo jak si─Ö ju┼╝ kogo┼Ť dobrze zna, to to traci na znaczeniu. A! -- i wykluczam r├│┼╝ne sposoby na dodanie sobie animuszu.

A ca┼éa moja uwaga by┼éa tylko po to, by stwierdzi─ç, ┼╝e brak poczucia humoru u Darcy'ego, mo┼╝e by─ç spowodowany tym, ┼╝e mu si─Ö Lizzy podoba smile Nie, ┼╝ebym twierdzi┼é, ┼╝e tak na pewno jest, ale ┼╝e jest to mo┼╝liwo┼Ť─ç, kt├│r─ů warto bra─ç pod uwag─Ö.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#135 2006-08-11 13:57:23

elbereth
U┐ytkownik

To tłumaczenie zepsuło cały efekt pierwszej wypowiedzi wink :twisted:

lepiej si─Ö rozmawia z kobietami przeci─Ötnymi, ni┼╝ pi─Öknymi

To zdanie brzmi brzmi sto razy fajniej bez tego:

Oczywi┼Ťcie m├│wi─Ö tu o pierwszych rozmowach, bo jak si─Ö ju┼╝ kogo┼Ť dobrze zna, to to traci na znaczeniu.

Wychodzi na to, ┼╝e uroda nie tyle utrudnia rozmow─Ö, co wzbudza szacunek. Na co "przeci─Ötne" liczy─ç nie mog─ů. :?

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

#136 2006-08-11 14:42:36

pak4
U┐ytkownik

Przykro mi, ale poczu┼éem si─Ö zmuszony wyja┼Ťni─ç bardziej szczeg├│┼éowo. A szacunek to nie jest najlepsze s┼éowo. Powiedzia┼ébym bardziej, ┼╝e budzi kompleksy. Albo te┼╝, ┼╝e czasami a┼╝ za bardzo pomaga stwarza─ç erotyczn─ů aur─Ö.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#137 2006-08-11 14:45:29

lemonick
U┐ytkownik

tak. i pewnie dlatego wi─Ökszo┼Ť─ç uwa┼╝a, ┼╝e "┼éadne s─ů g┼éupie" a "m─ůdre s─ů brzydkie". tak samo mo┼╝na powiedzie─ç o "muskularnych m─Ö┼╝czyznach", ┼╝e maj─ů ma┼ée m├│┼╝d┼╝ki i.... ee, wiadomo co wink . a inteligentni faceci, kt├│rzy potrafi─ů "co┼Ť powiedzie─ç" a nie tylko odburkiwa─ç s─ů prawdziw─ů rzadko┼Ťci─ů... nie ma to jak stereotypy... :?

albo my, fanki/fani i wielbicielki/wielbiciele jane austen. "brzydkie i zakompleksione trolle" :evil: , jak to kto┼Ť kiedy┼Ť powiedzia┼é. c├│┼╝, powiedzmy ┼╝e pozostawiam to bez komentarza...

a p.Darcy to p.Darcy. ka┼╝dy go kocha i tyle smile bo ka┼╝da marzy o facecie, kt├│ry b─Ödzie j─ů kocha┼é mimo tego, ┼╝e by┼éa dla niego poprostu wredna. i okropna. przynajmniej wed┼éug mnie smile

-Co to jest prawdziwe JA? (...)
-To kim jeste┼Ť, a nie to, co z Ciebie zrobiono.
Paulo Coelho

#138 2006-08-11 15:31:05

Jeanne
U┐ytkownik

Mnie tam t┼éumaczenie paka4 zadowala. Ka┼╝dy doskonale wie, ┼╝e nikt si─Ö nie obejrzy na ulicy za ┼éadn─ů inaczej. lol A ju┼╝ zw┼éaszcza my, kobiety te┼╝ nie wodzimy wzrokiem za szarymi myszkami p┼éci m─Öskiej. :twisted:
Lemonick, ale pan Darcy te┼╝ wzorem grzeczno┼Ťci nie by┼é. wink

