Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-07-26 14:06:16

Katarzyna
U┐ytkownik

Pytania

Cz─Östo kiedy ogl─ůdam r├│┼╝ne ekranizacje na podstawie powie┼Ťci Jane Austen. Zadaje sobie r├│┼╝ne pytania na kt├│re nie potrafi─Ö odpowiedzie─ç. Dlatego w┼éa┼Ťnie za┼éo┼╝y┼éam ten temat. Mam nadzieje, ┼╝e kto┼Ť mi pomo┼╝e. Oczywi┼Ťcie mile widziane b─Öd─ů nie tylko moje pytania, mam nadziej─Ö ┼╝e nie tylko ja nie wiem niekt├│rych rzeczy.

Pytania:
1.DiU 2005. Dlaczego kiedy Jane jest chora Bingley wchodzi do niej do pokoju jak gdyby nigdy nic, a ona nie jest przecie┼╝ tak do ko┼äca ubrana. Czy to mo┼╝liwe ┼╝eby m├│g┼é j─ů zobaczy─ç przed ┼Ťlubem w takim stroju? Tak chyba nie wypada┼éo.
2.DiU 2005. Bingley na balu w Netherfield łapie Jane za sukienkę tak też chyba nie wypadało?
3.DiU 2005. Moje nagranie jest zbyt ciemne żebym mogła to zobaczyć. Jaki wyraz twarzy ma Lizzy na balu w Netherfield zaraz po scenie kiedy Mary mówi, że nie cierpi bali?

#2 2006-07-26 14:19:42

lady_kasiek
U┐ytkownik

Re: Pytania

1. te┼╝ nie wiem jak on sobie m├│g┼é tak wej┼Ť─ç.
2. on j─ů ┼é─ůpie chyba za wstazk─Ö i to tak sprytnie ┼╝e nikt nie widzi(tylko my wink ) Chyba bardzo chce jej dotkn─ůc a ma tak tkliwy wyraz twarzy.
3. Lizzy chyba tak my┼Ťli o wszstkim i o niczym. Ale tez do konca do ko┼äca nie wiem :?

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#3 2006-07-26 18:26:52

konstancja
U┐ytkownik

DiU 05:
Czy Darcy post─Öpuje odpowiednio, kiedy przychodzi do Lizzy wr─Öczy─ç list a ona przyjmuje go w nocnej koszulce i szlafroku :?:

#4 2006-07-26 18:42:52

lady_kasiek
U┐ytkownik

A czy to pasuje że Lizzy w negliżu włóczy się po polach?

GRITAR─é? QUE ARDAN LAS BANDERAS POR LA FRATERNIDAD
QUE CAIGA EL PATRIOTISMO Y LA HOSTILIDAD RACIAL
CULTURA POPULAR...
Gran Derby dla Realu :!: :!:

#5 2006-07-28 11:39:22

Dione
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o konwenanse, to ekranizacja "Dumy..." z 2005 ┼éamie je wszystkie.
By┼éo niedopomy┼Ťlenia, ze kto┼Ť wychodzi z mszy przed jej zako┼äczeniem, a nasz Lizzy wybiega z ko┼Ťcio┼éa, jakby ucieka┼éa. I mam wobec tego takie pytania:
1. Dlaczego Darcy wybieg┼é za ni─ů (poza tym, ┼╝e si─Ö jej w deszczu o┼Ťwiadczy┼é)?
2. I czy kto┼Ť w ko┼Ťciele (cho─çby jego ciotka) zauwa┼╝y┼é, ┼╝e wybieg┼é?
3. I czy zauważył, że za Lizzy?
:?: :?: :?:

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#6 2006-07-28 12:25:24

Katarzyna
U┐ytkownik

Konstancjo to jeszcze idzie jako┼Ť wyt┼éumaczy─ç w ko┼äcu by┼éa w szlafroku.

Lady kasiek na pewno nie my┼Ťla┼éa, ┼╝e kto┼Ť wpadnie na ten sam pomys┼é co ona wi─Öc wysz┼éa tak jak sta┼éa.

Dione nie mia┼éam poj─Öcia, ┼╝e Lizzy wybiega tak nagle w trakcie mszy. S─ůdzi┼éam, ┼╝e zrobi┼éa to kiedy msza dobieg┼éa ju┼╝ ko┼äca. A to mnie zaintrygowa┼éa┼Ť.

#7 2006-07-28 12:50:37

Dione
U┐ytkownik

Miałam wrażenie, że w trakcie, ale mogę się mylić. Dwa razy to widziałam i tak to odebrałam. :?

#8 2006-07-28 13:23:20

megg
U┐ytkownik

No dobra...Siedz─Ö w┼éa┼Ťnie ob┼éo┼╝ona ksi─ů┼╝kami i dwa razy obejrza┼éam wersj─Ö "P&P" z komentarzem re┼╝ysera i musz─Ö si─Ö tu wtr─ůci─ç, wybaczcie;)
"P&P" nie ┼éamie konwenans├│w. Po prostu re┼╝yser( kt├│ry nb. kr─Öci┼é wcze┼Ťniej dokumentalne filmy historyczne, wi─Öc wiedz─Ö ma, niew─ůtpliwie) wchodzi z kamer─ů w ┼╝ycie prywatne bohater├│w i dotyka kwestii, o kt├│rych JA nie pisa┼éa, bo albo w┼éa┼Ťnie nie wypada┼éo, albo nie chcia┼éa po prostu, jeszcze albo-pisa┼éa, lecz nie wprost, ale uwa┼╝ny czytelnik jest w stanie to wychwyci─ç. Poniewa┼╝ film operuje innymi ┼Ťrodkami wyrazu, mo┼╝na je wykorzysta─ç w celu sportretowania smaczk├│w obyczajowych, o kt├│rych bezpo┼Ťrednio nie m├│wi si─Ö w tek┼Ťcie. Bo zachowanie na salonach to jedno, a zachowanie w domu- to drugie. Re┼╝yser sam m├│wi, ┼╝e chcia┼é ukaza─ç normaln─ů rodzin─Ö, kt├│ra nie sili si─Ö na inteligentn─ů konwersacj─Ö przy ┼Ťniadaniu na kacu po balu.....Przecie┼╝ ci ludzie za zamkni─Ötymi drzwiami nie zachowywali si─Ö jak drewniane ko┼éki, a przynajmniej nie w takiej rodzinie, jak Bennetowie, kt├│ry prymu w┼Ťr├│d towarzyskich elit nie wiedli. Poza tym, jedna sprawa, czy co┼Ť by┼éo do pomy┼Ťlenia lub nie, a inna --praktyka. Zasady ┼éamie si─Ö nie tylko dzi┼Ť, wtedy te┼╝ to mia┼éo miejsce. I to, ┼╝e Darcy widzi Lizzy w koszuli nie jest jakie┼Ť szczeg├│lne-to, ┼╝e nie napisa┼éa o tym Jane, nie znaczy, ┼╝e hipotetycznie nie mog┼éo to mie─ç miejsca. Je┼Ťli si─Ö poczyta ksi─ů┼╝ki dotycz─ůce ┼╝ycia prywatnego na pocz─ůtku XIX wieku, a tak┼╝e powie┼Ťci z tego okresu napisane przez mniej "poprawnych" obyczajowo pisarzy, czy te┼╝ obejrzy filmy dotycz─ůce tamtej epoki (np. "Kr├│lestwo Demon├│w" o Coleridge'u i Wordsworth'e), to zobaczymy, ┼╝e nie tylko widziano si─Ö w koszulach, ale te┼╝ bez nich..... :twisted:
Co do Bingleya odwiedzaj─ůcego Jane, to oczywi┼Ťcie chorego wolno by┼éo odwiedza─ç, pu┼ékownik Brandon te┼╝ przyszed┼é odwiedzi─ç Marianne:)
Tak┼╝e je┼Ťli chodzi o "P&P" ' 05 to nie odwzorowuje ona ├│wczesnej obyczajowo┼Ťci niewolniczo, co z pewno┼Ťci─ů wielu fan├│w zniech─Öca do tej ekranizacji, ale re┼╝yser pokazuje po prostu ludzi , kt├│rzy wtedy ┼╝yli-a to, ┼╝e czasem robili co┼Ť, czego nie wypada┼éo, tylko czyni bohater├│w bli┼╝szymi rzeczywisto┼Ťci. Poza tym to, co by┼éo traktowane jako rzeczywiste wykroczenie przeciwko konwenansom, jest tu zawarte-np. pan Collins pope┼énia b┼é─ůd sam przedstawiaj─ůc si─Ö Darcy'emu, czy te┼╝ w trakcie rozmowy z pani─ů Bennet o tym, ┼╝e chcia┼éby si─Ö o┼╝eni─ç z jedn─ů z jej c├│rek, trzyma swoj─ů twarz za blisko niej...
Je┼╝eli kogo┼Ť zainteresuje, podaje tytu┼é ciekawej ksi─ů┼╝ki " Jane Austen. The world of her novels". Tam jest m.in o tym, co opisywa┼éa JA, a czego nie, co nie znaczy, ┼╝e brak jakiego┼Ť elementu w jej tw├│rczo┼Ťci oznacza r├│wnie┼╝ jego brak w rzeczywisto┼Ťci. ┼╗ywym dowodem na to, ┼╝e robiono w├│wczas czasem co┼Ť,czego nie wypada┼éo, by┼é sam ksi─ů┼╝e Regent:)
To się rozpisałam..................