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#139 2006-08-11 16:20:31

NieVe
U┐ytkownik

Natomiast inn─ů cech─ů urody jest to, ┼╝e buduje pewien dystans. Jako┼Ť wewn─Ötrznie spina i nie traktuje si─Ö takich kontakt├│w na luzie.

kurcze w takim razie ja jestem jaka┼Ť dziwna :?
bo zawsze sie spinam jak rozmawiam z kim┼Ť poraz pierwszy :?
wydaj mi sie ze Darcy podobnie sie czuł(w końcu sam to przyznał) niemniej był bardzo pewny siebie i wyniosły, czego ja również nie mam w nadmiarze :?

gg 6516634
"Dobra ksi─ů┼╝a to rodzaj alkoholu - te┼╝ idzie do g┼éowy" - MAGDALENA SAMOZWANIEC

#140 2006-08-11 16:37:10

lady_kasiek
U┐ytkownik

A ja mam inn─ů teori─Ö. Ja np mam tak ┼╝e jak pierwszyraz rozmawiam z lud┼║mi to si─Ö ich boj─Ö, boj─Ö si─Ö ich opinii to si─Ö bodaj┼╝e fobia socjalna. Mo┼╝e on tak naprawd─Ö by┼é zakompleksiony i tak─ů osch┼éo┼Ťci─ů i dum─ů pokrywa┼é l─Öki

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#141 2006-08-11 17:34:31

pak4
U┐ytkownik

NieVe -- chyba zupe┼énie dziwna nie jeste┼Ť smile W ka┼╝dym razie, gdy si─Ö wpada na kogo┼Ť kto si─Ö podoba, to takie zahamowania staj─ů si─Ö silniejsze.

Lady Kasiek: Trudno mi sobie wyobra┼╝a─ç bogatego, bywa┼éego Darcy'ego jako kogo┼Ť szczeg├│lnie zakompleksionego. Ale je┼Ťli uroda Lizzy do┼éo┼╝y┼éa jak─ů┼Ť cegie┼ék─Ö do potencjalnej tremy, a do tego dosz┼éo jeszcze jej ┼Ťmia┼ée i inteligentne zachowanie -- bez cienia respektu dla przystojnego bogacza z Derby, to kto wie. Ta jego duma, czy bufonowato┼Ť─ç, mog┼éa by─ç te┼╝ odruchem obronnym. Przecie┼╝ je┼Ťli Darcy by┼é taki wspania┼éy, to niejedna panna chcia┼éa go zaprowadzi─ç przed o┼étarz.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#142 2006-08-11 17:49:32

AineNiRigani
U┐ytkownik

Zreszt─ů same preferowa┼éy┼Ťcie pan├│w po 40-tce smile A jak pokaza─ç, ┼╝e maj─ůcy 26-7 lat Darcy jest (nad wiek) powa┼╝ny i stateczny?

Jejusiu, przecie┼╝ 40-letni nie znaczy ponury i powa┼╝ny!!!
Ale chyba wiem o co Ci chodzi┼éo big_smile Jak inaczej w tamtych czasach pokaza─ç przepa┼Ť─ç miedzy lekkomyu┼Ťlnym Wickhamem, a odpowiedzialnym Darcym. Zbyt ma┼éa gam─ů ┼Ťrodk├│w dysponowano big_smile

Swoj─ů drog─ů, chyba te┼╝ jestem w stanie wczu─ç si─Ö w spos├│b rozumowania Paka4. W sumie ja te┼╝ si─Ö czasem zawstydzam w rozmowie - zawsze je┼Ťli rozmawiam z kim┼Ť, kto przewy┼╝sza mnie inteligencj─ů i wiedz─ů. Najwi─Ökszy respekt i szacunek budzi we mnie w┼éa┼Ťnie wiedza i m─ůdro┼Ť─ç (ale taka prawdziwa) i wtedy jestem w stanie zacuka─ç si─Ö bardzo.
Przyznam szczerze, ┼╝e na kwestie spotka┼ä Darcyego i Lizzy jeszcze w ten spos├│b nie patrzy┼éam. Na pewno daje do my┼Ťlenia. I ja to sobie przemy┼Ťl─Ö big_smile

#143 2006-08-11 18:02:53

megg
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie big_smile

A co do "┼éadno┼Ťci" lub jej braku, to ....hm....┼Ťmiem twierdzi─ç, ┼╝e to jest do┼Ť─ç indywidualna sprawa-zale┼╝y co si─Ö komu podoba. Mnie na przyk┼éad nie podoba si─Ö "┼éadny" Brad Pitt, ma┼éo tego-nawet nie podoba mi si─Ö Banderas!! I my┼Ťl─Ö, ┼╝e rozmowa z panami w tym typie, a raczej w tych typach nie wprawi┼éaby mnie w zak┼éopotanie spowodowane ich urod─ů. Szczerze-wol─Ö przeci─Ötnego pana, kt├│ry jest ciekawy, w jaki┼Ť spos├│b oryginalny (przyk┼éad-nasz s┼éynny Rickman tudzie┼╝ Firth, kt├│rzy przecie┼╝ nie s─ů typowymi m─Öskimi "pi─Ökno┼Ťciami" wink ) ni┼╝ jakiego┼Ť "klasycznego" przystojniaka. Zatem "przeci─Ötny/a" to stwierdzenie, kt├│re mo┼╝na r├│┼╝nie interpretowa─ç, ale moje niekt├│re znajome mawiaj─ů, ┼╝e ja po prostu mam z┼éy gust, tak┼╝e..........................

#144 2006-08-11 18:25:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

megg, chyba tutaj chodziło albo o piękno klasyczne, czy po prostu sexapil, który sprawia, że rozówca jest nie tyle piękny, co bardzo atrakcyjny, albo też o indywidualny odbiór piękna[/i]

#145 2006-08-11 18:28:51

megg
U┐ytkownik

Tak, wiem, chodzi mi tylko o to, ┼╝e dla jednego osoba "przeci─Ötna" mo┼╝e by─ç "pi─Ökna" dla drugiego, czy┼╝ nie? big_smile

#146 2006-08-11 18:40:28

Katarzyna
U┐ytkownik

Megg ze mn─ů jest podobnie te┼╝ na og├│┼é nie podobaj─ů mi si─Ö ci kt├│rzy innym si─Ö podobaj─ů.
Twoja wypowied┼║ przypomnia┼éa mi jak bardzo nie lubi─Ö rozmawia─ç z ch┼éopakami kt├│rzy wiedz─ů, ┼╝e podobaj─ů si─Ö dziewczyn─ů i zachowuj─ů si─Ö idiotycznie. S─ů tak strasznie pewni siebie. :evil:

#147 2006-08-11 18:51:57

kas1a
U┐ytkownik

A ja uwa┼╝m to za bardzo zabawne big_smile Gorzej z dziewczynami kt├│re tak my┼Ťl─ů, je naprawd─Ö ci─Ö┼╝ko znosz─Ö :?

gg:5910992

Do not delay joy

#148 2006-08-11 19:04:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

No trzeba przyznac, ┼╝e m─Öska pewno┼Ťc siebie a kobieca pewno┼Ť─ç siebie ma r├│zne charaktery.
Kobiety bywaj─ů du┼╝o bardziej wredne.

#149 2006-08-11 19:07:34

Katarzyna
U┐ytkownik

Aine a gdzie "babska solidarno┼Ťc" big_smile

#150 2006-08-11 19:14:22

megg
U┐ytkownik

Aine, z przykro┼Ťci─ů przyznaj─Ö Ci racj─Ö.............

Stopka forum