#9 2006-07-28 14:16:37

Katarzyna
U┐ytkownik

I ja w┼éa┼Ťnie dlatego m.in. tak bardzo lubi─Ö DiU 2005 bo ukazywa┼éa doskonale codzienne prawdziwe ┼╝ycie. Tylko jako┼Ť trudno nam si─Ö przyzwyczai─ç do tego, po ugrzecznionej wersji 1995.

#10 2006-07-31 12:07:07

Katarzyna
U┐ytkownik

Mam pytanie mo┼╝e nie do ko┼äca zwi─ůzane z DiU, ale to w ko┼äcu temat pytania. Czy widzia┼é kto┼Ť mo┼╝e film „To w┼éa┼Ťnie mi┼éo┼Ť─ç” je┼Ťli tak to prosz─Ö o kr├│tk─ů recenzje. I oczywi┼Ťcie o opinie jak zagra┼éa Keira.

#11 2006-07-31 12:14:41

Dione
U┐ytkownik

Szczerze m├│wi─ůc Keiry tam zbyt du┼╝o nie by┼éo. Film mi si─Ö podoba┼é. To taki zestaw kilku opowie┼Ťci o mi┼éo┼Ťci. Wi─Ökszo┼Ť─ç bohater├│w jest w jaki┼Ť spos├│b powi─ůzana ze sob─ů. Najlepiej pami─Ötam trzy historie: piasarza z niemoc─ů tw├│rcz─ů, kt├│ry zakochuje si─Ö w swojej s┼éu┼╝─ůcej (co ciekawe ona nie zna angielskiego a on zdaje si─Ö w┼éoskiego czy greckiego), m─Ö┼╝czyzny po czterdziestce, kt├│ry nawi─ůzuje romans z m┼éod─ů wsp├│┼épracowniczk─ů i premiera Wielkiej Brytanii, kt├│ry zakochuje si─Ö w dziewczynie od "przynie┼Ť podaj zaparz kaw─Ö".

#12 2006-07-31 13:10:29

Robert_Benett
U┐ytkownik

Czy kt├│ra┼Ť z Was zna t┼éumaczenie RiR z Zielonej sowy/ przet┼éumaczy┼é to jaki┼Ť facet -tytu┼é Rozs─ůdek i Romantyczno┼Ť─ç..mam zamiar j─ů kupi─ç bo jest ma┼éa..alurat do kieszeni..co Wy na to?

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#13 2006-07-31 13:37:30

Dione
U┐ytkownik

Powiem szczerze, nie podoba mi się, ze zmienił tytuł, jak mu było wygodnie. Od lat znamy inny, więc po co zmieniać?

#14 2006-07-31 21:44:29

caroline
U┐ytkownik

Czy widzia┼é kto┼Ť mo┼╝e film „To w┼éa┼Ťnie mi┼éo┼Ť─ç” je┼Ťli tak to prosz─Ö o kr├│tk─ů recenzje. I oczywi┼Ťcie o opinie jak zagra┼éa Keira.

Widzia┼éam i bardzo polecam! ┼Üwietny film, lekki, zabawny i inteligentny. Fantastyczna obsada. Rola Keiry rzeczywi┼Ťcie niewielka, ale zapada w pami─Ö─ç.

#15 2006-08-06 10:36:24

Katarzyna
U┐ytkownik

Zna kto┼Ť mo┼╝e jakie┼Ť fajne stronki na kt├│rych mo┼╝na ┼Ťci─ůga─ç filmy. Szukam i szukam i nic nie mog─Ö znale┼║─ç. Wi─Öc prosz─Ö o pomoc big_smile

#16 2006-08-06 10:40:58

kas1a
U┐ytkownik

A ja mam pytanie czy w tamtych czasach wskakiwanie dżentelmenów do przydomowej sadzawki było pochwalane przez młode damy? 8)

gg:5910992

Do not delay joy

#17 2006-08-07 01:03:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

Robercie, wprawdzie to jest kwestia gust, ale odradzam Zielon─ů Sow─Ö. Zdecydowanie. jest jaka┼Ť taka... nieaustenowska?
nie wiem jak to nazwa─ç. Ale to po prostu nie jest to...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Stopka forum